0^% 1870 Vrijdag, 17 Junij. No. M VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Een onmisbare Kaart, Haarlemmermeer. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Landbouw. 3?rijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Zitting van Zaturdag 28 Mei 1870. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 1.2J/2 Cent. KONINKLIJKE BESLUITEN. AANBESTEDINGEN. .;--v HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. zoo inderdaad mogen wij de voortretfelijke nieuwe Landbouw- Kaart van Nederlanddoor den Heer W. C. H. Staring, noemen. Zulk een Kaart is een degelijkveelomvattend wetenschappelijk boekwerk tevens. Wij gelooven niemand te kort te doen en evenzeer door niemand weersproken te zullen worden, wanneer wij beweren dat de heer Staring alleen de man mag heetenom ons zulk een kaart te leveren. Als theorist en praktikus volledig op de hoogte voor die taaktoegerust met een zeldzamen rijk- dom van kennis, volhardend in al wat hij doet, even ijverig als naauwgezet in zijne nasporingenen nimmer voldaan voor dat hij zijn onderwerp geheel beheerscht, vereenigt de heer Staring alles in zieh wat tot de uitvoering van zulk een ont- werp vereiseht wordt. Met zelfvoldoening kan en mag hij op het welvolbragte werk, dat zoo veel zorg en inspanning ge- vorderd moet hebbennederzienen wij verheugen ons te vernemendat de meest bevoegde beoordeelaars er eenstem- mig den grootsten lof aan geven. Is deze nieuwe Landbouw-Kaart een monument voor den ontwerper en vervaardigerzij is van het uitgebreidste nut voor de beoefenaars en vrienden van den landbouw voor den statisticusde gemeentebesturende lage en middelbare scho- len terwijl zijafgescheiden nog van hare waarde voor den belangstellende in en belangbebbende bij den landbouw, aan ieder die eene uitmuntende geografische kaart onder zijn da- gelijksch gebrnik wenscht te hebben bijzonder is aan te be- velen ja, welligt boven alle andere. Immers, zij vereenigt alles wat men van eene gewone kaart verlangen kan met een schat van de wetenswaardigste gegevens betreffende den aard en de exploitatie van den bodem. Zij is geographisch zoo volledig mogelijk, wat spoorwegen, kunstwegen en vaarten aangaattot den jongsten tijd bijge- houden, bevat de grenzen der gemeenten en de namen der streken waarbijvoor schoolgebruikde aanduiding der land- bouwstelsels, een veel te lang verzuimd hulpmiddel aanbiedt, om aan de jeugd het uiterlijk aanzien van den vaderlandsehen grond helder voor te stellen. De grasgroene weiden, de tarwevelden, de rogge- en boekweitakkers, de bosschen en beplantingende woeste heiden en duinen vertoonen zieh bier als van zelf. Met een paar lessen ter verklaring, levert de kaart een landschap op dat vast in het geheugen gepreut blijft, De kaart voldoet wijders aan eene lang gevoelde, maar steeds miskende behoefte, door het aanduiden der streken, als van Westerwolde, van Westfrieslandvan het Gooiland van Twenthe; namen die nog steeds op de tong van het al- gemeen liggen en die de jeugd, de gewone leerboeken der aardrijkskunde ten spijt, moet leeren kennen. Door hare groote volledigheid vormt de kaart eindelijk eenen onmisbaren klapper, bij het gebruik van blinde kaarten op de scholen. Heeds dus in hare uitnemende geschiktheid voor het on- derwijs en ter voorziening in de gewone behoefte aan eene deugdelijke, veel bevattende kaart, die door hare groote schaal (1 op 200.000) het raadplegen gemakkelijk maakt, en waarop men niets te vergeefs zoekthetzij plaatsenhetzij de tegenwoordige middelen van kommunikatie, is zij alle- zins aanbevelenswaardig. En toch is het opstenoemde