1870 No. 10 V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Haarlemmermeer. Polderwezen. Moll. Maatscliapptj v. l^aiHibouw. Landbonw. \XXAJtZ/> Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6 Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 J/2 Cent. Itijnlaiicl. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: HAARLEMMERMEER. \VAO/^ Prijs van een enkel Nommex 15 Cent. ALLE TOEZBNDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uitcrlyk Woensflai/.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De Vereenigde Vergadering van Eijnland heeft, in hare Vergadering van den 3den dezer: a. voor informatie aangenomen eene mededeeling van Dijk- graaf en Hoogheemraden omtrent den nitslag van de op 23 February j. 1. gehouden verpachting van gras- en rietgewas, van gronden binnen en buiten den Spaarn- damschen dijk en van visch- en jagtregt b. vastgesteld de lijsten van steingeregtigde ingelanden voor dit jaar c. een besluit genomen tot wijziging der begrooting voor 1869; d. idem tot het doen van af- en overschrijvingen op die begrooting e. gunstig beschikt op bet verzoek van een pachter van sluisregtenom een achterstalligen lermijn zijner pacht- penningen in de maanden Mei, Junij en Julij te mogen aanzuiveren. De Collecte, in Februarij j. 1. in deze gemeente ten be- hoeve der algemeene armen gehouden, bedroeg 702.77 daarbij is nog gevoegd kunnen worden eene som van/25, zoodat het geheele bedrag, dat voor buitengewone bedeeling disponibel was bedroeg de som van 727.77. Vier honderd acht en tachtig huisgezinnen genoten van deze buitengewone bedeeling. Aan die gezinnen werd verstrekt 18 hectoliter erwtenbijna 2 hectoliter boonen ruim 4 hectoliter gort, 227.9 kilogrammen rijst, 328 brooden en 135 dekens. Eenige gelden zijn er nog over, die bewaard zulleri blijven om ze zoo nuttig mogelijk te gebruiken in den aanstaanden winter, daar waar de behoefte zulks vordert. De ondergeteekende acht zich verpligt om bij deze den dank toe te brengen aan hen, die zich zoo bereidwillig met de inzameling dier gelden hebben belast, alsmede den gcvers dank te zeggen voor hunne milde bijdragen in bovengenoemde collecte. J. W. Lastzendorffer Burgemeester. van 2 lo! 8 Maart 1 870. GEBOREN Hendrik, zoon van G. Siebeling en J. Scheer. Jantje, dochter van II. Boot en en J. Blees. Catharina Maria, doehter van G. Claij en J. Bakker. Geertje Anna, dochter van G. Eijk en G. van Vliet. Albert, zoon van A. de Range en J. Latenstein. Adriaan, zoon van A. Griekspoor en J. G. de Qroot. Willem, zoon van A. Lan- ser en M. Maarssen. Jan, zoon van S. Tensen en S. M. Gideonse. llendrikus, zoon van PMelman en 0. Compier. Jan Willem, zoon van R. van de Rhee en A. Roper. -Johannes, zoon van J. van Aalst en K. Kool. Geertrui Adriana, dochter van C. Noorloos en M. Iloeuson. Anna Maria, dochter van J. Trouwen en A. Handgraaf. Johannes, zoon van L. Scholtz en E. Smeeken. Abraham, zoon van M, Verbeek en A. M. Kist. Cornelia Theresia, doehter van J. de Vries en A. Le- Wls- Pieter, zoon van A. Krijgsinan en A. Rijlaarsdam. Jacobus, zoon van J. Dekker en J. van Lempt. Jacobus, zoon van P. van Riis- sel en B. van Ek. Wilhelmina, dochter van D. Blom en J. Stam. OVERLEDENJ. M. van Wijk, ond 44 jaren, gehnwd met Johannes lhur. Jannetje, oud 18 maanden, dochter van J. Evers en M. Rijne- veld. Cornells, oud 26 maanden, zoon van J. van Walsteinen E. IIoo- geboom. Grietje Vorst, oud 78 jaren, weduwe D. Knibhe. Willem, oud 15 maanden, zoon van L. van Lier en L. Vervoorn. Neeltie oud 2 weken, dochter van C. Koorn en J. Koorn. LE\ RNLOOS AANGEGEVEN 1 kind van C. Sleeuwenhoek en