- 74 - Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Polderwezen. JLandbouw. Wijlie, 6 Mei. Het heeft in den afgeloopen nacht zoo hard gevroren, dat in den morgen het gras hard en de grond wit was. Aan vele vruchtboomenzoomede aan de rogge, is hierdoor groote schade toegebragt. Ambt-Hardenberg10 Mei. De vlaskultuur, die in de laatste jaren zeer veel was verminderdwordt door de land- lieden weder meer op prijs gesteld. De slechte verbouwen van kwaliteit en kwantiteit schrijft men veel toe aan het ge- bruik maken van eigen gewonnen lijnzaad voor de zaaijing. Folitiek Overzigt. 6 12 Mei. Gemengde Berigten. Uitslag der aanbesteding vau het herstel van twee groote polderbruggengehouden den 19 April 1870. Ingeschreven werd door: L. Kieviet, te Haarlem mermeervoor 2795. W. P. van Eibergen, te idr-m2852. Gebr. Bos, te idem2869. J. Hulsbos, te idem2960. J. Groenewegente Haarlem,3170. Het werk is gegund aan L. Kieviet, te Haarlemmermeer, voor de som van f 2795. Aanstaanden Zondag, 15 Mei, des avonds ten half zes nre zal de godsdienstoefening in de Hervormde kerk te Abbenes worden geleid door Ds. Krulvan Katwijk aan Zee. van 4 tot 10 Mei 1 870. GEBORENDirkje, dochter van J. Goudriaau eu A. van Rooijen. Anna Maria, dochter van W. de Rooij en GIT. Poldervaart. Jan, zoon van K. Tensen en G. van Andel. Dirkjan, zoon van L. Goehel en G. Eggink. Geertruida, dochter van C. Jansen en E. Hendriks. Jan, zoon van J. Ligthhrt en K. Nottelman. Pieter, zoon van Neeltje van Eibergen, ongehuwd. Jan, zoon van J. van Keizerswaard en A. P. Meijer. Arie, zoon van A. Egmond en A. Booij. Cornells Jan, zoon van P. G. Versluijs en C. J. Verkuijl. Martinus Luitzens, zoon van Elisabeth Vermenlen, ongehuwd. Maria, dochter van B. Griekspoor en L. de Groot. Hermanns, zoon van J. J. Ncuhausen en A. Holder. Johanna Adriana Hendrika, dochter van J. Molenkamp en G. Kerkhoven. Dirkje, dochter van 1). de Jong en M. Knor. Elisabeth, dochter van Alida van Krimpcn, ongehuwd. OVERLEDENWillem Brouwer, ond omstreeks 50 jaren, gehuwd. Pieter, ond 2 mnanden, zoon van A. Krijgsman en A. Rijlaarsdam Elisabeth, oud 3 weken, dochter van J. van der Linden en M. Mulders. Cornelia Vonk, oud 72 jaren, ongehuwd. Dirkjan, oud 2 dagen, zoon van L. Goebel en G. Eggink. Cornelia, oud bijua 51 jaar, dochter van W. van Krimpen en G. van der Helm. Andries, oud 3 weken, zoon van A. Huiskens en M. Veen. Elsje Prancvna, ond 1 jaar, dochter van P. Roubos en A. Versluijs. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind vau A. Egmond en A. Booij. 1 kind van J. A. Hendriks en G. van Voorst. 1 kind vau A. Noorloos en M. A. van der Beek. ONDERTROTTWDC. Witte met L. Loosbroek. P. Mulder met J. de Haan. II. van Haften met G. Barteling. H. van Donselaar (wednr.) met A. F. Beumer. J. Zoeteman met G. de Vet. GEHI7WD: J. Clement met E. Buekens. A. Kooij met D. van Rijswijk. W. Moerkerk (wednr.) met B. Versluijs. J. Wassenaar met M. van Andel. De bekende zaak van Dr. Elders, te Haarlem, zal Dings- dag 24 Mei voor het Provinciaal geregtshof van Noord-Hol- landte Amsterdam, worden behandeld. Texel5 Mei. Men spreekt veel over de indijking van het Noorden, zijnde schorren en builengrondengelegen aan de oostzijde van ons eilandhebbende eene oppervlakte van 500 bunders. Wegens de gunstige ligging verwacht men ge- ringe kosten van onderhoud. Niet alleen voor lafidaanwinning zou die bedijking wenschelijk zijn, inaar boven alles ter be- sparing van het sc'hrikbarend ouderhoud aan den Texelschen dijk, die alsdan voor een niet onbelangrijk deel een binnen- dijk wordt, en nu jaarlijks groote sommen verslindtzoo door het allezins kostbaar paalwerkals ook voor de uitwatering van den polder Waal en Burg, welke thans hoogst gebrekkig is. De ontworpen bedijking zou dus groot nut hebben. Het algemeen belang heeft reeds voor jaren die