1870. Vrijdag, 4 Februarij. i\<>. 5. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Haaiiemmermeer. ioa R/!-4S! Jh'- - t-. Holl. Haatschappif v. Landbouw. Landbou w. Prijs van Het Abonnement: in het Jaarf C. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Prijs der A.dvertentiein Tentoonstelling van Plnimgedierte. HAARLEMRfERlfEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polder, op Woensdag den 9 Februarij 1870 des morgens ten 10J/2 ure, in het lokaal van Staats, te Haarlem. 1Mededeelingen. 2. Missive van den Commissaris des Konings, betreffende afstand van grond aan het Eijk. 8. Missive van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland omtrent de verordening op de scheepvaart. 4. Verzoek van C. Spaargarenom aankoop van Veldweg. 5. Vaststelling van het Kohier van Omslag, dienst, 1870. fi. Voorstel van Dijkgraaf en Heemraden tot verkoop van dijksgronden. Rijks-Telegraafkantoor te Haarlemmermeer. Verkeer en Opbrengst over het jaar 1869. A. Verzonden berigten: naar binnenlandsche kantoren 1091 langs de Belgische lijn 8, langs de Duitsche lijnen 2 langs de lijnen der Internationale Telegraafmaatschappii 1 te za- men 1097. B. Ontvangen berigten: van binnenlandsche kantoren 1085, langs de Belgische lijn 8, langs de Duitsche lijnen 1, langs de lijnen der Internationale Telegraafrnaalschappij 0 te za- men 1094. C. Opbrengst: binnenlandsch verkeer 324.75 internatio- naal verkeer 7.03 totaal 331.78. Ds. E. J. van Wisselingh J Pz. heeft vrijheid gevonden om °°k »oor de beroeping naar Hantum te bedanken. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der raaand Januarij 1870. LTJST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. N 1. A. Renzons te Haarlemmermeer. 2. van Wierrinne,. idem. van 26 Januarij tot 1 Februarij 1870. GEBOREN: Elizabeth, dochter van P. Scholte en A. Bantes. Dirk zoon van J. Smit en E. J. Romers. Klaas, zoon van J. Tensen en P. Ellerbroek. Neeltje dochter van H. Sundag en N. Schaak. Johan nes, zoon van L. van Hofvvegen en J. van der Groef. Gerhardus Lucas zoon van H G. Danens en L Buddenberg. Simon Nicolaas. zoon van Maaskant en M. M. Disselkoen. Cornelis Alettinus, zoon van D J Tanstreef?T Anna' dochter vau M- Verkuijl en Streefkerk. Agatha, dochter van S. Verdegaal en P. van der Hulst Martmus, zoon van C. Slikker en N. Tauber. Jacoba, dochter van J. n Zanten en J. Kastelem. Thomas, zoon van J. van Gog en D. Boon. M w^nu,EDEN^>et,r"S Jacobus' oud 5 weken, zoon van J. Sander en M Wijtkamp. Neeltje van Diemen, oud 80 jaren, wed. D. Sepers. Johannes van As, oud 58 jaren, gehuwd met A. van Beem. Gerdina van A. Verkuyl. Leendert, oud 4J jaar, zoon van C. IJke- met J MoW 6liS IJkelenboom' °ud jaren, gehuwd LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 Kind van P. Kolle en H. A. Verstee* ONDERTROUWD: H. van Heusden met L. W. Rube. J. Binneweg (wednr.) met J. C. van der Werf. GEHUWDP Kooij met A. Markus. J. van der Boon (wednr met A. van den Berg (wed.). v EVANGELISATIE TE HAARLEMMERMEER. Dankbaar vermeldt de ondergeteekendedat in de maand ontva^gen6 V°lgendfi giften der Chri9telijke belangstelling zijn Door A Hissink uit het diakonessenhuiste Utrecht, f 20- UAdrWetering,/5; N- N-> te Oosterend op Texel,' v W fT'so PR Tt' 16 Steenw'jk8 busJe van Ds. B- L-. te A., 10; door Ds. Laraers, an R., te M.,/ 5; hllsje van br Krul/2.83; collecte in bet Evangehsatielocaal, te Woubrngge, 2.03; door Ds. van Rliyn, van Ds. Naef te Cully bij Lausanne, 25; door den eer Zijlmansvoor bet verwen van Maran-Atha, van Voor de opvoeding van arme weezen in Geloof en Liefde bus in de Kerk te Hoofddorp, 2.95; idem van Mozes Tams, in Eben-Haezer, 1.95 idem in Maran-Atha f i AO- idem in Eben-Haezer f 8; idem in Geloof en Liefde f 3 72 Door de plaatselyke omstandigheden zijn hier aan de evan- Sehsatie betrekkehjk vele onkosten verbonden tot heden heeft arhpiHer ge|bolPJen en merkbare zegen werd reeds door Hem op den heid voo'r all Dit strekke tot voldoening en dankbaar- en tot 1 6 10 dlt W6rk deS Heeren medehelpen, en tot aamnoediging van hen, die zulks nog wenschen te doen ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN DITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan V.41V IIOXGA C°.te Amsterdam. tJiterl{jk Woenmlag.) In de laatst gehouden vergadering der afdeeling 's Hage en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw werden door den secretaris drie vragen ter besprekine voor- gesteld 1. Verlangt de landbouw de fecale stoffen te behouden? 