1870. IV0. 22. V A IV A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Vrijdag, 3 Junij. IPrijs van het Abonnement: in het Jaarf Rifnland. Prijs der Advertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. 2e 3e 4e 7e 5e 6e 8e 9e 10c lie 12e 14e 15e 16 e 4, goed 7e 5e 6e 8e 9e lOe lie 12e 14e 15e 1 Be Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbouw. Verslag van den oogst 1869 in Haarlemmermeer. wewN mmmw \MMaw HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA Co., te Amsterdam. Utterly le Woensdag.) De Vereenigde Vergadering van Rijnland heeft in hare /itting van 20 Mei 1870 de volgende besluitea genomen 1. de herkozen en nieuw benoemde Hoofdingelanden en Hoofdingeland-Plaatsvervangers toe te laten 2. op een verzoek van Burg, en Weth. van Haarlem om haar gevoelen te vernemen aangaande een tusschen hen en Dijkgraaf en Hoogheemraden gerezen geschil van bestuur over de toepasselijkheid der verordening op de dijken, kaden en wateren in Rijnland, op eene door Haarlem verrigte afsluiting van de Garenkokersvaart aldaarte kennen te geven dat zij die toepasselijkheid buiten twijfel stelt en de handelingen van Dijkgraaf en Hoogheemraden in deze volkomen goedkeurt; 3. a. de plaatsen bepaald waar de nieuwe gemagtigden van den rentmeester (een voor elk district in het algemeen en een voor de drie districten welke den Haarlemmermeer- polder uitmaken) zitting zullen moeten hebbenb. de beloo- ningen van die gemagtigden vastgesteld; De plaatsen van Zitting zijn: in het le district Haarlem; Halfweg en Sloterdijk Kruisdorp en Abenes AalsmeerLeimuiden en Ter Aar RillegomNoordwijkerhout/tn Noordivijk Al/cemade en Wouwbrugge Aarlanderveen (het dorp) Alplien en Zioammerdam Gowda, Beeuwijk en Bodegraven Hazerswoude en Boskoop Warmond en Rijnsburg WissenaarFoorschoten en Katwijk Stompwijk en Zoetermeer .ren de door Dijkgraaf en Hoogheemraden voorgedragen voorwaarden voor de onteigening van de benoo- digde gronden voor de verruiming van den Rijn bij Valken- burgen van het Additionele kanaal en voor de vervanging van de Zandlaansbrug over dat kanaal door eene nieuive brug van wijdere afmetingen; b. geen genoegen te nemen met de plaats gehad hebbende aanbesteding van die werkenmaar daarvan eene herbesteding te doen houden; c. in beginsel aangenomen om het te kort op de voor die werken toegestane fondsen te vinden uit het batig saldo der rekening over 1869, het cijfer nader vast te stellen na de herbesteding; 5. eene commissie te benoemen tot onderzoek van eventueel tegen het ontworpen Gaarderboek voor 1870 in te dienen reclames. 6. goed te keuren een door den rentmeester voorgesleld formulier van borgstelling voor zijne gemagtigden. In de Zitting van 30 Mei 1870 is: 1. door den Dijkgraaf medegedeeld dat, vermits Burg, en Weth. van Haarlem met voldaan hebben aan een bevel van Dijkgraaf en Hoogheemraden tot openstelling van de gemaakte afsluiting in de Garenkokersvaart, die afsluiting door hem geopend is en door verzegeling tegen hersluiting gewaarborgd 2. het Gaarderboek voor 1 870 vastgesteld na overweging en beslissing op eene daartegen ingediende reclame 3. goedkeuring verleend aan de door den rentmeester voor- genomen aanstelling van zijne gemagtigden te weten van de volgende Heeren J. P. Lombar Petri, te Bloemendaalvoor het le district. J. de BeursSloterdijkn 2e Jonkh. H, A. van Foreest, te Haarlemmermeer voor het 3e, 4e en te Aalsmeer, voor het Noordwijkerhout Woubrugge Ter Aar Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. n M M M ft a. Gowda M. van den Berg, W. Hoog, J. Heenk, A. E. van Dam W. C. Brack, J. J. Bantzinger, Mr. C. van der VliesHazerswoude, H. D. Terwee, Oegstgeest W. L. v. Kaathoven Leiden, C. L. J. Bos, Zoetermeer, 4. besloten tot wijziging der Begrooting voor 1870,'om het tekort op de toegestane fondsen voor de nieuwe werken te dekken door overbrenging op die Begrooting van een deel van het batig saldo der Rekening over 1869 en door ver- hooging van den betrokken begrootingspost. Agenda voor de Vereenigde Vergadering van Rijnland, te houden op Dingsdag 7°Junij 1 870, des voormiddags ten 10 urein het Gemeenlandshuis te Leiden. 1. Mededeelingen. 