1870. A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. 3?rijs van het Abonnemerit: in het Jaarf 6. KONINKLIJKE BESLUITEN. It If ii land. Haarlem m erraeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Eaisdhotiw. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. AANBESTEDINGEN. Politick Overzigt. 8 14 April. "WW® R. HAARLEMMERMEE Prijs van een enkel Nommeii 15 Cent. Z. M. de Koning heeft: 1°. op hun verzoek een eervol ontalag verleend: aan J. de Feyter Wz.als beheerder van den Noordpolder bij Nenzen (Zeeland); aan L. A. Dierikx, als gezworen van de polders Johanna Susanna (id.); 2°. be- noemd.- tot hoogheemraden van den Krimpenerwaard (Zuid- Holland), A. Hoogendijk Cz. en P. van het Hoff Stolk; tot heeinraad van den polder de Zeevang (Noord-Holland)J. de Boer Wz.tot heemraad van den Terschellinger polder (id.), T. D. Pals; tot dijkgraaf van het heemraadschap van den Schardam en Keukendijk (id,), C. Kaas Kooper; tot dijkgraaf van den polder Waard-Nieuwland op Wieringen (id.), J. Bree- baart Klz.in den polder Waart en Groet (id.)tot dijkgr. J. Breebaart en tot heemr. J. de Vries; tot gekomraitteerde van den buitenpolder achter Kuinre (Overijssel), H. Brandsma; tot leden van het hoofdbestuur van het waterschap Wester- kwartier (Groningen), voor het le onderdeel, L. H. van Hemmed en voor het 4e onderdeel N. Haack; tot leden van het hoofdbestuur van het waterschap Oldambt (id.), voor het le onderdeel P. S. Nijhoff en voor het 7e onderdeel L H. Bouman; in het waterschap Hunsingo (id.), tot lid van het hoofdbestuur en voorzitter van het 4e onderdeel M. J. Bruins, tot lid van het hoofdbestuur en voorzitter van het 5e onder deel H, Klugkist, tot lid van het hoofdbestuur en voorzitter van het 6e onderdeel R. J. Leutscher, tot lid van het hoofd bestuur en voorzitter van het 7e onderdeel J. W. Boelens. De uitslag der op 7 dezer gedane verkiezingen van lioofd- ingelanden en hoofd-ingelanden-plaatsvervangers voor de ver- eenigde vergaderingen van het hoogheemraadschap Rijnlarid is als volgt Hoofd-ingelanden: voor het 4e kiesdistrict is herkozen de heer H. F. Bultman te Amsterdam; voor 'net 5e kiesdistrict is herkozen de heer T. P. Virulj' te Goudaen voor het 15e kiesdistrict is herkozen de heer C. Id. baron van Pallandt te Wassenaar. Hoofd-ingelanden-plaatavervangersvoor het 4e kiesdistrict is gekozen de heer A. Wassenaar; voor het 5e kiesdistrict is herkozen de heer F. C. Franckvoor het 6e kiesdistrict is gekozen de heer Mr. C. Cock, en voor het 15e kiesdistrict is herkozen de heer J. Scbiffer van Bleiswijk. van 6 tot 12 April 1870. GEBOREN: Alida Maria, dochter van G. H. Osterkamp en J. Peeters. Elisabeth docbter van A. Kats en G. Quist. Geertraida, dochter van J. Appelman en G. Weel. Goris, zoon van C. Betlem en J. Malie- paard. Anneke, dochter van M. Roubos en M. Gennet. Arie, zoon Tan Lt..van Ger BeIlt eu P- vis- Anna Margaretba, docbter van P. G. van Rijn en A. Verboeven. Gerhardus Geertruidus Anne, zoon van J. Jtggmk en G. Koolhaas. Anna Maria, dochter van S. Krauwer en C. -Loose. Maria, dochter van H. van Eeuwijk en K. van den Berg Jacoba Elizabeth, dochter van H. N. Tappe en II. E. Botesz. Arie. zoon van F de Geus van den Heuvel en G. de Kraaij. Dingeman, zoon van A. Visheen en H de Groen. Maartje Elisabeth Wilhelmina, dochter van J. Stansi en P. Klapwijk. Izaalc Leendert, zoon van P. de Haan en van der VluSt- Aartrje, zoon van AV. Heeren en H. Slingerland. OVERLEDENH- ta- Koornveld, oud 