1870. Vrijdag, 16 December. No. 50. VAN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Maarlemmermeer-Polcler. Maarlemmermeer. JLancibouw. Prijs van het Abonnement: in het Jaar6.- Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven AANBESTEDINGEN. Prijs der A.dvertentien van 1—6 regels 75 Cent, elke regel meer 12'/2 Cent. II A A It L E M N E K H E E R Prijs van een enkel Nommer 15 Cent. Naar vvij vernemen is de BegrootiDg voor 1871 Woens- dag jl. door de Vergadering van Hoofd-ingelanden met geringe wijzigingen vastgesteld. De omslag is bepaald op f 10 per bunder. Door Dijkgraaf en Heemraden is tot Opzigter te Aalsmeer benoemd de heer Michieletbans werkzaam op het bureau van den heer Inspecteur van den Waterstaat Jhr. Ortt van Schonauvven, te Arnhem. Van wege het Nederlandsch Zendeling Genootschapafdeeling Haarlem, vverd den 9 December jl. de eerste der vier aan- gekondigde voordragten gehouden in het locaal „de Neder- landen", van den heer J. Knolte Hoofddorp. Als spreker trad op de heer J. H. van der Palm, predikant te Houtrijk en Polanen, die in eene kernaclitige redewelke met onverdeelde aandacht en belangstelling werd gevolgd den oorsprong en de geschiedenis van de godsdienst van Moham med beneveDS den hoofdinboud van den Koran behandelde, en het onderscheid tusschen de leer van den Profeet van Arabie en de zooveel meer verhevene van den Profeet van Nazareth duidelijk in het licht stelde. Wij twijfelen geenszins of nog vele belangstellenden in Haarlemmermeer, die iets voor een goed doeT over bebben en tevens iets degelijks en nuttigs op godsdienstig gebied wenschen te hooren, zullen van hunne ingenomenheid met deze zaak blijk geven door teekening op eene lijst, waartoe de geiegenheid ten huize van den heer Knol blijft opengesteld. Naar wij vernemen zal de volgende voordragt gehouden worden in de eerste week van Januarij a. s. van 7 tot 13 December 1870. GEBORENGerritje, dochter van F. Braak en J. van Gellekom. Lambertus, zoon van J. Groenland en G. M. Tielkens. Mattheus zoon van J. Vaalburg en S. B. van der Perk. Jannetrje Catharina, dochter van J. Binneweg en J. C. van der Werf. Joseph, zoon van Maria Cornelia Moorman, ongehuwd. Maria, dochter van J. S. Braak en T. van Tiel. Hendrikus Cornelis, zoon van A. Langereis en G. Langereis. Cornells, zoon van A. Doekes en F. Blankman. Geertruida, dochter van C. de Groot en A. G. M. de Raad. Arie, zoon van J. van Ropijen en K. van der Graaf. Adriana, dochter van G. Scholten en J. van Mares. Comma, dochter van W. Spaans en 1. Klomp. Petrus Gijsbertus, zoon van Stokman en C. van Leeuwen. Johanna Maria, dochter van C. Hoogeveen en C. de Heij. Elisabeth, dochter van A. Umans en G. Goeman. Jantje Cornelia, dochter van M. van Houdelt en S. van "Willigen. OVERLEDEN: Johanna, oud 5 jaren, dochter van J. de Graaf en G. Bassets. Cornelis, oud 2 jaren, zoon van C. Kits en W. van de Nieu- wegiessen. Elisabeth Quinera, oud 2 jaren, dochter van J. Vervoorn ®n Jacob, ond 9 maanden, zoon van A. de Rooij en A. van j J????' Arie, oud 16 maanden, zoon van P. de Jong en M. van t i AVillem Doom, oud 33 jaren, gehuwd met M. Koorn. Johan Barend Brons, oud 42 jaren, ongehuwd ONDERTROUWD: Geene. GEHUWDGeene. In den avond van den 13 December werd aan het Hoofd dorp in het koffijhuis de Nederlanden", een concert gege- ven door het atrijk-orchest van het 3de regement Husaren te Haarlem, onder leiding van den kapelmeester A. Bernhardt. Een keurig programma beloofde een aangenamen avond en de uitvoenng beantwoordde volkomen aan