1870. No. 30. Y AN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Mei 1870 GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werkin. der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. *- BODEGRAVEN. Rtjnland. Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: Prijs der Advertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/, Cent. Land l>ou w. IS tARLEMMERIHEE R. EH'ijs van het Abonnement: in het Jaarf 0._ Prijs vail een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REBAKTIE EN UITGAVE BETREFFENBE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. tliterlijlc Woensflaf/. De tijdruimte uitgedrukt in uren en minuten. De lengte-afineting in meters. De inhouds-afmeting in kub. meters. Waarnemlngcn. Vloed op het Y id. den IJssel id. n de Noordzee Ebbe n het Y id. n den IJssel id. h de Noordzee Boezemstanden Boezemstanden a 1 Verval in de Sluizen, g I Tijd van lozing -i Hoeveelheid geloosd Be meest heerschende Wind •A Gewerkt gedurende V I Opbrengst S Uitgemalen O I Gestopt voor Hoog water M id. Sluisgaiig Waargenomen te SPAARNBAM. HALFWEG. GOUBA. 0.028 A.P. 0.063 A.P. 0.952 A.P. 0.293 A.P. 0.287 A.P. 0.439 A.P. 0.621 A.P. 0.628 A.P. 0.535 A.P. 0.665 A.P. 0.479 A.P. 0.536 A.P. 0.056. 0.063. 0.009. - 29.— 36.30. 10.30 5.207.768. 4.276.428. 878.913. Noord. Zuid-West. Noord-West. KATWIJK. 0.933 A.P. 0.711 A.P. 0.695 A.P. 0.679 A.P. 0.044. 45.— 3.695.504. West. Aantcekcningen. LEIDSCHENDAM. Rijnland0.688 A.P. Delfland0.375 A.P. Rijnland0.635 A.P. Woerden0.043 A.P. w fPaa:r"d^ "0go|el°0S^b!j„F™is ebdeurengedurende 16 uren eene rnassa van 2.849.084 kub. meter. Ingelaten water te Gov,da Uooi de rmketten m 88 uren 1.409.323 kub. meter, en door de geopende sluis in 76 uren 6.474.154 knb. meter. BOEZEMSTANBEN in April Leidschendam: Rijnland 0.637 A.P. Belfland 0.375 Rijnland 0.594 A.P. Woerden 0.465 A.P. A.P. In de Vereenigde Vergadering van Rijnland, van den 29 Julij 1870, zijn de volgende zaken behandeld: 1. Voor informatie zijn aangenomen mededeelingen nopens goedkeuring van vroegere besluiten en omtrent den staat van de kas. 2. Op eene mededeeling van het door den koning aan den heer Mr. A. H. van Wickevoort Crommelin, op diens verzoek verleend eervol ontslag als Hoogheemraadis besloten den heer Crommelin, namens de vergadering, te doen bedanken voor de langdurige en goede diensten aan Rijnland bewezen. 3. Een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden om Rijnlands aandeel in de Zijl- of Spanjaardsbrug aan de gemeente Leiden, mede-eigenaresse van die brug, af te staanis aangenomen. 4. Is vastgesteld eene verordening, regelende hetgeen zal moeten betaald worden voor sommatien en dwangbevelen door Rijnlands boden uitgereikt of beteekend. 5. Is goedgekeurd de borgstelling voor een gemagtigde van den rentmeester. 6. Aan een aannemer van afgeloopen onderhoudswerken is eene tegemoetkoming verleend in de door hem geleden schade bij dat werk. 7. Is besloten tot het aangaan eener leening van 150,000, voor het doen van uitkeeringen aan Gemeentebesturen enz. voor het overnemen van werken, afkomstig van de opgeheven ambachten. 8. Ten slotte zijn de noodige middelen aangewezen voor het bestrijden der kosten van het veranderen der ketels van de stoomgemalen te Spaarndam, Halfweg en Goudaover- eenkomstig de wet van 28 Mei 1869 StaatsblN°. 97) en het daarop gegrond koninklijk besluit van 24 September 1869 {Staatsbl. N". 154). Aanstaanden Zondag, 31 Julij e. k., des voormiddags ten half tien ure, zal de godsdienstoefening in de Herv. kerk te Abenes gehouden worden door Ds, van Son predikant te Warmond, beroepen naar Nijmegen. Cornelia, oud 15 weken, dochter van B. van der Ploeg en C. van der Bans. Gerhardus Lucas, ond 6 maanden, zoon van H. G. Banens en L. Buddenberg. Willem, oud 10 maanden, zoon van H. Huizinga en C. de Jonge. Gerrit, oud 5 weken, zoon van II. Roos en C. Oosterbeek. ONBERTROUWB: M. van Lit (wedn.) met N. van Eibergen. GEHUWDgeene. van 20 tot 26 Julij 1870. GEBORENNicolaas, zoon van H. Bakker en M. Waasdorp. Anto- ma Geertrnida, docbter van J. Burgers