Vrijdag, 14 October VA IV AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf C. Prijs der Advertentien van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 J/2 Cent. Haarlemmermcer-Poldcr. VERGADERING van HOOFD-INGELANDEN Maarleiaaiermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 5 tot 11 October 1 870. AANBESTEDINGEN. HAARLEMMER1EER Pi'Jjs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAX BOXGA C°.te Amsterdam. Uiterlijlc Woensdag.) Groote Letters, worden liaar hare plaatsruimte berekend. op Woensdag 13 Julij 1870, des raorgens ten 10 J/2 ure, in het Lokaal van Staats te Haarlem. Voorzitier: de Heer J, W. M. van de PollDijkgraaf. Tegenwoordig 14 leden, te wetendeHeeren: H. van Wickevoort Crom melin, D. W. P. Wisboom van Giessendam, J. W. M. van de Poll, A. H. van Tienhoven, P. Knaap Gz., Dr. C. E. Heynsius, J. G. Schone, H. F. Bultman, J. J. Korthals, Mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin, Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenbnrg, J. A. Beijerinck, Mr. C. Cock en Mr. J. D. Viruly; terwijl de heeren Mr. T. L. L. Prins, A. Wij nands, A. van der Beek en J. Lanser hebben berigt deze Vergadering niet te kunnen bijwonen. 1°. De Voorzitter opent de Vergadering; de notulen van den 13 April jl. worden gelezen en goedgekeurd. 2°. De navolgende mededeelingen worden gedaan: a. dat de kas van den Penningmeester op den 12 Julij jl. eene waarde aanwees van f 13,316.81, zich verdeelende in f 5316.81 aan contanten en f 8000.in prolongate; b. dat de voorraad steenkolen aan de diverse stoomtuigen op den 11 Julij jl. bedroeg 30,715 mudden; c. dat van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, in dato 11 Junij jl., N°. 652, is ontvangen de door Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland goedgekeurde verordening op de scheepvaart; d. dat van Heeren Gedeputeerde Staten, in'dato 11 Mei jl., N°. 47, is ingekomen de goedkeuring tot verkoop van Veldwegen aan mevrouw Diemont en den heer P. van der Meer; e. dat de verpachting van het grasgewas der wegen heeft opgebragt 3926.dat het onderhoud der Ringvaartsboorden is aangenomen door J. van den Heuvel, voor de som van/' 10,996.50; g. dat het herstellen der bruggen voor de som van f 2795.is aangenomen door L. Kieviet; h. dat het verdiepen van togten en vaarten is aangenomen door de -Gebr. Bos, voor f 7747.i. dat het onderhoud der grindwegen door J. Wessels en G. van Weerdhuizen voor f 1348.is aangenomen; k. dat het onder houd der ponten en roeibooten is aangenomen door Mvan Dijk, voor f 1824.I. dat de verpachting van het vischwater in den polder heeft opgebragt de som van 870..— m. dat op den 12 Julij jl. eene lierbesteding heeft plaats gehad van het verdiepen der Ringvaart bij het Nieuwe Meer en het fort Schiphol, waarvoor de laagste inschrijver, J. van den Heuvel, f 509.hooger was dan de raming; dat voor die aanbesteding 3 insclirijvingsbilletten waren ingekomen en 2 billetten na het sluiten van de bus zijn ontvangen. Nadat eene langdurige discussie plaats heeft gehad over de vraag of het werk alsnu zal worden gegund, of dat eene herbesteding zal plaats hebben, alsmede om, nadat dit punt is uitgemaakt, de twee te laat ingekomen inschrijvingsbilletten al dan niet te openen, brengt de Voorzitter het op nieuw herbesteden van gemeld werk in rondvraagdat met 12 tegen 2 stemmen in toestemmenden zin wordt beantwoord. Tegen stemden de heeren H. van Wickevoort Crommelin en J. G. Schone. Alsnu wordt in stemming gebragt het al of niet openen der te laat in- gezonden billetten, waarbij een staking van stemmen, 7 tegen 7, plaats heeft en de beslissende stem van den Voorzitter uitmaakt, dat bedoelde billetten ongeopend zullen worden ter zijde gelegd. 