Politick Overzlgt. Gemeiigde Berigtcn. 11 17 Maart. nit kon komenzyn meester door builen en beteekenisvolle bewegingen er bij haalde, die daarop den gevanaene er uit groef. Volgens Orphal liet eene teef van zekeren heer von Bismark, toen zij eens sterk verhit van de jagt terug- kwam, hare onstuimig op haar aanvaliende jougen eerst zui- gen toen ze afgekoeld was. Nog sterker was het volgende voorbeeld van zelfbeheerschingEen vriend van den baron von Rothberg (schoonvader van den maarschalk Rspp) bezat een buitengewoon grooten deensclien hond. Die vriend woonde een uur van Bheinweiler bij Bazel, waar de heer von Roth- berg leefde, en bezocht dezen dagelijks. Op zekeren dag kwam de hond alleen naar Rheinweiler en sprong tegen den heer von Rothberg, die op zijn krabben de deur geopend had, op, iets wat hij anders nooit deed, lag zijne beide voorpooten op deazelfs aehonders en keek Item blijkbaar veel- beduidend aan; daarop verwijderde het dier zich en beet naar alien, die hem ontmoetten, alleen genoemden heer niet men moest zich ijlings wapenen om hem dood te schieten. Alph. Decandolle zag eens een zestal honden een week lang dagelijks op hetzelfde uur in eene weide met elkander spe- len; hetzelfde heeft Perty in Munchen en Bern waarge- nomen, zoodat het scheen of ze onderling afapraak gemaakt hadden. Een hond, dien men het klimmen op een ladder leeren zou, liep weg, doch ging den volgenden dag uit eigen beweging naar de ladder toe, en oefende zich in het klim men. Als katten wat hebben willendan zien ze den per- soon van wien zij het verwachten, lang en nadenkend aan In eene kamer opgesloten, zochten ze menigmaal hare be- vrijdingdoor tegen de deurklink op te springen of aan de schel te trekken. Ik heb eene kat gehad die, als ze de ka mer uit wilde, op een stoel bij de deur sprong en dan onophoudelijk beurtelings naar de kruk en naar een der huisgenooten zag, als een blyk dat zij uitgelaten wilde wor- den. Paarden die een hoefijzer verloren hadden, gingen uit eigen beweging naar den smidwaar ze vroeger beslagen werden. Men weet het voorbeeld van een olifant en van een steenarend, die voor kwetsuren eenige malen verbonden zijnde, later zelf terug kwamen om op nieuw verbonden te worden. Wordt in Engeland een ploegpaard van het eene district naar een ander overgebragt, alwaar andere woorden bij het aandrijven of wenden in gebruik zijn, dan leert het die zeer spoedig. Honden verstaan de woorden, die op de jagt gebruikt worden; ook herdershonden verstaan de woorden die op hunne dienst betrekking hebbenzelfs dan wanneer men ze niet eens tegen hen, maar tegen een mensch zegt; menigmaal staan honden, die onderling niet bevriend iijn, elkander bij tegen een derden, die hnn vroeger mishan- deld heeft. Een vos, die aan een ketting lag, strooide aardappelen van zijn voeder rond zich heen en sprong dan op de vogels toe, die ze weg wilden nemen; een hond, die gezieu had dat zijn meester eens het ijs stuk stootte om hem te laten drinken, deed dit later zelf als hij dorst had. Vossen, bunsings en katten beten het been af, waarmede zij in ijzeren klemmen geraakt waren. Winkell zag een vos een zijner voorbeenen, dat stuk geschoten was en hem in het loopen hinderdesnel afbijten en daarop ijlings wegloo- pen. Eene ezelin, die door hare onbarmhartige vrouw, met een doornen stok, dikwijls tot bloedena toe geslagen was, verborg dien stok toen de oude afwezig was, in een mest- hoop. Een hond, die het vioolspelen niet verdragen kon, krabde den speler aan zijn regterarmom hem te bewegen er mede op te houdeneens zelfa verborg hij den strijkstok onder een bed. Ik heb een kat gehad die het gewone fluiten met den mond niet dulden kon en mij en anderen naar het gezigt vloog als wij het deden. Bekend is het dat vele honden het klokkengelui niet velen kunnen en dan akelig beginnen te huilen; ook dat ze de beenen, die ze om af te kluiven gekregen hebben, verbergen of begraven en die ge- ruimen tijd daarna altijd weten weder te vinden. Brehm berigt van eene katdie een eekhoorn grootgebragt had eene