Midilel om de rupsen, altlians de zoogenaamde processierupsin de vruclitboomen te vemietigen. Folltiek Clverzigt. 17 23 Junij. gekende rijzing werden enkele boeren echter aangenaam ver- rast; zoodat sommigen meer dan de helft meer ontvingen dan anderen. Een hunner, die nog een voorraad had van p. m. 40,000 kil.waaronder veel van voor twee jarenwiens geestdrijverij hem er toe geleid had niet eer te verkoopen dan tot den prijs van 22 per 1000/2 kil., heeft nu voor f 23 verkocht, dat is 1 kooger dan zijne profetie. Die gulden komt zijne natuur toe, zegt de man. Hoewel de meesten hem zijn geluk niet misgunnen, aangezien de man niet tot den gegoeden boerenstand behoort, is het toch jammer dat hij door de vervulling zijner profetie zeer in zijne dwaas- heid gestijfd zal zijn. Groningen17 Junij. Heden werd hier, onder voorzitter- schap van professor van Hall, eene vergadering gehouden van leden der gezamenlijke landbouw-genootschappen in deze pro- vincieter bespreking van eenige zaken in het beiang van landbouw en nijverheid. In de eerste plants werd de vraag behandeld of het wen- schelijk en nuttig geacht mag wordenpogingen aan te wenden tot het vestigen van eene afdeeling in deze provincie van de Vereeniging tot verbetering van het Paardenras. Die vraag werd in zooverre toestemmend beanlwoorddat besloten werd door de onderscheidene maatschappijen eene kommissie te doeu benoemenwelke omtrent deze zaak van haar gevoelen zou doen blijken. Ook werd besloten eene dergelijke kommissie in het leven te roepen ter beantwoording der vraag: welke bewerking van het vlas het verkieslijkst is, inzonderheid met het oog op den toestand der provincie Groningen. Over het derde punthet droogleggen der landerijen, wer den verschillende meeningen ontwikkeld, waarvan de slotsom was het uiten van den wensch, dat eenige geschikte personen zich met het draineren zouden belasten. De vraaghoe de verbeterde landbouw-werktuigen in dit gewest meer algemeen in gebruik kunnen worden gebragt werd hiermede beantwoorddat het wenschelijk was dat eenige partikulieren zich dergelijke werktuigen zouden aanschaffen om die aan partikulieren te verhuren. Het voorstel van het bestuur omwanneer lief landhuis- houdkuudig kongres in 1871 alhier wordt gehouden, uit de verschillende maatschappijen eene kommissie te benoemen om tot opluistering van dit kongres mede te werkenwerd bij akklamatie aangenomen. v Voorts werd door de vergadering met 51 tegen 7 stemmen besloten den wensch uit te spreken, dat de bestaande kom missie van landbouw blijve bestaanwaarna besloten werd de verschillende maatschappijen van landbouw en nijverheid uit te noodigen eene kommissie te benoemen, aan welke zal wor den opgedragen de voorbereiding eeuer in het volgend jaar te beleggen vergaderingop dezelfde wijze als thans werd gehouden. Ten slotte is bepaald de kommissie van landbouw uit te noodigen te overwegen wat gedaan kan worden om het slib uit de kanalen meer dienstbaar te rnaken voor den landbouw. Na dankbetuiging door den voorzitter aan de leden voor hunne opkomst, en betuiging van erkentelijkheid aan den voorzitter voor zijne leiding door deu heer Boeke, werd deze vergadering gesloten. Leetnvardeil20 Junij. Gedeputeerde Staten dezer provincie hebben aan de gemeentebesturen de volgende missive gerigt „Van meer dan eene zijde is te onzer kennis gekomen, dat er gegronde vermoedens bestaan dat de besmettelijke longziekte onder het rundvee, die vrij algemeen in de pro vincien Zuid- en Noord-Holland schijnt te heerschen, van daar naar twee gemeenten van dit gewest, Utingeradeel te Akkrumen Haskerland te Joure en