Vrijdag, 26 Augustus No. 54. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Haarlemmermeer. Landbouw. JPrijs van het Abonnement: in het Jaarf f> - KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Prijs der Advertentien HAARLEMMERMEER. Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Z. M. de Koning heeft benoemd tot ridclers der orde van den Nederlandschen Leeuw de hh. J. C. de Leeuw, dijkgraaf van den Anna-Paulownapolder, en J. van de Wall Bake, fabriekant te Utrecht. Wij worden verzocht mede te deelendat er te Hoofddovp bij de heeren Knol en Pruijt, en te Nienw-Vennep bij de heeren Lewis en Winters, een adres ter teekening is neder- gelegd. Dat adres is gerigt aan den Raad der gemeente Haarlemmermeer, om geheel kosteloos onderwijs te verkrijgen voor de kinderen der arbeiders in deze gemeente. Allen die belang stellen in de krachtiger ontwikkeling van een groot deel onzer bevolking, worden dringend verzocht dit adres te willen onderteekenen. Het adres zal van den 27 Augustus tot en met den 8 September a. s. ter teekening liggen. van 17 tot 23 Augustus 1870. GEBOREN: Arie, zoon van T. van Es en A. Okken. Klaas, zoon van P. Kortenoeven en T. C. Kok. Jan, zoon van P. Huis en N. 7erardus Johannes, zoon van G. Arrachart en B. Rohreij. Maria dochter van I. Lievaart en N. van den Berg. Jan, zoon van Markus en M. C. Vermeulen. Neeltje, dochter van J. van Weelde u-„ N'euli"an<1- Johannes, zoon van M. Jelierse en M. Snoek. Hmetje, dochter van K. Spruitenhurg en J. van der Graaf. OVERLEDENAdrianus, oud 41 maand, zoon van Jan Ruiter en C. tommandeur Jacobus, oud 6 maanden, zoon van H. Raaphorst en P. Zaat. Andreas, oud 6 maanden, zoon van A. Stolk en G. Zuidland. Gcrritjc, oud 6 maanden, dochter van A. den Haan en B. Boterman. Cornells, oud 5 weken, zoon van C. Lamer en M. Schriekcn. Anna Maria, oud 5 maanden, dochter van J. Tronwen en A. Handgraaf. Antje, oud 9 maanden, dochter van G. van lint en G. van der Ham Coenraad wan Baren, oud 24 jaren, ongehuwd. ONDERTROITWT)geene. GEHTJWD: C. Blijleven met J. Blijker. A. Langereis (weduwnaar) met G. Langereis. Missive van den Gemeenteraad van Haarlem, naar aanlei- ding van den afloop der procedure tusschen het hoogheem- raadschap van Bijnland en de gemeente Haarlemter eenre en de gemeente Amsterdam ter andere zijde, ter zake van de Overtoomsche Sluis. Haarlem, 13 Augustus 1870. Aan den Raad der Gemeente Amsterdam. Gelijk uwe vergadering bekend is, is deprocedure tusschen het hoogheemraadschap van Rijnland en de gemeente Haarlem, ter eenre, en de gemeente Amsterdam ter andere zijde, ter zake van de Overtoomsche sluis geeindigd. llet nadeel, dat onze gemeente door de opheifing van de betaling der schut- en bruggelden aan de Overtoomsche sluis lijdt, is aanzienlijk. Perwijl toeh in de laatste jaren, tot 1865, daarvan jaarlijks tusschen 4000 en 5000 werd ontvangen, moet zij die inkomsten sedert 1865 geheel missen. Uwe vergadering zal het dan ook zeker billijken dat wij naai middelen hebben omgezien, ten einde in den bestaanden toestand verbetering te brengen. Die middelen meent de Raad te hebben gevonden en neemt liij de vrijheid die aan uw gevoelen te onderwerpen. Ingevolge het dekreet van koning Lodewijk, van 31 Mei 1808, moeten de inkomsten van de schut- en bruggelden aan de Overtoomsche sluis geheven, worden uitgekeerd aan de gemeenten AmsterdamHaarlem en het hoogheemraadschap van Rijnland, ieder voor /3 gedeelte. Daar nu gemeente Amsterdam geheel belast was en is met het onderhoud van de genoemde