1870. Vrijdag, 21 October. UK 42. V A IV A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BEL ANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Prijs van het iVbonnement: in het Jaarf (j Prijs der A.dvertentiSn Augustus 1870 GEMIDDELDE Maandelijksche Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. BENOEMINGEN. Haarlcmmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 12 tot 18 October 1 870. AANBESTEDINGEK Landbouw. HAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAXTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C«., te Amsterdam. Utterly k Wocti/ttla//, van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De tijdruimte uitgedrukt in urea en minnten. De lengte-afineting in meters. De inhouds-afmeting in kub. meters. VVaarnenilngen. Vloed op het Y id. den IJssel id. ii de Noordzee Ebbe h het Y id. u den IJssel id. u de Noordzee Boezemstanden i i Boezemstanden tuo I fl I Verval in de Sluizen tot van i°zing P 1-1 Hoeveelheid geloosd De meest beerschende Wind •i Gewerkt gedurende I Opbrengst S Uitgemalen O I Gestopt voor Hoogwater. 00 I id. u Sluisgang Waargenomen te SPAARNDAM. HALPWEG. GOUDA. 0.29-f-A.P. 0.2758 A.P. 1.136 A.P. 0.088 A.P. 0.07 A.P. 0.217 A.P. 0.557 A.P. 0.5659 A.P. 0.464 A.P. 0.664 A.P. 0.64 A.P. 0.107. 0.0652. 17 15.45. 4.088.959. 1.759.440. Noord. Noord. Noord-West. 8.50. 141.17. 16.45. 0.648. 0.7158. 1.209. 425.504. 646.990. 541.935. 4.45. 56.35. 12.5. 0.927 A.P. 0.504 A.P. 0.437 A.P. 0.436 A.P. 0.024. 12.30. 896.146. Noord. Aanteekenlngen. LEIDSCHENDAM. Rijnlapd0.461 A.P. Delfland0.034 A.P. BODEGRAVEN. Rijnland0.544 A.P. Woerden.0.456 A.P. Z. M. de koning heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Anna Paulowna, den heer J. C. deLeeuw; tot heemraad van den polder het Nieuwe land van Puttershoek (Zuid-Holland) A. van Hoist; tot heemraad van den polder Nieuw Stompanrd (id.), II. Bijl; in het polderbestuur van Walcheren, (Zeeland), tot voorzitter H. D. von Brueken Pock en tot raden J. J. I. Sprenger, inr. N. C. Lambrechtsen van Rittbern J. Louwerse Az. en P. Melis. Postkantoor van Vertrek te Haarlemrnermeer. Tweede helft der maand September 1870. lust van bkieven die, oithoofde van onbekendheid der GF.ADEESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN K1JNNEN WORDEN. Nc 1. 2. 3. 4. J. van Kessel, te. Wed. C. Bettemte O. P. van Maasdamte Bennebroek. Kwadijk. Niekerk. Van het Hnlpkantoor te Sloten: A. W. Zonneveldte Haarlemrnermeer. GEBOREN: Antonia, dochter van M. A. Romers en C. Brienen. Margaretha Wilbelmina, dochter van C. van Eeken en M. W. Moll. Pieter, zoon van T. van der Beek en J. Sonneveld. Johanna Maria, dochter van J. Faas en D. Scholtens. Pieter, zoon van G. de Vries en C. van Rooijen. Jaiisje Sophia Catharina, dochter van D. Spaargareu en P. Lanser. Klaas, zoon van A. van Duin en M. Schaap. Jo hanna Elisabeth, dochter van A. A. van Duuren en K. Boef. Theodora, dochter van W. Uitermark en N. Appelman. Hester, dochter van J. Buijn en G. Buijn. OVERXEDENJacob Mantel, oud 60 jaren, gehuwd met A. Boekel.— Willem Adrianus, oud 2 maanden, zoon van A. de Bree en C. van Duu- ren. Maartje Metz, oud 27 jaren, ongehuwd. Pieter Mereboer, oud o~ jaren, gehuwd met M. Heeneweer. Gerardus Johannes, oud 2 maan den, zoon van G. Arrachart en B. Rohreij. DEVENLOOS AANGEGEVEN1 kind van G. Vervloed en W. Hameet- man. 1 kind van D. de Wit en L. Romijn. ONDERTROUWD: H. Rietdijk met M. Zulver. GEHUWD: Abraham Wielaard met T. van Dalen. A. Garritsen (weduwuaar) met M. van de Geer. Agenda voor de Vergadering van den Gemeenferaad van Haarlemrnermeer, te houden op Donderrlag 27 October 1870, 's voormiddags ten elf tire. 1. Ingekomen slukken en mededeelingen. 2. Benoeming van een hoofd-onderwijzer voor school n°. 