Westermeeris overge- bragt, hetzij door aankoop van runderen uit die provincien afkomstig, hetzij door handelaren op de stallen of in de weiden der veehouders in deze provincie. Heeft nu de overbrenging der ziekte op bovengemelde wijze plaats, dan zou zulks eene groote ramp voor den vee- stapel alhier kunnen worden. Immers dan zal het niet baten dat in dit gewest de longzieke runderen, waarvoor geene vol- doende afzondering bestaat, worden afgemaakt, en zal die maatregel, hoe heilzaam ook, om lot de geheele uitroeijing der ziekte te gerakengeen doel kunnen treffen. Het gevolg zal alzoo zijn, dat door de provincie te vergeefs belangrijke sommen worden besteed tot onteigening en dooding van long zieke runderen. „De bovengemelde omstandighedengepaard met de in den laatsten tijd vermeerderde gevallen van longziekte onder de runderen in deze provincie, hebben het ons noodzakelijk doen achten u bij deze in het aljgemeen beiang te verzoeken, de veehouders op de daartoe meest geschikte wijze te doen waar- schuwen voor het gevaar van runderen, afkomstig uit de provincien Zuid- en Noord-Hollandwant al is het ook, dat die beesten schijnbaar of wezenlijk van de longziekte zijn hersteld, kunnen zij desniettemin het besmettend vermogen nog langen tijd met zich voeren." Deze missive is reeds door 'verschillende burgemeesters ter kennis hunner gemeentenaren gebragt en wegens het groot beiang, dat de provincie Noord-Holland er bij heeft, hebben wij gemeend haar in extenso te moeten mededeelen. De heer A. de Bruyn, fabriekant van beetwortelsuiker te Zevenbergenheeft een geschrift in het licht gegeven over de suikerbelasting hier te lande, waarin hij het gewigt van de suikerindustrie doet uitkomenen o. a wijst op de verlaging der suikerregten in Engelanddie hij van overwegend beiang voor den handel in dit land acht. De schrijver stelt in het licht den omvang van de beetwortelsuiker, waarvan de oogst in Europa bedroeg: in 1865/66 650 millioen k.gr., in 1867/68 635 en in 1869/70 minstens 770 millioen k.gr., waarvan in Nederlandin 1865/66 5 millioen, in 1867/68 8 J millioen en in 1869/70 12J millioen k.gr. Ter bevordering van de suikerindustrie en ,de daardoor te wachten vermeerdering van handel en volkswelvaart, hoopt de schrijver, dat het voor- beeldin Engeland gegevenvan eene belangrijke verminde- ring der suikerbelasting ook hier navolging vinden zal. Uit Eriesland meldt menHet plan bestaat om eerstdaags eene groote inpoldering op touw te zettenwaardoor eene aanzienlijke hoeveelbeid land, onder St. Johannesga, Oude- haske euz. gelegenwaar thans slechts uitgestrekte water- massaas worden aangetroffen, gewonnen zal worden voor landbouw en veeteelt. Door de heeren Dr. L. Mulder te ArnhemC. J. Geertsema te Zuidbroek en J. B. Snellen te Moordrecht, is het plan ge- vormd tot oprigting eener Landbouicers-Club. Deze instelliDg heeft ten doel: de bevordering van den vaderlandschen land bouw in den ruimsten zinen het voorslaan zijner belangen zoowel bij de Hoogeals bij de Provinciale en Plaatselijke Begering, als overal waar zulks wenschelijk mogt zijn. Tot die belangen behoort huns inziens in de eerste plAats al wat het landbouw-onderwijs aangaat: de veeartsenijkundede wa- terschappen, de landbouw-wetgeving op het stuk der tienden, der jagt en der grondbelasting de mest-verzamelingde sta- tistiek, enz. enz. Het bestuur zal bestaan uit 24 ledenzoo veel mogelijk te kiezen uit de verschillende provincien des rijksterwijl in elke provincie twee of drie korresponderende leden benoemd worden. De Club zal eenmaal 's jaars verga- deren daags voor de bijeenkomst van het landhuishoudkun- dig