- 150 - Utrecht20 September. Op onze paardenmarkt waren gisteren aangevoerd 732 stuks; de liandel was zeer levendig. Op een stal zijn circa 150 stuks verkocbte veulens gestald. De prijzen liepen van 150 tot 450 gulden. Blokzijl19 September. Bestond er voor ettelijke dagen nog eenige hoop dat de hooioogst der tweede snede althans iets zou opleveren, ook die verwachting is nu gelieel te loor gegaan door den laatstelijk gewoed hebbenden sterken wind die het water tot eene aanmerkelijke hoogte over de Uiter- waarden dreef, waardoor het gemaaide gras heinde en ver is weggedreven en het nog niet gevelde door de achterblijvende slib bedorven is. Dalfsen21 Sept. Hoe veel-boekweit door den wind ook van den stam is gevallen, vernemen wij, dat de opbrengst bevredigend is en zelfs de verwachting van soramigen over- treft. Spurrie en knolgroen staan welig le groeijen en beloven meer dan een middelmatige opbrengst. Vervalscliing' van lijnkoeken met raapkoeken. De Zwaluwen. Politick Overzigt. 16 22 Sept. C^emengde Merigten. ders bij stil weder zeer ongelukkig met de landerijen uitge- zien hebben. Hier blijkt alweder het nut der stoom-water- molens, die altijd en goed werken kunnen. Sneek20 September. In vele streken van Friesland is de aardappelziekte zoo hevigdat onderscheidene akkers het rooijen niet waard zijn. Sommige landbouwers bieden de aard- appelen te velde voor 30 cent per korf te koop aan. Asseil19 September. Volgens ingekomen berigten wordt de schadedoor de dezer dagen gebeerscbt hehbende felle stormen in deze provincie aan de boekweit toegebragt. op nagenoeg f 70,000 geschat,. Het door de overslrooming weggedreven hooi wordt thans ijverig door de landlieden bijeenverzameldoin het tot strooi- jing onder de koeijen te gebruiken en zoo tot inest te ver- werken, waartoe het alleen geschikt is. Joure, 15 September. Naar wij vernemen is een rund van een veehouder alhier door de besmettelijke longziekte aangetast en dadelijk afgemaakt. Naar vroegere ervaring schijnt de vrees niet ongegrond dat de ziekte in uitgebreid- heid zal toenemen wanneer het rundvee nit de weiden naar de stallen zal zijn overgebragt. De ziekte heerscht, tot nog toe sporadisch. Er zijn nu van zes verschillende veehouders 17 runderen gestorven of afgemaakt. Aniht-IIanlenhero'18 September. De waterstand in de rivier de Vecht is sedert eenige dagen dermate gezwollen dat vele groenlanden aan dezen stroom gelegen reeds totaal worden overstroomd. Deveilter21 September. Met onze weilanden ziet het er treurig nit. Ten gevolge van de vele in de laatste weken gevallen rcgens staat het water in sommige weiden zoo hoog dat zij zeer moeijelijk te betreden zijn. Het vee heeft dan ook weinig schik en is dientengevolge dan ook niet veel ge- groeid. Het etgroen, dat voor het grootste gedeelle reeds is gemaaidis als geheel verloren te beschouwen. Men ver- wacht dat de prijzen van het hooi nog aanmerkelijk hooger zullen worden. Harlillgen21 Sept. Uitgevoerd in de week, eindigende met gisteren: 6678 kwart vaten boter, 15,100 edammer- en 1410 kanterkazen62 kisten katoen20 balen vlas, 422 runderen, 73 kalveren, 500 varkens en 1755 schapen. De te onderzoeken lijnkoek brengt men eerst tot een grof poeder en doet dit in een hoog bierglas; men roert dit nu langzamerhand met warm water aan tot eene gelijkmatige dunne vloeistof; men laat dit zoo lang stilstaan totdat in het vocht geen zaadscbilletjes meer te zien zijn. Men onderzoekt nu eerst of er in de uit het vocht bezonkene massa ook zaad- schillen van een zwart-bruine of donker bruin-roode kleur te vinden zijn; is dit het gevaldan is het lijnkoekenmeel ver- valscht met dat van raapkoeken; zelfs eene bijmenging van dit laatste van 2°/0 kan men hierdoor nog duidelijk opmer- ken. Voorts giet men een gedeelte