8. Op de voordragt zijn sreplnatst de heerenCornelia Herman den Hertog, te 's GravenhagePieter van Boc- hove, te De Werkenen J. v. d. Hout, te Haarlem. 3. Adressen van B. Buurman en A. Langereis, om aankoop van grond. 4. Begrooting voor 1871. 5. Begrooting van het Burgerlijk Armbestnur voor 1871. 6. Wijziging van het Reglement voor de openbare scholen. Het voorloopig bestuur van het Coniite vau het Roode Kruis heeft zijne bemoeijingen met een goeden uitslag bekroond gezien. Op den avond van den 27 September zijn ongeveer veertig leden tot het comite loegetreden terwijl ook toen circa zestig loten in de's Gravenhaagsche loterij zijn genomen. Later is het getal leden tot rnim vijftig en dat der loten tot vijf-en-zeventig geklommen. De opbrengst der collecte, met welwillende medewerking van onderscheidene heeren aan de huizen gehouden, is als volgt: G. H. van der Burgh en W. Bijl. 8.32. G. B. 't Hooft en J. van den Heuvel 20.00. H. A. Tinholt en R. M. Jeronimu9 52.39. J. C. Kempenaar en C. Bulk12.23. W. van der Breggen en P. .T. Kroon 12.905. II. F. Bultman, P. S. Zijlmans en C. Brands 35.57. W. Hagoort en K van der Brand 15.25. L. vau der Beek en C. Kamer23.50. J. Plaizier en A. Stoel23.07. A. P. G. Jorissen en van der Kraats16.78. E. Kluijver en H. C. R. Folmer45.21. J. W. Lantzendorffer en J. L. van der Moer 12.78. A. G. van Dorsten en D. Ruiter 19.47. A. deZeeuw, C. de Jonge en C. G. Veefkind 26.59. A. Vis en A. H. Genrtzen van Baarskamp. 8.47. H. Boot en N. T. Dorbeck25.80. L. Suringar en P. de Haas21.59. W. Davidzon en A. G. Voordendag 13.47 s. G. Stout en P. van Reeuwijk20.17. P. Kisteraakcr en T. Klaare14.33. J. blaster en P. G. van Rijn11.45. A. M. Vorslman en C. Bos8.03. J. ten Hage en O. C. Groeneveld 16.23s. L. Enthoven en P. Enthoven6.63. J. Eggink en J. A. Pijnappel7.49. 478.23s. Voorts: van de sehoolkinderen van school ti°. 6gecollecteerd door den hoofd-on derwijzer P. Boekeln 6.00. Idem van school n°. 10, hoofd-onderwijzer Betel1.82. Totaal. 486.05s. Nog wordt de opbrengst der collectegehouden door de heeren D. van Wieringen en P. Boekel, ingewacht. Met warme erkentelijkheid zijn dus de leden van het voor loopig bestuur bezield voor alien die liunne pogingen hebben onderstennd. Niet alleen wordt de bijdrage in geld en <roe. deren raaar waarlijk ook niet minder de krachtige hulp in zake der collecte door hen ten hongste gewaardeerd. Gemeen- scliappelijke arbeid heeft eene omslagtige taak gemakkelijk gemaakt. Tijd en geld zijn er opgeofferd, er is een goed werk vcrrigt. Aan het garnizoenshospitaal te 's Gravenhage, is den 14 October aanbesteed de levering van: l'\ vleesch2°. wit brood; 3". rijst; 4". gort5°. zout; 6°. kaarsen7°. groene zeep; 8°. patentolie; 9°. hierazijn10°. boter; 11°. stecn- kolen12°. turf; en 13°. aardappelen, ten behoeve van ge- melde inrigting. Ten gevolge van het niet behoorlijk invullen van inschrijvingsbiljettenkon de uitslag niet worden bekend gemaakt en zal daarover nader door den minister van oorlog beslist worden. De minste inschrijvers waren ecbter: voor 1°. A. L. J. de Haas 0.58%; 2°. C. Steenewaart 19ss/joo cent; 3°. J. D. Janzen0.18'/i4°. J. D. Kirch- ner, 17yi0 cent; 5°. T. C. Lucas, \3*/l0 cent; 6°. J. D. Kirchner en J. D. Jansen, ieder 0.64; 7°. J. D. Kirchner en J. D. Jansen, ieder 0.34, alles per kilogram; 8°, .T. D. Kirchner 0.49, per liter; 9°. J. D. Kirchner en J. D. Jansen, ieder 0.05 per liter; 10°. geen insch rijvi ngsbiljet IP. J. A. Beretta 12.70 per 1000 kilogram; 12°, dezelfde 0 50 per 100 stuks en 13°, C. van Straatenf 2.22 per hektoliter. Wijhe, 18 October. Ten gevolge van de hevige nachtvor- sten in het laatst der vorige week, is het gras uit de weiden geheel verdvvenen zoodat de landbouwers hun vee weldra op stal zullen moeten