1870. Vrijdag, 19 Augustus. No. 55. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Haarlemm er meer Landbouw. \\\AT!/^ ■Qt'TPl/f/ Prijs van het ALonnement: in het Jaarf 6. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: van 10 tot 16 Augustus 1870. 0 n t v a ii g's t. Uitgaaf. Jlaatregelen tot redding van raenschen, vee en goederen, in geval van doorbraak en watersnood. Blokzijl15 Aug. Van vele kanten komen berigten in over eene ziekte in het vlas, die de plant vroeger dan anders doet afsterven. Hierdoor zijn de vlasbouwers genoodzaakt haar vroeger uit den grond te trekkenhetwelk een hoogst nadeeligen invloed, zoowel op de kwaliteit als op de kwan- titeit van het zaad, uitoefent. Prijs der A.dvertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. Watergraafsmeer, 16 Aug. Gedurende de afgeloopen week is aan de school van de Koninklijke Nederl. Tuinbouw- Maatschappij Linnaeus het overgangs-examen van de 28 inge- schreven leerlingen gehouden waarvan de uitslag is geweest als volgtvan het eerste sludiejaar zijn in het ticeede overge- gaan: A. E. Attema, van DragtenJ. T. van Benthem, van Hengelo; S. J. B. de Beucker, van Antwerpen; J. van Dort, uit de Beemster; D. G. de Gooijer, uit de Watergraafsmeer H. Krips, vanKampen; A. Massink Gzn., van Zutphen; J. A. Nieuwkerk, van Naarden; J. D. Schneider Jr., van Amsterdam, en D. M. Visservan Delft; terwijl van het ticeede in het laatste studiejaar zijn overgegaanK. Admiraal Mz.uit de Beemster; N. Wigeri van Edema en H. A. A. F. Jentink, beide van Wolvega; T. L. Knolle, van Amsterdam; W. Leendertz Pz.van MedemblikJ. B. B. van Loon, van Zoeterwoude; G. II. Rieman, van Amsterdam; VV. T. H. Spree, van Veen- wouden; G. Steen van Amsterdam; J. Voetelink, van Steen- wijk, en J. Wiggers, van Leiden. Verslag van de verwachtingen omtrent den oogst in de provincie Limburg. 1IAARLGM1ERMEER Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. Er heeft zich alhier eene commissie gevormd tot onder- steuning der achtergebleven onverzorgde betrekkingen der gemeenteleden welke opgeroepen zijn om's lands onzijdigheid te helpen beschermen. De commissie bestaat uit de volgende heeren J. W. LantzendorffervoorzitterJ. L. van der Moer, secretarisE. J. van Wisselingh J.Pz.penningmeesterN. E. Dorbeck, J. J. de Visser, A. van RiessenH. A. Tinholt A. M. Vorstman en J. G. Schone. {Zie verder de Advertentie liieracliter). GEBORENJosina, dochter van T. van Gulik en J. Blanken. Antje, dochter van J. Schaap en M. Muilwijk. Bastiaan, zoon van A. de Ruig en C. Nouwens. Andries, zoon van A. Goossens en H. de Bruijn. Jan, zoon van J. Doets en A. de Boer. Cornells, zoon van P. de Breuk en R. Garritsen. Adriana, dochter van M. Schoonderwoerd en E. Putker. Adolf en Willem Adrianus (tweel.)zonen van A. de Bree en C. van Duren. Johanna Hendrika, dochter van A. Wagenaar en E. Brinkman. Franciscus Johannes, zoon van F. J. Wijnhof en M. C. Jansen. Catharina, dochter van J. Bouman en E. F. van der Heijden. Gerrit, zoon van A. Vis en Y. L. Spruitenburg. Klaas, zoon van J. Vorst en A. Gons. Elisabeth, dochter van C. Mienis en B. Mienis. Johannes, zoon van C. van der Meer en J. van Egmond. Johanna, dochter van A. Verheul en M. Speelmans. OVERLEDENJohannes Petrus, oud 9 maanden, zoon van C. Beers en A. Tol. Gerhardus Geertruidus Anne, oud 4 maanden, zoon van J. Eggink en G. Koolhaas. Anna, oud 6 maanden, dochter van