Polderwezen. Landbouw. Olst, 28 Junij. Ten gevolge van de gunstige weSrsver- andering der laatste dagen is de toestand der weilanden zoo- danig veranderddat er reeds overal gras genoeg in de landen is, waardoor de prijzen van het hooi aanmerkelijk zijn gedaald. Het guste-vee geniet goeden aftrek en is aanmerkelijk in prijs gestegen. Twello29 Junij. Den 25 dezer hield de Oeldersche Maatschappij van Landbouw eene tentoonstelling van vee. Van vele gemeenten werd schoon vee aangebragt, en de eigenaars der schoonste melkkoeijen, vaars-koeijenpinken en stieren zijn bekroond geworden. Folitiek Overzigt. 24- 30 Junij. Groningen, 2 5 Junij. In 1858 werd voor de gemeente een deel der kweldergronden in den Dollard ingedijkt. Ook thans wilde men tot eene vernieuwde indijking overgaanen wel van die gronden, welke gelegen zijn beoosten den opdijk van den Eeiderwolderpolder. De voordeeligste en beste wijze van inpoldering zou zijn om die te doen aan beide zijden van de Aa. Daartoe zou evenwel de medewerking der pruissische regering worden ver- eischt, en men vreest dat die niet gemakkelijk zal zijn te verkrijgen. Men wenscht zich daarom te bepalen tot eene inpoldering aan de westzijde van de Aa, waardoor eene vermeerdering van land van 370 bunders kau worden verkregen. De groote moeijelijkheid is nu nog gelegen in de kwestie der uitwatering, en van daar dat men wel tot de inpoldering in beginsel be- sluitenmaar nog niet tot de uitvoering er van overgaan wil. Intusschen is door den opzigter der stadspolder- en kwelder gronden een indijkingslijn ontworpen, waarop men voornemens is 's Konings goedkeuring te vragen. Mogten daartegen be- zwaren bestaan, dan zal men vragen waar dan de bedijkings- lijn moet worden geplaatst. Yoorts zal men zich wenden tot het bestuur van den Reider- wolderpolder, met het verzoek de casu quo in te dijken landen toe te laten tot de watergemeenschap met de overige landen van dien polder, naar het kanaal van Fimel. Die toesteraming is noodig, omdat door genoemd polder- bestuur aan de gemeente slechts het regt op watergemeenschap en uitwatering naar Fimel was gegeven, wanneer de in te dijken landen niet meer zouden bedragen dan 280 bunders, terwijl men thans voornemens is 370 bunders land in te dijken. Met belangstelling wordt de verdere loop van deze voor de gemeente zoo gewigtige zaak tegemoet gezien. AmstCt.) De vlasteelt is in ons land een belangrijke tak van den landbouw. Vooral in de provincien Zeeland en Groningen neemt zij een voorname plaats in en steeds is men bedacht op het in werking brengen van machines, waardoor het braken en zwingelen van het vlas op de voordeeligste en voor de gezondheid minst schadelijke wijze kan geschieden. De gepen- sioneerde majoor-ingenieur W. P. del Campo, genaamd Camp, heeft zich op dat gebied vooral verdienstelijk gemaakt. In den Anna-Jacobapolder (Zeeland) houdt hij zich met de vlas teelt bezig, en de bevindingen, waarvan door hem het resul- taat is bekend gemaakt, zijn wel waardig meer algemeen bekend te worden. De beste wijze van rooting van het vlas houdt vooral de deskundigen verdeeld. De gezondheid niet alleen der arbeidersmaar ook van de bevolking in de geheele streek waar de rooting geschiedt, staat hierbij op het spel. Uit het door den heer del Campo gedurende 8 jaren ingesteld onderzoek is geblekendat het raeest aanbevelenswaard is de kunstmatige rooting in door stoora verwarmd water, tot eene temperatuur van 80 a 90 graden Fahrenheit. De kosten van eene stoom-vlasfabriek tot bewerking van den oogst van b. v. 60 hectaren, waarin tevens hennep kan worden bereid, be dragen ongeveer 24,000, waarvan de rente a 5 pet./ 1200 beloopt. Nu kan er per hectare eene winst van 100 behaald worden, zoodat men, na aftrek der rente, een zuivere winst heeft van 4800 of 20 pet. 