die verwachting Vooral de solo voor viool uit „I1 Trovatore" werd door den kapelmeester keurig uitgevoerd en liet dan ook niet na dien indruk te maken bij velendie door schoone muzijk rnoet worden teweeggebragt. Voor velen, sehrijf ik, omdat er soms eenigen waren die door hunne gedragingen verrieden no°- zoo weimg gevoel voor muzijk te hebbenen die nog niet "kon- den begrijpen dat, wanneer de ooren beter hooren, de smaak edeler en gekuisohter en het hart vatbaar gemaakt wordt voor den weldad.gen invloed dien het liefelijke „rijk der toonen" steeds maken moet. Wenschelijk ware het voorzeker, dat meer dergelijke concerten werdeD gegeven, opdat ook het publiek van Haarlem mermeer meer en meer kennis mogt maken met de mad en de kracht dier muzijk, die het gemoed veredelt en beschaaft. Ingezonden Door de commissie van beheer en toezigt over de drooo- making der plassen in Schieland, beoosten Botterdam, is in het lokaal van het provineiaal bestuur in Zuid-Holland aan- besteed: 1 het leveren van materialen en het verstrekken van arbeiders voor het doen van buitengewone herstellimren enz. aan de werken der droogmaking2°. het leveren van voorwerpen van gesmeed en gegoten ijzer, staal, koper en metaal, benevens het verstrekken van smeden en andere werk- ALLE TOEZBNDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETREFFENDE, te adresseren aan VAN BONGA C0., te Amsterdam. Uiterlijk Woensdag lieden tot het doen van herstellingen aan de stoomgemalen ten dienste van de droogmaking; beide gedurende het jaar 1871. Van de vier ingekomen billetten voor de eerste beste- ding waren er twee voor een gelijk bedrag van 18 pet. be- neden het tarief. Volgens de bij bet bestek gemaakte voor- waarden moest het lot beslissen en werd den heer L. Brandt Dz te Hardinxveen als minsten inschrijver die levering toegekend Voor de tweede besteding waren drie biljetten ingekomen. Minste inschrijvers waren de heeren Christie Nolet en de Kuyper, te Delfshaven, voor 18 pet. beneden het tarief. Te Middelburg zijn den 9 dezer aan het prov. bestuur van Zeeland aanbesteedonder nadere goedkeuring, de vol gende werken: 1°. het drie-jarig onderhoud gedurende 1871/73 van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Neuzen naar Gent, en van het zijkanaal naar de Axelsche Sassing; aannemer de heer J. Verhuijl Quakkelaar, te Vlissingen, voor 30,977; 2°. het drie-jarig onderhoud gedurende 187 1/73 van het kanaal door Zuid-Bevelandaannemers de heeren D. olker, te Dordrecht, en A. Volker, te Sliedrecht, voor 84,900; 3°. het onderhouden van al de rijks-telegraaf- lijnen in Zeeland gedurende 1871 in 6 perceelen aangenomen door verschiilende personen tot een gezamenlijk bedrac van 4381. Te s Gravenhage is den 7 dezer herbesteedbet voltooijen van de buitenhaven te Veere en van een gedeelte van het kanaal van VValcheren tusschen de binnenhaven van Veere en de nieuwe haven van Middelburg. Minste inschrijver de heer van Wijngaardente Sliedrecht, voor 177,800. Naar men verneemt, is het leveren en stellen van twee stoomwerktuigen en aanhooren voor de droogmaking van ,,de Putten onder de gemeente Waddinxveenopgedragen aan de Utrechtsche ijzergieterij voor de som van 35,995. /jHOlle, 9 Dec. Door den comipissaris des konings in Overijssel werd heden middag aanbesteed" het in 1871 onder houden van s rijks zeewerken en uitvoering vbd onderseheiden weiken op het eiland Schokland; aannemer is geworden de beer K. Schut, te Vaassen voor de som van 25,273. Dezer dagen zal te Arnhem het examen in de landbouw- kunde