LI 1870. Vrijdag8 April. A*. U. IP pj VA N A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Haarlemmermeer. Holl. Maatschappij v. Landbouw. Landbonw. aw Prijs van liet Abonnement: in het Jaar6. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 31 Maart tot 6 April 1870. Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 13 J/2 Cent. UIT HET DIERENRLJK. \SSMP H 4 A It L E M M E It M E E R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETKEFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterly k Woensdag. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand Maart 1870. LIJST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. 1. Hirschhorn,te Amsterdam. 2. L. ten Broeke's Gravenhage. 3. P. C. J. Huijts, Haarlem. 4. J. BoerenHaarlemmermeer. 5. C. Boschidem. 6. J. J. de Jong, Haringcarspel. 7. J. van Vliet, Heerjansdam. 8. Knijn ButMijdreeht. GEBORENAndries, zoon van L. de Kraaij en G. Muller. Klaas, zoon van D. Stapel en T. Blokker. Neeltje., dochter van H. van Wijk en M. van der Mooren. Adriaantje, dochter van J. van Herwijnen en E. Ver9teeg. Petrus Johannes, zoon van J. Wezelenburg en C. M. Hoenderdos. Franciscus, zoon van C. Ophem en D. Stroet. Marti - nus, zoon van J. H. Roose en M. Krijnen. Adrianus, zoon van J. Ruiter en C. Comrnandeur. Pieter, zoon van A. Schalk en G. Tamboer. Leentje, dochter van A. Noordam en P. Sonneveld. Antonie, zoon van D. van Tuijl en W. van Gulik. Teuntje, dochter van K. J. van Gro- ningen en M. Versteeg. Neeltje, dochter van C. de Bonte en C. Kie- viet. Adrianus Johannes, zoon van J. van Doorn en H. Grootendorst. Johannes Jacobus, zoon van W. Koekhoven en A. Dorbeck. OVERLEDENJacobus Stephanus, oud bijna 4 jaren, zoon van W. de Poorter en J. van der Schans. Neeltje, oud 2A jaren, dochter van A. Tates en G. Kats. Cornelis van Dort, oud 42 jaren, gehuwd met M. Yisser. Cornelis, oud 18 maanden, zoon van A. Borst en N. van Laar. Cornelia, oud 11 weken, dochter van P. B. F. Prins en E. Wallbrink. Dirkje dc Weers, oud 37 jaren, gehuwd met G. Bunt. Margaretha Krijnen, oud 25 jaren, gehuwd met J. H. Roose. Johannes Hoogervorst, oud 50 jaren, ongehuwd. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van A. Recker en H. C. Apveld. 1 Kind van L. van der Zon en N. Stapel. 1 Kind van G. Bunt en I), de Weers. ONDERTROUWD: H. Boterbloem met A. van Kooten. P. Klomp met A. Dekkers. GEHUWD: J. van der Moren met P. Kammeraad. De Hooge Raad der Nederlanden (Kamer van strafzaken) heeft uitspraak gedaan in het beroep van cassatie ingesteld door van Gog te Haarlemmermeer, tegen een arrest van het Provinciaal geregtshof in Noord-Hollandwaarbij die requirant in hooger beroep veroordeeld was wegens het afleggen van eene valsche getuigenis in eene boetstraffelijke zaak. Het beroep is Afdeeling Haarlem en Omstreken. Agenda voor de Algemeene Vergadering op Dings- dag 12 April 1870, des avonds ten 7 uur in „de Korenbeurs"te Haarlem. 1. Rapport der Coinmissie, benoemd tot het nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester der Af deeling over 1869. 2. Bespreking van het wets-ontwerp tot regeling van de veeartsenijkundige politie, en voorstel van het Bestuur daar- omtrent. 3. Mededeelingen van het Comite voor de belangen der Haarleinsehe paardenmarktbenevens voordragt tot het benoe- men van een Lid in het Comite. 4. Voordragt van den heer J. I. de Beucker. Amsterdam7 April. De tentoonstelling van voortbreng- selen van tuinbouvvin het Paleis voor Volksvlijt alhier, ge- organiseerd onder medewerking van de afdeeling Amsterdam der Ilollandsc/te Maatschappij van Landbouw en van de Kon. AederlandscJie Tuinbouwmaatschappij „Linnaeus is den 2 dezer voor het publiek geopend. De katalogus telt 161 nommers van 54 inzenders. Wij laten hier volgen de namen der inzenders, wier voorwerpen bekroond zijn: J. H. Kraaijenbrinkaan de Bilt, 4 gouden en zilveren medailles; J. J. Kluppel, alhier, 2 gouden en 7 zilverende Hortus Botanicus 5 gouden 5 zilveren en 1 bronzen; J. W. de Groot, te Utrecht, 11 gou den en 9 zilveren; C. Glijm, te Utrecht, 11 gouden en 7 zilveren; A. L. Croes, alhier, 2 zilveren; Groenewegen C°. alhier, 1 gouden, 14 zilveren en 1 bronzen; W. cfDesain, te Leiden, 2 