2. Behandeling der Suppletoire Be grooting voor 1870. 3. Rapport van de Commissie over de voorstellen van overdraging van Ambachtswerken aan ver- schillende gemeenten. Den 31 Mei jl. hebben in het Lokaal van Staats, in de Jansstraat te Haarlemde navolgende aanbestedingen plaats gehad, waarvan de uitslag is geweest als volgt: 1°. Het onderhoud van de ponten en roeibooten van den Haarlemmermeerpoldergedurende de jaren 1870, 1871 en 1872. Hiervoor werd ingeschreven door: Gebr. van Hoekente Leiden, voor 2265. M. van Dijk, te Warmond,1824. H. T. Peltenburg, te Haarlem, 1850. 2°. Het onderhouden van eenige gedeelten grindweg in den Polder, in twee perceelen. Ingeschreven werd, voor perceel I, door: J. Wessels, te Haarlemmermeer, voor 698 voor perceel II, door: G. van Weerdhuizen, te Haarlemmermeer, 650; en voor beide perceelen te zamen, door: A. Willemse, te Haarlem,voor 2626. 3°. Het verdiepen van eenige vakken vaart en toqt in den Polder. Hiervoor werd ingeschreven door: W. van den Berg, te Haarlem,.,voor 13,477— 10,940— 10,697— 13,500— 1 1,555 7,998. 7,747 J. Holster, te Amsterdam, J. van Dijk, te Haarlem,. A. Kuijkte Haarlem A. Willemsente Haarlem, J. van den Heuvel Az.te Gebr. Bos, te Haarlemmermeer, PROCES VERBAAL van de opening der stembriefjesdie, ter benoeming van een lid voor den Gemeenteraadden 31 Mei 1870, zijn ingeleverd. Op heden den Eersten Junij 1870, in de gemeente Haarlemmermeer, is door het bureau van stemopneming in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal plaats genomen, des morgens ten negen lire. Het bureau is zamengesteld uit den heer Johan Wilhelm Eantzendorffer voorzitter, efc de beeren Arie Kuiper en Gerrit Blankers 't Hooft, leden van den Gemeenteraad, stemopnemers. De oorzitter plaatst op de tafel de 2 stembussen, bij hem den 31 Mei 1870 overgebragt. De zegels van de bussen worden onderzocht en bevonden ongeschonden te zijn. De jjussen worden geopend en bevonden twee honderd vier-en-tachtis stembriefjes te bevatten. Dit getal met de lijsten der kiezers, die briefjes hebben ingeleverd ver- geleken zynde, is gebleken te zijn even groot als het getal dier kiezers. Nadat de stembriefjes zijn ondereengemengd, worden zij door den voor zitter een voor een geopend en overluid voorgelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard geene briefjes. Het getal der geldig uitgebragte stemmen is mitsdien geweest 284. Van dit getal zijn uitgebragt op: Pieter de Brenkm 9temmen, Herman F. BultmanX13 Heeft alzoo de meeste stemmen verkregen Pieter de Breuk. Is derbalve verkozen tot lid van den Gemeenteraad Pieter de Breuk. En zijn tegen deze opening van stembriefjes, door de in de zaal aan- wezige kiezers, geene bezwaren ingebragt. En is na afloop van dit een en ander Proces-Verbaal opgemaaktin tegen- woordigbeid van alien die zicb in de zaal bevonden. Gedaan te Haarlemmermeer, den 1 Junij 1870. (get.) J. W. Eantzendorffer Voorzitter. ti A. Kuiper j G. B. 't Hooft i CHRISTELIJKE BELANGSTELLING. Voor de Evangelisatie c. a. zijn in de Meimaand de volgende giften ingekomen: v. L. t. A. 200; uit de bus van P. K. 3.35 vau drie kinderen voor M.-A. 0.90-; uit de weezenbus in G. en L. 1.10. HoofddorpE. J. van Wisselingh J.Pz. 1 Junij 1870. Predikant. van 25 tot 31 Mei 1870. GEBOREN Martha, docbter van J. A. Vreeburg en A. van Gerven Aaltje, docbter van H. van Keulen en J. Poot. Christina, docbter 'van J. van den Berg en C. van Noord. Johannes Pieter, zoon van E J van Wisselingh en H. J. Buskes. Jan, zoon van H. Zoet en G. Sieker- man. Jacob, zoon van G. den Rooijen en P. van der Leden. Mar- garctha Geertruida, dochter van J. D. Crone en M. Knor. Maria Sophia dochter van H. A. Tinholt en G. de Jong. Comelis, zoon van C. van Zuilen en M. van der Werf. Helena, dochter van W. Kasberg en A. van Zeijst. Anna Hendrika, dochter van H. van der Eem en A. C. Kersten. Jan, zoon van C. Snijder en II. de Ruiter. OVERLEDENWillem Flipsen, ond 74 jaren, wedr. van GVerstrepen. Adriaau, oud bijna 3 maanden, zoon van A. Griekspoor en J. G. de Groot. Neeltje, oud 7 weken, dochter van C. de Bonte en C. Kieviet. Van Berkel oud 55 jaren (verdere bijzonderheden onbekend)Jan van Andel, oud 56 jaren, gehuwd met M. van Maribergen. Pieter, oud 11 maanden' zoon van P. Klaaren en M. Schreuder. Jansje, oud 5 maanden, doch- w11 en TP' J" van °Psta11- Bruin, oud 5 weken, zoon van W. Blitterswijk en L. Visser. ONDERTRODWD: L. L. van der Zon met J. van Diemen. GEHUWD: J de Graaf met M. Schalk. L. Krijnen met W. van Diemen—P. Bloemer (wedr.) met J. Koeman (wed.)