3°. Wordt aan de orde gesteld het benoemen eener Commissie tot onder- zoek der rekening van den Penningmeester, over het dienstjaar 1869. De Voorzitter noodigt de heeren J. A. Beijerinck en D. W. P. Wisboom van Giessendam uit met hem de stemming op te nemen. Uit de stemming over het eerste lid blijkt, dat de heeren Mr. J. P. A. v. W ickevoort Crommelin o, Mr. C. Cock 3, en J. G. Schone 2 stemmen erlangen. Daar er bij deze stemming een billet te veel is ingeleverd, wordt tot een nieuwe stemming besloten, waarbij de heeren Mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin 7 stemmen, en H. F. Bultman en Mr. C. Cock ieder 1 stem bekomen. De heer Mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin, met groote meer- derheid benoemd, verklaart die benoeming aan te nemen. Bij de stemming over het tweede lid bekomen de heeren Mr. C. Cock 5 en J. G. Schone 2 stemmen, A. Wijnands 'en H. F. Bultman ieder 1 stem. De heer Mr. C. Cock alzoo benoemd, verklaart die betrekking aan te nemen. Bij de stemming over het derde lid wordt geene meerderheid verkregen, als zijnde op de heeren Schone 4, Bultman 3 en Wijnands 1 stemmen uitgebragt en een bianco billet ingeleverd. De Vergadering tot een tweede vrije stemming overgaande, worden op de heeren Schone 5 en Bultman 4 stemmen uitgebragt. De heer Schone zich ook die keuze latende welgevallen, is deze Com missie, bestaande uit de heeren Mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin, Mr. C. Cock en J. G. Schone, voltallig. Dijkgraaf en Heemraden hebben zich in deze buiten stemming gehouden. De Voorzitter zegt den heeren stem-opnemers dank voor de genomen moeite. 4°. Wordt gelezen een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden op het adres van de heeren J. P. van Rossum, Directeur der Beetwortelsuiker- fabriek le Halfweg, en H. J. C. Lammerts, te Amsterdam, tot het be- grinden van den Veldweg in sectie C. Uit het door den Hoofdopzigter hieromtrent uitgebragt rapport blijkt: dat het wenschelijk is om op de begrooting voor 1871 een bcdrag uit te trekken vau f 955. voor een uitweg bij mijlpaal n°. 29 met de begrinding van eene lengte veldweg en uitweg van 550 meters, waardoor gelegenheid ont- staat om 1050 meters veldweg te verkoopen. Hoezeer Dijkgraaf en Heemraden erkennen dat de toegang tot de woning op kavel n°. 4, sectie C, moeijelijk bereikbaar is, en er geen gelegenheid bestaat om aan de adressanten een uitweg op den Ringdijk te verleenen, zoo bestaat er vooralsnog geen reden om de geheele aangevraagde begrin ding voor te stellen, te meer daar er geen gelden op de begrooting be- schikbaar zijn. De adressanten kunnen echter zeer gebaat worden, indien de Vergadering konde besluiten Dijkgraaf en Heemraden te magtigen om met de Erven der familie Rutgers van Rozenburg eene overeenkomst aan te gaan tot aankoop van een gedeelte poldergrond, waardoor de toegang tot de_ gronden van de adressanten zeer zal worden verbeterd, en de gelegen heid wordt verkregen tot verkoop van den veldweg, over eene lengte van 1050 meters. Dijkgraaf en Heemraden stellen daarom voor: 1°. aan adressanten te berigten, dat van wege het Polderbestuur zal worden daar- gesteld een uitweg bij mijlpaal n°. 29, mits dat vooraf door hen eene verklaring worde overgelegd, dat de eigenaren der kavels n°. 1, 2 en 3 afstand doen van uitweg op den veldweg in sectie C; 2°. met de Erven der Familie Rutgers van Rozenburg eene overeenkomst aan te gaan tot aankoop van een gedeelte grond voor de daarstelling van den bedoclden uitweg bij mijlpaal n°. 29. Nadat verschillende leden hierover het woord hadden gevoerd, onder welke discussie de heer H. van Wickevoort Crommelin de Vergadering verlaat, brengt de Voorzitter het eerste gedeelte van het voorstel in stemming, dat met 11 tegen 2 stemmen (die van de heeren J. A. Beijerinck en H. F. Bultman) wordt aangenomenterwijl het tweede of laatste gedeelte zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. 