A d v e r t e II t i e 11. WlliKJilMftt - 70 - Politiek Overzlgt ftemengde Herigtcn. Jugesottbett. Haarlemmermeer-Polder. GKASGEWAS der WEGEN, Stoombootclienst J. VAN LEEIjWEN. 29 April 5 Mei. in geiiociiidcn Polder. op Woensdag den II Mei 1870, 1°. het in orde brengen en begrinden van eenige gedeelten Weg, in de beide dorpen te Haarlemmermeer 2°. het doen van eenige Schiklerwerken, enz. aan het Raadhuis. VEE EN GOEDEREN, Het verbranden ter beboekweiting heeft in Drentlie weder een aanvang genoraen. Ofschooneven als in Duitschland, sommigen de akkers met kali of andere specien wilden be- mesten, zijn zij door anderen tot de oude gevvoonte overgehaald. Ilooril30 April. Op de groote voorjaars-koemarkt vverden ongeveer 3000 stuks aangevoerd. De prijzen waren hoog, doch de liandel bijzonder stug. ZlltplH'll1 Mei. Op het laudgoed het Ooijegelegen onder Warnsveld, en toebehoorende aan den heer Mr. F. H. Nieuwenhuijs, heeft een eenjarig schaap voor de eerste maal drie levende lammeren geworpen; iets, dat bij de voortteeling van deze diersoort hoogst zeldzaam voorkomt. Op verzoek van het Hoofdbestuur der Maatschappij van LandbouwTuinbouw en Veeteelt in het hrrondissement Breda deelen wij aan belangstellenden mede, dat te Steenbergen he- hoorende tot de 6de afdeeling dier maatschappijop den 21 Junij a. s. eene Tentoonstelling zal worden gehouden van paarden, vee, werktuigen landbouwgereedschappen, tni- gen enz dat deze tentoonstelling zal gepaard gaan met eene Verio ting van paarden, vee en genoemde werktuigen en gereedschappen, van welke verloting de trekking zal plants hebben op den 22 daaraanvolgendeen dat op laatstge-- noemden dag aldaar tevens eene Harddraverij zal worden gehouden. Verder kan hieromtrent nog worden berigt, dat deze ten toonstelling in het geheele arrondissement Breda en in het bijzonder in de gezegde 6de afdeeling, waartoe, behalve Steen- bergen, behooren Bergen-op-Zoom, Nieuw-Vossemeer, Halsteren, Woensdrecht, Ossendrecht, Putten, Iduijbergen en Wonvv onverdeelden bijval ondervindt en daaraan voorts van vele zijden medewerking en ondersteuning is toegezegdzoodat men ongetwijfeld in de gelegenheid zal worden gesteld een aanzien- lijk aantal medailles en geldprijzen te kunnen uitloven. De lolen in deze loterijwaarvoor autorisatie is verleend bij Koninklijk besluit van 5 April 1870, n°. 19, zullen a 1 verkrijgbaar worden gesteld bij alle Boekhandelaren des Rijks, en verder bij den algemeenen Secretaris der Maatschappij den heer F. L. C. de Cottignies, te Breda, door wien echter alleen 11 stuks loten te gelijk, tegen den prijs van f 10, zullen worden afgeleverd. Nadere bijzonderheden aangaande deze tentoonstelling enz. zullen binnen kort bij een uitvoerig programmn worden be- kend gemaakt. Wij beginnen ook nu weder met Frankrijkomdat het be- langrijk nieuws in den regel altoos van daar komt. Een zamen- zwering tegen het leven des keizers is ontdekt, en de persoon die Napoleon III moest vermoorden, bevindt zich in handen der justitie. En wie is nu die verschrikkelijke moordenaar? Een twee-en-twintigjarige gewezen soldaat, een jongeling, Benury genaamd die misseliJen met zijn leven, of altbans met levenslangen of veeljarigen dwangarbeid zal moeten boeten den dollen stapzich te hebben laten mcdeslepen door politieke raddraaijers, woelgeesten, die de bestaande orde willen omver- werpen, en er niet om geven of zulk een jeugdige loszinnige, opgehitst door hunne aansporingenverleid door hunne be- loftenzijne toekomst vernietigt en een schandvlek op zijne familie werpt. Gelijktijdig zijn te Parijs ontplofbare bommen, een soort van helsch werktuig, ontdekt, die ook vervaardigd waren met het doel den keizer te dooden. Voorts