I'olltiek Overzigt. 1 7 Julij. Leemvarden, 1 JulijAls een bewijs van de belangrijk- heid van den veehandel alhier moge dienen, dat op de we- kelijk9ehe veemarkten en de drie paardenmarktenin 1869 gehoudenzijn aangevoerd te zamen 102,351 stuka (41,837 runderen48,840 schapen, 10,646 varkens en 1028 paarden), vertegenvvoordigende eene waarde van f 9,385,914, naar de middenprijzen gerekend. Tiel, 2 Julij. Aangaande den oogst kan van hier bet vol- gende worden gemeldDe te veld staande gewassen laten over bet geheel genomen alles goeds verwachten. De tarwe en rogge stfian uitmuntend. De haver echter heeft veel geleden door de droogte. De aardappelen vallen medeal is de prijs van de nieuwe voor het oogenblik nog hoog, ongeveer 8 per rand. Ilet gras wordt verbazend hoog verpacht, waaraan dekoude weersgesteldheid geen goed doet. De pachters van de kersen- booragaarden maken slechte zaken. Wei is deze vrucht er in overvloed maar niet beat van kwaliteit en daardoor laag in prijs. Brakel4 Julij. Op de aardappelenbeurs, den 28 der vo- rige maand alhier voor het eerst van dit jaar gehoudenwer- den verkoeht 270 hectoliters nieuwe aardappelen (Kralen) voor f 4.10 tot 4.25 per hectoliter, bestemd naar Gouda. Nijmegen1 Julij. Te Beramel zijn in twee kampen wei- land eenige stuks vee aangetast door de zoozeer gevreesde tongblaar. In de hier omliggende weilanden bespeurt men ge- lukkigerwijze nog niets van deze kwaal. De Leidsche Courant deelt het volgende mede Omtrent den stand der veldgewassen enz. in deze streken meldt men ons van verschillende kanten het volgende: Uit het WestlandRuim drie weken geleden is men met het rooijen der aardappelen en het vervoer daarvan bezig. Algemeen stelde men zich een niet ruim beschot, vooral kleine aardappelen voor. 33ij de rooijing is dan ook gebleken dat er veel klein goed onderloopt en het rooijen niet zoo voordeelig uitvalt als andere jaren. Sedert den gevallen regen echter hebben de aardappelen zooveel gewonnpn dat men nu eerst kan zeggenwat de knollen betreft, met goed gevolg te rooijen, terwijl zijeerst vrij slap wegens onrijpheid, nu aangenaara van smaak worden. De verzendingen zijnals andere jaren, ook wat er wordt afgehaaldweder zeer belang- rijkdoch voor engelsche rekening gaat er de helft minder om. De hollandsche markten ontvangen tot heden met graagte de vvestlandsche aardappelen tegen va9te prijzenom gesteld te zijn op te maken konditien met het buitenland tegen be- perkten prijs. Wat de vruehtboomen aangaat, van appelen en peren had men eenigzins betere verwachting gekoesterd van de laatste vooral zal de pluk niet ruim zijn. Toch hangen er nog genoeg vrucbten aan de boomen om zich over eenen schralen oogst niet bekommerd te maken, tenzij het weer mogt tegenvallen. De druivenboomen staan naar wensch en bloeijen. Komt de zomer voorts warm en zonnig weder schenkendan is de kans op een rijp gewas verzekerdhetwelk het vorig jaar niet dan half groen is kunnen worden verkregen. Van de aalbessendie beginnen te kleuren, is een ruim vervoer ophanden. De vervoer van bloemkool is sind9 eenige dagen uit Veur naar Amsterdam begonnendoch met minder gunstig gevolg dan audere jaren. Inderdaad heeft de bloemkool door de droogte veel geleden, zoodat zij," door den worm afgeknaagd wordende, tot de helft bijna van een gaaf gewas is ingekrom- pen. De tuinboonen, de peen en andere produkten staan daarentegen zeer voldoende. Te Rijnsburg is men met het rooijen der aardappelen be gonnen, om veld te winnen tot het poten der late bloemkool waarmcde begonnen is. Het rooijen valt er tegener zitten weinig en kleine knollen aan de struiken, helgeen van aard appelen, op sommige kleigronden geteeld, thans meer verno- raen wordt. Omtrent