1870. Vrijdag, i8 Februarij. N°. 7. VAN AAN LANDBOUWGEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaar gang. Gemeentcraad van Haarlemmermeer. Prijs van het A bonnemcnt in Let Jaar®-~ December 1869. GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in liet Hoogheemraadschap van Rijnland. Prijs der A-dvertentien van 16 regels 75 Cent, .elke regel meer 13/2 Cent. Haarlemmermeer. Zitting van Donderdaa; 3 Februarij 1870. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Holl. 9faatschapptj v. Landbonw. lAindboiiw. V„> HAARLEMMEBMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN LUTGAVE BETREEFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterlijh Woensdag De tijdruimte uitgedrukt in uren en minuten. De lengte-atmetingin nederl. ellen. De inhouds-afmeting in kub. ellen. Waarnemlngen. Vloed op het Y id. u den IJssel id. ii de Noordzee Ebbe het Y id. h, den IJssel id. h de Noordzee Boezemstanden i bo I Boezemstanden O fl Verval in de Sluizen. j> o van lozinS r Hoeveelheid geloosd Be meest heerschende Wind ■i Geiverkt gedurende 5 I Opbrengst S Uitgemalen o 60 I Gestopt voor Hoog water tn id. u Slnisgang Waargenomen te SPAARNDAM. HALFWEG 0.167 A.P. 0.145 A.P. 0.382 A.P. 0.495 A.P. 0.078. 92.— 20.942.569. Zuid. 166.51. 0.395. 14.160.453. 37.30. 14.15. 0.128 A.P. 0.209 A.P. 0.396 A.P. 0.524 A.P. 0.096. 81.45. 12.654.236. Zuid. 406.47. 0.506. 22.320.051. 105.50. 66.25. GOTJDA. 1.339 A.P. 0.382 A.P. 0.337 A.P. Zuid. 414.30. 1.193. 14.341.065. 128.50. KATWIJK. 0.958 A.P. 0.773 A.P. 0.39 A.P. 0.599 A.P. 0.118. 269.— 37.596.921. Oost. Aanteekenlngen. LEEDSCHENDAM. Rijnland0405 A.P. Delfland0.194 A.P. BODEG RAVEN. Rijnland0.321 A.P. Woerden0.316 A.P. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekeud. Van Woerden op Rijnland gedu rende 5641 uren afgevloeid. De Vereenigins „Op hoop van Toenemingten doel heb- bende de vervaardiging van kleederen voor beboeftigen aan bet Hoofddorp te Haarlemmermeer, heeft op den eersten Ja- nuarij 1870 weder eene groote hoeveelheid kleedingstukken onder de armen uitgedeeld, dank zij den milden gevers, die haar daartoe in staat stelden. Wij bevelen die inrigting bij vportduring in de milddadigheid der ingezetenen aanpn ho- pen dat vele blijken van belangstelling haar verder zullen sehragen. Voor sitterde Iieer J. WLantzendorffer Tegenwoordig 11 leden, zijnde de heeren Knaap, Timmermans, Tensen, Klapwijk, van Riessen., 't Hooft, Kuiper, Schone, Verploegh, Dorbeck en van Vnuren. Afwezig: de heeren Lanser en Buis. De notulen de vorige vergadering, dd. 30 December 1869, worden gc- lezen en goedgekenrd. 1°. Worden aan de vergadering medegedeeld cenige ingekomen stukken. 2°. Zijn nitgeloot twee aandeelen (N°s. 20 en 28), elk ad f 1000, in de geldleening van 1866. 3°. Wordt herbenoemd tot gemeente-veearts de beer A. J. Klarenbeek, op eene jaarwedde van f 200. 4°. Naar aanleiding eener door Heeren Gedep. Staten gemaakte beden- king tegen de in de vorige vergadering vastgestelde verordening op het begraven en vervoeren van lijken, wordt besloten die verordening als ver- vallen te bescbouwen en eene ter tafel gebragte nieuwe verordening goed te keuren. Wit. Jacobus, zoon van H. Raaphorst en P. Zaal. Gijsbertus Fran- ciscus, zoon van H. Granneman en C. Verheem. Jacobus, zoon van H. van den Bosch en W. Zonneveld. Maartje, docbter van P. Verkuijl cn H. van Baren. Jan zoon van P. Reedijk en T. van der Sloot. Helena, dochter van K. de Jong en E. Sol. Pieter, zoon van A. van Reeuwijk en A. Biemond. Gerrit, zoon van K. Maarscn en E. Been. OVERLEDEN: Cornelis, oud 5 maanden, zoon, en Grietje, oud ruim 4 jaren, dochter van P. de Geus en C. de Haan. Susanna Adriana, oud 6 weken, dochter van G. van Lier en M. Zoeteman. Hester van der Drift, oud ruim 30 jaren, gehuwd met Jau Westermaas. Theodora Maria, oud ruim 7 jaren, dochter van C. van der Kraats en H. van Leeuwen. Jacob, oud 2£ jaren, zoon van B. van 't Hof en H. Vaal- burg. Anna, oud 23 jaren, dochter van P. Boon en G. Gortenbos. Jan Yedes, oud 64 jaren, gehuwd met J. Timmermans. Rijkje, oud 4 jaren, dochter van J. van der Velde en C. Wieman. Evert, oud 2 maanden, zoon van II. van Manen en D. van Soest. Willemina, oud 3 jaren en 4 maanden, dochter van J. P. Datema en M. V. vanDoornen. Janneke van der Sehans, oud 44 jaren, gehuwd met W. de Poorter. Cornelia Meerleveld, oud 47 jaren, weduwe P. Meijer. Arie, oud 4 maanden, zoon van G. van der Lee en C. Lammens. ONDERTROTJWDM. de Jong met J. H. van de Geer. GEHUWD: H. van Heusden met L. W. Rube. J. Binneweg met J. C. van der Werf. 5°. Besluit men om met den polder in onderhandeling te treden over het in erfpacht nemen van grond van den Ringdijk tot het bouwen der acholen N°. 