Advert entien. Premieleening groot 1,000,000. TREKKING 6 DECEMBER 1870. m TE KOOP: MI - 179 - Het vrouwenkoren te Stavoren, Vereeniging tot Bevordering van 's Lands Weerbaarheid. II OOGE I* It I.I 7, E N 80,000, 75,000, -40,00050,000, 25,000, 20,000, 10,000, enz. Haarlem m ermeer-Polder. t IXUKKLi:! it 3.50 zijn te bekomen bij alle Makelaars en Commissionairs in Effecten eo alle soliede Boekhandelaren in Nederland, bij wien tevens gratis Prospectussen en Plans van Uitloting te bekomen zijn. Het VERDIEl'EN der Ringvaart bij het Nieuwe Meer, door middel van uitbaggering. ail juist daar den boom getroffen. De uitwerking was verschrikkelijk. Gedeel- telijk werd de boom in tweeen gespleten en zelfs tot in den wortel ge- scheurd, zoodat slechts een klein gedeelte (een groote spaander) op bet worteleind is blijven staan, het and ere gedeelte is met een stuk van bet worteleind opgenomen en dubbel en dwars over den stronk geworpen, daarbij twee gaten in den grond makend, een, waar een gedeelte van den stam is neergeworpen, bet ander, waarin bet gedeelte van bet worteleind heeft gezeten. Niet alleen is verder de stam op verscbillende wijzen ge- broken en uit elkander geslagen, zoodat in de stukken alle jaarkringen ge'isoleerd zijn, maar daarenboven grootendeels als bet ware gepulveriseerd en tot kleine splinters vernield. Op de jongste veemarkt te Beverwijk verkocbt een boer zijne koe voor f 160. Bij de afrekening beweerde de verkooper het beest f 100. duurder, dus voor f 260, te hebben verkocbt en wilde bet voor minderen prijs niet afgeveu. Meende men eerst, dat de fantasie van den eenvoudigen Assendelver zich de ampliatie bad veroorloofd eener dwaze gewoonte, nog dikwijls bij den veehandeL in gebruik, om b. v. f 60, 70 of 80 voor een beest te vragen, als men er f 160, enz. voor hebben wil, bet bleek later, dat de man aan zulke nieuwigheden volstrekt niet had gedacht, maar zich bij herhaling doodeenvoudig had //verspreuken". Door tusscbenkomst van den kantonregter is deze zaak (die vooral lastig begon te wordeu, omdat de koe reeds in de derde hand was), tot genoegen van al de partijen gesehikt. De boer hecft voor zijne koe, die werkelijk te goedkoop was verkocbt, f 200 ontvangen, waartoe ieder kooper een deel van zijne winst heeft afgestaan. Eene ergerlijke bedriegerij, sedert zes jaar met goed gevolg op groote scbaal gepleegd, "kwam "te Enschede dezer dagen aan het licbt. Een com- missionair, of liever twee, vader en zoon, hadden zich met een klein burger verstaandeze Icocht, door tusschenkomst van genoemde agenten, van een huis te Manchester aanzienlijke partijen katoen, enz., die ecbter nimmer in bet bezit van den vermeenden kooper kwamen, maar door de agenten weder van de hand gedaan werdende dekking en betaling der wissels bad geregeld plaats. De inkoopen vermeerderden echter in dezelfde mate, als de klinkende munt afnam, men moest natuurlijk ook levenmet bet gevolg, dat voor eenige dagen een wissel ten bedrage van 500 pond sterling niet betaald werd en nu de zaak aan bet licht kwam. Men zegt dat het Engelsehe huis voor eene som van p. m. f 30,000 de dupe van deze be driegerij is. De commissionairs hebben zich, waarschijnlijk in afwachting van de dingen die komen zullen, voorloopig uit de voeten gemaakt. Met genoegen verneemt men, dat door den gemeenteraad van Zaan- dam besloten is proeven te doen nemen tot verkrijging van goed drink- water, hetzij door middel ran Nortonpompen of op andere wijze, waarvoor dan ook de noodige gelden op de gemeente-begrooting zijn uitgetrokken. Te Weenen werd dezer dagen een zonderling huwelijks-kontrakt ge- sloten. Een jong en schraal bezoldigd ambtenaar had het hart van een meisje in de voorstad veroverd, dat 20,000 fl. mee ten huwelijk brengen zou. De vader eehter, niet minder op den penning dan de arme ambte naar en de een even begeerig om te houden als de ander opi te hebben, was langen tijd niet te bewegen zijne toestemming tot het ongelijke huwelijk te geven. Maar de aanhouders wonnen eindelijk, de vader liet zich over- halen en de dag des huwelijks was