Advertentie n. - 15 - LOTISG Vrijwillige Verkooping, ER WORDT GEVRAAGD: T e K OOP: Genieng'de Berigten. Eerste Openbare Kennisgeving. EIKEN-, IEPEN-, ESSEN- en andere B00MEN Balken en Brandhout de Opstallen van 4 Houten Schuren met Pannen en zvvare Gebindten, Smids- eD een Wagenmakers-Knecht Eene broote Party (Spam) Boonenstokken Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij (bijzonder gescliikt voor BOUWSCIIUREiV) zeer belangrijk twistgeschrijf aanleidiDg heeft gegeven over het afkondigen van 's pausen onfeilbaarheid als leerstuk der Kerkdat Rutland twaalf millioen p. st (f 84,000,000) noodig heeft en ook krijgen zaldat Turkije en Egypte geen ruzie meer hebben,en dat Oriekenland zich tracht te vrijwaren, tegen de verdenking als hadde het sehuld aan een nieuwe anti-turksche beweging, waarvan de kiem begint voor den dag te komen in de europesche provincien van het Ottomanische Rijkdan hebben wij voor heden het voornaamste berigt wat te berigten was, en nemen wij van onze lezers afscheid tot heden over aeht dagen. Den 18 dezer gaven de leden van de rederijkerskamer Bootte Ouder- kerk aan den Amsteleene uitvoering in het logement //Paardenburg", geheel ten voordeele der ongelukkigen, die bij de laatste overstrooming van den Bullewijkerpolder alles verloren hebben. De toehoorders hadden een genotvollen avond en de leden mogten de aangename zelfvoldoening sma- ken dat zij ten gevolge der ruime inteekeningden volgenden dag eene aom van f 814.50 bij de Commissie voor de doorbraak konden storten. Onder de gemeente Waddinxveen is het volgende treurig ongeluk ge- beurdTwee jongelieden, met name D. Niemantsverdriet, oud 24 en J van der Aar, oud 23 jaren, beiden in dienst van den heer R.te Alphen, die zich in eene schuit met bout van Alphen naar Gouda begaven, hebben, te Waddinxveen willende overnachtendoor de koude verkleumdin die schuit een vuur van gedoofde kolen aangemaakt en onvoorzigtig bet luik gesloten met het ongelukkig gevolg dat zij door de stikstof om het leven zijn gekomen. Den 21 dezer is te Zutphen, voor het huis van den heer de B.op straat gevonden een bankbiljet van duizend gulden. De eerlijke vinder heeft het bij den Commissaris van politie gedeponeerd. Te llaamsdonk is gearresteerd Catharina van Tilburgoud 27 jaren beklaagd van brandstichting in de schuur van haren huisbaas P. Timmer- mansen wel nit wraak omdat hare meesteres haar niet meer huur ge- ven wilde. Zij heeft reeds alles bekend en is bereids naar het huis van arrest overgebragt. Te Amsterdam stortte bij het oprijden der steenen brug voor het Koningsplein het paard, gespannen voor een vrachtwagen van den Rijn- spoorwcg, neer. De voerman, het willende oprigten, ontving daarbij een slag in het aangezigt, waardoor hij zoo ernstig werd verwond, dat hij onmiddellijk door de politie per vigelante naar het gasthuis is vervoerd. Te middernacht viel in de Prinsengracht voor de Noorderdwarsstraat een man in het water en, ofschoon dadelijk hulp werd verleend, mogt het niet gelukken hem levend te redden, terwijl alle middelen der kunst vruchteloos op dien drenkeling zijn beproefd. Te Vlijmen, nabij 's Hertogenboseh, is dezer dagen een brave, circa 30jarige jongeling, de steun van het gezin, door zijn paard doodgeslagen, terwijl hij bezig was het op te tuigen. Den 20 dezer is te Aken de 25jarige wever Johannes Aloys Offer- mann ter dood veroordeeldomdat hij zijne 69 jarige moeder