A d v e r t e n t i e 11. - 155 - Maatschappij van Landbouw. RAMLAMMEREN, Een Paardenhoefsmid DANKBETUIGING. Zes-en-veertig duizend Gulden, CSemengtie Mcrfgten. Jttgezonbett. 'T IS ONGEHOORD! HOLLANDSCHE Badhoeve in Haarlemmermeer. TE KOOP: Lincolnshire Ras, 30,— het Stuk. GEVKAAGD: stuk en bevelen de lezing er van aan; (het was opgenomen in de Amsterdamsche Oourant). Met die vverkliedenwelke de sympathie van al limine standgenooten in geheel de wereld vragenzijn wij het volkomen eens, dat er eens een tijd moet komen, wanneer al de soldaten van alle landen zullen verklaren„wij willen niet vechtenMaar als die dapperen deze houding aannemendan moeten zij ook dapper er bij volhardenen als de koning, keizer of eenig ander opperhoofd van een land geen soldaten kan vindendie voor hem in het vuur willen gaandie zich willen laten doodschieten voor iets, vvaarvan mischien een onder dnizenden besef heeftwelnu is dan oorlog voeren mogelijk? Lezers van ditWeekblad, wij gelooven echter niet dat dit door u of ons beleefd zal wordenja wij gaan verder en achten onzen wensch een hersenschim; doch de menschlievendheid gaf ons dien in, en wij mogten het publiek er niet onbekend mede laten. Naar het zich laat aanzienwordt een nienw bloedbad in gereedh'eid gebragt. Dezen keer wordt een veldslag verwacht tjisschen Chalons en Parijs. De Pransohen hebben eerstge- noemde stad verlaten en de Pruissen rukken naar de hoofd- stad op. Daar is men gereed den vijand af te wachten; de verdediging van Parijs, mogt het tot een beleg komen, zal tot het uiterste worden gedreven, en de verbittering der twee partijen is zoo groot, dat misschien de trotsche, fraaije wereld- stad de vernieling zal moeten ondergaandoor het duitsche geschut veroorzaakt. Er bestaat evenwel nog eenige kans dat de onzijdige groote mogendheden haar best zullen docn om dit tegen te houden. Dat zij daartoe willen en zullen werkzaam zijn, is zeer waarschijnlijk; maar is het niet even waarschijnlijk dat de koning van Pruissen, zijn minister Bismarck en zijne generaals, bedwelmd door de vele overwinningen reeds be- haald, en tevens lettende op, zoo als die vorst zelf zeide, „bet verlies van de edelsten des lands," op den algemeenen rouw in zijn rijk en in de andere duitsche statenvan geep bemiddeling zullen willen weten, naar geen raad tot staking van den zegevierenden togt zullen willen luisteren, voor dat de trots van het groote, het magtige Prankrijk voor goed ge- fnuikt is? en is er een grooter vernedering voor,het tweede fransche keizerrijk denkbaar, dan dat de noord-duitsche bonds- vlag op de Tuilerien wappert? En inderdaaddit kan binnen acht dagen het geval zijn. Moet het gebeurenom een einde te maken aan de menschenslagting, welnu, het gebeure dan hoe eerder hoe liever. Keizer Napoleon bevindt zich thans te Rlieims; wat hij daar doet kunnen wij niet vertellen j maar wel weten wij wat hij niet doethij voert niet het opperbevel over het leger hij regeert niet; met andere woordenfeitelijk heeft hij reeds opgehouden hoofd van den Staat te zijn. Te Parijs wordt in al de proklamatien van den kommandant der stad, en iu al de m'ededeelingen welke de ministers aan het Wetgevend Ligchaam doen, van Napoleon III niet gerept; zelfs de woorden „Leve de keizer P'die nooit ontbraken in de do- kumenten als de bier bedoelde, staan er niet in, en meer dan een Volksvertegenwoordiger ontziet zich niet elke gelegen- heid te baat te nemenom te verklaren