KONINKLIJKE BESLUITEN. A ANBESTEDINGEN. Laiulboiiw. Wijhe, 15 Nov. Ten gevolge van de aanhoudende natte weersgesteldheid begint het knollengroen te rotten. De ivinter- rogge lijdt ook veel door het natte weer. Er zijn landbouwers die nog geen begin gemaakt hebben met zaaijen deze verlan- geu zeer naar droogte. De veestapel genietzoowel hier als in dit geheele gewest den besten welstand. Er wordt weder veel voor vreemdc rekening aangekocht en de pryzen zijn weder stijgende. Olst14 Nov, De suikerbeetivortelen worden thans afge- scheept. Men verzekert dat de opbrengst van dit produkt dit jaar slechts middelmatig is. Er wordt door de fubriek te Lemele nog veel moeite gedaan in pacht te geraken van de langs den IJssel liggende landerijen, welke vooral bijzonder geschikt schynen te zijn tot het verbouwen van beetwortelen. Dalfsen14 Nov. Ook in deze gemeente is de pokziekte onder de schapen uitgebroken. Yolgens sommigen heerscht zij ook onder de hazen en zijn deze de overbrengers der smetstof. Politick Overzigt. 11 17 November. (iemengde Herigten. van P. Luijendijk en M. van den Tol. Wilhelmina, oud 9 weken, dochtcr van J. Lodewijks en M. Belt. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 Kind van K. Touw en M. J. L. Gutknegt. 1 Kind van H. Verhoef en G. Klein. 1 Kind van J. Mohle en Ph. van Kooten. 1 Kind van R. Goris en J. Meijer. ONDERTROUWDG. Schaap met M. Muijlwijk. C. van der Ploeg (wednr. van A. Baarels) met A. Yink (wed. van H. Heijstek). G. S. Scheurs met J. van Diemen.F. van Diemen met M. van Vlaardingen. J. Leaven met H. F. Grim (wed. van H. Velthuijs). K. Grootewal met C. J. A. van Schagen (wed. van H. Garritsen). J. van Workum met C. M. Lamboo. F. de Die le Clercq met K. van Klaveren. G. Smit (wednr. van J. van Cornewal) met J. J. Schoonhoven (wed. van G. de Klepper). H. A. Brokate met K. J. van der Vlugt. GEHITWDH. Rietdijk met M. Zulver. P. Balkenende met J. van der Stelt. C. Luimee met N. van Huijen. Naar wij vernemen zal de schroefstoombootdienst tusschen Haarlem, Haarlemmermeer en Rotterdammet liet aanstaande voorjaar weder in werking komen, en wel tweemaal per week van Haarlem op Rotterdam v. v., alsook tweemaal per week, en wel Vrijdng en Zaturdag, van Haarlem op Leiden v. v., onder directie van de heeren van der Tang C°. te Rijnsaterswoude. Z. M. heeft1°. op hun verzoek, eervol ontslag verleend nan W. Dibbetznls heemraad van het polrlerdistrikt Veluwe, (Gelderland); nan mr. C. J. R. Nobel, als dijkgraaf van den polder van Oldebroek(id.); aan M. C. Breesnee, als gezworen van den polder Kliukerland onder Nieuwe TongeHerkingen en Melissant, (Zuid-Holland)aan jhr. J. P. van Vredenburch, als booglieemraad van Delfland, (id); 2°. benoemd: tot secretaris-penningmeester bij het bestuur van het wnterschap den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden prov. Noord-BtabantM. A. Bolltot plaatsvervangend heemraad van het poldeidistrikt de DremptsclieOldenhaafscheHoog- lurensebe en Oldenburgsche dijken, (prov. Gelderland), E. Addink; tot gezivoren van den Reigersbergschen polder (prov. Zeeland) J, J. van Gorsel; tot gezivoren van den polder lloe- dekenskerke (prov. Zeeland) D. de Winter. In het gebouiv van het provinciaal bestunr te Haarlem is aanbesteed 1°. het onderhouden van de rijks zeeweringen op het eiland Texel, provincie Noord-Holland gedurende de jaren 1 87 1 1872 en 1878; minste inschrijver de heer W. Ililt- zenius, op Texel, voor 18,566; 2°. het driejarig onder houden van de werken der rijks-zcehaven het Nieuivedmpin de provincie Noord-Hollancf; minste inschrijvers de hh. Gebr. Jansen, te Nieuwediep, voor/ 74,930. Aan het .bureau van den intendant in de le militaire af- deeling le 'sGravenhage is, ten behoeve der garnizoens-bakkerij aldaar aanbesteed de levering van: 1050 hektol. jarige roode rijn tarwe, wegende minstens 77 kilogr.; 1050 hektol. zeeuiv- sche of witte jarige tarwe, wegende 74 kilogr. en 540 