A d v e r t e n t i e n. ROODE KRUIS. KKlMMSGKvlNtT ZAAI-TARWE. 167 VEE-~en~PAAUDENMARKT7 te Haarlemmermeer op Donderdagen den 10, 17, 24 November, 1 en 8 December 1870, in het Hoofddorp. ECIIT EV.ITSCII ZA.tl/AAIt E. VAN DEN BOSCH, te Goes. REGTSZAKEN. S Gravenhage14 Oct. De Hooge Raad der Nederlan- den heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den officier van justitie bij de arrondissementsregtbank te Gorinchera, re- kvvirant van kassatie tegen een vonnis dier regtbank van 26 Julij 11.waarbij de heer J. Bastemeijer, sekretaris van den polder Spijk, wonende te Gorinchem, toen beklaagde, thans gerekwireerdeis ontslagen van alle regtsvervolging ter zake van hetgeen waarvoor hij was gedagvaardnamelijk van, in zijne kwaliteit, in eene publieke akte, waartoe de gerekwi reerde had medegewerkt31 perceelen hooi- en weiland te hebben vermeld met aanduiding van roeden en niet vierkante roedenzoo als volgens de in art. 7 der wet van 7 April 1869 Slaatsblad n°. 57) voorkomende verbodsbepalingop straffe van boete moet geschieden. De Hooge Raad nam als feitelijk beslist aan dat in de bedoelde akte van 30 perceelen de inhoudsgrootte was vermeld in bunders en roeden, en van 1 perceel in roedenzonder bijvoeging van vierkante. Als daaruit blijkende nam de Raad verder nan 1°. dat ten op- zigte dier 30 perceelen, ten gevolge van het voorafgaande woord bundersde daarbij gemelde roeden waren een onder- deel der onder bunders uitgedrukte maat, en dat alzoo die roeden, als zijnde hier niets anders de rede dan van vlakte- maat, wel niet anders konden zijn dan vierkante; en 2°. wat het 31e perceel aangaat, dat het woord roedenals in de- zelfde akte voorkomende, niet anders kan beteekenen en in geen anderen zin kan worden opgevat dan van vierkante roe den, waar dertig maal dat woord gebezigd was; dat alzoo in facto vaststaatdat in de geheele onderwerpelijke akte de perceelen bij vlaktemaat zijn vermeld, zoo als die in art. 3 van gezegde wet als nieuwe maat is omschrevendat nu wel art. 7 verbiedt andere namen van maten en gewigten uit te drukken dan die in art. 3 zijn omschreven- doch dat uit het algemeene van dat verbod niet volgt, dat dit voorschrift zoo sakramenteel is en in dien zin zou moeten worden opgevat, dat die vermelding niet ook op andere wijs zou kunnen ge schieden wanneer bepaaldelijk blijkt, dat de nieuwe maat bedoeld is; dat bovendien bij vlaktemaat, roeden steeds zijn vierkante roedenen daarom het woord vierkante in art. 3 kan er bijgevoegd zijn om ze te onderscheiden van roeden die bij de oude maat alleen als roeden zijn aangewezendat nu het beweren van den rekwirant (den officier van justitie) alleen zou kunnen opgaan, indien de akte niets dan roeden had vermeld, daar het dan twijfelachtig had kunnen zijn, of oude of nieuwe waren bedoeld; dat derhalve de gerekwireerde in deze aan het voorschrift der wet hebbende voldaan, hij te regt op grond der bewezen feiten van alle regtsvervolging is ontslagen. En het is op deze overwegingendat de Hooge Raad, in strijd met de konklusie van den heer advokaat-ge- neraal Karseboom het ingestelde beroep in kassatie heeft ver worpen; de kosten van deze voorziening te dragen door den staat. Jttgczoubcu. Plaatselijk Reglement op het. beheer der Kerkelijke Goederen en Fondsen van de Hervormde Gemeente Haarlemmermeer, ESSEX lste OOGST van nog voorhanden bij Oude opene wonden, wonden en