- 166 Ki Ml I Meppel18 October. In onze ornstreken is in den laaf- sten tijd van landverhuizing geen sprake meer. Den landlie- den die zelven nog grondbezit hebben is bet in de laatste jaren in Europa goed meugeloopen. In vroegere jaren ver- lieten de beste kracliten gemeente en land, om liun'geluk in de nieiuve tvereld te beproeven. Door de kanalisatie en ex- ploitatie der Staatsspoorwegen als anderzins zijn de bronnen van bestaan gelukkig vermeerderd. Wanneer de geldmamien een afkeer krijgen van speculation in vreerade fondsen en bunne kapjtalen wijden aan de verbetering. van eigen bodem zullen ook in Nederland veel meer menschen kunnen gevoed worden en wie weet of zij op den luur niet nog veel meer percenten maakten. Door de ontginning der heide-velden wordt de waarde der oppervlakte in korte jaren in bet oog vallend verveelvoudigd. PurmConr.) Folderwezcii. Folltleli Wverzigt. 14 20 October. C*emesig«ie ISerigteii. Zaailllant19 October. Door de Commissie van de week- markt alliier zijn voor de aanvoerda's en koopers van het hoogste getal vee prijzen uitgeloofd voor de volgende markfen, als: 20 Oct. najaarsmarkt10 Nov. varkeusmarkt; 17 Nov. lammerenmarkten 24 Nov. schei- en lammerenmarkf. Harling'en, 19 October. Van 11 tot 18 dezer zijn van bier per stoomboot, naar Engeland uitgevoerd6455 kwart vaten boter, 9250 edammer- en 4000 kanter-kazen 206 ba- len vlas83 collis schapenvleesch en 86 geslagte schapcn 6 manden wild, 530 runderen118 kalyeren224 varkens, 1236 scliapenenz. Cappelle (Langstraat), 19 Oct. Ilet opkoopen van hooi aan de huizen der landbouwers gescbiedt sedert vecrtien da- gen menigvuldig. Bij gunstig weder ziet men dan ook da- gelijks aanzienlijke hoeveelheden naar de pers alliier of naar die' te Waspik vervoerenterwijl sleclits eukele partijtjes wor den ingescheept. De prijzen varieren van 40 tot 44 per 1000 kilo. Wegens dien hoogen liooiprijs zullen de veeliou- ders uit deze streek, tegen den naderenden winter, niet zulke aanzienlijke aankoopen van vee doen als gewoonlijken reeds nu is dit merkbaar. In gewoue jaren toch gingen zij om dezen tijd en reeds vroeger de beste veestreken van Zuid- Ilolland bezoeken en hadden dan reeds groote aankoopen gedaan, eer de groote markten te Woerden, Montfoort, Ameide, Gorinchem, enz. begonneii, doch tbans lioort men sleclits van enkelendie uitgegaau zijnom het hoogst noo- dige te koopen. Bij de duur'te van het liooi komt nog de scliaarschte der weide en vooral het mislukken der rapen en wortelen, welken liier anders in groote hoeveelheid op de roggelanden geteeld worden; zoodat het vee ook zeer vroeg met het buitengewoon dure hooi gevoederd zal moeten worden. Haarlem18 Oct. Den 10 dezer is op de bovenzaal van den Stads-Boelen alliier gehouden de zes-en-tvvintiu-ste algemeene vergadering der Vereeniging voor bloembollen-kultuur Uit het op die vergadering uitgebragte jaarverslag bleek, dat de Vereeniging zich in voortdurenden bloei mag verheugen, dat het aantal leden slechts weinig verminderd en de staat der kas vooruitgegaan was. Daarna werd het pogramma der voorjaars-tentoonstellingin 1871 te lioudenbehandeld. Er was voorgestelddie tentoonstelling in de laatste week van Eebruarij te liouden; maar overwegende redenen deden de vergadering besluiten tot eene week later, zoodat zij nu op 3, 4, 5 en 6 Maart is vastgesteld. De meeste der leden, op de vergadering tegenwoordig, verklaarden, dat zij plan hadden op de tentoonstelling in te zenden; ook van enkele afwezigen waren dergelijke verklaringen ingekomen, zoodat er alle grond is te