Het bloedwateren. Middel om boomluizen uit te roeijen. Politiek Overzigt. 27 Mei 2 Junij. Gemeng-de iterigtcn. neden bet middelmatige blijft, gemiddeld 25 hi. per ha.; kwaliteit was echter nog al redelijk. Zomergarst. Mede niet veel verbouwdveel geleden door den natten zomer; opbrengst 2530 hi. per ha., goede kwaliteit. Haver. Op enkele uitzonderingen na niet bestgemiddeld 35 hi., van zeer ligte kwaliteit. Koolzaad. Niet veel verbouwdopbrengst tamelijkvan 15—20 hi. Vlas. Zeer veel verbouwd. Het land wordt meest verhuurd aan de Overmaassche en Noord-Brabantsche vlasboeren, welke van 200 tot 400op stuk sta vast! per ha. gaven. Stuk- kenvoor eigen rekening gezaaidwerden op stain verkocht voor 250 tot 600, en zelfs nog meer, hetgeen bewijst dat het gewas uitmuntend te velde stond. Kort voor het plukken heeft het gewas echter veel geleden door zware regens. Van de uilkomst is weinig met zekerheid te melden, daar er zeer weinig in deze afdeeling bewerkt wordt. Over het algemeen kan men echter aannemendat de opbrengst niet wezen zal zoo als uit de hooge verkoopprijzen zou op te maken zijn. Hennep. Weinig of niet verbouwd; opbrengst nog onbekend. Erwten. Veel geleden onder het oogstenen niet zwaar geladenopbrengst gemiddeld 15 hi. Paarden- en duivenboonen beantwoorden ook niet aan de hooge verwachting, die in den zomer van deze gewassen ge- koesterd werd. Wei is er veel en lang stroo geoogst, doch in den regel is het niet best geladen. Men schat de opbrengst op 2030 hi., terwijl de kwaliteit goeddoch niet al te droog is. Brnine boonen. Zeldzaam verbouwd; die er nog zijn hebben onder het oogsten veel geledendaar zij bijna niet droog te krijgen warenwaardoor de kwaliteit uitermate slecht is. Men schat de opbrengst op 1218 hi. per ha. Kanariezaad kan dit jaar onder de minst gevende gewassen gerangschikt worden, daar het door het natte weder slecht droog te krijgen was, en zelfs in November nog gedeeltelijk buiten stondzoodat de menigte muizendie ook in deze afdeeling zich hebben laten merkeneene groote verwoesting er onder hebben aangerigt, waardoor er voor de verbouwers weinig of niets zal overblijven. Van Meekrap was de opbrengst tamelijk, gemiddeld 2000 kg. per ha., terwijl de hooge prijzen de uitkomst nog al goed maken. Aardappelen waren van goede kwaliteit; de opbrengst was echter niet groot, gemiddeld 150 hk per ha. Beetwortelen worden hier nog al in betrekkelijk groote hoe- veelheid verbouwd voor veevoeder. De opbrengst was vrij goed; men rekent op 40,00050,000 kg. per ha. TJijen. Niet veel verbouwd; opbrengst echter uitmuntend. Paarden- en koepeen gaven eene uitmuntende opbrengst van 500600 hi. per ha. Mosterd- en karweizaad wordt hier in geringe hoeveelheid verbouwd; de opbrengst was, vooral van het laatste, vrij goed. Klaver was hier door de droogte van het vorige jaar veel mislukt; en die stukken, welke nog overbleven, waren in den regel te dun bezet met planten. De opbrengst viel echter nog al niet tegen. Wei- en hooilanden gaven dit jaar eene ongekende hoeveel heid hooi en gras. Het hooi is in den regel echter niet al te droog naar huis gehaald, waardoor het nog al veel ver- broeid is. Enkele bergen en scburen moesten weder uitge- werkt wordenuit vrees voor brand. Rundvee gaf dit jaar eene bevredigendeof nog sterker, eene beste uitkomst, daar door de grasrijke weiden veel werd gemolkenterwij de duurte van boter en kaas de opbrengst nog verhoogde.