14 BpBHHHHHHHMHHHHHHHHMMNMHShBHI nnmnnnRHnHHn lets over het llerefordsliire-nnulveeras. Holl. Maatscliappij v. Landbouw. K O NIN K LIJ K E B E S L U IT E N. Politiek Overzigt. 2128 Januarij. •V-V-V (Medegedeeld door den heer P. C. Hekmeijer, in het Magazijn voor Landbouw en Kruidkundevan dr. J. C. Ballot.) Volgens het bekroonde prijsschriftGeschichte des Ursprungs und der Vcrediting des Herefordshire Rundvieheskan men de meening, dat die stam ongeveer 200 jaren oud is, als juist aannemen. De vroeger bestaande varieteiten bontkoppige, witgraauwe, donker- en ligtgraauwe zijn tegenwoordig bijna geheel in de roode met witte koppen en halzen of nekken en witte keel of voorhalzen overgegaan, Eerst sedert 1 857 is het geluktom de algemeene opmerkzaamheid op dit vee te vestigen, en het Ode deel van het „starnboek" bevat het re gister van niet minder dan 231 fokkers. Ten aanzien van de melkrijkheid is 16 quart (1 quart 1,145 liter) bij dit ras de hoogste opbrengst in den vollen grastijd, na het derde kalf geweest, ook worden de koeijen vroeg droog; daarentegen is de kwaliteit van de melk uitstekend. Om de opmerking, dat het vee te klein is, te smal in het kruis en te smal van vorente voorkomenis veel gedaan en de wedijver der fokkers niet alleen door het stamboek en de tentoonstellingenmaar ook door voovtdu- rende navraag van de fokkers in andere graafschappen aange- spoord geworden. De in verhonding tot de Shorthorn's lage prijs van de Herefordsstieren maakte het ook aan den kleinen pachter mogelijk, om die aan te koopen. Door de slagters te Londen wordt het Herefordsche vee niet zeer gezocht, omdat het te jong verkocht wordt, terwijl juist dit ras langeren tijd dan andere rassen noodig heeft tot zijne volvorming, en zekeren ouderdom verlangt, om be- hoorlijk met vet doorwassen vleesch te verkrijgen. Het krijgt ook niet de grootte van de beste Shorthorn's, maar ten aan zien van de vatbaarheid tot mesten staat het daarmede geheel gelijk. Ruwlos haar geeft men de voorkeur boven glad haar, vooral sedert 1859, toen een os van deze soort de Smithfieldsche prijs-medaille kreeg. De donkerroode kleur houdt men voor beter dan de licht- of geelroode. Het rustige temperament maakt, dat men het vee in den stal naauwer kan plaatsenen is daarenboven gunstig voor het mesten. In het tuig vereenigt dit vee de snelheid van het Devonshire ras met de sterkte van de Durham's; in Herefordshire zelf wordt het wel weinig tot den arbeid gebruikt maar het is daarvoor zeer gezocht door pachters uit Wiltshire, wordt van 24 stuks voor den ploeg gespannen en ten slotte aan veemesters verkocht. Pachters, die zoowel Herefordshire-, als Devons hire- en Shorthorn-ossen tot den arbeid gebruikenverklaren, dat de eerste ten aanzien vaD snelheid niet geheel gelijk staan met die van Devonshire, maar even zoo snel gaan als die van Shorthorn. Een pachter in Schotland heeft een 6tal er van voor een Kajoeploeg gespannen en sleenige akkers tot eene diepte van 14 dnim geploegd; de ossen gingen niette- genstaande de ongehoorde inspanning zeer rustig voort. De tijd van kalven valt hoofdzakelijk in April tot en met Julijdie fokkers, welke geen deel neraen aan de tentoon- stelling van bet koninklijke landbouw-genootschapdie op 1 Julij wordt gehoudengeven er de voorkeur aan, om hnnne kalveren te laten geboren worden voor het intreden van het heete jaargetijde. Eenjarige vnarzen worden zelden bij den stier gebragt. Bijna al de kalveren laat men 6 maanden zuigen. Met oliekoeken fokt men ze zelden op. De jonge ossen krijgen gras en turnips met haksel en des winters wat oliekoeken. De vette weiden aan de rivier Wye zijn voor hun Snellen sroei zeer gunstig. Ludlow Leeminster en He reford