A <1 v e r t e ii I i e n. m I Openbare Verkooping, O N 1) E R WIJ S. TE kOOP: HOGTVERKOOPING" 187 Oemengde MSerigten. [laarlemmer meer-Polder Hoogheemraadschap Hijiilaml. Haarlemmermeer. 2 beste Werkpaarden 15 Stuks puik Hunch ee, Eene Partij Wilgen Pooten. Esschen, Elzen en Eiken Hakhout. m 1°. dat de REGROOTIXG voor het Dienstjaar 1871 op Dingsdag den 29 November 1870, als1 Bruine Witvoet-SIerrieoud 7 jaaren 1 Zwarte Merrie, oud PB jaar; als -. 5 Kalf-Koeijen, 3 Vare-Koeijen, 2 Guste-Vaarzen en 5 Graskalveren; 1 vet Varkeil, liaar gis 200 Kilogram zwaaren ongeveer 17,000 Kilogram zeer welgewonnen G R A SII 0 01. De Bewijzen van Eigentloni en de Veilcomlitien zullen op den gewonen tijd ter leziug liggen ten Kantore van den Notaris Mr. P. LIJNDRAJER Jr., op de Keizersgraeht bij de Westermarktte Amsterdam. Franco te bevragen bij J. LOMMERSE Az. nabij den Tol onder Hillegom. Dingsdag 6 December 1870, van: EENE GROOTE PARTIJ EXTRA ZWAAR Rijksraad adressen aan den keizer vastgesteldvvaarin de ministersmet graaf Potocki aan het hoofdallerongemak- kelijkst uitgeschuijerd worden. Men verwacht nu een kabinetskrisis. De hoop, die wij te kennen gaven, in dit nommer berigt te kunnen geven van het optreden van een nieuw roinisterie hier te lande, is nog niet vervuld. Afwisselende geruchten waren telkens in umloopmaar bleken onjuist of ongegrond. Eerst zouden de drie nog overgebleven ministers (die later mede ontslag hebben aarfgeboden) het kabinet zoeken aan te vullen. Later haddeu anderen de opdragt gekregen een nieuw stel bijeen te brengen. Nu, zegt men, zullen de heeren Fock en Brocx het beproeven. Van een resultaat is echter nog niets bekend. Hoe zeer in vroeger dagen onze vaderlandsche waterbouwkundigen in het buitenland gezocht en geeerd waren, blijkt uit de volgende mededeeling. Leeghwaterde beroemde ontwerper van de droogmaking van het Haar lemmermeer, werd naar Frankrijk, Lotharingen en Holstein gelokt. De stad Mexico, herhaaldelijk door watervloeden geteisterd, nam haar toevlugt tot Dendrite Maartensz.bij de Spanjaarden bekend onder den naam van Enrico Martinez. Het werk, door hem met kracht en goed succes aangevan- gen, werd spoedig slechts met Spaanscbe traagheid voortgezet, waarom Filips III een ander Nederlander, Adr.Bontderwaarts zond. Intusschen is bet reuzenwerk volgens de plannen van Maartensz. volvoerd, en Mexico is nog altijd den waterbouwkundige erkentelijk die de rampwelke die stad zoo dikwerf teisterdebeeft afgewend. Cornells Meyer werd op het einde der 17de eeuw door de Pauselijke regering naar Rome ontboden om den Tiber van de opstuwing van modder en onreinheden, die de scheepvaart op die rivier belemmerde te bevrijden. Hij had er echter tegen den naijver der Italianen te worstelen maar zorgde dat zijn naam er niet door leed door zijn ontwerp in druk te doen brengen, en, met scboone teekeningen verrijktin 1683 te Rome uit te geven. Ook de ingenieur Blanket: had grooten naam en werd dikwerf aangezocht om zijne diensten aan vreem- de rijken te leenen. Polen zocht hem aan het hoofd eener groote onder- neming te plaatsen en Amerika wilde hem de uitvoering van nog reus- achtiger ontwerpen opdragen. Het ontwerp van den onderaardschen door- gang onder den Theems is niet het werk van den grooten werktuigkundige Brunei, maar van een Nederlander (van wien?), volgens de getuigenis van de Engelsche ingenieurs zelven die het plan uitwerkten. {lad.) Een haanwachter aan den Euik-Maastrichtschen spoorweg was Vrijdag avond te Heugem hezig met het wegvegen van de sneeuwtoen hij door een van Luik komenden trein omvergeworpen en op de plaats gedood werd. Bij de direetie der Maatschappij van Moederlijke Weldadigheid te leeuwarden is wederom