1870. Vrijdag, 2 December. No. 48. VAN A AN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Haarlemmcrmecr-Polcler. II aar 1 em m c r meer. JPoIderwezen. Landbouw. jPrijs van liet Abonnement: in het Jaary ft.— Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven AANBESTEDINGEN. Breda28 Nov. Eene zeer groote en belangrijke zaak schijut eerlang, onder medewerking der Provinciale Staten van dit gewest, zoo wij vernemen, tot stand te zullen koraen. Blokzijl30 Nov. Voor eenigen tijd is gemelddat de Vollenhoofsche zeedijk noodig verbetering en versterking be- hoeft. Deze uoodzakelijkheid werd door eene stem uit Vol- lenhove betwist. Thans blijkt, dat het te Vollenhove geves- tigde dijksbestuur er over gedacht heeft en den geheelen dijk van «hier tot Zwartsluis, op de gevaarlijkste plaatsenvan strooijen bekrammingen doet voorzien. Prijs der AAdvertentien van 16 regels 75 Cent, elke regel meer 12/2 Cent. aVX^'G/' IIAARLEMMERMEER Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. ALLE TOEZBNDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C°, te Amsterdam. Viterl{fh Woensdag. De uitslag der op den 23 November gehouden aanbesteding van het verdiepen der Ringvaart bij het Nieuwe Meer is ge- weest als volgt: Ingeschreven werd door A. Willemse, te Haarlem, voor 2370.en door J. van den Heuvelte Haatlemmermeer, voor f 1697. Aanstaanden Zondag, den 4 December 1870, des namiddags ten 2 ure, zal de godsdienstoefening in de Hervormde Kerk aan het Hoofddorp worden geleid door Ds. van der Flier, predikant te Heemstede. van 23 tot 29 November 1870. GEBORENJohan Maarten en Teunis, zoons van C. de Bruin en J. Planjer. Catharina dochter van L. van 't Sant en C. Thissen. Ja cobus, zoon van D. Roos en A. S. Schouten. Geertje, dochter van T. Dijksman en M. de Leede. Klasina, dochter van T. Dekker en M. Tensen. Bartholomew, zoon van P. Veen en G. Kaptijn. Karel, zoon van H. van Heusden en Jj. W. Rube. Johanna, dochter van C. Spijker en M. de Boer. Gerrit, zoon van G. Tates en J. Jongejan. Anna, dochter van L. Melissen en M. van Brugge. Klasina, dochter van J. Stolwijk en C. Zuidervliet. OVERLEDENJohanna Planjer, oud 34 jaren, gehuwd met C. de Bruin. Maria van Maastricht, oud 65 jaren, weduwe van P. Confurius. ONDERTROUWD: geene. GEHUWD: H. A. Brokate met K. J. van der Vlugt. G. Smit (wednr.) met J. J. Schoonhoven (wed.). E. de Die le Clercq met K. van Klaveren. J. van Workum met C. M. Lamboo. K. Grotewal met C. J. A. van Schagen (wed.). F. van Diemen met M. van Vlaar- dingen. s De afdeeling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal Vrijdag den 9 December vergaderen ten huize van C. Lewis te Nieuw-Vennep. Als spreker zal optreden de heer Veefkind uit Leiden. Voor den Hoogen Raad (Kamer van Strafzaken) werd den 29 Nov. behandeld het beroep in cassatie van den rijks-veld- vvachter van Haarlemmermeer H. G. Danens, door het Prov. Geregtshof in Noord-Holland veroordeeld tot een cellulaire gevamzenisstraf van zes maanden wegens overtreding van art 177 C. P., waarbij straf wordt bedreigd tegen den ambtenaar, die geschenken aanneemt om iets te laten wat zijn pligt hem voorschreef te doen. Mr. Teixeira de Mattos droeg namens den rekwirant twee middelen van cassatie voor. Het Open- baar Ministerie zal 5 December in deze, zaak eonclusie nemen. Aan het lokaal van het provinciaal bestaur in Zuid-Holland werd den 28 Nov. aanbesteed: 1^. het aanleggen van rijs- werken tot voortzetting van de verbeteriug der Beneden-Mer- wede, onder de gemeenten Hardinxveld en Sliedrecht, van de bteenenhoeksche kanaalsluis tot de Giessendamsche plaat; 2°. het maken van vilvoortsche steenglooijing aan den zeedijk, genaamd de Contre-Escarpe, bij Hellevoetsluis. Voor de eerste besteding waren zes en voor de tweede vier inschrijvingsbil- letten ingekomen. Minste inschrijvers waren: voor n°. 