2. In welken toestand verlangt hij die ter bemesting te ontvangen? 3. Wat denkt de landbouw over de desinfectie der fecale stoffen De voorsteller ligtte deze vragen kortelijk toe. De voorzitter nam daarop het eerst het woord en liet vier verslagen voorlezen over antwoorden op door de Maatschappij van Nijverheid nitgeschreven prijsvragen over afvoer enz. van fecale stoffen. Daarna deed hij lezing van een door hem ontworpen stelsel. Door deze voorlezingen werd de aandacht der vergadering van de gestelde vragen afgeleid op de stelsels tot afvoer en verwijdering der fecale stoffen. De vergadering eindigde na zeer weinig discussie met het aannemen der volgende punten 1. De landbouw acht het behouden der fecale stoffen wen- schelijk en noodzakelijk. 2. De fecale stoffen moeten verzameld en hewaard worden tot de landbouwer op voor hem geschikte tijdpunten daarvan kan gebruik makeu. 3. De verzameling in depots en de vermenging met straat- vuilnis en ander afval wordt nuttig geacht. 4. Desinfectie acht de vergadering in het belang der volks- gezondheid wenschelijk, indien het vruchtbaarmakend vermo- gen der meststoffen er niet door wordt benadeelden de prijs daardoor niet zoodanig wordt verhoogd, dat zij te kost- baar worden. De vergadering nam ten slotte bet voorstel aan om van de genomen beslissingen kennis te geven aan het gemeente- bestuur. Beventer, 30 Jan. De voorraad van aardappelen is thans nog zeer groot; ten gevolge van den zeer lagen prijsdie in den herfst voor dit product besteed werd, is een groote massa in den grond geborgen. Het blijkt dat alien gaaf zijn gebleven en het is te voorzien dat de prijzen in het voorjaar aanmerkelijk znllen dalen. Ofschoon men nit andere gewesten nog berigt, dat de tongblaar en het klaauwzeer steeds onder de runderen lieer- schen, is het ons aangenaam te kunnen berigten, dat in deze provincie die plaag voor goed is geweken. Meppel29 Jan. Wij vernemen met genoegen dat het bevallige landgoed de Schiphorstvan wijlen den heer mr. J. T. Nysingh, op ruim een half uur afstands van hier in de gemeente de Wijk gelegen, onderhands is verkocht aan de heeren R. H. Pol en H. Elevelt, zoodat het niet zal worden versnipperd. Nadat onze kamer van koophandel onderscheiden keeren en ook nog onlangs met nadruk gewezen heeft op de nood- zakelijkheid tot vermeerdering van de gelegenheid tot water- afvoer, beginnen ook andere autoriteiten zieh de zaak aan te trekken. Het mag gewis verwondering wekkendat in Drenthe waar men er toch degelijk bij betrokken is, men zicb zoo' onverschillig houdt. De toestand wordt werkelijk meer en meer onhoudbaar, en de schade van landeigenaars en anderen neemt jaarlijks toe. Wijlie, 31 Jan. Omtrent den stand van de winterrogge kunnen wij berigten dat die alhier en in deze environs zeer gunstig is. De plant is frisch en groen en schiet ferm op. Zutphen, 31 Jan. Te Yarsseveld, graafschap Ziitphen is een kalf ter wereld gekomenmet een kopwelke vol- komen gelijkt op dien van een veulen. De acbterpooten zijn met gekloofd in twee klaauwen maar geheel aaneen in den vorm van die eens paards. Daarenboven heeft het dier twee boventanden, terwijl, zooals men weetbij ruDderen geen boventanden worden aangetroffen. De landbouwer H. Krabbenberg, te Zienwent, onder Lichtenvoorde, graafschap Zutphen, heeft dezer dagen twee varkens geslagt, ter zwaarte van 468 kilogr. Het aardigste van de zaak is, dat elk varken afzonderlijk juist de helft dat is 234 kilogr. woog. Wij berigten met genoegen, dat de drie koeijen toe- behoorende aan een landman te Kottenonder Winsterwijk, en welke voor nagenoeg 14 dagen door de besmettelijke tong- van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. blaar werden aangetast, geheel hersteld