A d v e r t e n t i e 11. Publieke Verkooping Zaai-Wikken te koop 119 Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer-Polder. Stoomboot,,Lisse VAN AF MAANDAG 1 AUGUSTUS VERANRERING DER MAANDAGSCIIE DIENST. te Haarlemmermeer. Het Regt van Opstal HUIS, VOLKS-LEERREDENEN Leicester en Lincoln volbloed RAMMED te koop, Gemengde MSerigten. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij OP DINGSDAG DEN 16den AUGUSTUS 1870, De Bewijzen van Eigendom en Veilconditien zullen drie dagen voor en op den Verkoopdag ter visie liggen ten Kantore van den Notaris voornoemd. bij J. VERKUIJL, Venneperwegte Haarleiiiniermeer. WEKELIJKSCHE OP „ONVERMOEID VOORUIT", den toestand op 31 Januarij van het dienstjaar. Wisselvallige inkomsten worden berekend naar hetgeen zij in het vorig jaar hebben opgeleverd. Yrijgesteld zijn zij, die in gemeenten beneden 5000 inwo- ners minder dan f 400, in gemeenten, van 5000 tot 50,000 inwoners minder dan f 500, en in die van 50,000 en meer inwoners minder dan f 000 jaarlijksch inkomen hebben. Gemeenten met meer dan den kom van bevolking kuunen daarvoor in afzonderlijke deelen worden verdeeld. Voor den aanslag worden de ingezetenen verdeeld in 22 klassen naarmate het inkomen opklimt en wel van 400 tot 100,000. De aanslag geschiedt naar het minimum-cijfer van elke klassezoodat bijv. hijdie 2000 inkomen heeft, en tot de 7de klasse 1800 tot 2200) behoort, over slechts 1800 betaalt. Van den aanslag wordt afgetrokken in de negen laagste klassen 400 tot 3600) vijf pCt. voor elk kind beneden 18 jaar en voor elken bloedverwant tot den derden graad, dien men onderhouden moet. Het hoofd des gezins betaalt ook voor het zuiver inkomen van alle leden des gezins, met verhaal op elk van, dezen. De aanslag geschiedt naar eigen aangifte. De controle geschiedt door een commissie van classificatie, bestaande uit een ambtenaar der directe belastingen en uit het collegie van zetters, vermeerderd met eenige leden, naar mate de bevol king der gemeenten. De leden der commissie zijn tot ge- heimbouding verpligt. De commissie kanbij twijfel aan de juistheid der aangifte, den belastingschuldige oproepen en hooren, en naar hare overtuiging in een hoogere klasse bren- genmet beroep op Gedeputeerde Staten. Valsche of onnaauwkeurige opgavendie tot een te lage classificatie leidenworden gestraft met een boete van 25 tot 400 misleiding der commissie door valsche bescheiden of verklaringen met een boete van 100 tot 500. Alle stukken betreffende deze belasting zijn vrij van zegel en registratie. Als aanhangsels tot dit wetsontwerp worden: 1°. ingetrokken alle wetten op het regt van patent; 2°. het bedrag der inkomsten-belasting over 1870 wordt bepaald op een half ten honderd van het inkomen volgens den toestand op 1°. October e. k. en wat de wisselvallige baten betreft volgens het jaar 1869. Men weet echter dat de Tweede Kamer het niet noodig heeft geacht dit ontwerp dadelijk in overweging te nemen, en het dus voor als nog aan den spijker hangt. Bij het laatste onweder is te Lochem de bliksem gestagen in het huis van den gemeente-secretaris. Na eenige muren en vloeren doorboord te hebben, is hij door den grond weggedrongen. Be bewoners waren te huis eu zijn, behoudens den schrik, vrij van letsel gebleven. De Gemeenteraad van Beverwijk heeft in hare vergadering van 27 Julij jl. besloten, dit jaar de gewone kermis niet te houden. In eenige gemeenten van Drenthe heerscht sedert geruimen tijd eene •oogziekte onder de bevolking, die een kwaadaardig karakter verkrijgt. De patienten zijn gewoonlijk een paar dagen zoo goed als blind. In den nacht van 20 op 21 dezer is te Ootmarsum een afschuwe- lijke dubbele moord gepleegd. Een welgesteld inwoner van die plaats, schildersbaas van beroep, heeft