Advertentien. ■IHBE8TEMB8. LANDBOl WRAART VAN NEDERLAND 2. GEMEENTEKAART VAN NEDERLAND, A A N B E S T E DI N G. Haarlemmermeer. - 103 Gemeng-de Herigteii. Haarlemmermeer-P older. Eene HOFSTEDE, Haarlemmermeer. 30 Bunders uitmuntend te veld staand VLAS. GENEZING DOOR HET MAGNETISMES. door W. C. H. STARING; beide op de Schaal van 1300,000, ieder a 10. OPGEPLAKT, OP ROLLEN EN VERNIST a 17.50. TE HUUR GEVRAA'GD; GROOT 2 0 TOT HOOGSTENS 4 0 BUNDERS, met goede WOAIAG, 1°. het uitvoeren van eeuigc OMerhoudswerkcn aan de Scholen, OnderwijzerswoningenBraiidspuit- liuizenenz. 2°. het maken van een aanbouw aan de Oiulerwijzers- woning- te Nieuw-Vennep. UIT DE HAND TE KOOP: GalJcwellingen en Maagziekten. burgersmag men het voor zeker houden dat hun verzoek zal worden gewezen van de hand. De regering lieeft bij de behandeling van het ontwerp van wet op de benoeming van maires (burgemeesters) de overwinning behaald; al de amendementen werden verworpen en haar ontwerp aangenomen. Bij de diskussie over deze aangelegenheid zijn over Napoleon I woorden gezegdalles behalve vleijend voor wijlen den eersten keizer en die zeker dezen zich in zijn graf hebben doen omkeeren. Engeland heeft zijn minister van buitenlandsche zaken ver- lorenlord Clarendon is in den ouderdom van 70 jaren over- leden. Hij was een uitstekend staatsman die aan zijn va- derland groote diensten bewees. De zoogenaamde ier- sche landbillde dikwijls door ons besproken wet regelende de verhouding tussehen landheer en pachter en beider weder- zijdsche regtenis door het Hoogerhuis definitief aangenomen. In het Lagerhnis duurt de diskussie over de schoolwet voort een eerste overwinning is door de regering reeds behaald daar een voorsteldoor een der leden gedaan en dat in strijd was met de bedoelingen van het kabinet, met eene groote meerderheid werd verworpen. Uit neenover Spanje hebben wij een lang verwachte tijding mede te deelen. De ex-koningin Isabella II, eindelijk, hoewel wat laat, tot het besef gekomen dat de terugkeer op den troon voor haar eene onmogelijkheid is gewordenheeft jl. Zaturdag, in het hotel dat zij te Parijs hewoontde akte van afstand onderteekend en plegtig afgekondigd. Bij deze akte draagt de gewezen koningin hare regten als souvereine vorstin over op haren zoondon Alfonso, prins van Asturie, beveelt dezen prins die het aantal pretendenten in Europa komt vermeerderen bij hare voormalige en bij zijne toe- komstige onderdanen regt hartelijk aan. Een afzonderlijke proklamatie tot de Spanjaarden herinnert hun limine pligten jegens het koninklijk huis dat thans in ballingschap leeft, en Isabella vertrouwt dat zij hunne liefde voor en hunne gehecht- heid aan de wettige dynastie zullen bewijzen. Wij weten niet of de vorstin hierop laat volgen de woordengelijk zij be- wezen hebben in September 1868 en later," doch meenen het er voor te mogen houden dat deze woorden er niet in staan in officiele stukken, in zoogenaamde staatsdokumentenvvordt wel nu en dan gelogen, dit is nu eens zoo, en kan misschien niet anders; maar eene verklaring zoo in strijd met de waar- heid als de hier onderstelde zou geweest zijn, ware toeh wat al te grof. Dat de Cortes zijn uiteengegaan en eerst den 31 Oktober a. s. hunne zitting zullen hervatten, is een bewijs dat de voorloopige toestand van Spanje minstens nog vier maanden onveranderd zal blijven maarschalk Serrano regent, zoo goed als koning; maarschalk Prim, minister van oorlog en voorzitter van