I 1870. Vrijdag, 25 September. i\K 58. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. 1 \\\ui/.P *mmmm mmmrn XfjWfA Prijs van het A.bo"nement: in het Jaarf 6 KONINKLLJKE BESLUITEN. Wet van den 17 September 1870, tot afschaffino- der Doodstraf Staatsblad N°. 162). Prijs der -A.dvertent.ien van 1—fl regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Haaiienimermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven AANBESTEDINGEN. Landboiiw. %»\mw It A AII LE11E It M E E It Prijs yan een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, RKDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN KOjVGA C°.te Amsterdam. Utterlyk Woensdag. In het Staatsblad N°. 163 is opgenomen het Koninklijk bealnit van 20 September IS70. houdende verbod van in- en doorvoer van buitens lands van versche huiden, verseh en gezonten vleesch enz. Wij Willem III, bij de gratie Gods, koning der Nederlan- deuprins van Oranje-Nassaugroothertog van Luxemburg, enz., enz., enz. Allen, die deze zullen zien of hooren lezen, salut! doen te weten: Alzoo Wij in overiveging genomen hebben dat het noodza- kelijk is de doodstraf af te sehaffen, met het na te melden voorbehoud ten aunzien van de railitaire strafwetten; Zoo is het dat Wijden Raad van State gehoord en met gemeen overlng der Staten-Generaalhebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en verstaan bij deze: Ait. 1. De doodstraf wordt afgeschaft in de gevallen vvaarin zij door de burgelijke strafwet wordt bedreigd. Art. 2. De doodstraf wordt mede afgeschaft in de gevallen waariu zij door de militaire strafwetten wordt bedreigddoeh alleen ten aanzien van misdrijven in tijd van vrede en niet voor den vijand gepleegd. Niettemin blijft de doodstraf gehandhaafd in alle gevallen van oproer,^ opstandzamenzwering zamenrotting of muiterij voorzien bij de artt. 85 tot 92 van het krimineel wetboek voor het krijgsvolk te water, voor zooverre deze misdrijven aan boord worden gepleegd in voile zee of in den vreemde ook in tijd van vrede. Art. 3. De doodstraf door de burgerlijke strafwet bedreigd wordt vervangen: door levenslange tnchthuisstraf voor de misdaden voorzien bij de artt. 86, 87, 296, 299, 301 en 303 van het wetboek van strafiegt, benevens voor kindermoord anders dan in het geval, omschreven bij art. 13 der wet van 29 Junij 1954 (Staats blad n°. 102); door tuchthuisstraf van vijf tot vijf-eu-twintig jaren voor de misdaden, voorzien bij de artt. 76, 77, 79, 80, 81, 82, 83, 91, 94, 95, 96, 97, 125, 316, 344, 365 en 381 van het wet boek van strafregt, benevens voor manslag voorafgegaan, verge- zelil of gevolgd van eene andere misdaad of een wanbedrijf,°en voor brandstiehting anders dan in de gevallen omschreven bij art. 13 der wet van 29 Junij 1854 Staatsblad n°. 102); door tuchthuisstraf van vijf-en-twintig jaren in alle andere gevallen. Art. 4. Wanneer in de gevallen van art. 3 de beschuldig- de, lietzij uithoofde zijner jonge jaren, hetzij wegens dwang°, bevel, billijke vreesverleiding, bekrompenheid van verstand de geringheid of het vrijwillig herstel des nadeels door de misdaad toegebrngt of andere verzachtende omstandigheden eene aanmerkelijke vermindering van straf mogt verdienen kan de levenslange tuchthuisstraf vervangen worden door tuchthuisstraf van minstens vijf jaren en de tuchthuisstraf van vijf tot vijf-en-twintig jaren door korrektionele gevangenisstraf van drie jaren minstens. Art. 5. Het laatsle lid van art. 13 der wet van 29 Junij 1854 Staatsblad n°. 