1870. Vrijdag, 14 Januarij. M°. 2 VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. \\N V"/// Prijs van het Abonnement: in het Jaar6. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Delfland. Polderwezen. KONINKLIJKE BESLUITEN. Doll. maatschappij v. Landbouw. Landbouw. Prijs der Advertentien van 1 6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Meststof. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETRETTENDE te adresseren aan VAN DONGA C°.te Amsterdam. MJiterlijk Woensdag.) Donderdag 6 Januarij jl. is door het prov. geregtshof van Noord-Holland uitspraak gedaan in het bekende regtsgeding tuaschen de gemeente Haarlemmermeer en den aannemer van den bouw van het raadhuis voor die gemeentewaarbij het inzonderheid de voor aanbesteder en aannemer zoo belangrijke vraag gold welke naar zin en strekking der algemeene voor- waarden op de rijks-waterataatswerkendie in het onderhavig kontrakt als geinsereerd moesten worden beschouwdde regten waren van den aanbesteder, in cas van niet tijdige oplevering der werken. Op de uitvoerige in de maand October des vorigen jaars gehouden pleidooijendoor mr. Aug. Philips voor de appelerende gemeente en door mr. Ph. A. Haas Az. voor den aannemerwas in de daarop volgende maand door den adv.-generaal, mr, J. Spoor, eene konklusie genomen, strekkende, overeenkomstig het in appel voor de gemeente ont- wikkeld stelsel tot vernietiging van het vonnis der arrond.- regtbank te Haarlem, (waarbij de aannemer was toegelaten tot het bewijs der door hem geposeerde feiten) en tot ontzegging van den door den aannemer ingestelden eisch. Het hof heeft zich echter met die konklusie niet vereenigdmaar bij arrest in hoofdzaak beslist, dat de handelingen welke de aanbesteder (de gemeente) zich in deze tegenover den aannemer had veroor- loofd, zjjne uitzetting van het werk en hetgeeu daarop verder is gevolgd, bewezen zijude, werkelijk niet strookten met de reg ten in 393 van meergemelde algemeene voorwaarden aan aanbesteders toegekend, en eene schending zouden daarstellen van de regten des aannemers. Op die gronden werd, met teniet- doening van het appel, het vonnis der regtbank te Haarlem met eene kleine wijziging omtrent de opneming van het werk, be- krachtigdmet veroordeeling der gemeente in der kosten. Wij hebben reeds van de zaak melding gemaakt, doch vonden bet niet ondienstig het bovenstaande breeder berigt uit de Amsterdamsche Courant over te nemen. Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Hoofddorp deelen ons mede dat de 8 dezer gehouden verhuring van acht zitplaatsen in de kerk de som opbragt van 64.50, voor edn jaar huur. Aanstaanden Zondag 16 Januarij e. k., zal in de Hervormde kerk te Abbenes, des avonds ten zes ure, de godsdienstoefe- ning geleid worden door Ds. van Herwerden pred. te Lisse. van 5 tot 11 Januarij 1870. GEBORENJohannes Adrianus, zoon van J. van Velzen en P de Heij Trijntje dochter van A. Borst en N. van Laar. Elisabeth, 'dochter 'van C. Kool en M. Rook. Arie, zoon van J. Roodenburg en A. C. Klaare. Wilhelmina, dochter van J. de Kooter en N. Evers. Trijntje dochter van P. Kramer en N. de Groot. Cornelia Gerdina, dochter van J. van Gameren en J. Kardol. Jantje, dochter van D. Koorn en T. Vennik. Pieter, zoon van G. Gelein en T. Blokker. Catharina Cecilia, dochter van A. Glas en H. Roelofs. Nicolaas, zoon van J. Bos en L. Kiske. OVERLEDENTheodoras Gerhardus, oud 7 maanden, zoon van J G n wn en C' Kilman- Helena Christiana, oud 2 dagen, dochter vau C. W. Burger en W. Kersten. Johannes Leonardus, oud 3 jaren zoon van S Glas en W. Visser. Jan Vliegenthart, oud 25 jaren, ongehuwd. xieter de Kooter, oud 25 jaren, ongehuwd. XEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van J. van Driel en A. Huijser ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: K. Touw met M. J. X. Gutknegt. C. van der Kraats (wednr.) met M. Kooy (wed.). J. Sinnige met A. C. van der Pijl. Tweede helft der maand December 1869. LUST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZUN KTJNNEN WORDEN. N°. 1. A. Crispijnte Amsterdam. 