1870. Vrijdag, 22 Julij. No. 29. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Prijs van liet Abonnement: in het .Taarf fi. Amsterdam, 31 Julij 1870. KONINKLIJKE BESLUITEN. Maarlemm ermeer. Prijs der Advertentien van 18 regels 75 Centelke regel meer 13 /2 Cent. Zitting van Dingsdag 28 Junij 1870. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 13 tot 19 Julij 1870. EiiiiHlhoiiw. Ambt-Hardeuberg'18 Julij. Sedert ruim 14 dagen zijn de te veld staande vruchten door de gevallen regen en broei- jende warmte dermate ontwikkeld, dat de boekweit en aard- appelen een buitengewoon goeden oogst beloven. De zomer- roggegarst, paardenboonen en het vlas staan ook allervoor- treffelijksten de wiuter-rogge is wel geladen en zwaar van zaad. HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BKTREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. MJiterlijk Woensdag.) Wij ontvingen de volgende circulaire van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken 's Geavenhage, 18 Julij 1870. In de gewigtige omstandighedenvvaarin ons vaderland thans verkeert, is het van het hoogste belang dat aan de maatregelendie door de Departementen van Oorlog en Marine genomen worden, geene openbaarheid vvorde gegeven. Ik meen daarom een beroep te mogen doen op uwe vader- landsliefde en u beleefdelijk te verzoeken van nu af geene melding in uw blad te maken van bewegingen van Neder- landsche troepen en andere maatregelen van militairen aard die binnen onze grenzen door de omstandigheden mogten geboden worden. Ik houd mij overtuigddat de publieke pers hier te lande, die hare gewigtige roeping begrijpt, gereedelijk aan dit ver- zoek zal willen voldoen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Pock. Aan de Redactie van het WeeJcblad van Haarlemmermeer. De Staatscourant bevat het volgende De Minister van Oorlog Gezien hebbende Zijuer Majesteits besluit van den 18 dezer, n°. 9houdende onder anderen bepaling dat mannen van 17- tot 50-jarigen leeftijd tot eene vrijwillige verbindtenis voor onhepaalden tijddoch minstens zoolang de militie buitengewoon onder de wapenen wordt gehouden, worden toegelatenen wel bij zoodanig korps van het leger waarop zij hunne keus vestigen, en waarvoor zij geschikt worden bevonden; Brengt zulks mits deze ter nlgemeene kennis, onder verdere mededeeling dat zijdie als onderofficier of korporaal bij het korps mariniers, de landmagt of de koloniale troepen gediend en de dienst op eervolle wijze verlaten. hebbeudadelijk in hunnen vorigen graad en voor onbepaalden tijd kunnen wor den aangenomen. De Minister acht het met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandigheden overbodig hier iets bij te voegendaar hij zich overtuigd houdt dat met geestdrift gebruik zal worden gemaakt van de door den Koning aangeboden gelegenheid om op eene practische en doeltreffende wijze te voldoen aan art. 177 der Grondwet, volgens hetwelk het dragen der wapenen tot handhaving van de onaf hankelijkheid van den Staat, en tot beveiliging van zijn grondgebied, een der eerste pligten blijft van alle ingezetenen. De Minister van Marine, door Zijne Majesteit den Koning gemagtigd zijnde tot het buitengewoon bijeenroepen van de manschap der zeemilitie, heeft in de Staatscourant ter kennis gebragt van de betrokken autoriteiten en van de zee- miliciens van de ligting 1869, die zich thans met onbepaald verlof bevinden, dat zij voor of uiterlijtc op den 26 dezer zich behooren te bevinden aan boord van Zr. Ms. drijvende batterij Neptunusliggende te Willemsoord. "Voor zooveel die plaats meer dan 30 mijlen van hunne woonplaat3 verwijderd is, zal hun door de zorg van den burge- meester der gemeente het gewone reisgeld worden