bepaald. Toen het zoover gekomen was, begon hij zich evenwel weder te bedenken. Zijn gegeven toestemming terugtrekken kon en wilde hij niet, maar hij eischte de bepaling in het huwelijks-kontrakt, dat, kwam zijne dochter kinderloos te' stervende 20,000 fl. hem onmiddellijk weder zouden worden uitgekeerd door zijn schoonzoon. Daarin had deze alles behalve zin, en nu kwam het in het bijzijn der getuigen tot een allervermakelijkst debat, waarbij het sluiten van een bezwaarlijken koop op de veemarkt maar kinderspel was. Einde lijk stelde de aanstaande schoonzoon deze beslechting van het geschil voor: Sterft Elise kinderloos in het eerste jaar, dan krijgt gij de 20,000 fl. geheel; in het tweede 15,000, in het derde 10,000, in het vierde 5000 fl. terug, maar sterft zij in het vijfde of later, dan krijgt gij niets." De schoonvader nam er genoegen mee en de reine, belanglooze echt werd gesloten. Een wethouder van een Brabantsch dorp van 7000 inwoners heeft het volgende briefje afgegeven n Ik ondergeten omden 7 en den 8 in de gemeente Ete inoogen bedelen tot arsel van aare woning dat afge- brnt is Jan Ren zijn moeder. Was get.) J. P. R.'* (De beteekenis hiervan was dat de wethouder aan J. R. en zijn moeder verlof gaf op genoemde dagen in genoemde plaats giften op te halen tot herstel van hunne woning die afgebrand Was. door H. Witte. (Overgenomen uit de Groninger Courant). (Slot.) In de bloem der Helmplant zijn dus en hier komt het voor 't oogenblik alleen op aan wel degelijk de beide voortplantingsorganen aanwezig. De stamper met een vrucht- beginsel en twee gepluimde stempels, omgeven door een drie- tal meeldraden van goed ontwikkelde helmknopjes, die met stuifmeel gevuld zijn, voorzien. Alle gegevens zijn dus daar voor de latere productie van zaadkorrels. Hoe of 't dan toch wel komt, dat die halmen steeds onvruchtbaar zijn? De plant bevindt zich hier toch in haar vaderlanden bovendien in 't zand aan het zeestrand juist in den bodem, dien ze behoeft? Werkelijk zou ons dit waren ze inderdaad onvruchtbaar rnogeu verwonderen, maar ze zijn dat niet; ze brengen zelfs zaadkorrels voort in overvloedmaar ze schijnen on vruchtbaar aan hem, die deze korrels niet weet te vinden; dus: die er niet goed naar zoekt. Ik was heden nog in de Katwijksche duinen. De helm- aren waren alle vuilgeeldor en dus rijp. Wanneer men ze, de dikste zelf9, betastte, ja, dan zou men, ze gemakkelijk tusschen de vingers kunnende platknijpenalligt zeggen daar zit niets in. Maar, eilievewie gaf regt om te denken, dat die plant even groote korrels moet voortbrengen als bijv. de tarwe? Dat ze zich somtijds bijna even krachtig ontwik- kelt en dat de aren zelfs nog grooter worden, is waar, maar dat zegt niets. De grootste booinen brengen somtijds de kleinste zaden voort; men denke slechts aan den Populier en den Wiig, welker zaden zoo klein zijn, dat de meeste men- schen ze eigenlijk nooit gezien hebbenvliegen ze ook som tijds bij millioenen door de lucht. En nu brengt de Helmplant toevallig ook zeer kleine zaad korrels voort; zoo klein zelfs, dat men ze onmogelijk voelen kan, als men de aar nijpt, ja dat ze tusschen de vingers wegglijden, zonder dat meu 't bemerkt, en men ze zelfs al leen dan Tinden kan, als men goed weet, hoe ze tezoeken, en dat wel niettegenstaande ze bij honderdtallen door eene aar voortgebragt worden. Kan het ons dus wel verwonderen, dat het volk, oudtijds, ja zelfs nog tegenwoordig, met de zamenstellende deelen der planten en inzonderheid die der grassen alleen in zooverre bekend als zijn belang dit direct medebrengt, door't bijgeloof tot de veronderstelling kwam, dat die daar uit het zand voortkomende gewassen, welker aren min of meer op koren- nren gelekeutarweplanten moesten zijn, die wel is waar, wat haar uiterlijk voorkomen betreft, wat van de gewone tarweplant verschillen, maar welk verschil alligt op rekening der groeiplaats gesteld worden kon? Is het wel zoo vreemddat men in de aren geen korrels vindende, ze voor onvruchtbaar hield en zulks in verband bragt met het, verhaal, dat omtrent het ontstaan