1870. Vrijdag4 November N°. 44. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDEE-BELANGEN GEWIJD. - Elfde Jaar gang. llaa rSetssmermeer. Prijs van. Het Abonnement: in Let Jaar6.- Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven: A ANBESTEDINGEN. IahhHiouw. Zwolle31 Oct. De albier gehouden paardenmakt was lusteloos. Wei was veel aangevoerd, maar de handel slap door te weinig vraag. Ook waren er geen handelaren uit Belgie of Pruissen. Werkpaarden werden verkocbt tot 300 merrieveulens tot 100, hengstveulens van 40 tot 70. Texel, 1 Nov. De ziekte onder de varkens heeft bier al vrij wat van die dieren weggemaaid. Onder de gezonden zijn er eohter eenige van een ongelooflijke zwaarte. Een slagter die reeds 46 jaren zijn vak uitoefent, slagtte op de Cocks- dorp een varken, dat bijna 300 kilo woog. Prijs der Advertentien van 10 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. AAEILEM1ERMEER. t Prijs van een enkel Nommek 15 Cent. EOODE KRUIS. Den 25 October werd albier gehouden eene vergadering der toegetreden leden van het Comite voor het Roode Kruis. In die vergadering werd in de eerste plaats vastgesteld het door bet voorloopig bestuur voorgedragen concept 'der staluten voor het Comitd, welke statuten aan het Hoofd-Comite ter goedkeuring zullen worden ingezonden. Voorts kwam ter sprake de opzending der gecollecteerde gelden aan het Hoofd-Comite. Nadat daarover breedvoerig van gedachten was gewisseldook naar aanleiding van een ontvangen schrijven van het Hoofd-Comite, kwam men tot het besluit otn het Hoofd-Comite bepaald af te vragen of het, met het oog op zijne annonce in de Staatscourantwenscht, dat de reeds gecollecteerde gelden alsnog zullen worden over- gemaakt, en, wordt die toezending verlangddan zal daaraan worden voldaan. Eindelijk ging men over tot de verkiezing van een defini- tief bestuur. De lieer Jorissen, tot hiertoe secretaris, verlangde stellig bij de definitieve benoeming van een bestuur, niet meer in aanmerking te komen, en de leden eerbiedigden de redenen daarvoor door den heer Jorissen opgegeven. Dientengevolge werden, bij groote meerderheid van stem- men, benoemd de heeren J. W. Lantzendorffer tot voorzit- ter, D. Eggink tot secretaris, A. C. van Dorsten tot penning- meester, G. B. 't Hooft, P. S. Zijlmans, W. Hagoort en E. Kluijver tot bestuursleden. Nadat aan de beide niet herbenoemde leden van het voor loopig bestuur de dank der vergadering was gebragt, voor hetgeen zij in het belang der zaak hadden verrigt, en de belangen van het Comite hun bij voortduring vvaren aanbe- volenwerd de vergadering geslot'en. Hoofddorp, 1 November 1870. van 26 October tot 1 November 1 870. GEBORENAnna Maria, dochter van G. Bus en A. C. van Meer. Pieter, zoon van J. Bosman en A. Pijl. Dirk David, zoon van B. Buurman 'en L. van der Stam. Maria, dochter van J. van Klaveren en A. Ko- ningen. Barbera, dochter van P. de Jong en M. van der Wilk. OVERLEDENJohannes Jacobus Schulte, ond 41 jaren, wednr. van C. Schoo. Eijntje, oud 5 jaren, dochter van A. Troost en-J. van der Burg. Johanna, oud 6 jaren, dochter van P. Hainmerson en G. van Voorst. Jacob, oud 5 welcen, zoon van J. de Regt en M. M. Eijten. Antje, oud 6 weken, dochter van G. Kalf en J. Man. Jacob, oud 5 jaren, zoon van D. de Koter en G. Verkuijl. Maria Konijn, oud 73 jaren, weduwe C. Lonwen. Dieuwertje Veerman, oud 47 jaren, gehuwd met- Dirk Uithol. LEVENLOOS AANGEGEVEN: 1 kind van A. Hissink en H. G. Geer- ligs. 1 kind van W. Claij en M. Glas. ONDERTROUWDP. Balkenende met J. van der Stelt. C. Luimee met N. van Huijen. GEHUWD: geene. Postkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand October 1870. LUST VAN BRIEYEN DIEUITIIOOFDE VAN ONBEICENDHEID DER GEADRESSEERDEN, NIET BESTE1.D ZIJN KIJNNEN "WORDEN. N°. 