zijn de marktplaatsenvvaarnaar zij gewoonlijk in den derden herfst gedreven worden, maar worden eehter veel van de beste ossen vroeger uit de weide verkocljt. Van daar dat veel koopers de beste dieren in het geheel niet zien en over de geringere kwaliteit en het verminderd aantal klagen. De groote markt te Herefordin October op den derden Dings- dag en woensdag, heeft gelijktijdig met de rundvee-tentoon- stelling plaats. Het getal der ossen daarop is van 8000 tot 5000 verminderd; prijzen van 50 guinies voor een bnitenge- wonen os zijn niet zeldzaam. De jonge stieren worden op de markt te Leominster, 17 October, gebragt. Van de oprigting der Smithfield-club af, kreeg het Here- fordsras eene lange lijst van prijzenen heeft het tot het jaar 1851, na welk jaar de verschillende rassen in verschil- lende afdeelingen werden verdeeld 185 stierprijzen gekregen, slechts vijf minder dan de Shorthorn's en alle andere rassen te zamengenomen; in 53 jaren kregen de Hereford's 297 de Shorthorn's 175 premien. Te Smithfield kregen in 1851 de Herefordsrassen de gouden medaille voor een stier van zuivere afkomst, en voor eene met eene Shorthorn geteelde vaars. Later werden door kruisingen met zware Shorthorn's en het West-hooglandsche ras vele prijzen gekregen. Een 3jarige stier had 9 voet 7 duim en eene 3 jaren en 10 maanden oude koe 9 voet in omvang. Kruisingen met Shorthorns zijn zeer gunstig uitgevallen, als het bloed van beide zijden zuiver was. Slechts weinige fokkers vonden het voordeelig, om een Herefords-stier met een Shorthorn-koe te kruisen. Eenige stieren zijn naar de Orkuey-eilanden gebragt. In de vleesch producerende graaf schappen BauffshireMorayshire en Aberdeenshire heeft dit ras niet de overhand gekregen. Te Wobnrn werden Here- fords-stieren met ongehorende Suffolk-koeijen gekruist: de kal veren hadden op de plaats der horens slechts eenige verhoo- gingen en hadden geen goeden kern, terwijl uit de kruising van deze koeijen met een Shorthorn-stier zeer goede afstam- melingen met dikker vleeseh en van meerdere grootte ontston- den die ook horens haddenen in den regel onder den buik en aan het achterstel door graauwe haren stekelharig waren. De kruising met het Ayrshire-ras viel uitstekend uit; 3 jaar oude stieren daarvan zijn met 3040 pond sterling, op de weide, betaald geworden. De afstammelingen zijn bijna alien rood en wit gevlekt, met weinig behaard hoofd die de kleur van de horens van het Herefordsras bezitten. Een op die wijze geteelde 3jarige os woog 1280 pond. Ook het kruisen met het Alderney-ras is voordeelig; de kalveren hebben niet zelden de kleur van den stierslechts is het rood veel don- kerder. De vatbaarheid om gemest te worden wordt bij de Alderney's door deze kruising zeer verhoogd en de koeijen uit de eerste kruising geven even zooveel melk als hare moe- ders. De kruising met het Devonshire-ras en het West-hoog landsche vee bleek niet doelmatig te zijnde eerste wegens mindere geschiktheid der afstammeliiiiten voor de boerderijen in de gebergtende laafste wegens verslechtering van het vleesch bij het aanwezig blijven van het wilde temperament van de moeder De kalveren uit de kruising met ongehorende Galloway-koeijen waren tegen de koude beter bestand dan de moeder. Zuidelijk van Shropshire zijn er slechts weinige graafschap pen waar de Herefords-stieren niet zijn ingevoerd. Twaalf Engelsche en Walessche graafschappen waren te Bnttersea door dit ras vertegenwoordigdook te Cornwall is het ras inge voerd, en uit Ierland worden er gunstige beriglen over mede gedeeld. Op het eiland Jamai'ka, in Canada, aan den Hud son en in Australia is het ras gunstig bekend. Slechts op het continent is het nog niet zeer bekenden wordt