bedijking gevor- derden men is verbaasdmet het oog op de te verwachten gunstige resultaten, dat de daarbij betrokken besturen niet vroeger tot dit werk zijn overgegaan. De kommissie, door Z. M. bij besluit van 4 dezer inge- steld tot onderzoek van het plan voor de droogmakin<; van een gedeelte der Zuiderzee, is gemagtigd zich in'betrekking te stellen met de aanvragers der concessie en hunne ingeni- eurs, met de directie der Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij en voorts met zoodanige kollegien en autoriteitenals de kommissie noodig zal achten, en tevens uitgenoodigd haar verslag aan den minister van binnenlandsche zaken uit te brengen. In verband met deze insteiling is ontbonden de in het jaar 1866 benoemde raad van den waterstaat, tot het onderzoek van het door den gevvezen inspecteur van den wa terstaat, J. A. Beijerinck, ontworpen plan tot het dr'oogmaken van een gedeelte der Zuiderzee. De Stoompost deelt mede, dat eerlang bij de Tweede Kamer zal worden aangeboden een wetsontwerp tot bekrachtigiug van eenige artikelen der aan Jhr. Mr. P. J. W. Teding van Berk- hout bij koniuklijk besluit van 16 October 1869 verleende koncessie, tot Iandaanwinning en bedijking van een gedeelte van het Priesche Wad door verbinding van het eiland Ameland met den vasten wal. Naar men aan het Eandelsblad meldt, heeft de beer G. H. Bhohert, kunstdraaijer en werktuigkundige te Meppel, eene machine uitgevonden, door hem „rotateur" genoemd, die het stationaire stooimverktuig kan verva'ngen en voor wa- teropmaling, ook op groote schaalzeer geschikt is; terwijl zij in fabrieken dezelfde dienstentnaar met veel minder kosten dan het stooimverktuig, kan bewijzen. Deze rotateur die op de leer van het luchtledig berustzou zich vooral daardoor aanbevelen, dat hij minstens viermaal goedkooper is dan de stoommachine en zeven- tot achlmaal minder brand- stof behoeft. De waarde van kippenmest wordt te laag geschat en toch bevatten deze uitwerpselen 3/i rneer stikstof dan de guano. Men heeft berekenddat eene kip gedurende 1214 uren veronderstelt dat zij in een hok is opgeslotenmeer dan 30 grammen mest geeft, zoodat men van 100 kippen jaarlijks 1095 kilogrammen mest kan krijgen. Verzamelt men deze hoeveelheid nu behoorlijkmengt men haar op een hoop met gipsturfmolm bladaarde, of zand en eenig ijzervitriooldan kan men er in een paar maanden een mest van hooge waarde uit bereiden. Zooals reeds bekend is zal de algemeene vergadering en tentoonstelling der Hottandsc/te Maatsckappij van Landbouw dit jaar te Dordrecht worden gehouden. Bij het dezer daaen verschenen programma zijn de dagen tot het houden dier tentoonstelling bepaald van 28 Sept. tot en met 2 Oct. 1870. De uitlovingen bij dat pogramma zijn belangrijk. Niet min der dan bijna 7500 aan prijzen zijn vermeld, waaronder voor paarden f 1700, voor runderen 1600, voor schapen 500, voor varkeDs 200, voor pluimvee 150, voor akkerbouwvoortbrengselen 900, voor tuinbouwvoortbreng- selen 500 voor planten en riet 100, voor bloemen 200, voor boter en kaas 500, voor werktuigen f 1000 en voor planteekeningen van bouwhoeven f 250. Uit het Westland wordt het volgende gemeld „De eerste afzendiug van aspersies naar Amsterdam is geschiedwaar- mede het vervoer van die vrucht voor goed begonnen is. Het is eenige dagen later dan andersmaar in verhouding van het weder, nog vroeg genoeg. Na het groeizame weder in het laatst van April had men zich geen zoo geduchte omwen- teling in de temperatuur voorgesteld. Het heeft gewaaid gesneeuwd en gehageld als in het midden van Maart eu steeds blijft de wind noordelijkde lucht graauw en koud. De aardappelen zijn regelmatig boven den grond en staan goed kort en digt in het loot, doch gevengelijk andere produc- ten, nog weinig kans tot ontwikkeling. Als de warmte komt kan evenwel alles nog spoedig