102) wordt ingetrokken. Art. 6. De poging der misdaden, waartegen in art. 3 le venslange tuchthuisstraf of tuchthuisstraf van vijf tot vijf-en- twintig jaren is bedreigd, wordt geslraft met tuchthuisstraf van vijf tot twintig jaren. Art. 7. De doodstraf, door de militaire strafwetten bedreigd, wordt, in de gevallen voorzien bij het eerste lid van art.Y vervangen: die met den strop door tuchthuisstraf van vijf tot vijf-en- twintig jaren die met den kogel door kruiwagenstraf van vijf tot vijfiien jnren. 4 Art. 8. Deze wet is ook van toepassing op misdrijven vddr liaar in werking treden gepleegd. Hasten en bevelendat deze in het Staatsblad zal worden geplaatst, en dat alle ministeriele departemenlen, autoriteiten kollegien en ambtenaren, wien zulks aangaat, aan de naauw- keurige uitvoering de hand zullen houden. Gegeven te 's Gravenhageden 17 September 1870. WILLEM. De minister van justitie, De minister van oorlog, VAN LlLAAR, J. J, vAX Mulken. De minister van marine, Brocx. Uitgegeven den negentienden September 1870. De minister van justitie, van Lilaar. Groote Letters worden naar bare plaatsruimte berekeiid. Zondag 25 Septerdber e. k.'s morgens ten 9 x/2 ure, zal de predikbeurt in de Hervormde kerk te Abbenes vervuld worden door Ds. Beekmanvan Sassenbeim, en des namid- dags ten 2 ure door Ds. Kraijenbelt, predikant te Alkmaar. van 14 tot 20 September 1870. GEBOREN Antje dochter van G. Kalf en J. Man. -Cornells, zoon van F. Bakker en J. M. van der Scheer. Aaltje dochter van F. Maas- ant en C. A. Kopje. Gezina Agatha, dochter van G. Stout en J. van ijngaarden. Maatje dochter van L. Blom en A. Meulekes. Wil- z0°n van C- Biesheuvel en M. Zevenbergen. Dirkje, dochter van K. Westbroek en A. M. Muller. Johanna Helena, dochter van H. J. lggeloven en M. van Troijen. Johannadochter van P. Twicht en 1 em. Pieter, zoon van J. Doeven en D. Harting. Pieter- neila Mariadochter van A. van Bezooijen en E. N. Ophorst. Weasel, zoon van K. van Keulen en A. Barteling. Sophia, dochter van II. .veres en G. van Ex. -Gerarda, dochter van F. Stolvoort en J. M. ienmsse. Barendzoon van C. Vraugdenhil en M. Bnis. Gerritje, dochter van M. Dorst en G. Benee. ®y®^bEDEN: Cornells, oud 7 weken, zoon van J. D. Ravensbergen 011 "p I;1'"?' Adrianus Willem, oud 3 maanden, zoon van P. Zijdewind en Bottmg. Jan, oud 5 maanden, zoon van D. van Wijk en A. A. randerhorst. Jan, oud 44 maand, zoon van J. Meurs en J. Dekker, Uubertus, oud 13 maanden, zoon van J. van Rooijen en E. Kortekaas. Johanna Brinkman, oud 38 jaren (ongehuwd). ONDERTROUWD S. Last met J. J. van Opstall. GEHTJWDgeene. EENIGE MEDEDEELINGEN BETREFFENDE DEN OOGST IN HAARLEMMERMEER. Van 5 Augustus af was het weder regennchtig. Het koren stond op het land, gemaaid of gereed om gemanid te wor den doeh door het origunstige weder kon er geen voortgang w oi den gemaakt. Eindelijk kwam verandering ten goede en de landbouwers waren gereed om die gunstige selegenheid niet vooibij te laten gaan. Het koren is thans nog vrij goed binnengekomen. In verscheidene schoven is wel wat scliot doeh dit zal zoo belangrijk niet zijn dat er groot nadeel uit zal ontstaan. Taiwe werd veel uilgezaaid, maar voor een groot gedeel dooi emelt, koperen worm, enz. vernield