I I I r— - 34 - P mmmm J gfe K'.y?; B Ipi m> M H Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 23 February tot 1 Maart 1870. AANBESTEDINGEK JLandbouw. Politick Overzlgt. 26 Februarij 3 Maart. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij 1 l£fS WM i EH! daarvoor ten verzoeke der meest gereede partij, door die Regtbank nader te bepalen dag. Veroordeelt den Ge'intimeerde in een achtste en reserveert de overige kosten van het Geding in eersten aanleg, die zullen worden gedragen door de partij, die bij eiuduitspraak zal worden in het ongelijk gesteld. Veroordeelt den Appellant in zeven achtsten en den Ge'intimeerde in een achtste der kosten van het hooger beroep. Aldus geoordeeld door de Heeren Meesters J. M. van Maanen, Presi dent, C. D. Asser, J. F. T. van Valkenburg, Abr. de Vries en P. S, Nohon, Raden, alwaar bij tegenwoordig was Meester J. Spoor, Advo- kaat-Generaal. (get.) J. M- VAN MAANEN, Pres. DE FREMERY, S.-Or. Voor eerste grosse afgegeven aan den Appellant. (get.) VON DAEHNE VAN VARICK. Geregistreerd te Amsterdam den 29 Januarij 1870, deel 162, folio 85, recto vak 4, veertien bladen met een renvooi. Ontvangen voor reeht f 2.40, voor 38 opcenten f 0. 911; zamen drie gulden een-en-dertig en een halve cent. De Ontvnnger g. a. (get.) SCHEFFER. Minuutf 3.20 Exp. Zegels4.90 u Registratie. 3.311 Schrijfloon. u 5.04 16.451 Aanstannrlen Zoridag, den 6 Maart e k des avonds ten zes ure, zal de godsrliensl-oefeuing in de Hervorrade kerk te Abbenes geleid worden door Ds. van Loenenpredikant te Katwijk-aan-Zee. GEBOREN: Maria, doehter van J. Stokman en D. Lutkenhnis. Kla- sina Maria, doehter van A. A. Overtoom en E. Bes. Gerrit, zoon van J. Ravesloot en E. van Veller. Geertje, doehter van J. van Zijverden en A. A. van Vuuren. Comelis Willem zoon van D. Bakker en J. Ran. Hendrika, doehter van J. Vervoorn en N. Vos. Trijntje, doeh ter van G. Spaans en P. Westbroek. Hendrika Corneliadoehter van P. Rijlaarsdam en H. C. Boer. Andreas, zoon van A. Stolk en G. Zuid- land. Jan, zoon van J Thur en J. M. van Wijk. - Jan Rudolf An- drieszoon van A. J. Klaarenbeek en A. van der Vossen. Gerritje doehter van A. den Haan en B. Boterman. Jacohzoon van A. de Rooij en A. van der Leden. OVERLEDENSijtjeoud 4 jarendoehter van J. Liefhebber en G. Langhout. Cornelisoud 6 weken, zoon van J. Bisschop en E. Wage- naar. Hidde Dijkstra, oud 31 jaren, ongehuwd. Jansje van Corne- wal, oud 25 jaren, gehuwd met Gt. Srait. Franciscus Luke, oud 52 ja ren, gehuwd met L. van Duijst. Wijntje oud 15 jaren, doehter van H. Wolfstang en G. Ligtenberg. Arie oud 5 maandenzoon van A. Schekkerman en J. Veerman. Pieter Hulscher, oud 47 jaren, ongeh. Elisabeth, oud 7 weken, doehter van C. Kool en M. Rook. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van A. Camfferman en G. Schaap. 1 Kind van P. Kistemaker en N. Jonker. ONDERTROUWD geene. GEHUWDM. de Jong met J. H. van de Geer. Het Promnciaalblad voor 1870, n°. 12, bevat een besluit van rlen commissaris des konings dd. 22 February, houdende kennisgeving dat de sluiting der jagt op watervvild en der visseherij Hit jaar zal plaats hebben als volgt voor de eenden den 5 Maart a. s.na welken tijd het kooijen niet meer zal mogen worden uitgeoefend en de kooieenden opgesloten of gehokt moeten zijn tot 1 Mei a. s.voor ander waterwild den 17 April as.; voor het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet den 1 Mei tot 14 Julij a. s.en voor de visseherij den 15 Maart tot 15 Mei a s. met uit- zondering van aalkorven en palingfuiken. Te Baambrugge is den 25 February bij enkele inschrijving door het bestuur van het Oostzijdsche Waterschap aanbesteed het verbeteren