1870. Vrijdag, 21 January. No. 5. YAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer, Prijs van het A.bonnement: in het Jaarf 6■- Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Zitting van Donderdag 30 December 1869. li'mTritSSSeS"' nwram Prijs der A.dvertentien van 1—0 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. Haarlemmermeer. Polderwezen. Landbonw. Vruchtwisseling. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. AILE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan W\ BOi\GA Co., te Amsterdam. Wliterlijh Woenstlag. STATISTIEKE OPGAVEN OVER Mauneu. Geboren298 Overleden162 Levenloos aangegeven Gehuwd Echtscheidingen Personen, die zich in de gemeente gevestigd bebben446 Personen, die de gemeente verlaten hebben469 Waaronder 8 tweelinggeboorten. Bevolking op 31 Dec. 1869. 11, Volgens de telling op 1 December 1869 echter 11.245, en wel: Mannen. Ned. Hervormden3549 Roomscta-Katholijken1789 Christelijk Afgescheidenen343 Doopsgezinden Evang. Lutberschen Hersteld Lutherscken Remonstranten Biss. Klererij Tot geen kerkgen. behoorden 1869. Vronwen. Totaal. 235 533* 141 430 391 303 25 84 geene. 876 860 144 zielen. beliep dat cijfer 83 39 2 6 4 3 Vrouwen. 3392 1628 325 59 18 3 2 Totaal. 6941 3417 668 142 57 2 9 6 3 Aanstaanden Zondag 23 Januarij e. k., zal in de Hervormde kerk te Abbenes, des middags ten twee urede godsdienstoefe- ning geleid worden door Ds. Kraijenbelt pred. te Heemstede. van 12 tot 18 Januarij 1870. GEBORENGerardus, zoon ran A. F. Blom en A. M. S Nol Cornelia, dochter van P. B. F. Prins en E. Wallbrink. Helena, doch ter van P de Jong en C. van Kooten. Willem Fredrik, zoon van J. van der Pol en A. Eijk. Elisabeth, dochter van C. Steevens en A T ,r dorter van J. Pater en T. Koom. Cornells, zoon van J. Bisschop en E. Wagenaar. Cornells, zoon van J. van der Stelt en K. van Stein. OVERLEDEN: Petronella Sander, oud 18 maanden, dochter van J San der en M Wijtkamp. Maarten Vreeken, oud 28 jaren, ongehuwd. Johanna Thur, oud 14 jaren, dochter van J. Thur en J. M. van Wiik. Elisabeth, oud 21 dagen, dochter van A. Haster en L. Kuilman. Jacob Servaas, oud 28 jaren, ongehuwd. Johannes Anthonius, oud 2 jaar 8 mcanden, zoon van G. Beerens en D. Somers. Maria van Dam, oud 53 jaren, gehuwd met Pieter v. d. Berg. - Adriaua Klasina, oud 3 jaren, dochter vani P. Boer en A. van Immerseel. Gerrit, ond 5 weken, zoon van G. de Klepper en J. J. Schoonhoven. Tijs Bruin, oud 19 maanden, zoon van A. Brum en H. de Zwart. Govert Willem, oud 16 dagen, zoon van L. van Lier en L. Vervoorn. Adriaan, oud 11 maanden, zoon van J van Gerven en M. Vreeburg. - Everdina, oud 3 maanden, dochter van A. H. van Walstijn en H. Lamboo. Magdalena, oud 4 maanden, doclitei van P. Bakker en J. M. van der Scheer ONDERTRODWD: P. Kooij met A. Markus. J. van der Boon (wednr.) met A. van den Berg. GEHUWDgeene. Ds. E. J. van Wisselingh J.Pz. deelde 11. Zondag zijne gemeente mede, dat door hem wederom een beroeping ontvangen was en hij die in overweging genomen had, en wel naar de ge meente van Koudekerke. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzendorffer. vaJvmmcTk® 9 Zijnde de heeren: VerPloegh. Schone, Dorbeck, van Vuuren, Knaap, rimmcrmans, 't Hooft, Tensen en Lanser. Absent de beeren Klapwijk, van Riessen, Buis en Kuiper. 