verwachten, dat de aanstaande tentoonstelling, de in de laatste twee jaren gehoudene zal overtreffen zoovvel wat uitgebreidheidals wat veelzijdigheid aangaat. Het pro- gramma dier tentoonstelling was reeds vroeger aan de leden toegezonden. Het aantal en de waarde der uitgeloofde prijzen zijn grooter dan ooit te voren. Niet minder dan 77 medailles zijn beschikbaar gesteld, te weten9 gouden20 zilver-ver- gulden29 zilveren en 19 kleine zilveren. Deze prijzen ver- tegenwoordigen te zamen eene waarde van 1105. De meeste en de grootste prijzen zijn uitgeloofd voor hyacinthentulpen, amarylles en verschillende bolgevvassenbuitendien worden echter in het programma ook medailles beschikbaar gesteld voor tros-narcissencyclamen, crocus, lelietjes van dalen, spiraeas, bloeijende planten, tafelbloemstukkeu en bouquetten, alleen bestaand uit bloemen van bolgcwassen of hyacinthen beuevens eenige beschikbare prijzen. De mededinging staat alleen open voor de leden der vereeniging. Nadere bijzonder- heden omtreiit de plaats der tentoonstelling, den tijd van inzenden enz. zullen later worden bekend gemaakt, VBRSLAG over den oogst en den staat der gewasscn en van het vee in de provincie Groningen, in de tweede heift van September 1870. Ilet afwisseleud weder van den afgeloopen zomer is voor den wasdom van vele gewassen gunstig geweest, doch de oogst heeft door vele regens bij de inzameling der granen enz. de verwachte gunstige uitkomsten gedeeltelijk te leur gesteld. Tarwe was algemeen een goed gewas, dat eenigzins wak binnengekomen is, maar dat evenwel een behoorlijke opbrengst, aftvisselende van 20 tot 36 mudden van het bunder, met veel stroo, geleverd heeft. Rogge had niet veel stroomaar het gedeeltedat tot nu toe gedorscht is, heeft beler oogst opgeleverd dan men naar het slroo vervvacht had. In het oosten der provincie werd de opbrengst geschat op 2535 mudden van hot bunder, wegende 6570 kilo, elders op 2230 mudden, dus over het algemeen goed. Wintergerst was goed uilgevallen wel niet veel stroo maar eene behoorlijke hoeveelheid graan, van.goede kwaliteit, wegende 5662 kilo, en op de polders aan den Dollard op 3664 mudden van het bunder geschat. Maartegerst was er weinig uitgezaaidmaar de opbrengst goed, in de polders 5056 mudden van het bunder. Zomergerst was er veel, gaf veel stroo, doch een te geil gewas: veel mudden, doch daarin veel ligte korrels. Haver heeft meer dan de tot dusver genoemde gewassen van de langdurige regens in Augustus en de eerste dagen van September geleden. De opbrengst aan stroo was rede- lijk en de hoeveelheid graan voldoende, afwisselende van 3060 mudden; maar het kwam slecht binnen zoodat er waarschijnlijk veel gebroeide haver aan de markt zal komen. De zandboekweit is kort van steng en gering van opbrengst geblevenniet alleen door de vele regens bij de inzameling, maar feeds vOoraf had zij van r'egen en wind veel geleden zoodat de opbrengst daarvan gering blijft: alleen in de beste streken 2 4 mudden van het bunder, elders veel minder. Van veenboekweit zijn eene menigte korrels door storm af- gewaaid zoodat de opbrengst niet groot is; alleen in de beste streken 18 mudden; elders veel minder. Het gunstig droo- gend weder van de tweede helft van September was voor de toen plaats hebbende inzameling zeer voordeelig. Erwten waren goed van gewas, met veel stroo, maar zijn voor een gedeelte wak en uitgeloopen ingehaald. De hoeveel heid was anders aanzienlijk. Boonen hebben in den voorzomer van de droogte geleden. Dit heeft zich wel grootendeels hersteldmaar toch kan de opbrengst op