1. J. II. Eeleere, te Amsterdam. 2. J. Wulversteidem. 3. P. Brus, teHaarlemmermeer. 4. K. KalterteKampen. 5. M, Hooves, teTienhoven. 6. J. Munkhuizen, te Woenum. 7. B. Seme, teZandvoort. Bodegraveil28 Oct. IJeden werd albier aanbesteed het maken van het nieuwe raadhuis, met iubegrip van een post- en telegraafkantoor. Na de opening der briefjes bleek de laagste inschrijver te zijn, de beer W. Reuhl uit Gonda wien dan ook bet werk voor 13,460 zal gegund worden. Er waren negen mededingers, waaronder zes wier opgave minder dan 14,000 bedroeg. De boogste inschrijving was 17,800. De landbouwer J. de Bie, te Sprang, heeft verleden jaar vier aardappelen gekregen die regtstreeks uit Amerika waren medegebragt; zij leverden een rnim beschot op, zooals in der tijd gemeld is. Nu heeft bij verloopen voorjaar een stuk grond van 5 vierkante meters in zijn tuin daarmede bepoot, en tot ieders verbazing tlians daarvan 1% beet, aardappelen gerooidonder welke de grootsten 8 hectogram wogen. ABLE TOEZENDINGENREDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°.te Amsterdam. tJiterlijk Woens/lag. Uit Ileerenveen wordt gemeld, dat de in dit jaar geplante notenboomen langs den Rijksstraatweg voordeelig hebben ge- tierd. Wanneer men dus de hoop op welslagen mag koes- teren, dat dergelijk gewas in veeuige gronden goed voort wil, dan zal men ontegenzeggelijk veel meer uit dit bout kunnen maken, dan uit bet weinig zaamgegroeide bout van ijp en abeel. Te Brielle heeft zicli een zonderling incident ter civiele teregtzitting van de arr.-regtbank voorgedaan. In een belang- lijke polderkwestie zouden de pleidooijen worden gehouden. Bij bet openen der zitting ecbter nam mr. Mounier, als waarnemend president, het woordom aan partijen mede te deelcn, dat mis. van der Eeen en Lette van Oostvoorne zicli van de verdere behandeling dezer zaak hadden geexcuseerd en de bijgebragte redenen aan de regtbank voldoende waren voorgekomeu. Evenzoo de redenendoor mr. van Andel als regter-plaatsvervanger tegen het regt doen in deze zaak inge- bragt. Daar de andere ^egter-plaatsvervangermr. de Kanter, prokuveur van een der partijen was, zoo moest de regtbank zicli verder inkompetent verklaren wegem inkompletie. Amerongen31 Oct. Ilet water op de livier de Rijn is sterk wassendezoo zelfs, dat men voor eene overstrooming der Uiterwaarden vrecst, momenteel nog tot groot nadeel der weehouders. Dalfsen2 Nov. In Lnttenberg, bij Raalte, zijn de pokken onder de sciiapen uitgebroken. Hiirlillg'en1 Nov. Niet zelden was de verzending van vee van hier naar Engjeland verbonden met bet gevaar, dat de eigenaars hunne beesten gedurende den overtogt verloren indien dd booten door storm werden beloopen. Meermalen ook in de nieuwsbladenwerd de wensch te kennen gegeven dat de eigenaars zieb konden assureren tegen zeegevaardoch vruchteloos. Thans vernemen wijdat de hh. Ringrose