M. Ver- kuijl en J. Streefkerk. Albert, oud 10 maanden, zoon van J. Borgman en G. Lauwerse. Goris, oud 4 maanden, zoon van C. Betlem en J. Maliepaard. Pieter, oud 9 dagen, zoon van A. Wijtkamp en H. Mooser. Johannes Rudolphus Andreas, oud 5 maanden, zoon van A. J. Klaarenbeek en A. van der Vossen. Johanna, oud 2 maanden, dochter van P. de Koning en C. van Leeuwen. Johannes van E.rp, oud naar gissing 35 jaren, ongehuwd. Mozes Jacob, oud 8 dagen, zoon van K. Tanis en It. Buitink. Cornelia, oud 6 weken, dochter van J. Juffermans en M. Kokshoom. Grietje, oud 5 maanden, dochter van H. Jansen en T. Roos. Willem, oud 7 maanden, zoon van J. Kooij en M. A. Verploegh. Maria Gardrina, oud 11J jaren, dochter van C. van Tilbnrg en P. van Weerthuizen. Trijntje, oud 7 maanden, dochter van P. Kramer en N. de Groot. ONDERTROUWDB. Winkel met P. Kouwenberg. GEHTJWDG. Schone met G. van Kerkwijk. REKENING der Buitengewone Bedeeling te Haarlemmermeer in February 1870. Wegens giften enz751,62. Wegens onvermijdelijke kosten9.60. Wegens levensmiddelen357.04. Wegens dekens150. Wegens brood etc94.01. Te zamen. 610.65. In kas 140.97. Te zamen. 751.62. Zijnde het saldo ter Secretarie gedeponeerd. Naar wij vernemen werd eenigen tijd geleden aan den koning een voorstel gedaan, betreffende het nemen van maatregelen tot redding van menschen, vee en goederen, in geval van doorbraak en watersnood. Dit voorstel zou gegrond zijn op de overwe^ing, dat thans slechts op onvoldoende wijze hulp kan worden verleend, ten eersfe, omdat de gebrnikt wordende reddings-vaartuigen niet spoedig genoeg op de pi fiats des onheils kunnen worden aangevoerd; ten andere, omdat die vaartuigen bf door bun bouw en zamenstelling, door vorm, ouderdom en daardoor zwakken staat niet voor deze bijzondere dienst geschikt zijn, bf omdat de noodige mansehappen hetzij ontbreken. hetzij de behoorlijke oefening missen. Vandaar het voorstel, dat langs ouze ririeren, althans waar door- braken te vreezen zijn, een soorfgelijk beginsel van redding-booten, als langs de stranden, in werking zou worden gebragt. Te dien einde zouden voor het geval van watersnood speciale vaartuigan met platten bodem dienen te worden gebouwd, hetzij van hout, hetzij om ook tegen het ijs te kunnen dienen, van ijzer. Deze vaartuigen zouden dan op vaste stations worden gelegd, en verder eene vaste beman- ning hebben, die zich naar gelang van plaatselijke omstandigbeden zou bebben te oefenen in het hanteren van riemeD, zetboomen, kaken, als anderzins. Een plaatselijk toezigt op ieder station en voorts een algemeen toezigt zou voor den goeden gang der zaken dienen te zorgen. Naar de bedoeling van den voorsteller, zouden de op die wijze georgaaiseerde reddingsvaartuigen voornamelijk moeten dienen, om in geval van doorbraak, als de polder volgeloopen is, de menschen te hulp te komen, die in hunne woningen of elders door het water AXLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BOXGA C°.te Amsterdam. Utterly k WoensAag. zijn ingesloten, en die dan met hun vee en verdere have naar eene veilige wijkplaats zouden worden overgebragt. In de bekendheid van het vaste personeel met de plaatselijke toestanden, wordt een waarborg te meer voor doelmatige hulpverlee- ning gezien. Naar wij verder vernemen, zon de regering de mededeeling wach- tende zijn van het omtrent dit voorstel ingewonnen gevoelen der gemeente- en