het kabinet, zoo goed als diktator. Is Prim zoo goed als diktator, in Portugal is maarschalk Saldanha werkelijk alleenheerscher. Deze staatsmanwelke op een ouderdom wanneer men aan niets anders dan aan het scheiden uit dit leven denkt, meent dat hij als het ware een nieuwe loopbaan moet betredenheeft den jeugdigen onbe- dreven koning onder den duim. Lodewijk II mist alie veer- kracht en zelfstandigheid, en het konstitutionnele koningschap, zoo als het door hem wordt opgevat en uitgeoefend, is een vertooning die tot een spottenden lach maar tevens tot een medelijdend schouderophalen dwingt. Indien inderdaad, gelijk velen beweren Saldanha naar de vereeniging der twee troo- nen van Spanje en van Portugal op een hoofddat van Lo dewijk II of van diens broeder, streeftdan zou dit plan hem stellig al gelukt zijn, ware het niet dat Prim, die ook wat te zeggen heeft, er naar het schijnt niets van wil weten. In Oostenrijk vallen de verkiezingen voor den rijksraad niet uit tot tevredenheid der liberalen, en naar het zich laat aanzien zal de klerikale partij in de kamer der afgevaardig- den een sterkte erlangen die haar in staat zal stellen den strijd met hare tegenstanders krachtig vol te houden. Belgie heeft nog geen nieuwe ministers; en ofschoon de koning een der hoofden van de klerikale partij geraadpleegd, en naar men zegthem (den heer d' Anethan) de zamen- stelling van een kabinet opgedragen heeft, zijn velen nog van meening dat de moeijelijkheden aan de optreding van een anti-liberaal ministerie verbondenniet ligt zullen kunnen uit den weg geruimd worden. De Tweede Kamer van de Staten-Generaal heeft dezer da- gen aangenomen het aanhangig wets-ontwerp ter zake van de veeziekteniet echter dan in menig artikel gewijzigd, en dan nog maar met eene meerderheid van slechts twee stemmen (32 tegen 30), welke geriuge meerderheid, naar men wil, slechts te danken is aan de toevallige afwezigheid van eenige leden bepaalde tegenstanders van het ontwerp (die, zouden wij meenendan liever niet toevallig afwezig moesten zijn geweest). Daar het dus mogelijk is dat de Ecrste Kamer het ontwerp nog afwijsthet in elk geval zouder haar geen wet wordt, en, hoezeer de zaak ook voor Haarlemmermeer van belang zij onze lezers weinig hebben aan de kerinis van het half-geboren kindzullen wij het eerst als 't werkelijk ge- zond in 't leven treedtin zijn geheel hun presenteren. Men vemeemt dat bij de direktie van den Rijnspoorweg het plan bestaat, om wegens de te Arnhem te houden iuternationale tentoonstelling van land- bouwwerktuigen in de maand Julij, een volkstrein te doen loopen van s Gravenhage naar Arnhem, die eerst *s avonds laat terug vertrekken zal. Men vemeemt dat de huwelijksverbindtenis van prinses Marie der Nederlanden met den prins von "W ied, zoo er zich geen hindernissen voor- doen, bepaald is op 19 Augustus a. -s. Onlangs ontving men aan het postkantoor te Helder een brief, met het volgend adres: //Alkmaar den 22sten Junij 1870 in de Kompiestraat woonplaats n°. J. Dien bootschap die gij mede hebt gegeven is niet teregt gekomen want er was niemand te huis." Het tijdelijk postkantoor te Scheveningen is, te rekenen van Maandag den 27 Junij jl., in werking gebragt. Onder de haagsche dragers van het Zilveren Kruis is er e'e'n, die het onaanzienlijk beroep van schoenpoetser uitoefent. ;,Ge hebt het niet ver in de wereld gebragt voor een oud-gediende," zeide dezer dagen iemand tegen hem. »Och mijnheer," antwoordde