dat de inspanning waarmede de Pranschen thans hun vaderland verdedigende patriotische opofferingen, welke zij zich getroosten en wij moeten erkennen dat deze aanmerkelijk zijn volstrekt niet ten doel bebbenhet behoud van het regerende vorstenhuis. Nu, van Napoleon Bonaparte wil men niet meer weten; de keizer der Pranschen mag zich gereed maken om een goed heenkomen te zoekcnen vergissen wij ons nietdan zijn reeds nu de mannen aangewezen die, na de vervallenverkla- ring, of na den troonsafstand van Napoleon III, het voorloopig bewind in Prankrijk d. i. in de fransche republiek zullen uitoefenendoch de republiek, niet duurzaammaar als bloedige voorbereiding tot een konstitutionneel koningrijk onder Lodewijk Pilips II. NASCIIRIFT. Voo'r het afdrukken van dit nommer vernemen wij dat de Pruissen al meer en meer voorwaarts rukken naar Parijs en dat door het bombardement vau Straats- burg het arsenaal en een gedeelte der citadel aldaar ver- brand zijn. Met ingang van den 21 dezer is de beperkte Zondagdienst op het Rijks- telegraafkantoor te Haarlem tijdelijk opgeheven. Het kantoor is dus des Zondagseven als op de werkdagen, open van 's morg. 7 tot 's av. 9 ure. Yolgens eene te Delft ontvangen mededeeling van een handelshuis uit Rnhrortzou er veel kans bestaan dat binnen kort ook de uitvoer van steenkolen uit Pruissen naar Nederland ten behoeve van den handelzal worden toegestaan. Den 20 Augustus zijn per Rijnspoor van 's Hage naar Rotterdam vertrokken nog vijf verpleegsters van het Comite van het Roode Kruis ten einde zich van daar naar het oorlogstooneel te begeven. Eene talrijke menigte bevond zich zoowel op het perron als in de wachtkamer, waaron- der vele aanzienlijken om de vertrekkenden uitgeleide te doen. Ten on- geveer kwart voor elf ure verscheen H. M. de Koningindie zich gerui- men tijd met de verpleegsters onderhield. Daarna vertrokken zijonder luid gejuich van alle aanwezigen en van alien die in den omtrek waren. Naar men verneemt, heeft de Maatschappij tot exploitatie van Staats-. spoorwegen op hare aanvraag, van den Minister van Binnenlandsche Za- ken magtiging ontvangen tot vrachtvrij vervoer over hare lijnen van: ma- terieel bcstemd tot het verleenen van hulp en het verschaffen van lafenis aan gekwetstezieke of uitgeputte militairen benevens de personenbe- geleidende die transportenen gekwetste en zieke krijgsliedendie naar de hospitalen binnenslands worden gedirigeerd een en ander voor zoover de gewone treinen gelegenheid tot dit vervoer aanbieden en de transporten behoorlijk gelegitimeerd worden, als van de vereeniging het Roode Kruis afkomstig. Ook door de directie van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij wordt vrijdom van vracht verleend voor de voorwerpen bestemd voor en gcadresseerd aan het Centraal-Magazijn van de vereeniging het Roode Kruis te 's Hage. Bij de directie van de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij bestaat mede het voorneinen om het materieel van het Roode Kruis en wat daartoe be- hoorteven als dit op de Staatsspoorwegen geschiedtlangs hare lijnen vrachtvrij te vervoeren terwijl ook de Nederl. Centraal-spoorweg-maat- schappijdie reeds in de vorige maand voor zooveel in haar vermogen wasaan het bestuur van het Utrechtsche Comite der vereeniging het Roode Kruis hare medewerking had toegezegd tot bevordering van het menschlievende doel dezer vereeniging, dezer dagen ook het vrachtvrij ver voer heeft toegestaan