het gewone jaarlijksche geschenk van 150 gulden van H. M. de Koningin ontvangen. De Premieleening van een millioen guldendoor de Rotterdamsche Vereeniging tot bevorderivg van 's Lands Weerbaarheid uitgeschrevenis niet volgeteekend. Daarom heeft de raad van beheer besloten, de premie- trekking tot een zoo spoedig mogelijk nader aan te kondigen dag uit te stellenen aan hen, die met dat uitstel geen genoegen nemen, den vollen prijs der loten te restitueerenmits zij zich daartoe vdor 1 December e.k. aanmelden. Mogt echter de leening niet worden volgeteekend dan zal op den prijs der uitgegeven loten 50 cents worden ingehouden, ter bestrijding der gemaakte kosten. Wij betwijfelen zeerof het bestuur der Vereeni- ging tot het maken dezer laatste bepaling het regt heeft. Het heeft zich jegens hen, die aan de loterij hebhen deelgenomen, verbonden om de trek king te doen geschieden is het huiten staat deze verbindtenis na te ko- men dan is het verpligt om de nemers van loten volkomen schadeloos te stellen. Tot de eenzijdige vaststelling eener onvolkomen schadeloosstelling schijnt het niet geregtigd. Het stelt zich daardoor hloot om of door de regthank tegenover de houders van loten in het ongelijk gesteld te worden, of voor 1 December een zeer algemeene aanvraag om ternggave van den vollen prijs te zien ontstaan. Intrekking dezer willekeurige bepaling zou daarom in het helang der zaak zijn. Wij herinneren hierbijdat de Ver- eeniging Musis Sacrum die eenigen tijd geleden een vergeefsche poging heeft aangewend om de residentie met een concertzaal te begiftigen een anderen en beteren weg heeft gevolgd. Zij heeft geen loten maar alleen bewijzen van toegezegde deelneming in hare premieleening uitgegeven en van hen die zich tot deelneming hereid hadden verklaardgeen cent ter bestrijding der gemaakte kosten gevraagd. {Vad.) In den nacht van 20 op 21 dezer is te Vlissingen een ontzettend ongeluk gebeurd. In zekere herberg zat een braaf, oppassend huisvader Vroone genaamd sloeproeijer hij het belgische loodswezen een glas hier te drinken en werd onverwacht doodgeschotenDe moord werd begaan door een sergeant van het derde regement infanterie met name Gurtz. Daarna schoot hij nog tweemaal door de ruiten in het houtwerk der ka- mer waarin de kogels nog zigtbaar zijn. Naar men verneemt was Gurtz in een minnehandel gewikkeld met de dochter uit de herberg hij wilde zich met haar gemeenzaam maken maar het meisje wilde volstrekt niets van hem weten. Daarop heeft hijonder zekere hedreigingzijn geweer uit de kazerne gehaalden wanende het meisje te treffen heeft hij zich in zijn schot bedrogen, en hij het eerste schot den armen Vroone getroffen, die zijdelings voor het venster zat en dadelijk dood nederviel. Te 's Hage heeft eene vrouw het leven aan een kind gesehonken maar op vrij zonderlinge wijze. De bevalling geschiedde onverwachts en in het openbaar op een der drukst bezochte pleinen aldaar, nabij de Wa- genbrug. Spoedig was er geneeskundige en andere hulp aanwezig en be- ijverde de politie zich kraamvrouw en kind naar het gasthuis te doen overhrengen. In het dorp Oppenhuyzen, bij Sneek, is de 23-jarige dochter van den landbonwer W. W. Knosserd, door de duisternis misleid, in het water ge- loopen waaruit zij eenige uren later levenloos is opgehaald. Te treffender is dit ongeluk omdat voor eenige jaren dezelfde landman nog een kind op deze wijze verloren heeft. Te 's Hertogenhosch isin den avond van den 21 dezer, buiten de Hekel op de Zuid-Willemsvaarteen schuitje met vier volwassen mannen gezonken, die alien verdronken zijn. In den namiddag van denzelfden dag is een oppassend gepensioneerd onder-officier in zijne woning van de trap- pen gevallen en heeft