niet veel meer dan 14—20 mudden geschat worden. De regens in September zijn voor de hoedanigheid der vruchten niet voordeelig geweest. Aardappelen zijn uitmunfend gegroeid en beloofden, toen zij bloeiden, een voortreffelijk gewas. Later heeft echter de zeer algemeen geheerscht hebbende rotziekte, nog verergerd door zvvare regens van 21 tot 30 Augustus en van 8 tot 11 September, dit sehoon vooruitzigt vernietigd zoodat de op brengst niet meer dan middelmatig te lioemen is en de aard appelen zelve niet groot van stuk zijn. Men schat den oogst op 100—200 mudden van het bunder, het laatste alleen van de grovere zandaardappelen. Koolzaad was er na den winter zeer weinig overgebleven maar de opbrengst van dit overgeblevene is over het algemeen zeer voldoende geweest. Men rekende van 16 tot zelfs wel, op verscheidene stukken, 36 a 40 mudden van het Bunder. Het gunstig Weder bij den oogst was voor de hpedanigheid gunstig, zoodat men ook een hoogen prijs, 1 4 tot 14.50, voor het mud verkreeg. Geel mosterdzaad was mede uitstekend gewassen, doch ongelijk insezameld het vroegsfe zeer goed en duur verkocht het latere door de vochtigheid benadeeld. Op de meeste plaatsen rekende men 20 mudden van het bunder gewonnen te hebbeu. Vlas was er veel uitgezaaidmaar leed aanmerkelijk van de droogte in den voorzomer, zoodat de steng zeer kort bleef en ook de opbrengst van zaad gering. In het Wester- kwartier meende men dit niet hooger dan 8 mudden van het bunder te kunnen rekenen. Wortelgewassenzoo als peen (gele wortelen) en koolrapen zijn wel geslaagd. Van mangelwortelen was echter bet beschot op vele plaatsen gering. Witte en boerekool of moes zijn vrij goed geslaagd. In de tweede helft van September begint de kool echter van de rups te lijden. De eerste snede der roode klaver was niet overvloedig, doch de tweede zeer goed. Van witte klaver was de weide eerst goed; doch door de vochtigheid van de tweede helft van den zomer werd er veel door het vee vertrapt. In het Westerkwartier is er veel tot zaadvvinning afgezonderd dat uilmuntend is binnengekomen. In het noordwesten der provincie neemt de teelt van witte klaver zeer toe. Graslanden gaven voor het grootste gedeelte des jaars eene goede weide; doch op de zwaarste kleigronden leden zij van de droogte in den voorzomer, waardoor vee] gras niet gemaaid kon worden en als weide gebruikt moest worden. Hierdoor was in die streken weinig hooi gewonnen. Het natte weder van het laatst van Junij en de eerste helft van Julij bemoei- jelijkte den hooibouw, die echter later nog vrij goed gelukt is. Moesgewassen hebben over het algemeen eene goede opbrengst gegeven. Ooft. Appelen waren er overal veel en van goede -hoeda nigheid waaraan het gunstig weder na 11 September veel goed gedaan heeft. I'ereii waren er sleehls hier en daar veel; doc!) de fijnere vruchten, die hier trouwens nooit van veel belang zijn, gaven niet meer dan matig. Zware stormen in do eerste dagen van September hebben veel vruchten doen afwaaijen. De toestand van het vee is meerendeels gunstig. Het rundvee groeide goed en gold, zoo voor vet als melkvee, hooge prijzen. Van ziekte hoorde men niet, behalve van uijeront- steking in een deel der provincie. Het gemaak der boter was niet groot, maar de goede prijs herstelde dit verlies. Paarden bleven gezond; de prijs stijgende. Ook omtrent scliapen zijn goede bcrigten, nopens gezond- heid en hoogen prijs. Vroeg in het jaar waren zij niet duur; doch tbans gelden de vette 20 tot f 28 en meer; de lam- meren tot 17. De wol is echter niet hoog in prijs. In het westen