1870. Vrijdag, 20 Mei. No. 20. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. RUnland. Haarlemmermcer-Polder Haarlem mer meer. Polderwezen. liandliouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6.- Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven 5- K. Koel!jee^ Prijs der Advertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. ^\y>xx\x" HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Agenda voor de Vereenigde Vergadering van Rijnlandte houden op Vrijdag 20 Mei 1870, des voormiddags ten 10]/2 urein het Gemeenelandshuis te Leiden. 1. Mededeelingen. 2. Eapport van de commissie omtrent de geloofsbrieven. 3. Adres van Burgemeester en Wethouders van Haarlem oin uitspraak in een geschil van bestuur. 4. Voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden nopens de garing. 5. Voorstel omtrent de nieuwe werken, 6. Benoeming van eerie commissie tot beoordeeling van reclames nopens het Gaarderboek. Uitslag der verpachting van het grasgewas langs de wegen in den Haarlemmermeerpoldergehouden den 12 Mei jl. De totale opbrengst is geweest3926. In 1869 bedroeg zijm 4843. Alzoo minder dan in 1869 917 Uitslag der stemming tot verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad van Hanrleminermeergehouden op Dino'sdasr den 17 Mei 1870. Uitgebragt iverden 205 stemmen. Daarvan erlangden de heeren P. de Breuk99 stemmen. Herman F. Bultman87 J. C. van de Blocquery Jr. 14 M. Verknijl Az2 D. J. van den Heuvel1 H. Meijer7 L. Suringar 1 Zoodat eene hersfemming tusschen de heeren P. de Breuk en H. F. Bultman moet geschieden op Dingsdag 31 Mei aanst. van 11 tot 17 Mei 1 870. GEBOREN: Nicolaas, zoon van J. Willems en J. Slagter. Gerrit zoon van A. Klomp en A. de Groot. Johannes, zoon van H. Plorijn en J. Regtering. Bertha Antonia, dochter van A. van Diemen en E. van der laan. Dirkje, dochter van P. Bart en L. de Winter. Jantje Andrea, dochter van S C. Kardol en W. de Bruin. Jan, zoon van J. hnjgsman en O. Kooij. Hillegond, dochter van C. Koel en A. Held JNeeltje, dochter van K. Kooij en T. Tensen. OVERLEDENWillem Lieskade, oud 26 jaren, gehuvvd met G. de Vnes. Maarten, oud 2 jaren, zoon van P. van den "Bent en P Vis Gornehs, oud 12 maanden, zoon van P. Wagemaker cn M. van der GracM. Engel Schoonen, ond 44 jaren, gehuwd met M. Kuinen. Martmas, oud 5 weken, zoon van J. H. Roose en M. Krijnen. Peti-o- nella van der Pas, oud 69 jaren, weduwe G. van Meel. Martinus Luitzens, oud 5 dagen, zoon van Elisabeth Vermeulen. ONDERTROUWD: G. van GeUekom met M. J. Opdam. G. Roest (wednr.) met P J. Peerenboom. P. van Leeuwen met P. Bokker. Bloemer (wednr.) met J. Koeman (wed.). L. Krijnen met W. van G Nederveld met N. van der Lelij. - J. de Graaf met M. Schalk. - J. J. Huij met L. van der Knijff. GEHUWD: W. van der Riet (wednr.) met G. Zeestraten. L van Herwijnen met J. Tumenburg. J. Meijer met K. van der Meide. O L r8^- G" den Bl'eeien met A. Verwer. - G. Gortzak met H. Berckenkamp. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der raaand April 1870. LIJST VAN B&IEVEN DIE, UJTHOOFDE VAN ONBEKKNDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KTJNNEN WORDEN. 1. W. Mohlmann,Arasterdanl. 3' K y!"o.Du,venl)0deidem. I T n "if'' 4. J. G. Deters,id S" W AK7Pa'''Haarlemmermeer. 