verstrekt. Z. M. de koning heeft, op zijn verzoek, eervol ontslacjen: den heer N. Kleywegt, als dijkgraaf van het bestuur der polders Oud- en Nieuw Bozenburg, Blankenburg, de Ruige- en Lange plaat, gemeente Rozenburg, (Zuid Holland); 2°. benoemd: S. Breure, tot gezworen bij het waterschap van den Koningsoordpolder (Noord-Brabant)B. de Kock en II. van der Heyde, tot heemraden bij het waterschapsbestuur 's Lands van Megen (id.); tot dijkgraaf II. E. Verschoor en tot hoogheemraden S. Naaijen en II. van Ouwerkerk, in het bestuur van het waterschap het Oudland van Altena (id.); J. de Bekker, tot gekommitteerde bij het bestuur van het water schap van Empel en Meerwijk (id.); G. 0. Struyk van Bergen, tot secretaris-penningmeester bij het bestuur van het water schap van den Koningsoordpolder (id.); J. E. van den Andel, tot dijkgraaf van den polder de Goelberdinger en Everdinger waarden (Gelderland en Zuid-IIolland)tot dijkgraaf J. Noordzij en tot heemraad J. Barendrecht Jz.in het bestuur van den polder Charloisgemeente Charlois (Zuid-Holland)L. Kooman, tot voorzitter van het bestuur van den polder Dirksland (id.); D. van der Sluystot lid van het bestuur van den polder Diederik (id.); tot dijkgraaf K. van der Vurm en tot heemraad A. A. Velthoen, in het bestuur van den polder Dirk Smeets- land en Meester Arend van der Woudensland, gemeenten IJsselmonde en Charlois (id.); D. S. Bodde, tot 2en kom- missaris in den polder de Eendragt, gemeenten Vianen en Lexmond (id.); C. de Zeetuv, iot heemraad van den Gorzeu- polder, gemeente Pernis (id.): C. Kwaktot dijkgraaf van het polderbestuur van Heenvliet (id.); A. van den Doeltot gezworen van den Heerenpolder, gemeente Oude Tonge(id.);, P. Pols Az.tot dijkgraaf van den polder de Hille, gemeente Charlois (id.)A. Leeuwenburgh Jz.tot heemraad van den polder Oud Heinenoord (id.); B. Jungerius, tot dijkgraaf van den polder Katendrecht, gemeente Katendrecht (id.); A. van der Waaltot dijkgraaf van den polder Klein Zuid-Beijerland (id.), tot dijkgraaf A. van der Linde en tot heemraad mr. A. van Weel, in het bestuur van den polder Groot Zuid- Beijerland (id.); M.,de Reus en J. P. Maris, tot heemraden van den Eendragtspolder (id.); J. Kluifhoofd, tot heemraad van den polder Klein Zuid-Beijerland (id.); J. Maaskant, tot heemraad van de polders Ouden Koorndijk, Oude Nieuwland, Oost- en Molenpolder (id.); tot dijkgraaf A. Lagestee en tot heemraad J. Kleinjan, in het bestuur van den polder het land van Essche, Uiterdijk en Nieuw Strijen (id.); F. Bekker, tot dijkgraaf van den polder Robbenoord en Plompert, gem. Charlois (id.); tot dijkgraaf H. van der Waal en tot hoog- heemraad B. Eenhoorn in het bestuur van de polders Oud en Nieuw-Reijerwaarduitmakende het waterschap genaamd hoogheemraadschap van Oud- en Nieuw-Reijerwaard, gem. Ridderkerk (id.); C. Versluis, tot heemraad van den polder de Kersbergsche en Achthovensche Uiterwaarden (id.); tot dijkgraaf mr. J. A. M. Bichon van IJsselmonde en tot heem raad C. W. de Lijster, in het bestuur van den polder Oost- IJsselmonde, gem. IJsselmonde (id.); H. van Dorsser, tot gezworen van den polder het Zuiderlandgem. Oude Tonge (id.); P. Yeenis, tot heemraad van'het bestuur van den polder Westzaan (Noord-Holland)G. de Jager, tot gezworen van den polder Westerland (Zeelaud); J. van de Kreeke, tot gezworen van den polder Westkerke (id.); A. Leys, tot ge zworen van den polder Ellewoutsdijk c. a. (id.); P. Verhulst, tot gezworen van den Heer Janszpolder, gem. Wissekerke, provincie Zeeland, met ontheffing van het bepaalde in art. 24 van het reglement van administratis der polders in Zeeland nopens de gelijktijdige waarneming dezer betrekking met die van dijkgraaf