sluis, ligt het voor de hand dat zij van de inkomsten der sluis weinig voordeel trok. Daargelaten nu de redenen, die uwen Raad in 1865 hebben bewogen een besluit te nemen waarbij dat de bedie- ning van de brng en sluis aan den Overtoom voortaan zon der helling van sluis- en bruggelden zou plaats hebbenmeenen wij het. er toeh voor te moeten houden, dat het betrekkelijk gering belang, hetwelk de gemeente Amsterdam had bij de heffing dier gelden, op het besluit van uwen raad van 25 ■Tulij 1865 niet zonder invloed geweest is. De vraag is bij ons gerezen of de raad van Amsterdam indien het belang dier gemeente bij de heffing van sluis- en bruggelden aan de Overtoomsche schutssluis grooter was dan uit het dekreet van 31 Mei 1808 kan voortvloeijenen de beide overige belanghebbendenHaarlem en Rijnland, zich met een kleiner aandeel dan bun bij genoemd dekreet wordt toegelegdkonden tevreden stellen, niet in het belang zijner gemeente zou kunnen besluiten de heffing aan den Overtoom weder in te voeren. Ons denkbeeld zou zijn, dat de heffing plaats hebbe naar het laatst door den koning vastgestelde tarief en dat, met ter zijde stelling van het dekreet van 31 Mei 1808 de verdeelinc ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°., te Amsterdam. Utterly k Woensdajj.) van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. der inkomsten aan elk der 3 belanghebbenden, Amsterdam, Haarlem en Rijnland, plaats had van het netto bedrag, dat is van de opbrengst na aftrek van het ontvangloon en de kosten van onderhoud der sluis. Door zoodanige regeling zou de gemeente Amsterdam in de eerste plaats gedekt zijn voor de jaarlijksche kosten van on derhoud der sluis en bovendien van de netto opbrengst der sluis- en bruggelden nog '/3 genietenterwijl de beide andere belanghebbenden, wel is waar minder dan vroeger zullen ontvangen maar zich toeh eenigzins althans zien schadeloos gesteld voor het verlies, dat zij thans moeten lijden. Wij onderwerpen dit ons voorstel, dat wij enkel in het belang onzer gemeente doen, aan uwe nadere overweging, ter wijl wij het uit het oogpunt van billijkheid mogen aanbevelen, daar bij de onder koning Lodewijk aan Amsterdam verleende toestemming om den Overtoom in eeue scheepvaartsluis te veranderenHaarlem zeer aanmerkelijk in zijne inkomsten benadeeld werd, welke billijkerwijze, toen en ook nu nog, door eene overeenkomst betreflende de verdeeling van de sluisgelden geheel of gedeeltelijk konden vergoed worden. Wij mogen ons voorstel tevens aanbevelen in bet wel be- grepen belang van de amsterdamsche belastingschuldigen, daar de ondervinding geleerd heeft dat, sedert het niet meer heffen van sluisgelden, de scheepvaart door de Overtoomsche sluis weinig of niets is toegenomenen dus zonder vermeerdering van de amsterdamsche scheepvaart, een geschenk van eenige duizende gulden 'sjaars aan de schipperij gedaan wordt, ten nadeele van de amsterdamsche belastingschuldigen. len slotte meenen wij er op te moeten wijzendat het hoogheemraadschap van Rijnland met de door ons voorgestelde regeling vermoedelijk volkomen zal instemmen. Naar wij vernemen, heeft het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van landbouwop verzoek van het Gemeente- bestuur van Dordrecht, beslotende Algemeene Tentoonstelling dier Maatschappij, die van 28 September tot 2 October e. k° te Dordrecht zoude gehouden wordenwegens de tegenwoor- dige tijdsomstandighedenniet te doen doorgaan. De Algemeene Vergadering dier Maatschappij is nu be- paald op Donderdag 