verzwaren en verhoogen van de zuidelijke kade langs de molenboezem te Klein-Baambruggeminste inschrij- ver was de heer G. Heynsbergen, te Baambrugge, voor de aoin van 737, aan wien het werk gegund is. De algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktnigen voor den landbouw van vvege de Maatscliappij van Landbouw en Veeteelt in Frieslandzal dit jaar worden gehouden te Dokkum den 10 en 11 Augustus. De door het hoofdbestuur en partikulieren uitgeloofde prijzen bedragen te zamen ruim 2800. Bovendien zullen er 8 ziheren en 7 bronzen medailles worden uitgereikt. Capelle (Langstraat), 24 Febr. De graslanden voor het aanstaande weisaizoen worden reeds druk uit de hand verhuurd en brengen weer meer op dan in de laatste jaren. Het gras wordt zi-lfs gepacht tot f 80 a 90 per hectare. De liandel in kaltkneijen begint weder zeer levendig en belangrijk te worden. Dagelyks worden aanzienlijke aaukoopen gedaan. De prijzen zijn eveuwel iets minder. Van hooi ofschoon de voorraad zeer begint te vermii deren zijn in den laatsten tijd loch aanzienlijke parlijen opgekochtditmaal echter niet voor de persen. Het verkochte bragt f 24 a 26 per 1000 kilogr. op. Uit het WestlBnd wordt gemeldHet algemeen gevoelen omtrent den winter was, dat, loen eenmual half February wa3 bereikt, hij zich niet meer ernstig zou laten gelden Nu en dan had hij door sneeuw en eenige vorst zich aangekon- digd, maar telkens bleek zijn bestaan van korten duur te zijn Ook waren er natuurverschijnselen opgemerktzoo als het wroeteri der mollen boven den grondhet vertier en den terugkeer van trekvogpls, die het gevoelen van geen winter meer versterkten Ten gevolge daarvan was men oubekom- merd met het bebouwen van den grond begonnen; mest werd Daar de akkers gekruid of sommige akkers werden reeds om- gespit. De strenge vorst van voor 14 dagen maakte echter aan al den ontworpen arbeid eensklaps eeu einde, daar het volslageu winter was geworden. Velen vonden zich hierdoor niet alleen deerlijk bedrogen, maar hebben aan het een of ander schade geleden Elders verloren sommige bloemkweekers een aantal in de bloembakken gekweekte gewassen omdat zij die bakken door geen vol ioende dekking in tijds hadden ge- waarborgd; menig ander kreeg de zekerheid van zijne in putten gedolven aardappelen niet dan bevroren terug te vinden. Door dien onverwachten winter staat niet alleen alle veldarbeid stil, maar is deze ook zeer ten achter, uithoofde de grond niet zoo spoedig geschikt zal wezen om te worden bewerkt, al gaat de ingevallen dooi wat sneller voort dan hij tot nu toe doet. Als voor goed met het bearbeiden van het veld kan worden begonnen, is de maand Maart aangebroken en zullen bijna overal handen te kort komen om zooveel mogelijk het dringend noodzakelijke of achlerstallige werk af te doen of in te halen. Ofschoon de uit sommige natuurverschijnselen gemaakte gevolgtrekkingen omtrent het weder niet te verwerpen zijn, leert men toch maar al te dikwijls, dat het veiliger is zich niet onvoorwaardelijk daarop te verlaten, maar liever steeds hierop te rekenen, dat niets onbestendiger is dan het weer, hoe oud die opmerking ook zij." Meppel1 Maart. Door den aanzienlijken toevoer van nuchtere kalverenwaarvan het vleesch grootendeels door onze slagers gebruikt wordt, is de prijs daarvan de helft gedaald. Waar men nog voor eenigen tijd gaarne 7 a 8 per stuk betaalde, wordt nu niet meer dan /3 a 4 besteed. Dat de volksklasse deze merkbare vermindering met ingenomenheid begroet, zullen wij wel niet behoeven te zeggen. Bij de landbouw-tentoonstellingdie van 15 tot 20 Febr. 11. in het Nijverheids-Paleis te Parijs heeft plaats gehad, zijn de grootste