het bij v. te Poissy slechts zelden gezien. Als ras wordt het Herefords- hirer vee slechts door kleine pachters voortgeteeld, en wordt daarin niet het twintigste gedeelte van het kapitaal gestoken, dat voor de Shorthorn's uitgegeven wordt. Het ras is om zijn uitstekend vleesch zeer goed. In de jongst verschenen Mededeelingen en Berigten van de Hollandsche Maatschappij van Landbouwvinden wij in h t verslag der laatstgehouden algemeene vergadering te Purme- rende, volgenderwijze melding gemaakt van een belangrijk voorstel door de afdeeling Yelsen en omstreken gedaan Naar aanleiding van een brief, gerigt aan een dagblad te Nancywaarin wordt beweerd dat een zeker heer Turkdoor het toedienen van ijzervitriool, zijne schapen van het ongans en de rundereu van de longziekte heeft genezenzelfs de gezonde, door het gebruik van dit middeldaartegen heeft gevrijwaard; en tengevolge der verklaring van den vee- arts, die zich Fleury, uit Chaumont noemt, dat hij talrijke gevallen van longziekte door het aanwenden van protosulfaat van ijzer heeft geuezen, vond de afdeeling Velsen en omstreken in het belang der wetenschap en met het oog op het heil van den veehouder, gelegenheid op de aanstaande algemeene vergadering het volgende ter tafel te brengen „De afdeeling Velsen en omstreken verlangt te weten of de bovenstaande geneeswijze in ons land eene beproefde bekend- heid heeftwelke resnltaten ze heeft opgeleverdhoe de verhouding moet bestaan tusschen de vitriool en de ijzer- deelenen op welke wijze dit middel toegediend wordt." De heer D. van der Stok, afgevaardigde der afdeeling Waard en Groetbekomt verlof den inhoud voor te dragen van een stuk over de wijze waarop ijzervitriool in zijne af deeling tot herstel van schapen van het ongans is aange- wend. Daarbij wordt het gebruik van dit middel ten sterkste aanbevolen. De Yoorzitter verzoekt den afgevaardigde het stuk af te staan voor de Mededeelingen en Berigten. Het luidt Nieuwe-NiedorpSeptember 1869. In onze laatste afdeelings-vergadering, alwaar de punten van beschrijving mede ter behandeling ter tafel kwamen werd door het lid Cornelis Rezelmanlandman alhier, bij de be handeling van punt VIII« medegedeelddat hij eenige jaren geleden met goed gevolg zijne schapen met ijzervitriool van het ongans had genezenwaarop genoemde Rezelman werd verzocht zijne wijze van behandeling schriftelijk mede te dee- len, ten einde daarmede in de algemeene vergadering te Purmerende te handelenzooals de afgevaardigde dit dienstig oordeelde. Dat schrijven is ons gewordenen was van den volgenden inhoud „In het jaar 1865, den 2den Eebruarij, moest ik door de gevallen sneeuw en ijs mijne fokschapen hokken, twintig in getal. Onder het naar huis drijveu kwam de gedachte bij mij op: zijn die schapen wel allemaal gezond? Zoodra zij in het hok waren en ik ze nazag vond ik er achtdie het ongans in vrij hooge mate haddenen wel zoo verzwakt warendat ik ze eenige dagen liggende moest voederen. Ik dacht toen bij mij zelven: wat moet ik doen? daar het weinige hooi en de negen koppen haver, vermengd met keukenzout, welke ik de twintig schapen dagelijks toediende, mij niet voldoende genoeg voorkwamen. Ik nam mijn veeartsboek ter handge- schreven door Dr. L. Wagenfeld, naar den negenden, zeer vermeerderden druk bewerkt door W. P. Steigerwaldrijks- veearts te Leiden en vond daarin over de leverbotziekte het volgende, dat voor zulke schapen kalkwater, of water waarin ijzervitriool, 2 lood op een emmer water opgelost, dienstig was. Ik schafte dadelijk ijzervitriool aandie ik met warm water oploste, 5 lood te gelijk, en in 50 kan koud water wierp, en gaf dit te drinken aan de schapen. In het begin echter dronken zij daarvan zeer