ettergezwellen. dochter en zijnen zoon (een pas teruggekeerden pauselijken zouaaf) een be- zoek bij een zijner kinderen te Blaauwkuis afleggen. Op de hoogte van het dorp Abbega gekomen, is het paard voor een aan den weg staanden water- molen zoodanig geschrikt, dat het met het rijtuig van den dijk is gestort. Allen werden meer of min belangrijk gewond, maar de oude heer was zoo- danig gekwetst dat hij reeds is overleden. - Te Delfshaven is het standbeeld onthuld, opgerigt ter eere van den admiraal Pieter Pieterszoon Heyn. Bij deze plegtigheid waren tegenwoor- dig Z. M., Z. K. H. prins Hendrik, de ministers van binnenlandsche zaken en van marine, de kommissaris des konings in de provincie Zuid- Holland, het gemeentebestuur, enz. De oud-burgemeester, de heer J. W. Rosener Manz, nam het woord en wees in krachtige taal op de beteekenis van het feest. De koning gaf, toen de heer Manz geeindigd had, een teeken en het doek viel rondom het standbeeld, voor Piet Heyn opgerigt, neder. Treffend was de indruk dien het meesterstuk van kunst en bewer- king op den koning, op alien maakte. Hartelijk drukte Z. M. den heer Joseph Graven, van 's Hertogenbosch, de hand. //Prachtige expressie," dat was alles wat de koning diep bewogen tot den ervaren beeldhouwer kon uitbrengen. Ook prins Hendrik bptuigde herhaalde malen zijne hooge ingenomenheid met het geheel. Te Scheveningen is het treurig berigt ontvangen, dat de haringschuit de Jonge Maria, stuurman A. Pluggc, reeder van der Toorn, met eene bemanning van 8 koppen, waarvan 7 vaders van huisgezinnen, in de maand Augustus 11. is vergaan. De pink is ten onderste boven op het Baltram- merrif aangespoelder bevonden zich nog de lijken van vijf der opvarenden in, welke te Baltrum, in Pruissen, zijn begraven. Op eene te Dordrecht gehouden verkooping hebben o. a. twee zilveren antieke bekers, met gravures op den wijnhandel betrekkelijk, 580, en een oost-indisch porseleinen servies (zoogenaamd mandarijn) 870 opgebragt. Terwijl men den 11 dezer bezig was een groot gedeelte der boog van de Bentheimer poort, te Coevorden, naar beneden te doen storten, raakten drie arbeiders, die den laatsten stoot aan het groote stuk muur zouden geven, het evenwigt kwijt en volgden het gevaarte in zijn val, met het ongelukkig gevolg dat een hunner, een oppassend metselaar, letterlijk tus- schen de steenmassa vermorseld werd. De ongelukkige was zoodanig vast- geklemd, dat men bijna een uur werk had om het lijk los te krijgen. Hij laat een jonge weduwe met een kind achter. De twee andere arbeiders zijn er met kneuzingen aan de armen afgekomen. In Schotland en in het noorden van Engeland is veel sneeuw gevallen. In de gevangenis te Amersfoort was sinds korten tijd zekere Duitscher, genaamd August Sommer, gratis gelogeerd, ter zake van extra-ordinairen diefstal te Zeist. Niet langer van die gastvrijheid wenschende gebraik te maken, is het hem gelukt in den nacht van Maandag op Dingsdag jl. uit zijne logeerkamer (hoogste etage) op den zolder te komen. Toen brak hij, als beminnaar van de luchtigheid, eenige pannen uit het dak, nam op krediet een zolderstok, dien hij door de gemaakte opening stak, en waaraan hij van een in reepen gesneden beddelaken een soort van ladder had ge- knoopt, en liet hij zich, zonder de beleefdheid in acht te nemen om zijne huisgenooten de hand tot afscheid te drukken, op die wijs tot de straat