- De gezondheidstoestand was vrij voldoende; wel heeft er nog al, in den nazomer en herfst, wat tongblaar met klaauwzeer gepaard, geheerscht, doch nog al in ligten graad. De prijzen van het vee bereikten eene ongekende hoogte. Paarden bleven dit jaar nog al verschoond van heerschende ziekten. De beste paarden werden weder duur verkocht, hetgeen vooral van de gekruiste kan gezegd worden. Schapen leden dit jaar weder veel door de wormziekte, echter niet zoo erg als het voorgaande jaar. Wol was in ver- gelijking met vorige jaren niet duur, /la/ 1.20 per kg. Varkens zijn er dit jaar veel gestorven aan de bekende varkensziekte; de prijzen der vette varkens waren hoog, 52 tot 60 cents per kg. Aldus opgemaakt door eene daartoe benoemde Commissie. De Secretaris der Afd. Haarlemmerineer L. VAN DEE BEEK. Zonder zich te laten afschrikken door de belangrijke mede- dinging, die zij van de algemeene Londensche tentoonstelling van 1871 en volgende jaren te wachten heeft, is door de stad Lyon besloten om in het aanstaande jaar insgelijks eene internationale tentoonstelling van nijverheid, landbouw en fraaye kunsten te houden, die den lsten Mei geopend en den Slslen October gesloten zal worden. Het aanzienlijke kapi- taalwaarover de hoofdcommissie gemeend heeft te moeten kunnen beschikkenis door den Lyonschen handels- en nijver- heidsstaud reeds bijeengebragten voor het terrein van het op te ligten nijverheidspaleis en zijne annexen is een groot gedeelte van het bij de stad gelegen100 bunders groote en smaakvol aangelegde park van het Gouden Hoofd door de stad afgestaan. Aan de Landbomo-Kroniek der Groninger Courant ontleenen wij het volgende: De oorzaak van het bloedwateren of bloedpissenook het roode water, de weerweide en de wei genoemd, is niet vol- komen te bepalen. Sommigen kennen het toe aan scherpe of vergiftige plantendie in onderscheidene wei- en hooilanden zouden gevonden worden. Anderen schrijven het toe aan torren of insecten, door het vee ingeslikt, welke eene pis- drijvende eigenschap hebben. Deze ziekte openbaart zich meestal in het laatst van Mei en in het begin van Junij ook in Augustus en September, en begint met inwendige ont- stekingdie, bij eenen hoogen graad, het koudvuur in de nieren en andere deelen van het ligchaam doet ontstaan. Uitwendige teekenen aan het beest zijn koorts brand lus- teloosheid, gebrek aan eetlust, het staan met een hoogen rug, het verminderen van de melk, en, na twee of drie da- gen, moeijelijke en bloedige waterloozingook bespeurt men somtijds bloed aan den mest en in de melk. Tot herstelling dezer dieren is, volgens den raad van hen, die daaraan dieren hebben lijdende gehad als de ziekte nog in het begin iseene aderlating van 2 of 3 pond aan den hals, als eerste geneesmiddel en ook voor gezonde beesten als voorbehoedmiddel zeer dienstig. Ook heeft de oudervin- ding geleerd, dat, als de beesten om de 14 dagen verweid wordenzij de ziekte niet krijgenook als de landerijen waarop zulks het meest plaats heeft, door sterke bemesting verbeterd en gezuiverd worden. Daar de ontstpking naast- denkelijk door eene soort van vergif, hetzij dan door eene plant of door een insekt aangebragt, wordt veroorzaakt, moeten verder alle verzachtende en verkoelende middelen worden aangewend, b. v. wittebrood in slaolie gedoopt of spekvet met warme melk en versch bier, melkwaaronder eijeren geklutst zijn of met tarwemeel aangemengd; in een woord alle vettige stoffendie het best de kracht van het vergif verbrekenook is een afkooksel van lijnzaad, haver, garst, smeerwortel of weegbladen met slaolie enz. zeer goed. In Friesland en Drenthe, alwaar de ziekte op sommige plaatsen dikwijls zeer sterk heerscht, geven de landbouwers in het begin der ziekte een lepelvol leemzoo mogelijk roode leemcement of geklopte roode steen, een of twee malen daags in of men legt een hoop fijn geklopte roode steen in het landde beesten eten ze gaarne. Het schijnt dat de scherpe vergiftige stoffen daarin opgenomen worden en zoo dan geen kwaad meer