hare grootste verdienste nietvooral in hare specialiteit als land- bouw-Kaart is zij eenig en voortreffelijk. De vriend van den landbouw vindt er de stelsels op aan- gewezen, die in Nederland heerschen. De kennis van het heerschende landbouwstelsel is de ware grondslagwaarop de kennis van den landbouw, in zijneu geheelen omvang, berust. Deze waarheid is bij het inrigten van agronomische kaarten zoodanig over het hoofd gezi^ndat Ned'erland zieh beroemen kan van, tot dusverre, alleen te staan, in het bezit van eene op zuiver wetenschappelijke gronden berustende landbouwkaart. De kennis van het heerschende stelsel is de kennis van den geheelen landbouw zelvenvan het deugdelijke dat vastgehou- den en ontwikkeld, van het verkeerde dat bestreden en uit- geroeid behoort te worden. Van daar heeft de vergelijkende studie der stelsels zulk eene groote waarde voor ieder die naar vooruitgang in den landbouw streeft. Elk provinciaal- en elk gemeentebestuur is verpligt om jaar- lijks, in het verslag van den toestand der provincie of der ge- meente, bijdragen te leveren tot de statistiekwaarbij de statis tiek van den landbouw eene zeer voorname plaats bekleedt; van dien tak van volksvlijt namelijk, waarin omstreeks twee derde der bevolking van Nederland, onmiddellijk of middellijk, haar bestaan vindt. Terwijl nu deze kaart boven alle andere kaar ten van Nederland op dezelfde schaal uitmunt, doordien zij de grenzen der gemeenten aanwijst, zoo is zij uitnemend ge- schikt om als ligger te dienenvoor alien die zieh ambtshalve moeten vergewissen van den toestand van den landbouw, of, wat hetzelfde isvan de statistiek van het heerschende land bouwstelsel. Deze kaart. kan alzoo niet wel gemist worden bij ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN LITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Uiterlijk Woeuadag.) elk gemeentebestuur ten platte lande en bij elk provinciaal statistiek bureau. De uitvoering strekt het etablissement der heeren J. Smul- ders C°.lithografen des konings, tot eer. De kaart is een model van zuiverheid en fraaijen kleurendruk. Verwerven zij zieh als industrieelen daardoor hoogen lof, zij verdienen als uitgevers dank voor den uiterst billijken prijs tot welken zij een zoo onschatbaar werk hebben ver- krijgbaar gesteld. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand Mei 1870. LTJST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADKESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KTJNNEN WORDEN. N°. 1. K. L. de Jongete Balke. 2. Itijks BuissantDoetinchem. 8. Gebrs. van Pijkelen, Leiden. 4. L. VisserOud-Carspel. van 8 tot 14 Junij 1870. GEBORENJohanna Catharina, dochter van L. Bleeker en W. M. Mul. Labina, dochter van K. "Wegman en H. Nieuwkoop. Willem, zoon van A. Claij en T. Davidzon. - Abraham, zoon van L. Onos en F. van Wieringen. Catharina Johanna Woutrina, dochter van H. C. Tomeese en N. Monte. Nicolaas, zoon van R. Kruijenaar en M. Stolte. Pietje, dochter van Anna Joren, ongehuwd. Marinus, zoon van H. Tamboer en N. Breedeveld. OVERLEDENAdrianus Willem, oud 2 dagen, zoon van A. van Kerk- wijk en M. P. de Boer. Grietje Lijnes, oud 78 jaren, weduwe van G. Kruijenaar. Maria Aleida Schulte, oud 24 jaren, gehuwd met J. van der Elst. Adriaantje Versteeg, oud 23 jaren, gehuwd met K. van Aren- donk. Maria Cornelia KouWenberg, oud 60 jaren, weduwe van A. Meulekes. Gerhardus Rudolphus, oud 6 .maanden, zoon van J. van der Elst en M. A. Schulte. ONDERTROUWDJ, P. Groen met A. H. A. Vervoort. J. Griek- spoor en H. Smits. GEHUWDL. L. van der Zon met J. van Diemen. Aanstaanden Zondag, 19 Junij, des avonds