en noorden der provincie zijn weder vele varkens in den nazomer gestorven of ontijdig geslagt. De prijs der magere was hoog. Waar geen ziekte geheerscht heeft, was men over de opbrengst zeer tevreden. De bijenteelt is middelmatig wel geslaagd. De kommissie tot onderzoek naar de mogelijkheid eener indijking van het Wieringer meer heeft het rapport aan de besturendie haar kommitteerdenuitgebragt en in het licht gegeven. Volgens dat rapport, zou die indijking en droogmaking op de Noord-IIolIandsche kust eene oppervlakte van 19,500 bun ders vruchtbaar land doen ontstaau die, na de boringenin 1869 verrigt, voor 7/g zou bestaan uit gronden van uitmuntende kwaliteit, in gehalte gelijk staande met de beste gronden uit het oostelijk gedeelte van den Anna Paulownapolderterwijl men kleilagen heeft ontmoet, zwaarder dan die in den Anna Pau- lpwnapolder en in Waard en Groet voorkomenen de hardere en meer zandige gedeelten als vruchtbaar genoeg beschouwd worden om de kosten der indijking waard te zijn. Tot dat einde zijn door de kommissie ontworpen een oostelijke afsluitdijk; lang 18,500 meters, hoog van 4 tot 4.5 meters boven A.P.van de noordoostzijde van Wieringen lot op om- streeks 1000 meters van de haven te Medembliken een westelijke afsluitdijk, lang 2900 meters, aanvangende op on- geveer 500 meters bewesten de buitenhaven van den Ewijcks- sluis, noordoostelijk loopende tot Wieringen, waarvan de kosten 6,819,795 1,143,835 2,200,957 2,900,000 4,082,899 zijn begroot op Voor werken ten behoeve van de achterge- legen landen, in het belang van uitwatering en scheepvaart Voor de benoodigde stoomwerktuigen en bij- behoorende gebouwen voor droogtnalingwaar- voor een tijdvak van 2 jaar en 8 maanden wordt gevorderd, en voor drooghouding gedurende 5 jaren Voor verkaveling met slooten greppels grindwegen, bruggen, duikers en polderhuis Eindelijkvoor onderhoud en administratie en het renteverlies gedurende de uitvoering Zoodat de kosten van het werk te zamen worden begroot op17,147,486 Voor die som kan worden verkregen eene oppervlakte van 19,500 bunders vruchtbaar land, voorzien van een uitmun tende kraehtige en tegen alle bekende omstandigheden ge- waarbofgde bedijking, van zeer kraehtige bemalingsmiddelen van eene doelmatige verkaveling op groote schaalvan hoofd- vaarten met beweegbare bruggenvan sluizendie den toe- gang verleenen tot den nieuwen polder, van 182,400 meters grindwegen en eene baan, waarop, zonder veel kosten, een spoorweg kan wofden aangelegd, en welke landen, eindelijk, gedurende een tijdsverloop van vijf jaren aan de volledige werking van lucht en regen zijn blootgesteld geweest. Bekent men dat, na aftrek van dijkenwegen en vaarten18,000 bunders belastbaar land zullen overblijven, dan zal iedere bunder na de voltooijing van het werk circa f 950 kosten. Sedert wij ons vorig overzigt schreven is in den oorlogs- toestand tusschen Frankrijk en Pruissen weinig of geen ver- andering gekomen. Parijs is nog ingeslotenen de luchtpost blijlt het eenige middel om berigten Uit die stad te ontvan- gen de duitsche troepen maken zich van onderscheidene plaatsen meester, alwaar wel weerstand geboden wordt, doch de verdedigers het onderspit delvende regeringsmannen te Parijs en te Tours doen hun best het fransehe volk, en zoo mogelijk ook.de andere volkeren te bedriegen door blullende logen-berigten de officiele duitsche tijdingen steken als altoos daarbij af door waarheid en eenvoudigheidde verdeeldheid onder de politieke partijen te Parijs, te Tours, te Lyon, te Marseille, te Toulouse en elders in de