2. Wed. J. de Koster, Oosterwijk. Ds. van Wisselingh deelde 11. Zondag aan zijne gemeente mede, dat hij wederom een beroep ontvangen en in overwe- ging genomen had, nl. naar de gemeente van Hantum en Hantumhuizen. Dingsdag 18 Januarij aanst, zal te Nicuw-Vennepten huize van J. Winters, eene gecombineerde vergadering met dames worden gehouden der MaatschappijTot Nut van t Algemeen"met de YereenigingNut en Oezellig Verkeer". Als sprekers zullen alsdan optreden de heeren Jorissen, Riet- dijk en Veefkiudvan Leiden. den meesten lust en ijver, met strenge onpartijdigheid en naauwgezetheid heeft behartigd. Men verneemt, dat jhr. mr. A van der Goes van Naters aan Z. M. den koning zijn ontslag heeft gevraagd als dijk- graaf van Delfland, eene betrekking waarin hij gedurende een aantal jaren de belangen, aan zijne zorgen toevertrouwdmet Leiden, 4 Jan. Nu de polders in Rijnland langzamerhand van het overvloedig water bevrijd gerakeubegint, naar men ons meldthet boezemwater te dalen. Voor het afvloeijen van het laatste naar Katwijk's zeesluizen wa9 de sedert eenige dagen heerschende zuid-oostelijke wind bijzonder gunstig. Het komt dan ook, na zonder val schromelijk hoog te zijn geweestweder op den gewonen winterstand. Regen en smeltende sneeuw gaven steeds genoeg werk aan de polder- molens, terwijl die onder Delfland op verre na nog niet de uitmaling kunnen staken. In deze omstreken doen zich weder verscheidene gevallen van longziekte onder het rundvee voor met doodelijken afloop. Bij besluit van 7 Nov. 1869, n°. 33, heeft Z. M., be- schikkende op het verzoekschrift van A. H. Brak WDz.te Amsterdam, en J. Huig, te Velzen, HD. bewilligitig verleend op de acte van oprigting van de naamlooze vennoot9chap Noordzee-kanaal-stoombootrnaatschappijte vestigen te Am sterdam. In de onlangs te Haarlem gebouden vergadering der afdee- ling Haarlem en omstreken vau de tlollandsche Maatschappij van Landbouzokwam o. a. de kwestie vau het verzamelen en ten dienste van den landbouw aanwenden der faecale stuffen ter sprake. Algemeen werd het wenschelijk erkendzoowel uit een oeconomisch oogpuntals uit dat van gezondheidde weg- ruiming en de verzameling dier stoffen op een meer doelmatige en winstgevende wijze dan thans geschiedt te doen plaats bebben. Vooral was men het op dit punt een3, dat de waarde der faecale stoflfen voor den landbouwer hierin gelegen is dat deze hem zoo zuiver en versch mogelijk worden afgeleverd; terwijl, naar het algemeen oordeel, door den iandbouwenden stand gretig gebruik zou worden gemaakt van de aan te bieden gelegenheid om zich van deze kostbare meststof te voorzien. Na een allezins belangrijke diskussie, waaraan ook de beer J. I, de Beucker, hoofdleeraar aan de landbouwschool Lin naeus, deelnam, die o. a. in het bijzonder de groote waarde van de beer voor den tuinbouw deed uitkomen werd bij acclamatie beslotendat de afdeeling zich tot het gemeente- bestuur van Haarlem zou wenden om zijn aandacht op deze voor de gezondheid der ingezetenenhet welvareu der gemeente en de belangen van den landbouw zoo gewigtige zaak te ves tigen. Nog werd aan de vergadering medegedeeld, dat de uit de afdeeling benoemde permaneute comite voor de belangen der Haarlemsche paardenmarkt besloten beeft, b(j gelegenheid der in Julij a. s. te houden markt weder een verloting van paarden rijtuigen harnachementen euz. te houden. Voorts is besloten bij het bestuur dezer gemeeute stappen te doen opdat de markt van paarden van weelde op een meer gelegen en doeltreffeud tijdstip worde gehouden, en daarom de vroege of voorjaarsmarkt, thans in Maart invallende, te beginrien met het jaar 1871, ongeveer op 1 Mei worde gesteld; terwijl daaraau tevens een markt van bewerkt leder zou kunnen worden verbonnenen beide markten, naar het oordeel van bet comite, waarmede de vergadering instemde, minstens twee dagen zoude moeten duren. Deveilter9 Jan. De vette varkens zijn thans zoo duur als nimmer nog het geval was. Men betaalt zelfs 0.62 a 0 64 per kilogram. Ook het vee heeft eene nooit gekende duurte bereikt. Er wordt zelfs 0.70 besteed (ruw) per kilogram en er is zeer weinig vet vee voorhanden. Het drag- tige vee gaat ook tot zeer hooge prijzen van de hand en wordt meestal naar Belgie en Pruissen verzonden. Het Journal officiel bevat een verslag van den Minister van koophandel en landbouw in Frankrijk aan den Keizer, over de werking der spaarkassen in 1868 Uit dit rapport blijkt dat op 31 December 1868 in Frankrijk bestondeu 520 geau- toriseerde spaarkassen, waarvan gevestigd waren 88 in depar- tements-hoofdplaatseu 262 in arrondissements-hoofdplaatsen 107 in kantons hoofdplaatsen en 63 in eenvoudige gemeenten. Al die spaarkassen waieu op genoemd tijdstip aan de inbren- gers schuldig 633,238,270 francs, tegen 570,869,1 79 francs op 31 December 1867. Ter jongste veemarkt te Londenbij gelegenheid der Kers- dagen (Kers-veemarkt) gehouden, waren aangebragt 6728 Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. beesten, dat