van den Jacobapolder; A. Romijn, tot dijkgraaf van den polder Nieuwe Kraaijert (Zeeland); P. BruynzeelJz., tot dijkgraaf van den polder Reigersbergsdhe (id); P. J. Jans- sens, tot gezworen van den polder Nieuwe Passageule (id.); J. (je Feyter Pz.tot gezworen van den polder Vlooswijk (id.) A. Dekkertot beheerder van den Noordpolder bij Neuzen (id.); Jhr. H. P. C. Bosch van Drakestein, tot hoogheemraad van den Lekdijk, Bovendams (Utrecht); Jhr. W. K. ILuyde- coper en W. Twisstot heemraden van het waterschap de Biltsche en Zeister Grift (id.); tot leden van het bestuur van het waterschap „de Vereeniging prov. Groningen," het onder- deel de Finsterwolderpolder M. Napen voor het onderdeel de Oostwolderpolder R. N. Detmers; J. P. Dallinga, tot lid van het bestuur van het waterschap de Reiderwolderpolder (Groningen)A. Kooytot lid van het bestuur van het water- ,schap de Saaxummerpolder (id.); J. Boer, tot lid van het bestuur van het waterschap de Oldehoofsterpolder (id.). Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Voorzitter: de Heer J. W. Lantzenclorffer Tegenwoordig 10 leden, zijnde de heeren Schone, Klapwijk, Kuiper, van Vuuren, Tensen, Timmermans, Knaap, Buis, Dorbeck en 't Iiooft. Absent de heeren van Riessen en Lanser. De notiden van 15 Junij 1870 worden, na eene kleine bijvoeging, goed- gekeurd. 1. Wordt beeedigd het nieuw benoemde Raadslid, de beer P. deBreuk. 2. Tot Wethouder wordt benoemd de heer J. Tensen. 3. Wordt op voorstel van den Voorzitter besloten, om de reclames tegen den Hoofdelijken Omslag van de heeren P. Knaap en H. F. Bultman te behandelen in eene zitting met gesloten deuren. 4. Aan de Vergadering wordt medegedeeld dat het bouwen van de school bij Halfweg is gegund aan W. P. van Eibergen, voor f 2337. Dat de aanbesteding van het bouwen der school bij Sloten niet is door- gegaan, aangezien het gemeentebestuur, volgens ontvangen berigt, zich om- trent den grond voor die school vooraf moet verstaan met den huurder van den grond. Aangezien de huurder niet genegen is om den dijksgrond, ter plaatse waar men dien verlangdeaf te staan, wordt besloten Burgemeester en Wethouders op te dragen om uit te zien naar eene andere plaats voor de te bouwen school, meer naar de zijde aan de Nieuwe Meer. Op de daartoe gedane vraag besluit men, om het plan voor de school niet te veranderen. 5. Op de vraag of er bij den Raad ook bezwaar tegen bestaat om op de hulpschool n°. 10 on der wij s in het teekenen te doen geven, wordt besloten deze zaak voorloopig nog aan te houden. 6. Wordt besloten de jaarlijksche toelage aan J. G. Legel, concierge, op een door hem gedaan verzoek, over het tweede halfjaar van 1870, te verhoogen met f 25. 7. Besluit men om een schrijven van den hoofdonderwijzer Boekel, waarbij hij verzoekt dat op de school te Abenes een hulp-onderwijzer moge worden aangesteld, te stellen in handen der plaatselijke 9choolcommissie om berigt en advies. 8. Een adres van den heer J. Bolkestein, geneeskundige in het Hoofd- dorp, verzoekende dat de Raad moge besluiten tot de aanstelling, tegen een bepaald tractement, van eene vroedvrouw, wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders om advies. 9. Wordt bepaald dat de eerste proef met het booren van een wel put zal genomen worden op de markt in het Hoofddorp. 10. De heer Buis geeft in overweging om het geneeskundig toezigt over school n°. 3 op te dragen aan den heer van der Horst. Deze zaak wordt echter overgelaten aan Burgemeester en Wethouders, ter nadere regeling, met het oog op school 8 en 9. 