1: de heer K. Both Cz.te Sliedrecht, voor 64,700, en voor n°. 2: de heer C. Roskam Jz., te Sliedrecht, voor 2590. In het lokaal van het gewestelijk bestunr van Zeeland, te Middelburgzijn den 25 Nov. in het openbaar aanbesteed: a. het maken van verdedigingswerken aan de oevers van de kalamiteuse polders Margaretha, Klein Huyssens en Walsoor- den in 3 perceelen, met de levering van al de daartoe ge- voiderde bouwstoffen en arbeidsloonenwaarvan aannemers zijn geworden, le perceelde heer J. Filis, te Vlissingen voor 28,248; 2e perceel: de heer D. Tholens, te Nenzen voor 16,280; 3e perceel: dezelfde, voor 15,983. b. het bouwen van drie sluiskneclitwoningen en een magazijn bij de Oostsluis te Neuzenmet bijlevering als voren; aangenomen door de hh. A. le Clercq te Kruiningen en B. den Exter van den Brink, te Krabbcndijkevoor 12,885 c. het boawen van vijf sluisknechtswoningen en magazijn bij de beneden-schutsluis van het kanaal te Sas van Gent, met bij levering als voren aangenomen door den heer F. van Wijlick, te Kessel, voor f 18,990. MitldelbUlg26 Nov. Heden werd alhier de eerste open- bare vergadering van het bestuur van den polder Walcheren gehouden. Daarin werd o. a. beooemd lot ontvanger van dien polder de heer P. Lamport, thans kommies ter griffie van genoemd polderbestuur. Met den benoemde stond op de voordragt Jonkh. Mr. P. Damas van Citters Jr. adjunct- kommies ter provinciale griffie van Zeeland. Een honderdtal eigenaren van uitgestrekte gronden onder de gemeenten Tilburg, Dongen, Gilze en Reyen Alphen, Riel en Baerle-Nassauhebben een adres ingediend aan de Staten dezer provincie, daarbij verzoekende, dat over de uitgestrektheid hunner gronden een waterschap moge worden opgerigt, ten einde langs dien weg een verbeterde waterlossing te bekomen van het riviertje de Donge en de daarin uitwa- terende Leijeu. Deze verbetering zal voor velen een ware zegen zijn ver- mits daardoor niet alleen duizenden hectaren land zullen ver- lost worden van het schrale heidewaterdat elk jaar den bodem inundeert, maar deze tevens geschikt zal worden ge- maakt tot bosch- en bouwgrond hooi- en weiland aan welke laatste vooral zoo groote behoefte is. Wordt daarop de nieuwere wetenschap van bearbeiden en bemesten toegepast, dan zullen die landeneven als bij de tfaburenresultaten opleverenwelke de stoutste verwachting zullen overtreffen. Krimpcnerwaard30 Nov. In eene gccombineerde ver gadering van het polderbestuur van Berg-Ambacht is besloten eene radicale verbetering van de polderbemaling te doen plaats hebben. Met dit doel worden onderzoekirigen ingesteld naar de beste middelen, om bij alle winden het overtollige binnen- water te kunnen loozen. Waarschijnlijk zal het stichten van een stoomgemaal hiervan het gevolg zijn. Het bestuur der droogmakerijen te Waddinxveen heeft be sloten het stichten der machirie-gebouwen niet aan den laagsten inschrijver te gunnem Daarentegen zal het die gebouwen enz. stuksgewijze doen daarstellenen