64 jaren, gehrnvd met Maria van der AAillen. Lena, oud 3 jaren, dochter van P. Stolwiik en A. Hoogenhoom. Alula, oud o maanden, dochter van F. van Klavercn en A Bouwman Willem Verploegh, ond 59 jaren, gehuwd met Hester de Brugge d01'U9' °ud G nlaanden, zoon van L. Melissen en M. van ,n^?N|D HH'h!0(;WU VaU Veeu met J' Kouwenberg. M. Badder met J. Bokkers. M. Sepers (wednr.) met M. de Griis GEHGWDeecne. Aanstaanden Maandag, tweeden Paaschdag, des avonds ten zes ure, zal de godsdienstoefening in de Hervormde Kerk te Abbenes geleul worden door Ds. van Son, predikant te Warmond. De bouwman J. Lievaartte Delft, heeft jl. Zaturdag de eerste versche grasboter aan Z. M. den koning ten geschenke gezonden. Raalte, 6 April. Het schoone drooge weder der laatste dagen heeft het land bijzonder ter bebouwing geschikt o-e- maakt, Allerwege is men dan ook weder druk met xTen veldarbeid bezig. De vroege nardappelen worden gelegd en andere producten worden reeds op vele plaatsen uitgestrooid. Het wintergraan staat over het geheel goed te veld, hetgeen bui- ten verwachting is, wanneer men den ongunstigen zaaitiid gednrende^ den laatsten herfst in aanmerking neemt. Het weiland ziet er echter nog dor uit. De veestapel verkeert ABLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN TJITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aau VAN B01VGA Co., te Amsterdam. fliterlijk Woenstlag.) in een gunstigen toestand. Algemeen verlangt men nu naar een malschen regen. Deventer, 8 April. De dezer dagen gehouden verpachting van 208 koeweiden hebben opgebragt de som van f 9803 of f 47.15 voor eene koe. Van wege de afdeeling Deventer der Overijsaelache Maatschappij ter hevordering van landbouwtuinbouw en vee- teelt zal op 30 dezer in de gemeente Diepenveen eerie keuring van jong vee worden gehouden., Prijzen van f 20 en daar- boven zullen worden toegekend aan koeijendie in 1869 voor de tweede maal bekroond werdenaan vaarspinken welke in 1869 voor de eerste maal bekroond werden en aan pin- ken, op zandgrond gefokt en geboren op of na 1 Januarij 1869. In de Groninger Courant leest men het volgende Men schrijft ons uit het HoogelandDe zaaijerij is nage- noeg afgeloopen. Begunstigd door schoon voorjaarsweer, kon men er bestendig mee voortgaan. Enkele stukken van het koolzaad en van de wintergarst worden nog omgeploegd. Van het koolzaad is er niet bijzonder veel overgebleven. Verleden herfst is er al omgeploegd en van 't voorjaar nog menig stuk. Wat echter in den herfst goed was, scheen meest nog goed. Zoo is het ook met de garst. De zwakke stukken waren niet tegen de winterkoude bestand. Ook de klaverlanden heb ben vrij wat geleden. Tarwe en rogge zijn er goed doorge- komen. Maar alles ontwikkelt zich laat. Zoo ook de graslan- den. Deze hadden tot nog toe een treurig, ja doodsch aan- zien. In de laatste dagen beginnen ze echter wat op te groenen. De zoogenaamde Hollandscne koeijen worden al weer gretig opgekocht, en ook weer tegen hooge prijzen. Om de twee honderd guldens voor stuk is volstrekt geen wonder meer regel. De gemeste ossen zijn nagenoeg afgeleverd in de laat ste vveken was de vraag niet zoo groot en de prijzen wat slapper. 