1870. Vrijdag, 28 October. N°. 43. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Frijs der A.dvertentidn September 1870 GEMIDDELDE Maandelijksclie Waterstanden, Water-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. BODEGRAVEN. Itynlaml. Maar I e mm er in eer Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven fijandfoouw. AANBESTEDINGEN. Politick Overzigt. 21 27 October. IS I AII L E M M E II M E G R 3?rijs van het Ahonnement: in liet Jaar6. Prijs van een enkei, Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE te adresseren aan VAN BONGA C°, te Amsterdam. Utterlyk Woen*dag.) van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. De tijdruimte uitgedrukt in uren en minuten. De lengte-afmeting in meters. De inhouds-afmeting in kub. meters. Waarnemlngen. Vloed op het Y id. den IJssel id. ii de Noordzee Ebbe n het Y id. n den IJssel id. u de Noordzee Boezemstanden i I Boezemstanden f-i bo i a Verval in de Sluizen g Tijd van losing P 1-1 I Hoeveelheid geloosd Be meest heerschende Wind •m Gewerkt gedurende I Opbrengst Uitgemalen o I Gestopt voor Hoog water V id. Slnisgang Waargenoinen tc SPAARNDAM. 0.12 A.P. 0.097 A.P. 0.558 A.P. 0.637 A.P. 0.064. 37.30. 7.176.610. Oost. 180.30. 0.412. 14.610.277. 5.— 18.— HAEFWEG. 0.06 A.P. 0.2662 A.P. 0.5676 A.P. 0.6796 A.P. 0.041. 25.45. 2.416.435. Zuid-West. 239.39. 0.487. 12.609.649. 19.55. GOUDA. 1.095 A.P. 0.163 A.P. 0.505 A.P. Zuid. 85.33. 1.295. 2.999.047. 14.31. KATWIJK. 0.88 A.P. 0.599 A.P. 0.592 A,P. 0.652 A.P. 0.04. 148.30. 11.855.010. Oost. Aantcckcnlngen. LEIDSCHENDAM. Rijnland0.059 A.P. Delfland0.362 A.P. Rijnland0.054 A.P. Woerden-0.449 A.P. Ingelaten door de Hanepraaisluis 146.551 meters. Agenda voor de Vereenigde Vergadering van Rijnland, op Maandag 31 October 1870, des voormiddags ten 10 Y2 ure, in het Gemeen- landshuis te Leiden. 1. BenoemiDg van de finantiele commissie. 2. Vaststelling van een tarief voor de heffing van regten aan de Alphensche brug. 3. Voorstel om het nitmalen eener drootrmakenj op de Gouwe toe te laten. Niet onopgemerkt mogen wij laten voorbijgaan, ja, wij mogen zelfs niet met een eenvoudige vermelding van het feit volstaaudat de heer D. van Riessen 25 dezer te Leiden tot doctor in de regten bevorderd is. Integendeelhet bcrigt verdient waarlijk wel een kransje. Immersde heer van Riessen zoon van den geachten opzigter aan den Leeghwater, die van den aanvang der grootsche onderneming zijne bekwaam- heid en kracbt aan het werk heeft gewijdde heer van Ries sen is de eersle die, in Haarlemmermeer gewonnen en ge- boreneen akademischen graad verwerft. Wij ivenschen den met glans gepromoveerde van harte geluk, en die wensoh zal wel geen ijdele wensch zijn. Met helangstelling hebben wij zijn akademisch proefsclirift over krediet-hypotlieek gelezen. Het is een degelijke studie, die van een helder, goed ontwikkeld hoofd en veelzijdige, grondige kennis getuigt. De lieer van Riessenzoo goed toegerust zal dus gewis wel goede vruchten van zijn arbeid inoogsten. Onze besle wenschenwij herhalen het, vergezellen hem op zijn verdere loopbaan. van 19 tot 25 October 1870. GEBOIiENJan, zoon van A. J. J. Roos en T. van Huijen. -Cor nells, zoon van A. van Gulik en N. de Jong. Jacob, zoon van A. Slobbe en J. A. Snyder. Elisabeth, dochter van P. Scbalk en C. J. Cuvelier. Pieter, zoon van J. Lanser en G. Spaargaren. Pieter Comelis, zoon van C. van Wijk en M. van Andel. Adriana, dochter van C. Eok en A. de Rijk. Daniel, zoon van E. Baron en T. Sterk. Klasina, dochter van D. de Vlieger en A. v. d. Geest. Martinus, zoon van M. Bouwman en G. van der Mooren. OVERLEDENTheodoras, oud 7 maandenzoon van H. van Gog en J. Yerver. Elisabeth Bestman, oud 53 jaren, wed. van W Boeser ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: C. Romers (wednr.) met H. Atsma (wed.). Het Staatsblad n°. 