29 September 1870, des middags ten 12 ure, in de groote zaal der Societeit de Vereenigingte 's Gravenhage. Hooril, 21 Aug. Men heeft aanvankelijk gemeend, dat de boomvruchten dit jaar geen grooten oogst zouden opleve- ren; men schijnt zich echter daarin vergist te hebben. De boomen, vooral de appelboomen, zijn volgeladen, en de perenboomen zijn, op sommige plaatsen, zoo rijk beladen, dat men ze, iets verder in den tijd, zal moeten stutten. De aanvoer van beide soorten was dan ook aanvankelijk hier reeds groot te noemen. Leiden, 23 Aug. Een gelukkige oogst van de meeste graansoorten, meldt men ons, wordt thans in de omstreken ingezameld. Niet aldus doet zich het rooijen der late aard appelen aanzien. Nog voor weinig tijds mogt het gaaf gewas en ruim beschot iedere vrees voor ziekte verbannen. Bij eene heete lucht echter vielen er zware regenbuijen en kort daarop heeft de ziekte zich in de knollen vertoond. Zonder overdrijving is die ziekte op sommige akkers vrij erg toege nomen, en op zandgronden zou er van het beschot naauwe- lijks de helft als gaaf in aanmerking komen. De daardoor ontstane teleurstelling wordt eenigermate verzaeht door eene voorspoedige teelt van de meeste tuingewassen. Boonen en eiwten o. a.mogten zij als volksvoeding meer -voor aardap- pelen gesteld worden, zullen voldoende zijn te verkrijgen. Uit de Veenen gaan schuiten vol met snijboonen en augurken naai de marktenhet is een lust te zien hoe beide gewassen door regen noeh wind geteisterd zijnde, zich voordoen. Ook verzendt Rijnsburg met goed gevolg bloemkool, waarvan de op het veld staande zich weder, bij het beurtelings vochtige en drooge weder, zeer goed voor de najaarsverzendingen ont- wikkelt. De weilanden hebben overal een uitmuntend aanzien. Capelle (Langstraat) 23 Aug. Zonneschijn en wind hebben in de laatste aeht dagen den rogge-oogst zeer be°"un- stigdzoodat men kan rekenen, dat dit product in de schuren geborgen is. Over het algemeen zal het beschot zwaar zijn, en die zijn tijd met maaijen heeft afgewaeht, zal weinig of geen ontkiemd koren op zolder krijgen. Ook in het Land van Heusden en Altena is men druk in de weer met het inzamelen der tarwe, die ook eene goede verwachting van zich geeft. Zoowel in de klei- als zandstreek is de verwach ting der aardappelen, wat opbrengst en kwaliteit betreft, zeer groot. De notenboomen hangen hier en in het Land van Heusden en Altena zoo zwaar heladenals men zulks ooit gezien heeft. Van hooi zijn weder enkele partijtjes aan de huizen opgekocht tot f 21 per 500 kilogr. Het aan de Oude Maas opgekochte en achtereenvolgens van dag tot dag ingescheepte is op vele plaatsen afgekeurd, nadat er eenige duizenden kilogr. van ontvangen waren. De oorzaak daarvan was het vele broeijen, waardoor het hooi zijne natuurlijke blaauwe kleur had verloren. Daardoor zijn verkoopers genoodzaakt, geworden omtegen hunne verwachting, nog aanzienlijke partijen op te rijden. Uit een en ander ziet men eene dalende markt te gemoet, want bij rijzing worden de minste afkeu- ringen gedaan. Het nagras of etgroen is in den laatsten tijd bijzonder in groei vooruitgegaanzoodat ook het weivee thans ruim voedsel vindt, en men van de tweede hooisnede eene ruime opbrengst verwachten kan. Ltrecllt, 20 Aug. Heden morgen was hier aan de markt een zeer groote aanvoer van appelen, peren en pruimen, die in massaas door bandelaren, niet als in vorige jaren voor engelsche rekeningmaar meestal voor het binnenland werden opgekocht; de appelen werden gekocht voor 1.50 