Vrijdag, 12 Augustus I\k 52. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. llaaiicmiiicrfiieer. HoII. maatschappij v. Landbonw. JLandlDouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij den Burgcrlijken Stand zijn aangegeven Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 1.2/z Cent. PUNTEN VAN BESOHRIJVING Vier-cn-Twiutigste Algemeene Vergadering, II I A It L E M M E It 11: i: It Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Bij Kon. besluit van 26 Julij 1870, n°. 9, i9 goedgekeurd de door de Staten der provincie Zuid-Holland in hunne ver- gadering van den 12/14 Julij 1870 vastgestelde wijziging in het reglement voor het hoogheemraadschap van Delfland. Art. 13 van dat reglement zal worden gelezen als volgtDe dijk- graaf of een der hoogheemraden aan wien bij de benoeming de verpligting daartoe wordt opgelegd, moet te Delft wonen, de overige leden van het dagelijksch bestuur binnen een der gemeenten geheel of gedeeltelijk in Delfland gelegen." Z. M. heeft: 1°. op hun daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verlsend: aan G. G. van der Kaay, als plaatsverv. heemraad in het polderdistrikt Boemelerwaard boven den Meidijk (Gelderland)aau L. van der Veldeals vertegen- wpordiger van den polder den Uitslag, gemeente den Bommel (Zuid-Holland); aan Jhr. Mr. A. van der Goes van Naters als dijkgraaf van Delfland (id.); aan H. J. van Deinseals raad iu de centrale directie van den polder Walchere'n (Zee- land) 2°. benoemdtot leden van het bestuur van het walerschap het Boog-Hemaal (Noord-Brabant), J. N. van der Lith en J. van der Wert; tot lid van het kollegie van de Haven en Sassen van Zevenbergeu (id.), W. de Lint Mz. tot heemraden van het bestuur van het vvaterschap van Neer- loon (id G. van Haren en J. Spanjerstot lid van het bestuur van het vvaterschap den Zuidpolder onder Ossendrecht (id.), P. Jacobs; tot gezvvoren van den polder het Oudeland onder Ooltgensplaats {Zuid-Holland), M. Breeman; tot gezwo- renen van de polders de Galathee en Mariapolder onder Oolt- gensplaat (id G. Mijs en P. van Booijentot gezvvoren van de polders de Weipolder en A1 te Klein onder Ooltgensplaat (id.), M. B. Kornet; tot gezvvoren van den polder het Biet- veld onder Ooltgensplaat (id.), C. Kardux; tot gezvvoren van den Anna-Wilhelminapolder onder Ooltgensplaat in den Bom mel (id.), L. van Prooijentot dijkgraaf van den polder het Ambacht van Hoogvliet onder Hoogvliet (id.), J. Struyk; tot gezvvoren van den polder de Nieuwe Stad (id.), J. van der \eer Jr.; tot id. van den polder de Oude Stad (id.), L. Braber Mz.tot heemr. van den Zuidpoldergem. Oost- en West-Barendrecht (id.), P. A. den Boer en C. Niemantsver- driet; tot gezvvorenen van den polder den Bommel (id.), W. van der Weel en J. van Weel Pz.tot heemraad van den Anna-Paulovvnapolder (Noord-Holland), A. Kaan Jz.tot ge zvvoren van den Loven- ,en Willemskerkepolder (Zeeland), J. de Kraker; tot volmagt van het dijksbestuur van het vvater schap het Nieuvve Bildt (Priesland), G. H. Bienks; tot vol magt van het vvaterschap de Bildt-pollen (id.), J. Lont; tot gecommitteerde van het dijksbestuur van den Engwierumer- polder (id.), A. J. Helder. Ook heeft Z. M, nog aan J. A. van der Burghop zijn verzoekeervol ontslag verleend als heemraad van het heem- raadsehap van de Mark en Dintel, prov. Noord-Brabant. Fostkantoor van Vertrek to Haarlemmermeer. Eerste helft der maand Julij 1870. LIJST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. N°. 