1870. Vrijdag, 8 Julij. Nfo. 27. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Provinciale Staten van Noord-Holland. Prijs van het Abonnement in Let Jaar6. KONINKLIJKE BESLUITEN. Zitting van Dingsdag 5 Julij. Haarlemmermeer-Polcler. Haarlemmermeer. Prijs der Advertentien van 1fi regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Landbouw, HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Z. M. de koning heeft, op zijn verzoek, eervol ontalagen: mr. A. H. van Wickevoort Crommelin, als hoogheemraad van Eijnland. In deze zitting i9 o. a. het berigt van Gedeputeerde Staten omtrent de aanvragen ora subsidie voor de droogmaking der Legmeerplassengesteld in handen eener Commissie, bestaan- de uit de heeren Corver HooftBreebaart, MerensDedel en Cromraelin. De brieven van Gedeput. Staten, lioudende berigt op het adres van J. J. Korthals, te Amsterdam betreffende de op- heffing van het Ambaeht Aalsmeer op de bezwaren, in- gebragt tegen het reglement van bestuur voor den Uithoorn- schen polder en op het adres van het bestuur van Geestmer- Ambacht, on wijziging der bestuurs-reglementen voor dat Ambaeht en voor dat der vier Noorder Koggenalsmede de ontwerp-reglementen van bestuur voor den Binnengeester- polder, den Zwartedijkspolder, den polder de Daalmeer, den Hondswijkerpolder, den Keverdijkschen en Keaalspolder den polder het Burger Nieuwland op Texel en den polder de Groote Waal, en de voordragten tot wijziging van de reglementen van bestuur voor de banne Oudendijk, den Buitenhuizerpol- der onder Assendelft en het heemraadschap Wormer Jisp en Nek, zijn gesteld in handen eener Commissie, bestaande uit de heeren van TetsC. Muller, Gerdenier, de Jong, van AkerlakenTeding van Berkhout en Philips. De uitslag der aanbesteding van het verdiepen der Ringvaart bij het Nieuwe Meer en bij het Fort Schipkol, den 14 Junij jl. gehouden, is geweest als volgt Ingeschreven vverd door J. Holsterte Amsterdam,. voor 2580. W. Langeveld Haarlem,4997. A. Willemseid3579.50 A. Kuijkid5400. J. van den Heuvel Az.Haarlemmermeer, 2590.' Het werk is echter niet gegund maar zal den 12 Julij aanst. vvorden herbesteed. Agenda voor de Vergadering van Hoofd-Ingelanden van den Haarlemmermeer-Polder, op Woensdag den 13 Julij 1870, in het lokaal van Staats, te Haarlem. 1. Commissie tot onderzoek der rekening. 2. Verzoek van J. P. van Rossum, begrinden Veldweg. 3. Aankoop grond Rutgers van Rozenburg. 4. Proefvaart steenkolen van der Maaden. 5. Verzoek Dijserinck leggen van een bevel. 6. Verzoek Groenewegenontheffing boeten. 7. Pont Cruquius. 8. Suppleloire llegrooting en Onvoor- ziene Uitgaven dienst 1869 en 1870.9. Praeadvies ver- koop Veldweg aan de Wed. L., C. J. en H. Rietdijk. 10. Praeadvie9 verkoop Veldweg aan J. R. Kemper. 11. idem aan Jhr. de Grez. 12. Staat van Uitgaven boven de 100 over het vierde kvvartaal 1869 en over het eerste en tweede kwartaal van 1870. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAJY ItOXGA C°.te Amsterdam. Wliterlijle Woensdag.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Schip en A. Stolwijk. Margaretha dochter van J. J. Ramakers en C.. Krijnen. Nicolaaszoon van S. van Doom en L. van der Iloeven. OVERLEDENWilhelmina Pieternellaoud 4 wekendochter van D. de Kooter en G. Verkuijl, Johanna Catharinaoud 8 maandendoch ter van A. Goorden en A. J. Bus. Dirk IJabrandoud 10 maanden zoon van J. Verhaar en L. S. Alders. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD geene. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste belft der maand Junij 1870. I.IJST VAN BRIEVEN DIEDITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KTJNNEN WORDEN. 1. L. Onderdelindente Heinoord. De harddraverijden 30 Junij jl. te Nieuw-Vennep gehou den is afgeloopen als volgt Boerenpaarden: de prijs werd behaald door de Willis, van B. de Jong, bereden door J. de Jong; de premie door de Snip, van C. Bulk, bereden door den eigenaar. Paarden van zessen klaar: hiervan won de prijs de Vriendschapvan G. Reinders, te Zunderdorp, bereden door L. G. Lampe; de premie de Wissevan J. Barendrecht te Barendrecht, bereden door J. de Boer. EVANGELISATIE te HAARLEMMERMEER. Dankbaar vermeldt de ondergeteekendedat in de maand Junij de volgende giften ingekomen zijn: Th. S. te A. 10; R. Z. Z. te Dordrecht 5.69 busje van J. F. K. 1.48s. Voor Geloof en Liefde: van een Familiekring te A. 2.50; bus in Eben-Haiizer f 9.06. Bij