1870. Vrijdag, 5 Augustus. VAN A AN LANDBOUW, GEMBBNTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Haarlemmermeer-Polder. Haarlemmermeer. Landbouw. 51. mmmmm \mmm Prijs van het A.bonnement: in het Jaarf 6. Junit 1870 GEMIDDELDE Maandelijksche WaterstandenWater-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. BODEGRAVEN. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Prijs der A_dvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/, Cent. Middel tegen de long-ziekte onder het rundvee. IIAARLEMMERIUEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAYE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°., te Amsterdam. tJiterljjle Woensdag. De tijdruimte uitgedrukt in uren en minuten. De lengte-afmeting in meters. De inhouds-afmeting in kub. meters. Waarnemlngen. Vloed op het Y id. h den IJssel id. n de Noordzee Ebbe h het Y id. u den IJssel id. de Noordzee Boezemstanden to Boezemstanden fl I Verval in de Sluizen g j Tijd van lozing P 1-1 Hoeveelheid geloosd De meest heersehende Wind Gewerkt gedurende I Opbrengst S Uitgemalen O I Gestopt voor Hoog water. d id. u Sluisgang Waargenomen te SPAABNDAM. HAIFWEG. 0.053 -f- A.P. 0.288 A.P. 0.636 A.P. Noord. 0.022-f A.P. 0.282 A.P. 0.696 A.P. Noord-West. GOUDA. 0.872-f A.P. 0.478 A.P. 0.451 —A.P. Noord-West. KATWIJK. 0.921 A. P. 0.667 A.P. 0.757 A.P. West. Aanteekeningcn. LEIDSCHEND AM Kijnland0.624 A.P. Delfland0.396 A.P. Rijnland0.685 A.P. Woerden0.475 A.P. Ingelaten water te Gouda door de rinketten in 89 uren 1.863.200 kub. meteren door de geopende sluisdeuren in 585 oren 52.468.934 kub. meter. UITSLAG der aanbesteding van het Onderhoud der GebouwenBruggenem.geliouden 26 Julij 1870. De laagste inschrijvers waren voor Perceel 1 M. van Essen, voor 1121.50. 2 J. Bakker,1038. 3 G. van der Starre, 1030. 4 M. van Essen, 642.50 5 W. P. van Eijbergen 1379. 6 idem, 1329. 7 J. van den Heuvel,. 1789. Nieuw-Vennep, 30 Julij. Wij waren dezen morgen ge- tuigen van de prijsuitdeeling op de teekenschool alhier. Met genoegen zagen wij de gemaakte vorderingendie niet alleen van ijver spraken, maar ook door den goeden smaak die in bet schikken van figuren en kleuren uitblonk, ons wezen op het kennelijk genot, waarmede de leerlingen zicli oefenden. De beer Spruitenburgdie hier volgens de methode van de Witte van Citters onderwijs geeft, ziet zijne moeite bij velen goed beloond. Zeker komt ZEd. van velen ruimschoots dank toe. Te bejammeren is het, dat de belangstelling nog zoo gering is. Het onderwijs is kosteloos en toch slecbts 25 leer lingen telden wij. Wanneer zal toch datgene wat tot ont- wikkeling, vorming van het kind behoort, den ouders ter harte gaan? Eenige belangstellendenwaaronder het hoofd onzer gemeente, die met den onderwijzer de handen ineen geslagen hadden om dit kinderfeest te doen doorgaanwoon- den de uitdeeling der prijzen bijdie onder het genot van eene goede versnapering den kinderen werden uitgereikt. Zij hadden medegenoten van de kindervreugde, en niemand heeftzich zijne bijdrage beklaagd. Wij wenschen den onderwijzer voortdurend kracht en geduld toe, om te volharden, en niet het minst de toenemende belangstelling van ouders in de ontwikkeling hunner kinderen. rogge heeft men in deze streken een begin gemaakt. De oogst valt zeer gunstig uit, terwijl de kwaliteit buitengewoon goed schijnt te zijnaangezien er door de droogte weinig of geen onkruid in het stroo is. De tienden hebben weder aan- zienlijk meer opgebragt dan ten vorigen jare. De handel in hooi is buitengewoon slapzoodat enkele landbouwers reeds besloteD hebben hunne schelften op te rijden. Wei zijn in het begin der week eenige schepen aan- gekomen met doel om hooi te ladendoch het verbod van uitvoer had ten gevolge dat slechts enkele partijtjes zijn inge- scbeept tot /21a f 21.50 per 500 kil. Intusschen zouden de verkoopers tegenwoordig niet aarzelen tot dien prijs alge- meen af te zettendaar men eenmaal opgereden hooi minstens f 3 hooger moet verkoopen om er even wel mee te zijn als met de aflevering uit de schelften. van 27 Julij tot 2 