zilveren; F. A. Weening, alhier, 1 zilveren; J. A. Willink, alhier, 1 gouden, 4 zilveren en 1 bronzen; W C. Boer, te Boskoop, 1 zilveren; D. van Schooneveld, te Bennebroek1 bronzende Akklimatatietuin van Siebold, te te Leiden, 1 zilveren; J. de Beucker &Zoon, te Antwerpen, 1 gouden en 1 zilveren Polman MooijHaarlem 1 gouden en 1 zilveren; L van Waveren C°.te Hillegom.A zil veren; A. J. Bos, te Haarlem, 1 zilveren; J. Rozenkrantz, te Haarlem, 2 gouden; G. Keyzer, te Haarlem, 1 zilveren; A. E. van Eeden C°.te Haarlem, 1 gouden; V. Schert- zen C°.te Haarlem, 1 zilveren; mejufvr. C. de Beucker, te Antwerpen, 1 zilveren; Th. J. Scholte, alhier, 1 bronzen; Claesen Docen alhier, 1 bronzen; Gebr. E. L. de Bidder, alhier, 1 bronzen; D. H. van Munster, alhier, 1 bronzen; E. H. Krelage te Haarlem 1 zilveren; J. H. Broekman alhier, 1 bronzen; D. Wakker, alhier, 1 zilveren; Gebr. van Hout- tumalhier, 1 bronzen; Peck C°.alhier, 1 bronzen. Voorts zijn toegekend een tweede prijs aan Bekker, Sealouge en Michel, te 's Hage, en een derde prijs aan de wed. Hunk, alhier. Uit het Westland wordt aan de L. C. geschrevendat, ondanks de ongunstige weersgesteldheidhet vooruitzigt op de lente niet onsuristig is. Over het algemeen staan de vruchtboomen uitmuntend; perzikenpruimen abrikozen en dergelijke steenvrucbten beloven eene menigte bloesems appel- en perenboomen dragen een aantal bloemknoppen. Als de scherpe wind en de donkere wolken voor malscher en zonniger dagen wijkenkunnen even goed als andere jaren de verzen- dingen van asperges en aardappelen nog op den gewonen tijd plaals hebben. De bloemkoolplanten onder Veur staan wel op bet open veld uitgepoot, maar lijden veel van de koude; in de broeibakken komen de gewassen traag voornit. Het- zelfde is het geval in de veenen met de op de akkers voor- komende peulen en doperwten die zeer veel verzorging heb ben gekost om ze niet te doen verloren gaan. Ondanks den veelvuldigen regen in het najaar en de daarop ingevallen vorst, hebben het winterkoren en het koolzaad niet of weinig geleden. De berigten omtjent den gezondheidstoestand van het rundvee laten te wenscben over. Steeds komen er op verscheiden plaatsen gevallen van longziekte, met doodelijken ailoopvoor, ten gevolge waarvan eenige stallen nog al ge- duchte verliezen ondergaan. Fretlerihsoord4 April. Tengevolge van den laten win ter zijn de bezigheden op het veld achterlijk en worden die nu met ijver bervat; met het poten der aardappelen is men reeds begonnen De veestapel laat niets te wenschen over en naar men verneemt zal in bet einde van deze maand we- der een groote verkooping van vee gehouden worden. Asseil, 5 April. De berigten uit de provincie Groningeu aangaande het koolzaad zijn niet gunstig. Het grootste ge- deelte is reeds weg en vele perceelen zijn vveder omgeploegd vandaar dat de ijmkers in deze provincie slechts gedeeltelijk hunne korven met bijeu in de provincie Groningen zullen kunnen opzetten. De Commissie, die zich had voorgesteld bij gelegenheid van de Palm-paardenmarkt te Utrecht eene verloting van paarden en rijtuigen te houden, is door eene beschikking van den minister van financien in haar voornemen teleurgesteld. De voor de verloting gevraagde vergunning is geweigerd, op grond dat alleen vergunning verleerid wordt tot het houden van ver- lotingendie de strekking hebben om schoone kunsten en wetenschappen of nijverheid aan te moedigen en te bevorderen, wanneer zij namelijk uitgaan van kommissarissen van tentoon- stellingen of van gevestigde ligchamen. Harlillg'eil4 April. Zaturdag j. 1. zijn van hier onder meer uitgevoerd 4953 kwart vaten boter, 4000 edammer- en 650 kanter-kazen40 pakken gezouten huiden24 balen klaverzaad15 kisten vleesch, 9 manden wild, 134 runderen, 4 kalveren en 26 schapen. !S Gravenhage4 April. Op de tentoonstelling vanplanten-, kool- en bolgewassenbloemboeketten enz. van de Hottand- sche Maatschappij van landbouwafdeeling 's Hage en Omstre ken, alhier gehouden, zijn de volgende bekrooningeu toegekend aan de voorwerpen, ingezonden door de hieronder genoemde personen Gouden medailles: R. Eggink, alhier, bloemist van Z. K. H. prins Frederik; W. C. van der Laanalhier; M. A. F. H. Hoffman, te