Advertentien. ROODE KRUIS. ROODE KRUIS. JMlMIMItOTlB. Engelsche Zaai-Tarwe. - 151 - Al«emeeiie Vrede-Vereeniging- te Amsterdam. Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij ECHTE Er heeft zich in de Haarlemmermeer voorloopig een COMITE gevormd van het Roode Kruishet noodigt ieder uit, die lust gevoelt om tot dit Comite toe te tredenzich bij den Ondergeteekende aan te meldenhet hoopt op alge- meene medewerking. Prijzeil voor de HAAGSCHE VERLOTINGten voordeele van het Roode Kruisraoeten bij deze Coraraissie worden bezorgd terwijl bij deze ook LOTEN te verkrijgen zijn. J. W. LANTZENDORFFER, Voorzitter. dat de dader ontdekt werd, die bereids in het huis van arrest aldaar opge- sloten is en gewis de welverdiendc straf niet zal ontgaan. Onder de gewone treurige gevolgen der kermis, meldt men uit Dalf- sen van een vechtpartij, tusschen twee varkenskoopers en eenige van de markt terugkeerende kramers. Een der laatstgenoemde moet een belangrijke vervvonding aan het hoofd hebben bekomen. Een brigadier van de huzaren, te Zutphen in garnizoen, heeft zich met een revolver doodgeschoten. Als eene kuriositeit wordt uit Meppel het volgende medegedeeld: „Een milicien uit de gemeente B., prov. Drenthe, gedetacheerd bij de rijdende artillerie te Arnhem, zond dezer dagen een brief naar zijne familie. l)e ontvanger van het distributiekantoOr geeft den geadresseerde in over- weging, of hij den brief in ontvangst wil nemen, waarvoor wegens de buitengewone zwaarte een hoog port moet betaald worden. Deze echter, zich vleijende met een rijken inhoud, besluit daartoe en betaalt 51 cent port. De brief werd nu geopend en daaruit kwamen uit een gevouwen papiertje5 centen "te voorschijn, die door den edelmoedigen soldaat bestemd waren voor zijn zusje, om daarvoor noten te koopen." Dezer dagen heeft op den Northern-Railway een verschrikkelijk onge- luk plaats gehad. TeDgevolge van een verkeerd begrepen signaal, is een trein, bij de komst aan het station van Tarn worth, buiten het spoor geloopen en in de nabijzijnde rivier gestort. De conducteur en de stoker zijn gedood. Van de passagiers is eon gedood en hebben acht min of meer ernstige wonden bekomen. In den ochtend van den 20 September, ten 4 ure, zijn te Plessis nabij Tours (Frankrijk) twee spoortreinen op elkander gestootenwaar- door 11 reizigers zijn gedood en 25 personen werden gekwetst. Dat een diefdie zich reeds in handen van de justitie bevindtnog iets ontvreemdt, gebeurt niet dikwijlsen toch is dit mogelijk. Te Ap- pingadam werden sedert eenige dagen achter de kerkwanneer er wasch- goederen lagen tc bleeken, telkens beddelakens vermist. Na lang onder- zoek gelukte het eindelijk aan de rijks-veldwachters H. Komdeur en G. Roelants den dader, een reeds bejaarden timmermansknechtin handen te krijgen. Na een langdurig verhoor voor den officier van justitie waarbij hij eerst alles hardnekkig ontkendevertelde hijdat hij vier lakens weg- genomen en die voor 15 stuivers verkocht had. Na afloop van dit verhoor werd de beschuldigde naar de gevangenis overgebragtmaar een oogenblik daarna ontdekte men dat het horologie van den brigadier-majoor Bruins dat in de wachtkamer hing, waar de gevangene zich eenigen tijd had be- vondeneensklaps verdwenen was. Overal werd gezochtmaar nergens was het te vinden tot men eindelijk op de gedachtc kwani zou de be schuldigde het ook hebben weggenomen. Men ondervroeg hem hierover maar hij wist natuurlijk van niets en men vond bij onderzoek dan ook niets bij hem. Hiermede echter niet tevreden ging de veldwachter Roe lants naar de gevangenis en verzocht daar, dat men zijn eel en uitgetrok- ken kleederen nog eens