1870. Vrijdag, 10 Junij, No. 25, XAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Polderwezen. LandRonw. Pi'ijs van het Abonnement: April 1870 GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. SPAARNDAM. HAXFWEG. GOUDA. KATWIJK bodegraven: Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: AANBE.STEDINGEN. Prijs der Advertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. SSSSSSW* HAARLEMMERMEER i>V^ Jl! llfl in het Jaar/6- Prijs van een enkel Nommeu 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN U1TGAYE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOiVGA C°., te Amsterdam. UiterliJIc Woensdug. De tijdruimte uitgedrukt in uren en minuten. De lengte-afineting in meters. De inhouds-afmeting in kub. meters. Waarnemlngcn. Vloed op het Y id. h den IJssel id. a de Noordzee Ebbe u het Y id. den IJssel id. u de Noordzee Boezemstanden i Boezemstanden w tuo I a Verval in de Sluizen. j? g I Tijd van lozing r •-> I Hoeveelheid geloosd De meest heerschende Wind •A Gewerkt gedurende -*> t Opbrengst S Uitgemalen o I Gestopt voor Hoogwater. tG id. u Slnisgang Waargenomen te 0.077 A.P. 0.298 A.P. 0.577 A.P. 0.581—A.P. 0.032. 5.— 709.338. West. 0.039 A.P. 0.289 A.P. 0.573 A.P. 0.593 A.P. 0.0319, 5.30. 476.748. Zuid-West. 1.024 A.P. 0.419 A.P. 0.516 A.P. 0.564 A.P. 0.011. 6.— 54.762. Znid-Oost. 0.92 A.P. 0.834 A.P. 0.633 A.P. 0.74 A.P. 0.072. 133.— 13.221.699. West. Aanteekeningen. LEIDSCHENDAM. RijnlandA.P. DelflandA.P. RijnlandA.P. WoerdenA.P. Door de Sluisrinketten van de Stoomgemaalsluis ingelaten gedu rende 131 uren te Gouda 216.202 kub. meters. De werken, den 31 Mei jl. aanbesteed, en waarvan wij den uitslag reeds in ons vorig nummer mededeelden, zijn aan de laagste inschrijvers gegund als 1°. Het verdiepen van eenige vakken vaart en togt in den Polder, aan Gebr. Bos, te Haarlemmermeer, voor 7747. 2°. Het onderhouden van eenige gedeelten grindweg in den Polder, het eerste perceelaan J. Wessels, te Haar lemmermeer, voor 698; en het tweede perceel, aan G. van Weerdbuizen, te Haarlemmermeer, voor/ 650. 3°. Het onderhouden van de ponten en roeibooten in den Polder, aan M. van Dijk, te Warmond, voor 1824. van 1 tot 7 Junij 1870. GEBOREN Antonia, dochter van A. Rijkers en T. M. Schuilenburg. Maria, dochter van P. Klaassen en C. Ries. Neeltje Dirkje, dochter van W. van t Sant en A. A. van Arkel. Cornells, zoon van S. Smit en M. Vink. Jacobus, zoon van D. Jens en S. Kemp. Wilhelmina I leternella, dochter van D. de Kooter en G. Verkuijl. Adriaantje, dochter van K. van Arendonk en A. Versteeg. Adrianus Willem, zoon van A. van Kerkwijk en M. P. de Boer. Andries Pieter, zoon van C. Becht- hold en AT. Smit. Immetje, dochter van Antje Heij, ongehuwd. OVERLEDEN: Jannetje Hendrika, oud 4 maanden, dochter van H. Eickhoff en F. A. de Wit. Gijsbertus, oud 2J jaar, zoon van H. van Eeuwyk en K. van den Berg. Pieter, oud 17 dagen, zoon van D. Nieuwpoort en D. Tulp. Jan, oud 8 maanden, zoon van K. van Keulen en D. Sonneveld. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van T. Jongkind en G. van Wijngaarden. ONDERTROUWD: W. van der Vlugt met G. Oostwouder. GEHDIV I): J. ,T. Huij met L. van der Knijff. L. van Klaveren met E. Evers. T. Lammers met P. van Riet. M. Koopman met E. Vermeulen. De regtbank te Groningen heeft den 3 Junij uitspraak ge- daan in zake het verzet dier gemeente tegen de rangschikking in het faillissement van J. Zuidema, waarbij hare vordering wegen9 hoofdelijken omslag niet als preferent was erkend. Genoemde regtbank heeft in strijd met de conclusie van het openbaar ministerieverstaan, dat gemeentebesturen bevoegd zyn bij wettige verordening den voorrang dier belasting te regelen. Die bevoegdheid ontleenen zij aan art. 1183, lid 2 B. W. en wel hoofdzakelijk op grond, dat bij dat artikel het bestaan van het recht van voorrang en tevens de be voegdheid der gemeentebesturen tot regeling van dat recht, even onvoorwaardelijk als die van den algemeenen wetgever, worden erkend. Uit het voorloopig