nederglijden. Opdat een of ander liefhebber niet langs zijne geimprovisecrde veiligheidsladder zou opklimimen om zich in gemeld logement te doen ver- plegen, of wel opdat de lange, witte wimpel zich niet te vlug als zwijgende vcrklikker eener ontsnapping zon vertoonen, zoo slingerde hij deze in den nabijstaanden boom. Waarschijnlijk was hij dan ook reeds zeer ver op weg, toen zijn onbeleefd vertrek werd ontdekt. Teruggevonden heeft men hem nog niet, en evenmin is hij van zelf teruggekeerd, zoodat hij voor- melde naehtelijke gymnastische oefening niet uit kortswijl schijnt te hebben verngt. Ten einde eene herhaling van dergelijke zonder toeschouwers uit te voeren kunstverrigtingen te beletten, mag het welligt wenschelijk worden geacht dat aan de voor- en achterzijde van het hotel van arrest aldaar des avonds en des nachts mobile gardes worden geplaatst, om aan de logeer- gasten, die ongemerkt weiischen te vertrekken, de gepaste honneurs te bewijzen. In het Heldersche kanaal is het lijkje opgevischt van een kind, het- vvelk door eene diep ontaarde moeder in een zak was genaaid, die daaren- boven met eenige steenen was beladen. Het is te wenschen dat de politie in haar ijverig onderzoek, om die ontaarde op te sporen, moge slagen. Aan het station van den staatsspoorweg te Deventer is brand ont- staan, waardoor de wachtkamers en de keuken zijn uitgebrand, als ook het dak van het gebouw. De inboedel der spoorwegmaatschappij is echter gered, doch die der restauratie mede een prooi der vlammen geworden. --Als eene historische herinnering moge vermeld worden dat in het begin der maand November a. s. juist zeven eeuwen zullen verloopen zijn smts de zoogenaamde Allerheiligenvloed voorviel. Door dezen vloed werd toen een groot deel der gewesten Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland en Vlaanderen geteisterd. Het water klom toen zoo hoogdat men op de bruggen te Utrecht zeevisch ving. Naar velen beweren zouden toen de eilanden Texel en Wieringen van het vasteland zijn gescheiden, al het land tusschen Texel, Stavoren en Medemblik verdronken, en zoodoende de Zuiderzee uit het meer Flevo ontstaan zijn. In Kassel hebben de vrouwen een breitaak geleverd die zonder voor- bceld is. De duitsche soldaten in het veld - ieder zal het begrijpen - kunnen tegenwoordig best wollen kousen gebruiken, en wel zoo spoedig mogelijk Daarom liet het vrouwen-comite' te Kassel aanplakken, dat het vrouwelyk deel der bevolking, rijk en arm, jong en oud, krachtig uitge- noodigd werd zich dadelijk neer te zetten en 48 uren onafgebroken sokken te breijen. Van Maandag morgen vroeg, waarop de wol kon afgehaald worden, tot uiterlijk Woensdag voormiddag moest alles gereed zijn. Men begrijpt welk eene opschudding deze dictatoriale oproeping onder de vrou- wenwereld te weeg bragt. Geen huis waar men niet "twee dagen lang moeder en dochter, keukenmeid en kamermeisje aan het raam met harts- togtelijken ijver de vaderlandslievende taak zag zitten afwerken. Het doel werd bereikt. Woensdag avond werden wagons vol sokken kant en klaar verzonden. Op het eiland Knba heeft een verschrikkelijke storm gewoed. Volgens gerucht zouden twee duizend mensehen het leven verloren hebben. Op Martinique zijn den 24 September de negers in opstand gekomenzij heb- ben 50 plantaadjen verbrand. De opstand is gedempt. De gezondheidstoestand in Londen was 11. week weder voldoendede