moedwillig heeft vermoord. Te Woudsend valt het moeijelijk een predikant te krijgen. Reeds twaalf vergeefsche beroepen zijn gedaan, en ofschoon reeds f 400 a 500 boven de f 1400 tractement is aangebodenheeft nog niemand der beroe- penen lust gevoeld gehoor te geven aan de uitnoodiging. Den 22 Januarij's avonds omstreeks 7 ure, is in de Gravenstraat te Hoorn brand ontstaanwelke eerst een vreeselijk aanzien had, doch door spoedig aangebragte hulp der brandweer was men hem spoedig meester. Op last van het departement van oorlog zullen voortaan de miliciens door de militaire autoriteiten bij zoodanige onderdeelen der korpseu moeten worden ingelijfd, gelegen in of nabij de plaats waar zij woonachtig zijn. Gedurende de afwezigheid van een kleermaker te Avereest, die van huis was om voor zijn gezin een stukje brood te verdienen, is zijne vrouw met een bij hem inwonenden aanstaanden schoonzoon er toe overgaan den geheelen inboedel te verkoopen en zich te verwijderen. Eene dochter die bij een geacht landbouwer dienstbaar was, nam zij ook mee. Te Beilen heeft men dezer dagen een belangrijke diefstal gepleegd. De heer E., die bij den logementhouder N. zijn intrek had genomen, had een valies met 1200 a 1300 op zijn kamer. Des morgens vond hij wel een gebroken glasruit, inaar niet het valies. Bij het opengebroken raam lag een beitel. Het valies is later een eindweg teruggevonden, maar ledig. Het gouden horologie van den heer E„ dat op tafel lag, is 'zeker bij ver- gissing niet medegenomen. Op een hal in de opera te Berlijn ontmoette de pruissische kroonprins zijn hoftailleur. //Wel mijnheer, hoebevalthet uhiervroegdeprins. Heel goed, uwe hoogheid, maar het is een zeer gemeng gezelschap." Jawel,antwoordde de kroonprins, //maar er kunnen toch niet alleen kleermakers komen." Uit Eindhoven wordt van 24 Januarij gemeld Heden nacht heeft een meisje in de naburige gemeente Stratum hare moeder met een stuk hout doodgeslagen. Een vlaag van waanzin, waaraan zij dikwijls lijdende was, wordt als oorzaak dezer onmenschelijke daad opgegeven. Men leest in de Haarl. Courant van 24 dezer de volgende advertentie //Heden stortte het gebouw van mijn echtelijk heiljammerlijk ineen. Mijne lieve gade, Hendrikje Versteeg, met wie ik gedurende 6£ jaar zoo hoogst gelukkig vereeuigd was, ontsliep na een langdurig en bijna onuitstaanbaar lijden in den ouderdom van 50 jaren. Begaafd met de voortreffelijkste hoedanigheden van geest en hart, in alles met kinderlijk geloof een Hoo- ger Bestuur eerbiedigendemet zeldzame scherpzinnigheid over zaken en omstandigheden wetende te oordeelen, en daarmede eene bewonderenswaar- dige geestkracht parende en bovendien mij immer eene liefde openbaren- de, waarvan de herinnering steeds als eene vriendelijke star aan den duis- tcren gezigteinder mijns levens zal blinken, was zij mij alles. Neen ik zal haar niet vergeten. Ik zal haar beweenen, tot dat ik geene tra- nen meer zal hebben om te schreijen, tot dat de hron mijner tranen zal zjjn uitgedroogd. In stomme droefenis zit ik neder op de puinhoo- pen mijner verstorvene levensvreugd. Mijn onwaardeerbaar aardsch ge- luk ging zieldoorvlijmend onder in een' nacht van rouw, toen het morgen- rood van eeuwig, hemelsch heil lieflijk voor haar aan de kimmen rees. Haarlem, 21 Januarij 1870. A. H. J. van dee Vlebk." Gouden bruiloften zijn zeldzaam, diamanten nog zeldzamer, en het zeldzaamste voorzeker is