7. Wed Zander,;dpm 8. H. SchermerIloorn. Door Burgemeester en Wetho^W^Tltoletnmermeer is bekend gemaakt, dat door den Eaad dier gemeente in zijne Vergadering van 20 April 1870, is vastgesteld de volgende VEROBDENING op het bouwen in Haarlemmermeer. Art. 1 Bij het plaatsen van gebouwen op de gronden, bestemd voor den aanleg van twee dorpen in Haarlemmermeer, moeten de volgmrde be ZtdegeLW°f "lan/l4 **°«wen moeten aan detor een steenen gevel 1) tT"' "Cgen ^niegjHaatsenhebben een steenen gevel. 2 De daken op de huizen, bergen, schuren of andere s uwen, hoe 00k genaamd, mogen niet anders worden gemaakt dan van ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETEEFPENDE, te adresseren aan VAN BONGA Co., te Amsterdam. filterk IVoensdag. leijen, pannen, tegels of andere niet brandbare stoffen. 3°. Daar, waar na- burige erven van elkander worden afgescheiden, moeten de afsluitingen worden gemaakt door een heg of hek van niet meer dan 1£ meter hoogte. 4°. A1 de gebouwen moeten volgen de rigting, aangegeven bij bet plan gevoegd bij de voorwaarden van bouwing, goedgekeurd bij koninklijk be- sluit van 28 April 1855, N°. 54. 5°. De regten en verpligtingen tus schen eigenaars van naburige erven, met betrekking tot de afscheiding, waterlozing en andere regten der aan elkander grenzende eigendommen, ge- regeld zijnde in den IV titel van het He boek van het Burgerlijk Wetboek, moeten de belanghebbenden zich daarnaar gedragen. 6°. Ten einde den waterloop niet te stremmen, zal hij, die een sloot voor zich heeft, en daarin een dam wil leggen, zulks niet vermogen te doen, tenzij de dam voorzien zij van een vierkanten duiker, ter wijdte van 25 centimeter. Art. 2. De thans aanwezige daken, die niet gemaakt zijn als is voorge- schreven bij N°. 2 van Art. 1, kunnen blijven bestaan, voor zooverre al- tbans bun daarzijn niet door verkoopsvoorwaarden of andere oorzaken zoude zijn belemmerd of verboden. Die daken zijn vermeld op de lijst, opgemaakt door Burgemeester en Wethouders, op den 11 Augustus 1868, welke lijst van kracht blijft. Art. 3. De bepalingvan N°. 2 van art. 1 zal ook toepasselijk zijn op die dorpen, welke later als zoodanig door den Raad zullen worden aahgewezen Art. 4. De gebouwen, welke bij bet in werking treden dezer Verordening, met zijn geplaatst in de rigting, bedoeld bij N°. 4 van art. 1, zullen, in- geval van vernieuwingovereenkomstig bedoeld voorschrift moeten worden gebouwd. Art. 5. Overtrading van art. 1 N<\ 1 23 4 en 6 en van art. 4 dezer Verordening, wordt gestraft met een geldboete van 25 en een dag gevangenisstraf. Art. 6. De Verordening van den 18 Junij 1868, afgckondigd 7 Julij 1868, is bij het in werking treden dezer Verordening afgeschaft. En is hiervan af kondiging ge9chiecl waar het behoort, den 11 Mei 1870. Aanstaanden Zondag, 22 Mei, des avonds tea half zes ure zal de godsdienstoefening in de Hervormde kerk te Abbenes worden geleid door Dr. A. W. Bronsveldpred. te Haarlem. Dezer dagen is verschenen een uitvoerig rapport van de commissie, benoemd tot onderzoek van de uitvoerbaarheid van het plan tot indijking van de Wieringermeer. De konklusien waartoe de kommissie komt, zijn de volgende: 1°. dat de in te dijken gronden van zoodanige gehalte zijndat zij voor verreweg het grootste gedeelte eene hooge waarde zullen ver- krijgen2°. dat er niet alleen geen vrees behoeft te bestaan, dat de werken ter bedijking van de Wieringermeer nadeel zullen toebrengen aan andere thans bestaande toestanden maar dat, indien de voorgestelde kanalen, wegen, schutslui- zen en stoommachines