van de helderevan zaad- schilletjes bevrijde, vloeistof in een ander glas en voegt daarbij eenige droppels van eene oplossing van bijtend natron, of, bij gebreke daarvaneenige droppels eener geconcentreerde oplossing van soda of potaschals de vloeistof daardoor citroengeel of kurcumageel gekleurd wordt, dan is op deze wijze de vervalsching ook nader bevestigd. Eene bijmenging van 8% raapkoekenmeel veroorzaakt ook een eigenaardigen reuk, gelijk aan dien van mosterdolie, als het verdachte lijn- meel met water wordt aangeroerd. De zwaluwen mogen met regt de ware vrienden van het menschdom, even als de blijde voorboden der levensvolle lente genoemd worden. Overal waar de mensch zich bevindt, waar bij werkt enzwoegt, ontbreken zij niet, en falen ook nooit hem de gewigtigste diensten te bewijzen; hem behulpzaam te wezen is hare bestemming; vliegen en jagen moeten zij in het lucht- ruim en daartoe zijn ze volkomen in geheel haar gestel toe- gerust. In onze gematigde noorderstreken kennen wij van dit groote geslacht, heel de wereld door verspreiddrie soortenwelke bij ons het veelvuldigst voorkomen: de boeren- of binnenzwaluw, Ilirundo domesticaGesn.; de venster- of buitenzwaluw of witbuikje, Ilirundo urbicaFrisch., en de gier-of steenzwaluw, die in de kloven van oude muren, van rotsen enz. nestelt. Gewoonlijk verlaten zij onze gewesten op het einde van September, wanneer de invallende koude en het gemis van voedsel hen daartoe noodzakenen komen terug wanneer de warme lentezon de insekten doet geboren worden. Die terug- komst is niet aan vaste tijdstippen verbonden; zij regelt zich even als het uitkomen der insektennaar de vroege of late warmte van het lentewederhet eene staat in wijze verhouding met het andere; ook nooit zullen de zwaluwen achterwege blijven, wanneer haar voedsel daar is, en wederkeerig zullen de insekten niet ontbrekenwanneer de zwaluwen terug zijn. De aankomst der zwaluwennachtegalen en wielewalen is niet gelijktijdigwant de eerste leveu van vliegende, de tweede van op den grond of in laag struikgewas zittende en de derde van insekten die op hooge boomen wonenen die drie soorten van insekten komen ook niet gelijktijdig te voorschijn. Het gebeurt dat de zwaluwen jaren lang altoos naar hetzelfde nest terugvliegen hetwelk zij het jaar vroeger verlaten hebben zij brengen er de noodige reiniging en herstelling aan toe, of, bestaat dit nest niet meer, dan werken zij zarnen om op hetzelfde plaatsje er neven een nietnv te bouwenjuist gelijk voor het nieuwe geslacht. Gemeenzaam en goedaardig zijn ze bij nitstek van andere vogels; met eene zekere voorliefde zoeken zij de nabijheid van den mensch en worden ongelukkiglijk in sommige landen nog als kwaaddoeuers bij duizenden gevangen en gedood. De boerenzwaluw nestelt altijd onder dak, veeltijds in schuren, stallen of op zolders; ook vindt men haar soms onder afdaken, bruggen, overal waar zij een schuilhoek en insekten vindt, De andere kleinere zw.aluw met haren witten buik is niet zoo gemeenzaam als de boerenzwaluw zij bevestigt haar nest aan de buitenzijde der gebouwen in de hoeken van venster- kozijnen poorten kapiteelen of van kroonlijstenzelfs onder den bovendorpel van schuurdeuren ziet men ze wel eens hare woning timmeren deze bouwen zij zeer behendig van klei, hooi, haar, wol enz., in deeg dooreengewerkten maken over het nest een dekselzoodanig dat zij maar eene kleine opening laten, waar langs zij in- en uitkruipen. De steen- of gier- zwaluw is onze grootste soortzij maken in het vliegen dik- wijls een krijschend geluid. De wijfjes broeijen tweemaal 's jaarshet eerste nest is gewoonlijk van vijf en het tweede van drie of vier eijeren. Zij leven alien uitsluitend van vliegende, voor het meeren- deel nadeelige insektendie zij in de lucht