moest men omploe gen. VI at overgebleven is, zal over het algemeen niet meer dan een middelmatige opbrengst geven. Met rogge en spelt is^ het evenzoo gesteld. Haver en garst belooft wat meer. Root-mosterd- en karweizaad gaven een goed beschot. Mangelwortelen staan niet kwaad. Aardappelen beloolden veel, maar die telkens terugkomende ziekte maakt menigeen angstig. Het. vlasgewas ging niet boven het middelmatige; de verhuurders van vlaslnnd stuk sta vast troffen het goed; doeh zij, die voor eigen rekening zaaidenmaaklen meestal eene slechte rekening. Er is bijna geen land voor het volgende jaar verhuurd. Hooi werd weinig gewonnen en de weilanden gaven gering voordeel. De toestand van paardenrundvee en schapen is voldoende. De varkewsziekte woedde hevig. In het algemeen genomen, moet men dit jaar voor deze streek onder de ongunstige rangschikken. Door den heer J. Rodenburg is me/ekrapzaad gewonnen hetwelk uitgezaaid zijnde gunstige resultaten' oplevert. SloterdijkSeptember 1 870. Ons departement der Maat- schappij Tot Nut van Algemeen heeft feest gevierd. Vijf-en- twintig jaren geleden was de heer C. G. Reynders instituteur te Amsterdam, tot secretaris benoemd, eene betrekking door hem al dien tijd met den meesten ijver bekleed. Deze gebeur- tenis nu mogt niet onopgemerkt voorbijgaan. Was de heer Reynders van meening dat deze vergadering aan de sewone werkzaamheden zou gewijd zijn, 'groot was zijne verbazing toen hij bij het binuentreden der zaal zoo vele dames tegen- woordig zag. Maar bet doel dezer zamenkomst werd hem spoedig opgehelderddaar de voorzitttr, Dr. Assink CalkoeD, bet woord nam in korte trekken de groote verdiensten van den jnbilaris sehetste en aan het eind zijner toespraak hem een zeer zware zilveren eerepenning voorzien van den sleinpel der Maatschappijoverhandigde. Deze medaille bevat de vol gende inseriptie: HET DEPARTEMENT SLOTERDIJK UIT DANKBAARHEID AAN ZIJNEN SECRETARIS DEN HEER C. G. REYNDERS. 1845 1870. Daarop werden door de twee andere leden van bet bestuur, de heeren de Vos en J. de Beurs, nog andere gesclienken binnengebragt en naraens het departement hem aaiigeboden, waaronder vooral uitmuntten twee keurige bloemvazenkristal met zilver, beide ook van toepasselijke inscriplien voorzien en te dezer gelegenheid met praehtige boeketten getooid. Ook het lioofdbestuur had van zijne ileelneming in dit feest doen blijken, niet alleen door vergunning te geven tot het gehrnik maken van den stempel der Maalsehappijmaar ook door een hoogst aangenaam schrijven, dat door den voorzitter aan de vergadering werd voorgelezen. Diep geroerd sprnk de heer Reynders een woord van innigen dank. Men bleef nu geruimen tijd in feestelijke stemming bijeen, en scheiddq met den wensch dat de hoogst bekwame en wakkere manaan wien ons departement zoo oneindig veel heeft te danken, nog tal van jaren zijne gaven en krachten aan de Maatschappij in het algemeen en nan onze afdeeling in het bijzonder nice wijden. In het Lokaal van het Provinciaal Bestuur te Haarlem is den 15 dezer bij enkele inschrijving aanbesteedde nanleg van eene telegrnaflijn met £en draad van Monnickendam tot den kokerpaalstaande op den zeedijk van den polder de Buiksloterhamtegenover Amsterdam. Minste insclirijvcr de Ijeer J. S. Oosterhoornte Edam, voor/ 888. Aan bet Lokaal van het Provinciaal Bestuur in Zuid-Holland