sterfte 74 onder de gemiddelde berekening. Men merkt ebhter een aa'ntal sterfgevaUen op tengevolge van de kinderpokken en het roodvonk. Laatst- genoemde ziekte sleepte in 3 maanden bijna 1700 personen ten grave. In de voorgaande week zijn zeven zelfmoorden gepleegdvijf personen werden overreden, acht verdronken, drie verbrand en zeven zuigelingen zijn gestikt. In een in het Fransche Journal officiel van den 10 dezer voorkomend meuw uittreksel der op de Tuilerien gevonden stukken wordt geconstateerd dat, na 2 December 1 851, in Frankrijk 26,642 personen in hechtenis ge- noinen zijn, waarvan 14,118 gedeporteerd, verbannen of gevangen gehonden Dat niet alleen vuur en zwaard de slagtoffers van den oorlog vellen, bewijst^ op nieuw het afsterven van een der schitterendste kavalerie-officieren des duitschen legers, aan wiens nagedachtenis de Siid-Deulsche Presse een gevoelvol woord wijdt. Hij had cen buitengewoon en hoogst gewigtig aandeel m den uitslag van den strijd bij Beaumont-Se'dan. Men weet, dat het alleen door mterst snelle voormarschen van een deel des duitschen legers gelukte Mac Mahous plan, om zich met Bazaine te vereenigen, te venjdelen. De duitsche krijgsmagt, die Mac Mahon voo'r was, had echter zeer de mmderheid, doch aanvaardde toch onverschrokken den kamp waar van zooveel afhing. Het kwam er nu op aan dien troepen in tijds te berigten dat zij op krachtige hulp konden rekenen en dus tot den laatsten man stand houden, zonder voor overmagt te wijken. De last, om dat be- moedigend berigt over te brengen, werd opgedragen aan den luitenant von rleuslijn, van het 6e reg. ligte ruiterij. Van zijnen spoed hing het stand- houden der troepen af. Hij volbragt een par force rid, die aan het onge- loofelijke grensde en kweet zich ten voile van zijne taak. .De Duitschers hielden onverschrokken tegen de overmagt stand, nu gesterkt door het vast vertrouwen dat ten laatste hulp zou opdagen. Dezer dagen bezweek luite nant von Heuslein aan eene hevige longontsteking, die zijn ongehoorde rid veroorzaakt had. d"a/pan Weekly mail meldt het volgende n Kort na de voltooijing der telcgrafische verbinding van Yokohama met de hoofdstad des rijks, gaf de mikado den wensch te kennen ooggetuige van de werking dezer uitvin- ding te zijn. Een Japansch officier, die bij deze proefneming tegenwoordig was, geeft daarvan aldus verslag: De veldtelegraaftoestel, onlangs door de Oostenrijksche rcgering ten geschenke gegeven, werd in de tuinen van s keizers paleis geplaatst. Het eene einde der lijn Averd in 's keizers parti- kulier kabinet geleid; de andere terminus was een paviljoen, in het ahorn- park gelegen. Op beide plaatsen was een aantal toeschouwers van hoogen lang, daartoc speciaal uitgenoodigd, tegenwoordig. Drie prinsen van den bloede, de eerste minister, de meeste leden van den staatsraad en de juist in Yeddo aanwezige voorname chihanji (ex-daimios) bevonden zich in het paviljoen en verbeidden met groote del'tigheid 's keizers eerste de'peche. De bediening van den toestel was aan twee Japanners, die in het telegraferen zeer bedreven waren, toevertrouwd. Eiudelijk kwqm het eerste berigt. Ilet luidde//de keizer is hier en bereid den toestel in werking te zien." Een hoogst eerbiedig antwoord werd teruggeseind, waarin Z. M. voor II. D. genadige tcgenwoordigheid werd dank gezegd. Spoedig volgde 's keizers tweede de'peche, luidende: »De keizer