van het zand, waarin de plant groeide en nog groeitin den mond j van 't volk leefde? Verwonderen mag het ons echter teregtdat er tlians nog menschen zijn, verre van tot het volk te behooren, die juist in die zoogenaamde onvruchtbare tarwe dat Vrou wenkoren iets zien, 't welk, al komen zij daar niet regtstreeks voor uit, tot die verschijnselen behoort, die van den gewonen weg der natuur afwijken en misschen aan het volksverhaal van a tot z meer geloof hechten, dan men ver- moeden zoudat mogelijk was. De verklaring hiervan ligt gedeeltelijk in het ge'isoleerd voorkomen dezer plant op die plaatszooveel ik weet de eenige in de geheele provincie, of liever in de noordelijke provincien (de Noordzee-eilanden uitgezonderd), waar de Helm plant groeit. Inzonderheid in Holland en Zeeland goed bekend, is zij daar vreemd en kent men haar welligt niet eens bij naam; terwijl zelfs van zeer elementair onderwijs in de plant- kunde, nog tegenwoordig door velen als noodeloos, zoo niet schadelijk voor andere vakken van onderrigt beschouwd, vroe- ger geene de minste kwestie was. Nu velen echter beginnen in te zien, dat het plantenrijk, bij slechts eenige zeer oppervlakkige en gemakkelijk te ver- krijgen kennis, eene rijke bron van genot kan zijnen men de jeugd zooveel er van meedeelt, dat er althans iets van meegenornen wordt in 't leven, zal dat vermoedelijk wel spoedig anders worden, en zal men een voorwerp als dit, 't welk voor 't product van een wonder in triviale be teekenis gehouden wordt, in de hand hebbende, niet beginnen met te gelooven, wat de verbeelding daaromtrent iu vroeger tijd bijeenflanste maar met het voorwerp te bezien en zal men eindigen met te weten wat er van te gelooven is en wat men er van kan oververtellenzonder zich den scliijn van bijgeloof op den hals te halen. Of nu ten slotte de Helmplant werkelijk een voor ons vaderland zoo nuttig gewas is, deze vraag kan met een weder- vraag beantwoord worden, of de zeeduinen voor ons land van belang zijn en het antwoord daarop zal wel niet twijfelachtig zijn. Die onverzetbare en ondoordringbare dijkenreeksdoor de zee zelve opgeworpen en die haar tevens belette zich van een aanzienlijk deel van onzen vaderlandschen bodem meester te makenmoeten daar blijven liggen, zal het lager liggende land tcgen geweldige overstroomingen beveiligd zijn. Op eene onbegroeide zandvlakte of zandhoogte valt echter in dit opzigt weinig te rekenen, daar of aan de zeezijde het water, bij hoogen vloed het losse zand toch even goed weer meeneemt als het dat straks aanspoelde, of aan den anderen kant de stormwind het gestadig en somtijds zelfs tot op niet geringe afstanden verplaatst. Een digt plantenkleed beschermt het echter zoowel tegen de een als tegen den ander. Hiertoe is de Helm bij uitnemendheid gesehikt, daar deze met hare door den grond kruipende Stengels als met hare fijne wortels niet alleen een digt netwerk vormtwaardoor het zand gebonden wordt, maar bovendien hare lange slappe bladeren zich vlak op den grond buigenzoowel wanneer de zee er op valt als wanneer de stormwind er over blaast en op die wijze een gesloten dak vormen. 't Schijnt inderdaad, alsof dit gewas er op berekend is om deze t-aak op zich te nemenwant betere beveiliging ,voor de duinen zou met geene mogelijkheid uit te denken zijn, en dat wel te meer, dhar de Helm hier volkomen in haar element is en nergens beter groeit dan juist daar waar ze zoo goed te pas komt. Ik geloof dan ook niet, dat ik zoo geheel ongelijk had, toen ik ze vroeger de grenswachters noemde, die de voor- naamste sterkten van ons land beschermen en ze goed be- schermen ook (1). En daarom is men ook jaarlijks onafgebroken bezig om de kale plekken der duinen van Helm te voorzienwant al groeit ze daar ook nog zoo menigvuldig, er blijven tbch plaatselijk hier en daar hoogten of vlakten open, en hij, die in't duin niet geheel vreemd is, weet welk eene verwoesling de wind daar in dat zand en met dat zand't welk over beteelde akkcrs stuift, kan veroorzaken. Wat men dan ook reeds uitdacht en met welke planten men de duinen, bij