de oude man opgeruimd, //ik ben in hetzelfde vak gebleven. Bij Waterloo poetsten wij den Franschen de ooren, en nu poets ik de laarzen van mijne landgenooten(Historisch.) Den 23 Junij is te Dongen op de Vaart in bijua 102-jarigen leeftijd overleden Arnoldus v. d. Dussen, in leven oud-onderwijzer aldaar. Hij was van een trap, een paar treden hoog, afgevallen dit was de oorzaak van zijnen dood. - De heer Batteke, bierbrouwer te Zutphen, had In den laatsten tijd de treurige ervaring opgedaan, dat herhaaldelijk geld was ontvreemd uit den lessenaar op zijn kantoor, zonder dat hij den dader kon ontdekken. Onlangs verborg een agent van politie zich in een kast, en omstreeks mid- demacht hoorde hij twee personen naderen. Deze deden het kantoor met een sleutel open, vervolgens met dhn anderen den lessenaar, en namen daaruit een bakje met geld, te zamen f 1.50. //Een kale jagt", zeide een der dieven. //Een goede-jagt", riep de agent, terwijl hij te voorschijn kwam en beide personen arresteerde. Zij behooren tot de knechts der brouwerij, zijn gehuwd en hebben kinderen. Dc wederopening van het rijksmuseum te Amsterdam zal plaats hebben op 4 Julij e. k. Het museum zal in het vervolg geopend zijn: van 10 ure 's morgens tot 4 ure 's uamiddags, gedurende de lange dagen, van 15 Maart tot 15 September; van 10 ure 's morgens tot 3 ure 's namiddngs, gedurende de korte dagen, van 15 September tot 15 Maart. Door wijlen Catharina Middendorp, onlangs in den ouderdom van 85 jaren te Berg-Ambaeht overleden, werden aan het weeshuis te Delft, alwaar zij hare opvoeding had ontvangen, vermaakt 3 certificaten 2f pet. Ned. Werk. Schuld. Verder vermaakte zij aan het oude mannen- en vrouwenhuis te Delft, alsmede aan het diakonie armbestuur te Berg-Ambacht, elk een legaat van honderd gulden Voor eenige dagen werd bij het passeren van den spoortrein tussehen Falkenburg en Wilree, in Limburg, eene vrouw, die zich op de baan bc- vond, door den trein overreden en bleef op de plaats dood. Onlangs had bij een koffiihuishouder te Dordrecht een behendige dipfstal plaats. Een vreemdeling, J. P. genaamd, wonende te Voorburg, had in het koffijhuis biljard gespeeld en vond die ballen zoo mooi, dat hij ze in zijn zak futselde en verdween. De koffijhuishouder bemerkte zulks toen anderen wilden gaan spelen en gaf van deze vrijpostigheid kennis aan de politie, die terstond nasporingen deed, met dit gunstig gevolg, dat het den agent J. Blaauw mogt gelukken, genoemden persoon des nachts te arresteren en voorloopig onschadelijk te makeu. Bij onderzoek bleek, dat dezelfde persoon den vorigen dag aan het Groothoofd een valies, met kleedingstukken gevuld, op dezelfde wijze zijn eigendom had genoemd en hetwelk voor een poos was nedergelegd op een der voor de koffijhuizen staande tafeltjes. Met zekerheid kan gemeld worden, dat te Oosterbeek, pp het graf van den heer mr. J. van 's Gravenweert een ijzeren gedenkteeken zal ge- plaatst worden, van weg* den man, die 40 jaren zijn gezel en vriend mogt wezen. Als eene bijzonderheid vememen wij, dat de heer van 's Graven weert voor omstreeks 40 jaren de voorganger was van onzen Jacob van J.ennep, naast wien hij rust, als voorzittend meester van de loge Willem Hrederik te Amsterdam, en als, lid van het Groot Oosten. De heer van 's Gravenweert was omstreeks 15 jaren ouder dan van Lennep en kende hem reeds als kind, toen hij aan het huis van diens ouders verkeerdc. Dit Bijswijk wordt als eene