en A. M. Holla. Gerrit zoon van J Tesselaar en M. Quax. Jacob, zoon van J. Kats en A. van Kijswijk. Johanna, dochter van J. van Peperstraten en C. Mulder Neelt|e, docbter van W. Metz en C. M. Schouten. Gerrit, zoon van J. de Vries en J. C. van Oort. OVERLEBENMaria, oud 7 jaren, docbter van W. van Huis en N. de Bie. Birk, oud 7 dagen, zoon van C. van der Vlugt (ongeh.). I annus Arie, oud 1 maand, zoou van J. J. van Commenee en A. Boer Autje, oud 8 maanden, dochter van J. de Heer en T. P. Koetsier Jannetje, oud 19 jaren, dochter van J. van der Wie en J. Broekhuizen. Apoloma, oud i jaren, dochter van J. van den Berg en C. van Noord Dirk, ond 5 weken, zoon van B. Sieraal en A. van Leeuwen. Teuntje Antoma, oud 20 jaren, dochter van P. Knaap Gz. en B. M. van Dongen. Men leest in de Purmerender Courant het volgende uit Haarlemmermeer, dd. 22 Julij: „Op de markt van het Hoofd- dorp is men bezig naar goed drinkwater te boren volgens het Norton-systeem. Het is te hopen dat deze proefneming goed gelukken moge en de gemeent.eraad op onderscheidene plaatsen van dezen uitgestrekten polder zuiver drinkwater aan de bewoners verschaffe, want bij langdurige droogte ontstaat liier spoedig groote behoefte, en behelpen zich de meeste menschen met bedorven slootwater wat niet zelden koortsen en andere ziekten ten gevolge heeft." Door de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Vlas-industrie te Haarlemmermeervverd dezer dagen een wed- strijd voor vlasplukkers gehouden op de hofstede van den heer Dorbeck aan den IJweg. Aan dieD wedstrijd, waarvoor een bedrag van 150 aan prijzen door de Maatschappij was uitgeloofdnamen 37 werklieden deel. Begunstigd door het schoone weder, liep de wedstrijd in de beste orde hf, en konden, om de uitmuntende wijze waarop het plukken van het vlas werd verrigt, al de prijzen worden uitgereikt. De heer Dorbeck heeft door zijne medewerking en hulpvaardigheid den dank van alien verworven, die bij den wedstrijd betrok- ken waren. Uit Zaandam wordt het volgende gemeld Als eene bijdrage tot de leer der verspreiding van den typhus, die hier nog voortgaat dagelijks hare slagtoffers te maken, leest men in een brief van Dr. van Harreveld aan de Zaanl. Courant het volgende: Een armoedig gezin alhier huurde eene woning, waarin een paar jaren geleden, gepas- seerde jaar en dit jaar meerdere sterfgevallen aan typhus hadden plaats gehadmet het natuurlijk, doch noodlottig ge- volg, dat binnen korten tijd een zestal kinderen ouderloos werd. Een ander geval, dat zich dezer dagen voordeed, was dit: de persoon K.de vrouwde zuster en de vader sterven suceessievelijk aan typhus. Vrouw G.die deze kuishouding bezocht had, sterft. Haar man betrekt het huis van K. en overlijdt aan typhus, en een paar dagen geleden ondergaat IJ., wiens huisgenootenna afgelegd bezoek bij G., ook aan typhus lijdenhetzelfde lot. Dr. van Harreveld geeft den raadelke besmette woning, die verlaten is, minstens een half jaar onbewoond te laten terwijl zij meermalen door daartoe aangestelde personen vol- doende moet gedesmfecteerd worden; voorts bedden en klee- dingstukken, tegen billijke vergoeding aan den eigenaar, te vernietigenenhet bezoek bij typheuse lijders zoo weinig mogelijk te doen plaats hebben. Men twijfelt niet, of de aam dacht van het gemeentebestuur zal op een en ander thans wel gevestigd zijn, en de geboortedag eener gezondheidscom- missie spoedig aanbreken." Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. iipplle (Langstraat)25 Julij. Sedert eenige dagen is de prijs van het nieuwe hooi aan het Oude Maasje op 21 <i 21.50 per 500 k.gr. bepaald. Tot dien prijs hebben reeds eenigen ingescheept; anderen, wier kwaliteit afwijkend en minder is, hebben dien prijs niet kunnen maken, en nog anderen willen gaarne meer hebben. Van jarig hooi wordt heden nog tot 23 ingescheept. De kwaliteit daarvan is minder dan van het tegenwoordig gewas, doch nieuw ecwon- nen hooi laat zich heden nog niet als gezond veevoeder ge- bruikenvan daar dat oud hooiom dezen tijd des jaars meer waarde heeft dan nieuw. Steenwijk26 