zijn, en zich in die streek gelukkig geen andere gevallen hebben voorgedaan. In het Beekbergerwoud zijn thans reeds bij de 28000 opgaande boomen geveld. Het bezoeken der werkzaamheden is wel aan te radenen vergoedt dubbel de moeite. Een slooping op zulk een reusachtige schaal valt hoogst zelden vooral in ons land, voor. Texel, 2 Feb. Ill publieke veiling werden de oavolgende prijzen besteed: voor duinscbapen 22; voor lammeren 14; voor melkkoeijen 160; voor jarige schotten van 50 tot 60 en voor paarden 130. Sehoonebeek81 Jan. Reeds vroeger werd gemeld, dat vreemde kooplieden hier het rundvee opkochten; ook uit Dalen zijn de weiders in den laatsten tijd druk in de weer geweest. Schoone exemplaren werden door hen aangekocht tegen enorme pryzen Zoo werd eene dragtige koe van den landeigenaar A. Wilms voor een bod van/210 geweigerd. Ook kochten de Dalers eemge jonge paarden op, die eveueeus zeer duur zyn. W,e over slechte tijden te klagen heeft, de vlijtige laud- man zeker niet. Arnhem, SO Jan. Op de weekmarkten alhier werden in 1869 aangebragt: 79,677 hectol. graan42,300 hectol. aard- appelen4251 hectol. appelen en peren400,732 kolen 59,894 kilogr. boter, 38,079 kilogr. gerookt spek3001 var kens, 6009 stuks wild, 13,960 kippen en 1,463,874 eijeren op de veemarkten: 4040 stuks rundvee en 18 paarden. Bergen op Zoom, 25 Jan. Dezer dagen zijn 17 koeijen behoorende aan den beer Wittouck alhier, afgemaaktna de officiele verklaring van den veearta, dat zy aan de longziekte Jijdende waren. Gorredijk, 31 Jan. De drukke bespreking van den onvol- doenden toestand der afvoermiddelen voor het binnenwater zal voor de gemeente Opsterland hoogstwaarschynlyk dit nuttiv gevolg hebben, dat een groot deel der gemeente zal ingepol- derd worden, en men dus de ..selfhelp" in praktijk gaat brengen. De uitgestrekte oppervlakte hooilanden in deze groote gemeente zullen dan des winters niet meer onder water be- hoeven te staanen er zal een normale toestand voor het ingepolderde land worden gescbapen. Gedeputeerde Staten der provincie Groningen hebben eene circulaire tot heeren Burgemeesters in dat gewest gerigt over de schurftziekte onder de schapen. Zij vreezen dat dieziekte, als er geene krachtige maatregelen worden genomenzich over die provincie zal verspreidenen hebben de Burgemeesters daarom uitgenoodigd hun vo'o'r 10 February e. k. te berigten 1°. °f er in de gemeente ook schurftziekte bestaat; 2°. zoo ja, bij welke eigenaren of houders; 3°. op welke wijze de besmette dieren worden afgezonderd; en 4°. of nalatigheid in deze ook aanleiding tot vervolging heeft gegeven. In het belang der schapenteelt is zeer zeker volstrekt noodig, dat een streng onderzoek geschiede, zullen de loffelijke pogin- gen van Gedeputeerde Staten tot iets leiden. Eene groote tentoonstelling van pluimgedierte zal van 17 22 Februarij e. k. te Dresden gehouden worden. Zij gaat uit vail de Vogelfok-Vereeniging aldaar. Zij wordt «e- houden op de zalen der 2de verdieping van het Gewandhaus. Men moet zich aanmelden bij den heer A. Richard Heinsius, W ildruferstraat 43, met naauwkeurig adres. Er moet hij opgegeven worden hoeveel paar, stuks, ras, kleur, en de verlangde koopprijs. Het tentoongestelde gevogelte moet 15 of 16 February aan- wezig zijn, geadresseerd aan de kommissie in het lokaal bovengenoemd. Er wordt goed zorg voor gedragen, zonder bepaalde verantwoording echter. Inzenders sturen franco, maar ontvangen franco terug. Duivenkippen, eenden, ganzen, ook zang- en siervogels worden aangenomen. Den 22 Februarij 'savonds 5 ure begint de aflevering aan de inzenders en aan de koopers. Voor onverkochte voorwerpen wordt niets gevorderdvan het verkochte wordt voedselgeld verlangd en 10 pet. van den koopprijs. A lie gevogelte moet goed gezond en in zijn soort voor- treffelijk zijn. Eene verloting wordt op 22 Februarij gehouden. 10 loten a 10 Ngr. zijn verkrijgbaar bij den heer Heinsius, en bij den beer C. H. Scbiistel, in dezelfde straatzoomede aan bet lokaal. De tentoonstelling is geopend van's morgens 8 tot 'savonds 6 uur.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1