daarhij den hals gebroken. Eene vrouw uit de volksklasse te Zutphen hevond zich met haar zes- jarig zoontje op ecu spoeling aan de Berkel, toen zij haar evenwigt verloor en met het kind in de rivier viel. Men waande haar verlorenmaar ge- lukkig wist zij zich nog in tijds aan een paal vast te houden, en, ondanks den hoogen waterstand en den Snellen stroomwerd zij gered. Ook het kind dat zich aan hare moeder vastgeklemd had gehoudenkwam levend uit het water te voorschijn. Voor eenige dagen was Parijs het tooneel eener manifestatie van communistische vrouwen. Twintig dezer dames trokken 's namiddags ten drie ure van den Boulevard du Temple naar het stadhuis. Een van haar droeg een rood vaandelmet het opschriftWy mitten de CommuneDe Voorbijgangers bleven nieuwsgierig staan. Was het een grap Volstrekt nietde vrouwen hadden een maar al te ernstig voorkomen. Op de bou levards kregen zij het eeregeleide der straatjongens die op de wijs der Lampions oorverdoovend schreenwden Saint-LazareSaint-LazareIn de rue du Temple willen nationale gardes zich tegeo dezenbelagchelijken optogt verzetten doch de vrouwen met stokken gewapend vallen woe- dend de nationale gardes aan. Een geveeht is er het gevolg van. Het roode vaandel wordt aan Harden gescheurd. De toestand wordt hagchelijk; er bestaat altoos zekere weerzin om tegen vrouwen te vechten. Toen komt een nationale garde op den inval list te hezigen. Hij grijpt den stok van het vaandelplaatst zich aan het hoofd van het overschot der bende en roept//Volgt mij I" -Waarheen?'- //Naar het stadhuis!" Men volgt hem inderdaad en de nationale garde geleidt de engelinnen der Commune naar den wachtpost rue de Chauxwaar zij gevangen gehouden worden. Uit Kassel wordt gemeld, dat zich bij de fransche generaals, tijdelijk aldaar vertoevende, ook generaal Archinard hevindt, door zijne echtgenoote vergezeld. Deze moedige vrouw heeft haren man gedurende den geheelen veldtogt niet verlaten, maar alle gevaren met hem gedeeld. Zij heeft, verzekerden de overize fransche krijgsgevangenen, vele en uitmuntende diensten als ziekenverpleegster hewezen en werd zelve twee malen gewond. Te Kassel deed zij vdor het vertrek van een aantal officieren, die verder Duitschland in vervoerd moesten worden, eene inzameling ten voordeele der fransche soldaten in de lazareths, die, voor een groot deel ook nit eerhied voor haren persoon, een aardige som opleverde, Zij bragt het geld persoonlijk aan de lijders en aandoenlijk was het te zien methoeveel hlijd- schap zij door alien begroet werd. Vooral was hare ontmoeting met een turco treflend, die tot een regiment hehoorde, vroeger door haren echtge- noot gekommandeerd, en haar dadelijk herkende. Zij sprak hem in het Arahisch toe en de opgewondenheid van den kranke was onbesehrijfelijk. Aan eene korrespondentie van den Daily Telegraph, uit het leger voor Metz, ontleenen wij het volgende: //Heden was ik getuige van een allertreffendst tooneeltje. Een fransch soldaat was door onze voorposten gevangen genomen. Op zijn transport naar het hoofdkwartier van den prins te Corny vroeg hij verlof om zijn vrouw en kinderen tc Jony-aux Arches onderweg te mogen bezoeken, hetgeen hem oogenblikkelijk werd toegestaan. Toen hij daar was aangekomen, wilde de arme vrouw, buiten zich zelve van vreugde, hem tot Corny vergezellenook dit werd toegestaan, doch er deed zich thans eene moeijelijkheid voor met het oog op de kin deren. De vrouw was zwak en kon haren zuigeling niet dragen, en te huis hleef niemand om op hem te passen het andere knaapje, een manneke van vijf jaren, kon reeds aan vaders zijde draven. Men kwam de moeijelijkheid echter te boven doordien een reusachtige Pommer aanbood het kleinste te dragen. Deze