weinig; maar evenwel ge- wenden zij daaraan zeer spoedig, zoodat ik om de 2 a 3 dagen weder 50 kan kon bijbrengen. De gevolgen zijn geweest, dat alle mijne schapen goed hebben afgelammerd. Yier van de ergste, welke ik geruimen tijd uit de hand had moeten voederen, bragten 10 lammeren, waarvan ik er 8 groot kreeg. Hoewel ik die 4 schapen dat voorjaar steeds de beste weiden gaf, om reden zij niet zoo goed in slaat waren als mijne andere schapen, groeiden de lammeren evenwel ook voordeeliger, en waren merkelijk beter, toen ik ze van de moeder wegnam, dan mijne andere lam meren. De 4 laatstgenoemde schapen heb ik dat voorjaar ver kocht, en heb ik later van den kooper vernomendat hij die met goed gevolg nog drie jaar in zijne boerderij had gehouden. Meer kan ik van het gebruik van ijzervitriool niet mede- deelen, aangezien ik later geen hiuder van het ongans onder mijne schapen heb gehad, en ook niet heb behoeven te hok ken. Ik vermeen evenwel zedelijk verpligt te zijn de voor- schreven behandeling aan elk, die het ongans onder zijne schapen heeft, ten sterkste te moeten aanraden. Cs. Rezelman." De heer P. Bos, afgevaardigde der afdeeling Soetermeer, Zegwaard en omstreken, maakt bekend, dat in zijne afdeeling ouderscheidene leden medegedeeld hadden, dat dit genees- middel onder Zegwaard veel is gebruikt. De heer H. D. Sluiter, afgevaardigde van Yelsen, had met genoegen gehoorddat het toedienen van ijzervitriool ter genezing van het ongans gunstige resnltaten had opgeleverd. Bij besluit van 28 October 1869, n°. 21, heeft Z. M. beschikkende op een verzoekschrift van mr C. A. Crommelin wonende te Amsterdam, en zes anderen, de slatuten der voor minder den dertig jaren aangegane Vereeniging lot oprigting en instandhouding van een badhuis voor minvermogenden te Zandvoort, goedgekenrd en deze Vereeniging als regtspersoon erkend. Omals naar gewoontemet Frankrijk te beginnenmel- den wij dat Henri Rochefort is veroordeeld geworden wegens zijne opruijende artikelen in het door hem geschreven blad la Marseillaise. Hij had de burgerij aangehit.st tot oproer en haar zelfs den raad gegeven de wapenen op te vattenom het bestaande gezag omver te werpen, d. i. keizer Napoleon III te verjagen en het keizerrijk in eene republiek te herscheppen. De regtbank handelde zeer verstandig, toen zij een zeer ma- tig vonnis nitsprak de volksvertegenwoordiger der hoofdstad werd veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 5000 francs boetezij had hem ook kunnen vervallen verklaren voor vijf jaren van zijne burgerlijke en burgerschapsregten maar indien dit gebeurd ware, zou Rochefort niet langer lid van het Vtetgevend Ligchaam hebben kunnen blijven- terwijl hij nuofschoon veroordeeldwie weet hoe laug als vrij man in de landsvergadering zal zitten en misschien nooitvoor deze zaakachter slot en grendel gezet zal worden. Mis schien doet het hem in zeker opzigt leed dat zijn proces zulk een uitslag heeft gehad; want, had een zwaardere straf hem getroffendan zou hij als martelaar voor de vrijheid het land in rep en roer hebben gebragt, en de gevolgen daarvan zou- den stellig ongunstig zijn geweest De zaak is dus, zoo als men het onder ons burgerluidjes pleegt te noemen met een sisser afgeloopen. Genoemde landsvergadering houdt zich reeds langer dan eene week bezig met het onderzoek der vraagwat beter is handelsvrijheid of beschermend stelsel. Ouder de voorstan- ders van dit laatste neemt de grijze staatsman Thiers de voor- naamste plaats in. Drie uren achtereen heeft hij in eene uit- gewerkte rede zijne denkbeelden ontwikkeld, zonder dat het hem echter iets baten zal. De andere partijdie de vrijheid van handel en nijverheid verdedigt, heeft de meerderheid, en de