'sjaars. Wierd er nu een hon- derdtal dergelijke fabrieken opgerigt, dan zouden alleen daardoor in den winter ruim 4000 personen werk kunnen erlangen en een half millioen aan arbeidsloon verdienen. Voor het braken wordt als de beste machine aanbevolen die van Sandfort en Mallory. Het meeste voordeel kan nog behaald worden, wanneer men de vlasfabrieken verbindt aan meekrapfabrieken. De kosten voor beide zijn dan veel minder en de winsten grooter. Hierbij dient nog te worden opgemerkt, dat het rootwater uitmuntend geschikt is voor de vruchtbaarmaking van bouw- en weiland. Uit een en ander volgt dat de vlas teelt, bij doeltreffende behandeling, een belangrijke bron van volkswelvaart kan worden. AmstC Arnhem, 29 Junij. Gisteren ochtend te 11 /2 ure is de eerste zitting der algemeene vergadering van het 24ste Ned. Landh. Congres gehouden. Zij werd geopend met eene rede van den vcorzitter, baron van Voorst tot Voorst. De ver gadering heeft, op daartoe ingekomen uitnoodiging van den gemeenteraad van Groningen, bepaald, dat het 25ste Ned. Landh. Congres te Groningen zal gehouden worden. Tot leden van het bestuur zijn benoemd de volgende heerendaartoe door burgemeester en wethouders van Groningen aanbevolen: Mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, te Zwolle, eere- voorzitter; Dr. B. D. H. Tellegente Groningen, voorzitter; C. J. Geertsema, te Zuidbroek, 2e voorzitter W. J. D. van Itersonte Groningen, le secretaris; P. J. Koster, te Gro ningen, 2e secretaris; Jb. Boeke, te Groningen, penning- meester; en tot leden: Dr. L. Ali Cohen, te Groningen; C. Reinders, te Zuidbroek; J. H. Roemelingh, te Finster- wolde; K. K. de Waard, te Grijpskerk; T, Borgesius, te Oude-Pekela; Jhr. E. de Wendt Alberda van Ekensteinte Marum, en H. Hofman, te Appingadam. De vergadering duurde zeer kort, daar vele bestuursleden en leden zich naar het tentoonstellings-gebouw begaven om Z. M. den koning af te wachten, die te 12 J/2 ure hier aankwam en aan het gebouw door den voorzitter van het congres, den kommissaris des konings in de provincie Gelderland en de leden van de com- missie der jnternationale tentoonstelling opgewacht werd. Z. M. heeft zich daar geruimen tijd opgehouden en vervolgens een collation gebruikt bij den kommissaris des konings, van waar Z. M. ten 6 ure naar het Loo vertrok. In de heden ge houden algemeene vergadering van het congres, heeft de heer Dr. L. Mulder, ook namens de heeren C. J. Geertsema en J. B. Snellen rapport uitgebragt betreffende hunne bemoeijin- gen ter zake van een centraal comite van landbouw. Volgens hunne mededeeling zijn hunne pogingen om zoodanige veree- niging op te rigten in zoover geslaagddat zij in eene gis teren gehouden bijeenkomst van belangstellenden (23 personen waren tegenwoordig) tot de oprigting besloten en eene kom- missie benoemd hebben om de ontwerp-statuten zamen te stellen. 's Graveilhag'e24 Junij. Gisteren heeft de gemengde commissie bij koninklijk besluit van 4 Mei Staatsblad N°. 