vangen. Op aan- merkelijken afslatid ontdekken zij haren buitzelfs het kleinste aas; niet zoodra hebben zij dien op het oog of zij Snellen er op losen zelden gebeurt het dot zij hem met den eersten pik niet overweldigen. Drukkende hitte, regen of regenachtig weder doet hun nietshet is hun volkomen gelijk doch bij onweder houden zij zich schuil. Van het krieken van den dag tot laat in den avondaltoos zijn zij ijverig aan het werk om de insekten welke veel schade doen aan den landbouw of den mensch, of de dieren op stal of veld lastig vallen te vangen. Doch daar het hooger of lager vliegen dezer van de luchtgesteldheid, van de hitte, koude of van den regen aflmngt, maken de zwaluwen er hoog in de lucht jagt opwanneer het kalm en helder weer is. Is daarentegen de lucht zwaar, koudof regent het, dan scheren zij over het water, de beemdende straten en veldeu, om dit kleinschadelijk ge- dierte te verdelgen. Met welk eene vlugheid vliegen zij de stallen en schuren in en pikken zij daar de vliegen en muggendie de stal- beesten aanvallen en onstekende knobbels bijtenhoe slingeren zij van de stallen naar den akkerlangs en over de koren- velden, door de takkeu der boomen, in de lucht, in de tuinenover de wateren, om daar weerzonder rust of moeite te berekenen, die duchtige jagt op vliggenkoolmuggen, muggen en alle kleine schildvleugelige insektenzelfs op mei- kevers, te maken. De zwaluwen doen wezenlijk veel goed aan den landbouw; zij verdienen onze bescherming, onze liefde, omdat zij zelf Ons tegen groote rampen beschermen. Zij verslinden een menigte insekten; zij zuiveren onze veldeu, stallbn, zolders, moes- tuinen, bosschen en steden van een oneindig getal gevaarlijke vijandendie onze verliezen vermeerderenuaarmate zij aan- groeijeuzelfs hebben de zwaluwen steden grootendeels van de verschikkelijke plaag der muggen verlost. Onophoudelijk zijn ze voor ons aan het werkvan het begin der lente tot somtijds diep in den herfst; dan verlaten zij onze landstreek, begeven zich naar elders, waar zij in de lucht insekten vinden, om in de lente weer tot ons terug te komen. In welke land- of luchtstreek de zwaluwen verblijven, ter- wijl het bij ons winter is, is tot hiertoe nog niet bepaaldelijk vermeldwonder dat dit vraagpunt door de wetenschap nog niet is opgelost geworden. Medegedeeld door Edm. van Ilerendael.) De vesting Parijs wordt thans belegerdde hoofdstad der fransche republiek is van alle kanten door duitsche legers ingesloten en de gevechten die in de onmiddellijke nabijheid der stad reeds geleverd zijnhebben de nederlaag der Fran- schen ten gevolge gehad. Dit is het groote, gewigtige nieuws uit Frankrijk, welk land in een toestand verkeert die al hag- chelijker wordt, daar, behalve de buitenlandsche vijand, ook de inwendige vijand te bestrijden is; nl. de ultra-republiekeinen de meest socialistische socialisten, de meest kommunistische kommunisten, de roodste onder de roode revolutionnairen ste- ken het hoofd op en zijn niet tevreden dat, nu het keizerrijk afgeschaft en de keizer afgezet is, de gematigde republiek en gematigde bewiudsmannen in de plaats daarvan getreden zijn. Die heethoofden, die omwentelingsgezinden hadden liever gezien dat de verandering van regeringsvorm in Frankrijk te vuur en te zvvaard ware tot stand gebragt, zouden gcjuicht hebben bij het werken der guillotinebij bet branden van de Tuilerien bij het vechten op barrikadenenz.enz.en nu dit nlles tot lmnne „vrome wenschen" behoort, maken zij het der nieuwe regerjng erg lastig. Deze nieuwe regering weet bovendien zelve niet wie of wal zij is; en het is alsof wij Jules Favre, Gambetta, Crdmieux, Arago, Gamier-Pages, Rochefort en de anderen ieder tot zich zelven hooren zeggen „hoe heb ik het met je? hoe kom je den baas te spelen te Parijs en