de op de akkers staande bloemkool, waarvan tegen het einde dezer maand anders. de verzending begint, is mede niet hoog op te geven. De droogte was reeds vroeg, bij het poten der plantenbegonnen en hield hare ontwikkeiing tegen. Men lioopt nu meer op het gewas der late kool, waardoor, gelijk meennalen us gebleken, het eerste verlies soms dubbel vergoed werd. De duinzandaard- appelendie zich lang als dwergachtige struiken hebben vertoond, zijn door den gevallen regen zeer spoedig bijgeko- men. Overal staan de late aardappelen voortreffelijk. De verzending van aardbezien is in vollen gang. In de eerste plaats komt hieromtrent Boskoop in aanmerking, waar, bij den rijkdom van uitheemsche soorten zich het vooruitzigt op een goeden pluk opende. De planten hebben schoon gebloeidvrucht gezet ouder eene warme lentezon en het vullen van duizendtallen potten met aardbezien aangeboden. Ook uit Aalsineer, Bijnsburg en andere gemeenten wordt een ruim deel tot de markt bijgebragtterwijl de vruchten overal als groot en saprijk in aanmerking komen. Van Geldersche kersen heeft mede een zeer ruime aanvoer aan de markten plaats, in weerwil van den grooten uitvoer naar Engeland. Terwijl de verzending van peulen en doperwten uit de Veenen met voldoende rekening plaats heeftlijdt het geen twijfel dat men er tot nog toe gelukkiger is met de teelt van snijboonen en augurken dan het vorig jaar. De eerstedie toen door wind en regen werden vernietigdstaan thans krachtig om de staken gewonden de laatstedie bijna niets opleverdenlaten thans veel verwachten. Voor beide gewassen is echter bestendig warm zomerweder onmisbaar, of de kans is spoedig gekeerd. Zonder in bijzonderheden omtrent enkele graansoorten te treden, kan vermeld worden, dat zij overal goed te veld staan. Wei bestond er eenige vrees dat o. a. de tarwe ijl opschieten en looze aren dragen zou, doch ook die vrees is grootendeels gelogenstraft, en men vermoedt dat een wel niet overvloedige, maar toch bevredigende korenoogst kan worden te gemoet gezien. Betreffende het koolzaad zijn mede geen ongunstige berigten te geven. Onder Soetermeer althans, waar ten vorigen jare het zaad geheel mislukte, bestaat thans hierom trent geen schijn. Het ylas bloeit en siert de uitgestrekte velden met zijne digt bewassen zeegroene Stengels. De teelt van dat gewas is ongelijk; op sommige plaatsen o. a., naar men uit Haarlemmermeer meldt, aldaar niet zoo groot als het afgeloopeu jaar, uithoofde toen het schier voorbeeldeloos gewin niet de prijzen heeft opgebragt, die men er zich van had voorgesteld en met den verbouwde verzending enz. te veel kosten gepaard gaan. Op de hoog gelegen weilanden uit deze en meer verwijderde omstreken, zoo als te Wassenaar, is het nog slecht gesteld; terwijl er in het algemeen zelfs op de lage weilanden geen gras meer was te vinden. Ten gevolge daarvan besloot eene menigte bouwlieden hun vee in de tot hooiland bestemde stukken te drijvenop hoop dat, daar de zomer pas begon er bij wecrsverandering nog wel hooi zou te winnen zijn. Die hoop zal naar alle waarschijnlijkheid niet be9chaamd worden. Heeds nu kan het vee weder tot de weilanden worden terug- gevoerd. De hier en daar begonnen hooibouw valt zeer onge lijk uit en zal over het algemeen tot het raiddelmatige beperkt blijven. Als er een paar maanden zijn verloopen zullen echter meer zekere resultaten blijken, want naar den drang der om- standigheden wordt dit jaar gehooid. Intusschen wordt voor pruissische rekening, o. a. in Noord-Hollandveel hooi opge- kocht, en daar de meeste bergen nog van den voorraad des vorigen jaars bevattenwaagt men het, door hooge prijzen verlokt, tot verkoop te besluiten. Ook 4- a 5-jarige paarden zijn voor