1), ingesteld, eene vergadering gehouden in het locaal van bet departement van binnenlandsche zaken. De commissie heeft tot taak het onderzoek van het plan voor de droogmaking van een gedeelte der Zuiderzee, waarvoor door de. Nederland- sche Maatschappij voor grondkrediet te Amsterdam concessie is aangevraagdwelke aanvrage sedert is overgenomen door de leden van het bestuur dier maatschappij. Aan het hoofd dier gemengde commissie tot onderzoek door den koning benoemd, staat de heer Mr. G. de Vries, lid van den raad van state, Het secretariaat wordt waargenomen door den heer W. P. Leemans, ingenieur van den waterstaat. Dalfseil, 26 Junij. De sedert Vrijdag hier gevallen regen verwekt eene algemeene vreugde en ook bij den landman. De tot heden verpachte hooilanden hebben in verhouding van sommige jaren het dubbele opgebragt; bij de groote booi- verpachtingenwelke hier binnen weinige dagen zullen plaats vindenziet men wegens de gunstige weersverandering eene aanmerkelijke daling tegemoet. De prijs, welke reeds tot/20 de 500 kilogr. gestegen was, zal op 12 a 14 terugloopen; voor zoover bekend is, is reeds edn partij hooi tegen 11 de 500 kilogr. afgestaan. Rogge, boekweit, haver en garst hebben weder door den regen eene gunstige verandering ondergaan en beloven nog eene goede opbrengst. Diepenveeil, 26 Junij. In het belang van den landbouw wordt medegedeeld, dat vele landbouwers in deze streken in de laatste jaren door de aardappelen met een handploeg aan te aarden, de gunstigste resultaten verkregen hebben. Niet alleen had men door die nieuwe wijze minder werk om het onkruid te verwijderenmaar ook een ruimer beschot en grooter aardappelen dan vorige jaren. Deveilter22 Junij. De nieuwe aardappelen worden reeds door de tuinlieden dagelijks gerooid. De kwaliteit wordt zeer geroemd. Door de steeds aanhoudende droogte zijn zij echter klein van stuk. Rrimpenerwaard22 Junij. De beetwortelcultuur, met welke men in deze streken dit jaar voor het eerst eene proef nam, schijnt te zullen mislukken. Apeldoom23 Junij. Op de veetentoonstellingdie den 2 Julij te Arnhem zal gehouden worden, zal 0. a. ook aan- wezig zijn de uitmuntende 3-jarige Durham-stier van Z. M. den koning. Die stier zal tevens te koop worden aangeboden. Scliagen 21 Junij. De gisteren hier gehouden jaarlijksche paardenmarkt (tevens kermis zijnde) werd door het schoonste weder begunstigd, en door eene groote menigte menschen, zoo uit den omtrek als uit meer verwijderde plaatsenbezocht. De aanvoer van paarden was taraelijk; men telde ruim 330 aan de lijn en 50 a 60 veulens, waarvan er eenige bij de moer verkocht werden. Er was goed soort van paarden. In den aanving was de handel stug en scheen er weiriig kooplust, docli later op den dag werd hij zeer geanimeerd. De prijzen voor de rijpaarden liepen tot 350; voor de goede werk- paarden besteedde men van 150 tot 200, voor mindere soort van 40 tot100 en voor de veulens van50 tot 60. Gromng'eil, 26 Junij. De alhier bestaande landbouwschool zal, ten gevolge van de opheffing van het praktisch onderwijs in den landbouw en de verhuring van de boerderij te Haren, geheel worden hervormd. Nu het onderwijs zich alleen tot theorie zal bepalenwordt het aantal leeraren en leervakken aanmerkelijk uilgebreid. Een der te benoemen leeraren zal als direkteur der inrigting aan het hoofd der school geplaatst worden met een salaris van 2400, terwijl het gebouw zoowel in- als uitwendig geheel zal worden veranderd. Eerstdaags zal de verbouwing in het openbaar worden aanbesteed. Vele belangstellenden bevonden zich in den morgen van den 24 dezer op het land van den heer H. Koning, in de nabijheid dezer gemeente gelegen. Met een uit het magazijn van de heeren Boeke en Huidekoper afkomstig grasmaaituig werd op verzoek der kommissie van landbouw, een proef genomen die, de gesteldheid van den grond in aanmerking nemende, zeer goed voldeed. Het is eene uitvinding van de heeren H. Hornsby en