mogt onderzoeken. Toen dit geschieddekwam het horologie dat hij reeds tusschen zijn stroozak had gestoken dadelijk voor den dag rollen de ketting evenwel was er afgedraaid en men vond dien in een zijner zakken terng. Hoe hij dit alles heeft kunnen ten uit- voer brengen zonder dat het door iemand is opgemerkt, blijft een raadsel; maar het is tevens een bewijsdat de man bedreven is in zijn vak. In de omstreken van Parijs zijn nagenoeg een duizendtal korenscho- ven in brand gestoken, opdat de Pruissen zich hiervan niet zouden meester maken. Met welke onverbiddelijke, om niet te zeggen oninenschelijke, ge- strengheid de Duitschers uit //de hoofdstad der beschaving,, gezet zijn, blijkt uit het volgende feit door de Vossische Zeitung medegedeeldGedu- rende zes jaren was de bekende Berlijnsche beeldhouwer Konig te Parijs woonachtig. Den 20 Augustus werd hem de last beteekend binnen drie dagen Frankrijk te verlaten. Daar zijne 70-jarige moeder op het uiterste lag, wendde hij zich tot alle gezanten om door hunne voorspraak een ver- blijfkaart voor zijne stervende moeder en zijne vrouw te verwerven, maar te vergeefs. Den derden dag verschenen twee politie-agenten, om de familie Kbnig naar den spoorweg te brengen. De aaublik der stervende bragt hen zelfs niet van de uitvoering hunner orders terug; zij stonden slechts een uitstel van twee uren toe. Toen die tijd verstreken was, werd de zieltogende in een deken gewikkeld naar het rijtuig gebragt. Maar naauwelijks in het voorhuis gekomen, gaf zij den geest. En zelfs toen nog werd het der vrouw van den beeldhouwer ten strengste geweigerd bij het lijk te blijven om voor de begrafenis te zorgenTranen noch smeken mogten batenKonig moest met zijne vrouw onverwijld voort en het stoffelijk overschot zijner grijze moeder aan de zorg der bnren overlaten, terwijl hij door de politie naar den spoorweg werd gebragt. Een dezer dagen vertelde men den droom van een soldaat. Ik droomde, zeide hij, dat ik bij den koning was. Z. M. zat in een mime kamer, met een groote tafel voor zich, waarop alles uitgestald wordt wat een soldaat maar bekomen kan als karaffen met jenever, rum, kruiken bier, twee potten met tabak, sigaren en lange pijpen. //Grenadier, wat zal je gebruiken?" vroeg de koning gulweg. //Ja Sire, als ik't voor't kiezen heb, 'een glas grog van rum, als je blieft." //Warm of koud?" vroeg de koning opgeruimd. //Ja, liefst warm, Sire 1" En de koning ging warempel zelf naar buiten, om den ketel met kokend water te halen. Juist trad Sire weer binnen, en was op het punt om in 't glas water bij te schenken, toen de soldaat helaas! wakker werd. //Had ik 't maar koud gevraagd!" zuchtte hij, wakker wordende. Het Hollandsche schip Neerlands Vlagvan 600 tonnelast, onder bevel van kapitein van den Broek Humphreyvan Macassar op reis naar Amsterdammet eene lading specerijkoffie en andere Oost-Indische pro- ducten, is totaal vergaan langs de kust van Zietzikamma, omtrent vijfen- dertig mijlen ten westen van Kaap St. Francis en binnen eenige schreden afstands van de plek waar de ongelukkige Bosphorus op strand geloopen is. De kapitein en twaalf van de officieren en manschap zijn verdronken; de eerste stuurman, bootsman en een matroos werden gered. Het vaartuig had eene zeer voorspoedige reis van Macassar tot aan Kaap St. Marie, Madagascar, en had van daar te kampen met eene reeks van zeer zware westelijke en noord-westelijke stormen met hooge zeeentot omtrent veer- tien dagen geledentoen men op de hoogte was van Kaap Receiffe. Spdert dien tijd dreef het schip rond in gezelschap van andere vaartuigen, en in den nacht van Donderdag werd het overvallen door een