kongres. Zij zal bovendien een Tijdschrift uitgeven. De zamenkomst tot vestiging van de Club zal gehouden worden op Maandag 27 Junij e. k.des namiddags ten half twee ure, in een der lokalen boven het Stationsgebouw te Arnhem. Als mede-stichter der Club kan men toetreden voor /250 in eens, als donateur tegen 25 per jaar; terwijl de kontri- butie voor gewone leden op 10 jaarlijks gesteld is. Voor de nieuwe landbouwschool te Groningen is reeds een plan door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Aan dit plan zijn de volgende bijzonderheden ontleendIeder, mits niet jonger dan 14 jaren, wordt tot de school toegelaten. De leeftijd van omstreeks 16 jaren wordt voor de toelating het meest geschikt geacht, maar desverkiezende en bij de noodige ontwikkeling en kennis zal men reeds op 14-jarigen leeftijd worden toegelaten. De cursus zal zijn driejarig, aanvangende den eersten Maandag in September, en eindigende 15 Julij. Het leergeld voor iederen leerling zal zijn 100 's jaars, bij halfjaarlijksche vooruitbetaliDg. Leeriingen, die in het gebouw der school wonenbetalen daarenboven voor kost en inwo- ning,' vuur en licht, buiten de vacantien f 400 's jaars, of iudien zij eene afzonderlijke kamer willen hebben 450. Voor het bijwonen van slechts enkele lessen, wordt bij den aanvang van elk studiejaar belaald voor lessen die gegeven worden eenmaal 's weeks f 5; tweemaal 's weeks f 10; drie- maal 's weeks 15; vier- of meermalen 's weeks 20. Er zullen worden benoemd voor de wis- en natuurkundige vak- ken: een leeraar, 15 uren 's weeks, op een jaarwedde van 1300; voor de scheikundige vakken een leeraar, 19 uren 's weeks, op 2000; voor de natuurhistorische vakken: een leeraar, 14 of 15 uren 's weeks, op 1800; voor de land- bouwvakken: een Jeeraar, tevens directeur, 14 uren 's weeks op 2400, en een leeraar, 20 of 21 uren 's weeks, op 2000; voor kennis en leefregelkunde der huisdiereneen leeraar, 4 uren 's weeks, op 400; voor de staathuishoud- kunde: een leeraar, 3 uren 's weeks, op 300. Alle vakken zullen met het oog op den landbouw onderwezeri moeten worden en de landbouw zelf in zooveel mogelijken praktischen zin; tot welk doel uitstappen naar buiten de stad dikwijls zullen moeten geschieden., Te Ameide heeft de gewone jaarlijksche verpach'ting van de hooilanden met de naweiden plaats gehad, welke 20 per hectare meer hebben opgebragt dan in het vorige jaar. Sedert geruimen tijd tvas uit Eriesland de gevreesde long ziekte geweken. Thans heeft ze zich weder vertoond bij den veehouder G. J. van de Sclioot te Joure, van wien drie run deren zijn aangetast. Ze zijn in beslag genomen eh oumid- dellijk afgemaakt. Door den heer Berail, te St. Michiels-Gestelwordt in de TieUche Courant het volgende medegedeeld Eenigen tijd geleden zag ik als middel daartoe aangeraden het verbranden der rupsen en rupsenneslen met voorloop dit kwam mij nog al kostbaar voor. Ik beproefde tot het- zelfde doel kabelwerk en koolteer; de uitkomst is zoo gun- stig, dat ik dit middel, hoe eenvoudig ook en juist omdat het zoo weinig kost en zoo gemakkelijk aan te wenden is, in het algemeen beiang meen te moeten opgeven. Aan een stok windt men een weinig kabelwerkstopt dit in koolteer en steekt het aan. Met deze fel brandende vlam en den damp der koolteer kan men ze meester worden. Het is raadzaam den prop kabelwerk aan den stok niet te groot te nemen, ten ware men vooraf had nagespeurd waar de rupsen zich bevindenom voort te kunnen brandedwant aan uitblazen valt niet te denken. Trouwens de ondervinding leert hier spoedig de beste wijze van handelen. Ook zou men gemakshalve aan den stok een ijzeren kroontje kunnen hech- ten, waarin men een prop kabelwerk kan doen; dat alles wijst zich van zelf aan; rnijn doel is alleen om de aandacht der liefhebbers van vruchtboomen en der vijanden van rupsen daarop te vestigen in de hoop dat dit middel mede aanlei- ding zou kunnen gevenzoo niet tot verdelging dezer plaag dan toch tot behoud onzer vruchtboomen. Aan het verslag der Vergadering van den Gemeenteraad van Haarlemdd. 