waterschaps-besturen, die geacht kunnen worden bij de zaak regtstreeks te zijn belrokken. Capelle (Lakgstraat) 18 Aug. De roggeoogst is in deze streken in vollen gang, doch wordt niet zeer door het weder begunstigd. Men vindt akkers, op welke de sehoven reeds meer dan veertien dagen hebben gestaan en men kan ligt nagaandat rogge tot sehoven gebondendie aan zooveel regenbuijen is blootgesteld geweest, tot ontkiemen of sehieten is oveigegaan. Ware de rogge goed rijp geweest toen zij gemaaid werd, men zou dat ontkiemen dan ook niet zoo spoedig bemerken, maar tot rijp worden geeft de landbouwer hier hsar zelden den tijd. Wei heeft hij voor het vroege oogsten een goed doel: het tijdig uitzaaijen van knollegroen doch bij aanhoudend nat oogstweder moet hij de nadeelige gevolgen ondervinden, wanneer het hoofdprodukt niet goed rijp is geworden. Het in de vorige week aan het Oude Maasje opgekochte hooi is voor een groot gedeelte ingescheepten thans gaan opkoopers langs de huizen, waar zij ook voor mindere kwa- liteit f 20 en f 21 per 500 kilogram besteden. Ambt-Volleilhoven15 Aug. Ofschoon men van ver- schillfemle zijden onrustbarende berigteu omtrent de ziekte in de aardappelen ontvangt, kan uit deze gemeente, waar talrijke aardappelakkers gevonden worden, worden gemelddat zich nog geen spoor van ziekte heeft geopenbaard. Berlikum16 Aug. In onze iuinen en op de akkers ziet het er over het geheel goed uit. Aalbessen hebben niet te veel opgeleverd, ten gevolge der droogte in den tijd, dat deze vrucht moesten zetten. Appeleu en peren beloven veel goeds; als maar niet te veel harde wind schade aanbrengt. Met de aardappelen gaat het goedzij zijn overvloedig en groot, dus goed rijp. Sommigen zijn bevreesd dat het met de late niet goed zal gaan, daar zij maar doorgroeijenterwijl het tijd is dat zij zich weergeven. De internationale tentoonstelling van landbouwwerktuigen sedert den 27 Junij te Arnhem in het vroegere stalions- gebouw en op het omliggende terrein der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij gehouden, is den 14 dezer zonder de minste plegtigheid gesloten geworden. Het moet vooral aan de tijdsomstandigheden worden toegeschrevendat deze tentoonstelling in den laatsten tijd zoo weinig bezoekers trok en dat het met den verkoop der loten niet naar wensch is gegaan. Het zesde gedeelte der loten, waaruit de verloting zou bestaanis te naauwernood geplaatst. DokkUlU15 Aug. Niet alleen sterven er honderden varkens aan de algemeen heerschende ziekte in onze omstre- kenin klei en wouden, maar tevens buitengemeen vele scbapen lijden aan de pokken, met welke laatstgenoemde kwaal, alsmede met roodvonk meent men, dat ook enkele varkens bezocht worden. Scliooiioon!15 Aug. De liooi- en rogge-oogstdie dezen zomer in elkaar liepenzijn afgeloopen, en geven over het geheel boven venvachting goede uitkomsten; ook de aard appelen staan voordeelig en beloven een gewenscht bescbot. Zelfs de boekweit, die door de droogte geweldig heeft geleden of acbteruit was, schijnt nog goed te worden. De veestapel verkeert in den besten welstand. Leitleil, 16 Aug. Wij vernemen dat niet alleen onder Leiderdorp, maar ook op verschillende plaatsen in den omtrek dezer stadde ziekte onder de varkens heerscbende is. Hoorn10 Aug. Op de alhier gehouden jaarlijksche paardenmarkt werden aangevoerd ongeveer 50 stuks; deze aanvoer was waarschijnlijk zoo gering doordien