11. De heer Knaap mcrkt aan dat er tegenwoordig onvoorzigtig wordt gehandeld met het brandcn buitenshuis, en vraagt welke bepalingen daar- omtrent thans bestaan, en wie daarop toezigt houdt. De Voorzitter ant- woordt, dat daaromtrent alhier geen plaatselijke verordening bestaat, maar dat iemand strafbaar is als hij door onvoorzigtigheid brand veroorzaakt. De heer Knaap dringt er op aan dat hieromtrent toezigt zal worden gehoudeu 12. De heer de Breuk vraagt of brandmeesters gemagtigd zijn om gebreken aan de brandspuiten onmiddellijk te doen herstellenaan spuit n°. 5 zijn naar hij heeft vernomen, gebreken. De Voorzitter antwoordt dat de brandmeesters de bedoelde magtiging niet hebben, maar zal laten onderzoeken of er aan bedoelde spuit gebreken ziju. De Vergadering is daarop gesloten. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Tweede helft der maand Junij 1870. LIJST VAN BRIEVEN DIE, UITIIOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. N°. 1. W. Meijer,te Amsterdam. 2. J. A. G. OewelApeldoorn. 3. F. van KlaavercnBodegraven. 4. P. Bendels,Haarlem. 5. J. de BonteNoordwijkerhout. GEBORENDirk, zoon van Catharina van der Vlugt. Cornelia, dochter van P. Schrama en M. van den Berg. Cornelia Geertruida, dochter van A. Bakker en F. Hessing. Cornelis, zoon van C. Kamer en M. Schrieken. - Klaas, zoon van C. van der Spek en L. Schipper. Klaas en Geertruij (tweel.), zoon en dochter van J. Mosterten J. Schalk. Maria Susanna, dochter van A. Franke en C. P. Huter. Aaltje, dochter van Heintje van Soeren. OVERLEDENKasper Kohler, oud 31 jaren, ongehuwd. Geertruida, oud 14 weken, dochter van J. Appelman en G. Weel. Jannetje, oud 8 maanden, dochter van Klazina Zwets. Ruthgerus, oud 8 maanden, zoon van P. Peters en P. Bieshenvel. Picter Luijten, oud 37 jaren, gehuwd met Neeltje van Rijn. Johanna, oud 6 jaren, dochter van F. Sauer en J. de Groot. Nicolaas, oud 5 weken, zoon van R. Kruijenaar en M. Stolte. Dirkje, oud 4 maanden, dochter van L. van Giesbergen en C. Grootenboer. Hendrik, oud 2J jaar, zoon van C. Iloogerwaard en C. Verboom. ONDERTROUWDC. Oosterhout met M. Brouwer (wed.). GEHUWD: geene. Het bijenvertier is sedert eenige dagen bijzonder gunstig. Het honiggewin laat niets te wenschen over en er bestaat alle hoop op een best honigjaar. De prijzen zijn reeds ge- daald. Men noteert thans 20 a 21 per 100 halve kilo. Beemster14 Julij. Bij gelegenheid der op heden alhier gehouden vergadering der afdeeling van de Maatschappij van Landbouwverraste de hoogleeraar de Beucker ons op eene zeer leerrijke voordragt over grasgewassenook over het snoeijen der boomen gaf ZEd. nuttige wenken, waarvan wij hopen, dat zij zoowel in het belang van den landbouw als tot sieraad onzer schoone streek zullen behartigd worden. Blokzijl18 Julij. De hooioogst is in de laatsle dagen in deze omstreken in vollen gang. Veel is er echter binnen- gebragt dat wel winddroog was, doch bij gebrek aan den noodigen zonneschijn geen genoegzame rijpheid had verkregen, zoodat het te vreezen staat dat het door een te sterke broei- jing of verstikt of aan1 brand blootgesteld wordt. De prijs van het buitendijksehe hooi is dan ook al gestegen tot f J9 it 20 per 600 kilo. Amerongeil18 Julij. Het thans vruchtbare weder werkt zeer goed op den tabak, het hoofdprodukt dezer gemeente. Waren nog voor korten tijd de uitzigten donker, thans schijnt alles weder op te helderen en mag de landman zich aanvan- kelijk over een goeden oogst verheugen. De overige gewas- senwaaronder vooral de aardappelenstaan ook uitmuntend. Laatstgemeldeu worden hier reeds verkocht voor 13 cent de 5 liter (kop). Capelle (Lakgstraat), 17 Julij. De hooibouw is zoo goed als atgeloopen. De opbrengst is over het algemeen een derde minder dan ten vorigen jare, doch de'kwaliteit wordt zeer

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1