1. De Notolen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 2. Aan de vergadering wordt medegedeeld het navolgende: eenige Staats- en Provinciale bladen; h' TWrnnK heeren G.e^Puteerde Staten gocdkeuring is verlcend aan de oS VeT V ,h6t SnPPlet0ir KoMer dcn Hoofdelijken Omslag, en een raadsbesluit tot het doen van betalingen nit de On- voorziene Uitgaven voor 1869; ^etbZ;n^tC°TiSS^S des Konin?8' waarbiJ medegedeeld de schorsmg als veldwachter van H. G. Danens d. missive van Gedeputeerde Staten, betreffende de'onlangs vastgestelde verordenmg op de mvordering der begrafenisregten e. een schnjven van den procureur J. H. van Eijs, hondende mededee- An j conclusie m de zaak van de Gemeente tegen J. W. de Heij. deze mededeelmgen worden aangenomen voor kennisgeving. men 0Hi' <mngezien er na het sluiten der geldleening met 1 anuanj veel meer gelden in kas zuUen zijn dan voor de dienst benoodigd wordt vastgesteld.9 "Mrtoe eea concept raadsbesluit Besluit men om hetbouwen der scholen en onderwijzers-woning en 8, aan de laagste inechrijvers te gunnen. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend Gbis. De benoeming van een dagelijksch opzigter over gemelde scbolen wordt overgelaten aan Burgemeester en Wethouders. 7. Wordt vastgesteld het maximum van onderstand voor 1870. ^00rz^er heelt mede, dat het aantal zielen in deze Gemeente. op 1 December j. 1. bedroeg 11,245. 9. Wordt besloten aan den beer H. J. Bloemen, te Amsterdam, een stukje gemeentegrond te verkoopen, gelegen in bet Hoofddorp, groot 0.14.05, tegen 40 Cents de meter. 10. erleent de raad vergunning om de kamer, in gebruik bij de tele- grafie en dienende tot batterijkamermet eene andere kamer te verwisselen. 11. Wordt besloten, om de bespreking van bet maken der bestekken voor de scholen 9 en 10 aan te houden. 12Wordt, op bet daartoe gedaan verzoek, besloten een adres van adbaesie m te zenden aan Z. M. den Koning van ingezetenen te Nieuw-Vennep, ten emde verbetering te krijgen in de bezorging van brieven te Nieuw-Vennep. 13. Besluit men tot den verkoop van eenige boomen. zicb bevindende op gemeentegrond. 14. Wordt goedgekeurd een concept-besluit tot bet doen van af- en overschrijvmg in de Begrooting dienst 1869. StrooboS11 Jan. Donderdag 11 had in de friesche her- berg alhier eene bijeenkomst plaats van een zestigtal eigeDaars van de landerijenwelke zich ten zuidwesten van Stroobos uitstrekken tot digt aan Augustinusga en Suihuizum. Die vergadering, op uitnoodiging van enkele belanghebbenden ge- houden, had het doel om de eigenaars er over te hooren of zij zouden genegen zijn onderling een molenpolder op te rigtenten einde die landerijen van het overtollige water te ontlasten. liet twee-derde gedeelte van de opgekomenen tot die vergadering was er voor, waarop eene commissie is be- noemd die met }iet ontwerpen van een plan, het onderzoek naar de kostenenz. werd belast. Het is te wenschendat dat onderzoek tot gewenschte uitkomsten moge leiden, opdat de belanghebbenden in staat worden gesteld hunne aldaar liggende lage landerijen, die te zamen eene oppervlakte be- slaan van p. m. 650 hectarenmeer produktief te maken. Deveilter17 Jan. De Iandbouwers hebben zulk een grooten last van bet binnenwater dat het reeds op de dee! staat en zelfs tot in de stallen van het vee is doorgedrongen. De zandwegen zijn bijna onbegaanbaar en staan onder