1. C. Stokvis, te Amsterdam. 2. G. van de Mispel,. 's Gravesande. van 3 tot 9 Augustus 1870. GEBOREN: Hester, dochter van L. de Groot en K. Westmaas. Betje, dochter van T. de Regt en M. Vis. Ilendrik, zoon van J. Eij- genbrood en P. Groenewegen. Pietcr, zoon van A. Wijtkamp en H. Mooser. Dimpna Christina, dochter van J. L. van den Hoogen en J. bamboo. Antonia, dochter van P. Briene en A. Roeland. Mozes Jacob, zoon van K. Tanis en R. Buitink. Jacob, zoon van J. van I)ijke en G. Gravemaker. Klaas Kuinder, zoon van M. Schuuring en G. van Essen. Necltje, dochter van J. J. van der Leden en H. Hoogendoorn. OVERLEDENAnna Christina, oud 6 maanden, dochter van C. Leef- lang en C. Terpstra. -Elisabeth, oud 2 jaren, dochter van R. Blom en W. Visser. Catharina Maria, oud 5 maanden, dochter van G. Claij en J. Bakker. Geertruida Maria, ond 2J jaren, dochter van L. de Kraai en G. Mulder. - Johannes Gijsbert Felix, oud 2 jaren en 5 maanden, zoon van J. Spaan en A. van Wijngaarden (gedomicilieerd te Haarlem Nicolaas, oud 2 weken, zoon van H. Bakker en M. Waasdorp. Dirkje, oud 3 maanden, dochter van D. dc Jong en M. Knor. Klaas, oud 3 weken, zoon van JMostcrt en J. Schalk. Nicolaas, oud 20 jaren, zoon van W. Verboom en N. Kooij. Pieter, oud 4 maanden, zoon van P. van Reeuwijk en S. van der Elst. ONDERIROHW DC. Blijleven met J, Blijker. A, Langereis (wedr.) met G. Langereis. GEHUWDM. van Lit (wedr.) met N. van Eibergen. ALLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN U1TGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN IIOMIA C°.te Amsterdam. (tliterltfk Woemtdug.) Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. VOOR DE ivelke zal gehonden worden op Donderdag 29 September 1870, des middags ten 12 ure, te Dordrecht. De onderwerpenop die vergadering te behandelenzijn: 1. Verslag van den staat der Maatschappij, der handelin- gen van het Hoofdbestuur en der Afdeelingen, sedert de vo- rige Algemeene Vergadering. 2. Mededeeling van de aamvezige Afdeelingen en van het aantal namens liaar uit te brengen stemmen. 3. Bekening van het vorige en begrooling voor het vol- gende jaar, alsmede aanwijzing van drie Afdeelingen lot on- derzoek daarvan. 4. Mededeeling omtrent de in 1872 te houden tentoonstel- ling te 's Gravenhagebij gelegenheid van het 25-jarig be- staan der Maatschappij. 5. Besluiten omtrent het al dan niet weder uitschrijven der prijsvraag, omtrent bewerking en bereiding van vlas. 6. Berigten der Afdeelingen en der leden omtrentden ge- zondheidstoestand der paardenidem van het rundvee; de longziekte en gedane inentingen de tongblaar en het klaauw- zeer; de wormziekte onder de schapen; de varkensziekte en aangewemle middelen daartegen, en proeven met verschillende hulp- of kunstmeststolfen. 7. Voorstellen der Afdeelingen. Van de afdeeling Alkmaar: De behoefte aan handen voor den arbeid in het landbouwbedrijf in Nederland vvelke zich in den zomer van jaar tot jaar meer doet gevoelen, geeft.de afdeeling Alkmaar aanleiding orn voor te stellen, dat het hoofdbestuur der Maatschappij kraehtige pogingen aanwende orn bij de Hooge liegering te bewerken, dat de opkomst der nieuwe ligting van de manschap voor de Nationale Militie om in de dienst te worden geoefend, niet in het voorjaar, maar in het najaar plaats hebbe, waardoor zeer zeker aan de behoefte aanmerkelijk zal worden te gemoet gekomen. Van de afdeeling Westland: De afdeeling Westland be- treurt zeer de besnhadiging, die door het vee aan het hout- gewas rondom de weide, voornamelijk het schillen der willigen en popelen pooten, wordt toegebragt. Zij stelt daarom de volgende vraag ter bespreking voor: Welk afdoend middel kan worden aangewend, om de beschadiging van houtgewas, „vooral van willigen en popelen pooten" in de weide door de paarden en het vee te voorkomen? 