zijne vrouw en zijn dochtertje van 7 jaren, terwijl zij in slaap waren, met een mes den hals afgesneden. Naar men zegt moeten financiele moeijelijkheden, alsmede aanmerkingen over het gedrag zijner vrouw, als oorzaak van deze onmensehelijke daad worden beschouwd. De dader, K. genaamd, is reeds in het huis van arrest te Almelo overgebragt. Bij arrest van 29 Julij heeft het prov. geregtshof te Amsterdam, W. "Vlottes, oud 23 jaren, kleedermakersknecht, geboren en wonende te Uitgeest, schuldig verklaard aan moedwilligen manslag op L. Postma'aldaar en hem te dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 5 jaren. Dezer dagen passeerden te Hagestein eenige militairen, bestemd ter bezetting van het fort Everdingen. Bij eene hofstede, staande aan den Lekdijk, gekomen, hielden zij halt en daarvan maakten velen hunner gebruik om zich bij de boerin aan kamemelk te goed te doen. Hoe onvoorzigtig het was dien verkoelenden drank in den verhitten toestand, waarin zfj verkeerden, te gebruiken, bleek spoedig, want naauwelijks was men weder op marsch, of een der manschap, die karnemelk gedronken had, viel neder en stierf. Te 's Hage heeft zich een treurig geval voorgedaan, naar het schijnt als gevolg vau ongelukkige liefde. Een jongeling van de fatsoenlijke burgerklasse heeft zich, in een oogenblik van vertwijfe.ling of moedeloosheid, op eene gruwclijke wijze venvond, door de glasruiten in de woning zijner ouders op het Spui stuk te slaan, en zich zoodoende de slagaders te openen. Hij verkeert daardoor in zeer zorgelijken toestand en is onder behandeling van twee heelmeesters. Een paar dagen geleden ging een 14-jarige knaap te Doetinchem een boodschap voor zijne moeder doen. Onderweg ontmoette hij eenige jongens van zijn kennis, die hem overhaalden in de heerschende warmte met hen te gaan baden, ondanks het verbod zijner ouders. Hij begaf zich te water, geraakte op eene diepe plaats, zonk weg en verdronk. De Gorlitzer Anzeiger meldt, dat te Gorlitz een arme of ten minste niet rijke burgervrouw, wier zoon in het vestingregement n°. 3 te Mainz als onderoffieier diende, aan dezen zoon 100 thaler heeft beloofd voor elken franschen officier, dien hij mogt gevangen nemen. Het is of het een jagt op Alligators geldt! In Waterloo-road, te Londen, ontstond in den nacht van 22 op 23 dezer brand bij een uitdrager, die slechts twee deuren van een brandspuit woonde. Nogtans kwamen zes kinderen in de vlammen om. Onze lezers zullen zich den vreeselijken moord zeker herinneren dien John Jones, alias Tom Jenkins, pleegde op de familie Marshall te Denham, in Engeland. De onverlaat vermoordde zeven personen door middel van een grooten moker. Jl. Vrijdag verscheen hij voor de regtbank van Aylesbury. De jury, na te hebben gehoord de getuigen en den verdediger, sprak met algemeene stemmen het schuldig uit. De gevangene, gevraagd zijnde of hij iets te zijner verdediging had in te brengen, verklaarde dat hij volstrekt niet begreep waarom men hem niet ter dood zou veroordeelen. De regter sprak daama het doodvonnis uit. De veroordeelde sloeg op militaire wijze aan en zeide op een eigenaardige manier: //Dank je wel, mijnheer!" Alexander Dumas, beroemd om zijne vlugge en snedige aantwoorden, werd onlangs door een onnoozel heer, die op het land woonde, en tot hem ingeleid Was, op de volgende wijze, terwijl hij hem strak in het ge- laat zag, aangesproken: //Wel, mijnheer, gij moet zeker een mulat zijn?// //Dat ben ik, mijnheer!// //Dan was ongetwijfeld uw vader een neger?// ging zijn praatgrage ondervrager voort. //Stellig,// was het antwoord. //Maar eilieve, wat was uw grootvaderDumas herhaalde zonder aarze- len//Die was van het geslacht der apen, zoodat mijne familie begon, waar, naar ik opmerk, (hij maakte eene diepe buiging) de uwe eindigt.