allervreeselijkste storm, vergezeld van donder, bliksem en zware regens, Het schip werd bijgedraaid onder voorstengzeilstagzeil en bazaan, en was, naar men op dien dag, volgens berekening, meende, ongeveer veertig mijlen van het vaste land verwijderd. Ongeveer ten 2 ure, op Vrijdagmorgenstootte het vaartuig, en in minder dan vijf minuten tijds brak het geheel. Toen het vaartuig stootte, kwam de kapitein, die eenigen tijd lang ongesteld was geweest, op dek en verdween het eerst toen het schip aan stukken ging. Er was geen tijd om de booten te water te laten wegens de ont- zettende zeeen, die over het schip sloegen en ieder moest zich redden zoo goed hij kon. De eerste en tweede stuurman, de timmerman en vijf ma- trozen vonden elkander terug, gezamenlijk (lrijvende op de overblijfselen van het wraktotdat een vreeselijke golf ze uiteensloeg en de eerste stuur- jnan zich alleen bevond, en om zijne eigene woorden te gebruiken zich zelven als verloren beschouwde, toen hij standplaats voelde en den bootsman nabij hem zich aan eene rots zag vasthouden. Later op den morgen vonden zij nog een van de bemanning op de rotsen, en dezen, de eenige overgebleveneslaagden er in met groote moeite aan land te komen en de woning te bereiken van een kleurling, Nicolaas Jonas geheeten, van wiens vriendelijkheid en gastvrijheid zij niet in genoegzaam vleijende en dankbare bewoordingen spreken kunnen en wiens houding jegens deze ongelukkigen, naar de schrijver hoopt. door de autoriteiten niet onbeloond zal worden gelaten. De overlevenden zijn goed verzorgd gewordenen de eerste stuurman is thans de gast van den civielen coinmissarisden heer J.J. le Sueur, die, te zameu met den veldkornet, zich onmiddellijk naar het tooneel van het wrak begaf, en stappen deed om zooveel mogelijk te redden en de belangen der assuradeurs te behartigen." Wrak en lading zullen te Humansdorp worden verkocht. Men schat de lading op een waarde van 200,000. Van wege bovengenocmde Vereeniging is eene circulaire verschenen, waarin het publiek tot deelneming wordt uitse- noodigd. Gaarne vesligen wij de aandacht op deze circulaire, welke ouderteekend is door het voorloopig bestuur, zijnde de heeren: J. J. Weeveringh, voorzitter; H. Tiedemaotweede voorzitter; A. .T. Kroesesecretaris H. P. Bodeman, tweede se- cretaris, en T. M. van Gulpen, thesaurier, alien te Amsterdam. De Algemeene Vrede-Vereeniging heeft ten doel: met alle middelen die binnen liaar bereik en niet in strijd zijn met de openbare orde en de wetten des lands, al die maatregelen voor te staan welke kunnen strekken ter bevordcring van den Wereldvrede en mede te werken waar auderen in gelijken zin handelen. De Vereeniging bestaat uit: 1°. Leden, personen boven de 18 jaren, betalende eene contributie van 1.'sjaars; 2°. Pupillenpersonen van 14 tot 18 jaarbetalende eene contributie van 50 cent 'sjaars. Er kunnen Donateurs en Donatrices der Vereeniging worden aangenomendeze 'verbin- den zich tot weder-opzeggens toevoor eene jaarlijksehe bij- drage vau minstens f 5. De leden verpligten zich door hun lidmaatschap naar ver- mogen door daad, woord en geschrift de beginselen der Ver eeniging voor te staan en te verbreiden. Krijgslieden van beroep, welke bij de oprigting dezer Ver eeniging reeds bij het leger of de vloot dienen zijn van het lidmaatschap niet uitgesloten. De hoofdzetel der Vereeniging is gevesligd te Amsterdam. Wie lid wil worden, melde zich aan bij een der heeren bovengenoemd. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaa.l-Maatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in Augustus voortgezet met 1330 tot 1380 arbeiders, 20 tot 22 paarden4 stoombaggervaartuigen6 locomotieven216 wagens, 2 sleepstoombooten60 zand- gchouwen en 4 stoompompwerktuigen. Bovendien 4 afzonderlijke ploegente zamen 47 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzeehoofden. In het geheel zijn gemaakt 16,198 stuks buitenblokken (554 in Augustus), bevattende 39,304 kub. meter (1548 kub. meter in Augustus) en 12,675 stuks bin- nenblokken (304 in Augustus), bevattende 39,053 kub. meter (922 kub. meter in Augustus.) Het Noorderhoofd was op het eind van Augustus als volgt doorgetrokken Grondstorting van bazalt 780 meter buiten het duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 601 meter (6 in Augustus). Grondlaag van betonblokken tot 597.4 meter. Tweede laag blokken tot 596.8, derde laag tot 596.2, vierde laag tot 595.6, vijfde laag 595.0, zesde laag lot 592.2, eerste bovenlaag tot 588 6 en tweede boven- of deklaag tot 588 meter. De zes eerste lagen vorderden in Augustus ieder 9 meter; de beide bovenlagen ieder 6 meter. De schade door stormweer op het eind der maand veroor- zaakt in de buitenbekleeding van 547 tot 567 meter buiten het duin, is onverwijld weder hersteld. De Jrorstweringsmuur op het noorderhoofd werd gebragt op 505 meter lengte (55 in Augustus). Het Zuiderhoofd was op het eind van Augustus als volgt doorgetrokken Grondlaag van bazalt tot 420 meter buiten het duin (20 in Augustus). Idem gevlakt tot 375 meter (15 in Augustus). Grondlaag van blokken tot 361.4 meter. Tweede laag blok ken tot 360.8 meter, derde laag tot 360.2 meter, eerste bovenlaag tot 359.6 meter, tweede boven- of deklaag tot 359 meter. De tweede laag vorderde in Augustus 9.8 meter; de derde en volgende lagen ieder 11 meter. In het geheel werden boven A. P. verwerkt 8150 kub. meter buitenblokken (82 in Augustus) en 5035 kub. meter binnen- blokken (125 in Augustus). Hoofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 2,930,052 kub. meter, waarvan 37,551 kub. meter in Augustus. In het Wijkermeer waren met 1 September gebaggerd 923,289 kub. meter; in Buitenhuizen' 174,801 kub. meter; in het Westelijk Y 413,239 kub. meter (57,045 in Augustus). De kanaaldijken in het Wijkermeer en het Westelijk Y waren in aanleg over 15,7 57 meter lengte (420 in Augustus) en boven water opgestort over 7930 meter lengte (678 in Augustus). Kleibekleeding gereed over 6674 meter lengte (80 in Aug.) Verdediging tegen afslag en uitstrooming over 6654 meter lengte (80 in Augustus). Zijkanaal B (Spaamdam beoosten Felsen). Gebaggerd 304,771 kub. meter. Kanaaldijken in aanleg over 4050 en boven water over 3954 meter lengte (36 in Augustus). Idem met klei bekleed over 3954 meter lengte (176 in Aug.) Idem verdedigd over 3954 meter lengte (196 in Augustus), Zijkanaal C Spaamdam beoosten Buitenhuizen). Gebaggerd 80,749 kub. meter (4486 in Augustus). In bewerking genomen 2383 meter lengte oostelijke kanaaldijk. Boven water gebragt 1208 meter lengte (238 in Augustus) en met klei bekleed 1148 meter lengte (160 in Augustus) Verdedigd 1148 meter lengte kanaaldijk (180 in Augustus). Zijkanaal JD NauernaGebaggerd in Augustus 13,486 kub. meter. In bewerking genomen 1449 meter lengte kanaaldijk. Noordzeesluizen. De ontgraving van de sluisput werd gebragt lot 229,334 kub. meter (18,096 in Augustus). Oranjesluizen en maalsltiizen. Gemaakt 14,943 kub. meter metselwerk (2329 in Augustus). Gesteld 922 kub. meter hardsteen (159 in Augustus). Voltooid 1970 vierk. meter rijsbeslag in de schutkolken (119 in Augustus) en 200 vierk. meter buiten stortebed (zink- stuk)beiden met puinvulling en steenbezetting. Stoomwatermolen bij de Oranjesluizen. In Augustus wer den 18 palcn geheid voor de