zijnbehalve vele personen die men te regt of ten onregte voor medepiig- tigen van Beaury houdt, nog een grool getal anderen in hecji- tenis genomen, die wel verdienden achter slot en grendel gezet te worden, want het zijn de opruijers der werklieden, de rustverstoorders die tot arbeidstaking aanzetten en zich verlagen tot de schandelijke rol om werkzaam te zijn als agenteu der zoogenaamde Internationale, een maatschappij of vereeniging van en voor werklieden, die, schijnbaar met het doel de belangen van den werkenden stand in alle landen te behartigen, tot dus verre niets anders gedaan heeft dan twee- dragt en oproer stoken, de banden tusschen meesters en knechts, tusscheu bazen en werklieden verbreken, en door de helaas! zoo dikwijlsen op zoo vele plaatsen voorkomende arbeid staking, duizende gezinnen in ellende en armoede dompelen; daargelaten nog de ijselijke tooneelen vau bloed en vernieling waartoe zij reeds aanleiding gegeven heeft. Dat de neder- landsche arbeider, de zoo geachte werkende stand in Nederland zich verheven zal achten boven de deelneming aan zulk eene Vereeniging, is een wensch dien wij bij deze gelegenheid gaarne en opregtelijk uiten. Maar om op Napoleon III en Beaury terug te komen, doen wij opmerken dat het nog alles behalve uitgemaakt is of de nu ontdekte zamenzwering in verband slant met het komplot, waarvan de regering beweert in February de bewijzen te hebben gevonden. De instruktie der zaak zal spoedig het noodige licht hierover verspreiden. Intusschen het moet erkend worden, pleizierig is de toestand van het fransche keizerrijk op het oogenblik niet. Onder het publiek heerscht een groote spanning, veroorzaakt, behalve door de ge- beurtenissen der laatstverloopen dagen, ook door de verwachting waarin men verkeert over de stemming op a. s. Zondag 8 Mei. Onze lezers weten dat op dien dag tot tien millioen fransche burgers, geregtigd om ;'s of neen te antwoorden op de vraag: „keurt gij de nieuwe grondwet goed?" deze vraag gerigt zal zijn. Onbeschrijfelijk veel moeite geven zich de vijanden van het keizerrijk en van het geslacht Bonaparte om door een zeer groot aantal »ee»-stejnmers het bewijs te levereu, dat Napoleon III sedert 1848 en vooral sedert 1851 veel voor- standers in zijn rijk verloreu heeft. De bestrijding van het zoogenaamde plebiscitum bekrachtiging der nieuwe grondwet door het volk) is zoo hevig, dat de regering harerzijds de noodzakelijkkeid erkent er tegen te moeten opkomende mi nisterszoowel gezamelijk (d. i. het kabinet) als ieder voor zichdoen hun best om aan de natie onder het oog te breugen dat ja ten nutte en ten voordeele, neen tot onbeschrijfelijk nadeel, ten verderve van het rijk en van de Franschen moet strekken. Die bewerking der gemoederen is hun thans al zeer toevallig gemakkelijk gemaakt door de ontdekking van de zamenzwering: deze toch kon op geen geschikter oogenblik gekomeu zijn, en met regt mag de keizer, mogen zijne minis ters aan het fransche volk voorhouden: „zie, dit hebt gij te verwachten, als gij ons in het ongelijk stelt en geloof schenkt aan de republiekeinende socialistende demokratcnde radikalenen met welke namen al meer de vijanden van het keizerrijk worden aangeduid. De gewigtigste tijding uit Engeland is het besluit van het Lagerhuis ter benoeming van een kommissie aan welke de taak zal opgedragen worden een onderzoek in te stellen naar de bezittingen en inkomsten der katholieke kloosters in het ko- ningrijk, wier aantal in de laatstverloopen jaren zoo bijzonder aanmerkelijk is toegenomen. Wat de britsche regering doen zal om van de grieksche genoegdoening te verkrijgen voor den gruwelijken moord door de roovers bij Marathon gepleegd en waarvan wij in de