te Hull te rade zijn geworden om voor bet vee, dat met hunne booten op Woensdag en Zaturdag verscheept wordt, eene assurantie te openen, die, op engelsche wijze, bestaat in een kleine verhooging der vraelrt; bij verlies, zou dan vergoed worden voor koeijen 150, voor kalveren 25, voor var kens/ 45 en voor scbapeu 20. Het ware te wenschen dat reeders der engelsche booten op Londen gelijken maat- regel troffen. Het besluur van bet 25ste Ned-erlandsch LandltuisJioudkundig Congres, dat van 26 Juuij tot 1 Julij 1871 te Groningen zal worden gehouden, heeft eene circulaire gerigt aan de hoofd- eu afdeelingsbesturen der in Nederland gevestigde maatschappijengenootschappen en vereenigingen voor land- bouwveeteelt en aanverwante vakkenwaarin het mededeelt dat bet hespreken der belangen van den landbouw in den meest uitgestrekten zinin bepaalde vraagpunten gefortnu- leerd, een voornaarn deel der werkzanmheden van de kongres- leden zal uitmaken. Het stellen dier vraagpunten, zullen deze aan het beoogde doel wezenlijke bevordering van den nederlandschen land bouw len voile beantwoordenis eene zaak van veel ge- wigt, vvaarbij het nog meer op den aard en het dndelijk belang, dan op een groot aantal aankomt. Omtot die vraagpunten te geraken is de medewerking der verschillende landbouw-genootschappen in oris vaderland 011- misbaar. Met bet oog hierop zijn de genoemde besturen uitgenoo- digd te bewerkendat aan het bestuur van het kongres voor het doel geschikte vraagpunten worden toegezonden. Naar men ons uit Eoliega bij Sneek schrijft, heeft zicli aldaar weder een geval van longziekte voorgedaan. IIOOl'll31 Oct Zoo men algemeen van de verbouwers verneemt,, is de bloemkoolteeltvooial wat bet lale gewas betreft, zoo groot, als die ooit in de laatste jaren geweest is. Omtrent de vroege teelt had men overvloedige reden om te- vreden te zijn, maar diekomt, volgeus algemeen geruchtin geen vergelijking met den laten oogst, die thans plaats heeft. Loevesteill31 Oct. Ill de laatste dagen zijn de Maas en Groote Letters worden naar bare plaatsruimte bcrekend. Waal sterk gevvassen. Dientengevolge begonnen de kaden van den Middelwaard in den vroegen morgen van lieden over te loopen, en zagen de Brakelsche boeren zich genoodzaakt in allerijl hun vee binnen in het veld te brengenen het nog bij duizenden kil. op de benedenwaarden staande hooi, met groote kosten en zeer tot hun scbade, huiswaarts te voeren. Een hunner had gisteren nog bet zijne voor 21 per 500 kil. kunnen verkoopen, doch had niet gewild. Dadelijk is men begonnen het water door kistingen te kee- ren, dat aanvankelijk is gelukt. Blijft evenwel de was aan- houdenof steekt er uit het westen een harde wind op, die het vloedwater naar boven stuwt, dan zal de stroom niet te bedwingen en zullen de benedenwaarden met het aangrenzende Munnikenland weldra gelnundeerd zijn. Door de aanhoudende regens is het binnenland zoo drassig, dat het vee thans, zooals men dat gewoonlijk noemt, met vijf monden eet, d. i. den nog geringen voorraad grootendeels vertreedt, zoodat de weiden spoedig geen voeder meer zullen opleveren en met het opstallen een aanvang zal moeten worden gemaakt op een tijdstip, minstens een maand vroeger dan gewoonlijk. Diepenveen2 Nov. Naar wij vernemen, doen de eige- naren der beetwortelsuikerfabriek te