is zeer tevreden over deze wonder- baarlijke uitvinding van het Westen." De eerste minister was nog bezig met de mededeeling van dit telegram aan de aanw.ezigen, of er volgde reeds weder een de'peche. De keizer liet vragen: ,/Wie bevinden zich°in het paviljoen en wat doet men daar? Onmiddellijk werd de opgave van het aantal der aauwezigen teruggeseind, onder bijvoeging dat zij met den diep- sten eerbied Zr. Ms. genadige bevelen verbeidden. Deze lieten zich niet lang wachten en luidden eenvoudig: //Seint ons eens wat aardigs." Dit bevel bragt de grootste ontroering bij het gezelschap te weeg. Wat kon men bij deze gelegenheid bedenken, dat aardig en toch niet strijdig met den eerbied was den keizer schuldig Een lid van den staatsraad sloeg voor te seinen: „Deze dag zal in de geschiedboeken des keizerrijks worden aan- geteekend als die waarop Z. M. voor de eerste maal het werken van den telegraaf bijwoonde." Dit koncept werd echter ten eenenmale en eenstem- mig, als in het minst niet aardig, verworpen. Er ontstond een hoog ernstig debat om iets amusants te vinden, maar de verschillende voorstellen werden daardoor juist al drooger en drooger. De aanwezigen, wier geestigheid op zulk een vuurproef werd gesteld, gevoelden zich beklemd van angst, wetende o ongehoord feit! dat zij Z. M. lieten wachten. Eindelijk stelde een der jongste leden van het gezelschap, de zoon van een der chihanji, voor het volgende^ antwoord te geven: ,/Wij hebben het voornemen regt vrolijk te wezen bij den wijn dien wij van Uwe Majesteit verwachten." Dit voorstel vond algemeen bijval en werd ijlings getelegrafeerd. Tot aller onbeschrijfe- lijke blijdschap was Z. M. er mee tevreden, want terstond volgde het ant woord, dat aan de uitgesproken verwacbting zou worden voldaan, en dat //de keizer verklaarde over het geziene tevreden te zijn en HD. dank be- tuigde aan de beambten die den telegraaf hadden laten werken." Wat de chinine is tegen de koorts, die uit een organisch gebrek ontstaat, dat zijn de weldadigheden van Het Roode Kruis tegen den oorlog. De lijder zal spoediger sterven, als hij van dit middel geen gebruik maakt de rampen van den krijg worden nog afzigtelijkerals de humaniteit de milde hand niet opent tot redding en lafenis. In beide ge vallen blijft echter de oorzaak bestaanen dat zal welligt eeuwen nog duren, tot dat... de zwaarden tot sikkelen woo den geslagen lhans echter is die schoone toekomst nog niet aangebroken en is het onze pligt de magt van het kwade in tegenwigt te houden door de kracht van het goede. Dat schijnen ook de leerlingen op de school te Abbenes begrepen te hebbenen daarom ook hebben zij van hunne spaarpen- ningen een bescheiden deel afgezonderd voor de arme men sehen die daar gekwetst, gekneusd, gekorven en geledebraakt in duldelooze ligchaamspijn en folterende zieleangst nederlig- gen en rondivroetenveelmalen te vergeefs snakkende en kermende om een drouk water. Gij hebt een goed werk aan die ongelukkigen gedaan, kinderen van Abbenes! Men moet meer voor een ander dan voor zich-zelven leven. Denk aan den barmhartigen Samaritaan 1 Uwe /5.58, in de school ge- collecteerdis in handen gegeven van onzen burgemeester •T. MLantzendorffer. De belooning voor uwe welwillende goedheid zult en moet gij vinden in de bewustheid van wel- gedaan te hebben. Gaat steeds zoo voort in de liefde tot uwen naaslenwant dat is de liefde tot