vorige week melding mnakten, is nog niet bekend. Waarschijnlijk zullen de twee kabinetten van Louden en Florence, want men weet dat ook een voornaam ita- liaausch onderdaan bij dezelfde gelegenheid het leven verloren heeft, gezamenlyk stappen doen. Italie is waarlijk niet gelukkig met zijne vertegenwoordigers in het buitenland: im- mers pas was het bekend dat de italiaausche legatie-sekretaris in Griekenland vermoord werd of de tijding kwam dat ook aan het leven van den italiaanschen konsul te Buenos-Ayres door een moordende hand een einde is gemaakt. Nu wij toch van Italie spreken, voegen wij hierbijdat de onderhan- delingen tusschen de kamer (vooreerst nog door hare kom missie van onderzoek) en de regering, over de zoo moge- lijk (P!) duurzame verbetering van den toestand van 's lands geldtniddelenwel een stapje nader tot vergelijk hebben gebragt, maar dat er nog weinig hoop bestaat op een spoe- dige regeling. Een poolsch roomsch-katholiek geestelijke te Wilna heeft een blijk van moed en tevens van gehechtheid any zijne kerk gegeven, door een ukase (besluit) van den keizer van Rmland nadat hij dit stuk ingevolge den hem opgedragen last, in de kerk nan de geloovigen had voorgelezenterzelfde plaatse openlijk te verbranden. Die ukase hield in het bevel dat voortaan bij de godsdienstoefeningen de russische en niet de poolsche taal moet gebruikt wordenen in dit bevel zag bedoelde priester gewetensdwang. Nadat hijdoor de voor- lezing van het besluit, aan zijnen pligt als onderdaan van den czar had voldaan, voldeed hij tevens aan zijnen pligt als geestelijke, en vervolgens gaf hij zich vrijwillig over om ge- vangen genomen te worden, hetgeen inatuurlijk dadelijk ge- schiedde. De kamer der vertegenwoordigers in Belgie heeft met bijna algemeene stemmeu aangenomen het voorstel der regering tot afschaffing van de zoutbelasting en van het invoerregt op vischtot vermindering van het binnenlandsch briefport en tot verhooging, daarentegen van de belasting op het gedis- tilleerd. Door onze regering waren tegen deze verhooging ernstige bezwaren ingebragt, doch de belgische regering heeft gemeend er geen acht op te moeten slaan. In Oostenrijk zijn de ministers drok aan den arbeid om tot een vergelijk met Bohemen te komen, en naar het zich laat aanzien zal dit kroonland eiudelijk in denzelfden toestand ge- raken als waafin Hongarije zich thans „verheugt", zoo als de Ilongaren zelven verklaren. Tusschen den sultan van Turkije en den onderkoning van Egypte bestaat nog altoos zekere spanning, die zich openbaart telkens wanneer de khedive (de onderkoning) iets doet, waar- door de sultan meent in zijne regten gekrenkt te worden. De nieuwe leeniug, welke de onderkoning te Louden opneemt heeft een protest van den sultan uitgelokt. De regering van Engeland heeft in het Parlement, in antwoord op een haar deswege gedane vraag, verklaard dat zij in deze zaak niet tusschenbeide zal tredendaar de inschrijvers op de leening zelven moeten weten wat zij te doen of te laten hebben. Zeer verstandig van Engeland Naar men vemeemt, is Dirkje Veldhuizen in het opvoedingsgesticht te Zetten, bij Wageningen, opgenomen. Door den wachter bij het kustlicht Eijerland is op het strand een half levende paling gevangen, lang 5 amsterdamsche voet en wegende ruim 14 pond. Nog nimmer zag men zulk een kolossaal exemplaar. In den IJssel werd weder een zalm gevangen, welke 12 kilogr. woog. Te Breda zijn de timmermansknechts en greve gekomen. Zij eischen een verhooging van hun arbeidsloon met 2 cent per uur. De bazen schijnen niet gezind toe te geven. Den 2 dezer doorkruisten zij in hunne Zondags- plunje de stad. Te Richmond is de vloer ingestort van de zaal waar de wetgevende