water. Men verlangt dan 00k zeer naar droogte. Ambt-IIardenberg'16 Jan. De korenvelden geven niet dat gunstige aanzien als andere jaren. De aanhoudende over- vloedige regen doet de winter-rogge kwijnen vooral de laat gezaaide 00k de winter-oliezaden staan niet zeer voortreffelijk. Den Ham, 16 Jan. Op Donderdag 27 Januarij a. s. zal alhier de finale toeslag der verkooping van de Eerste Neder- landsche Veen-maatschappij geschieden. Dit is eene der be- laugrijkste verkoopingen van roerende en onroerende goederen welke in deze streken in jaren gehouden werd. Men hoopt dat deze belangrijke zaak in goede handen moge overgaan die, met kennis van zaken toegerusteene onderneming zullen kunnen drijven, welke in het verschiet groote voordeelen zullen oplevereu en deze streken in vooruitgang zeer zullen bevorderen. Dalfsen, 16 Jan. Onze omstreken gelijken eene zee en velen moeten de aardappelen uil de gewone bergplaatsen vervoeren. In het afgeloopen jaar zijn op onze weekmarktbehalve andere produeten, aangevoerd otnstreeks 5500 vaten en vaatjes boter, waarvan het bedrag geraamd wordt op nagenoeg/ 30,000. v 12 Jan- Er ziin nu reec|s lammeren verkocht a 9.50 per stuk. De veefokker vertrouwt dien prijs niet en beschouwt hem niet als koersmaar mser als een speku- latie van belanghebbenden, die bij een bekenden lioogen prijs hunne landerijen wiliiger kunnen verhuren. Hooril, 18 Jan. In 1869 zijn op de onderscheidene week- en jaarmarkten alhier aangevoerd: 1545 paarden 12,038 koeijen, 2051 kalveren 18,025 schapen8425 lam meren, 16,855 varkens, biggen en zeugen620 bokken en geiten, 6725 kippen 6520 eenden114,920 koppen boter 2,020,356 kilogramtnen kaas. Wijhe, 13 Jan. Als eerie zeldzaamheid deelen wij mede dat, tengevolge van het zachte weder, het gras zich begint te ontwikkelen gelijk in het voorjaar. Ilarlillgen, 16 Jan. Gedurende bet laatste kwartaal van 1869 bedroeg de uitvoer van bier per engelsclie stoombooten- 5090 runderen, 11,268 schapen, 118 varkens, 51,160/4 vaten boter, 65,400 edammer- en 39,959 kanterkazen, 810 balen en 260,000 kilogr. cichoreiwortelen4915 balen vlas 202 manden wild, 1906 kisten en manden schapenvleesch 2999 balen aardappelenmeelenz, Leeuwartlen14 Jan. Blijkens bet verslag van den toe- stand der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt telde zij op den 1 November 1869 1574 iedenzijnde 57 meer dan in het vorige jaar. De 14 afdeelingenwaarin de Maat schappij verdeeid is, verkeeren over het algemeen in vooruit gang. Het batig saldo bedroeg 1046.995. Op grond van dezen allezins bevredigenden toestand bestaat het "voor- nemen, in dit jaar eene tentoonstelling op uitgebreide schaal te houden, waartoe eene subsidie van/2000 van de provincie benoodigd is. Moge de Maatschappij, gelijk zij nu ruim 17 jaren heeft gedaan nog lang voortgaan de belangen van land bouw en veeteelt in dit gewest te bevorderen. Oostwold (Westerkwartier), 17 Jan. De vlasbouw schijnt in deze environs een keerpunt te hebben bereikt, en dit wel bepaaldelijk ten gevolge van een min rijken oogst en vooral ook van den geringen prijs, dien het vlas in dezen winter opbrengt. Van het huren van viasland en het bestellen van zaaizaadanders in dezen tijd des jaars reeds algemeen aan de orde, verneemt men althans weinig of niet. Ook in het algemeen neemt de bouw hier af, de veeteelt