E. Bode. ONDERTROUWDJ. Schnit met A. Droog. GEHCWDA. Pater met A. M. de Block. C. Schouten met J Servaas. Aanstaanden Zondag, den 13 Maart e k.des avonds ten zes urezal de godsdienst-oefening in de Hervormde kerk te Abbenes geleid worden door Ds. Maasdijkpredikant te Haarlem. Burgemeester en elhouders van Haarlemmermeer doen te weten, dat door den Ttaad dier Gemeente, in zijne Vergade ring van 3 Februarij 1 870, is vastgesteld de volgende VERORDENING op het begraven en vervoeren van Lyken, te Haarlemmermeer. Abt. 1 Het begraven van lijken, zoo op de algemeene als op de bij- zondere begraafplaatsen te Haarlemmermeer, moet geschieden tusschen des morgens acht en des namiddags vier ure. Voor het begraven op anderc uren is verlof noodig van Burgemeester en Wethouders. A?T' 2' ®lk.e kikklst wortIt naar de begraafplaats gebragt op een daartoe geschikt voertuig, of op een baar, door een voldoend aantal personen ge- dragen. De lijken van kinderen van e'en jaar en jonger kunnen, desver- kiezend onder den arm gedragen worden. De kisten moeten steeds met h!lZWraf z geheel bedekt zijn. Het overbrengen naar de algemeene begraafplaatsen der lijken, die op kosten der gemeente begraven worden, gescniedt op dezelfde wijze. Art. 3. De kisten van hen, die aan eene besmettelijke ziekte ziin ge- bepelTzij™0^11 VerVOer naar de begraafplaatsen, op de naden Art. 4 Bij bet beerscben van besmettelijke ziekten worden voorts op de begraafplaatsen m acht genomen de voorschrifiten, bij plaatselb'ke veror- aemng, m liet belang der openbare orde of gezondheid te geven/ Art. 5. Bij het ruimen van huurgraven worden de overblijfselen van lijken en kisten zorgvnldig bijeenverzameld en in een afgesloten gedeelte van de begraafplaats begraven. Bij het ruimen van eigen graven gelden dezelfde bepalingen. Op verzoek der eigenaren kunnen evenwel de been- deren, mits ten hunnen koste, in een kist gelegd, in hetzelfde graf ge- plaatst worden. Art. 6. Tot het stichten op de algemeene begraafplaatsen van grafkel- ders, gedenkteekenen of kruisen, het aanleggen van graftuinen, het planten van boomen of andere gewassen en het plaatsen van zerken wordt niet overgegaan, dan nadat zij door Burgemeester <en Wethouders als niet strijdig met de openbare orde zijn verklaard. Bij het daartoe in te dienen ver zoek wordt overgelegd eene schetsteekening van hetgeen men wenscht te plaatsen of op te rigten. De plaatsing of oprigting geschiedt in overleg met Burgemeester en Wethouders. Voor het onderhoud moet door de eigenaren worden zorg gedragen, ten genoegen van Burgemeester en Wet houders. Bij nalatigheid hierin worden de eigenaren schriftelijk aan hunne verpligting herinnerdvoldoen zij aan die aamnaning niet binnen twee maanden, dan wordt het geplaatste of opgerigte, op last van Burgemeester en Wethouders, wreggeruimd. Art. 7. Die een lijk op de algemeene begraafplaats wil doen begraven, is verpligt daarvan kennis te geven aan den doodgraver, onder overlegging van het door den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand afgegeven verlof tot begraven. Art. 8. Overtreding.van de bepalingen, voorkomende in artt. 1, 2, 3, 4, 5, 6 en 7, wordt gestraft met eene geldboete van f 1.tot f 25. Vastgesteld in de openbare Raadsvergadering van 3 Febr. 1870. (get.) J. W. LANTZENDORFFER, Voorzitter. h EG GINK, Secretaris. Zijnde deze Verordeuiog aan de Gedeputeerde Staten van Noord-Hollandvolgens hun berigt van den 9 Februarij 1870 n°. 