I 1870. Vrijdag, 2 September. N°. 55. V A IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. 3?rijs van het Abonnement: in het Jaarf fi. Polderwezen. Haarlemmermeer. Zitting van Donderdag 28 Julij 1870. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven Hull. Maatscliapptj v. Landbouw. Landbouw. Prijs der -Advertentien van 10 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. mis IIA AKLEIMEltlEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAYE BETHEFPENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. Utterly k Woensdng. Leiden, 30 Aug. De op IS Junij begonnen doorlating van water uit Delfland aan den Leischendamten bate van Leiden en omstrekenis voor dezen zomer geeindigd. Over een tijdsbestek van ruim 2 x/2 maand iederen nacht voortgezet, mogt die doorlating zuiver water bevorderen en den boezem- stand doorgaans op eene voldoende hoogte houden. Nu door veelvuldigen regenalsmede door de uitmaling van overtollig water door de poldermolensde rijzing des boezems zeer is toegenomen, zou meerdere doorlating mitteloos zijn. Uit verschillende plaatsen worden bijzonderheden gemeld betreffende de schade door den storm van Maandag naeht veroorzaakt. In het Hollandsche diep was het water zoo hoog opgeloopen, dat de polder het Kwisgeld geheel is onderge- loopen. Aanzienlijke schade is aan den oogst toegebragt. Deze bestond hoofdzakelijk uit tarwe, haver en suikerwortels. Vermoedelijk is er ook vee verdronken. Uit Sliedrecht meldt men dat het water van de Merwede zoo hoog werd opgejaagd, dat de meeste buitenpolders zijn overgevloeid. Het vee is in allerijl huiswaarts gehaald, veel gras is weggedreven en de naweide in genoemde polders, waarop door velen gehoopt werd, zal niets van belang meer kunnen opleveren. Uit Nu- mansdorp wordt gemeld, dat de Molen-, Hooge VVestersche en Nieuw Westersche Zomerpolderste zamen ruim 300 hek- taren weilandin de ambachtsheerlijkheid Cromstrijen over- stroomd zijn. Door het onverwacht invloeijen is de schade aan verdronken vee vrij belangrijk. T oorzitterde Ileer W. Lantzendnrffer. Tegenwoordig acht ledenzijnde de heeren Klapwijk, van Riessen, Selione, de Breuk, Kuiper, Dorbeck, 't, Hooft en Lanser. Afwezigde heeren Knaap, Timinennans, Buis, Tensen en van Vuuren. De notulen van 38 Junij 1870 worden gelezen en goedgekeurd. 1°. Aan de Vergadering wordt meegedeeld: a. eenige Staats- en Provinciate bladen; b. proces-verbaal van kasopneming, dato 12 Julij 1870; r. dat. op heden bij de Haarlemsehe Bankvereeniging nog is gedeponeerd d. dat door GedeputeeTde Staten is goedgekeurd een Raadsbesluit, dato 15 Junij 1870, tot het doen van af- en overschriivine in de Beerrootintr dienst 18695 6. e. dat door den heer Commissaris des Konings tot tijdelijk buitengewoon gemeente-veldwachter is benoemd Abraham van der Wateren, tijdelijk agent .van politie alhier. A1 deze mededeelingen worden aangenomen voor notificatieterwijl wordt goedgevonden de 10,000.— voorloopig nog bij de Haarlemsehe Bankvereeniging in depot te laten, zijnde de gelden nog niet voor de dienst benoodigd. 2°. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de Rekening der Ontvangsten en Uitgaven over 1869. Wordt besloten die Rekening te stellen in handen eener Commissie van drie leden; tot leden dier Com- missie worden benoemd de heeren Kuiper, de Breuk en Dorbeck. 3°. Wordt ter goedkeuring aangeboden-de door het Burgerlijk Armbestuur mgezonden Rekening van dat Armbestuur over 1869. Wordt besloten die Rekening tot onderzoek te stellen in handen van bovengemelde Commissie. 4°. Tot lid der Plaatselijke Sehoolcommissie wordt benoemd de heer B. Burghout. 