hektol. jarige inlandsche rogge, wegende minstens 72 kilogr. per hektol. Minste inschrijvers waren: roode tarwe, P. J. de Koker te Bergen op Zoom a 10.83; witte tarwe, M. de Gier te Gorinchem, a 10.78; rogge, P. Heijink te Amsterdam, a 7.33, Alles per hektoliter. Schoonhoven12 Nov. In den loop dezer week iverd te Polsbroek voor 8/2 hektare land (nit de hand verkocht) niet minder dan 17,000, dus 2000 per hektare, besteed. Maastricht14 Nov. I)e veestnpel in het hertogdom Lim- burg verkeert voortdurend in eenen goeden staat van gezond- heid. De maatregelen betreffende de keuring bij het invoeren van vee uit het buiteuland wooden hier streng gehandhaafd. Leenwarden15 Nov. Met betrekking tot de verwach- lingen van den oogst der veldgewassen in deze provincie zijn wij in de gelegenheid het volgende mede te deelen Van de winter-larwe is door de strenge vorst in February veel verloren gegaan hetgeen overbleef heeft, even als zomer- tarive, een goed heschot opgeleverd. De berigten oratrent de rogge zijn, zoowel uit de zand- als uit de kleistreken, zeer bevredigend. Van de garst is de Maartsche zomer- uitrnnntend geslaagd. Winter-garst is veel minder uitgevallcn. Haver zou uitmuntende uilkomsten hebben gegeven, indien de vele regens in het najaar niet zooveel hadden bedorven. Koolzaad is meerendeels zoo uitrnnntend geslaagddat het te belreuren is dat er zooveel is uitgewinterd. Erikele stukken hebben meer dan 40 hektoliter per hektare opgeleverd. Over het vlas loopen de berigten nog al uiteen. Over het geheel kan men aannemen dat de vlasbouiv middelmatig is gelukt. Het vlas was korter dan ten vorigen jare en het zaad heeft veel van de natte weersgesteldheid geleden Cichorei geeft over het algeineen stof tot tevedenheidzoowel wat de hoeveelheid als ivat de hoedanighcid der wortelen betreft. De verbouw van erwten is over het algemeen goed geslaagd. Aardappelen leverden een overvloedig geivas, zoodat de zomer-soort, waarin weinig ziekte heerschte, voor de verbouwers veel voordeel heeft op geleverd. Winter-aardappelen zijn ook rijk geladen, doch dermate door de ziekte aangetast, dat men vreest dat twee derde gedeelten zullen verloren zijn. Boekiveit is tamelijk goed geslaagd. De natte weersgesteldheid tijdens den oogst heeft echter een zeer nadeeligen invloed op de vrucht uitgeoefend. \an hooi en gras bleef, ten gevolge van de strenge koude en de nachtvorstende oogst ruira een derde beneden het middel- malige. Het namaaijen in Augustus heeft wel eenigzins in het hierdoor ontstane gemis voorzien, doch niet geheel. De weilanden leverden den geheeleri zomer toereikend voedsel. In de maan- den Julij en Augustus was het gras echter meer overvloedig dan in den voorzomer, toen er in sommige oorden gebrek aan veevoeder heerschte. Alkllliiar13 Nov. De voordragt van den heer de Beucker op Dingsdag avond is bijgewoond door een groot aantal be- langstellenden ivaaronder vele land- en tuiubouivers, ook uit de omstreken der stad. De spreker behandelde de classificatie der planten in zaadlobloozeeen- en tweezaadlobbige, in een en tiveehuizige, in een- en tiveebeddige, hetwelk hem als van zelf voerde tot de beschouiviDg van de bevruchting en de ont- kieming van het zaad, en aanleiding gaf tot het geven van weaken om deze gewigtige werkingen der natuur niet te ver- storen maar te bevorderen. Van het planten van hazelnoten- boomen in windstille hoeken en het stevig binden van moer- beijenboomen tegen murenheeft hij daardoor zeker menigeen teruggebragt; en het bewaren van die zadenwaarvoor de natuur een beschuttend hulsel noodig heeft geacht, in de duis- ternis, zal geivis door menigeen beproefd ivorden. In het tweede deel zijner rede sprak de heer de Beucker over het aanleggen van pleiziertuinen en wat daarbij in het oog ge- houden moet worden, zal het geheel een aangenamen indruk veroorzaken. Hij wees daarbij op de gewaarivordingenivelke door zekere lijnen en bij