ten zes ure, zal de godsdienstoefening in de Hervormde kerk te Abenes worden geleid door Ds. Herwerden, predikant te Lisse. Voorzitter: de Heer J. WLantzendnrffer. Tegenwoordig tien Leden, zijnde de heeren Knaap, Buis, Tensen, 't Hooft, Lanser, van Riessen, Schone, Kuiper, Dorbeck en van Vuuren. Afwezig de heeren Timmermans en Klapwijk. De Notulen van 20 April 1870 worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld het navolgende: eenige Staats- en Provinciale bladen van 1870; b. brief van Gedeputeerde Staten, waarbij de ontvangst wordt berigt van de onlangs vastgestelde verordening op het bouwen; c. proces-verbaal van de gedane opneming der boeken en kas van den Gemeente-Ontvanger d. dat op heden nog bij de Haarlemsehe Bankvereeniging is gedeponeerd eene som van f 10,000. e. de uitslag der verpachting van de dorpswegen en verkoop van eenige boom9tammen, alsmede de aanbesteding van het begrinden der wegen. Alles aangenomen voor kennisgeving. 2°. Wordt besloten het schilderwdrk in de Raadzaal te gunnen aan J. van Poelgeest, voor f 329. 3°. Als leden der commissie voor de loting der Schutterij en het onder- zoek der reclames tot vrijstelling van schutterpligtigen, worden benoemd de heeren Knaap en Kuiper. 4°. Wordt gelezen eene missive van Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder, waarbij wordt medegedeeld, dat de huurprijs van den grond van den Ringdijk, benoodigd tot het bouwen van scholen is bepaald op 2 cents per el. Wordt besloten om daarin te berusten' en tevens de plaats bepaald waar de gebouwen zullen worden geplaatst. 5°. Worden vastgesteld de bestekken voor het onderhoudwerk aan scholen enz. in 1870. 6°. Een aan de goedkeuring der Vergadering onderworpen concept-besluit tot het doen van af- en overschrijving in de Begrooting dienst 1870 wordt goedgekeurd. 7°. Eene voordragt tot het doen brengen van veranderingen in de Begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur over 1869 wordt aangehouden ter nadere behandeling. 8°. Komt aan de orde de behandeling van het Kohier van den Hoofde- lijken Omslag dienst 1870. Wordt besloten dit Kohier te behandelen in eene besloten Vergadering. De openbare Zitting heropend zijnde, wordt het Kohier na de gemaakte wijzigingen vastgesteld op een bedrag van 8237.55, en de termijnen van invordering bepaald op 13 Augustus en 15 November 1870. 9°. De behandeling eener ontworp'en nieuwe verordening op de brandweer wordt uitgesteld tot eene volgende Vergadering. 10°. De benoeming van een lid der plaatselijke schoolcommissie wordt uitgesteld. Men besluit de aanbeveling aan de schoolcommissie terug te zenden, ten einde die in nadere overweging te nemen, voor het geval de heer de Breuk, die mede aanbevolen was, tot lid van den Raad mogt worden benoemd. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. 11°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld een schrijven van Mr. Phi lips, omtrent de verdere behandeling der zaak van het proces ca. de Heij. 12°. Aan de Vergadering wordt medegedeeld een rapport van den dage- lijkschen opzigter bij het bouwen der school n°. 8. Na eenige disenssie daaromtrent wordt besloten, te berusten in eene kleine verandering in het werk. Daarna wordt de Vergadering gesloten. Bij besluit van 10 Junij 1870, n°. 22, heeft Z. M. aan- gewezen de perceelen, welke ingevolge de wet van 30 Maart 1870' StaatiSmd n°. 