bijzonderheid gemeldVoor eenige dagen, toen de heer K. met zijne windhondjes (twee prachtige exemplaren) wandelde, waagde een der dicrtjes zich tussehen de wielen van een voortrollend rijtuig en moest die roekeloosheid met den dood bekoopen. Wijl het diertje drachtig was, deed de heer K., op aanraden van zijn medgezel, hetopenen, te meer, wijl men met grond vermoedde, dat de jongen ongedecrd konden gebleven zijn, zooals dan ook werkelijk het geval was. De jongen, (men vond er drie) die op zulk eene onnatuurlijke wijze en nog onvoldragen ter wereld kwamen, werden aan een kat tocvertrouwd, die voor weinige dagen de eerste moedervreugde gesmaakt had, doch van hare jongen was beroofd geworden. De kat, de vijandschap tussehen haar geslacht en dat der haar toevertrouwde voedsterlingen vergetende, verpleegde de hondjes regt moeder- lijk gedurende drie dagentoen werd de verdere opvoeding der zuigelingen toevertrouwd aan een hond, wiens zorg voor hen ook niets te wensclien overlaat, zoodat de hondjes goed ontwikkelen. Zondag jl. werden de bewoners van Brussel verschrikt door het geroep langs de straten uDood van Napoleon III!" Ieder keek naar buiten en zag kielmannen met groote borden, waarop die kreet met kolossale letters te lezen stond, terwijl zij hoopen kleine blaadjes voor 10 centimes te koop aanboden. Ieder moest natuurlijk de bijzonderheden weten van de gebeur- tenis, die geheel Europa in rep en roer kon brengen, en in weinige uren waren duizende blaadjes verkocht. Wat echter bleken zij te bevatten? Niet anders dan eenige alledaagsehe opmerkingen over de gevolgen, welke de dood des Franschen keizers zou kunnen hebben! Een verschrikkelijke gebeurtenis heeft dezer dagen in de nabijheid van het bekende stadje Vevayaan het meer van Geneve (in Zwitserland), plaats gehad. De leden eener zeer aanzienlijke muziek-vereeniging hadden het plan beraamd om een uitstapje te maken naar het naburige Gruyeres. De weg derwaarts geleidt over het plateau Jamanalwaar een meertje ge- vonden wordt dat wel niet zeer breed, maar buitengewoon diep is. Aldaar aangekomendeden eenige leden van het gezelschap het voorstel om op een vlot het meer over te steken. Dit vond zooveel bijvaldat ruim der- tig personen op het vlot plaats namen en onder het aanheffen van een lied van wal staken. Doch toen men omstreeks het midden van het meer was gekomen ontwaarde men tot aller schrik dat het vlot uit elkander ge- raakte weinige oogenblikken daarna hadden zij hun steunpunt verloreu en moesten zij zich al zwemmende trachten te redden. Waarschijnlijk zou dit hun wel zijn geluktdoch de kilheid van het hooge bergmeer deed aller krachten verlammen. Niemand der toeschouwers kon eenige hulp aanbren- gen en van de 30 personendie in, het meer lagenkonden slechts 10 den oever bereiken. Van de overigen heeft men zelfe de lijken nog niet terug kunnen vinden. De herhaalde proefneming tot het boren van putten volgens het sys- teem Norton is te Meppel gelukt. Ter diepte van 70 voet is men in de wel geraakt en heeft men goedsmakend drinkwater verkregendat evenwel nog scheikundig zal worden onderzocht voor dat het algemeen verkrijgbaar wordt gesteld. Men hoopt spoedig op meer andere zwaar bevolkte pnnten der stad dergelijke bronnen geopend te zien. Uit Amerika wordt gemeld, dat de oude president der Vereenigde Statan, Andrew Johnson, te Greenvill, in Tennessee, een groot gebouw heeft gekocht, waarin hij zijn vroeger kleermakersbedrijf wederom