voortduring blijft de zaak dringend aanbevolen bij alle belangstellendenzoowel in als buiten de gemeente. Hoofddorp, 1 Julij 1870. E. J. van Wisselingh J. Pz. Aan het Provinciaal Verslag van Noord-Holland is het vol gende ontleend: Door eetiige ingezetenen van Haarlemmermeer, wonende aan de ringvaart, nabij Halfweg, werd tot de regering het verzoek gerigt, dat mogt worden voorzien in de op dat punt bestaande behoefte aan otiderwijs voor hunne kinderen, hetzij door het stichten eerier school, hetzij door het aangaan eener overeenkomst met het gemeentebestuur van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, tot toelnting der kinderen op de school te Houtrijk en Polanen. Uit het daarop ingevvonnen berigt van het schooltoezigt bleek dat de school te Houtrijk en Polanen nog ruirate aan- bood voor ongeveer 45 leerlingenen dat, zoo daar werden toegelaten 45 kinderen uit Haarlemmermeer, daardoor voorzien zou kunnen worden in de behoeften van hen die het verst verwijderd waren van de naastbij zijnde school in die gemeente aan den Vijfhuizerweg. Wij (Gedep. Staten) vroegen nu in de eerste plaats aan het gemeentebestuur van Haarlemmermeer of het genegen was met dat van Haarlemmerliede en Spaarnwoude over de opname van een 45-tal leerlingen op de school te Houtrijk en Polanen in overleg te treden en zicb te verbinden tot vergoeding der jaarwedde van een hulponderwijzer op die school, wiens aan- stelling bij de vermeerdering van het getal leerlingen aldaar noodig zou worden. „Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer ant- woordden daarop, dat zij ongenegen waren aan den Raad een voorstel in dien zin te doenmaar wel wilden voorstellen om op sommige punten in de gemeente, waar behoefte aan onder- wijs bleek te bestaan bijscholen te stichten, waarop art. 20 der wet op het lager onderwijs zou kunnen worden toegepast. „Weinig tijds daarna beklaagden zich andere inwoners van Haarlemmermeer, wonende nabij Sloten, over de behoefte die ook daar ter plaatse aan onderwijs bestondterwijl ook het bezoeken door kinderen uit dien omtrek van de school te Sloten, volgens een besluit van den Raad dier gemeente weldra zou moeten ophouden. Het bestuur van Haarlemmermeer, daarop gehoord, be rigt te ons, dat het bestuur van Sloten er, na gehouden over- leg, in had toegestemd, om voorloopig nog 35 kinderen uit Haarlemmermeer op zijne school te blijven toelatenwaardoor althans in de behoeften van het oogenblik was voorzien. Te gelijker tijd besloot de Raad van Haarlemmermeer tot sticli- ting van twee nieuwe scholenwaarvan eene in de nabijheid van het Nieuwemeer." van 30 Junij tot 5 Julij 1870. GEBORENCornells, zoon van B. C. Sliggers en A. de Waart. Jdhanneszoon van JMeijn en M. Spijker. Gerritzoon van P. van Groningen en J. Nooteboom. Johanna Cornelia, dochter van W. van „Door de Regering werd ons advies gevraagd op een adres aan den Koning van het r. k. parochiaal armbestuur te Haar lem en van het r. k. armbestuur van den H. Franciscus van Sales te Haarlemmermeer, verzoekende dat aan hen mogt worden overgegeven een legaat, door wijlen G. Broekhuvzen in der tijd gemaakt aan de r. k. armen van "Vijfhuizen. Dat legaat was, krachtens magtiging verleend bij koninkl. besluit van 25 Augustus 1838, n°. 11, wegens ontstentenis van een kerkelijk armbestuur te Vijfhuizen, aanvaard door het algeraeen armbestuur der gemeenten Zuid-Schalkwijk Vijfhuizen en Nieuwerkerk aan den Drecht, daarop onder beheer gekomen van het algemeen armbestuur van Haarlem merliede en Spaarnwoude dat na de vereeniging der gemeenten Haarlemmerliede, Spaarnwoude, Houtrijk en Polanen en Zuid- Schalkwijk, in de plaats was getreden van de vroeger in die gemeenten bestaande burgerlijke armbesturen en werd thans, krachtens een besluit van den gemeenteraadafzonderlijk be- heerd door bewindvoerdersdoor dien raad berroemd en aan hem rekenpligtig. Wij gaven als ons gevoelen te kennen, dat bet bestuur hetwelk thans bet legaat beheerde, op regelmatige wijze in het bezit daarvan was gekomen. Voor de aanvaarding was in der tijd de vereischte magtiging van het administralief gezag verleend. Meenden nu evenwel de beide parochiale armbestu ren een beter regt op het bezit van bet legaat te hebbenen het derhalve te kunnen opvorderen, dan beboorden zij zicli naar ons oordeel te wenden tot den regter, maar niet tot de Regering, die wij onbevoegd achtten om op