36, in afschrift medegedeeld. En is hiervan af kondiging geschied waar het behoortden 23 Februarij 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. EGGINK, Secretaris. Nienw-Nennep. Gecombineerde vergadering der afdee- ling van de „MaatsehappijTot Nut van't Algemeen" en der „VereenigingTot Nut en Gezellig Verkeer", op Woensdag 16 Maart, 's avonds ten zeven ure, bij Lewes. Als spreker zal optreden de heer Bietdijk. De minister van binnenlandsche zaken heeft, bij circulaire van 2 dezer, de aandaeht van de kommissarissen des konings in de provincien gevestigd op het voorkomen van cholera in Rusland en op de mogelijkheid gewezendat de ziekte zich ook nu naar het westen van Europa zou kunnen uitbreiden. De minister acht het wenschelijk, dat thans, nu daartoe tijd is, het noodige wordt gedaan tot preventieve bestrijding van die ziekte. Te dien einde wenscht hij, dat de gemeentebe- sturen inzonderheid zorg dragen voor de openbare reinheid en voor goed drinkwater. De belangrijkheid van deze twee boofdzaken wordt in de circulaire nader uiteengezet; de mi nister wenscht, dat in dezen tijdig overleg geschiede tusschen de commissarissen des konings en de geneeskundige ambtenaren. Hoorn4 Maart. De arrondissements-regtbank alhier gaf heden een beslissing, die lioogst gewigtig is voor de betrekking tusschen het Hoogheemraadschap van Waterland en de daarin gelegen bedijkte meeren. De molenaar van de Monnickmeer had op last van het bestuur doorgemaleD, toen de Water- laridsche molens aan de Poel reeds hadden opgehouden. Dit nu is op straffe bij keur van het Hoogheemraadschap aau de ingepolderde landen' en daarop geplaatste molentjes verboden. Het feit was erkend en bewezen. De molenaar stond daarvoor teregt voor den kautonregter te Edam. Deze ontsloeg hem echter van alle regtsvervolging, op grond voornamelijk van strijd tusschen de keur en de conversie aan het Monnickmeer, waarbij alleen het malen, indien alle Waterlandsche molens en niet die aan de Poel alleen, stonden, zou zijn verboden. Van daar appel van het openbaar ministerie, dat ook in hooger beroep de toepassing der keur eischte. Op de pleidooijen van rar. J. G. A. Faber, voor den be- klaagde, besliste de regtbank, dat die verordening als gecma- neerd van en betreffende het inwendig belieer van het Hoog heemraadschap op het ten laste gelegde en bewezen feit niet van toepassing was, en geen kracht had over de Monnickmeer, als niet ressorterende onder het waterschap. De regtbank overwoog daarbij dat het feit, dat de Dijk- graaf en Hoogheemraden van Waterland geen regerings-, d. i. bestuurs-regten uitoefenen op den polder de Monnickmeer," en dat de polder, hoewel geheel ingeslotendaar niet behoort tot het gebied van het Hoogheemraadschap, werd bewezen door de verklaringen van de onder eede gehoorde getuigen, bevestigd door het bijzonder reglement van het Hoogheem raadschap, vastgesteld bij besluit van Provinciale Staten van Noord-Holland dd. 5 November 1869, en nader gestaafd door den inhoud der conversie, den 12 Februarij 1863'door Dijkgraaf, Hoogheemraden en Hoofd-Ingelanden van Waterland verleendom met den ten behoeve der bedoelde hedijking en droogmaking te maken molen of molens te mogen uit- wateren op den boezem van Waterland, waarbij geen andere regtsbetrekkingen zijn geschapeu dan van burgerlijken aard. Afdeeling Haarlem en Omstreken. Agenda voor de Algemeene Vergadering, op Dings- dag 15 Maart 1870, des avonds ten 7 uur, in „de Korenbeurs"te Haarlem. 1. Verkiezing van een Voorzitter, in de plaats van den heer Mr. A. H. van Wickevoort Crommelin, die bedankt heeft. 2. Bekening en verantvvoording van den penning- meester over 1869, en benoeming eener commissie tot het nazien daarvan. 3. XJitdeeling der prijzen, binnen den ring der afdeeling op de Tentoonstelling te Purmerende be- haald. 