5°. De Burgemeester deelt mede, dat Burgemeester en Wethouders liebben nitgezien naar een ander terrein voor de te bouwen school n°. 10, en duidt aan, wellc terrein het meest geschikt is voorgekomenwaarop wordt besloten het uitgekozene terrem van den Polder in erfpacht te vragen. 6°. Een adres van den hoofd-onderwijzer Timmer, verzoekende om te mogen worden verplaatst naar de school n°. 8, wordt aangehouden tot eene volgende Vergadering. 7 Eene voordragt, tot het doen van af- en overschrijving in de Be- grootmg dienst 1870, wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. io8c' ^°rdt ™ndei hoofdelijke stemming goedgekeurd eene ontworpen 1° Suppletoire Begrootmg, dienst 1870. Eon meuw ontworpen Reglement voor het Burgerlijk Armbestuur wordt ter behandelmg uitgesteld tot eene volgende Vergadering. steld '5e^lan^'n® vau h°f ontwerp-brandreglement wordt mede nitge- 11°. Op het daartoe gedaan verzoek, wordt aan A. J. Klaarenbeek eervol onts ag verleend uit zijne betrekking van Gemeente-Veearts, en zulks door verplaatsmg naar elders. Terwijl tevens wordt besloten om voor gemeldc betrekkmg eene oproepmg van sollicitanten te doen. 1.2°. Op een adres van den heer Buijn, verzoekende om voor het maken der bestedmgstukken, opzigt enz. van de te bouwen school n° 10 eene hoogere belooning te geven, en zulks met het oog 'op de afzouderlijke bestedmg dier school en den afstand, wordt afwijzend beschikt. 13°. Aangezien door de schorsing van den veldwachter Dauens, de andere veldwachters meerdere dienst hebben moeteu doen, zoo wordt besloten ten behoeve van hen toe te staan eene toelage van 100.—, zullende in de volgende Vergadering deze som worden verdeeld. 14°i' ^'°rdt d°°r den voorzitter medegedeeld, dat men begonnen is met het boren der nortonsche pijpwel op de markt, dat men reeds 115 voet diep is, doch nog geen water heeft, en vraagt, dewijl de toegestane gelden ontoereikende zyn, of met de proefneming zal worden voortgegaan, welke vraag toestemmend wordt beantwoord. Het verleende crediet wordt verhoogd tot f 500. De Vergadering is daarop gesloten. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Tweede helft der maand Julij 1870. LUST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. N°. 1. P. J. Carsten,te Amsterdam. 2. M. HartogHaarlemmermeer. 3. Eva van der MarkIJsselmonde. van 24 tot 30 Augustus 1 870. GEBORENSophia, dochter van J. Smits en C. Kardol. Wilhelmina, dochter van G. van Aken en H. Langhout. Wilhelmina Catharina, dochter van A. Onkenhout en S. Henrichs. Jan, zoon van W. Spaar- garen en J. Vreeken. Johanna Gerdina, dochter van W. van Vugt en A. van der Beek. Eijtg'e, dochter van A. van den Berg en G. Misa- rie. Marijtje, dochter van P. Kaptijn en M. Romijn. Comelis, zoon van B. Rijgersberg en J. Spoor. Cornelia, dochter van G. Kooij en G. Roubos. Wilhelmina, dochter van J. Lodewijks en M. Belt. Johannes Jacobus, zoon van B. Mittertreiner en J. Patist. Gerritje, dochter van J. Kroes en M. Leenheer. OVERLEDENJohannes, oud 9 maanden, zoon van M. Kersten en M. van de Kar. Paulus, oud 4 maanden, zoon van C. van Wieringen en M. Vreeken. Anna Maria, oud 7 jaren, dochter van J. Burgers en A. M. Holla. Adriana van Rooijen, oud 44 jaren, gehuwd met Ns. Boere. Antje Vergeer, oud 60 jaren, gehuwd met Cs. Bulk. ONDERTROUWD B. Duwel met K. Verdnijn. J. Beers met M. Kerkvliet. GEHUWD: B. Winkel met P. Kouwenberg. In de op 26 Augustus gehouden vergadering van de af- deeling s Gravenhage en omstreken van de Hollandsche Maat- schappij van Landbouw is o. a. mededeeling gedaandat de afdeeling thans 816 leden telt, en alzoo wederom eene toe- neming van