dergelijke vorde- ring te beschikken. „Op het einde des jaars was nog geene beschikking op het adres genomennaardien de Regering vooraf nog eenige nadere inlichtingen omtrent het beheer vau't legaat verlangde te ontvangen. Deze werden in het begin vau dit jaar door onze tusschenkomst verstrektzij gaven ons geene aanleiding om op ons vroeger uitgedrukt gevoelen terug te komen." Zwolle3 Julij. Evenzeer als men voor 14 dagen naar regen gewenscht heeft, zoo verlangt men nu dat die ophoude, en niet zonder reden, want er zijn reeds ontzettende water- massa's gevallen. Douderdag 23 Junijdes namiddags om- streeks 5 uur, begon het, des avonds hield het weder op; Vrijdag regende het van tijd tot tijd, doch Zaturdag den ge- heelen dag door, en zoo heeft het met geringe tusschenpoozen de geheele vorige week aangehouden. Wat er met de droogte van de aardbezieti was overgeblevenis thans door de nattig- heid geheel verloren gegaan. Het gras is verwonderlijk ge- groeid maar wacht nu op droog weder om gemaaid te wordei). In laag gelegen polders moet men door de kracht der vvater- molens de landerijen droog houden, terwijl men vreest, dat het afgekoelde weder nadeelig op de gezondlieid van het vee zal werken. .4.1111611, 4 Julij. Zoowel in deze gemeente als in het nan- grenzende Laren zijn de boerenjongens dit jaar begounen met bet nalaten der kwade gewoonte om de vogelnesten uit te roeijenen eijeren en jonge vogels uit te halen. De goede gevolgen zijn niet weggebleven; de rupsen, die in het voor- jaar zich in menigte op de boomen hadden gezet, zijn door de vogels verdreven. Aardig was het te zien hoe sommige boompjes in een enkelen dag van de schadelijke insekten be- vrijd werden. Capelle (Langstraat) 3 Julij. De hooibouw is bier in vollen gang, en zoozeer men geruimen tijd naar regen heeft verlangd, begint men thans weder naar zonnescbijn te haken. Intusschen heeft de regen, dien wij bier sedert den 24 Junij mildelijk mogten ontvangen, zeer gunstig gewerkt, zoowel op de hooilanden, die nog gemaaid moeten worden en van welke men nu beter en gemakkelijker maaijen kanals op die welker stoppelen thans reeds mooi aan het groenen zijn en waar de tweede snede veel kan goed maken vvat op de eerste gemist werd. Algemeen is de tegenwoordige opbrengst beneden het middelmatige. Vaste prijs van nieuw gewonnen liooi is nog niet gemaakt; doch wanneer men in aanmerking neemt wat voor het oude besteed wordt, dan zal de hooge prijs wel dubbel vergoeden wat men aan het gewas te kort is gekomen. Het aardappelengewas staat buitengewoon gunstig te velde; ook de boekweit heeft men in jaren zoo gunstig niet zien staan. Nieuwe aardappelen van tamelijk goede kwaliteit worden tot 30 a 32 cents per 5 liters verkocht, en in het, Land van Heusden en Altena tot/4.75 a/5 per hectoliter iugescheept Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landhouw enz.arr. Breda, wijst er op, dat de longziekte onder het vee met uitmuntend gevolg bestreden wordt door bet dagelijks toedie- nen van een halven liter gewonen brandewijn in twee giften telkens voor bet voederen toegediend en vermengd voor iedere gift met 7 grammen kamfer. De resultaten, door dit eenvou- dig middel verkregen grenzen aan het ongeloofelijke. Oostwold (Westerkw.), 2 Julij. Terwijl velen op boogere gronden nog dralen met het maaijen, in de hoop, dat het gras, door een frisschen regen verkwikt, zal groeijenzet men in de lagere hooilanden reeds met vertrouwen de zeis. Vele eersten worden ook hierin de laatsten. Gelijk gewoonlijk in de drooge jaren, onderscheidt zich deze omtrek door een rijken hooioogst, zoodat het zich laat aanzien, dat van bier eene aanzienlijke massa hooi zal worden uitgevoerd. En daar dit artikel willig zal zijnkan de verkoop van hooi voor menigeen een aardig buitenkansje opleveren. Den Horil, 2 Julij. De hooioogst, die anders in deze environs om dezen tijd in vollen gang is, laat zich zeer schraal aanzien. Ten gevolge van de aanhoudende droogte, gepaard met nachtvorstenis hier dusverre bedroefd gras ge- wassen, zoodat vele veehouders genoodzaakt waren voor en na een stuk hooiland aan het vee af te staan. Eindelijk is er ook regen gevallenmaar het is er zoo koud bijdat bet gras ook nu nog hoegenaamd niets groeit. Verwonderen moet^nen zich evenwel, dat de graangpwassen en de peulvruchten zich nog goed houden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1