wat nog daarboven gaat. Zoo iets buitengemeen zeldzaams is uit Bonn te vermelden. Den 6 Januarij 1809 begaf zich een paar in den echt dat nog in leven is en, den hoogen ouderdom in aanmer- king genomen, bijzonder welvarend is. Den 6 Januarij 1859 vierden die oude lieden, de leidekker Lander en vrouw, hunne gouden, den 6 Januarij 1869 hunne diamanten-bruiloft, en den 6 Januarij jl. hadden zij het geluk den eersten veijaardag der diamanten bruiloft te beleven. De landbouwer L. J. Schotmante Dalfsenkeerde onlangs van een reisje naar Zwolle terug en passeerde den tolboom aan de Berkumerbrug. De aldaar geplaatste tolgaarder, reeds een bejaard man (oud-militair) draagt baard en knevel. De boer paste 10 cents tolgeld, en voegde er bij dam- is 10 cent, laot oe daorveur schieren". De tolgaarder bedankte beleefd en stak de 10 cents in zijn zak zeggende: //Nu krijg ik nog 10 cents voor den tol van wagen en paard". Onze landbouwer begreep nu al spoe dig dat de tolgaarder hem anders niet wilde laten passeren betaalde nu ook den tol maar liet er op volgen „noe, dat is mi ook en wonderlik gebakkienoa van daage zak em gien dubbelkes zo weer in den zak jaogen". In den zoologischen tuin te Londen bevindt zich tegenwoordig een exemplaar eener nieuwe aapsoort, door kapitein Brown aan die inrigting ten geschenke afgestaan. Het londensch exemplaar is van het vrouwelijk ge- slacht, heet Jenny en heeft een innige vriendschap gesloten meteenjongen haan, die aan boord van hetzelfde schip was, en die thans met Jenny dezelfde kooi bewoont. Merkwaardig is het, dat zij zeer gemakkelijk regtop gaat en daarbij zelfs gaarne ligte voorwerpen draagt. Vaak neemt zij den haan op den arm en wandelt met hem rond, even als een vrouw die een kind draagt. Wanneer men haar een flesch soda water geeft, dan ontkurkt zij die en drinkt ze leeg. Doch het meest kurieuse van dezaak is, dat zij een pijp rookt en daarbij haar grogje drinkt, als ware zij de beste matroos. Een sigaar rookt zij smakelijk tot aan het einde op. De Andamansche eilanden zijn haar vaderland. Het is een verschijning op natuurkundig gebied, ongetwijfeld wel de aandacht der geleerden waardig. i ~7 Omtrent de teregtstelling van Troppmann, die in de afgeloopen week pleats had, bevatten de fransche bladen eenige bijzonderheden. Zoo melden zy dat de ongelukkige met moeite de treden van het schavot opklom, gesteund en geduwd door den scherpregter. Voor de baskule geplaatst her- leelde het wilde dier in dezen mensch. Zijne onderwerping was verdwenen hij wilde niet sterven. Hij wierp zich op zijde, en door den scherpregter teruggetrokken, weerstond hij met al de kraeht en buigzaamheid die hem zoo geducht hadden gemaakt. Beide, de scherpregter en zijn helper, moesten rukken en weerrukken, om het slagtoffer in de behoorlijke positie te brengen. Bij die gelegenheid het hool'd een weinig omwendende, beet hij den scherp regter in de vingers. Eindelijk gelukte het den rampzalige aan den valbijl prijs te geven, die in een oogwenk haar werk verrigtte. Een dag te voren had hij den apotheker der gevangenis geschreven en hem pruissisch zuur of chloroforme gevraagd, waarmede hij zich wilde dooden, om alle schande voor zijne familie te vermijden en den apotheker eene som van 1000 fr. voor die dienst aangeboden. Denzelfden dag heeft hij ook aan zijn broeder geschreven, dat het hem wel gelukken zou te ontsnappen, en dat hij met pruissisch zuur