regering denkt evenzoo; derhalve zal de zaak wel blijven zoo als zij is en voor het opzeggen van het handelstraktaat met Engelanddat thansna tien jaren bestaan te hebben komt te vervallen als het niet vernieuwd wordt, ijveren de protektionisten (de mannen der beschermende regten) te ver- geefs. Aangaande het regtsgeding van prins Pierre Bonaparte kun nen wij heden niets nieuws mededeelen; het onderzoek is, naar het schijntnog niet afgeloopen. In Spanje, waar nog altijd de koninklijke troou ledig staat hebben de republiekeinsche leden der Cortes (landsvertegen- woordiging) pogingen gedaan om den terugkeer der Bourbons voor immer onmogelijk te maken, en daartoe strekte het voor stel, dat de leden van dit vorstenhuis zouden worden uitge- sloten van den spaanschen troon. Die poging leed schipbreuk; met een overgroote, verpletterende meerderheid werd het voor stel verworpen; aan deze verwerping moet men echter vol- strekt niet de beteekenis hechtendat voor Isabella, de ver- jaagde koningin of voor den prins van Asturie, haren zoon eenige kans bestaat om weder in Spanje te regeren. Neeu wij zijn het met den minister eens, die een paar dagen ge leden in de Cortes zeide dat, eer Isabella of haar zoon den troon van Spanje bestijgtstroomen bloed in het land moeten vergoten worden. De verwerping van het voorstel heeft al leen te beduiden, dat men de verheffing van den hertog van Montpensier (gehuwd met eene zuster van Isabella) tot koning niet onmogelijk wil maken. Intusschen bestaat er nog geen vooruitzigt op de, keuze van den souvereinde regering heeft geen kandidaat, en aan de natie is het, naar het schijnt, al vrij onverschilligof in het paleis te Madrid Zijne Hoogheid de regent Serrano zetelt, dan wel of daar een koning of eene koningin met de hofhoudiug de civiele lijst verteert. Oostenrijkdat, gelijk ooze lezers weten, in een kabinets- krisis verkeertwacht nog op het besluit dat de keizer nemen zal met betrekking tot de nieuwe zamenstelling van het mi- nisterie, hetwelk, zooals wij in het vorige oversigt berigtten drie zijner leden verloren beeft. Van de strekking van het adres van antwoorddat het huis der afgevaardigden op de troonrede den keizer zal aanbieden, zal het te verwachten besluit alhangen, hetwelk zal inhouden de beslissing of het centralisatie-stelsel al dan niet zegeviert. Waarschijnlijk is er geen land waar meer personen gedeko- reerd zijn dan Pruissenbehalve dat bijna dagelijks door den koning ridderorden worden geschonken (en hij heeft over niet minder dan elf te beschikkenwaarvan elke hare ver schillende graden heeft), geschiedt jaarlijks een algemeene bedeeliDg bijna zouden wij zeggen winterbedeelingwant de derde Maandag in Januarij is er toe bestemd bij ge legenheid van het zoogenaamde „kroonings-en orde-feest." Met inbegrip van de ongeveer vierhonderd uitverkorenen die het algemeene eereteeken" (d. i. geen ridderorde, maar toch een dekoratie op de borst) kregen is het aantal der met sterren, kruizen en lintjes versierde mannen den 23 Januarij 1870 vermeerderd met ruim negenhonderd vijftig1 Gelukkig, benij- denswaard land, dat zoo veel uitstekende burgers en rnilitairen bezitdie een koninklijke onderscheiditig waard zijnen dat aanhoudend het aantal zijner geridderde inwoners zoo aan- merkelijk ziet vermeerderen. Wanneer wij nu nog zeggen dat in Engeland den 8 Eebruarij de Parlementszitting met een troonrede (door of namens de koningin uit te spreken) geopend zal worden; dat in Belgie de regering een belaugrijke koucessie aan de ultramontaanscbe partij heeft gedaanmet betrekking tot de wet regelende het beheer der kerkgoederendat het koncilie te Rome tot een

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2