5°. De Vodrzitter deelt bijzonderheden mede betreffende eene met den heer van der Maaden aan te gane proefvaart tot het vrachtvaren van steen kolen voor de stoomtuigen des polders. De heer van der Maaden, eige- naar eener stoomboot, deed namelijk aanbieding om al de benoodigde steenkolen te vervoeren. Daar hij echter onder eenige andere voorwaarden de prijs van f 3.50 per kar bedong, vermeende het Bestuur hem eene proefvaart te moeten laten doen tegen een vrachtprijs van f 3.per kar. Daar de heer van der Maaden later verklaarde voor het oogenblik geene gelegenheid te hebben om tegen dezen minderen prijs eene proefreize te doen, is de zaak voorloopig als geeindigd te beschouwen. 6°. Koint ter tafel een voorstel van het Dagelijksch. Bestuur, betreffende eene te geven vergunning aan den heer A. L. Dijserinck, te Haarlem, tot het leggen van een hevel, en. wel op dezelfde voorwaarden als aan den heer Mr. Amersfoordt is toegestaan. Dijkgraaf en Heemraden stellen voor het verzoek van den adressant toe te staan, daar het gelieele landbouwbedrijf van dien heer ingerigt is met het oog op het verkrijgen van de gevraagde vergunning, doch onder de volgende voorwaarden: 1°. dat de hevel moet zijn een ijzeren buis van niet meer dan 0.02 el middellijn, die over den dijkskruin niet lager mag liggen dan 0.50 el boven het Amsterdamsche peil2°. dat de pijp aan de bin- nenzijde des dijks moet reiken tot aan de bennsloot, doch dat het den belanghebbende vrijstaat het achtereinde der pijp, voor zooveel die op den binnenberm des dijks komevan aarden buizen te maken, die goed slui- tende met het einde van den ijzeren hevel verbonden zijn; 3°. dat de stuw- dammen, die in de bermsloot noodig zijn, van hout gemaakt worden, en dat zoowel de boorden der Ringvaart als de talucfs der bermsloot bij de uiteinden der pijpen tegen beschadiging moeten beveiligd worden, hetzij door liouten beschoeijingen of eenige andere stevige bekleeding; 4". dat de pijp zoo na mogelijk op gelijke diepte beneden de oppervlakte van het terrein gelegd worde, en de aanvullingen weder behoorlijk worden in orde gebragt^ 5°. dat de werking van den'hevel op de eerste aanzegging door of van wege Dijkgraaf en Heemraden moet worden gestaakt, wanneer dit wordt noodig geacht; 6°. dat bij de eerste afwijking der voorwaarden, op welke de vergunning verleend is, deze zal worden ingetrokken7°. dat de ui'tvoering der werken, tot het plaatsen van den hevel behoorende, moet gcschieden onder toezigt en volgens de aanwijzing der technische beambten van den polder. De heer Wisboom van Giessendam wenscht te weten welke soort van hevel de heer Dijserinck verlangt: een hevel van 10 centimeter middellijn voor zijne landerijen of een hevel van 2 centimeter ten dienste voor hui- selijk gebruik daar spreker zegt dat de heer Mr. J. P. Amersfoordt in bezit is van beide genoemde bevels, hoewel spreker zeer betwijfelt of voor een van die twee hevels wel de vergunning is gegeven. Het verzoek wordt toegestaan en de Voorzitter gemagtigd, om op eene nadere, door den heer Dijserinck te geven duidelijke verklaring, te bepalen welke soort van hevel genoemde heer zal behoeven. 7°. Volgt een voorstel tot ontheffing der ingehouden boeten, groot f 1075.op den heer J. Groenewegen, te Haarlem, aannemer van het vervangen van de rolbrug over de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder bij Bennebroek, door een nieuwe brug met ijzeren draaijend gedeelte. Uit het ter dezer zake ingediend rapport van den Hoofdopzigter blijkt zeer duidelijk, dat de hoofdaanleiding der te late oplevering van het werk zijnen oorsprong heeft dat de aannemer is misleid door den leverancier van het ijzerwerk voor boven bedoelde brug, daar deze het door hem te leveren ijzerwerk niet op den bepaalden tijd in gereedheid had en bovendien het opstellen der ijzeren brug langer heeft moeten duren dan noodig was om verschillende gebreken die zich daarbij voordeden, terwijl al deze redenen, in verband gebragt met de geringe aannemingsom, Dijkgraaf en Heemraden billijk toeschijnen om den, aannemer geheel te ontheffen van de hem opge- legde boete. Zij stellen daarom voor te besluiten, om den aannemer J. Groenewegen dat bedrag te restitueeren. Nadat de V oorzitter deze zaak nog verder aan de Vergadering heeft uit- eeugezet, wordt dit voorstel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en ontheffing der boeten verleend. 