22 Junij, ontleenen wij het volgende: 1. De voorzitter legt over het exploit, ingevolge raadsbe- sluit van 2,4 Mei jl. gedaan aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van Eijnland; het proces-verbaal van den commissaris van polftiewegens de door het bestuur van Eijnland bewerkstel- ligde opening der sluis aan de Garenkokersvaarten de mis sive door Burgemeester en Wethouders aan Gedeput. Staten gezondenom in hooger beroep te komen van ,de beslissing ter zake van de sluis aan de Garenkokersvaart, door de Ver- eenigde Vergadering van Eijnland genomen. Aangenomen voor kennisgeving. 2. De winst- en verlies-rekening der Maatschappij ter be vordering van Landbouw en Landontginning in Nederland wegens de afdeeling Haarlembetreffende de pacht van het ophalen der aardasch, vuilnis en puinover het dienstjaar 1868/69, wordt, overeenkomstig het rapport der Commissie van financien, aangenomen voor kennisgeving. 3. Komt ter tafel een rekwest van de Nederl. Maatschappij voor Grondcrediet, verzoekende ,een gedeelte grond, grenzende aan de straat, achter het blok van 9 huizen in het Kenau- park, te mogen overdoen aan den mede-rekwestrant N. Soel- laartmet wijziging van de verpligting der Maatschappij om op dien grond te bouwen twee huizen met den voorgevel aan de straatzijde, in zooverre den verkrijger worde toegestaan om ook te bouwen aan de achterzijde van den grond volgens overgelegde plans. Wordt besloten de gevraagde toestem- ming te verleenenonder voorwaardedat gebouwd worde overeenkomstig door Burg, en Weth. goed te keuren teekening. 4. Op voorstel van den voorzitter wordt besloten, aan het Comite voor de verloting van paarden, enz., ter gelegenheid van de aanstaande paardenmarktte vergunnen het gebruik van de Hertenkamp tot het geven van feesten op 26, 27 en 28 Julij e. k.met vergunning om acht dagen te voren de toebereidselen daarvoor in gereedheid te brengen. De aanhoudende droogte wekt in Pranlcrijk al meer en meer bekommering en de toestand der landbouwers en werklieden wordt er met elken dag ongunstiger. De hoop der landbou wers op een goeden oogst is dan ook bijna geheel vervlogen, en elken dag meer droogte zal den lande schatten kosten. In het distrikt Beauce en in vele oorden van Normandie zijn de bronnen opgedroogd en moet de verdeeling van het voorhan- den water van wege de overheid geschiedenom twist en on- geregeldheden te voorkomen. In de omstreken van Orleans vragen de boeren bij massa's vergunning het vleesch van hun vee te verkoopen, daar gebrek aan voeder hen dwingt hunnen veestapel te verminderen. Van het platte land komen de treurigste berigten in over de droogtehet hooi moet zeer slecht zijn uitgevallen. Het graan staat mede niet goed. Aan de aardappelen ziet men de onheilspellende gele blaadjes in de wijngaarden vindt men een nieuw insectde pMUonera dat alles_ wegvreet en den boom doodt. Overal wordt in de kerken om regen gebeden. Uit Limoges berigt mendat op de laatst gehouden markt, kaWeren waarvoor nog geen maand geleden 200 francs werd gebodennu tot 80 francs geen koopers konden vinden. Al gemeen beginnen de landlieden thans dan ook hun vet vee te slagten en in den omtrek uit te