voor de eerste maal hier te lande worde afgenomen. Tot leden der commissie van examinatie zijn benoemd de hh dr. W. C. II. Staring, inspekteur van het middelbaar onder- wijs te Locherndr. M. Salverda, lioogleernar te Groningen; dr. J. M. van Bemmelen, direkleur der hoogere burgerschool te Arnhemen Jb. Boeke te Groningen. Uit Drenthe meldt men ons, dat de varkenshandel op Hol land ip den laatsten tijri niet geanimeerd is, en wel ten ge- volge van de buitengewoon hooge prijzen die de landbewoners aidaar voor de vette varkens eischen, en den grooten aanvoer van hongaarsehe varkens in de voornaamste hollandsche steden. In bet Staatsblad n°. 187 is opgenomen het koninklijk be sluit van 3 Dec. 1870, waarbij de nieuwe gemeente Anna Paulowna wordt gebragt onder het regtsgebied van den militie- raad in het derde militiedistrikt der provincie Noord-Holland. Sueek1 2 Dec. In de afgeloopen maand zijn op de onder- staande Inesohe markten verhandeld8485 kwart, 3810 achtste en 121 zestiende vaten boter, 87,755 k.or. kaas 8384 koeijen4061 kalveren, 5497 scbapen, 293 "varkens^ 541 biggen227 paarden. Daarvan bad Leeuwarden 2498 kwart, 1795 achtste en 121 zestiende vaten boter (gemiddelde prijs/ 58.50) en 4125 k.gr. kaas (gemiddelde prijs f 33.25) 5464 koeijen, 3303 kalveren, 4672 schapen200 varkens' 541 biggen en 219 paarden. Sneek2496 kwart, 442 achtste vaten boter (gemiddelde prijs 29.50), 39 359 k gr kaas (gemiddelde prijs 33,50), 2450 koeijen, 758 kalverenj 825 schapen, 93 varkens en 8 paarden. Balk320 kwart' 336 achtste vaten boter (gemiddelde prijs 60,50) 744 k.gr. kaas 35.50) en 471 koeijen. Bolsward1035 kwart, 107 achtste vaten boter 59.75), 30,144 k.gr. kaas 33,75). Woudsend 145 kwart, 4 achtste vaten boter 61.25), 3987 k.gr. 36.75). Joure 494 kwart, 252 achtste vaten boter (/61.25), 7325 k.gr. kaas (/SS). Workum317 kwart, 68 achtste vaten boter (f 59.50) 7325 k.gr. kaas 33.50). Lemmer371 kwart en 120 achtste vaten boter 60.50). Wolvega: 550 kwart en 482 achtste vaten boter 59.75). Heerenveen 259 kwart en 346 achtste vaten boter 58.50). Cajielle (Langstraat), 13 December. Nog dagelijks hebben er belangrijke opkoopen van hooi tegen ruim vorige prijzen plaats. De beste kwaliteit gaat grif tot 44 per 1000 k.gr. Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. van de hand. Vette varkens zijn sedert 14 dagen zeer slap, zoodat men met moeite voor de beste kwaliteiten 60 cents per k.gr. bedingen kan, Vette koeijen iusgelijks dalende in piijs en kalf-koeijen voor het oogenblik zeer weinig voorhanden. Vledllei 12 Dec. De ziekte onder de varkens woedt in de aangrenzende gemeenten Diever en Havelte nog steeds voort. Liet men de dieren die er door aangetast werden vroeger meestal sterventhans worden ze, zoodra die ziekte zich openbaart, gewoonlijk geslagt en genuttigd. Utrecht, 10 Dec. Heden morgen werden op de veemarkt ongeveer 750 stuks vee aangevoerdook ditmaal waren het weder de Duitschers, die tegen hooge prijzen het vee op- kochten; de varkensmarkt was ruim bezet, de kooplust was groot en er werden hooge prijzen besteedter aardappelen- markt was met veel aangevoerd, daarentegen deden zich vele koopers op; de prijzen varieerden van /2.50 a 3.15 per liektol.