gebreke van een genoegzaam aantal Helmplauten, trachtte te bezettenallien deze bleek tot hiertoe werkelijk doelmatig. Waar men nu aan deze planten gebrek heeftsteekt men de stengels bij den grond af (deze worden 9poedig weder door nieuwe oploopers vervangen), bindt die b(j bosjes en zet die op geregelde lijnen digt bijeen in 't zand. Ook op die wijze bevei- ligt men dit tegen afspoelen en verstuiven, hoewel natuurlijk niet zoo goed als de levende planten dit doen, terwijl die bosjeshoe weerstandbiedend ooktoch na verloop van een jaar of drie weer vernieuwd moeten worden. Zij, die in de veronderstelling mogten zijn, dat dit laalste van betrekkelijk weinig beteekenis is, lezen slechts wat ik elders (2) dienaangaande mededeelde en ze zullen zien wat die Helmplant, dat vermeende Vrouwenkoren, voor ons te beteekenen heeft. Nu moge er van die Iegende van Stavoren waar zijn zooveel er wil, dit is zeker, dat de als Vrouwenkorenbekende plant evenmin daarmede in de geringste betrekking kan staan als de halmen op den naam van korenhalmen aanspraak heb ben. 't Is geen tarwe, maar 't is Helm, en daarmede is tegelijk zoowel de eigenaardige groeiplaats als de schijnbare onvruclnbaarheid dier aren duidelijk geworden. (1) In 't Lommer, te Haarlem bij de Erven E. Bohn, bladz. 75. (2) t. a. pi. bladz. 69 en volg. DIJKGRAAE en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- polder zullen op W o e n s d a g den 2 3 November 1870, des namiddags ten 2 ure, aan de Sechetakie van den Polder, overgaan tot de -OPENBARE AANBESTEDING, bij enkele inschrijvingvan: BESTEKKEN en VOORWAARDEN zijn, op franco aan- vrage, gratis verkrijgbaar aan de Secretarie des Polders, en liggen op de gebruikelijke plaatsen ter lezing, INLICHTINGEN zijn te verkrijgen bij den Hoofd-Opzigter te Haarlem en bij de betrokken Polder-Opzigtcrs te Haarlem- mermeer. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgranf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. is hot onze pligt een of ander middel te zoeken om de onzuiverheden uit het Iigcliaam te verdrijven of ze ten minste schadeloos te maken. De Professor Holloway hoeft een geneesmiddel uitgevonden dat in slant is om dat kapitale punt te bewerkstelligen en hij heeft het in hereik gesteld van de armste lieden. Deze Pillen zijn de bescherming van de zamen stellende deelen van het bloed, dat, wanneer zij bedorven of vernietigd zijn, vat geven aan koortsen, ontstekingen en andere ziektendie het gestel aanlasten en eindigen met de slagtoffers er van vroeglijdig ten grave tp doen dalen. In de ongezonde landcn en steden, na zich door hunne eigenscliappcn zelve en zonder publiciteit het besle behoedmiddel tegen de koortsen enz. enz. geloond te hebben, zijn sedert de laatste jaron aangenomen door do mnnncn van de kunst en liet publiek in't algemcen. Doosjes Pillen en Potjes Zalf 0.80, 1.85, 3.—. 6.75, 13.50, 20.50. zijn op franco* aanvraag J conlant te bekomen bij ALLE APOTHEICERS in Hollandalsmede in HOLLOWAY's ETABLISSEMENT te London, 353 Oxfort Street, vroeger Ui Strand. in den Geoctroijeerden Veenpolder lAsserbvoelcGemeente Haarlemmermeer. INLICHTINGEN, op franco aanvrage, ten Kantore van D. J. VAN STOCKUM, Notaris te Lisse. Belangrijk vraagstuk. Omringd, zoo als wij zijn, van tot ziekten aanleiding gcvende oorzaken, Londen, 7 November. Graanmaekt. Met het zaaijen der Tarwe worden fiiuke vordevingen gemaakt, en daar de lange droogte aan het ziii- veren van het land bevorderlijk was, zal het zaad zich goed kmmen ont- wikkelen en vdof den winter goed gezet zijn. Garst heeft een overvloedigen oogst van puike hoedanigheid opgeleverd. f)e jongste zware regens en mist hebben op de nieuw gedorschte Tarwe zoodanigen ongunstigen invloed uit- geoefend, dat hare inferieure kwaliteit de hoogergaande beweging heeft ge- stuit; onze markt en enkele andere oudergingen dan ook eenige verlaging. Daar echter goede kwaliteiten vreemde, zoowel voor consumtie als voor exportatie, tot onveranderde prijzen verkoopbaar waren, lerert dit liet be-

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 3