gevolg ook door die lijnen toonende boomen veroorzaakt wordenop de harmonie van kleuren der bloemenwaaruaar de tuinman moet streven enz.; terivijl hij ten slotte eenige praktische vvenken gaf voor de geschikte plaatsing van vruchtboomen in boomgaarden en in tuinen. Steeds drong de spreker er op aan, dat land- en tuinbouwers' verantivoording zouden kunnen geven van de reden hunner handelwijze en door ijverige bespieding der natuur de behoeften hunner gewassen zouden leeren kennen. Hij moge weder velen opgewekt hebben tot denken en onderzoeken en, keert hij dezen winter hier terug, de vrouwen niet onder zijn gehoor mis- sen, op het punt van goeden smaak is hij een te vertrouvven raadsman ten einde ook haar in de geheimen der plauten- ivereld te kunnen inleiden. AlkmCt.) In de streken van Berg-Ambacht is men druk bezig met het rooijen der suikerbieten met welker aanbouiv men in den loop van dit jaar voor het eerst eene proef heeft genomen. De uitslag valt in gcenen deele tegen; integendeel valt de opbrengst zeer meevelen zelfs bewonderen het enorm opge leverd gewigt van dat product. Zutplien15 Nov. De raad dezer gemeente heeft besloten tot de benoeming eener commissie van deskundigen, welke in last zal hebben haar oordeel uit te spreken over de voorge- nomen drooglegging van landerijen langs de Voorstondensche beek. Tot dat einde is eene som van f 200.beschikbaar gesteld. In een tuin, gelegen aan de zuidzijde dezer stad, bij de Binnen-Vischpoort, zijn verleden Zondag nog rijpe fram- bozen geplukt. Capelle (Langstraat), 15 Nov. De hooge waterstand doet ook in deze streek zijnen invloed gevoelen; de kommunikatie met het land van Heusden is op vele plaatsen afgesneden. Veel vee, dat nog eenigen tijd ruim voedsel in de weide had kunnen vindenheeft men moeten opstallen. Ook is de kommunikatie met 's Hertogenbosch door de Langstraat afge sneden. De handel in hooi blijft bij voortduring zeet levendig. Zelfs de gemeenste soorten worden gezocht en, naar het schijnt, onder de betere kwaliteit gemengd. Goed buitendijksch hooi wordt tot 42 a 44 per 1000 kil. opgekocht; geringe kwaliteit, die in gevvone jaren slechts als strooisel wordt ge- bruikt, geldt 26 a 28 per 1000 kil. Hooril, 14 Nov. Op de groote najaars-koemarkt van gis- teren en heden zijn aangevoerd 7500 stuks vee, over het algemeen beste kwaliteit. De handel was, daar de markt door geen buitenlandsche kooplieden werd bezocht, bijzonder stug, waardoor dan ook de prijzen voor den tegenwoordigen tijd laag moeten genoemd worden. Gedurende de maand October zijn aan de voornaamste mark- ten in de provincie Friesland in het geheel verhandeld 11,594 kwart, 3655 achtste en 118 zestiende vaten boterter waarde van pi. m. 8 1 0,000 en 270,829 kilo kaas ad 59,642. De middenprijs der boter was 60.75 per kwart vat, die der kaas 33j per schippond. Iliervan werden te Sneek ter markt gebragt 2999 kwart en 290 achtste vaten boter en 123,122 kilo kaas; te te Leeuwarden 3691 kwart, 1847 achtste en 118 zestiende vaten boter en 11,351 kilo kaas. Ter veemarkt waren te Leeuwarden aangevoerd: 4587 koeijen, 3568 kalveren4104 schapen, 340 varkens, 675 biggen en 107 paarden; te Sneek 1826 koeijen, 030 kalve ren, 995 schapen, 49 varkens, 165 biggen en 10 paarden. Uit een officieel verslag over den oogst in de Yereenigde Staten blijkt, dat de tarwe-oogst van 1870 in de meeste Statenen vooral daar waar hij de voornaamste is, geriuger is geweest dan de trouivens zeer ruime oogst van 1869. De vermindering wordt geschat op 14 pet. De hoedanigheid overtreft echter die van het vorige jaar. De ma'is-oogst van 1870 moet de beste geweest zijn van de laatste 10 jaren, en wordt op 1250 millioen schepels geschat. De katoen-oogst heeft aan de hooge verwachtingenwelke daarvan gekoesterd werden, niet voldaan; althansin den aanvang van het jaar- getijde was voorspeld dat hij 3i millioen balen bedfagen zou maar thans houdt men er voor dat