voor de goederen die aan het Hoofdcomite der veree niging te 's Gravenhage worden toegezonden. Een dertienjarige knaap te Dalfsen al spelende een geladen pistool afschietende trof hiermede een digt bij hem staand persoon in den schou- der. Hoewel buiten gevaar moet de wond toch zeer pijnlijk zijn en is het gebeurde eene les te meer tegen onvoorzigtigheid met wapentuig. In de Prov. Gron. Courant van 16 Aug. j. 1. leest men: //In ons nommer van 16 September 1869 kwam het volgende voor: u u Bij een he- den door het Prov. geregtshof uitgesproken arrest is B. R(otgers) schuldig verklaard aan poging tot diefstal bij nachtdoor meer dan een persoon met aanneming van de benaming van een openbaren ambtenaar, onder voor- geven van een valschen last van het civiel gezag en met geweldpleging be- gaan, en te dier zake veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren en in de kosten. Reeds aanstonds na de uitspraak van dit vonnis liep hier ter stede het gerucht, dat Rotgers onschuldig was, en eenigen tijd daarna, dat de werkelijke schuldigen ontdekt waren. Thans kunnen wij onzen le zers mededeelen, dat die geruchten waarheid bleken te zijn en de bedoelde persoon, die den 25 Mei 1869 gevangen genomen werd en nu de straf, waartoe hij onschuldig veroordeeld was, in het tuchthuis te Leeuwarden onderging, heden op vrije voeten is gesteld, na dus bijna vijftien maanden lang van zijne vrijheid beroofd te zijn geweest. Bij deze feiten wenschen wij niets meer te voegen aan het oordeel van alien overlatende wat het zeggen wilvijftien maanden lang onschuldig te worden opgeslotcn, en dan te moeten hoorenmen heeft zich vergistgij zijt vrijgij kunt u weder verlustigen in Gods schoone natuur, waartoe u de regterlijke magt gedu- rende vijf jaren het regt had ontzegd. Nog iets wenschen wij toch te zeg gen: Eere aan den brigadier-majoor A. C. Groenendaal en den brigadier W. H. "Waterman aan wier ijverige en aanhoudende pogingen het te dan- ken is, dat de onschuld van Rotgers aan den dag kwam en de ware schul digen ontdekt werden. Eere aan die beide ambtenaren der regterlijke magt, welke bewezen hunne roeping en hunnen pligt te kennenen die met naauwgezetheid te vervullen Mogten velen hunner kollega's hun voorbeeld volgen, en niet alleen toonen dat zij schuldigen, van allerlei soort, weten op te sporenmaar ook even ijverig werkzaam zijn om de onschuld van verdachte of veroordeelde personenwaar daartoe aanleiding bestaataan het licht te brengen Kort daarna is door iemand eene inschrijving ten behoeve van gemelden Rotgers geopenddie reeds eenig gunstig gevolg had. Thans echter bevat de Prov. Gron. Courant het volgende ingezonden stuk Mijnheer de redakteurGelezen uwe courant van Donderdag 1.1., waarin onder het Groninger nieuws door u wordt bekend gemeaktdat er zich een medelijden hebbend mensch heeft opgedaan om ten mijnen behoeve eene inschrijving van giften open te stellen, en waarin die heer reeds dadelijk onder de letters N. N. voor f 25 deelnam, hetwelk door een ander werd gevolgd met eene inschrijving van 5. Gevoelig voor dat bewijs van deelneming in mijn waarachtig ongelukkigen toestand, moet ik evenwel voorshands elke partikuliere geldelijke tegemoetkoming van de hand wijzen. Met de opname dezer regelen in uw geacht blad zult u M. de R. verpligten Uwen dw. dienaar, B. Rotgers." Eenigen tijd geleden vertrok van Amsterdam een knaap van 15 jaren naar Duitschland, om zich bij zijnen oom in diens