170 bevat het koninklijk besluit van 19 October 1870, lioudende opheffing van het verbod van uit- en doorvoer van paarden. In Belgie is bij een besluit van den 20 dezer de kust gesloten voor den invoer en den doorvoer van rund- en wol- vee, komende uit Frankrijk, Noord-Duitschland, Oostenrijk of Ruslaud, alsmede voor den in- en doorvoer van versch vleesch en versche huiden van runderen en van schapen in het algemeen. Aan het provinci'aal gouvernement van Noord-Holland is den 20 dezer aanbesteed1®. het driejarig onderhoud van den provincialen grindweg van den Huigendijk naar Ursem uitmakende een gedeelte van den grooten vveg 2e klasse van Alkmaar naar Iloorn, gedurende 187 1, 1872 en 1873; minste inschrijver de heer J. Oldenburg te Bergen, voor/ 1275 per jaar; 2°. het veranderen van de oude opzigterskeet nabij de Willemsluizen in twee brugknechtswoningenaan het Noord- Hollandsche kananl; minste inschrijver de heer J. de Graaf te Alkmaar, voor 1510. /aandam, 20 Oct. Op de heden alhier gehouden najaars- veemarkt werden aangevoerd 194 stuks rundvee. Er werd eene premie van 25 uitgereikt aan den aanvoeider van het grootst getal rundvee, terwijl gelijke premie werd toegestaan aan den kooper van het grootst getal. De handel was, m'et- tegenstaande het hoogst ongunstige weder, zeer levendig en werden zeer hooge prijzen bedongen, pis: vette koeijen/170 a 210; kalf-koeijen 195; gelde-koeijen 150; kalveren /15a/ 30. Gronillgeil24 Oct. Den 19 Junij 1867 besloot de gemeenteraad een subsidie van 300,000 te verleenen voor de provinciale kanalisatiewerken. Aan dat besluit waren echter verschillende voor de proviucie bezwarende voorwaarden verbonden. Naar aanleiding van gehouden konferentien met Gedeputeerde Staten, is thans door Burg en W'eth. aan den raad voorgesteldgenoemd besluit iu dien zin te wijzigen dat de stad aan de provincie kosteloos zal afslaan hare gron- den voor dit kanalisatiewerk noodig, en bovendien betalen zal 400 per hectare grond, die ten behoeve der gemeente zal worden ingedijkt. Dit voorstel, hoewel schijnbaar bezwa- rend voor de gemeente, zal hoogst waarschijnlijk toch worden aangenomendaar een aanzienlijke uitgestrektheid vruchtbaar land wordt gewonnen dat ruimsehoots de renten van het te besteden kapitaal zal opbrengen. In het volgend jaar zal bier ter stede het 25-jarig bestaan van het Landhuishoudkundig kongres worden gevierd. Aan den gemeenteraad is het voorstel gedaan een krediet van 3000 te openen aan de kommissie, die met de regeling der feestelijkheden is belast. Aan de nieuw iDgerigte landbouwschool zal door de gemeente eene bijdrage van 3000 worden verleend ter voorziening in de kosten van iniigting enz. dier school. Van welingelichte zijde deelt men ons het volgende mede: De commissie van deskundigenonlangs door den koning benoemd ten einde uitvoering te geven aan art. 34 der in Julij jl. vastgestelde wet op het veeartsenijkundig staatstoe- zigt en de veeartsenijkundige politie, bestaande uit de heeren Geertsema, lid der Eerste Kamer, als voorzitter; dr. Wrs- tenberghdr, Ali Cohen, de Jong (burgemeester bij Hoorn), Steggerwald en Prakkenveeartsen, en mr. van IJsselstein als secretaris is de vorige week te 's Gravenhage andermaal bijeen geweest en heeft aanvankelijk hare taak volbragt. Overeenkomstig gemeld wetsartikel rooet nnmelijk Z. M. de koning onderscheidene maatregelen verordenen die de welge- ver teregt begreep niet in de wet zelve te kunnen opnemen. Over het gebeel houdt men het er voor, dat, als met 1 Ja nuary e. k. de nieuwe wet wordt ingevoerden de koninkl. besluiten als uitvloeisels er van zullen genomenzijn, de staat van zaken met betrekking tot den veestapel in Nederland geheel anders zal worden dan zulks tot mi toe het geval was, en men oneindig meer zekerheid zal hebben voor het behoud van onzen kostbaren veestapel, bij het voorkomen van heerschende ziekten van allerlei aard. Blokzijl, 23 Oct. Sedert geruimen tijd bestond bij de eigenaren der tusschen Blokzijl en Yollenhove gelegen buiten- dijkslanden de wensch, om dat blok van uitmuntende hooi- landen en heerlijke naweide tot een waterschap te vereenigen. Die wensch schijnt zijne verwezenlijking te naderen althans wij vermeenen cp goede gronden te kunnen mededeelen dat