4. Voordragt van den beer J. I. de Beucker. H. H. Leden worden verzocbt zooveel mogelijk mededee- lingen of berigten den Land- en Tuinbouw betreffende mede te brengen. Zwollekei'Spel7 Maart. De korenvelden in deze streek, welke schraal van grond warenhebben van den harden wind en de strenge vorst veel te lijdeu gehad, te meer, omdat zij de zoo weldadige sneeuwbedekking misten. Door overmesting zullen ze nog geholpen kunnen worden maar de graslanden zijn ontzettend dor en over het algemeen is de plant tot op den grond afgevroren. De aardappelen in de kuilen hebben echter niets geleden. Bij E. Boeremate Kantens, heeft eene kip voor eenige dagen reeds vier kiekens gebroed uit eijerendie in het be gin van Januarij waren gelegd. De jonge beestjes zijn spring levend. Een Engelsch dagblad bevatte eenige dagen geleden een rapport van Dr. Muter, over wat men te Londen gewoonlijk „boter noemt. Van de 24 uit verschillende goede winkels gehaalde soortenhad hij niet minder dan 18 vervalscht gevondenen de dure boter behoorde daar even zoo onder als de goedkoope; alien bevatten zij eene groote hoeveel- heid vet, stijfsel, geraspte aardappelen en andere niet sma- kelijke bijvoegsels. Een firma te Londen verkoopt bij voorb. wekelijks 80 vaten vet, dat gesmoltengekleurd en gezuiverd wordt, enkel met het doel om tot botervervalsching gebezigd te worden. En niet alleen voorziet men de groote steden hiervan, maar een groot gedeelte gaat direct naar de boer- derijen zoodat men zelfs die mooije gele stukjes, in helder wit linnen gewikkeld en van zijne eigen boerin", niet veel meer kan vertrouwen. En als men dan nog weet datom het bedoelde vet te bekomen, juist niet altijd de beste en gezondste beesten worden genomendan zal men den inwoners van Londen wel geen smakelijk eten" wenschen. Utrecllt7 Maart. Op de heden alhier gehouden paarden- markt waren 862 stuks aan de lijn; er was levendige handel voor het buitenland hoewel door Fransche en Duitsche koop- lieden veel paarden bij veehouders aan huis waren opgekocht. Dalfseil8 Maart. Als lets zeldzaams kan worden berigt, dat bij den landbouwer Derk van't Oever alhier twee gemeste varkens zijn, welke op niet minder dan 600 kilogrammen ge- schat worden, en waarvoor reeds de kapitale som van /325 geboden is. St. Maartensdijk7 Maart. In deze gemeente openbaart zich eene ziekte (typhus) onder de paardenvooral in de len- denen. Men verneemt dat bij de landbouwers Nelissen en Hage reeds paarden daaraan bezweken zijn. Uit Groningen meldt menDoor Burgemeester en Wet houders is in den gemeenteraad een advies uitgebragt, dat ook voor vele andere gemeenten in ons land van groot belang kari zijn. Dit advies liep over de wijze, waarop de verza- ineling en de bevverkiDg van het vuil en de beiooning van den directeur der reinigingalsmede van den eersten opzig- ler en den stoep-opzigter (den opzigter der mestplaats) alhier geregeld zijn, en de gelukkige gevolgen van die regeling, zoo in het belang van de openbare zindelijkheidals van de finan- cien der gemeente en van den landbouw. In 1869 heeft de opbrengst aan vnilnis bedrageD 80,139.75. Sedert 7 Jan. 1865 wordt door bovenstaande ambtenaren aan de inrigting verbonden, behalve hunne vaste bezoldiging, genoten zeker aandeel in de opbrengst der vuilnis boven de 40,000 's jaars. In 1846 bedroeg deze nog slechts/ 46,212.365. Deze extra- belooning nu brengt ontegenzeggelijk veel bij tot de betere exploilatl'e der zaak vooral ook tot de betere bevverking der mestspecien. En dit laatste is eene hoofdreden dat die stof-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1