hij niet grooter zal zijn dan 3 millioen balen. Verschillende omstandigheden zoo als droogte in Augustus en langdurige regen in September en October, schijnen ten gevolge te zullen hebben dat.de katoen- oogst van 1870 welligt niet grooter weznn zal dan die van 1869. In Fratikrijkmeer bijzonder in en voor Parijs, blijft de toestand onveranderd. Na het afbreken der onderhandelingen over den wapenstilstand die eigenlijk tot niets anders geleid hebben dan tot de vermeerdering van het reeds overgroote aantal dokumenten betreffende den oorlog, is van den kant der belegeraars zoowel als vau den kant der belegerden niets van eenig belang voorgevallen. Daarentegen werden de krijgs- bedrijven in andere gedeelten des lands voortgezet en voor de eerste maal kunnen de Franschen zich beroemen op een over- winning. Nabij Oileans, welke stad door de duitsche troepen was ontruimdhebben deze, de beijersche divisie onder generaal von der Tann de nederlaag geleden, die echter, mag men de duitsche berigtgevers gelooveneigenlijk een voordeel voor de duitsche legers is geweest, daar zij gelegenheid heeft ge geven tot de vereeniging van drie korpsenwelke thans ge- zamenlijk kunnen handelen. De vraag of Parijs al dan niet vergunning moest hebben gekregen zich gedurende den wapen stilstand van leeftogt te voorzien houdt de diplomaten en leger- hoofden druk bezig; doch zij moesten er maar over zwijgen en liever trachten op de eene of andere wijze een einde te maken aan dieu yerfoeijelijken krijg. Nog woedt deze in het ivesten van Europa en vernielt daar de schoonste en vruchtbaarste strekenen reeds is er sprake van een anderen iD het oosten van ons werelddeel. Rusland oordeelt, nu lang genoeg veertien jaren de vernedering ondergaan te hebben, welke het zich zag opgelegd in 1856, toen de vrede van Parijs een einde maakte aan den voor ltuslands roem als militaire magt zoo noodlottigen Krim-oorlog. Bij het toen gesloten vredestraktaat werden voor de russische vloot in de Zwarte Zee beperkingen vastgesteld, die men noodig achtte om een russischen aanval op Turkije te belettenen deze bepa- lingen wil Rusland niet langer doen voortbestaan. Tot de her- krijging zijner volkomene vrijheid in genoemde zee, met andere ivoorden ter herkrijging of herneming van het regt daar zooveel oorlogsschepen te doen post vatten of kruisen_ als het maar wil, acht Rusland het tegenivoordig oogenbliknu de fransch- duitsche oorlog Europa bezig houdt, allezins geschikt, en met dit doel heeft het de overeenkomst van 1856 wat het onder- werpelijke punt betreft, dood-eenvoudig opgezegd. Even als het te Amsterdam de gewoonte is met Allerheiligen (1 November) verbindtenissenhuurkontrakten enz. op te zeggenheeft Rus land den 81 Oktober gekozen als het tijdstip om van zijn besluit kennis te geven aan de mogendheden die het traktaat van 1856 mede onderteekenden. Turkije zal alzoo de Zwarte Zee niet weder kunnen iuhuren. Het spreekt van zelf dat Ruslands stap zoo onverwachts en ruiv gedaan algemeene afkeuring verwekt; de kabinetten hebben het druk, en de houding der mogendheden tegen een eenzijdige vernieling van door verschillende partijen aangegane verbindtenissen zal de russische regering tot erustig nadenken moeten stemmen. Voor het oogenblik weet men alleen dat Engeland zich ten krachtigste verzet, tegen het plan van Rusland en krachtig voor Turkije partij trekt. Spanje heef( eindelijk een koning. De hertog van Aosta, de 25-jarige tweede zoon van Victor Emanuel, koning van Italie, is door de Cortes tot souverein des lands gekozen. Naar men verneemt, zijn ook te Amsterdam, gelijk elders pogingen aangewend om valsche guldenstukken in omloop te brengen. Ieder wordt dus, in zijn belang, op dit feit opmerkzaam gemaakt; daar door den kan- tonregter te Delft, met assistentie der politie, eene huiszoeking is bewerk- stolligd in een logement in de Pieterstraat aldaar, bij welke gelegenheid eenige voonverpen