verslag van de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, over het vvetsont- werp tot bekrachtiging van eenige artikelen der aan Jhr. Mr. P. J. W. Teding van jBerkhout verleende concessie tot land- aanwinning en bedijking van een gedeelte van het Friesche Wad, door verbinding van het eiland Ameland met den vas- ten walblijkt dat bij de overweging in de afdeelingen der Kamer van dit wetsontwerp, omtrent het nut dier onderne- ming geen twijfel werd geopperd. Bij welslagen zou daardoor Ameland voor goed aan den vasten wal worden gehecht, het onderhoud der zeeweringen aan de zuidzijde van dat eiland en van dijken in het noorden van Friesland vervallen, eene op- pervlakte van ongeveer 27,000 heetaren land worden aange- wonnen, en zelfs het uitzigt op geheele aansluiting der Wad- den en afdoende beveiliging van de noordelijke kusten des lands worden geopend. Juist echter wegens dit groot belang der zaak meenden verscheidene leden zieh te moeten beklagen, dat het tegenwoordig voorstel zoo karig is toegelicht. Niet eens wordt door de regering, gelijk toch in dergelijke gevallen ge- bruikelijk is en zoo gemakkelijk te doen ware, eene kaart van de af te stane oppervlakte met eene schetsteekening van den te maken dijk of dam en van de latere inpoldering overgelegd. Eindelijk behelst de memorie van toelichting niets meer, dan een historisch overzigt van hetgeen omtrent het plan is voor- gevallen, en eene vlugtige aanwijzing van de voorwaarden der concessie. Met opzigt tot de wijzewaarop het werk in zijn geheelen omvang zou worden uitgevoerd, den daarvoor waar- schijnlijk vereischten tijd, de geraamde kostenja zelfs het bedrag van het bijeen te brengen kapitaallaat zij zieh niet uit. Hadden de leden der Kamer de over deze ondernemino- in de laatste jaren uitgekomen geschriften niet in handen ge- hadzij zouden zieh volstrekt niet op de hoogte der zaak heb- ben kunnen stellen. Toch bleef ook daarna onzekerheid om trent verscheidene punten heerschen. Door enkele leden werd twijfel geopperd, of het wel goed en raadzaam zij, eene on- derneming als deze aan een concessionaris toe te vertrouweri. Maar, werd gevraagdvindt men nu in de bepalingen der con cessie en in hetgeen men verder omtrent de uitvoering van het werk weet, genoegzame waarborgen, dat het doel zal wor den bereikt? Ook de overige bepalingen van art. 6 der con cessie schenen niet genoegzaam te waarborgen tegen de mo- gelijkheiddat het werk niet naar eisch of te traag werd uitgevoerd. Naar sommiger oordeel klemden de voorafgaande bedenkingen te meer, omdat de onderneming op geen zeer hechte financieele grondslagen scheen te zullen rusten.Met opzigt tot de medewerking, die de staat aan den concessio naris verleenen zou, deed men opmerken, dat deze nog al van belang is. In eene der afdeelingen vroeg menof de reo-e- ring wel genoegzaam in aanmerking nam dat de vaart op het Wad geheel vrij, die door den waterweg van de Nieuwe Zijlen in meer dan een opzigt belemmerd en met vrij aanmerkelijke kosten bezwaard is. Krimpenerwaard, 3 Junij. Heden werd door het collegie van dijkgraaf en hoogheemraden in het voormalig gemeente- huis te Berg-Ambacht publiek aanbesteed1°. het gewoon eenjarig onderhoud der dijken, kaden, neervoeten, enz. bene- vens het maken eener steenen glooijing, ter lengte van 600 meter-en van een bazaltsteenen neervoet, ter lengte van 437 meter, aan den Lekdijk, nabij het Schoonhovensche Schoor. Aangenomen in 21 pereeelen, te zamen voor/ 24,990. 2°. de levering van circa 3300 kub. meter grind. Aangenomen in 15 pereeelen voor 5110. 3°. het doen van herstellingen aan de havensluis, in den IJsselhoek, te Haastrecht, het- welk aangenomen werd door den heer Zuidervliet, van Pols- broekvoor 1075. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Men schrijft uit het Westland: De verzending van aard appelen bepaalt zieh nog bij eenige kinnetjesdie met de aspersie-schuiten worden medegegeven. De aardappelen gaan traag vooruit en de knollen zetten niet ten gevolge van de droogte, anders waren er reeds meer verzonden geworden. Men vleit zieh in de volgende week/net hetjrooijen+e kunnen beginnen en dan langzamerhand het vervoer uitgebreider te doen gescbieden. De behoefte aan regen doet zieh allengs meer en meer gevoelen. Omtrent den staat der gewassen in het Oldambt kunnen wij berigtendat zij zieh over het algemeen tot nog toe bij- zonder gunstig laten aanzien. Het koolzaad staat in vollen en gezonden bloei. Blijft het zieh op die wijze tot rijpwor- ding toe verder ontwikkelen, dan belooft het eene goede, ja mime opbrengst. Tarwe en haver staan mede uitmuntend; gerst iets minder, ofschoon nog vrij goed; de rogge alleeri is op vele akkers dun en schraal. Aardappelen hebben hier van de vorst slechts op zeer enkele stukken iets geleden. Waar dat piaats had daar worden zij geegd of digt aan den giond afgeschofleld. Ooftboomenzoowel appelen als peren, hebbeneven als de meeste abrikozeneen grooten overvloed van vrucbten gezet. Onderscheiden gewassenvooral de boo- nen, beginnen zeer naar regen te verlangen. Velsen, 7 Junij. Het grasgewas en het etgroen hebben in publieke veiling weder zeer hooge prijzen opgebragt. Beverwijk, 5 Junij. Het grasgewas der buitenstreken behoorende aan de gemeente, heeft in publieke veiling ruim 500, dus 20 pet. minder opgebragt dan verleden jaar. De tuinvruchten staan in deze streken uitmuntend en beloven een goeden oogst; doch ook hier is de behoefte aan regenwater zeer groot. Zutphen, 5 Junij. Ofschoon het in de laatste nachten vooral tegen den vroegen ochtendstondin onze streken ge- viofen heeft, zijn de vruchtboomen er goed afgekomen en hebben zij zeer weinig of niets geleden. Het koren belooft een goed beschot en staat bijna overal in de aren. Slieek1 Junij. Heden werd hier de gewone voorjaars- paardenmarkt gehouden. Ongeveer 200 paarden waren aan- gevoerd. De handel was ditmaal niet van groote beteekenis. Yoor werkpaarden werd van 20 tot/80 besteed; rijpaarden golden van 200 tot 500. Harling'eil3 Junij. Gisteren zijn hier uitgevoerd: 4490 kwart vaten boter, 5000 edammer- en 400 kanter kazen 1006 balen cichorei-wortelen178 balen vlas, 119 pakken heede, 26 kalveren en 338 schapen. Garnwerd6 Junij. Leest men veel over misgewas en gebrek in gras- en hooilanden, ook hier laat dit veel te wenschen over. Niet alleen dat vele landbouwers hunne hooilanden aan hun vee ten beste moeten geven, ook enkelen doen er een misgewas koren bij om er later, als de gelegenheid zulks toelaat, rapen of mangelwortels te poten. Vlas en aardap- pels laten zieh nog al goed aanzienen behalve enkele Ge wassen staan de veldvruchten over het geheel vrij goed. Dokkum, 5 Junij. De algemeene tentoonstelling van we^e de Friesche Maalschappij van Landbouw en Veeteeltdie dit jaar alhier in de maand Augustus zal worden gehouden, belooft zeer luisterrijk te zullen worden. Reeds nu worden vele toebereidselen gemaakt voor de alsdan te geven feesten die o. a. in muziekuitvoeringenharddraverijen en vuurwerk' zullen bestaan. Er is eene feestcommissie benoemd van 24 leden, met den Burgemeester als voorzitter. Ter tegemoet- koming in de kosten zal eene lijst van inteekening worden aangeboden aan de ingezetenen. Feerwerd, 6 Junij. Wordt van elders berigt, dat de veldvruchten zieh vrij goed laten aanzien ook uit deze envi rons kan zulks gemeld worden, vooral wat haver, zomergerst en enkele stukken vlas en boonen betreft. De aardappelen en sommige peulvrucbtenhoe lang ook in den grond gelegen beginnen zieh ook te vertoonen, maar met het grasgewas is het zeer slecht gesteld. Vele landbouwers zijn reeds genood- zaakt hun vee in t hooiland te brengen. Wanneer er niet spoedig regen en warmte komenzal er zeker weinig hooi geoogst worden. Haskerland6 Junij. De grasrups, die eenige weken geleden in vele landen eene groote verwoesting dreigde aan te ligtenis, na de warme dagen, die voor en na zijn voor- gekomen, bijna geheel verdwenen.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1