Lemeledie in deze streken voor dit jaar tal van hectnren lands gehnurd en met beelwortelen Implant hebben moeite om nog meer grond te liuren. De opbrengst van het gewas is zeer goed en uit de kwaliteit blijkt, dat deze grond uitmuntend voor de kultuur van suikerbieten geschikt is. Bl'ielle1 Nov. Door het nanlioudend regeuachtig weder is men in onze omliggende polders nog niet in staat geweest de winterrogge te zaaijen terwijl ook de drukte met bet aardappelrooijen, dat echler nu ten einde loopt, daarloe veel heeft bijgedragen. De aardappelen zijn over het algemeen uitmuntend van smaakvooial wat belreft de meer vroege of zoogenaamde Korendijkers. De prijzendie daarvoor besteed worden, zijn 3.30 a 3.50 per liect. en die der Jammen 3.15 a 3.30 per hect. Het voor eeriige weken gezaaide koolzaad is goed opgekomen en staat reeds bij uitnemendheid schoon. Zalt-Bommel, 31 Oct. Door den aanboudenden rcgen en hoogen rivierstand zijn de aan de rivier gelegen uiter waarden ondergeloopenzoodat vele boeren genoodzaakt zijn hun vee naar de hooge binnenvelden over te brengen of op stal te zettenwelk laatste, bij den hoogen prijs van het hooi, zeer tot hun nadeel strekken. Ook de meeste lage landen staan onder water, waardoor het grasvoor zoover het vee nog grazen kandoor den doorweekten grond, voor het grootste gedeelte te loor gaat. Arabt-Volleilliove, 1 Nov. Nu de aardappeloogst zoo goed als afgeloopen is, heeft men kunnen opmerken, dat de ziekte het meest gevoDden wordt onder de zoogenaamde Keulsche ballen. Enkele soorten zijn er, waaronder hijna geen bedcrf is. Door de drukte met het nardappelenrooijen is er noc weinig winterrogge gezaaid. Het aanhoudende vochtige weder heeft op het gezaaide reeds een nadeeligen invloed. In den schooltuin te St. Janskloosteronder deze ge- raeente, zijn dit jaar eenige buitengewoon zware witte koolen verbouwdwaaronder er zijn, die, ontbloot van de buiten- bladeren, meer dan edn meter in omtrek hebben. Doesborg'h, 26 Oct. De lieden gehouden eerste najaars- markt was bijzonder druk bezocht., zoowel door koopers als verkoopers. Van de 418 stuks meerendeel zeer schoon hoornvee, die aangevoerd waren, bleven sleclitc 108 stuks onverkocht zoodat nngenoeg gedeelte van bet ter markt gebragte is verhandeld geworden. Als koopers van de grootste hoeveel- heden hoornvee onlvingen de heeren L. Rosenberg van Zeve- naar de eerste, Meijer Salomons van Arnhem de tweede en D. Preeter uit Brabant de derde premie. Ook de aanvoer van varkens was aanmerkelijk groot en de handel daarin le- vendig. Aanstaanden Woensdag, 2 November, wordt de paarden-, beesten-, varkens-, schapen- en jaarmarkt gehouden. Men verwacht alsdan zeer grdoten aanvoer, zoowel van vee en paarden als van landbouwersgereedsehappenlinnen, enz. Ook hebben zeer vele kooplieden bun voornemen te kennen gegeveu deze markt weder te bezoeken. Deveilter31 Oct. De aardappelen, die reeds voor/3 50 per hectoliter verkocbt werden hebben eene gevoelige dalin" ondergaan. Thans is met moeite 2 te bedingen. Leeuwartleil1 Nov. De vele regens der laatste dngen hebben den boezem des waters in deze provincie aanmerkelijk doen stijgenals in alle najaren loopen de laag gelegen lan den weder onder; veel vee is reeds of zal spoedig gestald moeten worden.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1