Augustus 1870. GEBORENLeonardus, zoon van C. van der Horst en M. M. Bakker. Gerardus Gijsbert, zoon van A. G. voor den Dag en G. Spaans. Cor nells, zoon van J. D. Ravensbergen en C. Tanis. Willempje, dochter van J. Mooser en A. Oosterbeek. Aleida Catharina, doebter van H. van Alpben en C. C. Kok. Petrus Johannes, zoon van G. Verbruggen en C. C. Hooggreef. Guurtje, dochter van A. Kuiper en M. Dekker. Johanna, dochter van W. C. H. Verhoeve en A. W. Alberts. Pieter, zoon van H. Braak en W. Heij. OVERLEDENCornelia, oud 5 weken, dochter van H. Roos en C. Oos terbeek. Alida Maria, oud 4 maanden, dochter van J. Klaasse en A. Meijer. Roelof Pieter, oud 4 maanden, zoon van C. Koelewijn en W. Splinter. Franciscus, oud 8 maanden, zoon van Wvan Gerven en c. Smakman. Nicolaas Raat, oud 26 jaren, gehuwd met N. E. van Keulen. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van P. Hammerson en G. G. van Voorst. 1 Kind van C. van Pijpen en G. Pape. ONDERTROUWDGSchone met G. van Kerkwijk. GEHUWD: J. van den Broek met M. van Heukelom. C. Ooster- bout met M. Brouwer (wed.). Capelle (Langstraat), 30 Julij. Met het maaijen der Dalfseil, 2 Aug. De hooiprijzen zijn sedert eenige dagen zeer gedaald. De zoogenaamde wilde hooilanden, welke in den regel eerst laat gemaaid worden en waarvan veelal wel- gestelde boeren eigenaars zijnworden te maaijen aangeboden eu als belooning daarvan de helft der opbrengst tegenover het werk gesteld. Dat hiervan door den minderen stand gaarne partij wordt getrokken, laat zich wel denken. De eerste nieuwe rogge is hier ingehaaldgeraalen en gebroken; de kwaliteit is uitermate best en de hoeveelheid bevredigend. Zutphen3 Aug. In de afgeloopen week was de rogge- oogst in onze streken in vollen gang. Over het algemeen valt het beschot den maaijers boven verwachting mede. De overige tuin- en veldgewassen staan ook weelderig schoon, en zonder de tegenwoordige drukkende politieke omstandigheden ware 1870 een der gezegendste jaren dezer eeuw. liet Biltlt, (Eriesland) 30 Julij. Men begint hier met den graanoogstdie over het algemeen naar wensch zal zijn. De gerst is het eerst aan de beurt. Rogge wordt hier weinig verbouwd. Ook is men reedsveel vroeger dan andere jaren, begonnen het vlas uit te trekken. Dit zal, ofschoon enkele stukken door de droogte geleden hebben, over het algemeen niet minder zijn dan in gewone jaren. De aardappelen staan nog uitstekend. Wel zijn hier en daar stukjes waar het loof begint te sterven, maar dit is nog niet van beteekenis. De ziekte vertoont zich nog niet in den knolzoodat men nog niet de zoogenaamde „bonte" aantreft. Ambt-Volleilhove31 Julij. Het hooi der eerste snede is over het geheel goed binnen. Sedert eenige dagen is men bezig met het maaijen der rogge. Van enkele akkers is de eerste nieuwe rogge reeds binnengehaald. Over het algemeen is zij dik van aar en zwaar van korrel. Als het weder nog een paar dagen zoo droog blijft zal zulks van onberekenbaren invloed op de kwaliteit zijn. Moerg'estel31 Julij. De oogst heeft hier een aanvang genomen. De rogge valt bijzonder mede; doch men komt handenarbeid te kort. Zoodra de roggeoogst afgeloopen is zal de boekweit- en haveroogst een aanvang nemenen deze gewassen beloven mede veel. De aardappelen zijn dit jaar buitengewoon goed en winstgevend andere jaren was de ziekte er reeds, thans staan zij nog zeer schoon groeu te velde. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De tweede snede van het gras brengt meer op dan de eerste zoodat men in en met alles zeer tevreden mag zijn. Uit het Westland wordt ons gemeld, dat de verzending van aardappelen is geeindigd. In ongeveer eene maand zijn verscheidene duizende mudden naar de markten gebragl of naar Engeland vervoerd. Even als audere jaren mogten er met voldoening in de uitgebreide teelt groote zaken worden gedaan. Ook de vroege bloemkool is opgeruimd. Ofschoon het gewas minder schoon was, heeft het toch hooge prijzen opge bragt; 20 per 100 stuks, le kwaliteit, werd vank ter Amsterdamsche markt besteed. Met het gewas van augtirken en