zetten. De opbrengst van het knollengroeu en van de spurrie is zeer gering en deze produkten bevatten dit jaar weinig voedsel voor het vee. In nndere jaren voe- deren de veehouders met deze produkten tot Januarij, thans zullen zij nu reeds weldra lijnkoekeu moeten gebruiken. Ove- rigens is de loestaud van den veestapel zeer gunstig. Het vette vee valt zeer goed uit en is zelfs buitengewoon hoog in prijs. Nog nimmer zijn er zulke hooge prijzen besteed als dit jaar het geval is. De prijzen der vette varkeus echter, die mede een in dit saizoen nooit gekende boogte bereikt haddeuhebben plotse- ling eene gevoelige daling ondergaandoordien de uitvoer van spek naar Pruissen heeft opgehouden. Volgens sommigen zou- Hen de prijzen van het spek in ons land te hoog zijn en be- dienen zich thans de Pruissen van hongaarsch spek, hetwelk veel goedkooper is. Volgens anderen zou het spek dat in haast gezouten en gerookt werdniet duren kunnen en was dit dikwijls bedorven als het de plaats van bestemmiug be- reikte. Men beweert dat groote partijen die hier tot de hoogste prijzen verkocht werdenwanneer zij gebruikt moes- ten worden totaal bedorven en tot voedsel ongeschikt waren. Zooveel is zekerdat men in Pruissen een anderen weg voor dit artikel heeft moeten zoeken. Roosendaal19 October. Over het algemeen is men hier zeer tevreden over den oogst. De aardappelen zijn van goe- de kvvaliteiten van de zoozeer gevrecsde ziekte hebben vooral de late- of winter-aardappelen niets geleden. Tarwe en rogge goed, met ruim beschot. Erwtenhaver en garst uitmuntend. De beetwortels, die hier jaarlijks op groote schaal worden geteeld, zijn tamelijk goed uitgevallenen worden voorname- lijk geleverd aan de suikerfabrieken waarvan er in de laalste jaren verscheidene in dezen omtrek verrezen zijn. Roosendaal mag zich verheugen in het bezit van drie dergelijke fabrie- kendie aan honderden werklieden brood verschaffen. Blokzijl, IS October. Ten gevolge van het onstuimige weder van den 13 dezer werd het zeewater zoodanig opge- stutvd, dat de Uiterwaardenwaarop een ontelbaar" anntal koeijen graasde, geheel overstroomd wer.len en de veehou ders het druk hadden met hnn vee te bergcn. De anders zoo heerlijke weide heeft door die overstrooming grootendeels hare waarde verlorenomdat de grond daardoor "te week en het gras te zout geworden is. Bij andere jaren vergelekenwaarin gedurig schepen vol vee van hier vervoerd werden, schijnt die handel thans ge heel stil te staan. De prijzen, vooral die der melkgeven"de en vette koeijen, stijgen bij den dag. Ook de boter steeg alliier op den laatsten marktdag tot een hoogen prijs; vooi" waar een schoone tijd voor den landman. Raassluis, 15 October. Bij de vele ongunstige beriglen nopens den oogst door den aanhoudenden regen in de vo"rige maand aangerigt, vernemen wij ook iets gunstigers. De aard appelen vau den kleigrond hebben hier en in de omstreken veel geledenmaar die van de zandgrond weinig of niets men verzekert dat slechts een twaalfde deel van"het gewns is aangetast terwijl de opbrengst zeer ruim is. De nog la tere soorten hebben weinig of niets van het bederf geleden. De prijzen blijven stijgende en bij groote hoeveelheden wor den ze naar Duitschland verzonden. De Burgemeester van Winschoten heeft, bij publikatie, de veehouders opmerkzaam gemaakt op het groote gevaar, waar- aan zij hun vee en ook den geheelen veestapel in ons land blootstellenwanneer zij niet met zorgvuldigheid waken dat vreemde veehandelaren of personeD, komende uit eenige plaats waar de veepest heerschtvan liunne erven weiden of stal- len worden geweerd daar loch de onderviuding heeft. geleerd dat door deze personen niet zeldeu de besmetliug is overgebragt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1