't Verschil was per stuk wel 30 a 40 guldens. De eerste verkoopers waren er dus het best aan toe; doch ook de latere hadden meestal nog mestgeldvooral wegens de lagere prijzen der granen." Den 9 April zijn van Utrecht per Rijnspoor naar Rotter dam vervoerd een aantal prachtige paardendie door fransche kooplieden in de afgeloopen week by verschillende landbou- wers in die provincie gekocht waren. Amsterdam14 April. Er heeft zich onlangs eene voor- loopige commissie van paardenliefhebbers gecoustitueerdten einde pogingen aan te wenden eene algemeene vereenigitig tot verbetering van het paardenras in Nederland op te rigten. Z. K. H. de prios van Oranje heeft zieh aan het hoofd" ge- steld van deze beweging en het eerevoorzitterschap aanvaard. Aan den heer J. A. baron van Hardenbroek is het president- schap opgedragen. Dezer dagen heeft de commissie een aan tal circulaires tbegezonden aan de verschillende vereenigingen van landbouw hier te Iande, zoomede aan de provlne?ale autoriteiten. Om de goede zaak zoo algemeen mogelijk te maken wenscht zij voor te stellen Rat iedereen lid der op te rigten veree- niging worden kan, tegen betaling eener jaarlijksche coutributie van 2.50, en is voornemens de bestaande rassen met edele te kruisen, door op zooveel plaatsen maar mogelijk goede hengsten te stationneeren. Men zal zich op de hoogte stellen van de soort van paarden, welke de landbouwers en paar- denfokkers in de verschillende streken van ons vaderland liet verkieslijkst vinden, om daarna zoodanige hengsten aan te koopen. Te dien einde zal er in iedere provincie een afdeelingsbe- stuur vau de vereeniging bestaandie het hoofdbestuur" met de plaatsehjke belangen van het paardenras bekend zal ma ken. De commissie vleit zich, voorts, bijdragen van den staat en de provinciiin te zullen ontvangen om deze allezins nnttige vereeniging moreel en geldelijk te ondersteunen. Mngt de voorloopige commissie de door haar zoo zeer ge- wenschte verzekering bekomendat er over het geheele rijk veel deelneming voor deze goede zaak bsstaat, dan hoopt zij uit alle provmcien afgevaardigden op te roepentot het hou- den eener algemeene vergadering, ten einde alsdan de ver eeniging definitief te constitueeren op welke vergadering zij dan tevens haar mandaat nederlegt om door de hh. afgevaar digden het hoofdbestuur der vereeniging te doen benoemen. Utrecht, 11 April Ter Palmpaardenmarkt werden aano-e- voerd 740 stuks paarden. De handel was zeer levendig met hooge prijzen voor de beste. De minste prijs was 250. Voor enkele spannen werd f 2000 gevraagd en voor f 1800 yerkocht. Er waren p. m. 250 stuks minder aangevoerd dan in 1869, nithoofde, naar men zegt, reeds circa 300 door belgische kooplieden vdo'r de markt op verschillende plaatsen waren opgekocht. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Alkinaar8 April. Op de rotterdamsche tentoonstelling van vee pronkte een os met het opschrift „le prijs". Het dier werd geboren 16 April 1866 en genoot zijne voeding op de hoeve van G. Blaauw, boer in den polder Waard en Groet. I wee koeijen, 3 a 4 jaren oud, bekroond met een tweeden prijs, waren opgevoed door D. Schenk, te Wieringer- waard. Deze drie beesten zijn gekocht door B. J. Scholmeijer alhier, de os voor 785, en de beide koeijen voor f 1100. Hunne bestemming is om kort voor het Paaschfeest den weg van alle vette koeijen te gaan. Wijhe, 7 April. Als een bewijs hoe men zich in dezen omtrek op de veeteelt toelegt kan dienen, dat gisteren door den veehouder van AVarven alhier eene koe aan den vleesch- liouwer A. F. L. van Spiegel, firma wed. F. L. van Spiegel Zoonte Deventeris afgeleverd voor den ongekenden prijs van ruim f 400. Ilarlillgeil8 April. Gednrende de eerste drie