zijn gevonden en in beslag genomen, die aan valsche geldmnnterij doen denken. Naar men hader verneemt, moet deze huis zoeking ook werkelijk in verband staan met de arrcstatatie van twee personen te Leiden en de uitgifte vau valsche guldens. Door een onzer vrienden zijn wij in staat gesteld het volgende als eene kuriositeit mede te deelen. Te Chaam, bij lireda, wonen twee bree ders, wier overlcden vrouwen zusters waren. Binnen eenige dagen worden die breeders zoodanig aan elkander geparenteerd, dat de jongste breeder tegen den oudsten vader zal behooren te zeggen; want de jongste breeder zal met de dochter des oudsten in het huwelijk treden. De tegenwoordige bruid krijgt dus hem, die thans haar oom is, eerstdaags tot man en de aanstaande echtgenoote krijgt haren vader tot zwager. ]£en allertreurigst ongelnk is te Sneek bij de in aanbouiv zijnde r.-k. keik gebeurd. Terwijl de pastoor de werkzaamheden in oogenschouw ging nemen, werd hij door een stuk bout zoodanig getroffen, dat hij niet alleen bewnsteloos nederviel, maar kort daarna is bezweken. De overledene was een man die ruimschoots in de algemeene achting deelde, zoodat zijn dood algemeen een diepen indruk verwekt en de levendigste belangstelling in- boezemt. Den 13 dezer is in het waalsche weeshuis te Leiden overlcden Abra ham Henri Poet, in den ouderdom van bijna 81 jaren. Van zijn vijfde jaar af, dus eene reeks van 76 jaren, werd hij in dat gesticht verpleegd, hetwelk bij, doof-stoin zijnde, niet had kunnen verlaten. -Op de laatste jaarmarkt te Borkulo, zijn hij eenen stalhouder aan onderseheiden paarden de staarten tot aan den staartwortel afgesneden. Den dader heeft men nog niet op het spoor kunnen komen. Onder de te Lingen, in het oude koningrijk Hannover, verblijf hou- dende gevangen Franschen is eene vrouw van een tweeling hevallen. Donderdag 10 November werd in de zaal van de notarissen in de Nobelstraat te 's Gravenhage de jaarlijksche algemeene huishoudelijke ver- gadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van. sterken drank. Onder de verschillende geschriften en gedichten, welke op die vergadering werden rondgedeeld, trok vooral een dc aandacht, omdat het meer dan woorden, de noodzakelijkheid der vereeniging aantoont. Het is getiteld: Jenever-gelruik in 's Gravenhage over 1869. Daaruit blijkt het volgende: In 1869 werden verantwoord 11613 ned. vaten, bedragende aan rijks-accijns a 53 per vat, 615,489. Voeg hierbij voor inkoop van den drank en de winst van den drankverkooper een gelijke som (waar- mede men gewis verre beneden de werkelijkheid nog blijft) 615,489, dan betalen dc haagsche jeneverdrinkers jaarlijks f 1,230,987, om de kosten goed te maken. Dat is meer dan 100,000 per maand, 25,000 per week en f 3600 per dag. Bij de staatsbegrooting voor 1871 wordt ge- rekend op 14 millioen gulden, waarvoor bij de drankverkoopers alzoo een gebruik moet zijn van minstens 28 millioen gulden. De weener Presse deelt mede, dat een der gevangenen op de vesting te Szegedin, uit brood een knnstig versierden revolver heeft gekneed, zonder eenig ander werktuig dan een spaander hout. De kolf is van de korst vervaardigd en stelt een drakenkop voor, fijn bearbeid, een kogel tusschen de tanden houdende. Om de oogen goed te doen uitkomen, beet de ge- vangene zich in den vinger, en schilderde ze met zijn bloed. De loop en het slot zijn geheel van broodkruim gemaakt, met wijngaardbladen en drui- ven in relief versierd, voor welke laatste hij weder de korst gebruikte, om ze beter van de bladen te onderseheiden. Niets ontbreekt, tot zelfs de naam des kunstenaars niet: Nemes Nagy Pal 1870, in fraaije letters. Deze gevangene is een 29-jarig, slank man en een der stoutmoedigste roovers. Hij heeft op het spoorwegstation te Szegedin de post bcroofd, en hem wacht een zware straf. Zijn kunstwerk is zoo merkwaardig en geeft blijk van

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 2