Julij. De verwachting van den te veld staanden oogst in deze omstreken is in het algemeen zeer gunstig. De rogge staat digt op den akkeris goed geladen en lang van stroo. De tarwe geeft uitzigt op zwnre halmen en eene ruime opbrengst van zaad en stroo. Haver is na den regen zoo bijzonder gegroeid, dat de verwachtingen omtrent de opbrengst van dit gewas, die tijdens de droogte lioogst, ongunstig waren, thans hij uitnemendheid gunstig zijn. Garst is op verre na niet zoo goed bijgekomen als haver. De hal- men zijn klein en niet zwaar geladen en het stroo kort. De boekvveit staat uitnemend. Ook de enkele akkers, die van nachtvorst hebben geleden, zijn nu vrij goed. Erwten en boonen beloven zonder ukzondering eene ruime opbrengst. Ook de aardappelen doen een ruimen oogst te gemoet zien. Die op de ligle gronden van nachtvorst hebben geleden, zijn Liter op nieuw uitgeloopenen staan thans, even als de an deren, uitmuntend. De vroege soorten zijn wat achterlijk in het l'ijp worden, de gerooiden zijn dan ook veelal klein en min en aanvankelijk niet smakelijk, hetgeen echter dagelijks beter wordt. Van de aardappelenziekte is tot heden nigt het minste bespeurd De wortelen zijn door de aanhoudende droogte langen tijd achterlijk gebleven. Na den regen zijn zij evenwel zoodanig gegroeid, dat zij tegenwoordig zeer goed staan. Uit behoefte aan regen is de kool buitengewoon laat. geplnnt. Deze staat echter goed en doet bij verdere gunstige weers gesteldheid eene ruime opbrengst vcrwachten. Appelen worden hier en daar nog al aangetroffen. Peeren nagenoeg niet, zoodat over het gehcel de oogst geririg zal zijn. Gras, aanvankelijk in behoorlijke hoeveelheid voorhanden was tijdens de aan houdende droogte schaars geworden Na de verandering der weersgesteldheid is er echter weer genoegzaam weide. Van de hooilanden is eene behoorlijke hoeveelheid hooi gekornen. Ook voor de tweede snede van het hooi en de naweide is de staat der graslantlen gunstig. /illtphcn, 25 Julij. Het gezigt op ouze graslanden is overheerlijk. De tweede snede helooft een overvloediger liooi- oogst dan de eerste heeft opgebragt. Winsclioten26 Julij. De gunstige weersgesteldheid van deze dagen heeft tengevolgedat. nog in deze week met het doischen van koolzaad in deze environs een aanvnng zal worden gemaakt. Alhoewel de peul dit jaar niet buitenge woon groot is, helooft dat gewas, naar men verzekerteen vrij goed besehot. Houdt het tegenwoordige gunstige weder stand, dan is het te verwaehtendat in onderscheiden lnnd- bouwstreken het dagloon aanzienlijk zal klimmenomdal ten gevolge van de oproeping der miliciens-verlofgangers ettelijke hariden aan het landbouwbedrijf zijn onttrokken en ook het gewoon contingent arbeiders, dat Oost-Friesland om dezen tijd van het jaar aan de landgebruikers op de naburige polders bezorgt, dit jaar zeer incompleet zal zijn. Diepenveeil2 6 Julij. Men is thans druk bezig met het maaijeu der rogge, waarvan de opbrengst buitengewoon groot is. De kwaliteit was in jaren niet zoo goed als thans. Er heerseht echter tolaal gebrek aan arbeiders. Nu de aardappels weer in bloei staan wordt in de Land- tw-Kroniek der Groninger Cow. het volgende medegedeeld „Ik las", zegt de schrijver, „dat de plantcn het meeste voedsel eischen, wanneer het zaad gevormd wordt" en wanrom hij aanheval de bloesem van de aardappels'af te plukken, opdal de kraehtdie tot het vormen van de onnutte zandbql- len dezer plant verbruikt wordt, door de eigenlijke aardappels genoten kan worden. Hij wist hij ondervinding, dat. iilzoo de kwantiteit der aardappels aanmerkelijk grooter werd. Ook lk heb het yorige jaar de proef genomen en meen goede re- sultateu waargenomen te hebben Tevens raadde hij aan het loof der aardappels over den grond te verspreiden en daar- tusschen aarde te werpeu en zoo den omvang van den stam te vergrootenwaardoor de aardappels in getal en zwnarte wonnen, vooral wanneer zij hoi gepoot waren en vruchtbaren grond hadden. Zouden deze zaken minder bekend of minder uitvoerbaar

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1