dezelfde rekening nog al gewild. Somtijds moest de voortzetting van het zaaijen en planten in de moezerijen uitstel lijdendoch schaarschte aan verschil lende groenten bestond er in den laatsten tijd niet meer. Toen de warmte het gure weder opvolgde kwam nagenoeg alles in goeden staat wat eerst in de bakken en op den vollen grond achterlijk was gebleven. Thans heeft de verkwikkende regen weder nieuw leven geschonken en zijn aller handen vrij naar lust te arbeiden. Omtrent de ooftboomen luiden uit de omstreken de berigten niet onbevredigend. De perziken en abrikozen o a. beloven goed alsmede tal van appelboomen hoe wel deze hier en daar niet van rupsen verschoond blijven. De bloem- en boomkweekerijen mogten in het voorjaar veel bestellingen ontvangen. Boom- en heestergewas vond affrek tot aanleg of verbetering van tuinen; bloeijende planten waren zeer gezocht om tuin en kamer te tooijen. En bij de buiten- gewone uitbreiding, die sedert de laatste jaren aan de bloem- knltuur is gegevenontwaart men overal en ten alien tijde toenemende ingenomenheid voor het rijk van Flora. VERSLAG omtrent de verwachtingen van den oogst van 1870, in de provincie Frieslandopgemaakt voor de in de laatste dagen gevallen regens. Tarwe is weinig uitgezaaid. Van het aanwezige wordt slcchts een middelmatige oogst verwacht. Rogge geeft ook slechts aanleidiug tot middelmatige ver wachtingen. In de zandstreken staat de rogge echter beter dan op de klei. Garst De wintergarst en zomergarst staan vrij goed; echter heeft dit gewas, even als alle andere in dit berigt vermeldbehoefte aan regen. Haver heeft uitmuntend gestaandoch lijdt thans zeer van de aanhoudeude droogte; zoodat, indien de regen niet spoedig en in ruime mate valt, men vreest dat de gunstige vooruit- zigten spoedig zullen veranderen. Koolzaad is weinig uitgezaaid. Het heeft hier en daar goed gebloeid. De verwachting omtrent het product is echter niet groot. Op de klei laat het zich echter beter aanzien dan op de zandgronden. Vlas is er veel uitgezaaid. Het vroegst gezaaide staat het best. Dit heeft langer wortels gemaakt dan het laat gezaaide hetwelk nog niet tot in het vochtige gedeelte van het aardrijk heeft kunnen doordringenwaardoor het bet meest van de droogte heeft te lijden. Duurt de droogte nog eenigen tijd dan laat het zich aanzien dat het vlas te vroeg zal sterven. Cichorei kwam over het geheel te dun opdoch laat zich overigens tamelijk aanzien. Krwten en boonen hebben van alle veldgewassen het minst behoefte aan regen. Ze staan over het geheel best. Aardappelen. Sommige perceelen leden nog al van de nacht- vorsten doch over het geheel kon men zeggen dat vroege en late soorten uitmuutend staan, zoodat, indien de bekeude ziekte niet te vroeg invalt, men reden heeft om een goeden oogst van de aardappelen te verwachten. Boekweit staat matig; ze leed te veel van de nachtvorsten en de droogte. Hooi en gras. In de hooge streken zal de eerste snede nog niet de helft van een matigen oogst opleveren. De buiten- landen staan beter. De weiden zijn overal zeer schraal en smachten naar regen. Arnliem2 Julij. In de tweede zitting van het XXIVste Nederl. Landhuishoudkundig Congres leverde de heer van Spree- kens, van Velp, eene bijdrage over het Beekberger Woud zijne ontbossching en bebouwbaarmakirig. Vervolgens trad op de heer M. Cohen Stuart, van Alkmaar die eene belangrijke_ en boeijende voordragt hield over het plan tot verbinding van het eiland Wieringen met den vaslen waldoor middel van indijking. Ten 1 ure verscheen de Commissaris des Konings, ten einde de diploma's van eer uit te reiken aan de die on- derscheiding waardig gekeurde inzenders op de internationale tentoonstelling. Op dit oogenblik