kunnen doen. Heete, prikkelende middelen wende men nooit aan deze zijn voor deze ziekte hoogst verderfelijk. Bij paarden en schapen komt deze ziekte minder voor; de oor- zaken zijn dezelfde. Tot verbetering der weide en het verdrij- ven der plant is bemesting noodig en vergete men niet de drooglegging. De Privy Council, in Engeland, heeft eene nieuwe veror- dening uitgevaardigd op het vervoer van vee. Daarin wordt onder anderen bepaald dat de hokken aan boord der schepen eene goede ventilatie moeten hebben. Van November tot April zullen geene pasgeboren schapen op het dek geplaatst mogen worden. Elk schip moet na iedere reis schoongemaakt en ontsmet worden. De dieren zullen geregeld van water en voedsel moeten voorzien worden, waartoe het water kosteloos aan de schepen zal worden verstrekt. Bepalingen van gelij- ken aard zijn vastgesteld voor het transport op de spoorwe- gen. Inzonderheid wordt voorgeschrevendat de beestenwa- gens niet zoo vol geladen mogen zijn als thans dikwijls het geval is. Op het verzuim van al deze bepalingen zijn boeten gesteld. De verordening treedt in werking na 31 Julij a. s. In verscheidene provincien en vooral in pruissisch Saksen zijn rupsen en allerlei ongedierte tot zulk eene verbazende ontwikkeling gekomendat velden en bosschen, tuinen en akkers met verwoesting worden bedreigd. Voor eenige jaren was dit insgelijks het geval en naauwkeurige verslagen, in de provincie Saksen opgemaakt, hebben dpen zien dat alleen in die provincie door de bedoelde plaag eene schade is aan gerigt van ruim 11/2 millioen thaler. Des menschen hand is onmagtig om hierin afdoende hulp te verleenen maar er is een middel en de natuur schenkt het ons gratis, waaraan de raensch uit onkunde en vooroordeel de kracht ontneemt. Door schade en schande geleerd, is op strenge straf verboden onschadelijk gevogelte te vangen of te doodende nesten te stdren of van de eijeren te berooven. Het ware te wenschen dat men ook in andere Staten het hier gegeven voorbeeld krachtig navolgde; het zedelijk gevoel bij de ruwe menigte zou er door worden opgewekt en de nationale rijkdom zou er in buitengewone mate door verhoogd worden. Een bekend middel tegen rupsen is de boomen waar zij tegen opkruipenmet een ring van teer te bestrijken. Een buitenlandsch blad deelt echter een ander zeer een- voudig en zeker middel mede ter vernietiging van rupsen op vruchtboomen. Een scherm of deksel van dun blik wordt op eene hoogte van ongeveer vier voet, met de wijde zijde naar onderen gekeerd, naauwsluitend om den stam aangebragt en bevestigd. Vervolgens schudt men den boom of slaat met een stok tegen de takken, waardoor het afvallen der rupsen bevorderd wordt. Deze keeren steeds terug naar de plaats van waar zij gekomen zijnen verzamelen zich spoedig in massa onder het scherm, waar zij niet over heen kunnen, en het dus gemakkelijk valt ze door verbranding als anderzins te dooden. Naauwkeurige waarnemingen hebben geleerd dat waar ook meer boomen bij elkander staande rupsen slechts naar den boomwaaruit zij verdreven zijn terugkeeren. Het spreekt van zelf, dat bij deze behandeling de boomen geen nadeel lijden hetgeen bij schieten met bijtend vocht begieten of verbrandenaan de hoofdtakken zelfs onvermijdelijk is, terwijl men dezen trechter gemakkelijk zelf kan maken, zoo dat ook de kosten zeer gering zijn. Dit eenvoudig en min kostbaar middel bestaat hierin, dat men met 20 liters zeer fijn houtzaagsel 6 decagrammen bloem van zwavel mengt en dit over kool of andere planten spreidt, die door de luis zijn aangetast. Binnen het uur, zegt daar- omtrent een geacht waarnemer, zijn deze insekten verdwenen; eene maand daarna mag men er mogelijk weder vindenmaar in dat geval is het