in Frankrijk?" Inderdaad, in een circulaire van Jules Favre, minister van buitenlandsche zakeu tot welke be- t.rekking hij het genoegen had zelf zich te beuoemen ver- klaart hij onbewimpeld dat het tegenwoordig bewind het voorloopig bestuurvolstrekt geen wettigen oorsprong geen wettigen grondslag heeft; en hoe kan men zich nu verbeelden dat zulk een bewind, hetwelk zich verbaasl over zijn eigen bestaan, zal erkend worden door de mogendheid, waarmede het door dit bewind geregeerde Frankrijk obrlog voert, als uitgedaagdeals aangevallen partij wel te verstaanDen 2 October zal echter een begin worden gemaakt om. te geraken tot het einde van den toestand van verwarring. Op dien dag zullen gekozen worden de leden van de Constituanted. i. van de landsvergadering, zamengesteld uit de vertegenwoor- digers des volks, die zal hebben te bekrachtigen al wat door een zeer klein getal mannen van 2 September tot 2 Oktober, dus juist gedurende een maand, is verrigt; die op wettige wijze in den vereischten vorm zal moeten verklaren dat het tweede keizerrijk Frankrijk herschapen is in de derde Fran sche Republiek. Dat die Constituante amen en ja zal zeggen, spreekt van zelf; maar dat zij gelegenheid zal geven tot het uitbarsten van een politieken storm, wanneer de diskussien zullen geopend zijnis even zeker. En zal Parijs den 2 Ok tober, of stellen wij den termijn van langer, voor den dag, waarop de grondwetgevende vergadering zal bijeenkomen, belegerdontzetgebombardeerd ingenomen beslormd veroverd zijn? Vermoedelijk zal dan nog de duitsche vijand voor de stad liggen; wij opperen dit ver- moeden op geen anderen grond dan omdat aanhoudend ver- zekerd wordt dat de Parijzenaars zich tot het uiterste zullen verdedigen. Aan deze verzekering hechten wij evemvel niet zeer veel waarde, en openlijk leirgen wij deze verklaring af, dewijl de ondervinding ons, en waarschijnlijk ook aan u, lezers geleerd heeft dat op fransche heloften, op fransche verzeke- ringen op fransche beweringen veel af te dingen valt. Orp den wille der menschheid en der beschaving, in het belang van zoo veel menschenlevens van zoo veel maatschap- pelijke belrekkingen wier verbreking de reeds tallooze ram pen van den oorlog nog zou vermeerderen in het belang van het behoud van zoo veel schatten van kunst en weten schap bopen en wenschen wij dat dezen keer de snorkerij de grootspraak de bluf tot in de hoogste mate opgevoerd moge wezen met andere woorden dat Parijs, beseffende dat het onmogelijk een beleg zal kunnen doorstaan dat een bom- bardement, gaan de Pruissen daartoe over allerverschrikkelijkst zal wezen en dan ten laatste kapitulatie tocb het einde zal zijn hoe eerder hoe liever zich overgeve. Na nog vermeld te hebben dat bet beleg van Straatsburg en van Toul wordt voortgezet en dat maarschalk Bazaine met zijne troepen nog in Metz opgesloten is voorts dat de fransche republiek nog niet door de groote mogendheden is erkend en eindelijk <Jat de regering van die republiek op dezen oogenblik eigenlijk twee zetels heeftte Parijs en te Tours (een soort van hulp- bui'eau) stappen wij voor heden van Frankrijk af. Wij hebben nog een ander belangrijlc nieuws te melden nl. Rome is niet meer het Rome van den pausmaa^ sedert 20 September 1870 is Rome het Rome van het koningrijk Italie. De Kerkelijke Staat als zoodanig heeft feitelijk opgehouden te bestaan en gelijk wij in ons vorig overzigt deden opiner- ken1, is de val van 's pausen wereldlijk gezag een der eerste gevolgen voor het buitenland van de fransche omwenteling. De fransche troepen waren uit de pauselijke staten vertrokken en nu Pius IX als wereldlijk souverein zich niet meer van fransche bajonetten kon steunenwas de gelegenheid voor Victor Emanuel te mooite verlokkelijkom er niet gretig gebruik van te