9 en 10; terwijl de bestekken enz. zullen worden gemaakt door den heer Buyn. 6°. Drie adressen van B. Buurman, A. Langerei3 en A. Colijn, alien verzoekende dat hun in koop een gedeelte gemeentegrond worde afgestaan, worden gesteld in bandeu van Burgemeester en Wethouders om advies. 7°. Worden goedgekenrd drie besluiten tot het doen van af- en over* schrijvingen in de begrootingen dienst 1869 en 1870, en twee besluiten tot bet doen van betalingen uit den post voor onvoorziene uitgaven op de begrooting van 1869 en 1870. 8°. Een voorstel om het raadsbesluit, dd. 28 September 1869, waarbij de hulp, te verleenen aan den hoofdonderwijzer op school n°. 7, is bepaald op een hulponderwijzer, te wijzigen, wordt ter nadere behandeling aange- houden, in afwachting of na het bouwen der nieuwe school bet getal schoolkinderen nog vermeerdert. 9°. Wordt besloten om dit jaar over te gaan tot het doen schilderen van de Raadzaal. 10 Naar aanleiding van een schrijven van den heer Buyn, verzoekende dat hem, met het oog op het bouwen der school n°. 8, zonder heiwerk een Krediet moge worden geopend, of wel eene door hem afgegevene ver- klaring moge worden ingetrokken, wordt besloten aan Burg, en Weth. tot bedoeld einde een krediet te verleenen van f 100. 11°. Een adres van de rijksveldwachters alhier, waarbij wordt verzocht om eene gratificatie, wordt gesteld in banden van Burg, en Weth. om advies. De vergadering is daarop gesloten. Aanstaanden Zondag, den 20 Februarij, des avonds ten Ze3 ure, zal de godsdienst oefening in de Hervormde kerk te Abbenes geleid worden door Ds. Knap, pred. te Noordwijk. van 9 tot 15 Februarij 1870. GEBORENJannetje Hendrika, dochter van H. Eickhoff en E. A. de onmisbaar zijn, niet gehouden vverdendat van "verscbillende posten van ontvang of uitgaaf geene aanteekening gehouden was, zoodat met geene zekerheid op te maken was, of de geldendie in kas moesten zijn daarin werkelijk aanwezig vvaren. Ten aanzien van een gemeente bleek het zelfsdat het geldelijk beheer sedert eenige jaren in zulk een verwar- den toestand verkeerde, dat men de hulp van een naburigen ontvanger had ingeroepenom daarin orde en regelmaat Te brengen. De mogelijkheiddat een dergelijke toestandj ook hier of daar in andere provincien kan bestaangeeft mij aanleiding het bovenstaande ook aan uwe vergadering mede te deelen en haar uit te noodigen, hiernaar, zoo noodigmet toepassing van art. 116, 2delidder gemeentewetonderzoek te doen." Afdeeling Haarlemmermeer. Onder daglcekening van 1 Februarij jl. n°. 233 2de afd., heeft de minister van binnenlandsche zaken de volgende cir- culaire gerigt aan Ged. Staten der onderscheidene provincien „Onlangs is gebleken dat eenige gemeentebesturen in eene provincie geldeD der gemeente bij een bankier badden uitge- zet, zonder daarvoor een voldoend ouderpand of eenigen an- deren waarborg voor de terugbetaling te vorderen. Op het daartoe betrekkelijk besluit hadden zij geene goedkeuring van Gedep. Staten verzocht, omdat op de gemeentebegrooting een post voor belegging van kapitaal was uitgetrokken en zij in de goedkeuring dezer post eene magtiging meenden te zieu, om zonder nadere goedkeuring gelden der gemeente rentege- vend uit te zetten. Daargelaten de vraag, of deze meening geaclit kau worden op de gemeentewet gegrond te zijn, die in art. 194c met de meeste zorg de raadsbesluiten opneemt, waaruit geldelijke ver- pligtingen voor de gemeenten voorlvloeijenen daarop hoogere goedkeuring vordert, is het in elk geval de zaakdat posten, in zulke algemcene bewoordingen vervat, niet op de begroo tingen worden toegelatenter voorkoming dat dergelijke han- delingen van gemeentebesturen in strijd althans met den gecst der wet, aan bet toezigt van Ged. Slaten worden onttrokken. In bet hierboven bedoeld geval toch loopen die gemeenten, daar de bankier zijne betalingen heeft gestnaktgroot gevaar