handwerk (draaijer) te bekwamen. Kort na zijn vertrek ontvingen zijne ouders een brief, waarin hun tot hunne groote ontsteltenis gemeld werd, dat hun zoon spoorloos verdwenen was. De oom in Duitschland en de ouders te Amsterdam stelden alle pogingen in het werk om iets van den knaap te vernemen, maar, bij wien zij zich ook vervoegden, niemand kon hun eenige inlichting geven. Eindelijk komt dezer dagen een brief van den 15-jarigen draaijer zijne bedroefde betrekkingen uit de verlegenheid redden, en wel een brief, ge- dagteekend uit den omtrek van Metz. Daarin schrijft hij, dat, toen de plaats zijner inwoning bezocht werd door de brandenburgsche huzaren, hij zijn vurig verlangen om eens een oorlogsveld van nabij te bezien, niet kon bedwingen, op zijn pantoffels het regiment heeft gevolgd en dat hij thans bij een ritmeester in dienst was en op diens paarden paste. Hij is nu bij het pruisische leger bij Metz, waar het hem aan niets ontbreekt. Een Groninger, te Parijs werkzaam, heeft een brief aan zijne familie geschreven en o. a. de volgende belangrijke bijzonderheden over den tegen- woordigen toestand in de fransche hoofdstad medegedeeld//Bijna alle win- kels zijn gesloten, er valt hier weinig of niets meer te werkenen zij die zich nog verheugen in werk, ondervinden een groote teleurstelling, daar zij van hunne patroons de tijding krijgen, dat zij voor de te verrigten werkzaamheden eerst betaling zullen krijgen als alles beslist is. De onder de wapenen geroepen manschap wordt, uit gebrek aan militaire kleederen, in een kiel gestoken met een nationaal lint omgord en tot hoofddeksel een pet. De wapenhandel wordt aan die lieden geleerd door middel van een stok, voorloopig ter vervanging van het geweer, ter voorkoming van revo- lutie. Duizenden doorkruisen dagelijks de stad onder het zingen cn schreeuwen om wapenen, ten einde de stad te kunnen verdedigen. De om de stad liggende vesting heeft een verschrikkelijk aanzien, ten gevolge van de vele kanonnen en andere vuurwapenen, die daarop geplaatst zijn en dagelijks door een menigte wachten en posten worden bewaakt." Te Shoeburyness (Engeland) worden tegenwoordig proeven genomen met een belgische mitrailleuse. Een dier proeven heeft tot de volgende uitkomst geleidOp een afstand van 400 ellen werd geschoten op eene schijf, welke een front van 150 man infanterie of 90 man kavalerie voor- stelde. De mitrailleuse deed in 2 minuten zes schoten 178 kogels troffen de schijf, ten gevolge waar van 73 man kavalerie of 84 man infanterie buiten gevecht gesteld zouden zijn. Een twaalfponder met kulas-lading, met blikken doozen geladen, deed op denzelfden afstand, in denzelfden tijd, 9 schoten; 166 kogels troffen de schijf, en 72 man kavalerie of 79 man infanterie zouden buiten gevecht zijn gesteld. Een negenponder, met tromp- lading, insgelijks met blikken doozen geladen, deed in hetzelfde tijdsverloop 11 schoten236 kogels troffen de schijf en zouden 77 man kavalerie en 86 man infanterie buiten gevecht gesteld hebben. Het schijnt echter dat de ammunitie, welke voor de mitrailleuse gebruikt wordt, er niet voor geschikt is, en dat de bediening van het stuk, door de onervarenheid der manschap, veel te wenschen overlaat. Uit Rome wordt aan het dagblad le Temps het volgende onder dag- teekening van 13 dezer berigt: //Een Nederlander, die reeds tweemalen te vergeefs aanzoek had gedaan bij den kolonel der pauselijke zouaven om bij het korps te worden