fundering van den schoorstcen en van de bergplaats voor steenkolen. Het plaatsen der gegoten ijzeren deelen van de stoomwerk- tuigen, daaronder begrepen de condcnsors en luchtpompen, werd voortgezet. Afsluitdijk beoosten Amsterdam. In Augustus werd 1600 kub. meter dijkspecie aangebragtten deele bonoorden en ten deele bezuiden de Oranjesluizen. Haarlemmermeer21 Sept. 1870. De Omjergeteekendendoordrongen van het belang der tijdenroepen bij deze een iegelijkdie een warm hart voor lijdenden in zich omdraagt, bijeen. Zij wenschen dat de Haarlemmermeer niet langer bij de kleinste Gemeente van ons Yaderland achtersta; zij wenschen dat de Haarlemmermeer leven en warmte openbare; dat zij krachtig handelende optrede om steun en hulpe en lafenis te verschaffen, daar, waar de oorlog zooveel ellende zaait. KomiMedeburgers! Komt met uwe vrouwen! Wij, neende ongelukkigen op het tooneel des oorlogs hebben ook der vrouwen hulpe noodig. Laat ons plannen beramen; laat ons gelden bijeenbrengenlaat ons hulpe bieden, gelijk op andere plaatsen geschiedt; zoo wenschen wij ook aan uwe huizen eene COLLECTE te houden. Laat ons velen uwer zieu Dingsdag den 27 September, bij J. KNOL's avonds ten 7 ure, aan het Hoofddorp. Wij hopen u daar geheel op de hoogte te brengen van den aard en strekking van het Roode Kruis. Wij hopen u te doen zien hoe noodig uwe hulpe is. Laat onze hope niet worden beschaamd; laat de Haarlemmermeer eere inleggen door uwe hulpe te brengen waar zoo veel behoefie roept De tweede ondergeteekende zal als Spreker optreden. Het voorloopig Comite, J. W. LANTZENDORFFER, President. A. P. G. JORISSENSecretaris. D. EGGINKPenningmeester. E. KLUIJVER. G. B. 'T HOOFT. A. STOF.L. STEMGEREGTIGDE LEDEN DER NEDERLANDSCH HERVORMDE GEMEENTE van Haarlemmermeer worden opgeroepen op Dingsdng 27 September 1870, des voormiddaga van 111 ure, en des avonds van 08 ure, in de Consistorieka mer van de Kerk aan het HOOFD DORP, tot het kiezen van Vijf Leden voor liet Kies- Collegie. Namens den Kerkeraad E. J. VAN WISSELINGH J.Pz. Mijne eerste Bezending ESSEX-TARAVE bijna uitverkocht zijnde, wensch ik eene tweede Snpplements-bestelling te doen van enkel vaste orders, die ik gaarne ui ter lijk tot 2 7 September van Heeren Landbouwers ontvang. Goes, Sept. 1870. E. VAN DEN BOSCII. Be Invade beenen, de wondende etterbuilen, en alle andere soorten van wonden, worden genezen door een gepast en ijverig gebruifc van dit onwaardeerbaar praeparaat. Te trachten kwade beenen te heelen door de twee lippen van de wond te vereenigen, is eene dwaasheid, dewijl, indien men er al in slaagde de huid bijeen te brengen, zich daaronder een kwaad vocbt zou verza- melendat, na verloop van eenige dagen, met tienmaal meer kracbt zou openbarslen. De eenige rationele, onfeilbare en door de natuur zelre aangewezen behandeling is, de ontsteking romdom de wonden weg le nemen, de daarbij liggende zenuwen te bedaren het onlstoken blood le verkoelen, naarmale dat het in zijne valen stioomt, en de ontlastiagen diklijvig en gezond te maken, van vloeibaar, watcrachtig en schorp, zoo als zij le voren waren. Men zal dus Holloway Pillon inocten in nemen om het bloed te zuivercn en de schadelijkc vochten uit bet geslel te verdrijven. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 2J"~; zijn op franco aanvraag contant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Holland; alsmede in HOLLOWAY's ETABLISSEMENT te Londen, 353 Oxfort Street, vroeger 244 Strand. Londen, 19 September. Graanmarkt. Essex- en Kent-Tarwe was heden veel ten verkoop aangevoerd; Garst, Boonen en Erwten echter rnatig.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 3