en de chloroforme, dat hij zich verschaffen zou, zich van den bewaarder en den soldaat die hem bewaakten zou ontdoen en zich van de kleeren van dezen laatsten zou meester maken en alzoo vermomd er ge makkelijk toe komen uit den kerker te ontsnappeQ. De ellendige leefde tot den laatsten dag in de meest dwaze droombeelden die hem ook tot de misdaad geleid hebben. Het Algemeen Dagbsad van Nederland beschrijft als volgt een voor- val, deze week des avonds op een der Singels te Amsterdam gebeurd: „Eene arme, oude, half blinde vrouw sukkelde met haar hond aan de hand in het duister voort. Zij moest nog laat naar hare docbter, die in een der nieuwe arbeidershuisjes woonde, en vertrouwde dat zij den vaak gepasseerden weg ook ditmaal wel gelukkig zou afleg- gen. Inmiddels scheen het thans minder gunstig te gaan. Her- haaldelyk bleef zy staan en trachtte zich te orienteeren. Waar was zij nu Hoever nog van haar kind Het weer was snerpend koud een felie wind blies door het kreupeigewasen toen zij, hall ver kleumd, een oogenblik het koord losliet, waaraan zij den hond voerde, vloog deze, als een pijl uit den boog, voort. De arme vrouw lokte en riep te vergeefs. Cesar blafie wel in de verte, maar legde geen den minsten lust aan den dag om terug te keeren. Met moeite en inspannmg strompelde de oude voort. Thans was zij ten eenenmale van de wijsHet duurde dan ook niet lacg, of al tastend en voelend, was ze.... in het water geraakt. Terwijl zij daar spartelde en jammerlijk lag te kiijteu, hoorde ze eensklaps, eerst in de verle,^ later al nader en nadercen vrolijk, bemoedigend gebas.... Was dat Cesar niet „Goede God!" smeekte de arme vrouw, ver- kleumend van de kou en leder oogenblik dreigende weg te zinken in het ijskille water, zend uitkomst, spoedige uitkomst, of het is te laatEn terwijl het geblaf al luider werd en al nader kwam, verloor de ongelukkige al meer en meer hare krachten. Zij wor- stelde, zy^ dachi, zij gevuelde niet langer. Zij zonk weg. Plotseling suelde Cesar toe. J a, hij was het gewcest, hij die nog te regter tijd verscheen om zijne meesteres te redden. Met geweldig misbaar ging hij te water: in een ommezien had hij de oude bereikt. Hij greep haar bij het jak, sleepte haar met Ue tanden voort en had haar, al blaifend en plassend, bijna aan wal gebragt, toen eenige menschen, eenzame wandelaars, op het gerucht af toeschoten en de vrouw weldra hadden behouden. Eemgen tijd later kwam ook de schoonzoon. En thans loste het raadsel zich op. Waarom had de hond zijne meesteres verlatenp Was het verraad geweest in den duisteren nacht? Neen! Hij had het gevaar, dat zij liep, erkend, en was vooruit gesneld naar hare schoonkinderen, als om te waar- schuwen. Na een jammerlijk gehuil onder hun venster te hebben aangeheven en keffend tegen deur en ramen te zijn opgesprongen, was hij teruggesneld en nog te regter tijd gekomen, om de onge lukkige te redden. Immers, zijn wij wel onderrigt, dan verkeert de oude, na het toedienen der eerste geneeskundige hulp, buiten gevaar. Zou zuik een bewijs van trouw en liefde met inenig mensch beschameu?" Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij wordt ons het volgende medegedeeld. Behalve in de laatste week der maand, toen wegens de inge- vallen vorst slechts 730 werklieden aanwezig waren, werd het werk in December voortgezet met 1150 tot 1270 arbeiders, 11 tot 17 paarden, 4 stoombaggervaartuigen, 5 lokomotieven, 200 wagens, 2 sleepstoombooten en 50 zandschouwenvoorts hoogstens 9 stoom- heistellingen, 2 gewone heistelhngen en 3 of 4 stoompompwerktuigen. Bovendien 1 afzonderlijke ploegen, te zamen 40 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzee-Hoofden. In geheel zijn: gemaakt 12,482 stuks buitenblokken (2u8 in December) bevattende 29,198 kub. meter (497 kub. meter in December), en 11,031 stuks binnenblokken (75 in December), bevattende 34,096 kub. meter (227 in December). De borstwerii g op het Noorderhoofd werd gebragt op 330.5 meter lengte (0.5 meter in December). Het Zuiderhoofd was op het eind van December als volgt door- getrokken. Grondlaag tot 130 meter buiten het duineerste bovenlaag tot 129 meter (34 meter in December) tweede boven- of dekiaag tot 121 meter (28 meter in December) In het geheel werden boven A. P. verwerkt 4748 kub. meter buitenblokken (284 kub. meter in December) en 2400 kub. meter binnenblokken (228 kub. meter in December). Iloofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 2,598,777 kub. meter, waarvan 20,,.94 kub. meter in December. Van laatatgenoemde hoeveelheid werden 18,701 kub. meter naar het westelijk Y vervoerd. In het Wijkermeer waren met 1 Januarij gebaggerd 1,004,609 kub. meter, in Buitenhuizen 163,682 kub. meter: in het westelijk Y 97,530 kub. meter (10,138 in December). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het westelijk Y waren boven water opgestort over 6939 meter lengte (190 in December) Kleibekleeding gereed over 1719 meter lengte (341 in December). Verdediging tegen afslag en uitstrooming over 680 meter lenete (275 in December). Bovendien werd in het westelijk Y een gezamenlijke lengte van 3610 meter in bewerking genomen (262 in December). Zijkanaal A. Van de dijken zijn 1657 meter lengte met kiei bekleed. Zijkanaal B. Gebaggerd 245,833 kub. meter (5402 kub. meter in, December). Van de 3039 meter lengte kanaaldijken boven water werd door stormweder en hoogwater 50 meter lengte beschadigd. Idem met klei bekleed over 880 meter lengte (30 in December). Idem verdedigd over 200 meter lengte (115 in December). Zijkanaal C. In bewerking genomen 787 meter lengte oostelijke kanaaldijk. Noordzeesluizen. De ontgraving van den sluisput werd gebragt tot 116,686 kub. meter (6589 in December.) Kistdam voor de Zuiderzeesluizen. De kistdam werd gedurende de maand December met goed gevolg drooggehouden (het Ywater rees den 18 tot 1.22 meter boven A. P.) Tot meerdere zekerheid werd het vernieuwen van gordingen, aanbrengen van zandzakken en insehroeven van schoorpalen voortgezet. Zuiderzeesluizen en maalsluizen. In December werden 995 fun- deringpalen geheid, of in het geheel 7,875. In het geheel aangebragt 614 meter lengte watersloven, 96 dam- palen, 938 meter lengte beheijing met damplanken, 4046 meter lengte kespenj, 700 meter lengte kloosterhouten, 1758 vierk. meter dennenvloer, 101 meter lengte zwalpen en 953 kub. meter beton- vulling. V6<5r December bedr&gen de 8 laatste enfers 77, 7, 141, 580, 265, 686, 101 en 188. In het geheel aangevoerd 555 kub. meter bewerkten hardsteen, ruim 2 millioen metselsteenen en 696 000 kilogram gesorteerden doornikschen steen. Afsluitdijk beoosten Amsterdam. Door het min guustige saizoen kon dit werk niet worden voortgezet. VOOR DE BURGEMEF.STER, en WETHOUDERS van Haarlemmermeer brengen ter kennis der Ingezetenen, dat de LOTING voor de NATIONALE MILITIE, Ligting 1870, voor deze Ge meente zal plaats hebben ten Raadhui&eop VRIJDAG den ELEDEN FEBRUARIJ 1870, des Voormiddags ten negen ure. Haarlemmermeer20 January 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. EGGINKSecrelaris. ten overstaan van den Notaris H. J. VAN MENS, residerende te Ouderkerk aan den Amstel, op Dings dag den 15 Februarij 1870, des voormiddags ten 10 ure precies, op den vroeger bestaan hehbenden ituskruitlmolen If0. 