vergadering van den staat Virginia bijeen was. Veertig menschen, waaronder eenige leden dier vergadering, verloren hierbij het leven en honderd vijftig werden gewond. Voor het provinciaal geregtshof in Limburg stond 29 April 11. teregt de persoon van J. II. Habits, arbeider te Hoensbroek, beschuldigd van doodslag. De beschuldigde zou in den avond van 12 February jl., op weg tusschen Zwier en Ten Essen, moedwillig slagen en stooten toegebragt hebben aan zijn negenjarig zoontje, ten gevolge waarvan het kind den volgenden dag is overleden. De advokaat-generaal mr. van den Bergh rekwireerde schuldigverklaring en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf van 15 jaren. De vcrdediger van den beschuldigde, mr. E. Gadiot, hield vol dat de dood van het kind niet aan de toegebragte slagen, maar aan de felle koude moest worden toegeschreven, en dat de beschuldigde ook wegens de slagen niet kon gestraft worden, als zijnde deze door de oudcrlijke tucht gewettigd. Toen Dingsdag de sneltrein van Brighton (Engeland) aankwam, werd een jong meisje vermist, en later bleek, volgens mededeeling van een reiziger die met haar alleen in het rijtuig was, dat zij, door de schil van een sinaasappcl buiten het venster te willen werpen, uit het rijtuig gevallen was, daar het niet gesloten was geworden. Men vond haar lijk op de spoorlijn. De conducteur trok zich de zaak zoo aan, dat hij 's avonds, te Brighton teruggekeerd zijnde, zich door een snede in den hals van het leven beroofde. De Belg Latheauvers, de moordenaar van mw. Lombard, heeft voor het hof van kassatie, dat hem zijne begenadiging aankondigde, verklaard dat hij nog altijd grooten spijt had, de dienstbode van mw. Lombard, die hij zoo ernstig gewond had, niet vermoord te hebben. Hendrikus Strieker, die bij arrest van het hof in Zuid-Holland jl. Vrijdag tot vijftien jaren tuchthuisstraf is veroordeeld, heeft zich tegen dat arrest in kassatie voorzien. Den 11 April 11., 'smorgens ongeveer half elf ure, werd te Lausanne de alarmklok gehoord. Heel de stad stoof op straat om te zien waar de brand zou zijn, en de ijverige brandweer deed reeds het plavleisel dreunen van hare spuitraderen. De wachter op den toi'en gaf echter niet de gebrui- kelijke seinen. Het hoofd der politie ook nergens glocd of vlam bespeurende, besteeg den toren en vond daar een Engelschman, die nog maar al door bleef luiden. Op de vraag wat hij met die onrustbarende luiderij voorhad, gaf hij ten antwoord: //dat hij vergelijkende studien maakte over den klank der klokken op het kontinent;" doch die aardigheid kostte hem 12 fr. boete. De spiritus-fabriek in Oud-Ofen is door ecu verschrikkelijken brand vernield geworden. De vlammen braken uit in het machinengebouw, met een ontploffing waarvan de oorzaak onbekend is. Goeden Vrijdag was de fabriek voor het eerst in werking gebragt. De brand was zoo plotseling uitgebarsten, dat aan redding niet te denken viel. Reeds zijn veertien lijken en vier zwaar gekwetsten van onder de puinhopen te voorschijn gehaald. Lit Breslau wordt geschreven, dat aldaar en in den geheelen omtrek de grootste ongerusthcid heerscht over de vreeselijke gevolgen, die de vol- gende pas begane diefstal hebben kan. Een voerman uit Retchenstein had een vaatje rattekruid op zijn vrachtwagen. In de nabijheid van het dorp Magnitz stallende, werd het hem des nachts ontvreemd. De dief of de dieven hebben het vermoedelijk voor een vaatje meel gehouden, en als zij of de heelers hun vergissing ontdekken, kan zij welligt reeds menschen- levens gekost hebben. De weener Presse verhaalt de volgende anekdote van hertog Karel August van Weimar.