8. Voorstel van het Iloofdlestuur. Naar aanleiding van het verzoek van den ,heer J. P. Bredius, ter Algemeene Vergade ring in 1869 te Purmerende, waarbij eene verandering in het stemregt der Afdeelingen werd in overweging gegeven heeft bet Hoofdbestuur, na rijp beraad, gemeend aan de Algemeene Vergadering te moeten voorstellen: Geene verandering in art. 23 der Wet van de Maatschappij te brengendaar, volgens de meening van het Hoofdbestuur, de regeling van het door iedere Afdeeling uit te brengen aantal stemmen, zoo als thans, aanbeveling verdient. 9. Voorstel tot het aannemen van leden van verdiensten. 10. Mededeeling omtrent de boekerij der Maatschappij. 11. Bepaling van de plaats en de maand tot het houden der Algemeene Tentoonstelling in 1871 in Noord-Hollandin verband met die van vruchtboomen. 12. Bepaling van de plaats en de maand tot het houden der Vijf-en-Twintigste Algemeene Vergadering in 1871 in Noord-Holland. 13. Benoeming van een lid van het Hoofdbestuur uit Noord-Holland, ter vervanging van den beer S. de Clercq Wz., te Haarlem, die met 31 December 1870 moet aftreden waar- toein alphahetische ordeaanbevolen worden de heeren A. van Leunepte Amsterdam; Jhr. Mr. J. P. Six van Hil- legomte Amsterdam, en J. Vas Visser, te Bennebroek. Naar aanleiding van art. 17 der Wet, kunnen er ook af- zonderlijke bijeenkomsten gehonden wordenter behandeling van bijzondere takken van landbouw en veeteelt. De leden, die aan deze bijeenkomsten verlangen deel te nemenworden verzocht hunne nnmen te teekenen op de lijs- ten, daartoe op de Algemeene Vergadering ler tafel Iiggende. De leden worden uitgenoodigd door mime en belangrijke inzending naar de Tentoonstelling, van hunne belangstelling te doen blijken. Zij worden herinnerd, dat door verschillende middelen van vervocr vrijdom of verininderde vracht voor de goedereDnaar de Tentoonstelling besteind of daarvan terug- komende, is toegeslaan; dat de paarden en het vee, daags voor de Tentoonstelling aankomende, voor rekening der Maat schappij worden geslald of gevveid, wanneer de inzenders daarvan melding maken op het getuigschriftdal vddr 1 Sep tember 1870 ingezonden moet zijn. De inzenders worden bcleefd verzocht de opgaven hunner inzending te doen, met bijvoeging der bepaalde inleggelden, aan den secretaris hunner Afdeeling, en die, buiten Zuid- ot Noord-Holland woonachtig, aan den secretaris der Maat schappij op Rust-Hoekbij 's Gravenhage, vddr 1 September e. k., en de bepalingen bij het programma gevraagd naauw- keurig na te komen. Ter voorkoming van klagten over den geineenschappelijken maaltijddie op Donderdag 29 September zal worden gehon den worden zijdie daaraan deel verlarlgen te nemeudrin - gend verzochtom clit hun verlangen te kennen te geven aan den penningmeester der Maatschappij, vddr of op Zaturdag 24 September, des morgens vddr 12 ure. De leden der societeiten de Harmoniede Amicitia, Kvnst- Viinde krijheid en de Vriend&chap hebben de beleefdheid, om gedurende de dagen der Tentoonstelling hunne lokalen voor de leden der Maatschappij open te stellen. De trekking der loterij heeft plaats op Maandug 3 October 1870, ten 1 uur, op het raadhuis te Dordrecht. De prij'zen