3, aan den Amsteldijktusschen Ouderkerk en het Loopveld Gemeente Nieuwer- Amstelvan: EENE AANZIENLIJKE PARTIJ EXTRA ZWARE waaronder vele van 60 Centimeters (Duimen) midrlellijn op STAM en HAKHOUT; zoomede eenige oude staande en liggende zoowel aan gemelden Buskruidmole n als aan den Buskruidmolen SOLLENBURG, in den Rondenhoeper-PolderGemeente Ouder-Amstel. Na afloop dezer VEILING zal worden overgegaan tot den VERKOOP bij AMOTIE van: staande aan den Buskruidmolen SOLLENBURG voormeld. AANWIJZING zal worden gedaan door den Opzigter W. VAN ES, wonende op den Buskruidmolen N°. 3 voormeld, en welvan de BOOMEN en OPSTALLEN aan deu Bus kruidmolen SOLLENBURGte Ouder- AmstelDing'Sdag en Woensdag", en van de BOOMEN aan den Buskruidmolen N°. 3, te Nieuwer-AmstelDonderdag' en Yrijdag, van elke week voor den Verkoopdag. De BETALING gescbiedt om kontant Geld, zullende de Koopersdie op tijd wenschen te koopendaartoe in de gelegenheid zijnmits zich daartoe voor den Verkoopdag ten Kantore van genoemden Notaris VAN MENS aannieldende. om dadelijk of met Mei in Dienst te treden: Een bekwame welke het'B OE R E N WEE K grondig verstaan Loon naar Bekwaamheid. Bij H. FLORIJlV", Mr. Smid en Wagenmaker, aan den IJweg, tusschen den Ringdijk en den Spaarnwouder- weg te Haarlemmermeer. en INLANDSCHE SPARREN voor LAND-AFZETTINGEN, Dak-Sparrenenz. enz. Te zien en te bevragen bij J. U. HAAKJEBMLENGed. Oude Graeht, te Haarlem f bij wien ook Information te bekomen zijn over DENNEN KRIBHOUT. KeelpynDipthleriie. Deze Geneesmiddelen hehalen met glans de zegepraal over de ziekten waarlegen zij worden aangewend. Eene plaatselijke verzachting en eene algemeene zuivering des Iigchaams hebben ter zelfder tijd plaats; de zieke deelen genezen de onzuiverheden uit het ligchaam worden weggenomen. De Zalf vail Hollowayingewreven op den hals en de borst, oefent den heilzaamsten invloed uit op al de keelziekten, de aandoening van de long en den hoest, om 't even of die aandoeningen uitzinkingen, aamborstigheid of bronchiten voortkomen. Deze Zalf werkt op eene wonderhare wijze, zij doet het etteren der wonden ophouden en sluit de etterende zweren of wooden; zij geneest de huidziekten, en doet alio kwade ontsleking verdwijnen, in wecrwil van de overprikkelende oorza- kenvan den aard der ziekte, van haren zelelvan haren duur en van hot gevaar, waarmede zij gepaard gaat De Zalf van Holloway, bijgestaan door zijne PUlen, brengt de spoedigste en wonderbaarsle verligling te weeg voor hen die, aan ondragelijke jeuking en pijnlijke gezwellen aan het scheenbeen lijden, die veroorzaakl zijn door het kwik en de sypbili- tische stoffendie in die gezwellen verborgen liggen. n r>-11 T, I 0.80, 1.85, 3.—. Doosjes P.llen en Potjes Zalf j ]3 5(,; g0 5() zijn on franco aanvraag 5 contant te bekomen bij ALLE AP0THEKERS in Holland; alsmede in HOLLOWAY's ETABL1SSEMENT te Londen, 353 Oxfort Street, vroeger 244 Strand.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 3