ledental aantoont. Namens het hoofdbestuur is voorts medegedeelddat het begrepen heeft, wegens de tijdsomstandigheden de vroeger be- paalde tentoonstelling en algemeene vergadering te Dordrecht niet te doen doorgaan, en dat die algemeene vergadering alsnu zal plaats hebben te 's Gravenhage; na afloop waarvan in het Groot-Keizershof de gewone maatschappelijke maaltijd zal ge houden worden. Belangrijke beraadslagingen werden gevoerd over het in de vorige afdeelingsvergadering door eene speeiale commissie uitgebragt rapport over de Polderbemaling in Delf land, in verband met den gebrekkigen wateraanvoer en daar- entegen slechte afwatering in verschillende polders, waardoor de belangen der landerijen en daardoor van den landbouw steeds zeer worden benadeeld. Werd de conclusie van dat rapport, dat tot strekking had, om met het oog op gemelde belangen, een stoomgemaal op kosten der Maatschappij te vestigen te Scheveningenvan den eenen kant verdedigd in zijne conclusie, doch bestreden in zijne praemissen, het vond in zijn geheel bestrijding bij een lid. van het afdeelingshestuur, dat, zonder het wenschelijke eener afdoende verbetering tegen te spreken, evenvvel van oordeel was, dat het rapport de gegevens miste, om tot de conclusie te komendie daarbij weid voorgesteld, En vermits het niettemin zeer goede ele- mentea bevat, meende hij, dat de zaak meer lag op den weg van het hoogheemraadschap van Deffland, en stelde hij alzoo voor, zich bij adres te wenden tot het bestuur van dat hoogheemraadschap, ten einde van dat rapport kennis te nemenmet uitnoodiging deze aangelegenheid te willen ter harte nemen en daarin zoodanig te handelen als het meenen mogt te behooren. Tot afgevaardigden van deze afdeeling ter algemeene verga dering zijn benoemd de heeren Schiffer van Bleiswijk en Co vers Deijnoot. Door den heer van Loon is aangeboden een voorstel tot waterverversching te 's Gravenhage en Delftwelk voorstel in eene volgende vergadering een punt van overweging zal uit- maken. Ten slotte had de gewone verloting van voorwerpen om niet onder de aanwezige leden plaats. Deveilter, 28 Augustus. De markt was eergisteren over laden met groenten van allerlei aard. Men herinnert zich niet zulk een grooten toevoer van pruimen gezien te hebben. Zij waren dan ook onverkoopbaar en het grootste gedeelte bleef onverkocht. Sommigen wilden hunne waar echter niet weder mede naar huis nemen en gaven die cadeau terwijl anderen ze wegwierpen. Ook de andere producten waren zeer goed- koop, behalve boter en eijeren, die steeds hoog in prijs hlijven. Sneek30 Augustus. De toestand van den landbouw en Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. den landbouwer, die in de maand Junij niet bijzonder gunstig was, heeft sedert een gnnstige wending genomen. Was de opbrengst van het hooi, ten gevolge van aanhoudende droogte, beneden het middelmatigein de eerste dagen van Julij her- stelden zich de landerijen en kwam er eene ruimte van gras hetgeen zeer gunstig op de producten van boter en kaas werkle. Op den handel oefende de weersgesteldheid een gunstigen invloed uit; bij meerder omzet werden de prijzen van het vee hooger. Onder de runderen deden zich, bij een veehouder onder Heeg, eenige gevallen voor met doodelijken afloop van milt- vuur; onder de schapen heerscht nog altijd het schurft; de varkens lijden geducht aan ziekte, zoodat de meeste eigenaars meer dan de helft daardoor verloren hebben. Van longziekte kwamen tot dusver alhier geene gevallen voor. Ambt-Ommeil30 Augustus. De prijzen der landerijen gaan hier in de laatste jaren niet vooruit. Bij een publieken verkoop dezer dagen