maanden dezes jaars zijn van hier naar Engeland uitgevoerd40,462 kwart vaten boter, 34,778 kanter en 74,400 edammer kazen 10,310 balen vlas, 1573 pakken huiden, 519 balen heede, 131 pakken zeegras, 197 manden wild, 1147hammen, 258 geslagte schapen656 kisten en manden schapenvleesch 3375 runderen, 190 schapen, 34 varkens, enz. Alphen, 7 April. Gisteren middag ten 12 ure had, in het logement St. Joris alhier, de aanbesteding plaats door heeren dijkgraaf en hoogheemraden van Rijnland, tot vernien- wing van het westelijk steenen landhoofd, van het westelijk bouten juk met het hameigebindt en van den vloer der tus- schengelegen opening van de brug, over den Rijn te Alphen vroeger behoord hebbende tot de ambachtswerken van Alphen Oudshoorn en Aarlanderveen. Het werk is gegund aan den minsten inschrijver, zijnde de beer Corns. Pannevis, aannemer te Oudshoorn, voor de som van 3980. Haarlem, 7 April. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is heden aanbesteed, bij enkele inschrijving: het onderhoudeu van het gebouw van het provinciaal bestuur van Noord-Holland, te Haarlem, van 1 Mei 1870 tot 31 December 1872. Daarvoor was de minste inschrijver de heer J. Creemers, te Haarlem, voor 2050. Te Haarlem is den 12 dezer aanbesteed bet maken van een grindweg, van het tolhek naar het Akersloter pontveer, over het Noord-Hollandsch kanaal, met een zijtak naar het dorp Akersloot. Minste inschrijver de heer J. de Leguit te Zaandara voor 10,072. loeti wij in ons vorig overzigt spraken van het ontwerp- senaatsbesluit, bestemd om de grondwet van het keizerrijk Frankrijk zoo te wijzigendat deze Staat met regt een libe- rale en konstitutionnele Staat genoemd zal kunnen worden konderi wij niet denken dat wij acht dagen later een kabinets- krisis zouden hebben te vermeldenals gevolg wel niet juist van bedoeld ontwerp-senatus-consult, maar toeh van iets dat daarrnede in naauw verband staat, nl. de raadpleging van het volk o^er de groudwetherziening. Napoleon III wil dat de uitoefening van het regt, den souverein toegekend, een be- roep op de natie te doenmet andere woordenhet volk op te loepen tot het nemen van een plebiscitum (volksbesluit) niet beperkt zij door de bepaling dat hij, alvorens daartoe over te gaanzijne ministers en de volksvertegenwoordiging moet hooren pit regt", beweert de keizer, „komt mij toe, en wanneer ik er gebruik van wil maken, moet ik nie- mand hebben te raadplegen." De ministers deelden aanvan- kelijk deze meening niet, maar ten laatste gaven zij toe, op twee na de heeren Buffet en Daru, ministers van financien en van buitenlandsche zaken. De eerste, ziende dat hij zijnen zin niet kon krijgenbood zijn ontslag aan doch nog is het niet bekend of de keizer het heeft aangenomen de tweede is nog wel lid van het kabinet, maar men verwacht ook zijne aftreding. Napoleon volhardt bij zijn besluiten daar hij er niet van terug te brengen is, zal hij twee, en, zoo noodig, meer van zijne raadsmannen opofferen, liever dan zich eene beperking te laten welgevallen die intusschen door velen waaronder ook gematigde keizerlijkgezindennoodig wordt geacht om te voorkomen de hervatting van het zoogenaamd persoonlijk of autoritair gezag, dat pas is of nu wordt af- geschaft, tot groot verdriet natuurlijk van Napoleon III, die, naar men zegt, niettegenstaande de liberale maatregelen welke hij neemt en laat nemen, en die zouden kunnen doen veron-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1