eereprijzen te beurt gevallen aan de navolgende dierendie bij publieke veiling de volgende prijzen hebben opgebragt: de os 3400 fr.de koe 2100 fr., het lot van 3 schapen 600 fr. en een varken 700 fr. Slieek2 Maart. Wij zijn in staat gesteld een kort over- zigt te geven van den landbouw in Wijmbritseradeel over 1869. Het aantal hectaren weiland bedroeg 4832, hooiland 8913. De gemiddelde opbrengst hooi per hectare was van 3 tot 5000 kilogrammen; de gemiddelde pacht per hectare 120 binnen- en 90 buitendijks. Koopwaarde der landerijen per hectare: van 2300 tot 2700 binnen-, van /1100 tot 2400 buitendijks. Huurwaarde der landerijen: binnendijks van 105 tot 140 per hectare, buitendijks 65 tot. 115. De veestapel bestond uit: veulendragende merrien 45; veulens en jonge paarden beneden 3 jaar 88; de overige paarden 817. Runderen: springstieren 273 melkkoeijen en melk- vaarzen 14,148, kalverenpinken en hokkelingen 2819 Naar Duitschland waren p. m. 1750 a 2000 gemeste kalveren jaar- lijks uitgevoerd. Het aantal schapen was 5953, varkens 479, hoenders 3597, eenden 6664, ganzen 183, zwanen 32, kalkoenen 14. Over het geheel was de opbrengst van het hooi zeer aanzienlijkofschoon de kwaliteit door het aa'nhou- dend onstuimig weder veel verminderde, De handel in runderen was vlug, paarden minder, schapen werden veel naar Eogeland verzonden. De gezondheidstoestand van den veestapel was over het geheel gunstig, uitgezonderd de tongblaar en klaauwziekte onder de runderen en het schurft onder de schapen. HarlillgeilI Maart. In de vorige week werden uitgevoerd 630 kwart vaten boter; 225 kanter kazen1469 balen vlas 85 pak heede; 13 vaten en 124 balen afva! van katoen 245 hammen; 12 vaten en 17 balen hammen; 26 runderen en 9 kalveren. Slieek, 1 Maart. Als iets bijzonders kunnen wij van hier verrueldeD, dat eene hen zeven kiekens beeft uitgebroeid en dat wel gedurende de hevige koude van de laatste dagen. Juist eene week geleden was het de 24 Februarij, de verjaardag der fransche omwenteling van 1848, die aan Lo- dewijk Filips den troon kostte en het koningrijk in eene re- publiek herschiep. Als naar gewoonte werd ook dit jaar in Frankrijk deze gebeurtenis door de republiekeinen wier aantal niet gering is herdacht, in vergaderingen, aan feest- malen, enz. Dezen keer ging de vermetelheid van die partij zoo ver, dat hare woordvoerders zelfs in het Wetgevend Lig- chaam op dien dag den lof der republiek 7erkondigdende zen Staatsregeringsvorm verheeriijkten en zelfs den moed had den te zeggen: dat het niemand zou invallen den verjaardag van den Tweeden-December te vierenden dag van Napo leons beruchte staatsgreep, den dag waarop zoo menigeen als vijand van den keizer en het keizerrijk uit zijne woning geligtgevangen genomen en verbannen werd, die thans in het keizerrijk als 's keizers amhtenaar een hooge plaats of in- neemt, of wil innemenof zal innemen. Napoleon III moet veel verduren: maar hij mort niet en ondergaat allesdaar hij zeer goed begrijpt dat het tegenwoordige stelsel den 2 Januarij jl. ingevoerd en naar het blijkt eerlijk en ernstig toegepasthet eenige middel is om zoo mogelijk, aan Frankrijk Napoleon IV als keizer te geven. Het Wetgevend Ligchaam heeft eenige dagen vakantie genomen, na vooraf van de rege- ring de plegtige verzekering te hebben ontvangen, dat zij voortaan bij de verkiezingen geen kandidaten zal aanbevelen of laten aanbevelen. Is de regering tegen de zoogenaamde olficiele kandidaturendan kan zij, volgens het beweren van hare tegenstandersonmogelijk met de Kamer zoo als deze thans is zamengesteldharmonierenwant de volksver- tegenwoordiginggelijk zij thans is, bestaat toch voor het grootste