8°. Wordt gelezen eene missive van den Hoofdopzigter, gerigt aan het Dagelijksch Bestuur, met het voorstel om aan den pontwachter bij den Cruquius eene schadeloosstelling te geven van 6.'s weeks, voor eene hulp op de pont bij dat zeer drukke veer. De Voorzitter doet verslag van de ernstige en rijpe overwegiug, die over dit punt in de V ergadering van het Dagelijksch Bestuur heeft plaats gehad, en waarin weder duidelijk het wenschelijke is gebleken om daar ter plaatse eene brug te bouwen. Verschillende leden voeren over die schadeloosstelling het woord, waaruit blijkt dat de som derzelve te hoog wordt geacht en bedoelde pontwachter een minder bedrag kan worden gegeven, daar hij toch bij zijn vaste week- geld al de voordeelen trekt, zoo van zijn gelagkamer als de fooijen der met die pont overtrekkende personen. Gedurende deze gedachtenwisseling verlaat de heer Mr. J. P. A. van Wickevoort Crommelin de Vergadering. Na al het gehoorde wordt besloten' dit pnnt ter nadere overweging nog eens bij het Dagelijksch Bestuur te behandelen. 9°. Daarna wordt ter tafel gebragt een voorstel tot af- en overschrijving van den post Onvoorziene Uitgaven, dienstjaar 1869, tot een bedrag van 605.89£, en daarmede te verhoogen eenige posten in het voorstel om- schreven. Hierbij is tevens gevoegd een Staat van gedane Uitgaven uit den post Onvoorziene Uitgaven dienstjaar 1870, ten bedrage van/l 161.69. Dijkgraaf en Heemraden vragen hierop de goedkeuring der Vergadering, terwijl de Voorzitter Merbij nog mededeelt, dat de stortvloer aan den Leeghicater ruim 2000.— meer zal kosten dan bij de Begrooting is geraamd, daar de balken grootendeels zijn vergaan. Genoemd voorstel, benevens de Staat van Uitgaven dienstjarr 1870, ad f 1161.69, worden daarna goedgekeurd. Betreffende de af- en overschrijvingen geeft de heer van Tienhoven in overweging, dat de Commissie voor de Begrooting en Rekening alle over schrijvingen zal overwegen, alvorens die bij Hoofd-Ingelanden in behande- ling te brengen. De heer Heynsius juicht dit dgnkbeeld zeer toe, even als alle leden der Vergadering, als bevorderende eene goede orde en geregelden loop van zaken, en wordt besloten dat het Dagelijksch Bestuur daaromtrent een nader voorstel zal ter tafel brengen. 10°. Het op de agenda volgend voorstel tot verkoop van veldwegen aan de familie Rietdijk kon niet worden behandeld, darn' de Voorzitter voorle- zing geeft van een den 10 Julij jl. ontvangen schrijven, waarbij van dien koop wordt afgezien. 11°. Volgt aan de orde een voorstel tot verkoop van Veldweg, voor de boerenplaats in den Haarlemmermeerpolder, afdeeling Burgerveen, sectie QQ, N°. 19, aan den heer J. Kemper, te Amsterdam. De Hoofdopzigter rapporteert daaromtrent, dat er geene bezwaren bestaan om ook dit gedeelte Veldweg te verkoopen, als hebbende de eigenaren van de aangrenzende kavels geen behoefte aan bovenbedoeld gedeelte; terwijl de Opzigter van Dura verklaart dat zich daarin geen veenslik bevindt. Dijkgraaf en Heemraden stellen voor dit verzoek in te willigen, en aan den heer J. Kemper, te Amsterdam, te verkoopen een gedeelte Veldweg langs kavel N°. 19, in sectie QQ van de polderkaart, ter grootte van 23 aren, 8 centiaren, voor eene som van f 300.per hectare, bedragende alzoo voor het te verkoopen gedeelte f 69.24 vrij geld en verder onder de voorwaarden als aan anderen toegestaan. Waaraan de Vergadering hare goedkeuring schenkt. 12°. Wordt gelezen een dergelijk voorstel tot verkoop van Veldweg aan Jhr. Mr. H. F. de Grez, te 's Hertogenbosch. De Hoofdopzigter berigtte daaromtrent dat hij zich vcreenigt met het advies van den Opzigter J, Rietbergen. Volgens boring van den Opzigter van Dura is de waarde van het veen in den Veldweg voor kavels N°. 3 en 4 f 81.en ook voor kavel N°. 9 f 81. Wanneer het door H. Rietdijk in koop gevraagde deel Veldweg voor kavel N°. 2 wordt verkocht, zal de polder een "uitweg voor de kavels N°. 