dochter van die kat liet behalve hare beide eigene jon- gen, ook nog een vreemd zuigen. Op zekeren dag ging ze in eene schuur om muizen te vangen; de eerste muis kreeg een van hare jongende tweede het andere en de derde haar pleegkind; toen ze met een vierde muis aankwam, gaf zij deze aan het jong dat de eerste, de vijfde aan het jong dat de tweede gehad had, de zesde aan het pleegkind en de zevende weder aan het eerste jong. Mij zelf is meer dan den voorbeeld bekend van kleine honden, die door katten gezoogd en groot gebragt werden en omgekeerd. Lich- tenberg had een nachtegaal die tot drie kon tellen hij voerde hem namelijk tweemaal daags telkens drie meelwormen had hij de derde gekregen, dan kwam hij niet weder aan het deurtje van de kooi terug. Een uil, die in eene rotsholte nestelde, ouderscheidde naauwkeurig of alle drie de personen welke die holte dikwijls bezochten, haar wel gezamenlijk verlieten; eerst dan keerde hij weder naar de holte terug, in wier nabijheid hij tijdens het bezoek zoolang vertoefd had. In de diergaarde van Kingston-Hill bad men een buitengewoon wilden buffel een ring door den neus gestokenmet een ket- tiug er aandie met een grooten ijzeren ring eindigde. Bij het grazen sleepte de ketting den buffel natrapte hij nu bij toeval op den ring en hief hij dan den kop op, dan kreeg by een pijnlijken ruk in den neus. Om dit voor te komenstak het dier een zijner hoorus door den ring en scbudde zoolang met zijn koptot de ring er geheel over heeu zakte en hij er geen last meer van had Gallon deelt mede, dat op zijne reis in Zuid-Afrika, de ossen van zij u geleidedat in tweeen gesplitst was, elkander weder herkeuden, ofschoon ze bijua drie maanden van elkander gescbeiden geweest waren, en den nacht vreedzaam met el- kauder doorbragten, in plaats van zooals met vreemden, te vechten en elkander met de hoornen te stooten. De schapen bezitten een zeer zwak verstanddoor honden gejaagddrin- gen ze zoo op elkander, dat sorns enkelen doodgedrukt wor den; uit een brandenden stal laten ze zich moeyelyk drijven, maar drinsen op elkander aan of loopen in de vlammen en rennen doelloos heen en weder. Schrandere dieren onderscheiden zeer goed wie hen ge- kwetst heelt; dommere daarentegen, zooals de rhinoceros en het wilde zwijnvallen den eersten den beaten mensch in hunne nabijheid aan. Lichtenstein verhaalt dat eeu gekwetste olifant twee jagers achterna zat en toen hij ze ingehaald had, met zijn snuit over den een heengrijpendeden anderen van zijn paard trok, hem in de lucht slingerde en onder zijne pooten vertrapte. lets dergelijks heb ik zelf ondervonden. Ik moest nl. een paar koeijen gaan onderzoekendie met anderen en een stier in hetzelfde land liepenom de koeijen gedurende het onderzoek vast te houden, had ik mijn loop- jongen meegenomenhet toeval wilde dat we den stier het eerst ontmoetten, die ons wel niet vriendelyk aanzag, maar toch ongehinderd voorbij liet gaan en gerust bleef grazen. Naauwelijks had ik echter eene koe gegrepen, of hij begon te brullen, boorde met zijn horens in den grondwierp de aardkluiten hoog in de lucht en kwam toen in woeste vaart op mij af; ik zocht mijn heil in de vlugt en had het geluk een hek te bereiken, waar ik achter heen klom en hij tegen aanliep; den jongen, die verstijfd van schrik was blijven staan, liet hij geheel ongemoeid, ofscho'on hij hem rakelings voorbijgerend was. Van olifanten en andere dieren weet mendat zij den regten tijd om zich te wrekengoed weten af te wachten. Duges berigt zelfs van een varkendat door een hond gebeten zijnde, geruimen tijd later stil achter dezen sloop, hem beet en daarop hard wegliep. Mij is het geval bekend, dat een springhengst zijnen geleider, die hem bij herhaling en onverdiend deerlijk geslagen had, eenigen tijd later op eeu eenzamen weg doodde. Vele dieren schatten naauwkeurig den afstand, op welken de mensch hun gevaar- lijk worden kan; zoo zal bijv. de vischreiger, die den mensch reeds op 700 passen ontdekt, hem niet ligt tot op 400 schreden laten naderen. Niemoveen, Sprokkelmaand 