te 's Gravenhage is aanbesteed: Het voortzetten der verbete- ring van het vaarwater der Oude Maas, tussclien de Krabbe en Nederlioven, deel uitmakende van de Dordtsche waterwe- gen. Daarvoor waren vijf biljetten ingekomen. De minste inschrijver was de heer A. den Adel, te Dalem, voor de som van 1 2,300. Men meldt uit het Westland dat de verzending van boom- vruchten in vollen gang is. De hevige wind heeft wel is waar schade gedaanmaar van den overvloed kon wel wat gemist worden. Er gaan dan ook telkens verscheidene zwaar levragte schuiten naar de hoofdmarkten met appelen, peren pruimen perzikenenz. De pruimen gaan tegen zeer lagen prijs van de hand en daarop volgen de perziken, waarvari dit jaar mede eene groote menigte kan geplukt worden. Zij zijn echter klein van stuk en niet zeer geurig van smaak. Wat de druiventeelt betreft, daarvan koestert men nog goede vcr- wachtingen. In het begin der volgende maand hoopt men een njp gewas te kunnen snijden. Door bet bijbouwen van muren, gaat men bier altijd voort aan de druiventeelt uit- ireiding te geven. Dat er overal veel pruimen en perziken zyn, blijkt o. a. te Amsterdam, waar de laatste, en dat is een bijzonderheid al zijn ze niet uitmuntend van kwaliteit zoowel als de eerste, op wageus worden rondgevent. Leeuwarden, 16 Sept. Met genoegen vernemen wijdat de varkensziektedie onlangs vrij wat verwoestinsren in deze provincie aanrigtte, nagenoeg als geweken kan worden be- schouwd. Op onderscheidene plaatsen heeft zij echter veel sehade berokkendmen mag aannemen dat gem. 10 pet van de aangetaste varkens stierven. Ook de sehapenziekte is zeer aan het afnemen. De berigtendie daaromtrent in sommife bladen zijn medegedeeld, waren echter zeer overdrevem De najaars-paardenmarktdeu 15 dezer alhier gehouden onderscheidde zich door gerjngen nanvoer (ruim 100 paarden' en eenige varkens) en lustelooze stemming; de handel was dan ook van weinig beteekenis. De prijzen liepen van f 30 tot 400 voor de paarden en voor de veuiens van f 50 lot f 85. In den tuin van den heer A. E. Wunderink, te Hall, onder Brummen bevindt zich een perenboom, welke voor de derde inaal in dit jaar vruchten heeft opsjeleverd. H. M. de koningin heeft den 17 dezer de tentoonstellin" van pluimgedieite, die in den tuin van het Zoologisch-BoliT- nisch genoolschnp te 's llage wordt gehouden, met een he- zoek vereerd. Terwijl H. M. door den voorzitter van het Genoolschap werd rondgeleid, onderhield zij zich minzaam met eenige inzenders. Nadat de tentoongestehle voorwerpen met zeer veel belangstelling door liaar waren bezigtigd, he- tuigde de koningin hare hooge tevredenheid zoowel"hiermede als met de inrigting en de netheid van den tuin van het' uenootscliap. Meppel, 19 September. Begunstigd door het heerlijksle weder was heden alles aan den hooibouw, tweede sriede. Veel van het vroeger afgemaaide, dat geruimen tijd onder water heeft getegen, werd binnengehafilduit vrees voor grooter scliade, olschoon de kwnliteit te wenscben overlaat. Beter een half ei dan een le6ge dopwas alom de leuze bij den arbeid. Hooril, 21 September. Gelukkig voor onze Lag gelegen landendat er bij al die zware en vele regens, die sedert, eenigen tijd gevallen zijn, telkens veel wind was, waardoor de watermolens voortdnrend konden werken. Het zou er an-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1