hersteld zijn. Gelukkig hebben strenge nachtvorsten nog geen schade aan veldvruchten en ooftboomen veroorzaakt, terwijl van de laatste nog vele knoppen gesloten zijn. „Ook uit deze omstreken (Leiden) verneemt men dat de groei- zaamheid uiterst gering is. Veel geboomte prijkt wei met lente- groen en bloesem maar het weer is najaarsachlig. De lente zal zich niet in al hare overgangstijdperken tot den zomer doen kennen. De perenboomen beginnen naauwelijks te bloeijen; de seringen, die anders tegen het laatst van April in vollen bloei stondenzijn nu in knop. Ook heeft de felle wind en hagel het leedere groen of de bloesems van kastanje- en andere hoomen hier en daar nog al geteisterd. Tuinge- wassen zijn er zoowel uit de bakken als van den kouden grond op verre na nog niet in verscheidenheid en eene keus voor den disch te doen is hoogst moeijelijk. Bij de meeste landbouwers begon het hooi op te raken, of achtte men het dan toch tijd om het vee in de vveiden te brengen doch wat de weiden aan gras opleveren is tot nogtoe niet noemens- waard en het vee is niet op zijn gemak. De longziekte, waaronder, in den loop des voorjaars, menig rund is bezwe- ken heeft nagenoeg opgehouden." (A. O Slieek7 Mei, Gedurende de afgeloopen maand zijn op de acht Eriesche markten verbandeld: 13,311 kwart 3900 achtste en 142 zestiende vaten boter, ter waarde van ongev. 750,000, benevens 4193 koeijen, 463 kalveren, 1043 schapen, 848 varkens1397 biggen en 12 paarden. De gemiddelde prijs der boter is geweest f 49.7 5. De hoogste prijs was den 4 April te Woudsend 53.50, de laagste den 23 April te Joure 47. Harlingen9 Mei. Hoezeer het weder alles behalve gunstig is voor een vroegtijdig gewas, waarnaar in den regel gehaakt wordt, ziet het er buiten toch goed uit. De landen zijn zeer gezond en beloven weer een uitmuntend grasgewas; vlas is weder veel gezaaid en staat best Toch is er niet zoo veel land voor den vlasbouw aangewend als het vorige jaar; de prijzen van 1868 bestonden trouwens ook niet meer. De aardappelen komen reeds overal te voorschijn voorjaars- groenten evenwel laten zich nog wachtenspinazie en zuring is zoo wat het eenige. Ambt-Ommen10 Mei. Belgische handelaars in schapen komen deze streken weder bezoekenom opkoopen te doen aan de huizen der Jandlieden. De prijzen, die zij besteden zijn boven verwachting hoog; 13, 14 a/16 wordt voor een goed langstaartig weer gemakkelijk bedongen. Biggen vinden insgelijks grage, kooperswaarvoor zich ook vreemde kooplieden van elders bij de boeren aan huis opdoende prijzen gaan gemiddeld voor zesweekscbe biggen van 8 a/9, Volgens den Times is thans een verslag, van groot belang voor de inwoners van Londen en omstreken, aan de'beslis- sing van het Parlement onderworpen. Dit verslag is van den heer Bowlensin, een uitstekend ingenieur, die het voorstel doet omin plaats van de inwoners van Londen met nieuwe lasten te bezwaren, ten einde in het droogleggen van gronden in de stad te voorzienzonder dat de gezondheid der inwo ners er onder lijdede stolfeu die in goten voorhanden zijn als mest te bezigen, dien men zou kunnen verkoopen. Hij schat dat deze meststoflfen 70,000 acres grond zouden kunnen bedekken en jaarlijks 12 millioen guldens opbrengen. Ruim zeven millioen Franschen hebben ja geantvvoord op de vraag, hun door hunnen keizer voorgelegdof zij de nieu weliberale grondwet goedkeurenen Napoleon III is met deze overwinning op zijne vele tegenstanders natuurlijk regt in zijnen schik. De minderheid is wel niet onaanzienlijk het aantal burgers die niet gestemd hebben is wel grootdoch zeven millioen /as-briefjes zijn in de stembuesen gevonden, en dat zegt nog al wat. Dat in Parijs en de andere groote ste- den de meerderheid neen antwoordde, moet niet bevreemden wat het platte land betreft, kan aan den invloed van de re- geringsvrienden en de