zullen hestaan iu vet vee, groote werktuigjen enz. naar mate van deelneming. De loten zijn van nu af aan verkrijgbaar bij de penningmeesters der Afdeelingen, op vrachtvrije aari- vrage en tegen betaling van 1 per lot. De uitslag der trekking wordt zoodra mogelijk bekend gemaakt, en de lijst. dei getrokken prijzeu dadelijk gezonden aan de penningmees ters der Afdeelingen. De prijzen, die op Maandag 10 Octo ber niet zijn afgehaaldof waarvan geeu verzoek van toe/.eu- ding door het Hoofdbestuur is ontvangen, vervallen aan de Maatschappij. Ter gelegenheid der Algemeene Vergadering en Tentoon stelling worden er gegeven harddraverijeneoncerten, dans- partijeu en yolksvermakenbij biljetten aan te kondigen. Asseil, 9 Aug. Met hoofdbestuur van het genoolschap ter bevordering en aanraoediging van den landbouw iu deze provincie heeft wegens de tijdisomstandigheden besloten, de algemeene tentoonstelling van vee enz. onbepaald uit te stellen. De oogst der rogge valt in dit gewest tot heden over het geheel niet tegen. De kwaliteit en kwantiteit laat op de meeste plaalsen bijna niets te wenschen over. De aardappelen staan zeer goed. Op eenige plaatsen heeft zich de bekende ziekte geopenbaard, doeh gelukkig slechts in het loof. De berigten betreifende de veen- en zandboekweit zijn gunstig. Dalfseil, 9 Aug. Buitengewoon gunstig zijn de berigten aangaande het honiggewin. Sedert het jaar 1829 herinnert men zich niet dat de korven dagelijks zoo in zwaarte zijn toegenomen. Men trcft reeds korven van 35 kil. Vette vnrkeris genieteu meer vraag; voor Belgisehe huizen biedt men reeds 3 a 4 pet. meer dan de vorige week te bedingen was. Bathmeil, 9 Aug. De rogge-oogst is bier in vollen gang. De opbrengst is zeer groot en de kwaliteit overtreft die van vorige jaren. De aardappelen staan mede overheerlijk. De opbrengst der vrnege soorten is buitengewoon groot. Gras is er genoeg in dfe weiden en men vindt reeds veel vet vee. Texel9 Aug. I)e hooibouw heeft tegen veler verwach- ting een goed resultant opgeleverd. llet voordeelige weder in het begin der maand Julij heeft daarop goed gewerkt. De te veld staande gewassen beloven mede een goede opbrengst. Men is reeds van velcn tot oogslen begonnen. Aardappelen zijn van puike kwaliteit. Gebrek aan handen, zoo als op sommige plaatsen, bestaat bier niet. Men werkt iu de polders geregeld tegen 1 daags, dat is van 's morgens 4 nre tot 's avonds 8 ure. Blokzijl, 9 Aug. De hooioogst der eerste snede is in deze environs afgeloopen. Door het schoone weder, dat wij de lantste dagen mogten genieteu, is de verwnohling, die men er in den beginne van koesterde, nog al overlroffen. lief vooruifzigt voor den hooihandelaar is eehter niet zeer gunstig, daar ecu hooge huurprijs is besteed Er is geen de minste vraag naar liooidie handel staat geheel stil; het hooi wordt en wie vveet voor hoe Iang in de solium- gehragt of aan de mijt gezet, in plaats van af te schepen. Iu het nahurig Ambt-Vollenhove heeft men met den roggeoogst niet alleen een begin gemaakt, maar reeds nieuwe rogge binnengehaald. Over het geheel is de aar zwaar en de korrel dik. Mogen wij nog slechls korten tijd zulk gunstig weder behouden, dan zal dit een onberekenbaren invloed uitoefeneji op de kwaliteit der rogge. Men meldt ons uit Leiderdorp„De varkensziekte is in deze gemeente weder uitgebroken. De schade is des te aan- zienlijkerdaar de varkens meestal door den minderen stand worden geliouden."

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1