het den geheelen dag flink regende, waarom de handel ook zeer stug was. Zutpheil15 Aug. Te Zelkem, in ons graafschapvalt Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. de roggeoogst niet bijzonder mede. Gelukkig kunnen wij juist het tegenovergestelde van de opbrengst van dien oogst in onze omstreken melden. Dalfseil, 15 Aug. Wij zijn thans in staat over den rogge oogst een naauwkeurige opgaaf te doen. De reeds ingehaalde, gedorschte en gebakkene levert de bewijzen, dat een vim rogge nagenoeg een mud koren oplevert, waarvan 60 kilogr. gebakken brood kwam de kwaliteit wordt bijzonder geroemd. Deveilter10 Aug. Er komen weder wagens met hooi beladen over den spoorweg meestal voor binnenlandsche konsumtie. Het vee wordt ook weder gezocht en de prijzen zijn vaster. Het vette vee is zelfs hoog in prijs. De boter geniet goeden aftrek en de prijzen blijven boog. Men verwacht dat er bijzonder vet vee in den handel zal gebragt worden, wijl er steeds overvloed van voedsel is. Leeuwarden11 Aug. Uit het verslag over den toestand der provincie Friesland in 1869 ontleenen wij het volgende: De friesche veestapel bestond uit 209,377 runderen, 24,865 schapen, 23,169 paarden12,752 varkens; er werden 17,082 bijenkorven gehoudende veenderijen verschaften aan ruim 8000 arbeiders werkde hoeveelheid gegraven turf bestond uit 3,270,453 ton baggelaar- en spon- en uit 2,005,740 ton ligten turf. Sedert 1842 is door de provincie tot een bedrag van 1,088,763.90 en door het Rijk 161,601.13 subsidie verleend voor den aanleg of de verbetering der wegenwaar- voor in het geheel 4,776,168.98® is uitgegeven; de kosten van onderhoud, herstel en verbetering der zeeweringen be- droegen te zamen 273,207.52®. De tarwehoezeer in sommige gemeenten goed geslaagd, geeft echter in de meeste slechts een middelmatigen oogst. De spelt kan mede niet meer dan middelmatig heeten. Hare teelt is overigens onbeduidend. De rogge is iets beter dan de tarwe uitgevallen. De wintergerst gaf een middelmatig beschot. De zomergerst schijnt eene grootere hoeveelheid te zullen opleveren. Het havergewas belooft een goeden oogst. Van de boelcweit heeft men veel verwachting. De veen- boeleweit is in 3 der gemeenten, waar zij geteeld wordt, goed, in 1 zeer goedin 1 middelmatig te noemen. De boonen en erwten leveren niet meer dan een middel matig gewas. De vroege aardappelen gelukken bijzonder goed. Van de teelt der late wordt eene nog gunstiger uitkomst te gemoet gezien. De suikerbiet- en mangelwortels geven reden tot tevredenbeid. Het winterkoolzaad is in eenige gemeenten niet ongunsig geslaagd, doch in de meeste voldoet het niet. De zomer- oliezaden geven uitzigt op eene eenigzins ruimere opbrengst. De cic/ioreiwier teelt van weinig aanbelang is, staat goed. Het vlas belooft niet veel. In de enkele gemeentenwaar hennep wordt aangetroffenstaat dit gewas niet ongunstig te velde. Over de hop, die slechts op sommige plaatsen aangeplant wordt, is men voldaan. Van de koolraapwaarmede eenige weinige hectaren bezet zijn, verwacht men een middelmatigen oogst. De wortels en knollen zullen waarschijnlijk goed gelukken. De spurrie en wikken laten te wenschen over. De klavereerste snede, leverde zeer weinig op; van de tweede snede wordt tengevolge van den gevallen regen eene betere uitkomst verwacht. De serradellateelt is middelmatig geslaagd.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1