verkoopenof ze brengen het naar de naburige steden ter markt, waar de slagters het vleeschondanks hun lage inkoopenop hoogeu prijs gehouden hebben. Nog wordt uit Lyon een zeker zeldzaam voorkomend geval gemeld. Op eene paardenmarkt in de nabijheid dier stad bleven twintig paarden, knollen wel is waar, maar toch altijd in gewone omstandigheden nog iets waardonverkocht aan de lijn en de eigenaars, geen het minste bod kunnende krij- genlieten die beesten maar wanhopig in den loopdaar niemand ze zelfs ten geschenke wilde hebben omdat zij het voeder niet konden verdienen. In Engeland worden de klagten over de aanhoudende droogte met elken dag luider. Het gras verdroogtzoodat het aan voeder voor het vee begint te ontbreken en veel vee moet worden geslagt, Overigeus komen de berigten daarin overeen, dat op goed gelegen gronden de wasdora van het te veld staande wel zeer door de droogte wordt tegengehouden, maar dat daarom nog niet alles verloren is. In Oostenrijk en in het geheele Oosten van Europa laat de oogst zich daarentegen heerlijk aanzienen het oostenrijksche ministerie van koophandel deelt pfficieel mededat de oogst in het Donaudal en in Ilongarije bijzonder bevredigend is daar de overstroomingen van den afgeloopen winter het land gedrenkt hebben en de aanhoudende hitte thans bijzonder gunstig is voor de granen. Aan de lezers van dit Weekblad, die ongerust mogten zijn over den gezondheidstoestand van Napoleon III, geven wij de verzekerinsj, dat deze souverein zich veel beter bevindt, dat de jicht hem in de laatste dagen minder gekweld heeft en hij zelfs in staat is geweest naar Saint-Cloud te vertrek- ken nadat de reis derwaarts uitgesteld was geworden. Maar te paard rijden mag de keizer in de eerste drie of vier weken niet, en dezen raad van de geneeskundigen zal hij wel opvolgen. Het andere nieuws uit Frankrijk betreft het Wetgevend Ligchaamdat van de regering, in antwoord op eene haar gedane interpellatieeenige geruststellende op- helderingen gekregen heeft over de St. Gotthard-spoorweg- kwestie, waarvan wij in ons overzigt gewag maakten. Zooals de zaak zich thans laat aanzien, behoeft er geen vrees voor ernstige politieke verwikkelingen te bestaan. De aanhoudende droogte, ten gevolge waarvan de landbouwende en de werken- de stand niet gering lijdeugeeft stof tot bekommering. In Engeland houdt de wetgevende magt zich bezig met een hoogst gewigtig onderwerpde schoolwet is bij het Lagerhuis in behandeling, en als overal elders stuit men ook daar op het groote bezwaar gelegen in het verstrekken van godsdienst- onderwijs. Of de britsche wetgevers den knoop op een voor alien bevredigende wijze zullen kunnen doorhakkenis een vraag waarop wij het antwoord moeten schuldig blijven. Spanje kan vooreerst nog wachten alvorens het een kouing krijgt. De Cortes zullen hunne werkzaamheden schorseri tot het einde van dit jaar, doch hebben, alvorens niteen te gaan, een belangrijk besluit genomen dat tot afschaffing der slavernij. De koning van Portugal verkeert waarlijk in een positie voor velen zijner ambt- of vakgenooten nog al benijdenswaard hij heeft het dood gemakkelijk, wordt niet lastig gevallen met ministerradenkabinetsradengeheime en niet-geheime raden maar behoeft slechts zijnen naam te plaatsen onder de beslui- ten, die maarscbalk Saldanha, de 80-jarige en toch nog zoo eergierige en heerschzuchtige diktator hem voorlegt. Deze eerste minister is alleenheerscher, maar al wat hij tot dusverre gedaan heeft is inderdaad nog zoo kwaad niet. Belgiii heeft nog geen nieuwe ministers, en ofschoon bijua

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2