snijboonen, in de Veenen, gaat het voorspoedig. Het hooigewin is in de omstreken bijzonder medegevallen zoodat de bouwlieden voor den winter geborgen zijn. Een maand geleden had men zich omtrent den hooibouw een zoo gunstige verwachting niet durven voorstellen. Er wordt ge- sproken van kwaad in het loof der aardappelen, Voor zoo ver ons wordt gemeld moet het weinig of niets bedragen. Maar eensluidend loopen de berigten over het uitrountend te veld staand gewas, waarvan niets minder dan een ruim en groot beschot is te wachten. Het vooruitzigt bestaat niet alleen op een over het algemeen gunstigen graanoogstmaar op het rooijen van beste en betrekkelijk goedkoope aardappe len voor den wiutertijd. Het is verrassend reeds nu de als proef gedolven struiken zoo goed beladen te zien. De appel- boomen dragen nog al veel vruchten; de perzikenboomen langs den muur gaan niet vooruit en de vruchten blijven klein. Blijkbaar hebben deze van de droogte geleden. Blijkens de aangehecbte kanrten zijn tot nu toe door de commissie der Internationale Tentoonstelling van Landbomc- werktuigen te Arnhemten dienste der te houden verioting aangekocht de volgende voorwerpeneen bekroonde Corbetts wanmolen drie bekroonde ploegeneen bekroonde geldersche driewielige wipkar, een bekroonde Ransomes hooischudder, een bekroonde Bentalls gerst- en haverpletter, een bekroond grasmaaiwerktuigeen bekroonde Ransomes paardenhooihark een bekroonde Ransomes moesmaker, een bekroonde karn, eenige bekroonde tuin- en andere pompeneen spadeploes voor alle gronden, eenige zeer doelmatige voorwerpen van den fabrikant in land- en tuinbouwwerktuigen A. H. Valk, te Delft, (een keurigjuk met melkemmerseen voederkooktoestel uitmuntend gegoten), een Bentalls stroosnijder, een Ransomes lijnkoekbrekereenige zeer nuttige en doelmatige tuinbouw- gereedschappeneen keurig bewerkte collecte tuinmeubelen als: 2 stellenbestaande uit een tafel met vier stoelen, een bloemenpiramide, tuinbankentuinstoelen, bloemenmanden enz.. enz. enz. Het grootste gedeelte der aangekochte voorwerpen is in drie groepen bij elkander geplaatst, waardoor een ieder in staat is zich te overtuigen, dat de commissie bij hare keuze er op bedacht is geweest, het nuttige zooveel mogelijk aan het meer algemeen aangename te verbindenwij betwijfelen het dan ook niet of velendie nog niet in het bezit zijn van een lot of loten in deze belangrijke loterij, zullen door boven- staande medede^ling tot deelneming worden aangespoordzij toch levert het beste antwoord op welke wijze de commissie zich, niettegenstaande den voor haar onguustigen tijd, kwijt van hare taakdie en om het doel en om de gevolgen schoon mag genoemd worden en daardoor eene verdere aan- beveling volkomen overbodig maakt. De Maatscliappij van LandbouwTuinbouio en Veeteell in het arrondissement Breda heeft de volgende circulaire verspreid welke wijwegens het hoog belang der zaak, in haar geheel overnemen Het Maandblad voor den Nederlandschen landbouwer bevat eene hoogstbelangrijke mededeeling, overgenomen uit het Journal J agriculture pratique, opzigtens de genezing der be- smettelijke long ziekte door inwendige toediening van brandewijn. Den 5 April jl. was in het zuidfen van Erankrijkde- partement Ariege, de longziekte uitgebroken op eene hoeve toebehoorende aan den heer Alphonse Loze, maire te Lanoux wiens veestapel bestond uit 10 ossen, 3 stieren en 7 koeijen. Verschillende geneesmiddelendoor bevoegde veeartsen aangewendmogten niet batenreeds den 22 April waren eene koe en 5 ossen bezwekenen de lijkopening had den aard der ziekte volkomen bewezen, Niettegenstaande de zieke dieren terstond afgezonderd en alle mogelijke voorzorgen genomen waren, werden den 2 Mei weder twee ossen aangetast, toen de geneesheer Ferries, van Artigan, die zich op de hoeve bevond om den zieken meester- knecht te verplegen, den raad gaf de aangetaste dieren met alcohol te behandelen. Door dagelijksche toediening van een halven liter gewonen brandewijn voor ieder dier, in twee

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1