1870. D. van Hclst. Welk antwoord Frankrijk gekregen heeft van de pauselijke regering op zijne aanvrage om vergunning zich door een spe- cialen gezant in het oekumenisch koncilie te doen vertegen- woordigenweet men nog niet met zekerheid zelfs beweren sommigen dat op die aanvrage nog niet eens geantwoord is. Officieus echter is berigt, dat de Heilige Stoel verklaarde Frankrijks gevolmagtigde gaarne te ontvangen. De rege ring van keizer Napoleon III heeft dien maatregel noodig ge- acht om de redenen in ons vorig overzigt vermeld. Of de andere katholieke raogendheden het voorbeeld van Frankrijk in deze zaak zullen volgen is zeer twijf'elachtig. Genoemde kerkvergadering heeft thans officieel ontvangen het voorstel betreffende de afkondiging van het leerstuk van 's Pausen onfeilbaarheid. Met betrekking tot de binnenlandsche aange- legenheden van het keizerrijk hebben wij dezen keer niets bijzonders mede te deelen. In het Wetgevend Ligcbaam komt eerstdaags de begrooting in behandelingen daarna zal bet uiteengaan om zoo als het nu is zamengesteldniet weder bijeen te komen. Nieuwe verkiezingen zijn noodig, daar het grondwettig tijdvak van duur der volksvertegenwoordiging ver- streken is. Den tusschentijd MeiOktober, maakt de re gering zich ten nutte om zeer belangrijke wetten te ontwer- pendie op nieuw ten bewijze zullen strekken dat het kon- stitutionnele stelsel in Napoleons staten opregt en ernstig wordt toegepast. Weder heeft een prins een moord gepleegd, wel niet vol- komen gelijkstaande met dien waaraan prins Pierre Bonaparte zich schuldig maakte maar toch onzes inziens niet veel daarvan verscbillende tusschen moord in den waren zin des woords en het leven benemen in een tweegevecht is het on- derscheid al zeer luttel. Een tweegevecht tusschen den her- tog van Montpensier en don Enrique van Bourbon in een dorpje nabij Madrid geleverdheett den dood van laatstge- noemde ten gevolge gehad. Don Enrique is een voile neef, levens zwager, vau de ex-koningin Isabella II, aan wie hij het onder hare regering verscheidene malen zoo lastig maakte, dat zij hem vau alle waardigheden vervallen verklaarde en hem al zijne ambten en bedieningen ontnam. Den titel van infant van Spanje op deze wijze verloren bebbende en het verblijf in dat laud hem ontzegd zijnde, hield hij zich in Frankrijk optot dat hij onlangs naar Madrid terugkeerde waar bij thans, na den val van het huis Bourbon, als par- tikulier zich mogt vertoonen. Hij was een tegenstander van den hertog van Montpensierden man zijner nichteen bewijs, dat bloed- en aanvervvantcn het niet altoos eens zijn, en beleedigde hem in publieke brieven op de allergrofste wijze. Zoolang dit nu op franschen bodem was geschied liet de hertog de zaak maar loopen; maar toen don Enrique te Ma drid zelf, waar de hertog nu ook vertoeft, zijne honende aan- randingen voortzettekon Montpensier dit niet langer dulden, en een uitdagiDg tot een duel was hiervan het gevolg. Hunne Koninklijke Hoogheden losten pistolen op elkander, twee ma len achtereen mikten Hunne Koninklyke Hoogheden zonder te raken, doch den derden keer schoot de eene Koninklijke Hoogheid de andere Koninklijke Hoogheid morsdood. Het vergoten bloed maakte op den duellant-overwinnaar ztilk een indrukdat ook hij bloed moest verliezen een paar aderla- tingen waren noodig; maar of het daanbee zal afloopen, staat te bezien. De overledene prins was 47 jaar oud en laat vier kinderen nawaarvan de oudste officier bij het spaansche leger is. Bedriegen wij ons niet, dan hebben wij in een der bladen gelezen dat dit tweegevecht de kansen van den hertog van Montpensier naar den spaanschen troon zal kunnen ver- meerderen; wij zijn van een tegenovergesteld gevoelen en vin den nieuwen grond voor onze meentng in het feit dat onmid- dellijk na het voorgevallene een vroeger ontworpen plan we der is opgerakeldblijkbaar alleen met het doel om de komst van den zoon van Lodewijk Filips aan de regering te belet- ten: men wil n. 1. weder Espartero trachten te bewegen de kroon aan te nemen. In Italiii heeft