maken. Hij gaf bevel aan zijne troepen over de grenzen te trekkendeze troepen gehoorzaamden bezetten verscheidene steden en naderden de hoofdstad daar boderi de pauselijke troepende zouavenweerstand doch vier uren had de strijd geduurd, toen de paus zeer wijselijk oordeeldc dataangezien er toch niets meer aan te doen waser een einde aan moest komen. Op zijn bevel werd het vuur ge- staakt en de witte vlag gehescheu. De witte .vlag beteekent: geen bloed meeren toen zij wapperde trokken de Italianen zegevierend Rome binnen, waar zij door een groot gedeelte der bevolking zeer gunstig ontvangen zijn geworden. Wat nu met den paus gebeuren zal weet men nog niet. Opperhoofd der Kerk blijft hij natuurlijkmaar hoe de verhouding van dezen geestelijken vorst tegenover den nieuwen souverein zal wezen is nog niet bekend. Ons dunkt dat Pius IX zeer goed op het Vatikaan kan blijven wonen, althans vooreerst nog; moeije- lijker en grievender zal het voor hem wordenbinnen de muren zijner voormalige hoofdstad te vertoevenwanneer deze zal zijn de hoofdstad van het koningrijk Italie, en dat Rome binnen kort deze hoofdstad zijn zal lijdt geen twijfel. Een ander gevolg van de fransche omwenteling is Duitsch- lands eenheid. Van zuid-duitsche zijde zelve, met name door Beijerenwordt reeds het noodige voorbereid om eerlang het verschil tusschen Noord- en J/wicf-Duitschland te doen ophouden. Duitschland wordt een bondstaat, onder de opperleiding van Pruissen. Bismarck heeft zijn doel bereikt en getoond de uitstekendste diplomaat onder de uitstekende diplomaten te zijn. Napoleon III, de ex-keizer der Franscheuen zijne ex-ministers hadden dit merkwaardige wereldhistorische feit misschien kunnen voorkomenalthans verschuiveuindien zij in 1866 anders gehandeld hadden dan toen door hen gehan- deld werden indien zij nietdoor een afschuwelijk wanbe- stuur in Frankrijk zelf, het tot stand komen van de duitsche eenheid hadden bevorderd. In Spanje begirrt de begeerte naar eene republiek al leven- diger te worden en niet onmogelijk is het dat de thans reeds twee jaren geduurd hehbende voorloopige toestand eindigt met de herschepping van het kouinglooze koningrijk in een gemeenebest. Zaturdag-avond j. 1.ten ruiin 8 ure, zijn een locomotief en een goede- renwagen van de Nederlandsehe Rijnspoorweg-Maatschappijeen oogenblik te voren van het station te's Hage vertrokken op de hoogte van den Schenkweg gederailleerdten gevolge waarvan zij omkantelden. Persoonlijke ongeluk- ken hebben daarbij niet plaats gehad alleen veroorzaakte het ongeval een oponthoud van ongeveer twintig minutendaar spoedig een andere trein in gereedheid werd gebragt waarmede de reizigers konden vertrekken. De wet van 17 September tot afschaffing der doodstraf, die 21 dezer door Z. M. den koning bekrachtigd is, was nog niet eens goedgekeurd, of te Haarlem werd reeds, zoo het schijnt, een moord gepleegd. Eenige ambachtslieden werden Zaturdag avond 17 dezer op de Stadsdoelen onthaald op bier, brood en kaasna afloop schijnt onder eenigen hnnner twist te zijn ontstaan, welke zoodanig ongelukkig gevolg had, dat een ongehuwd persoon verminkt te water is geraakt en jl. Dingsdag uit een der Stadssingels is opgehaald. Een persoon is, volgens sommige drie, in arrest gebragt, als verdacht in deze zaak. In de omstreken van 's Hertogenbosch is eene lukrative baldadigheid op uitgebreide schaal gepleegd. Op verschillende plaatsen zijn aan een aantal paarden, waaronder er zijn van veel waarde, de staarten afgesneden. Aan de ijverige pogingen van den verdienstelijken wachtmeester der marechaussee Louws, dien onlangs de eer te beurt viel door Z. M. met een prachtig gouden horologie en dito ketting begiftigd te worden, is het te danken

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2