gemakkelijk ze op nieuw te verjagen door dezelfde bewerking te herhalen. Veel merkwaardigs hebben wij dezen keer niet te melden. In Frankrijk is door het Wetgevend Ligchaam weinig verrigt. Een bij deze vergadering ingekomeu ontwerp van wet, waarbij voorgesteld wordt aan de voortaan te benoemen senatoren fr. 15,000 's jaars te geven, zijnde de helft minder van de wedde die de thans bestaande senatoren genieten, heeft tot veel misnoegen aanleiding gegeven, en men is niet vreemd aan het denkbeeld dat de regering, lettende op het groote verzet dat zich tegen den voorgeuomen maatregel openbaart, het ontwerp van wet zal intrekken. Den 14 Junij a. s. zal het ontwerp van wet tot afschaffing van het dagbladzegel in behandeling komen, en daarna is de Staatsbegrooting aan de orde. In Engeland is thans bij het Hoogerhuis in beraadslaging de iersche landbill of pachtwet, die alle proeven in het Lagerhuis heeft doorgestaan. De vrees voor gewelddadig- heden der fenians openbaart zich thans te Londen zelf, en de overheid neemt maatregelen om de publieke gebouwen, inzonderheid het tuighuis, tegen een aanval te beschermen. Een ijselijke moord op zeven menschen, in die hoofdstad ge- pleegdheeft daar de grootste verslagenheid te weeg gebragt en geeft den tegenstanders van de afschaffing der doodstraf een nieuw en scherp wapen in handen tegen de ijveraars voor die afschaffing. Spanje verkeert in barensweeen voor de koningsgeboorte. Van verschillende kautenzelfs door leden van het kabinet wordt geijverd om aan's lands voorloopigen toestand hoe eerder hoe liever een einde te maken. Espartero ofschoon k&tego- risch bedankt hebbende voor de hem bij herhaling1 aangebo- den kroon, wordt toch nog door zijne vrienden op den Voor- grond gesteld. De Cortes hadden onlangs eene kommissie benoemd tot het ontwerpen van een reglement, dat zij volgen moeten bij de verkiezing van een souverein. Dit reglement zal nu eerstdaags in diskussie komenenis het vastgesteld dan zal de keuze eerst dan kunnen geschieden als er kandi- daten zijn. Italie verkeert niet in rust. In verscheidene gewesten van dit koningrijk verschijnen gewapende benden, die, naar het schijnt, door de aanvoerders der zoogenaamde „partij van handelen" worden afgezonden. De koning van Pruissen heeft de zitting van den Noord- duitschen rijksdag gesloten met eene toespraak die van te lokalen aard is om ons hier er mede bezig te houden. Een der belangrijkste werkzaamhedendoor dezen rijksdag verrigt is het tot stand brengen van eeu algemeen strafwetboek voor geheel den Noord-duitschen bond. De keizer van Oostenrijk heeft eene troonrede in het ver- schiet. Hij zal de zitting van den rijksraad moeten openen wanneer het huis der afgevaart^igden gekozen zal zijn. Tot de verkiezingen voor dit huis en voor de landdagen begint men zich reeds voor te bereiden, en met het oog op de hou- ding der partijen tegenover elkander, is er wel een hevige strijd te verwachten. Nu de onderhandelingen over een ver- gelijk met Bohemen voorloopig althans zijn afgebroken, zijn die met Gallicie in vollen gang. Beide koningrijken willeu in alle opzigten gelijk gesteld worden met Hongarije. In Rumanie zijn de israelieten weder aan gruwelijke ver- volgingen blootgesteld. De mogendheden zenden vertoogen aan elk nieuw kabinet dat te Bucharest optreedt en bescher- ming belooft, doch die vertoogen baten niets en de ongeluk- kige slagtoffers van dweepzucht en naijver nemen steeds in getal toe. Een schandaal-proces heeft in Belgie groot opzien gebaard en een diepen indruk gemaakt, zeer ongunstig voor eenige aanzienlijke personen in dat land. De zaak zelve betrof eenvoudig laster, die gepleegd zou zijn door een dngblad- redakteur; maar zij werd een