Voorburg; V. Scherzer en Zoon, te Haarlem, 2 maal; A. C. van Eeden C°.te Haarlem; wed. van Leeuwen, te Rotterdam. Zilveren medailles: M. A. E. H. Hoffman te Voorburg; R. Eggink, alhier; W. A. Zalmealhier, 4 maal; A. de Groot, alhier, 2 maal; H. W. Otto, te Gouda, 2 maal; B. Kolen- brander, alhier, 4 maal; H Rozenbeektuinbaas bij den heer A. A. Reepmaker, te Rotterdam; mevr. de douairiere van der Oudermeulenalhier, 3 maal; C. J. en J. F. Streur, alhier; W. C. van der Laan, alhier; J. F. W. van Rijswijk, alhier; L. van Waveren C°.te Hillegom2 maal; Joh. Rozenkrantz Zoon, te Haarlem; J. Diehuis, tuinbaas bij het Koninklijk Zoologisch Botaniesch Genootscbap, alhier; mejufvr. L. M. Welnink, alhier; C. H. Schmidt, te Rotter- Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. dam; A. H. Valk Jzn.te Delft; P. J. Heykamp te Rot terdam; A. van Leeuwen, te Rotterdam; L. v. d. Strnal te Rotterdam. Bronzen medailles: J. F. W. van Rijswijk, alhier; mejufvr. L. M. Welnink, alhier; A. H. Valk Jzn., Delft; D. H. van Munster, te Amsterdam; C. Driehuis, alhier; H. W. Otto, te Gouda; W. Starke, alhier, 2 maal; W. A. Virulv Ver- brugge, te Rotterdam; W. P. M. Zalme, alhier. Deventer4 April. Heden werd alhier de jaarlijksche Palm-paardenmarkt gehouden. Aangevoerd waren 360 paarden en 112 koeijen. Id paarden was zeer veel handel en voor fransche rekening werd tegen buitengewoon booge prijzen veel aangekocht; voor schoone waar werd van f 400 tot 500 per stuk besteed. Ilet rundvee ging voor het grootste ge- deelte tegen zeer hooge prijzen van de hand en werd voor duitsche rekening aangekocht. Te Furreedpore in Indie werden op eene tentoonstelling van landbouw-voortbrengselen zeven-en-zeventig soorten van rijst vertoond. Van 1 tot 15 April wordt te Parijs eene door de Societe hippique uitgeschreven tentoonstelling gehouden van paarden geschikt voor de fransche dienst. Het gezamenlijk bedrag der uitgeloofde prijzen is 64,23 0 francs. De gepensioneerde kapitein Schmidt, te Soerabaya, meent een middel gevonden te hebben om den beetwortel in Indie op zoodanige wijze en in zulk een groote hoeveelheid te kul- tiveeren, dat hij het suikerriet met voordeel zal kunnen ver- vangen. Te Frankfort am Main zal van 19 tot 23 Mei aanst. in het nieuw gebouwde lokaal der Landhuishoudkundige Veree- niging en op het aanhoorige terreinweder eene Internationale machinenmarkt worden gehoudenenin verband daarmede eene groote verloting van werktuigen. Zijdie daarin wen schen deel te nemen kunnen zich tot 13 Mei aanmelden. De Asser Courant meldt uit CoevordenVoor eenige dagen in de oude papieren snuffelende, vond ik daarin eene aau- teekening van een voormalig vetweider alhier, die een zeer duidelijk denkbeeld geeft van den goeden ouden tijd. Volgens bovengenoemde aanteekening had de heer B. K. alhier in 1792 op 25 April 6 koeijen gekocht en op den eersten beesten- Maandag weer, volgens aanteekening, zeer goed verkocht. 'k Laat die aanteekening hier letterlijk volgen Inkoop op 25 April. 1 koe voor24 gulden 5 stuivers 4 duiten 1 dito 23 1 dito 21 1 dito 20 5 4 1 dito 19 5 4 1 dito 18 Wagen en vertering 3 18 Schrijfgeld voor de weide 6 n Hoorngeld4 5 Totaal. 134 gulden 5 stuivers 4 duiten Verkoop op 25 October. 1 koe voor35 gulden 1 dito 35 10 sluivers 1 dito 35 10 1 dito 24 1 dito 23 15 1 dito 19 5 Totaal. 173 gulden Af. 134 5 4 duiten Blijft over 38 gulden 14 stuivers 4 duiten Dus 38 gulden 14 stuivers en 4 duiten winst op zes koei jen in zes maanden Over het verstand der dieren. II. De hoogere dieren onderscheiden als de mensch het ge- slacht en zijn tegenover het vrouwelijke geslacht minder wild, zachter en handelbaarder. Volgens Pantoppidau bevindt zich in de kleine hutten op de bergen van Noorwegen steeds eene dienstmaagdom boter en kaas te maken en tevens om het vee te bewaken tegen wolven en beeren, die gewoonlijk zulk een zwak wezen ontzien. Vele zoogdieren en ook meniae vogel onderscheiden kinderen van volwas?en menschen, hech- ten zich aan ben, spelen er gaarne mede, laten zich veel van hen welgevallen eu onderwerpen zich geheel aan hunne zvvakke leiding. Zoo heeft het menigraaal mijne aandacht getrokken,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1