telt het Congres onge veer 1700 gewone en ruim 500 buitengewone leden De derde zitting was o. a. gevvijd aan de voordragt van den heer Mr. J. P. Amersfoordtvan Haarlemmermeer over hoogten en laagten in Nederland en haar belang voor den landbouw, toegelicht met eene diepte-kaart der Zuiderzee en eene relief-kaart van Nederlandbeide door den spreker ver- vaardigd en aan eene voordragt van den heer E. Biittinger, van Groningen, over fsecale stoffen. Deze voordragt1 lokte langdurige discussien uit. Tot de ingekomen stukken behoorde o. a. een groot aantal exemplareu van een ontwerp van wet tot afkoopbaarstelling der tienden, door den Minister van Justitie aan het Congres-bestuur ter verspreiding op de verga- deringen toegezouden. De vierde of laatste algemeene vergadering werd geopend met eene voordragt van den heer T. J. Stieltjes, van Delft, die op zeer duidelijke wijze de talrijk opgekomen belangstel- lenden bekend inaakte met deu stand der grootsche plannen tot indijking van een groot gedeelte der Zuiderzee. Daar er verder niets meer te behandelen was, iverd ten"l ure het XXIVste Nederl. Landk. Congres door den voorzitterbaron van \oorst tot Voorst, met eene korte rede gesloten. Op de vee-tentoonstelling bevonden zich uit alle oorden van ons land verscheidene bezienswaardige inzendingen. De onder- voorzitter der Geldersclie Maatschappij van Landbouw baron Schimraelpenninck van der Oyevan Nijkerk heeft de toege- kende onderscheidingen uitgereikt. De inter-nationale tentoonstelling van landbouw-werkluigen trok mede zeer veel bezoekersbehalve door vele congresle- den, werd zij door bijna 1000 personen bezocht. Frankrijk blijft voor de kinderen en kleinkinderen van Lo- dewijk Filips gesloten: de leden van het koninklijk geslacht Orleans hebben geen genade gevonden bij de meerderheid der vertegenwoordigers van de natie. Op de vraag der bal- lingen: „mogen wij in ons vaderland terugkeeren?" antwoordden 173 „neen", 31 „ja", en bleven 49 het antwoord schuldig. Keizer Napoleon III heeft dus ook hierin zijnen zin gekregen hi.j en zijne ministers behoeven niet te vreezen dat buiten den keizer in Frankrijk nog iemand zal wezen dien de Franschen met „Sire" en „Uwe Majesteit" zouden kunnen aanspreken. Voornamelijk die vrees, de bezorgdheid dat op fransch grond- gebied een pretendent naar de fransche „konings"-kroou zich zal bevindenheeft de regering er toe geleid het aanzoek te doen wijzen van de hand, ofschoon ook de adressanten eerlijk en opregtverklaard hadden te willen terugkeeren als eenvoudige fransche burgers. Over het algemeen heeft de weigering geen gunstigen indruk gemaakt. Het Wetgevend Ligchaam houdt zich thans bezig met de behandeling der staatsbegrootingen wat men overal ziet en hoort, geschiedt ook daar: de afgevaardigden klagen over de te hooge uitga- venover het fiktieve der budgettenzeggen dat zij het finan- cieel beheer afkeuren, en zullen desniettemin de begrooting.... goedkeuren. Zou Spanje eindelijk zijnen koning gevonden hebben Het schijnt zoo. Primde eerste minister van den regentmaar- schalk Serrano heeft met Bismarck, den eersten minister des konings van Pruissende zaak klaar gespeelden door hen is prins Leopold van Hohenzollern-Sigmaringen een der vele neven of tweede neven van den pruissischen souvereintot spaansehe majesteit bestemd geworden. Het aanboddoor Prim den 35-jarigen duitschen prins, gehuwd vader van drie zoons en broeder van den regerenden vorst van Rumanie, gedaan, is, naar men verneemt, door den uitverkorene aan- genomenen deze zal nu aan de Cortes voorgesteld worden als opvolger van de ex-koningin Isabella II. De nieuwe, dezen keer de ernstige kandidaat naar den spaanschen troon is van moederszijde vermaagschapt