* //Eens ter jagt zijnde, werd hij door een hevigen slagregen genoodzaakt in een boerenwoning schuilplaats te zoeken. De boerin kende den hertog niet, maar ontving hem gulhartig. Hij ging op een omgekeerden mand zitten, waaronder eene kat met hare jongen lag. De hertog zag dat een daarvan dood was, en, terwijl de boerin zich een oogenblik verwijderd had, veroorloofde hij zich de flaauwe grap het jonge doode kaije in een vat met boter te stoppen. Toen de regen ophield ver- wijderde zich de hertog, even onbekend als hij gekomen was. Eenige weken later kwam hij weder incognito aan de boerenwoning, en vroeg toen aan de boerin, wat zij toch met de boter gedaan had, waarin zij het katje gevon den had. //Och," gaf de vrouw, niets kwaads vermoedende, ten antwoord dien hebben wij maar te Weimar aan het hof verkochtdaar eten zij van alles." J Een onzer lezers schrijft onsdat hijvoor eenige dagen in oude tijd- schriften snuffelendedaarin de volgende aanteekening betreffende School- tucht vondIn het te Erlangen uitgekomen werk van Stephanigetiteld Aanwijzingltoe onze tot nog toe onverstandige en gedeeltelijk harhaar- sche schooltuclit eindelijlc in eene verstandige en menschlievende kan en moet veranderd wordenleest men, hetgeen naauwelijks geloofbaar schijnt, van den voor eenige jaren overleden Johann Jacob Haeberle u Hij had gedurende de 51jarige waarneming van zijn ambt, volgens eene matige be- rekeningaan de hem toevertrouwde schooljeugd uitgedeeld 911,517 stok- slagen, 24,010 slagen met de roede, 20,989 tikken^met de liniaal, 136,715 klappen met de hand, 10,235 muilperen, 7,905 oorvegen, 1,115,800 stom- pen, 12,763 notabene's met een bijbel, catechismus, gezangboek of gram- matica. Alle twee jaren verbruikte hij een bijbeldie hij tot bewaring der orde bestendig in de hand hield777 maal had een jongen op erw- ten en 613 maal op een drickantig hout moeten knielen, 5,001 maal had een leerling den ezel gedragen en 1,707 maal had er een de roede omhoog gehouden. Onder de stokslagen waren er 800,000 voor het niet leeren van latijnsche woorden en onder de slagen met de roede 36,000 voor het niet leeren van gezangverzen. Onder zijne 3000 schimpwoorden was een derde van zijne eigene vinding. De straffen die zonder verwijlals het ware ex tempore, op de misdaad volgden waren ontelbaar." Is gevonden in den Haarlemmermeerpolderop het stuk land toebehoorende aan K. Vaalburg, sectie O, n°. 30, bij het Venneperdorpeen stukje geld, ter grootte van een guldenstuk. De munt- en keerzijde is zeer duidelijk; het jaar- tal is 1463 dus telt het thans 407 jaren. Het opschrift is D O M IN V S - MICIII - A D I V T OR PRS-D-G-HISP - REX - D.-TRS - ISSV 1463- DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer polder zullen, op Donderdag den 12 Mei 1870, des morgens ten 10 ure, ten Huize van J. DE VRIES, aan het Hoofddorp in dien Polder, overgaan tot de VERPACH- TINGvoor den tijd van een jaar, van het De VOORWAARDEN der Verpachting zijn, op franco aanvragegratis verkrijgbaar aan de Secretarie des Polders op den Jansweg, te Haarlem, en liggen op de gebruikelijlce plaatsen ter lezing. Haarlem, 3 Mei 1870. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. des voormiddags ten 10 ure, TEN RAADHUIZE. BURGKMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer zullen, ten dage voormeldaailbestedeii: De BESTEKKEN liggen ter lezing ten Raadhuize, en zijn, op franco aanvrage, tegen betaking van 15 Cent, ver krijgbaar ter Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. EGGINKSecretaris. TOT VERVOER VAN VAN AF bet Stoomgemaal „DE lIJIVIIEHi" NAAR L E 11) E IV. Deze STOOMBOOTDIENST zal op denzelfden voet worden voortgezet tot en met Vrijdag' deu 13 Mei aanstaande. De Ondernemer

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2