hare gelden Diet terugbetaald te krijgen. Ik heb daarom ge- meend uwe aandacht op het bovenstaande te moeten vestigen en u in overweging te gevenuwe goedkeuring aan gemeente- begrootingen niet te verleenen, wanneer daarop posten als de bovenbedoelde mogten voorkomen. Bij het onderzoek dat ik tengevolge van genoemd voorval naar de kassen der betrokken gemeenten heb laten instellen is mij gebleken dat bet geldelijk beheer in sominige gemeen ten veel te wenschen overlaaten dat op de processenverbaal van kasopneming die, ingevolge art. 181 aan Ged. Staten worden toegezondeDniet altijd staat te maken is. Niette- genstaande deze toch vermeldden, dat de boeken der ontvan- gers in behooriijke orde waren bevonden en dat de gelden in de kas aanwezig waren, heeft het nader onderzoek, dat van mijnentwege is ingesteld, aangetoond dat door sominige ont vangers verseheidene boekendie voor een belioorlijk behew Agenda voor de Vergadering op Dingsdag 22 Fe bruarij 1870, des voormiddags ten 10 ure, bij C. Lewis, te Nieuw-Vennep. 1. Aanneming van nieuwe leden. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Benoeming van eene commissie voor het verslag van deD oogst. 4. Eekening en verant- woording van den penningmeester over 1869. 5. Bespre- king van landbouw betreffende onderwerpen. 6. Verloting om niet van diverse voorwerpen. Zutphen14 Febr. Ook in deze stad is men begonnen de straatvuilnis en fecale stoffen voor rekening der gemeente te verzamelen. Heeft het lang geduurd eer het goede voor- beeld van Groningen gevolgd werdde mestverzameling in de steden is het onderwerp van vele gesprekken. De grootste eenvoud zij in dat opzigl den besturen aanbevolenalleen dan is er iets mede te verdienen en zal de landbouwer met wel- gevallen de plaats betreden, waar hij duur zijne producten kan afzetten en goedkoope grondstoffen terug erlangt. Een voornaam landeigenaar te Kollum had ten vorigen jare een boerenplaats verliuurd onder W.voor den lijd van vijf jaren aan een paar jonge lieden. De boer komt in den loop des jaars te sterven en de vraag wordt gedaan of de weduwe nu nog vier jaren op de plaats kan blijven of niet. De eigenaar komt haar voor en zegt„ik laat de plaats publiek verhuren en wat zij jaariijks meer opbrengt, dan waarvoor gij haar gehuurd hebt, is voor u." Wat gebeurt? De plaats heeft per jaar 1200 meer opgebragt dan bij de vorige verhuring. De weduwe ontvangt nu in vier jaren 4800, zonder dat zij er iets voor behoeft te doen. Voor 16 jaren planlte een landbouwer te Zelhem op zijn erf een gewonen populier, ook pepel genaamd. Hij ver- koeht hem onlangs aan een klompenmaker voor f 20, en deze heeft alleen uit 6en der wortels 1 6 paren klompen vervaardigd. Het erve den Brink, aan onze stad behoorende, is pu bliek verpacht en zal in het vervolg f 5000 opbreDgen. De vroegere pacht was f 3000, dus in 6 jaren eene vermeerde- ring van 60 percent. Grouill^eil14 Febr. Onlangs zijn te Warffum ten over- staan van mr. A. J. van Boijennotaris te Onderdendam publiek verkoeht 2 hectaren 24 aren 90 centiaren groen- en bouwland, voor den enormen prijs van 8805. Hooi'll, 14 Febr. Het vette vee, waaraan tegenwoordig bijna niet te komen is, is than8 buitengewoon duur; f 200 a f 300 voor een koebeest, dat men vroeger met gernak voor de helft kon koopenen nog willen de veehouders het on- gaarne voor den bovengemelden prijs ioslateD. Het is door de duurte voor den middenstand thans schaars te bekomen. Faardenvleesch wordt daarom ook in menigte verkoeht. Leeuwartleil13 Febr. Een landbouwer, in de nabijheid dezer stad, vond onlangs een zijner beste schapenonmid- dellijk achter zijne woning, geslagt; alleen de vacht hadden de daders achtergelaten. Het feit was kennelijk door een bekwame hand met veel stoutmoedigheid bedreven. Harlingeil12 Febr, De uitvoer per engelsche stoom- booten van 28 dezer bedroeg: 1507 vierde vaten boter 4000 edammer- en 1675 kanterkazen1008 balen vlas, 120 balen cichoriewortelen, 62 pak huiden, 72 balen katoen enz. 88 kisten schapenvleesch 9 manden wild, 218 run- deren en 23 kalveren. Deventer, 15 Febr. Uit Denekamp meldt men, dat in de buurtschap Noorddeuringen twee varkens zijn afgemaakt die, volgens verklaring van een desknndige, aan dolheid

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1