// Een nieuwsblad in Missouri zegt, dat de varkens in dien staat zoo vet zijn, dat, om hun kop te kunnen vinden, het noodzakelijk is ze te doen schreeuwen, om daaruit op te maken waar hij zit. //Ik hebvertelde eens zekere muziekant, //een fluitist gezien, die zoo'n sterke long had, dat, als hij alle gaten tochield en aanblies, de gansche fluit tot zaagsel uit een sprong.// //Dat kan waar zijn,// zeide een ander, //doch dat beteekent nog niets. Als de heer K. op den wald- hoorn blaast, dan wordt die waldhoom zoo regt als een orgelpijp, en hij krult weer tot den vorigen vorm zaam, zoodra de heer K. den adem maar weer inhaalt.// Niet altijd is spreken ziher. Na de laatste gastvoorstelling van me- vrouw Pauline Lucca te Petersburg, was deze prima donna het onderwerp van aller gesprekken daar ter plaatse. Ook in een coupe tweede klasse van den aan het Zuider-Station te St. Petersburg vertrekkenden trein liep het gesprek over de beroemde zangeresdie den avond te voren in de Africaine" hare afscheidsvoorstelling had gegeven. Men drijft den spot en vooral laat eene dame zich over Lucca uit op eene zoo ongepaste wijze, als alleen in een fatsoenlijk gezelschap in de tweede klasse dikwijls kan voorkomen. Zij is veel te oud voor de rol en voor het tooneel in het algemeen zij had dit reeds lang vaarwel moeten zeggen vroeger kan zij wat geweest zijnmaar thanszij heeft geen klassieke stemen, mijn he- mel, wat heeft zij een slc/;ht figuur En gijmijnheer- hier sprak de zoo sterk kritiserende dame een naast haar zittenden heer toe- gij lacht en zegt in het geheel nietsheb ik geen gelijkJ Heeft Lucca haar goe- den tijd niet gehad?" //Wilt gij dat niet liever aan mevrouw Lucca zelve vragen? Zij zit tegenover u," antwoordde de toegesprokene met eene gracieuse beweging der hand. Allen zijn verschrikt. Eenige oogenblikken van pijnlijke stilte volgdende reizigers zien elkander verbluft aan. Uit den mond van de dame hoort men steelsgewijze alle mogelijke verontschul- digingendie in zulke omstandigheden gewoonlijk gedaan worden. Dui- zendmaal verzoek ik verschooning stamelde zij. Het is meerendeels aan mijne ongesteldheid van gisteren toe te schrijven, en buitendien ik heb slechts een klein gedeelte der rol gehoord. Och, men is zoo voorbarig en dan was ik reeds te voren tegen u ingenomen geworden ik vond u steeds in de //Vossische Zeitung", die mijne lijfcourant is, zoo zeer geroemd alzoo nogmaals vergiffenis. Maar die knoeijer, de recensent van de //Vos sische Zeitungdie domme gekmoet wel een afschuwelijkarrogant mensch zijn." //Wilt gij dat niet hem zelven zeggen", antwoordde me vrouw Lucca met een fijn lachjeop een heer wijzendehij zit daar jnist vlak naast u." In Amerika heeft men eene machine uitgevonden om aardappelen te rooijen. Zij bestaat uit een schop op wielen, welke in den grond dringt, aardappelen en aarde tegelijkertijd opschept en op een breeden riem zonder einde nederwerpt. Deze riem voert het opgeschepte naar eene soort van bewegende vingers, die den aardappel van de aarde scheiden en deze dan achter het werktuig nederwerpen. De machine wordt door een of meer paarden over het veld getrokken, terwijl de aardappelen dan, naarmate men vordert, door handenarbeid ingezameld worden. Het werktuig heeft zijne proeven doorgestaan, en getoond de aardappelen even goed te kunnen opdelven als de beste boeren-arbeider, zoodat men veel kans heeft dat die machinale aardappelrooijer ook weldra op de lijst der landbouwwerktuigen zal voorkomen. De spin als sluipmoordenaarster. Men weet, dat de spin door haren giftigen beet zeer spoedig een klein insekt kan dooden, dat zij echter in staat is eene groote pad van het leven te berooven, zal aan menig lezer van dit Weekblad