gedeelte uit leden gekozen onder den invloed van het bewinddeze beweegreden is een der voornaamsten waarom de regterzijde (de tegenstanders van Ollivier) de ontbinding der Kamer wenscht. In Fkgeland spreekt men thans van bijna niets anders dan van een schandaalproces. Een zeer voornaam heer sir Char les Mordauut, heeft een eisch tot echtscheiding ingesteld tegen zijne gemalinomdat deze, volgens hare eigene bekentenissen, hem ontrouw is geweest, en in gezelschap van eenige andere ook voorname, zelfs van de aanzienlijkste personen waaronder de prins van Wallis, de troonopvolgerhare pligten als ge- huwde vrouw vergeten had. Het feit dat de kroonprinsde toekomstige landssouvereinin persoon gehoord wordt door den regter in een publieke zitting, als getuige in zulk een regtsgeding, is trouwens niet alledaagsch, en de ooaangename toestandwaariu de prins verkeert, wordt nog verergerd door de openbaarmaking van brievenwelke hij aan lady Mordaunt geschreven heeftdeze dame had hem lief en hij had deze dame lief, en wat de prins van zijne gemalin, de doehter des konings van Denemarken, gekregen heeft, is ons onbekend, maar wel weten wij en alien die zijne brieven gelezen hebben, dat hij eens van lady Mordaunt een paar polsmofjes ten geschenke ontving. Inderdaad zeer intiem Maar vragen onze lezers hoe is het proces afgeloopen? De jury heeft verklaard dat, toen lady Mordaunt even na hare bevalling, aan haren man de bekentenissen deed die hem aanleiding gaven tot het verlangen om van haar te scheiden hare geestvermogens in een zoodanigen toestand warendat. zij onbekwaam was om met juistheid te antwoorden op de haar gedane vragen. Zal de heer Mordaunt zich hierraede tevreden stellen? Wij gelooven het. nietdoch van de echtscheiding kan vooreerst althans niets komen. Terwijl in Frankrijk de kommissie uit het Wetgevend Lig chaam die belast is geweest met het onderzoek van het voorstel van eenige leden tot afschaffing der doodstraf, advi- seert tot behoud van die straf, terwijl ook bij ons te lande dit vraagstuk bij de volksafgevaardigden in onderzoek is, heeft de Rijksdag van den Noord-DuiIschen Bond met eene groote meerderheid van stemmen tot hare afschaffing besloten, in weerwil van het krachtige verzet van graaf Bismarck, bonds- kanselier, en van <len beer Leonhardt, bondskommissaris, tevens minister van justitie in Pruissen. In Spanje wil het Dog al maar niet tot bestendige orde, tot duurzame rust komen. Don Carlos, de pretendent naar de kroon, lant weer vaD zich hooren, en was op weg om in dit land of nabij de grenzen eene beweging te bewerkendie hemnaar hij hoopteaan de regering zou hebben gebragt. Doch de poging is mislukt; dat zij herhaald zal worden is zeker, maar even zeker is ook dan de mislukking. Het is ligt mogelijk dat ten laatste, als de Cortes, die thans niets van den hertog van Montpensier willen wetenen de spaan- sche natie, bij welke deze prins alles behalve populair is, volstrekt niet anders kunnen, dezen zoon van Lodewijk Filips, den zwager der verjaagde Isabella II, toch op den troon zullen plaatsen. Zal hij de kroon aannemen? Wel betuigt en verzekert hij dat hij ze niet begeert; maar de voorbeelden zijn niet zeldzaam dat met zulke betuigingen en verzekeringen juist het tegendeel bedoeld wordt van wat zij inhouden, en het zou ons geenszins verwonderen indien dit ook bier het geval ware. Van de exkoningin gesproken voegen wij hierbij de kurieuze mededeeling, dat deze dame, naar het oordeel van haren heer gemaal, te veel geld uitgeeft, met andere woorden een te verkwistend leven leidt, en haar ,inan haar dusin het belang der kioderencuratele wil doen stellen. Regt outzaginboezemend