zullen die aldus partieel be- steed worden. Lettelbert25 Nov. In onzen polder ziet het er thans treurig uit De regen der laatste dagen heeft het water daar zoodanig doen zwellen dat het land er bijna geheel onder zit. LI. Woensdag morgen moesten sommige schapen per schuit uit het water worden gered. Velen stonden aan de knieen er in. Men hoopt op een aanhoudenden zuidenwindwant komt er eenigen tijd slilte, dan lijden ook vele woningen gevaar geheel in het water te gerakendaar sommigen in hunne kelders en schuren het water reeds eenige duimen hoog hebben. Van den Rijnkant wordt het volgende gemeld De herfst van het vorige jaar werd als buitengewoon vochiig aangemerkt en reeds vroegtijdig ondervond men daarvan de nadeelige gevolgen. Toch heeft de herfst van dit jaar zich niet alleen door aanhoudenden regen ongunstiger doen kennenmaar vroeger zelfs dan in het afgeloopen jaar zag men zich genoopt den veldarbeid te staken, het hooigewin op te gevenhet vee naar den stal te halen. Uitgezonderd 3 dagen dat het droog is geweest, heeft het 40 dagen geregenddikwijls ge- stortregend. Het vooruitzigt begint nu in deze streken iets beter te worden en als de regen maar ophoudt is spoedig alles gewonnen. De wakkere, sedert eenige dasjen heerschende zuidenwind is gunstig om het spuijen te bevorderen en onver- poosd wordt door de polders voortgegaan met het overvloedige water te ontlasten. Het kan niet auders dan dat hierdoor de boezem steeds hoog blijft, nlettegenstaande den Snellen afloop van water naar zee, en zoolang hoog zal blijven tot de onge- veer 4'/2 bonderd op Rijnlands boezem staande poldermolens de zeilen kunnen inrollen." Capelle, (Langstraat) 29 Nov. Het opkoopen van hooi blijft druk voortgaan. I)e beste kwaliteit wordt thans met 44 per 1000 kil. betaaldhet zoogenaamde schraal hooi wordt a 36 opgekocht. De aankoopen van vee op de verschillende zuid-holland- sche jaarmarkten zijn in deze week wel niet zoo aanzienlijk geweest als in de voorgaande jaren maar toch zoo groot dat men de buitengewone duurte van het hooi daaraan niet kan bemerken. Het aangekochte vee is echter belangrijk minder in prijs dan in het afgeloopen jaar. De vette varkens gelden hier tegenwoordig van 58 tot 60 cent per kil. schoon; tot welken prijs men ze van 100 tot 150 kil. zwaar kan bekomen. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. Meppel.29 Nov. De Nortonpomp op het Sluispad alhier, gebragt op eene dieple van 103 voet, geeft thans helder en zuiver water, waardoor in eene dringende behoefte der daar wonende huisgezinnen is voorzien. Bij een hier ingesteld onderzoek naar het gewigt van de ter markt gebragte boter (meppeler kluiten), is wederom tegen een veehouder proees-verbaal opgemaakt, omdat zijne boter niet het voorgeschreven gewigt had. Schagen27 Nov. Op de den 24 dezer alhier gehouden najaars-paardenmarkt waren ruim 200 paarden aangevoerd waaronder 16 veulensen goede rij- en trekpaarden. Voor ruim 100 stuks rijpaarden liepen de prijzen van /150 tot 250 en voor trekpaarden van 80 tot 130 70 a 80 stuks werkpaarden golden tot f 100 per stuk voor veulens besteedde men van f 50 tot f 60. Over het geheel was de handel tamelijk levendig, voornamelijk in \}/2 a 3 jarige. Door zeer schoon weder begunstigd, werd de markt druk be- zocht, ofschoon men geene bnitenlandsche kooplieden daarop bespeurde. Alkmaar28 Nov. Onze laatste najaars-groote-veemarkt, den 