zoogenaamde cause celebre omdal die beweerde laster bestond in het verwijt aan het openbaar ministerie gedaan dat het zijnen pligt verzuimd had door niet te vervolgen een algemeen bekenden en hoog- geplaatsten financier, den stichter van een aantal maatschappijen die door bedriegelijke handelingen een groot aantal ligtge- loovigen benadeeldezelfs arm maakte, doch zich zelven en eenige mannendie tot den voornaamsten stand behooren verrijkte. De beklaagde redakteur werd vrijgesprokeneu deze vrijspraak, die stilzwijgend een erkenning in zich sluit van de waarheid der feiten door den vrijgesprokene aan het licht gebragt, heeft dadelijk geregtelijke maatregelen tegen eenige der bedoelde financiele instellingen ten gevolge gehad. Met betrekking tot Portugal kunnen wij nog niet melden dat het ministerie Saldanha definitief gekonstitueerd is. Daar- entegen heeft Benemarken een nieuw stel ministers gekregen, maar in Zweden bestaat hieraan ook behoefte. De tweede trekking der loterij-leening 1869 van het Paleis voor Volks- vlijt te Amsterdam, is den 1 Junij jl. in genoemd paleis gehouden, ten overstaan der notarissen J. F. Wertheim en D. van Djjk. Volgens het plan van uitloting zijn getrokken twintig serien. Uit de bus kwamen de volgende nommers3257, 656, 5265, 6710, 2889, 7124, 2589, 7129, 6887, 2542, 7629, 4294, 3368, 6857, 7899, 5865, 3788, 5030, 4617, 2486. Elk der duizend nommers (iedere serie telt van n°. 1 tot en met 50) is dus aflosbaar met 3. Te Bodegraven is Dingsdag jl. een felle brand uitgebarsten, die spoe dig een geweldigen omvang verkreeg. Meer dan 100 gebouwen lagen reeds in den afgeloopen nacht in pnin, waardoor circa 2/3 van dit schoone dorp is vemield. De luthersche kerk is mede geheel vemield, doch de protes- tantscbe en de r. k. kerken zijn gespaard gebleven. Het gemeente-archief, de notariele akten en de stukken beboorende tot de rijks-ontvangst moeten, naar men zegt, mede een prooi der vlammen geworden zijn, terwijl twee personen zijn omgekomen. De brand is ontstaan in eene broodbakkerij, naar men wil tengevolge van bet droogen van houtspanen in of op den oven. Onder de vemielde panden telt men ook de kostschool van den beer van Buren, wiens pensionaires naar bnnne betrekkingen zijn teruggekeerd; alsmede het weeshuis, waarvan de verpleegden in de kerk zijn gebuisvest. Op geringe uitzonderingen na, vertoont bet dorp een puinhoop, terwijl van alle kanten bezoekers toestroomen, om de verwoesting te aanscbouwen. Uit Gouda zijn levensmiddelen gezonden en is brood gebakken, dat daar- heeu vervoerd wordt. Veel is er tegen brandscbade verzekerd, maar er zijn ook een massa, die geheel geruineerd zijn. Globaal genomen kan men rekenen dat een vierde van bet gebeele dorp is gespaard gebleven. Alhoewel de omstrekeu zeer rijk zijn en er voorloopig in de allereerste behoefte voorzien is, blijft bet tocb zeer natuurlijk dat binnen een paar dagen leniging zal worden gevraagd in den nood, waarin nu ongeveer 130 huis- gezinnen verkeeren. De beer F. Persijn van Nauta, te Leeuwarden, heeft aan de diakonie der nederduitsch-bervormde gemeente aldaar de belangrijke som van 4000 gescbonkenaan de Evangelisch Luthersche, Eoomsch Catholieke en de Nederduitsch Israelitiesche armbesturen ieder 1500, aan het nieuwe stadsweesbuis 3000 en aan bet gesticbt van de H. Elisabeth 500. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is aan de Provinciale Staten een voorstel aangeboden tot het verleenen van een subsidie uit de provinciale fondsen ten bedrage van 1200, ten beboeve van een te's Hage te openen wedstrijd voor werklieden in dit jaar. 74 kommissien zijn reeds bier te lande voor deze zaak werkzaam.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2