republiek houdt aan; ook onder de leden van het voorloopig bewind laat de eendragt zeer veel te wenschen over; in Parijs begint de vrees voor gebrek aan levensmiddelen de gemoederen te beheerschen en ofschoon eenige honderden vrouwen in de belegerde vesting, iu navolging van Kenau Simons Hasselaar, zich hereid hebben verklaard de verdedigers in het volbrengen hunner zware taak bij te staangelooven wij niet dat over het algemeen de moed der belegern'en aan het stijgen is; de ornstreken van Parijs leveren een bedroevend schouwspel van verwoesting en vernieling ophet prachtige kasteel van Saint-Cloud, met al de kunstschatten die zich daar bevonden is een prooi der vlammen gewordende Franschen zelven hebben dit vernielingswerk verrigt, blijkbaar om den Pruissen een steunpunt te ontnemen; ziet, lezers, zoo is zeer beknoptelijk en in hoofdtrekken de toestand geschetst. En hoe is het met Metz? vraagt gij. Metz wordt nog ingesloten gehouden tloch is niet gebombardeerd maar dat deze vesting de kap'.tulatie nog lang zal kunnen uitstellen is niet denkbaar. Reeds spreekt men van onderhandelingen die over de kapitulatie gevoerd worden. Ook over de grondslagen voor een wapen- atilstandof den vrede, wordt, naar men beweert, onderhan- delddoch tot dus verre zijn alle pogingen, om een eind aan den krijg te maken, afgestuit op de onmogelijkbeid om tot eenstemmigheid tusschen de twee partijen te gerakenen bedriegen wij ons niet, dan zal deze onmogelijkbeid niet zijn weg te nemen zoolang de onzijdige mogendheden niet ernstige stappen daartoe doen. Al wat zij tot dus verre met dit oog- merk verrigt hebbengetuigde niet van haren opregten ijver, en ofschoon hierin moet gezien worden veeleer een misschien te overdreven omzigtigheiduit vrees voor schending der onzijdigheiddau onverschilligheidis het resultaat van het niets doen of van het gebrekkig doende voortzetting van den oorlog. In Italie maakt de regering nog al haast met het organi- seren der voormalige pauselijke staten als provincie van het koningrijk; aan protesten tegen de inlijving ontbreekt het nietdoch zij hebben geen de minste uitvverking. Zal Spanje eindelijk een koning krijgen? Zal dit koning rijk, sedert September 1868 zonder souverein, weder met zulk een eersten overheidspersoon in den Staat begiftigd worden of lieverzelf zich begiftigen Naar het schijnt, ja. De kroon is aangeboden aan den prins van Hohenzollern o neen; ofschoon men thans Napoleons toorn over de kan- didatuur van dezen prins uit het huis Hohenzollern niet te duchten heeft, wil Spanje van prins Leopold niet gediend zijn, maar heeft de regering, d. i. de regent Serrano en zijne ministershare keuze gevestigd op prins Amadeus van Savoye, Victor Emanuels tweeden zoon. Men wil dat de onderhandelingen hierover den door Spanje gewenschten afloop doen verwachten. Van de negen kinderen van Victoria koningin van Groot- Brittannie en Ierlandzijn reeds vier gehuwd, nl. de kroon- prins, en de prinsessen Victoria (met den kroonprins van Pruissen), Alice (met een prins van Hessen-Dnrmstad)en Helena (met een prins van Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Au- gustenburg). Thans gaat hare vierde dochterde twintigjarige prinses Louise, in den echt treden. Louises aanstaande ge- maal is echter niet een prins, maar een engelsch edelman, de markies van Lowe, zoon van den hertog van Argyll. Jl. Woensdag zou de heer J. W. K., vroeger griffier aan de arrondisse- mentsregtbank te Sneek en tbans te Franeker woonachtig, met zijne vrouw.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2