de Kamer der afgevaardigden van den mi nister van financien vernomendat de toestand der schatkist veel te wenschen overlaat, dat het tekort aanzienlijk is, gedekt moet worden, en dat daartoe, alsmede tot herstel van het evenwigt tusschen inkomsten en uitgaven, bezuinigingen en tevens eene niet geringe verhooging en vermeerdering van belastingen vereischt worden. Reeds menig minister van Victor Emanuel heeft zulk een jobsmare aan de vertegenwoor- digers des volks moeten brengenen wij vreezen dat na den heer Sella nog vele andere beheerders van's lands geldmiddelen dezelfde historie zullen moeten opdisschen. Gewoonlijk zeggen de heeren datwanneer deze of gene door hen aanbevolen maatregel genomen wordt, de Staat finantieel gered zal zijn, en in de meeste gevallen blijkt het, dat zij zich misrekend hebben. Nu wij toch van financien spreken, voegen wy hierbijdat weldra eene noord-duitache bondsleening te ver wachten isen dat bij de wetgevende magt der Vereenigde Staten tan Noord-Arnerika belangrijke plannen met betrekking tot de konversie en konsolidatie der openbare schuld aan- hangig zijn. In Engeland heeft het ministerie Gladstone tot dusverre nog steeds geluk gehad; de zoogenaamde ierscbe land-bill is in het Lagerhuis ten tweeden male gelezen; slechts weinig stem- men hebben zich daartegen verklaard. De toestand van Ierland blijft intusschen zeer ongunstig; de agrarische misdaden welke naam gegeven wordt aan de moorden en brandstichtin- gen bedreven als gevolg van de zeer gebrekkige regeling van het landbezit en van de niet langer houdbare bepalingen regelende de betrekking tusschen landheer en pachter nemen toe, en de overheid is niet by magte aan deze euvel- daden paal en perk te stellen. Rusland vierde dozer dagen de vijftiende verjaring der troons- bestijging van Czar Alexander II. In dit keizerrijk bestaat nog niet een mioisterieel departement voor koophandelmaar thans is tot de instelling daarvan besloten. In Belgie zijn door de regering aan de kamer voorstellingen gedaatt, waarbij ook, voor een deel het buitenlandNederlaDd in het bijzonder, groot belang heeft. De minister van financien wenscht af te schaffen de zoutbelasting en het invoerregt op visch, en te verminderen het binnenlandsch briefport van twintig centimes tot tien centimes. Het vragen staat vrijliet weigeren daarby." Dit heeft voor eenige dagen een regerend souverein ondervonden. Als de keizer der Franschen verhooging van bezoldiging vraagt zal het Wetgevend Ligchaam natuurlijk niet neen zeggen; maar de vorst van Schwarzburg-Rudolstadt is de keizer der Franschen nieten toen hij dus aanzoek deed om verhooging zijner civiele lijst (in goed hollandsch vertaald vermeerdering van inkomsten) had de kamer den raoed neen te zeggen. Arbeid- staking was van deze weigering echter niet het gevolg; de vorst vergenoegde zich met te wijzen op de vele behoeften waarin hij heeft te voorzienop de duurte van alles wat de mensch alzoo ook een vorst tot zijn onderhoud noodig heeft, op het door geen huismoeder, door geen hoofd van een gezin te ontkennen feit dat een gulden nu niet meer is wat een gulden voor tien jaar is geweest, en met te herin- neren dat de kamer zijne voorgangers niet zoo krap heeft gehouden en trok zyu verzoek inmet voorbehoud om het later te herhalen. In ons rustige landje is toch ook wat gebeurd wat eenige opmerking verdient. De Tweede Kamer, waarin de ..koloniale kwestie" al zooveel jaren weergalmd heeftis voorleden week na lange discussie aan 't eind gekomen met de zoogenaamde „agrarische" wet voor Java, waarbij hoofdzakelijk het indivi- dueel of persoonlijk grondbezit aan den inlander wordt toege- kendin plaats van het communaal of gemeentelijktevens met vryheid om den grond te verkoopen. Die wet moet echter nog bij de Eerste Kamer komen, en men is niet vreemd van het denkbeelddat zij daar zou kunnen stranden. Ook is goedgekeurd de magtiging tot uitgifte en beleening van scbatkistbillettenom zoo noodig in de dienst te helpen voor zien in afwachting van de leeningendie voor spoorwegen enz. te