met de Bonaparte9, doch deze vermaagscbapping verhindert niet dat keizer Napoleon III verschrikkelijk boos is over diens kandidatuur. Frankrijk kan niet dulden dat Pruissen een koningskroon krijgt in Zuid- Europa, en zal, bedriegen wij ons niet, liever een oorlog tegen Pruissen ondernemendan toegeven dat de nu aanbevolen prins te Madrid den troon bestijge. Pas was de kandidatuur van prins Leopold dan ook bekend, of de fransche regering moest in hare oritsteltenis dadelijk wat doen, en het eerste het beste middel was dagbladgeschrijf en diplomaten-reizen. Voor het oogenblik wachten wij zeer kalm den uitslag af. In Oostenrijk is de minister van oorlog afgetreden. Onze lezers weten dat kort nadat generaal Widmann deze belrek- king had aanvaard een schandaal-historie uit het begin zijner railitaire loopbaan toen hij nog jeugdig officier was, werd in herinnering gebragt, die het behoud van dezen minister in het kabinet onmogelijk maakte. Generaal Widmann heeft dan nu ook op zijn verzoek ontslag gekregen, en hiermede is aan het volk voldoening verschaft. Zijn opvolger is nog niet benoemd. Het Parlement van Fngelanddat de behandeling der school- wet nog voortzet, bewijst, door de besluiten die reeds geno men zijn het. eens te zijn met de regering en goed te keuren het beginsel waarvan deze uitgaat, t. w. geen kerkgenootsehappelijk godsdienst-onderwijsmaar ook geen uitsluiting van alle godsdienst-onderwijs. Een voorstel, hourlende opheffing der bepaling waarbij het gebruik van kathechismen en geloofsfor- mulieren op de gemeenteschool verboden wordt, is verworpen met 252 tegen 95 stemmen. Een ander voorstel, dat ten doel had bijhellesfing en de bijbellessen op te nemen onder de werkzaamheden die dagelijks in de school moeten geschie- denonderging gelijk lot: 250 leden verklaarden er zich voor en 81 tegen. Insgelijks werd verworpen, en wel met 251 tegen 130 stemmen, een voorstel om te bepalen dat de bij- bellezing en de bijbellessenwaar zij deel van het schoolon- derwijs uitmakenniet mogen worden gebezigd als middel tot bevordering of tot bestrijding der onderscheidene begrippen van eenig kerkgenootschap. In genoemd land doet zich het voor ons eenvoudige menschen vreemde doch voor de mannen der politiek, vooral wanneer deze met de nijverbeid, hanriel en scheepvaart in verband wordt gebragt, zeer alle- daagsche verschijnsel voor, dat eene onderneming, welke bij haar ontstaan en gedurende hare ontwikkeiing aan de felste aanvallen blootstond en op de meest deloyale wijze werd tegengewerkt, thans, nu men de hekken verhangt, ge- prezen, en haar ontwerper en uitvoerder als een uitstekend weldoener der wereld gevierd en verheerlijkt wordt: de hier bedoelde zaak is de Suez-kanaalmaatschappijde groote man is: Ferdinand de Lesseps. In Beijeren bestond tot dusverre het gebruik of de wette- lijke bepaling, dat de advokaten door den koning benoemd werden. Dezer dagen is hierin verandering gebragt, daar de Tweede Kamer heeft aangenomen een wet, houaende dat ieder advokaat kan zijn en dit beroep mag uitoefeuen wanneer hij het vereischte examen goed afgelegd en twee jaren bij een praktiserenden advokaat zich in de praktijk geoefend heeft. Weet gijlezers, wat de hari-kari is? Waarschijnlijk niet ofschoon gij van de zaak of liever van de handeling, welke door dit woord wordt aangeduidzeer zeker dikwijls gehoord hebt. Hari-kari is een japansch woord wij bekennen gaarne niet bij magte te zijn nog een dozijn jnpansche woorden op te disschen en beteekent de vrijwillige of gedvvongene buikopensnijding, waartoe in Japan ieder tot het dragen van twee sabels geregtigde edelman of officier op zijn eigen lig-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2