opgenomen, bevond zich gisteren in het Casino zijner landslieden, gevestigd in het paleis Righetti, in de nabijheid van het plein Campo di Fiori. Eensklaps grijpt hij naar een geweer, maakt zich tevens meester van een patroontasch, voorzien van scherpe patronen en schiet een zijner landslieden op de plaats dood. Vervolgens barrikadeert hij den toe- gang tot de zaal, waarin hij zich bevindt, plaatst zich aan een .der ramen en vuurt van daar gedurende geruimen tijd op de voorbijgangerstwee personen zijn door hem gedoodverscheidene hebben kwetsuren ontvangen. De bewoners in den omtrek verkeerden in hevigen angst. Eenige zouaven en gendarmen hebbbh gepoogd zich van hem meester te maken, hetgeen echter niet is gelukt dan nadat zij hem ernstig hadden gewond. Men schrijft de daad van den ongelukkige toe aan ijlhoofdigheid." Volgens de Ztg. f. Nord-Beutschland is een ontzettend ongeluk ge- beurd op de Weser, bij het doen zinken van een torpedo. De stoomboot, die het vernielingswerktuig aan boord had, was voor Langliitjensand ten anker gegaan, en de boot die de plaatsing zou bewerkstelligen, daarop 100 schreden verder geroeid. Naauwelijks was de torpedo boven water gebeurd, of hij ontplofte met een vreeselijken knal. Van de boot waren slechts spaanders over, van de manschap werd een zevental opgevischt, waarvan drie ongewond, twee ligt gewond, de beide andere zoo vreeselijk verminkt, dat zij spoedig onder hevige folteringen den geest gaven. Van de overigen waren slechts eenige oogenblikken enkele-jammerlijk gehavende overblijfselen drijvend zigtbaar. Er gebeuren tegenwoordig ongehoorde dingen op 'Abbenes. In den omtrek wordt er zelfs over gesprokenals iets waar van men in vroegeren tijd hier niets vernam. Menschendie nu 15 jaren in dezen stillen ackterhoek van de gezegende Haar- lemmermeer gewoond hebben, verklaren ronduit, dat zij nooit gedacbt hadden dit nog te zullen belevenwat hunne ooren nu dagelijks vernemen. Iedereen spreekt er van; de kinderen in de school zijn er vol over, en komt men bij iemand aan huis, dan is bijna de eerste vraagHeb je 't al geboord?" En het moet wel de opmerkzaamheid van een ieder trekken want niet dat die zaak zoo veel mogelijk bedekt worde o neenonverholen voor ieders oog en oor met de grootste onbeschaamdheid dwingt zijals 't wareelk voorbijganger er naar te zien en te luisteren. Een oud man, die, eer- tijds naar elders verhuisd in jaren niet te Abbenes geweest waskwam dezer dagen zijne oude woonplaats bezoeken doch stond verbaasd en in zich zelf gekeerd over hetgeen hij thans zag en hoorde (want in zijn tijd werd er zelfs in de verte niet aan deze dingen gedacht); en terwijl hij het pin- kend oog naar boven sloeg, sprak hij met bevende stem: Och 1 och hoe is hier alles veranderdEn niet maar zoo nu en dan, neen! dag aan dag en uur'aan uur, kan men getuige zijn van dezelfde geruchtmakende zaak. Naar men zegt, schijnt de schoolmeester de grootste aanlegger van het geheele feit te zijnwant een feit is het. Het is gebeurd en gebeurt dagelijks onder de oogen van den veldwachter, die het even goed kan vernemen als ieder ander. De zaak blijft evenwel dezelfde. Alleen de man uit Leiden, die deze nieu- wigheid hier aangebragt heeft en als zoodanig de hoofdper- soon van het geheele stuk isschijnt van al het geraas niets te willen weten of te bemerken. Vraagt men hem iets, hij kijkt je aanmaar geen antwoord 1 Hij heeft zijn kunst- stuk hier te Abbenes gelaten