gehouden van een aanzienlijk boereu-erf, is dit perceel ver beneden de taxatie gebleven en aangekocht door elders wonende heeren. Ofschoon de boerenstand niet klaagt over slechte tijden met het oog op de hooge prijzen van hunne produktenmoet de oorzaak van dit verschijnsel meer gezocht worden in de bekrompene financiele ornstaridig- heden van velen, om landerijen voor hun eigen geld aan te koopen, en het moeijelijke om gelden op te nemen en te er- langen tegen 4 pet., zoo als men dit van ouds in deze streken gewoon is. Dalfseil, 28 Augustus. Naar wij van goederhand verne- menzijn er nieuwe kanalen voor den boter-handel ontstaan daar ze niet voor Engelaud, maar sedert eenige dagen voor Pruissen tot veel verhoogde prijzen wordt afgezouden. Men betwijfelt echter of dit van duur zal zijn. De prijs is thans per 20 k.gr. 29 a 30; per 10'k.gr. 14 a 14,50; per k.gr. 1.30 a 1.40. Vele buitendijksche weilanden gelijken een zee, waar door veel etgroen verloren gaat, en het bergen van vee noodzakelijk is geworden. Ambt-Hardeilberg, 28 Augustus. Naar men verneemt. worden in deze streken bij de landlieden runderenschapen en varkens voor Duitsche rekening opgekocht. Dit maakt hooge prijsnotitienvooral wat geschikt is voor slagterij wordt duur betaald. Capelle (Langstraat)29 Augustus. De verkoopers van hooi aan de Onde Maas zijn grootendeels in hunne verwach- ting teleurgesteldaangezien er nog vele schelften, die reeds te lang aan weder en wind waren blootgesteldmoeten afge- leverd worden. Het spreekt van zelf, dat zulk op het vlakke veld staand hooi niet beter wordt en er bij de afleverin^ veel niet bruikbaar wordt bevonden. Daarbij komt nog, dat de koopers sedert veertien dagen bijzonder keurig zijn geworden, zoodat het bijna elk oogenblik gebeurt, dat het gekochte hooi bij de aflevering wordt afgekeurd. De handel staat voor bet oogenblik zoo goed als geheel stil. Zutphen, 30 Augustus. Ofscboon de ziekte onder de varkeos zich in de omstreken van Deventer heeft geopenbaanl kunnen wij met groot genoegen mededeelen dat" zich in onze stad en hare nabijheid tot nog toe geene gevallen hebben voorgedaan. De algemeene vergadering der Geldersche Maatschappij van Landbovwdie wegens de tijdsomstandhheden uitgesteld was geworden, zal nu den 15 September e. k. te Arnhem bijeenkoraen. Te Yoorschoten, op Wild-Lust, werd den 25 Augustus de vroeger aankondigde tentoonstelling gehouden van vee pluimgedierteboter, kaas, bloemen enz. Deze tentoonstel ling vond ook nu weder veel bijval, vrij wat bezienswaardi»- was daar bijeengebragt, en zij mogt in alien deele wel ae- slaagd geuoemd worden. Voor liefhebbers van vee en pluim gedierte waren fraaije exemplaren aanwezig.en wat betreft de zuivelhereiding, handhaafden de inzenders, meestal in den om- trek woonachtig, hunnen gevestigden roemterwijl aan het geheel door de ingezonden planten en bloemen een sierlijk aanzien werd gegeven. Niet het minst trokken de aandac'ht eene verzameling vruchtenen de sraaakvolle bouquetten, die de tentoonstelling opluisterdenalsmede een stuk ijster grootte van 2 kubieke palmen, dat volgens daarbij gevo'egde opgavebuiten den ijskelder was bewaard gebleven. l)e direktie had door eene doelraatige rnngschikking zich goed van hare taak gekweten. In weerwil van het min gunstige weder, viel aan de tentoonstelling een ruim bezoek leri decl. Door den heer D. Meijer waren twee en door den beer J. Bijleveld was een prijs afgeslaan ten behoeve van het Roode Kruis. Bij gelegenheid van het houden dezer tentoon stelling werden in de gemeenten Voorschoten volksvermakelijk-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1