laatste had namelijk kort te voren naast het huis der vrouw in kwartier gelegen, en was spoedig goede vrienden geworden mfct de kleinen, die hem nu ook goed kenden. Toen hij dan ook zijnen sterken arm naar den zuigeling uitstrekte, was deze volstrekt niet afkeerig, maar legde zeer tevreden zijn hoofdje op den schouder van den Pommer. Zoo gebeurde het dat de pruissische soldaat het fransche kind droeg. Toen ik de groep opmerkte lag de vrouw in de armen haars mans, het oudere knaapje vlijde zich tegen zijnen vader aan, en de pruissische soldaat stond met het kind op den arm er naast. Daarop verhaalde de fransche vrouw haren man hoe de Pruis, toen zij ziek lag en zonder voedsel was, zijn rantsoen met haar gedeeld, haar bout en water aangebragt, vuur aange- stoken en haar op goedhartige wijze alle hnlp verleend had, tot dat beide mannen, die kort te voren welligt man tegen man gestaan hadden, elkander als hroeders omhelsden, terwijl ik er bij stond en als^een kind wcende, maar niet ik alleen was het die mijne tranen niet kon weerhouden; verscheidene pruissische officieren en soldaten volgden mijn voorbeeld, want alien hadden wij ook vrouw en kinderen te huis." Voorspoedig bevalleil van eene vvelgesebapene DOCHTER: E. JI SLUIJTERMAX VAX LOO, geli efde Echtgenoote van F. E VAX PRAAG Rijks-Ontvanger van Haarlemmermeer Haarlem, 17 November 1870. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Ilaarlemmermeer- Polder Gelet op Art. 96 van het Algemeen Reglement van Bestuur voor de Waterschappen in Noord-Holland Bren»en ter kennis van de Intrelanden van dien Polder, dat het OXTWERP vail BEGROOTIXG van 1871, met, de daarhij behoorende Metnorie van Toeliehting van af den 16 November aanstaande, gedurende veerlien dagen ter inzage zal worden gelegd aan de Secretarie van genoemden Polder, in het Locaal van Staats, op den Jansweg, te Haarlemvan des morgens 10 tot des namiddags 2 ure, aan de Stoomtuigen den LeeghwaterCruquius en Lijnden, alamede- aan de Secretarie der Gemeente Haarlemmermeer; terwijl van de verder tot die Begrooting bijbeboorende Stukken ter eerstge- noemde Plaatse kennis kan worden genomen. Haarlem, 14 November 1870. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd, J. W. M. VAN DE POLLDijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQ'JERY, Secretaris. DIJKGRAAF en HOOGHEEMRADEN van Rijnland bren- o-en bij deze ter kennisse van Belanghebbenden van den 2 3sten November tot en met den 7den December aanstaande, van des morgens tien tot des namiddags twee ure, op de Secretarie van het Ilooglieemraadschap ter inzage zal liggen van het alge meenen aldaar verkrijgbaar zijn tegen betaling van 50 Cents voor elk Exemplaar; 2°. dat de INGELANDEN, volgens Artikel 165 van het Reglement van 6 Julij 1 8 57 Staatsblad n°. 90), hunne Bezwaren tegen deze BEGROOTING, binnen acht dagen nadat die ter visie heeft gelegenen dus vdor 14 December, aan de Vereenigde Vergadering moeten inzeuden 3°. dat de Vereenigde Vergadering op Vrijdag den 16den December, des morgens ten elf ure, in eene Openbare Zitting, zal overgaan tot beliamleling van de bovenbedoelde BEGROOTING. Leiden, 19 November 1870. Dijkgraaf en Hoogheemraden voornoemd H. C. J. HOOG, Dijkgraaf. W. G. DE BRUIJN KOPS, Secretaris. 's voormiddags 9 ure, ten Sterfhuize van wijlen den Larid- bouwer M. VAX BAREX, aan den Veldweg bij de NIEUWE MEER, Sectie CC, Kavel 1, door den Notaris J. L. VAN DER MOER, van: De Verkooping van bet VEE gescbiedt tegen gereede betaling en van het I100I om te worden betaald op den 1 Mei 1871, mits de Koopers daarvan soliede en bekende borgen stellen. Het wordt eerst in vier partijen en daarna in massa geveild. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Haarlemmermeer geven bij deze aan Belanghebbenden kennis: dat op Vrijdag- den 2 December 1870, des morgens ten negen ure, in de NIEUWE SCHOOL aan den Bennebroe- kerweg bij den Spieringicegzal plaats hebben de IXSCHRIJVIXG DER LEERLIXGEXwelke gemelde School zullen wenschen te bezoeken. Voorts dat die SCHOOL zal geopend worden op gemelden dag, des voormiddags ten elf ure, waarbij de Ouders der Leerlingen en andere Belangstellenden zullen kunnen tegen- woordig zijn. Haarlemmermeer, 21 November 1870. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmermeer J. W. LANTZENDORFFER, Burgemeester. EG GINK Secretaris. E. REIJSENBACH, JOHs. WENT, JACs. WENT Jr., A. LANGERHUIZEN en J. VAN NULCK, Makelaars,. zullen op Maandag 28 November 1870, des avonds na zes ure, in het Lokaal de Brakke Grond te Amsterdam, ten overstaan van den Notaris Mr. P. L IJ N- D R A J E It Jr.in veiling brengen N'\ 1. Het kapitale, hechte, sterke, bijzonder goed ver- deelde K««I'TI1 \SlfttSWI'E V PL1ATS, 11 'B TBCB B I.' MS TI I .V TIIMMIMS en J.itr, op de Heereugracht over de DriekoningstraatBuurt LL 145, groot 4 Aren 40 Centiaren. N°. 2. Het kapitale, hechte en sterke M*AKBUWS genaamd Westerliouten JEJUFs op den Singel tusscken de Driekoningen- en Oude Leliestrateuop den boek van den HametersgangBuurt LL 11, groot 1 Are 53 Centiaren; en N°. 3. Het BlIIS en EBV in den Hametersgang bovengenoemdachter N°. 2, Buurt LL 10, groot 24 Cen tiaren; zullende de Perceelen onder N°. 2 en 3 vermeld eerst elk afzonderlijk bij opbod en afslag geveild en daarna te zamen in slag gelegd worden. De Perceelen zijn te zien met een Toegangbilletbij bovengemelde Makelaars te verkrijgen. op de Hofstede ,,'t BSnis te Beiiiiehroek" en in het Bottegnt s te BENNEBROEK, 's Morgens 10 ure aan te vangen in het Rottegat. Bij genoegzame deelneming zal op DINGSDAG den 13 DECEMBER 1870, des avonds ten 7 ure, in het Koffijhuis „de JSederlamlen"bij J. KNOL, door een gedeelte van het Muziekkorps van bet Regement Huzaren uit Haarlem, een C fi W C E B T worded gegeven. ENTREE: lleer, met of zonder Dame, 1. Verouderde wonden; wonden en ettergezwellen. Het is wezenliik verrassend te zien met welken spoed eene opene wond eene elterhuil of eene wond de krachten van het ligchaam uitput en het ongeschikt maakt om de levenspliglen te vervullen; maar hot is niet min der verrassen.t te vertoonen hoe die plaalsolijke aandoeningen spoedig hetercn door het gebruik van de beelcnde Zalf van Holloway. Zij heeft de zekerste en roemiijkste zegepraal behaald op de kvvade beenen, de nicest ontstokene vcreiteringen, der krampaders, die de faculteit radeloos mank- tenen de lijders er aan bijkans doodden. Zij doet een nieuw vleosclt geboren worden, en voltooit ahlus de genezing. Wanneer die Zalf be- lroorlijk wordt aangewend en hijgestaan door eene tocreikende dosis der Pillen, verdwijnon alias de pijn, de oritsteking en andere ziekelijke verschijnselen van bet aangefasie deel, en do gezondheid en de krachten konien terug 0.80, 1.85, 3.— 6.75, 13.50, 20.50. zijn op franco aanvraag 5 contant te bekonren bij ALLE APOTIIEKEBS Doosjes Pillen en Potjes Zalf Londen, 21 November. Geaznmakkt. In de afgeloopen week wasde vorst strenger en meer aanhoudend dan in de voorgaande. Sterke jonge Tarwe haddaaronder echter niets te lijden, dewijl de grond thans droog is, doch wel zou de laat gezaaide gevaar kunnen loopen. De prijzen der Tarwe gingen omstreeks 2 shillings hooger, doch heden heerschte er weinig vraag. Mooije Maalgarst daarentegen levendig gevraagd en tot beter prijzen gcdaan; mindere kwaliteiten stil tot onveranderde prijzen. Haver 1 shilling 6 p. hooger omgezet.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 3