voor een koninklijk geslacht Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende meaegedeeld Het werk werd in Januarij voortgezet met 1220 tot 1360 arbeiders, 13 tot 17 paarden, 2 f 3 stoombaggervaartuigen, 3 of 4 lokomo- tieven, 200 wagens, 2 sleepstoombooten en 50 zandschouwen voorts 7 stoomheistellingen 2 gewone heistellingen en 2 stoompomp-werk- tuigen. Bo endien 2 of 3 afzonderlijke ploegen, te zamen 20 of 30 werk- lieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzee-hoofden.In't geheel zijn gemaakt 12,717 buitenblokken, (235 in January) bevatteude 29,790 kub. meter (592 kub. meter in Januarij), en 11,125 binnenblokken (94 in Januarij), bevattende 34,378 kub. meter (282 kub. meter in January). Het Noorderhoofd was op het eind van Januarij als volgt door- getrokken Grondstorting van bazalt 50 meter buit.en het duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot. 532 meter. Grondlaag van betonblokken tot 515 meter. Tweele laag blokken tot 505, derde laag tot 504, vierde laag tot 495, vijfde laag tot 492, eerste bovenlaag tot 468.2 en tweede boven- of deklaag tot 467.6 meter. De borstwerirg op het Noorderhoofd werd gebragt op 36' meter lengte (30.5 meter in January), Het Ziiderkiofd was op het eind van Januarij als volgt door- getrokken Grondlaag van bazalt tot 210 meter buiten het duin (77 in Januarij). Grondlaag gevlakt tot 200 meter (67 in Januarij). Grondlaag van blokken tot. 163 meter (33 in Januarij). Eerete bovenlaag tot, 159 meter (30 in Januarij). Tweede boven- of deklaag tot 58 meter (37 in Januarij). In het geheel werden boven A.P. verwerkt 5292 kub. meter buitenblokken (544 kub. meter in January), en 2713 kub. meter binnenblokken (313 kub. meter in Jan.) Hoofdkanaal. De ontgraving tussehen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 2,624,739 kub. meter, waarvan 25,962 kub. meter in Januarij. Laat-tgenoemde hoeveelheid werd geheel naar het, westelijk Y vervoerd. In het Wijkermeer waren met 1 Februarij gebaggerd 988,800 kub. meter, in Buitenhuizen 161,472 kub. meter, in het westelijk Y 105,801 kub. meter (8271 in JaDuarij). De kanaaldijken in het Wijkerrneer en het wfstelijk Y waren boven water opgestort over 6939 meter lengte. Kleibekleeding gereed over 2919 meter lengte (1200 in Januarij). Verdediging tegen afslag en uitstrooming over 1080 meter lengte (400 in Januarij). In het westelijk Y is bovendien in aanleg 3690 meter lengte jaagpad. Zijkanaal A. Van de dijken zijn 1746 meter lengte met klei bekleed (89 in Januarij). Zijkanaal B. Gebagserd 254,029 kub. meter (8196 kub. meter in Januarij). Kanaaldijken boven water 3039 meter lengte. Idem me1 klei bekleed over 1396 meter lengte (516 in Januarij). Idem verde,sigd over 660 meter lengte (460 in January). Bovendien in aanleg 1011 meter lengte. Zijkanaal C. In bewerking genomen 1564 meter lengte oostelijkc kanaaldijk (777 in Januarij). Noordzeesluizen. De ontgraving van den sluisput werd gebragt tot 126,501 kub. meter (9835 in January). Zuiderzeeslvizen. In Januarij werden 768 funderingpalen geheid, of in het geheel 8643. In het geheel aangebragt 726 meter lengte wate-sloven, 122 dam- pajen, 1232 meter lengte beheijing met damplanken, 6625 meter lengte kespen, 983 meter lengte kloosterbouten, 2760 vierk. meter dennenvloer, 746 meter lengte zwslpen en 1143 kub. meter beton- vulliDg. Voor Januarij bedragen de laatste acht cijfers achtervolgens 182, 26, 294, 2579, 283, 1002, 645 en 190. In het geheel aangevoerd 555 kub. meter bewerkten hardsteen, ruim 2 millioen meiselstrenen en 932,000 kilogram gesorteerde door- niksche steen. :y-:v>Y

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2