staatsambtenaren niet getwijfeld wor den, en wie zal durven ontkennen dat het komplot tegen het leven des keizers en tegen de veiligheid van den Staat, ont- dekt zoo kort voor de stemming, heeft bijgedragen tot den uitslag, die thans Frankrijk en geheel Europa in beweging houdt. Zeer gelukkig is het dat, op een paar onbeduidende en dadelijk gesmoorde pogingen tot oproer te Parijs na, de rust niet gestoord is gevvorden bij die volksstemming door geheel het land. Dat de regering wel voor ongeregeldheden beducht was, bleek maar al te duidelijk uit de voorzorgmaatregelen door haar genomen. Men zegt nu dat het kabinet zal aftre- dendoch Ollivier met een paar van zijne tegenwoordige ambtgenooten leden van het nieuwe ministerie zullen zijn. De zaak van het komplot, waarvan wij zoo even spraken is in onderzoek en het hoog-geregtshof is bijeengeroepen om ze te behandelen. Beaury, gedeserteerd soldaat, die eigenlijk den moord des keizers njoest bedrijvenzal met een groot aantal medebeschuldigdenwaaronder eene vrouw, voor die vierschaar moelen teregt staan. In Fmgeland blijft aan de orde de vraag: wat zal er dan gedaan worden ten opzigte van Griekenland? Nog niets is met zekerheid dienaangaande bekend, doch men mag aanne- men dat de engelsche en de italiaansche regering de zaak ernstig zullen aanvatten. De bijzouderheden, die in de laatste dagen aan het licht zijn gekomen met betrekking tot den moord door de grieksche roovers op weerlooze reizigers gepleegd zijn van dien aard, dat men waarlijk zou beginnen te ver- moeden dat de regering van Griekenland oogluikend de mis- daden van die rooverbenden toelaatof zelfsmaar het is misschien beter niet. alles te zeggen wat men denkt. - Belangrijk in onzen tijd van vrouwen-emancipatieis voorze- ker het besluit, vooreerst nog in beginsel, door het Lager- huis genomen, om aan vrouwen het stemregt toe te kennen. Genoemd huis heeft van de regering een ontwerp van wet ontvangen, strekkende tot invoering van de stembus bij de verkiezingen. Het Tolparlement te Berlijn is j 1. Zaturdag door den ko- ning van Pruissen met een toespraak gesloten geworden. Het brengen van eenige zeer belangrijke wijzigingen in het tarief van in- en uitvoerregten was een der voornaamste handeliugen dezer vergaderingna wier afloop de noord-duitsche rijksdag dadelijk zijne werkzaamheden heeft hervat, die gedurende de zitting van het Tolparlement geschorst waren. In Oostenrijk is het cisleithaansch kabinet thans voor goed gekonstitueerd, door de benoeming van definitieve ministers Wurtemberg heeft zijnen vermoedelijken troonopvolger door den dood verloren prins Frederikoom des kinderloozen ko- nings, is overleden zoodat thans diens zoon als troonopvol ger optreedt: Rumanie heeft nieuwe ministers gekregen Spanje is nog zonder koning, doch naar hetgeen de minister- president in de Cortes verklaard heeft, zal aan den voorloo- pigen toestandwaarin het land reeds sedert September 1868 verkeert, misschien weldra een eind komen; Lenemarken kan zijn west-indisch eiland St.-Thomas niet aan Noord-Amerika kwijt raken; de koop-akte is gesloten, maar de Senaat der Unie weigert ze goed te keuren; de inwoners van genoemd eiland en dit zelf zijn dus onverkoopbaar, en Denemarken zal ze moelen behoudenhet groothertogdom Mecklemburg heeft eindelijk opgehouden zich te verzetten tegen den afkoop van den Elbe-tolmen weet dat genoemd duitsch Stpatje ook eenige jaren na al de andere belanghebbende Staten is toe- getreden bij de overeenkomst tot afkoop van den Schelde-tol Selgies hardnekkige weigering om te letten op Nederlands be zwaren tegen de verhooging van den accijns op het gedistil- leerd heeft zekere spanning tusschen de twee regeringen ten gevolge gehaden ofschoon de belgische kamer de regerings- voordragt heeft aangenomenverwacht men nogvoor dat de Senaat ze zal