Zoon, eene firma die reeds verschillende medailles heeft behaald voor hare uitstekende werktuigen. Met de grootste gemakkelijkheid werd het gras gesneden en zelfs zoo kort, dat geen maaijer het beter zou kunnen doen. Het maaituig werkt op de wijze van een schaar en schijnt ook wegens duurzaamheid zeer aanbevelenswaard. Tevens werd een booischtidder beproefd, die uitmuntende uitkomsten opleverde, even als een paarden- hark, waarmede het gras op gemakkelijke wijze werd bijeen- gezameld. Ware de proef genomen op een beter gelegen land, dan zouden de resultaten nog meer afdoende zijn geweest. {Amst. Cour.) Op 5 Julij zal de vroeger aangekondigde tentoonstelling van voorwerpen van landbouwnijverheid in het naburige dorp Beerta worden geopend. Op den dag der opening zullen de tentoon- gestelde werktuigen worden beoordeeld en beproefd. Den 7 Julij wordt er ring gereden terwijl den 8sten eene openlijke ver gadering der afdeeling Beerta van de Maatschappij van nijver- heid zal worden gehouden en tevens de uitreiking der bekroo- ningen zal geschieden. Blokzijl, 21 Junij. Ondanks de annhoudende sterke droogte staan in het nabijgelegen Ambt Vollenbove alle veldvruchten boven verwachting goed; alleen het gras is zeer schraal; van daar dat de verhuringen of grasverkoopingen boven mate hoog stijgen. Oeg'stgeest, 24 Junij. De te veld staande vruchtenwaar- over uit andere gemeenten volgens de droogte misschien wel wat overdreven geklaagd werd, staan hier naar omstandigheden vrij goed; de aardappelen zullen over het algemeen wel niet groot, maar goed zijn, en men kan veilig aannemen dat de opbrengst daarvan nog voordeelig zal mogen worden genoemd. De weilanden staan nog niet welig en het gras is dan ook met regt schaars te noemendoch indien men bedenkt hoe voor een tweetal jaren de stand daarvan eveneens zoo was en veel te wenschen overliet, dan behoeft men ook ditmaal daar- voor niet bevreesd te zijnte meer daar de gevallen regen op veel verbetering doet hopen. Slllilde, 24 Junij. De aardappelen en boekweit, die door de nachtvorsten zeer veel hadden geledenbeginnen zich eenigzins te herstellende boekweit, die op vele akkers op nieuw moest worden uitgezaaid, zal door den gevallen regen wel te voorschijn komen en kan nog wel een goed beschot opleveren. Keppel, 27 Junij. In onze groote naburige landbomv- gemeenten wordt het hooi door buitenlanders opgekocht, het- welk eene belangrijke rijzing in den prijs van dit artikel te weeg brengt, zoodat er zelfs tot/20 a/22 voor de 500 kilo besteed wordt. Het wordt, na vooraf geperst te zijn, bij geheele scheepsladingen naar heinde en verre verzonden. Zutplieil27 Junij. Buitengewoon hoog was in de vorige week de prijs der hooi-verpachtingen te Keppel. In 1869 bedroeg deze 100 per morgen en nu/ 200; terwijl de op brengst denkelijk niet eens de helft zal bedragen. De nieuwe aardappelen worden reeds gerooid. De opbrengst is ruim en de kwaliteit wordt zeer geroemd. De opbrengst der kersenboomen is zeer groot. Hailing'en28 Junij. Op St. Jan is het begonnen met regenenzoodat aan de behoefte aan water een einde is ge- kometi. Het is echter vreemd dat. niettegenstaande de lang- durige droogte alles te velde nog zoo goed stond het vlas is achterlijk gebleven en er is te weinig gras voor den hooi- bouwmaar overigens staat het gewas overal zeer goed, in- zonderheid ook de boomvrucbten. De omstandigheid, dat op St. Jan de regen begonverwekt bij de landbouwers hier en daar groote bezorgdheidmen kent toch het bijgeloof, dat vertelt hoe in dat geval de regen 40 dagen moet aanhouden. Een span