—G. Roest (wedr.) met P. J. Peerenboom. G. van Gellekom met M. J. Opdam. Fmleriksoord30 Mei. Niettegenstaande de gras- en klaverlaDden dit voorjaar veel te lijden hadden van de nacht- vorsten, zijn ze algemeen vrij goed bijgekomen; er zijn 2elfs akkers die voorbeeldig staan. Met het maaijen is hier op de hoeve Koning Willem III een begin gemaakt. Ook de rogge, die wegens gemis van sneeuw een kwaden winter heeft gehadi geeft, zonder bijkomende omstandighedenhoop op een goed* beschot; ook van dit gewas zijn hier velden, die een lust der oogen genoemd mogen worden. De aardappelen ontwikkelen zich gunstig, maar hebbeneven als de haver en enkele tuin- vruchten, veel te lijden van de tegenwoordige nachtvorsten. Met het zaaijen der boekweit, is men bezig. De vruchtboomen hebben uitmuntend gebloeid of doen het Dog; het is echter te vreezendat ook op deze de nachtvorsten meer of miri ongunstigeu invloed zullen hebben uitgeoefend. Apeldoorn30 Mei. Ondanks het aanhoudende drooge weder, staan de veldvruehten zeer goed, terwijl de vrucht boomen veel beloven; de rupsen beginnen zich echter alom te vertoonen. Olst, 30 Mei. Men herinnert zich niet ooit de rogge zoo schoon te velde gezien te hebbeo als dit jaar; zij staat bijna overal in de aren en is lang van stroo. Ook de vrucht boomen zijn vol met vruchten beladen. De vroege soorten beginnen reeds vruchten te zetten. De laatste nachtvorsten hebben, tot veler verwondering, weinig schade aan de boom- vruchten toegebragt. In de weiden is tot. nu zeer weinig Si as. In vele landen lijdt het vee gebrek en men verlangt allerwege zeer naar regen. Tiel, 30 Mei. Omtrent de vooruilzigten van den oogst kan het volgende gemeld worden: Aardappelen, hoewel wat later dan gewoonlijkkomeo goed op; de rogge staat schraal de tarwe beter; gras is er voldoende. De boomvruchten laten weinig te wenschen over. Peren alleen zullen er niet veel zijn. Koraen er geen ongelukken dan zal het een rijk kersenjaar zijn. De perziken en abrikozenboomeu beloven mede zeer veel. Aijlliegeil30 Mei. De stand der veldgewassen is hier en in de omstreken over het algemeen zeer gunstig te noemen. De aardappelen, welke door de langdurige koude veel hadden geledenkomen door de laatste zomerdagen bijzonder bij, zoodat daarvan eene goede opbrengst te wacbten is. Ook staan rogge en haver uitmuntend, alsmede de boekweit, die niets te wenschen overlaat. Beverwijk31 Mei. De eerste weekmarktalhier gehou- den, was ruim van al het noodige voorzien en kan over het algemeen als uitmuntend geslaagd beschouwd worden. Voor de meeste artikelen weiden goede prijzen besteed. Aan' de Mededeelingen en berigten der Hollandsche Maal- schappij van landbmiw ontleenen wij het volgend F'intertarwe stond over het algemeen vrij goed te velde; doch door het natte weder, gedurende het zetten en rijp wor den der korrels, heeft dezelve veel geleden, zoodat de uit- korpst ver beneden de verwachting blijven zal. Men rekent gemiddeld 20 hi. per ha. De ligte gronden gaven veel min der; vele stukken zijn er van slechts 10 hi., terwijl enkele van de beste gronden 30 hi., en zeer enkele zelfs nog meer geven. De kwaliteit laat in den regel ook veel te wenschen over; smalle korrels, ligt gewigt, gepaard met veel schot, zijn de algemeene klagten. Zomertarwe. Weinig verbouwdde uitkomsten zijn in den regel iets beter dan van de wintertarwe, ten minste wat de kwantiteit aangaat. Spelt. Vrij goede opbreogst, gemiddeld 80 hi. per ha. If interrogge valt over het algemeen nog meer tegen dan de tarwe. Men kan de opbrengst niet hooger schatten dan gemiddeld 18 hi. per ha., van zeer middelmatige kwaliteit. Zomerrogge. Niet verbouwd. Ifmtergarst. Weinig verbouwd, terwijl de opbrengst be-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1