zullen zijn gemaaktalle achterliggende landen grootelijks daardoor zullen worden gebaat; 3°. dat geene bezwaren van technisehen aard aan de uitvoering der indij- kingswerken verbonden zijn, maar dat de geprojecteerde droog- making zeer goed en zonder dat belangrijke rampen of mis- rekeningen te vreezen zijn, kan worden uitgevoerd; 4°. dat de kosten van het werkhetwelk in 7 jaar voitooid moet zijn, zullen bedragen 17,150,000, waarvoor men zal ver- kiijgen eene oppervlakte van 1 9,500 hectares vruchtbaar land, voorzien van eene uitmuntende, krachtige en tegen alle bekende omstandigheden gewaarborgde bedijkingvan zeer krachtige bemalingsmiddelen, van eene doelmatige verkaveling op groote sehaalvan hoofdvaarten met beweegbare bruggenvan slui- zen, die den toegang verleenen tot den nieuwen polder, vau 182,400 meters grindwegen en een baanwaaropzonder veel kosten, een den geheelen polder ten bate komende spoorweg kan worden aangelegden welke landen eindelijk gedurende een tijdsverloop van circa 5 jaren aan de volledige werking van lucht en regen zijn blootgesteld geweest. Rekent men dat, na aftrek van dijken, wegen en vaarten, 18,000 hektares belastbaar land zullen overblijven, dan zal iedere hectare in den hierboven omschreven toestand gebragt land omstreeks 950 kosten. Het komt aan de commissie als onbetwistbaar voor, dat de drooggemaakte Wieringmeer-polder rijkelijk alle kosten zal vergoeden, die gevorderd worden om hem in het aanzijn te brengen, en hoezeer misrekeningen steeds mogelijk zijn, meent zij die hier niet te kunnen ver- wachten. Dalfsen17 Mei. Omtrent de te veld staande producten vernemen wijdat de vroeg uitgezaaide rogge, op enkele akkers na, een goeden oogst belooft. Vroege aardappelen, peulvruchten en grasgewas hebben in de laatste dagen veel door de vorst geleden. De vruchtboomen echter staan zoo buitengewoon rijk in bloei, dat, zullen de vruehten in even- redigheid zijn, de booraen hunnen last onmogelijk kunnen dragenen men zich genoodzaakt zal zien een gedeelte af te plukken om het breken der takken te voorkomen. I Capelle (Langstraat) 13 Mei. „Een muizentand brengt goud in t land plagten de oude landbouwers te zeo'cen doch liunne nakomelingen willen, althans dit jaar, nieTge- looven dat dit spreekwoord doorgaat. In het land van Ileus- Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. den en Altena tochwaar de veehouders uit deze streek hun eigen weiland hebbenen waar de muizen in het afge- loopen jaar den grond als het ware omgeploegd hebben, is voor het oogenblik weinig of geen grasterwijl op andere plaatsen, waar men geen last van de muizen had, de wei- landen een veel beter aanzien hebben. Enkelen van meer ondervinding beschouwen dit tegenwoordig gemis echter als tijdelijk, en blijven volhouden dat de muizentand werkelijk een gouden land is, die zich ter bekwamer tijd wel zal vertoonen. Wie gelijk heeft zal de toekomst wel openbaren. Deventer, 13 Mei. Heden werd alhier de eerste gras- boter ter markt gebragt. Door den tuinman W. Bloemink, te Twello, werden heden de eerste nieuwe aardappelen op den kouden grond geteeldaan de markt gebragt. Onlangs brak de anthrax-ziekte oncler de runderen van den landbouwer en molenaar H. te Riele, te Diepenveer, uit. VolgKDS mededeeling van den rijksveearts lste kl. J. J. U. Sraits, is de empiricus J. Franke te Heeten, ter oorzake van een weinig hloeddat hij bij het