onbekend zijn. De heer JuliUs Berkemeier, te Tilburg, deelt in het Album der Natuur, 1870, 7e afd., daaromtrent het volgende mede: //Toevallig ben ik getuige geweest van een zoodanig geval. Ik zag eene groote huisspin Npeira diadema) zich zeer voorzigtig aan een draadje neerlaten en bemerkte, dat juist onder haar eene pad zat. Op eenigen afstand van den grond hield de spin opzij scheen te berekenen, of zij wel op de goede plaats te regt zoude komen, liet zich vervolgens schielijk juist op den kop van de pad neer beet en .vlugtte even snel omhoog. De pad maakte geene andere beweging dan dat zij met haren kop op den grond dook. Dezen aanval herhaalde de spin nog tweemaalna den derden beet begon de pad een weinig te beven en ze was dood. De spin staarde aan haar draadje hangende eenigen tijd op haar slagtoffer neer en begaf zich toen heel bedaard, zonder eenig blijk vap gewetenswroeging te geven, op hare plaats. Het overschot der pad werd na een paar dagen op de gebrui- kelijke wijze door den doodgraver Mecrosphorus vespillo), dezen zwarten met geelroode banden versierden kever, ter aarde besteld en de sluipraoord der spin zoude met de pad begraven zijn, indien dit tijdschrift het niet noodig oordeelde daaraan publiciteit te geven." de werken der Amsterdamsche Kanaalnmatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Junij voortgezet met 1310 tot 1360 arbeiders, 19 paarden, 3 of 4 stoombaggervaartuigen, 6 lokomotieveu, 216 wagens, 2 sleepstoombooten, 60 zandschouwen en 6 stoompomp- werktuigen. Bovendien 3 tot 4 afzonderlijke ploegen, te zamen 30 tot 40 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzee-hoofden. In het geheel zijn: gemaakt 14,890 buiten- blokken (744 in Junij), bevattende 35,642 kub. meter (2067 kub.- meter in Junij), en 12,055 binnenblokken (343 in Junij), bevattende 37,181 kub. meter (1034 kub. meter in Junij.) Het Noorderhoofd was op het eind van Junij als volgt doorget.rokken Grondstorting van bazalt 650 meter buiten het duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 595 meter. Grondlaag van betonblokken tot 560 meter. Tweede laag b'okken tot 559.4, derde laag tot 558.8, vierde laag tot 552, vijfde laag tot 551.4, eerste bovenlaag tot 550.8 en tweede boven- of deklaag tot 550.2 meter. De drie eerste Iagen voiderden in Junij ieder 19.4 meter, de vierde laag 13.2 meter, de vijfde laag en de beide deklagen ieder 19.2 meter. De borstweringmuur op het Noorderhoofd werd gebragt op 450 meter lengte. (34 in Junij). Het ZuiderhooJ'd was op het eind van J unij als volgt doorgetrokken Grondlaag van bazalt tot 350 meter buiten het duin (10 in Junij). Grondlaag gevlakt tot 305 meter (15 in Junij). Grondlaag van blokken tot 304 meter. Tweede laag blokken tot 303.4 meter. Eerste bovenlaag tot 302.8 meter. Tweede boven- of deklaag tot 302.2 meter. De drie laatste cijfers bedragen voor Junij 19.4, 19.8 en 20.2 meter. In het geheel werden boven A.P. verwerkt 7348 kub. meter buitenblokken (359 kub. meter in Junij) en 4346 kub. meter binnenblokken (288 in Junij). Iloofdkanaul. De ontgraviog tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 2,842,409 kub. meter, waarvan 41,145 kub. meter in Junii. In het Wijkermeer waren met 1 Junij gebaggerd 939,950 kub. meter; in Buitenhuizen 173,663 kub. meter (5693 in Junij); in het wes- telijk Y 280,121 kub. meter (55,852 in Junij). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het westelijk Y waren in aanleg over 14,567 meter lengte (825 in Junij) en boven water opgestort over 7212 meter lengte (70 in Junij). Kleibekleeding gereed over 6274 meter lengte (130 in Junij). Verdediging tegen afslag en uitstrooming over 674 meter lengte (90 in Junij). Zijkanaal B Spaamdam beoosten Felsen) Gebaggerd 309,875 kub. meter. (128 in Junij.) Kanaaldijken in aanleg over 4050, en boven water over 3778 meter lengte (219 in Junij). Idem met klei bekleed over 3578 meter lengte (245 in Junij). Idem verdedigd over 3558 meter lengte (258 in Junij). Zijkanaal C (Spaamdam, beoosten Buitenhuizen Gebaggerd 52,585 kub. meter (19,218 in Junij). In bewerking genomen 2164 meter lengte oostelijke kanaaldijk (464 in Junij). Boven water gebragt en met klei bekleed 720 meter lengte (470 in Junij). Verdedigd 660 meter lengte kanaaldijk (480 in Junij). Zijkanaal D (Nauerna). In bewerking genomen 1469 meter lengle kanaaldijk. Noordzeesluizen. De ontgraving van den sluisput werd gebragt tot 192,444 kub. meter (21,301 in Junij). Oranjesluizen en maalsluizen. Gemaakt 8319 kub. meter metsel- werk (3598 in Junij). Gesteld 442 kub. meter hardsteen (205 in Junij). Voltooid 1628 vierk. meter rijsbeslag, met puinvulling en steen- bezetting, in de schutkolken. Afsluitdijk beoosten Amsterdam Aangebragt in Junij 5083 kub. meter grond in het dijkvak, grenzende aan den Paardenboek. Ileden beviel voorspoedig van een welgeschapen ZOON GRIETJE SPAANSgeliefde Eehtgenoote van A G. YOORDENDAG. Haarlemmermeer26 Julij 1870. Eenige en algemeene kennisgemng Heden overfeed, na eene langdurige ziekte, kalm en zacht, onze geliefde DOCHTER TEDNTJE ANTONIA KNAAP, in den ouderdom van 20 jaren. HaarlemmermeerP. KNAAP Gz. 23 Julij 1870. M. B. KNAAP, Geb. VAN DONGEN. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder brengen ter kennis van de Ingelandendat de door het Collegie van Dagelijksch Bestuur voorloopig goedgekeurde REKEMNG en VERANTWOORDING van den Penning meester over 1869, van af den 23 Julij e. k.gedurende v e e r t i e n d a g e nter hunner inzage zal worden gelegd aan de SECRETARIE van den Polderin de Jansstraat, te Haarlem, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure. Haarlem, 22 Julij 1870. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder brengen ter kennis van Belanghebbendendat de gedeelten Veld weg voor de Kavels N°. 19, Sectie <ut, alsmede Nu. 3, 4 en 9 in Sectie 00, moeteu WOI'deil onttrokken aan de publieke dienst; wordende een ieder, die daartegen BEZWAREN mogten hebben, uit- genoodigd om dezelve schriftelijk in le leveren ter Secretarie van den Polder, in de Jansstraat, te Haarlem, en wel voor of uiterlijk op den 9 Augustus 1870, na welken termijn geene Bezwaarschriften meer zullen worden aangenomen. Haarlem, 23 Julij 1870. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. AFVAART van Lisse 's morgens 7 uur. Haarlem 's namiddags 2 unr 30 min. des middags ten twaalf ure, zal, ten Huize van den Kastelein J. KROES, aan den Vijfhuizerdwarsweg, nabij den Dijk, ten overstaan van den Notaris C. J. ME REN S, in publieke veiling' worden gebragt en verkoclit; op een gedeelte van den RINGDIJK om den Haarlem- mermeerpoMer3 nabij de Nieuwe Brug, Afdeeling Vijfhuizen, met het daarop staande Gebouw, te weten EEN VOOR WEINIGE JAREN NIEUW GEBOUWD HECHT, STERK EN WEL-DOORTIMMERD get. N°. 70, Kad. Sect. Litt. B, N°. 1193; HUIS, groot 50 vierk. Ellen, en N°. 1194, TUIN, groot 2 vierk. Roeden en 50 vierk. Ellen. Breeder bij biljetten ornschreven. Nadei'e Illforiliatien zijn te bekomen ten Kantore van de Makelaars ELSENIIORST POORTMAN, in den Anegang, te Haarlem. van Ned. Hervormde Predikanten die als het eenige fondament ter zaligheid predikenJezus Cbristus en dien gekruisigd. VIJF CENTS PER LEERREDE. De PROSPECTUS en PROEFAFLEVERING van den vijfden jaargang, met NAAMLIJST van 62 HIT. Mede- /werkers, zijo verkrijgbaar in alle Boekwinkels en bij den Uitgever J. A. MULDERte Delft. HOEK SPIERING- EN BE N NEBROEKERW EG te Haarlemmermeernabij Station Vogelenzang.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 3