tot 2, en de peren voor 1.75 tot 2.45 per hectol.; terwijl de pruimen per ben voor 0.85 tot 1 verkocht werden. AVijhe, 22 Aug. Met den hooibouw tweede snede is men weder druk bezig. De opbrengst is ruim het dubbele van die der eerste snede, en de kwaliteit laat mede niets te wenschen over. In deze omstreken heeft men ook reeds een begin gemaakt met het maayen van de boekweit. De oogst belooft groot te zijn. Almeil, 22 Aug. De ziekte onder de aardappelen heeft zich in deze gemeente vertoonden kenmerkt zicheven als in vroegere jaren, door een eigenaardigen reuk. Hierbij doet zich echter het verschijnsel voor, dat de knol ongedeerd en goed van smaak blijft, zoodat eenige boeren die zoogenaamde ziekte voor eene vroegtijdige rijpheid van het loof houden, veroorzaakt door warmen regen na vroegtijdig poten. Deze bewering krijgt wel eenigzins grond van waarbeid, wanneer men in aanmerking neemt, dat voor 25 jaren en meer de aardappelen nooit vroeger dan in Mei en zelfs nog met St. Jan gepoot werden, terwijl zulks daarna in het "begin van het voorjaar geschiedde, en thans algemeen gedaan wordt. Immers, de aardappelziekte was in 1836 in deze streken nog geheel onbekend. De aardappelen golden toen gemid- deld 1 per hectoliter. Beekberg'en, 19 Aug. Zeer aangenaam is de thans opge- dane ervaringdat de bodem van ons gewezen woud niet ondankbaar is. Waar men een jaar geleden niets anders zag dan boomen en struiken op een moerassigen grond, staat flink opgekomen haver, van welke men reeds onlangs een gedeelte heeft verkocht, dat p. m. 100 de hectare opbragt. Heerenveeil20 Augustus. De zoogenaamde plaslanden in dezen omtrek, ontstaan door droogmaking der veenplassen, beginnen reeds aanzienlijke waarde te verkrijgen. In het na- burige Tjalleberd werd ten vorigen jare een kamp weiland, groot 66 roeden, verhuurd voor 119 en dit jaar voor l3o'. Woertleil, 17 Augustus. Van wege de afdeeling Woer- den der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hadden gis- teren-morgen en middag drie harddraverijen alhier plaats. Aan de eerstevoor paarden welke nog nimmer een prijs gewonnen hadden, namen 12 paarden deel. De prijs werd behaald door het paard ILosanna, van den heer H. Blonk, te Hazerswoude. Aan de tweede harddraverij voor paarden van zessen klaar, namen er 15 deel. De prijs werd gewonnen door het paard de Bos, van den heer J. Metzte Waddinx- veenen de premie door het paard de Kampioenvan den heer J. Boele, te Watergraafsmeer. Leeuwardeu17 Augustus. De vlasbouw, in de laatste jaren van steeds toenemenden omvang in deze provineie, heeft ook dit jaar weder op uitgebreide schaal plaats gehad, Ofschoon de opbrengst in het algemeen minder groot is dan ten vorigen jarfe, wordt de kwaliteit, voor zoover men er nu reeds over kan oordeelen, wel zoo goed geacht als toen. Vreesde men een oogenblik voor den roest, waarvan dit gewas in 1869 nog al hier en daar had te lijden, de uitkomst heeft doen zien, dat die vrees weinig of geen grond had. Over de laatste tien jaren was het getal met vlas bebouwde hect. in ronde cijfers als volgt: 1860, 4390; 1861, 4010- 1862, 4080; 1863, 4160; 1864, 5600; 1865, 4735; 1866^ 5000; 1867, 5560; 1868, 5800; 1869. 6785. De gemid- delde opbrengst over dit tijdvak, berekend in kilogrammen was per hect.: aan vezelstof 578.5 (in 1869 707); aan lijnzaad 12.2 (in 1869, 11). Ook de verbouw van cichorei is steeds toenemende. Over de laatste tien jaren was met dit gewas gemiddeld bcteeld 1268

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1