55) ten behoeve van de aan te leggen Noordzee-harefrf onder de gemeente Velsenten algemeenen nuttein het publiek belang en ten name van de Amster- damsche Kanaalmaatschappijter uitvoering van die wet moeten worden onteigend. Z. M. heeft 1°. op hun verzoekeervol ontslag verleend aan G. A. Helmicb van Baak, als plaatsvervangend heemraad van het polderdistrict de Dremptsche, OldenhaafseheHoogluren- sche en Oldenbergsche dijken (Gelderland)2°. benoemd: tot lid van het bestuur van het waterschap de Nieuwe Zwaluwe- polder (Noord-Brabant)A. Wijne; tot gezworenen van het bestuur van het waterschap van den Huigenhilscben polder (id.), A. J. Punt en P. P. Maris; tot dijkgraaf van het waterschapsbestuur van den Oud Glimespolder (id.), J. P. Koenraadt; tot heemraad van het polderdistrikt Bommeler- waard boven den Meidijk (Gelderland), G, G. van derKaay; tot dijkgraaf van den Ser Lippenspolder (Zeeland), A. Dekker; tot beheerder van den Wilhelminapolderle polder-arrondis- sement (id.), W. de Troije; tot heemraden van het waterschap Bemnes (Utrecht), G. Biesbaar Jz.B. GrootveldW. Velt- huysen en B. Blomtot gekommitteerde van den Bentpolder (Overijssel)A. Belt; tot gekommitteerde van den polder het Lierder- en Molenbroek (id.) H. Voorthuis; tot dijkregter van den Stads Nieuwenpolder (Groningen), J. Ebels. Den 14 Junij werd in het Burgerweeshuis te Amsterdam, in een perceel, publiek aanbesteed: 1°. het afbreken van den bestaanden achter- en binnen-waterloop met de funderinirhet vernieuwen van de binnen- hn achter-waterloopenwalbe- schoeijingen, brug en vleugels met de fnnderingen, benevens het maken van een nieuwen vijzel en het verhoogen van den watermolengenaamd de Kostverlorenen 2°. het eenjari°- onderhoud van drie watermolens, twee overhalen en polder- huizenbeschoeijingentwee bruggen en een loods voor het stoomgemaal van de Sloter binnen- en middelveldsche gecom- bineerde polders, ingaande met primo Junij 1870 en eindi- gende ultimo Mei 1871. Aannemer de heer P. Peters voor 11,293. Den 8 Junij zijn door dijkgraaf en hoogheemradeu van den polder de Wijkerbroek aanbesteed: eenige vernieuwingen aan den molen van dezen polder. Yan 10 inschrijvingen was de hoogste 5349 en de laagste 3245, van den heer A. van Lithte Uitgeest. Dalfseil12 Junij. Vele akkers boekweit zijn in de jongste nachten voor een groot gedeelte door de vorst als verloren te beschouwen. Men is er op bedacht op nieuw in te zaaijen, ofschoon drie weken over den gewonen zaaitijd. De pacht over de tot dusver verpachte graslandenom eens ie hooijen is, in verhouding van het vorige jaar, hooger aan te nemen; de beloofde sonimen zijn wel riiet hooger, maar bet hooi kost wegens de mindere opbrengst een derde meer. Het eerste nieuwe hooi zagen wij gister binnenhalen. Cajtelle (Langstraat), 13 Junij. Het hooigras wordt hier en in de omstreken thans tot eene ongekende duurte verpaeht. Men berekent, dat de pachters gemiddeld 36 a 40 per 1000 kilogram betalen. Ook de boeren uit het zuiden dezer provincie, gewoon om hun hooiland van de landeigenaars hier uit de hand te huren, betalen een derde meer dan in het verloopen jaar, terwijl er naar berekening een derde minder te velde staat. Op vele plaatsen is het hooigras door de vele droogte rijp en unoet men beginnen met hooijen; op enkele perceelen heeft men reeds een begin gemaakt. De eere-diplomaas op de landbouw-tentoonstelling te Arnhem zullen den 29 dezer uitgereikt worden door den kommissaris des konings in de provincie Gelderland. Onder de sprekers zal ook de heer Cohen Stuart uit Alkmaar zijn, die de indij- king van het Wieringermeer zal behandelen. Men vleit zieh met een bezoek van Z. M. den koning. Zalt-Bommel10 Junij. Hoe gunstig (le weilanden alhier en in deze omstreken ook stonden is de verwachting eener

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1