is opmerkelijk zeer veel minder dan in de laatste tien jaren het geval was, behalve in 1868, toen het getal beesten slechts 5320 is geweest. In 1863 was het 10,370, zijnde het hoogste in dertig jaren. De prijs van het vee ondergiug in de laatste vijf jaren geene verandering, wat bovengenoemde markt betreft, behalve in 1866, toen hij tien percent hooger was dan nu. In eene dezer dagen te Groningen gehouden vergadering van aandeelhouders in de landhuishoudkundige school hebben de hh. J. W. C. baron van Ittersum en prof. H. C. van Hall als leden van het bestuur dier inrigting bun ontslag genomen. Ofschoon onmiddellijk als zoodanig herkozenhebben zij echter bezwaar gemaakt die herbenoeming aan te nemen tengevolge waarvan besloten is de zaak der keuze van be9tuursleden voorloopig aan te houden. De heer van Ittersum is voorzitter en de heer van Hall secretaris van genoemd bestuur. S Gravenhage, 6 Jan. Eenige leden van den gemeenteraad hebben de weder-invoering van den ijk op het botervaatwerk wenscben te zien uitgestrekt tot de markt en niet alleen op de gemeente-waag. De commissie voor de huishoudelijke ver- ordeningen der gemeente oordeelde, dat door de bepaling voor de waag reeds geene ongeijkte botervaten meer zouden ter markt komen. Meent de raad echter dat eene bepaling op de markt toch noodig is, dan stelt de commissie gaarne voor, eene zoodanige bepaling ook in de marktverordening op te uemen; daartoe is dan ook een voorstel bij den raad ingekomen. Slieek5 Jan. In de maand December heeft de handel op de onderstaande zes friesche marktenin de volgende ar- tikelen bestaan6879/4 vaten boter 2713/8 en 146/16, ter waarde van ongeveer 472,000; 2416 koeijen, 166 kal- veren, 4293 schapen, 372 varkens, 324 biggen 30 paarden; als te Leeuwarden: 2577/4 vaten, 1647/8 en 146/16- 2256 koeijen, 166 kalveren3419 schapen, 286 varkens,' 324 biggen, 28 paarden; te Sneek 2026/4 en 370/8 vaten boter; 160 koeijen, 87 4 schapen, 86 varkens, 2 paarden; te Bolsward: 1364/4 en 149/8 vaten boter; te Joure:' 496/4 en 199/8 vaten boter; te Heerenveen: 291/4 en 338/8 vaten boter; te Woudsend12 5/4 en 10/8 vaten boter. De gemiddelde prijs der boter was 57; de hoogste 58, den 16 December te Bolsward; de laagste 55, den 20 December te Sneek. In de laatste zes maanden vau het afgeloopen jaar bestond op genoemde markten de aanvoer in boter: 64,719/4, 15,522/8 en 789/16 vaten, of 2,907,090 kilo, ter waarde van 3,775,000 en in 1,316,707 kilo kaas ter waarde vau/395,000; in 27,895 koeijen 7360 kalveren 42,888 schapen, 2337 varkens, 6146 biggen en 5 25 paarden. Men meldt uit Zeeland, dat op het eiland Tholen in de gemeenten St.-Anualand en Oud-Vossemeer de longziekte onder het vee is uitgebroken. Het plan bestond eenige dieren te laten afmakenom het verspreiden der ziekte te voorkomen. In de Winschoter Courant lezen wij het volgende: Naar wij vernemen is men dezer dagen van wege de ge meente GroningeD bezig het terrain op de kwelders achter den Stads Nieuwen Polder-te onderzoeken met het voornemen om bij gunstig advies de bedijking van die kwelderlanden voor te bereiden. »WiJ juichen dat plan van bedijking, waardoor ongeveer 300 bunders land van bijna ongeloofelijke vruchtbaarheid in kultuur zullen worden gebragt, van harte toe en zouden wen- schen dat overalwaar tot eene inpoldering de weg openstaat, men met vereende krachten daartoe pogingen in het werk mogt stellenen alzoo strijden tegen een der magtigste en meest geduchte vijanden vdoral van ons land. Daardoor maakt Nederland zich sterk en groot, zoowel naar buiten als naar binnen." De Groninger Courant meldt het volgende: Bij sommige boeren-bofsteden vindt men een gedeelte lands afgesloten door sloten en hekken waar ze hunne koeijen des avonds en des tnorgens melken. Zij doen dit meest voor de gemakkelijkheidom de melk gevende koeijen nabij elkander en digt bij Inn's te hebben. Dat zulk eene melkvaart zoo als men zulk een plek gronds noemt bij natte tijden er soms modderig en on- oogenlijk uitziet, is niet te verwonderen daar de koeijen die plek zwart trappen en hunne excrementen laten vallen. Daar er behalve gemak, veel voordeel van zulke melkvaarten kan gemaakt worden ten opzigte van de meststoffenzijn eenige veehonders te L. begonnen deze nu en dan te bestrooijen met slootaarde, die zij uit de lage landen halen. Daar doet deze aarde toch geen nut over het landdaar ze meest vilterig is. Wanneer dit mengsel eenigen tijd heeft gezeten en door-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1