behandelen voortzetting der ruzie tusschen de twee kabinetten. Dit is beknoptelijk het voornaamste dat zich in de afgeloopen week op het gebied der politiek en der diplomatie heeft voor- gedaan. Door de administrate der posterijen worden met den 15 dezer zooge- naamde postmerken cliijfres taxesingevoerdzoo als er reeds in de meeste landen in gebruik zijn met het opplakken waarvan de post-administratie in plaats van met de thans gebruikelijke onduidelijk geschreven cijfers, het port van ongefrankeerde brieven aanduidt. De zegels zullen zijn: van 5 cent, bruine druk op rose papier, en van 10 cent, paarsche druk op blaauw papier. Te Maastricht is door de politie een persoon in hechtenis genomen die des avonds, midden op de straat, een kind van negen jaren gestolen en naar de omstreken van Sittard gebragt hadwaar het door hem voor 5 francs aan een steenhouwer was verkocht. Gelukkig heeft iemand uit Maastricht het kind ontmoet en aan zijne ouders kunnen teruggeven. Door den jagt-opziener C. Menters, te Zutphen, zijn in de afgeloo pen week op het landgoed den Bijvankgelegen onder Didam8 schoone jonge vossen levend gevangen. De ouden heeft hij nog niet kunnen krijgen. Te 's Hertogenbosch werd Maandag^j. 1. bij het 2de regement vesting- artillerie ingelijfd een milicien, huisvader van 6 kinderen. In 1850 gebo- ren huwde hij op 18jarigen leeftijd eene weduwe met 5 kinderen. Te Dantzig is dezer dagen de 28-jarige Rosalie Schindler, de tweede vrouw van een bemiddelden grondeigenaar en eene vrouw van beschaafde opvoedingtot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, ter zake van moord door vergiftiging met rattekruid, met voorbedachten rade gepleegd op den zevenjarigen zoon van haren man uit diens eerste huwelijk. Volgens hare volledige bekentenis was zij tot deze misdaad gebragt geworden door de liefde van haren man voor dien zoon van welke liefde zij een achteruit- zetting vreesde van het dochtertje dat zij hem had geschonken. Te Luik is Vrijdag j. 1. aan het spoorwegstation iets voorgevalleu dat eenig in zijne soort kan genoemd worden. Het spoorwegstation is er toegankelijk voor iedereenen van die gelegenheid heeft een persoon ge bruik gemaakt om zich op het plankier te begeven. Toen hij aldaar een oogei/blik rondgewandeld hadsprong hij plotseling op een locomotief die reeds onder stoom gebragt was stelde haar in beweging en was in een oogenblik verdwenen. Toen men van de eerste verbazing bekomen was telegrafeerde men naar Verviers, doch toen de telegram daar ontvangen werd was de locomotief reeds voorbij. Uit Verviers meldde men dat de locomotief in helsche vaart den weg naar Duitschland had genomen. Toen liet men een andere locomotief gereed maken en snelde den onbekende achterna, maar daar de eerste te veel vooruit was, zal zij hem wel niet inhalen. Heeft die onbekende de locomotief, die eene waarde van 20 a 25 duizend gulden heeft, willen stelen Is het een misdadiger, die op deze wijze aan alle vervolging wil trachten te ontsnappen of heeft men met een krankzinnige te doen Men verdiept zich te Luik in gissingen Moord door een kind begaan. Te Napels gebeurde dezer dagen een zeldzaam ongeluk, dat tevens op nieuw doet uitkomen de spreekwoor- delijk geworden onvoorzigtigheid der huismoeders uit lagere volksklassen. Zekere Carmela Gaudioso eene fruitverkoopsterzich in een landhuis aan de helling van haar huis vermakendeliet haar kleinste kindeen paar maanden ondonder de hoede van haar oudstedat zelf slechts twee jaren oud wasin de wieg achter. De kleine oppasser wilde zich op zijn ma- nier bezig houden hij kreeg ongelukkigerwijze eindelijk een pas geslepen mes in hauden en stak met alle kalmte het kindje zoolang tot dat dit ten gevolge van eenige dozijnen steken in het hoofd, den hals, de borst,

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2