toe. Bij de gunstige uitkomsten, die de veefokkerij tegenwoordig geeft, zijn de meeste landlieden van oordeel, dat het zaak is hunne landerijen groen te laten liggen en vervolgens naar vermonen te verbeteren. Coevorden, 15 Jan. Als een bewijs dat de boterbandel, die hier nog voor eenige jaren bijna niets beteekende, eene vrij sterke vlugt heeft genomen, dient, dat in het afgeloopen jaar p. m. 200,000 halve kilogr. boter ter markt zijn geweest, vertegenwoordigende een kapitaal van circa 100,000. Een goed landbouwer zorgt zoo veel mogelijk voor eene goede afwisseling van vruchten of, met andere woorden dat dezelfde gewassen elkander niet te dikwijls opvolgen. Dit is vooral op de kleigronden van groot belang, zoodat men, op weinige uitzonderingen nahet lange jaren kan volhouden goede gewassen te telen zonder mestdoor eene gere^elde af- wisseling van weiland, haver, koolzaad, garstroode klaver, tarwe, boonenhaver en hieronder wit klaverzaad met graszaad voor weiland. Hierm komen theorie en praktijk volkomen overeen dat het gednrig terugkomen, op hetzeifde laud, van halve gewas- j6?.., h°e. lan8er hoe schraler gewassen oplevert en men ein- delyk zijne toevlugt moet nemen tot aanvoer van nieuwe voedmgsstoffen, door mest, klei, braak enz. De wisselbouw (afwisseling van bouw- in weiland en onme- keerd) speelt een zeer voorname rol in den nieuweren land bouw waardoor de arbeid verdeeid wordt, zich minder on- kruideu voordoen en de grond in vruchtbaarheid toeneemt. Op omgeploegde 2- a 3jarige weilanden groeit weder een zeer goed gewas haver. Op omgeploegde 3jarige weiden, die goed in kracht zijn, verbouwt men na haver goed koolzaad; is het land niet al te goed, dan is soms eene matige bemesting voor koolzaad zeer heilzaam en nuttig. Na goed koolzaad kan men zeker zijn goede garst (winter- garst) te verbouwen, en zoo 't geluk dient, dat het hieronder gezaaide rood klaverzaad goed aanslaat, dan bereidt een o-ewas roode klaver den akker weder zoodanig voor, dat men er gerust tarwe na kan zaaijen die een ruim beschot kan geven Elk landbouwer weet, dat hij na tarwe geen halmgewas moet zaaijen, maar boonen daarop wel voort willen, die den <mmd weder verbeteren en geschikt maken voor een goed haverg^ewas. BUjft hierna het land weder 2 a 3 jaren groen liggen, dan erlangt de grond hierdoor weder de noodige geschiktheid voor volgende gewassen. Wij hebben boven gezegd, dat theorie en praktijk hierin volkomen overeenstemmen, laat ons eens in het kort nagaan wat de theorie of de wetenschap daarvan zegt. Door verbranding der planteu kan men nil de overblijvende asch-bestanddeelen of zoogenaamde analysen zien, in welke verhouding de minerale stoffen door verschillende planten worden opgenomen. Tarwe b. v. bevat 48 pet. phosphorzuuren tarwestroo 70 pet. kiezeIzuur en slechts 3 ii 4 pet. kalk; terwijl in boo- nenstroo 36 pet. kalk, 12 pet. phosphorzuur en 11 pet. kiezelzuur voorkomt. Een gelijk verschil merkt men ook bij andere gewassen op. Wilde men nu b. v. boonen na boonen verbouwen en tarwe na tarwe, dan zouden de gronden spoe- dig van de stoffen worden beroofddie in zoo groote boe- veelbeid door boonen en tarwe ait den grond getrokken worden, en genoemde planten zouden, bij gebrek "daaraan zich niet voldoende kunnen ontwikkelen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1