zal gaan uitoefenen. Hij zou binnen kort een circulaire zenden aan alle gekroonde hoofden der aarde, om zichinTiunne//gunst en recommandatie" aan te bevelen. Bij J. SMCLDERS Cie.Lithographen van Z. M. den Koning, te Gravenhageen C. L. 6RIM1M, Boekhandelaarte Amsterdam, zijn uitg'egeveil en bij alle Boekhandelaren verkrijgbaar g'esteld Voor de vele bewijzen van deelneraing, ondervonden bij het overlijden mijner geliefde Echtgenoote CHRISTINE MARC A R E THA ROLL, betuig ik door dezen mijnen welgemeenden DANK. Haarlemmebmeer, 28 Junij 1870. J. W. LANTZENDORFFER. DIJKGRAAE en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer - Polder zullen, opDingsdagden 12 Julij 1870, des namiddags ten 2 ure, aan de Secretarie van dien Polder, in het Locaal van STAATSte Haarlem, overgaan tot de OPENBARE HERBESTEDING bij enkele inschrijving, van het VERDIEPEN tier Ringvaart bij Nieuwe Meer en bij liet fort Schiphol. BESTEKKEN en VOORWAARDEN zijn, op franco aan- vragegratis verkrijgbaar aan de Secretarie des Polders. INLICHTINGEN zijn te verkrijgen bij den Hoofd-Opzigter te Haarlem en bij de betrokken Polder-Opzigters te Haarlem mermeer. Haarlem, 27 Junij 1870. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secrelaris. voor 6, 10 of 12 Jaren. Adres franco, onder Letter L, bij VAN BONGA C°. Bureau Amsterdamsclie CourantNieuwendijk, te heden voortkomende door de gal worden gemakkelijk verijdeld en al rasch overwonnen door die geneesmiddelen zonder weerga. Zamen aangewend werken zij wonderbaarzij behouden de beste en zuiverste stoffen des ligchaams, en verdrijven alles wat er aangestoken, bedorven of te veel in is. Aldus is de genezing niet oppervlakkig, noch kortslondig, maar zij is volkomen en duurzaam, zoo als duizende menschen, die zelve de wondervolle hoedanigheden van die geneesmiddelen hebben ondervonden het getuigen, om hunne dankbaarheid te beloonen. De gezondheid van zieken uit al de deelen des aardbols is hersteld gewordendank zij do geneesmiddelen van HoMoway. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 3.—. 6.75, 13.50, 20.50. zijn op franco aanvraag 5 contant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Hollandalsmede in HOLLOWAY's ETABL1SSEMENT te Londen, 353 Oxfort Street, vroeger 244 Strand. BURGEMEESTER en WETHOUDER8 van Haarlemmermeer zullen, op Dingsdag 12 Julij 1870, des namiddags ten 66n ure, ten RAADHUIZE, AANBESTEDEN De BESTEKKEN liggen ter lezing ten Raadhuize en zijn aldaar, tegen belaling van 20 Cents voor elk Bestek, verkrijgbaar. Haarlemmermeer28 Junij 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester, EGGINKSecretaris. IN PERCEELEN VAN MINSTENS 5 BUNDERS. Te bevragen bij A. NELEMANS, op Sectie EE, N°. 30, boek Vijf/mizer- en Duizenden/ lijders aan verscbillende ZIEKTEN en KWALEN zijn door het Magnetisme hersteld. WETEA.ING Ax., MAGNETISEUR 0. Z. Voorburgwal, K. 586 over de Oude Kerk,, te A m s ter dam geeft dagelijks gelegenheid zijne helderzieilde Somnainbule van io tot 4 ure, te cousulteren. Brieven en Pakjes van Lijders, die de Somnambule niet persoonlijk kunnen bezoeken franco. PROSPECTUSSEN gratis verkrijgbaar. Al de zieklen, voortkomende uit het bedorven bloed, lengevolge van ongezonde luchtgesleldheid nf van een te heet klimaat, kunnen genezen worden door deze heerlijke geneesmiddelen. Koortsen van aiierlei aard, de griep, de longzicktende diptherite, de maagpijn en de ongesteld-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 3