vierjarige zwarte merrien van den heer H. J. Ankersmitlandbouwer te Terwoldeverwierf den hoogsten prijs. Voor merrien met veulens. kreeg de heer Breukink landbouwer te Brummen, den eersten en de heer Timme, te Twello, den tweeden prijs. FrederikSOOrd, 26 Junij. Na eerst op eene hoeve de proef te hebben genomen is het bestuur der Maatschappij van Wel- dadigheid bij den aanvang van dit jaar er toe overgegaan op drie hoeven Koning Willem III, Generaal van den Bosch en TJtrecht) kalveren te doen mesten. Deze tak van veeteelt mag nu als gevestigd beschouwd worden en levertbehalve direkt geldelijk voordeel, ook vermeerdering van mest op, waardoor de aankoop van dit, voor den landbouw onontbeerlijk artikel kan verminderen. De velte kalveren vinden goeden aftrek. Uit Naaldwijk wordt gemeldIn het naburige Kwintsheuvel onder de gemeente Monster, zijn in den nacht van 22 op 23 dezer in eene weide vijf koeijentoebehoorende aau den bouw- man J. B. Reineke, op eene vreeselijke wijze verminkt en mis- handelddoor namelijk den beesten de spenen af te snijden en onderscheiden messteken toe te brengen, teu gevolge waarvan, toen men des morgens in de weide kwam om de koeijen te melken, er geheele plassen bloed op het land lagen en sommige dier beesten in levensgevaar verkeeren. Tot nog toe heeft men den dader of de daders niet kunnen opsporen; er is 50 uit- geloofd aan hem, die den schuldige weet aan te wijzen. Hoe vaart Napoleon III? De lezers van dit Weekblad rigten, ze hebben er het regt toe, deze vraag tot ons; maar tot ons leedwezen zijn wij niet in staat hun de verlangde inlichting te geven. Zelven niet bij magte den toestand van den doorluchtigen lijder te onderzoeken of te laten onderzoeken moeten wij afgaan op de mededeelingen dienaangaandewelke van verschillende kanten gedaan wordendoch die mededee lingen zijn zoo uiteenloopenddat er met zekerheid niets is uit op te maken. De keizer heeft jichtaanvallen, die heden hevigmorgen minder hevig zijnde keizer gaat uit en gaat niet uithij presideert met of zonder pijn den ministerraad de beurs daalt bij een doordringenden smartkreet des lijders, rijst wanneer de napoleontische ligchaamsbewegingen weder met meer gemakkelijkheid kunnen gedaan worden; maar het ware van de zaak weet men niet. Intusschen gelooven wij niet dat de gezondheidstoestand van Napoleon III voor het oogenblik zorgwekkend is; het moet echter niemand verwon- deren dat met belangstelling alles gelezen wordt wat hierop betrekking heeft, want de gevolgendie zijn dood voor Europa zal kunnen hebben, zijn van te veel gewigt en te ingrijpend van aarddan dat niet iedernl. ieder die een vijand is van revolutionnaire handelingen en van plotselingen politieken ommekeer, aan bet hoofd van den Staat in Frankrijk nog vele levensjaren zou toewenschen. Belangrijk nieuws is overigens uit Parijs te melden. Bij het Wetgevend Ligchaamwaar een der leden een voorstel heeft gedaan tot opheffing der ballingschap van de vorstenhuizen die van den troon vervallen verklaard zijn, nl. Bourbon en Orleans is ingekomen een brief van vier prinsen van het huis Orleans, houdende verzoek om vergunning in Frankrijk terug te keeren. Het spreekt van zelf dat dit feit opzien baart, de algemeene belangstelling heeft opgewekt en gaande houdt, en de regering misschien wel een weinig in verlegenheid brengt. Ofschoon de vier adressanten verklaren dat zij, zonen en kleinzoon van koning Lodewijk Filips, in hun vaderland wenschen terug te keeren niet als kroon-pretendentenmaar eenvoudig als

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2