dienaangaande een reglement ontworpen is, hetwelk wel- dra ter goedkeuring aan Gedeputeerde Staten dezer provincie zal worden aangeboden. Men schryft van den Rijnkant: In weinige dagen heeft het boezem- en polderwater een hoogen stand bereikt. De polders trachten overal het overvloedige water uit te malen en in het bnitenwater komt geen val, ondanks soms gunstigen wind om te spuijen. Bij een zoo geduchten regen als in den laatsten tijd is gevallen, is vermindering van water dan ook maar langzamerhand te verwachten. Het najaar begint veel over- eenkomst te krijgen met dat van het vorige jaar; terwijl de weilanden niet alleen door het veelvuldige water lijden maar bet nog overige gras onder de pooten van het vee tot dras wordt vertreden. Onder zulke otnslandigheden zou het nood- zakelijk worden het vee vroegtijdig in de stallen te plaatsen. Frankrijk had geld noodig en niet weinig ooktien millioen pond sterling, d. i. lionderd twintig millioen gulden nederlandsch en heelt dit geld gekregen. Maar hoe komt het, vraagt rnis- schien menigeendat Frankrijk belioefte had aan engelsch geld en niet aan fransch geld? Deze vraag is eenvoudig te beantwoorden: De tegenwoordige regering der republiek heeft den heer Laurier, een advokaat, waarlijk de advokaten kunnen thans voor alles gebruikt worden: tot ministers van oorlog, tot luchtreizigers, tot financiers! naar Londen gezonden en dezen is het gelukt bij het huis Morgan een geldleening te sluiten; de uitgifte der leening geschiedt alzoo door een engelsehe firma en dientengevolge erlangde zij den technischen naam van leening a 10,000,000." Pas was de inschrijving opengesteld, te Londen niet alleen, ook te Amsterdam, of zij werd gesloten de fransche republiek bezit dus de middelen om of reeds gedane uitgaven goed te maken, of nieuwe uitgaven te doen; vermoedelijk is van deze twee veronderstellingen de eerste de ware, en in dit geval zullen de twee honderd veerlig millioen franks misschien niet eens een volkomene verbetering van den toestand der schatkist verschaffen. Waren de bewindsmnnnen te Parijs en te Tours maar bij magte om een andere overeenkomstdan het nu tot stand gekomen leeningkontrakt, te sluiten, nl. een akte van wapenstilstand of van vredeFrankrijk zou gered zijn uit de hoogst moeijeljjke positie waarin het verkeert en hard- nekkig blijft verkeerenDuitschland zou geen offer meer behoeven te brengen; Europa zou juichen. Tot dusverre ziju de uitzigtenom tot zulk een uitslag te geraken, nog alles behalve gunstig, en even als de vorige week zijn wij°heden niet in staat aan onze lezers eenige mededeeling te doen, die hoop geeft op het weldra ophouden van den krijg. Aan onderhandelingen ontbreekt het niet. Inlegendeel, men wordt duizelig van al de geruchten, die daarover in omloop zijn. Zoo zegt mendat de keizerin onderhandeltdat Bazaine onderhandeltdat Thiers onderhandelen wilenz.; en als het nog lang duurt eer Parijs beschoten wordt, met andere woor- den, als er nog wat tijd voor geruchten blijft gelalen, zullen de staatkundige tinuegieters nog heel wat te vertellen hebben. Of al die ontwerpen, pogingen en verzinselen de duitschers eenigzins begiunen te vervelenof dat zij een ernstig woord in het midden meenen te moeten brengenom in dien doolhof van geruchten Europa eens weder den regten draad in han- den te gevenzooveel is zekerdat de voornaamste duitsche dagbladen thans kort en klaar te keunen geven, dat de hoop op staking der vijandelijkheden maar opgegeven moet worden. Van Duilschlands zijde, verklaart pen der regerings-organen bestant er, na de vcrkregen uitkomsten geen grond om af te wij ken van de eischen in naam van het nationaal belan<r gestelddat is: het bezit van den Elzas en Lotharingen" opdat Frankrijk de gevnarlijke middelen misse, om nogmaals vijandelijk tegen Duitschland op te komen. Daar nu de"Fran- schen van dien afstaud niet weten willen, en nog altijd mee nen dat zij eindelijk de Pruissen „vvel klein zullen krijgen", - - .-.V. - v

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1