3 en 4 moeten maken. Dijkgraaf en Heemraden stellen daarom voor te besluiten tot verkoop aan Jhr. Mr. H. F. de Grez, te 's Hertogenbosch, van twee gedeelteu Veldweg, loopende langs zijne gronden in den Haarlemmermeerpolder, als: alangs kavel N°. 3 en 4, in sectie OO van de polderkaart; b. langs kavel N°. 9, in sectie OO van de polderkaart. Het gedeelte sub a ter grootte van 46 aren 40 centiaren; het gedeelte sub b ter grootte van 50 aren 40 centiaren, mede tegen 300.per hectare, bedragende alzoo voor het sub a genoemde deel de som van 139.20, vermeerderd met eene som van 81.voor de waarde van het zich in dien Veldweg bevindend veen, en voor het sub b genoemde deel voor de som van 151.20, even- eens vermeerderd met de som van 81.voor de xvaarde van het daarin aanwezig veen, en alzoo voor het gezamenlijk bedrag van 452.40 vrij geld, en verder onder de voorwaarden als aan anderen toegestaan. Hetgeen insgelijks wordt goedgekeurd. 13°. Ten slotte komt vter tafel een Staat van Uitgaven boven /100. buiten aanbesteding gedaan, gedurende het 4e kwartaal dienstjaar 1869 en het le en 2e kwartaal dienstjaar 1870. Deze Staten worden voor kennis- geving aangenomen, onder goedkeuring der daarop voorkomende uitgaven. 14°. Niemand der leden meer het woord verlangende, wordt deze Ver gadering door den Voorzitter gesloten. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand September 1870. LIJST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DER GEADRESSEEUDKN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. N°. 1. H. van Berkhoven, te Zeist. GEBORENNeeltje, dochter vau P. Floor en M. Boos. Arnoldus Hendrikus, zoon van A. H. vau Walstijn en H. G. Lamboo. Aaltje, dochter van J. Meuldijk eu M. Kort. Jacoba, dochter van C. Kats eii N. Molenaar. Anna, dochter van A. Konings en J. T. M. Schreuders. Gerritje, dochter van J. dc Graaf en J. van Leeuwen. Femmetje, dochter van S. van Geeet en K. Kool. Jan, zoon van Baatiaantje van der Pad (ongehuwd). Catharina Elisabeth, dochter van P. Eilander en J. vau den Heuvel. Hendrik, zoon van D. Giesbcrgen en E. Planken. Adriana, dochter van D. Kamper en E. Vlaar. Aartje, dochter van L. W. van Uriel en G. Vervoorn. Johanna Maria, dochter van J. van der laan en J. Knor. Pieter, zoon van N. van Keeuwijk en M. Bie- mond. Debora, dochter van J. van der Veer en A. Abbenes.Maria, dochter van G. W. Teunisse en H. Kist. OVERLEDEN -. Pieternella Uiterwilge, oud 46 jaren, gehuwd met C. Jongeneel. Willempje Westerveld, oud 61 jaren, weduwe Elbert Oosterbeek! ONDERTROUWDC. Kool, weduwnaar, met J. Molenaar weduwe GEHUWD: Geehe. Leiumer12 Oct. Door bet dijksbestuur van de Zeven Grietenijen en Stad Slotencontribute zeedijkenis voor 56,950 aan Otto Lunenburg, te Nijewirdutn, aanbesteed het maken van een bazalt- en balsteenkapwerklangs het west- einde van het Buitendijksveld alhier, over de lengte van 460 meter. Negen inschrijvingsbiljetten waren ingekomen. Hoogste inschrijver was S. R. Kuperus, le Stavorenvoor 65,900. In het lokaal van het provinciaal bestuur te Haarlem is aanbesleedhet uitvoeren van de na te melden werken aan het huis van korrectie te Hoorn 1°. het verplaatsen der ^e- bouwen, ingerigt tot timmerloods en borstelmakerij2°. het gedeeltelijk afbreken en digten van de garenkokery en het waschhuis; 3°. het vergrooten der nieuw aangelegde funderirig voor het alkovengebouw; 4°. het opbouwen van een brandvrij gebouwingerigt tot nachtelijke afzondering van 624 gevan- genen. Minste inschrijver was de heer J. van der Kamp, te Leiden, voor 148,449. Aan het departement van marine te 's Gravenhage is den 11 dezer aanbesteed: de levering van 23,000 kilogram jarige roode tarwe, bij voorkeur rijn-tarwe; 23,000 kilogram witte tarwe, bij voorkeur zeeuwsche, en 12,000 kilogram rogge, bij voorkeur pruissische of inlandsche. Minste inschrijvers waren: voor de roode tarwe, de heer de Koker, te Bergen op Zoom, a 13.94; voor de witte tarwe, de heer Beinse-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1