wachten zijn, nu de aanvoer van de millioenen uit Oost-Indie zoo zachtjes aan gaat ophouden. Een groote zaak wordt intusschen op touw gezetStoomvaart naar Java door het Suez-Kanaalwaarvan prins Hendrik aan het hoofd staat, en waarvoor eerlang de leening, vooreerst vau 3 V2 millioen wordt opengesteld. Naar men veracemt is de netto opbrengst, ad 403.07, van de onaf- gehaalde en daarna verkochte prijzen def loterij, in bet najaar van 1869 gehouden van voorwerpen aangekocht op de Internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman," in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, ten geschenke gegeven aan het Kinder Ziekenhuis aldaar. Een polderwerker te Sneek heeft zijne vrouw op een afschuwelijkc wijze mishandeld. Hij heeft haar zoodanig geschopt en geslagen, dat zij belangrijke kneuzingen heeft bekomen. De ongelukkige is naar het armenhuis vervoerd, waar zij thans onder geneeskundige behandeling is. Ofschoon de wonden niet doodelijk zijn, zal de genezing toch verscheidene weken duren. De misdadiger, die in dronkenschap het misdrijf pleegde, bevindt zich in handen der justitie. De daglooner E., te Steenderen, begaf zich jl. Zondag met zijne vrouw naar zijnen zwager te Zutphen. Toen zij weder huiswaarts keerden beviel de vrouw in het iepenveld. Eene buurvrouw wikkelde het kind in een voorschoot en de man geleidde de kraamvrouw naar huis. Moeder en kind beviuden zich wel. De heer L. Dupper Wzn., die in de afgeloopen week te Dordrecht is overleden, heeft bij testamentaire beschikkiag zijn museum van schilderijen vermaakt als volgtde schilderijen van oude meesters aan het rijks-museum te Amsterdam, en de schilderijen van meesters, die in deze eeuw geleefd hebben, aan het museum van Dordrecht. Aan dit laatste heeft hij tevens eene som van 100,000 gelegateerd, om daarvoor schilderijen aan te koopen. Voorts zijn nog door hem vermaakt legaten aan verschillende instellingen, als 1°. f 70,000 nominaal 21 pet. N. W. S. aan de nederd. hervormde diaconie aldaaraan de stedelijke begraafplaats f 1000, aan het Bestedelingen- huis op het Bagijnhof 10,000, aan het armen-, wees- en nieuw armhuis f 10,000, aan het lujhersch armbestuur f 4000, aan het roomsch-katholiek nrmbestuur f 10,000, aan het roomsch-katholiek weeshuis f 5000, aan het israelietisch armbestuur f 4000, aan Picture, f 2000 2°. aan inrig- tingen in andere plaatsen aan het instituut voor doofstommen te Groniugen f 2000, aan het instituut voor ooglijders te Utrecht f 2000, aan het instituut voor blinden te Amsterdam f 1000, aan het gesticht voor volwassen blinden te Amsterdam f 1000, aan de leidsche kweekschool voor zeevaart f 1000, aan het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst f 4000 alles nominaal 2} pet. N. VI. S. en vrij van successieregten. In de gevangeuis van jeugdige vrouwelijke veroordeelden te Montfoort bevindt zich een meisje, veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf. Het kind was 4£ jaar toen het dat vonnis kreeg. Het had op den nitkijk gestaan, terwijl een ouder meisje aan het stelen was. Naar men verneemt, heeft een zeeuwsche regtbank dat vonnis geveld. Maandag avond is te Amsterdam een feestelijke optogt met den laatsten paal (n°. 8908) voor de hindering der Zuiderzeesluizen bij Schellingwoude, door uitmuntend weder begunstigd, in de beste orde gehouden en afgeloopen en werd door eene overgroote volksmenigte vergezeld en begeleid door een vrolijke muziek, die zich bijna onafgebroken hooren liet. De optogt, met fakkellicht en ballons, nam den volgenden weg Bij de aankomst 's avonds 7 ure met de boot Schellingwoude aan den steiger bij het waterkantoor, ging men van daar over de Nieuwebrug langs het Damrak, Dam, Mol- steeg, Spuistraat, Spuiplein, Siugel, Koningsplein, Heerengracht, Vijzel- straat, Keizersgracht, Amstel, Magerebrug, Amstel, Keizersgracht, Wees- perstraat, Deventer Houtmarkt, Korte Amstelstraat, Muiderstraat, Nieuwe Heerengracht, Schippersgracht, IJgracht, Buitenkant, Binnenkant, Bantam-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2