God! Welligt zal dan in volgende tijden als de nood het eischt, de gemeente Haarlemmermeer even vroeg zijn als zij nu laat geweest is in het verschaffen van'hulp aan den hulpbehoevenden medemcnsch. Het voorloopig Bestnur van het Comite van het Rootle Kruis, te Haarlemmermeer, roept degenen die O]) deil 27sten September of later op de lijst der leden »etee- kend hebben, ter VERGADERIiVG bijeen, en wel op DIInGSDAG 25 OCTOBER, 's aronds ten 6 ure, bij den Heer K N O LHoofddorp. De te behandelen onderwerpen zijnT aslstelling van een Reglement en verkiezing van een BestnurTevens zal er gelegenheid zijn tot betaling der Contributie. Namens het voorloopig Bestuur J. VV. LANTZENDORFFER, President. A. P. G. JORISSEN, Secretaris. KERKVOOGDEN en NOTABET/EN der Hervormde Ge meente Haarlemmermeer brengen ter kennis, dat het door hen op heden vastgestelde ter inzage voor de Stemgeregtigde Leden der Gemeente, zal liggen ten Huize van den KOSTER, van af Maandag 2 4 October tot Maandag 7 November 187 0. Elk Stemgeregtigd Lid der Gemeente is bevoegdbinnen evengenoemden termijn, de BEZWAREN, welkc hij tegen het vastgestelde Reglement hebben mogt, aan het Provinefaal Collegie van Toezicht mede te deelen. Hoofddorp, 18 October 1870. EGGINKVoorzitter. ZIJLMANS, Secretaris. het voort. De snelheidwaarraede de Zalf van Holloway al de verstoppin- gen i_p den omloop der water- en andere valen verdrijft, verklaren haren onweerstaanbaren invloed, daar zij de oude, opene en gevaarlijke wonden, alsmede de ingeworteldsle ettergezwellen genezen. Om de verlangde uit- komst le verzekeren moet de liuid, die bet zieke deel omg^eftgepapt afgedroogd en onmiddellijk daarna gewreven worden met de Zalf van Holloway. Op die wijze zal men bet ontstoken blocd verdrijven en de zenuwen versterkende eenige voorwaarden die vereischt zijn tot dc genezing van al die afziglelijke verzvveringendie het leven ondragelijk maken. Naauwelijks heeft zicli de weldoende kracht van die Zalf uitge- oefend of de verwoestende voortgang der ziekte houdt op en de genezing neemt een aanvang, eene nieuwe groeikracht ontwikkelt zicli welhaast en van ziekelijk, zooals zij vroegcr was, wordt zij gezond. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 3.—. 6.75, 13.50, 20.50. zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij ALLE APOTHEKERS in Holland; alsmede in HOLLOVVAY's ETABLISSEMENT te Londen 353 Oxfort Street, vroeger 244 Strand. Londen, 17 October. Gkaanmabkt. De flinke regenbuijen, diesedert het einde der vorige week vielen, hebben reeds veel goed gedaan. In onderscheidene plaatsen is dan ook onder gunstige omstandigheden met het zaaijen van Tarwe een aanvang gemaakt. Uit het buitenland was heden veel aanvoer van Tarwe en- vooral van Haver. Engelsche Tarwe was coulant te verkoopen tot 1 a 2 shillings hooger bij de vorige week; vreemde goed gevraagd en 1 shilling hooger. Haver, die eensklaps in prijs was gestegen, is thans weder 1 shilling lager gedaan. Veemaekt. De geheele aanvoer uit het buitenland gedurende de vorige week hedroeg 11,548 stuks. Kunderen. Schapen. Kalveren. Varkens. Amsterdam10 12 44 Rotterdam444 4933 493 66 Harlingen 234 1518 76 49 Dordrecht35 60 19 Antwerpen.140 Hamburg380 281 Havre20 Gothenburg.. 206 9 Honfleur 144 1 Husum185 532 Oporto70 Ostende99 34 Tonningen.841 508 Vigo106 2089 8376 609 474

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 3