en is, zoo ik hoor, vveer stil- letjes naar Leiden teruggekeerd, en wel met een goed gevulde bears. Was alles hier nu mede afgeloopen dan.... jadan!..., doch iedereen verblijdt zich hier over het gebeurde en juichf de zaak van ganscher harte toe? Maar dat is verschrikkelijk, om te juichen over iets dat ongehoord is op Abbenes! Ja, zoo zijn de menschen. Hoordaar begint het weer. Wat dan toch Be klokslag van het nieuw geplaatste uurwerh in den kerMoren te Abbenes, dat gemaakt en geleverd is door den bekwamen Adam Batstra te Leidendie echter zeer doof is. De Klepel. De ALGEMEEAE TEATOOlVSTELLIiAG der Hollandsche Maatschappij van Landbouw te DORDRECHT is WCg'CllS <l<" tijdsomstandig'heden uitgesteld. 'De AL GEMEE1VE VERGARERIIVG is bepanld op 29 September ISmOte 's GRAVEN 11 AGE. Edsthoek, bij 's Hage, De Secret, der Maatschappij, 24 Augustus 1870. D. R. GEVERS DEIJNOOT. RANK- en VEURWERKER, zijn Vak grondig verstaande. P. G. Mogt de Gemeente van Abbenes, ruim een jaar geleden, zich zeer verheugen een Bedehuis in haar midden te zien verrijzen niet minder werd zij heden verrast, daar uit den toren van dat Gebouw, met de meeste juistheidelk uur van den dag en van den avond ons de tijd werd aangekon- digd. Dit geschiedde door een beknopt, net uurvverkhet welk heden in hetzelve is geplaatst, en op voorstel van ouzen geachten Onderwijzer, den Heer P. BOEKELis daargesteld die niet geschrootnd heeft zijne vrije uren te besteden tot bet schrijven van een Werkje, en de opbrengst daarvan aan een uunverk te schenken. Dank zij dan ook toegebragt aan onzen hoog geachten Onderwijzer, den Heer P. BOEKEL, welke deze zaak met eene ruime gift heeft gesteund. Van harte wensch ikdaar hij lang aan eene ernstige ongesteldheid heeft geleden, dat hij weder spoedig tot zijne vorige gezond- heid moge teruggebragt worden, opdat hij de Gemeente nog lang tot steunen van het beoogde doel nog vele jaren het genot moge smaken. EEN INWONEIt VAN ABBENES. C \'4 BIJ GEDEELTEN BESCIIIKBAAR ALS HYPOTHEEK My OP LANDERIJEN OE IIUIZEN. Franco Brieven bij Ml'. Rl MOI LEVBuiten-Brouwer- stbaat, 201 Amsteritum. Het PlechtankerT Initien er eene soort van menschelijke kennis bestaat, die alle andere overtreft, is het de wetenschap van de middelcn om de gezondheid te behouden of te herstellenzonder welke het leven eene ellendige spotternij de dood con troost is. De tweeling-geneesmiddelen.van Holloway hieden het lang gewenscht desideratum, aan. In alle ziekten zijn- zij heilzaam, omdat zij bet bloed zuiveren, waardoor elk doel des ligchaams hernieuwd moet worden. Deze Zalf ontspant, dringt door, en oefent haren regel- matigen en heilzamen invloed uit op de tiuid en op de andere organen. Door dit middel kunnen de maag, de longen, de lever en de nicren met goed gevolg doordrongen en versterkt worden, voornamelijk wanneer de Holloway Pillen tegelijkertijd ingenomen worden, om de afdrijvende en weder herstellende werking te ondcrsteunen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 3.—. 6.75, 13.50, 20.50. zijn op franco aanvraag contant te bekomen bij ALLE AP0THEK.ERS in Holland; alsmede in HOLLOWAY's ETABLISSEMENT te Londen, 3b3 Oxfort Street, vroeger 244 Strand. London, 22 Augustus. Graanmarkt. Over liet geheel was in de af geloopen week liet weder zeer gunstig voor den oogst. Tegen het einde echter vielcn harde regens in Yorkshire, die de nog uitstnande oogsten

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 3