22 gehouden, was ruim bezel, hetwelk voornamelijk wordt toegeschreven aan den tragen geest, die op de laatst hier en op de te Hoorn gehouden markt geheerscht heeft en waardoor zeer veel onverkocht gebleven is. Naar jong vee was niet veel vraag, melkvee werd meer gezocht dan op de groote markt, doch droog vee, vooral dat op vleesch mogt roemen, bedong goede prijzen. Die markt werd door veel kooplieden van elders, vooral Zuid-Hollan- dersbezocht. De in Oostenrijk zeer bekende iemker Karl Gather heeft dezer dagen uit San-Jago in Zuid-Amerikavan twee Amerikanendie onlangs zijn etablissement hebben bezocht, eene bestelling ontvangen om, als monster, een bijenkorf van de nieuwste konstruktie over te zenden, benevens het ver- schillend gereedschap bij de bijen-exploitatie door hem ge- bruikt, waaronder een werktuig, door hem uitgevonden, om de honigraten te ledigen. Nooit voorzeker heeft een oosten- rijksche bijenkorf zulk een verre reis gedaan. In Zuid-Amerika wordt nu reeds de bijenteelt op groote schaal uitgeoefend, Bezitters van 1000 korven en meer, zijn er niet zeldzaam. Als de praktische Amerikanen dus de nieuwste vindingen en verbeteringen leeren kennen, zal deze tak van nijverheid er gewis kolossale uitbreiding krijgen. De longziekte onder het rundvee is in de gemeente Koe- wacht (nabij Axel) op nieuw uitgebroken. Hoorn28 Nov. Op de schei- of kleine najaars-koemarkt van heden waren aangevoerd omstreeks 900 stuks. Hoewel men, in vergelijking met de groote najaars-koemarkt, meer toevoer verwacht had, was de handel vlug en werden over het geheel hooge prijzen besteed. Dalfsen, 27 Nov. De berigten betreffende de te veld staande winter-rogge luiden zeer gunstig. De plant is goed ontkiemd en staat welig te groeijen. Op de lage landen heeft zij van het water nog al wat geleden. Met het vallende water hoopt men echter dat het zich weder herstellen zal. Velseil, 26 Nov. Aangevoerd zijn ruim 500 runderen die met levendigen handel werden afgezet. Bergen-op-Zoom30 Nov. Behalve in ons gewest, het welk de bakermat is der Nederlandsche beetwortelsuiker-nij- verheid en waar de cultunr van beetwortelen steeds in hooge waarde wordt gehouden, heeft men zich in Zeeland en elde"rs ook op die cultuur toegelegd. De opbrengst daarvan uit deze omstreken en Zeeland was dit jaar dan ook belangrijk te noemen en voorziet overvloedig in de behoefte der sedert 1863 alhier in werking zijnde fabriek, waar minstens een paar bonderd behoeftige arbeiders in de wintermaanden linn levens- onderhoud vinden. Met genoegen ziet men bier, dat de twee in aanbouw zijnde beetwortelsuiker-fabrieken, op de in de maand April II. van het Rijk aangekochte gronden hare voltooijing nadereu en in het aaustaande saizoen mede in werking zullen korcenzoodat deze stadzoo gunstig gelegen voor handel en industrie, zich eerlang zal mogen verheugen in meer en meer toenemende bedrijvigheid en maatschappelijke welvaart. Eliuraatil, 28 November. Als een bewijs, dat op som mige plaatsen in het Westerkwartier ook uitmuntend vee ge- weid wordt, kan men meldendat in dezen zomer bij deze plaats eene koe van den heer E. Leuringh, te Tolbert, is vet geweid, welke de zwaarte heeft gehad van 955 halve kilo- grammen, waaronder 15 4 halve kilogrammen aan vet. Deze koe is door de slagers Israels en Stuut van de Lehk gekocht en aldaar ook geslagt.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1