doen van eene aderlating van_ een (ler zieke diercn op de wang kreegdoor zoodanige hevige ontsteking aangetast, dat men voor het behoud van zijn leven vreest, Wanneer men nu nagaat, dat er te Riele eene koe geslagt is en de stnd is ingevoerd, welke door een slagter in consumptie moet zijn gebragt, dan is er op aanwij- zing van den heer Smits onlangs niet zonder reden door buig. en weth. eene publicatie uitgevaardigd, waarin tegen het gebruik van dergelijk vleesch werd gewaarschuwd. Den 13 Mei jl. zijn door Jacobus Krjjger, tuinier en ho- vemer te Naaldwijk, nan Z. K. H. Prins Frederik der Neder- landen nieuwe aardappelen aangeboden, door hem van den kouden grond geteeld. Schooilhoven12 Mei. Overal is men hier in den omtrek ijvei'ig bezig met het zaaijen van hennep; op sommige plant- sen staat echter dit gewas reeds boven den grond. De aardappelen hebben hier door de nachtvorsten niet ge leden op enkele akkers ziet men ze reeds /2 voet boven den grond. WijliG 15 Mei. Een warme en zachte regen verkwikte gisterenmorgen de te veld staande gewassen. Het weder is sedert de laatste dagen dan ook gunstiger. De graslanden beginnen er goed uit te zien. Men koestert de hoop op een gunstige hooiverbouw. Van de vruchtboomen is nog weinig te zeggen; zij zijn voor het grootste gedeelte vol met bloe" sem bezet. Men vreest echter, dat deze van de laatste nachtvorsten veel geleden zullen hebben. De rogge staat zeer schraal. Iloorn, 18 Mei. De koude in April heeft, naar luid van alle berigten Weinig of geen nadeel aan de veld- en boom- gewassen in onzen orntrek gedaan. Wel is alles wat achterlijk, maar er is volstrekt niets stil blijven staan nog minder dood gegaan. De boomen staan in vollen en sterken bloei en be- loven veel en gezond ooft. De aardappelen ontkiemen goed, doch zullen wat laat rijp zijn, en het wintergraan zegt men, heeft volstrekt niets geleden. Het gras komt heerlijk aan en belooft een zeer goed hooi-jaar. Het weder is er thans ook allergunstigst voor. /lltpllCU, Ir Mei. Een os, die voor een paar jaren uit een brandenden stal werd geredwaarbij hij brandwonden kreegwaarvan de sporen nog zigtbaar zijnis door een heer te Lichtenvoorde thans verkocht aari den slagter van Gelder, te Bredevoort. Het dier mag met het volste regt aanspraak op den naam van vet maken, want het weegt nu ruim 1000 halve kilo's. Aan het programma van het XXIVe Ned. Landhuishoud- kundig congres, te houden te Amhem 2730 Junij en 1 Julij e. k.ontleenen wij het volgende: Op Maandag 27 Junij, 's nam. 6 ure, worden de leden ontvangen in den schouwburg op het Koningspleinalwaar door het kuustlievend genootschap Eloquentia ten tooneele wordt gevoerd: Een modern landbouwfaillusement, om advies en i (tad gesleld in handen van het 2 4e Ned. Landh. congres 1870, Amhem. Oorspronkelijk gelegenheids blijspel in 5 be- drijven door dr. L. M. Op de volgende vier dagen zittingenwaarin onderwerpen en vraagpunten zullen worden behandeldbehoorende tot de rubriekenakkerbouw, tuinbouw, houtteeltveehouderij en bijenteelt (le afd.); volkshuishoudkunde en statistiek, land- bouw-wetgeving (2e afd.); natunrwetenschappen in haar ver- band met landbouw, landbouw-onderwijslandbouw-nijverheid en algemeene onderwerpen (3e afd.). In elke zitting zal eene voordragt gehouden worden en wel Dingsdag door prof. J. W. Gunning, te Amsterdam, over

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1