- op de fruitmarkt was de aanvoer mede niet zeer grootperen' en appelen werden verkocht tegen 2.50 a 2.75 per hectol De boter-aanvoer was zeer klein, en door de vele opkoopen waren de pryzen stijgende; zij gold 70 tot 80 cents; eijeren waren mede schaars aangevoerdzij liepen van 4. tot f 5 per 100 stuks; de aanvoer op de graanmarkt was onbe- duidend; de ruwarige tarwe gold van 11.50 tot f 12 50 en de blanke van 10 tot 11rogge van 7.50 tot f 8- boekweit van 7.50 tot f 8.50; garst van 6 tot 7 en haver van 4 tot 5.50. In bet Staalsblad N 190 is opgenomen het koninklijk besluit van 4 December 1870, bepalende welke ziekten van bet vee voor besmettehjk worden gehouden, en welke der in de wet van 20 Julij 1870 {Staatsblad N°. 131) genoemde maa regelen by bet heerseben of bij het dreigen van elke dier Z'ekten moeten toegepast worden. Art. 1 bepaalt dat voor besmettelyke ziekten van het vee worden gehouden: 1°. de veepest (veetyphus) bij herkaauwende dieren; 2° de lomr- ziekte by runderen; 3". het kwaadaardig mond- en klaauw- zeer by -runderen en bij schapen; 4°. de kwade dimes en huidworm by eenhoevige dieren; 5°. de dierenschurft bij paarden en schapen; 6°. de pokken bij sehapen; 7°. het mildvuur by alle vee; 8°. de hondsdolheid bij alle vee. Het Staatsblad N°. 191 bevat het koninklijk besluit van December 1870, houdende voorschriften betreffende het begraven verbranden of op andere wijze vernietigen van het volgens de wet van 20 Julij 1870 Staatsblad N°. 131) af- gemaakt of aan eene besmettelyke ziekte gestorven vee en van andere voorwerpen, en de ontsmetting van stalleu en andere gebouwen en het onschadelijk maken van raestvaalten. De Landbouw-Courant deelt twee adressen mede, door de Geldersche "Maatschappij van Landbouw aan den Minister van Biunenlandsehe Zaken gezondenwaarin, met het ooo- op de in het buitenland heerschende veepest, gewezen wordt op het gevaar van het overbrengen der besmetting met hooi stroo enz., dat zonder controle de grenzen binnen komt. In deze adressen van 10 en 16 November wordt verzocht 1°. dat de voertuigentoebehoorende aan de Bijnspoorweo-- maatschappy of andere, en niet bestemd uitsluitend tot het vervoer van personen, steenkolen en dergelijke, die in den vreemde tot het overbrengen van voorwerpen, aan besmetting onderhevig kunnen gediend hebben, bij hunne komst hier te lande, ge aden zoowel als ongeladen, op welke wijze dan ook door en door worden gedesinfecteerd 2°. dat het der Hooge Regering moge behagen om de ooste- J ?renzel) des Ryks, voor zonver daar aanvoer van rundvee en andere voorwerpen, boven omschreven, uit Westfalen de Ryn-provincien of andere besmette streken te verwaehten' is te doen bewaken door eene voldoende militaire en politiemagt| 3°. dat door liaar verder alle mogelijke maatregelen worden genomen, die het uitbreken van de veepest hier kunnen ver- hoeden 4". dat te Zevenaar een of twee flinke veeartsen geplaatst worden, gemagtigd om alle wagens, die eenigzins verdacht voorkomen, te doen openen, te desinfecteren, en dien maat- regel, zoo noodig, ook tot de goederen uit te strekken. Eerst den 29 November werd hierop door den Minister van -Dinnenlandsche Zaken geantwoord 1°. dat tot desinfectie van spoorwegwagensdie in het bui- teniand tot veevervoer kunnen zijn gebezigd, de noodige voor schriften tydig gegeven zijn, en dat, blijkens een herhaaldelijk van Regeringswege, door een veearts ingesteld onderzoek, die vborschriften behoorlijk worden opgevolgd en die wagens bij aankomst aan onze grenzen de blijken dragen dat zij in Duitscb- land aan eene krachtige desinfectie onderworpen zijn; 2°. dat tegen frauduleuzen invoer, zoowel door de Rijks- en gemeentepolitie als door de ambtenaren bij de belastino-en met ijver wordt gewaakt, dat bovendien uit de nog besmette

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1