1870. Vrijdag, 23 December. No. 51 X AN AAN LANDBOUW, GEMEENTE- EN POLDER-BELANGEN GEWIJD. Elfde Jaargang. Prijs van het Abonnement: in het Jaarf 6. October 1870. GEMIDDELDE Maandelijksche WaterstandenWater-ontlastingen en werking der Stoomtuigen in het Hoogheemraadschap van Rijnland. EEN BEZOEK eenige Stoombemalingen in Zuid-Holland. BODEGRAVEN. Prijs der Advertentidn van 16 regels 75 Centelke regel meer 12 /2 Cent. IIAARLEMIERMEER Prijs van een enkel Nommee 15 Cent. ALLE TOEZENDINGEN, REDAKTIE EN UITGAVE BETRE1FENDE, te adresseren aan VAN BONG A C°.te Amsterdam. tliterl{jk Woensdag.) De tijdruimte uitgedrnkt in uren en minuten. De lengte-afineting in meters. De inhouds-afmeting in kub. meters. Waarriemlngen. Vloed op het Y id. u den IJssel id. ii de Noordzee Ebbe het Y id. den IJssel id. h de Noordzee Boezemstanden i* 6>0 I ®oezems^an^en a Verval in de Sluizen g I Tijd van lozing P Hoeveelbeid geloosd De meest beerschende Wind ■it I Gewerkt gedurende 1 Opbrengst S o Uitgemalen o I Gestopt voor Hoog water V id. Sluisgang Waargenomen te 0.166 A.P. 0.168 A.P. 0.458 A.P. 0.527 A.P. 0.076. 81.— 17.517.333. Zuid. 270.15. 0 429. 19.813.976. 71.45. 34.15. HALFWEG. GOUDA. 0.107 A.P. 1.168 A.P. 0.183 A.P. 0.70 A.P. 0.47 A.P. 0.481 —A.P. 0.567 A.P. 0.631 A.P. 0.068. 0.008. 95.— 4.30. 12.074.996. 35.662. Zuid. Zuid. 265.09. 1.20. 10.732.724. 67.57. AAN Sedert 1°. November 11. zijn de berigten over vele droog- makerijen Diet zeer gunstig. Op 14 Dec. zou de begrooting van Haarlemmermeerpolder worden vastgesteldwaartoe ik als heemraad moest medewerken. Die polder was in den laatsten tijd in minder ongunstigen toestand dan andere polders, ofschoori toch nog altijd veel te verbeteren valt, en vooral de waterlozing van Rijnland, het hoogheemraadschap waarin deze polder gelegen iswel iets te wenschen overlaat. Op de begrooting van Itijr»land waren eenige verbeteringen voor- gesteld, vooral aan de Gouwe en haar stooingemaal waarvan ik bet denkbeeld wensehte te verlevendigen. Ik besloot dus eenige dagen te bestemmen tot bet bezigtigen van stoom- gernalen in Zuid-Hollandvan hetgeen ik daar gezien heb maakte ik eenige aanteekeningendie ik bij deze ten beste geef aan hen, die welligt een dergelijk togtje zouden willen doen, of andere belangstellenden. 15 Dec. nam ik te Rotterdam een rijtuig; na het verlof van den dijkgraaf Vaillant verkregen te hebbenom de stoom- werktuigen van de plassen in Schielaud te bezigtigen, had ik het genoegen dat de ingenienr Backer, die daarop het toezigt houdt, zich aaubood ocn mij te geleiden. Wij reden het eerst naar het gemaal te Kralingen, dat tot boverigemaal strekt, naar prins Alexander genoemd is, en bestaat uit zuig- en perspompen met geta-pertja-kleppenge- dreven door twee stoomtuigen met liggende cylinders. Het werktuig stond stil. Daar ik mijne verwondering betuigrle, dat zulks op dit oogenblik (uu het binnenwater zooveel last geeft) het geval was, werd mij geantwoord, dat zulks wel moest geschieden, daar men met vletten bezig was. Dit vletten is noodig om specie te brengen Daar de ringdijken, welke deels te zwak aangelegd, deels verzonken zijn. Deze stilstand strekte zich mede uit tot het vijzelwerktuig Peijerinck genaamd, hetwelk te Kapelle geplaatst is, en het centrifugaal gemaal n°. 1, dat aan 'sGravenweg staat en door ons bezocht werd. Over He werking kon ik dus Diet oordeelen ik vernam ecbter dat bij de proefbemalingen de wateropbrengst van het vijzelgemaal veel beter had voldaan dan die van de centrifugaal werktuigen, hetgeen trouwens door de Hoilandsche ingenienrs voorspeld was geworden. Daar ook het centrifugaal gemaal n°. 2 te Nieuwerkerk stilstond, om dezelfde reden als n°. 1, en dit boveodien volkomen dezelfde zamenstelling en afmetin- gen heeft, besloot ik dit met te bezoeken. Ik kwam hier tot het besluit, dat het in droogmakerijen aanbeveling verdient, voor dat men werktuigen oprigt, eerst de dijken behoorlijk te voorzienals men dit verzuimtis de rente van het kapitaal der werktuigen gedurende die verster- king verloren. Yan hier reed ik naar het stoomgemaal van den polder Kralingen, een scheprad door stoom gedreven, hetgeen het eenige sloomwerktuig was, waarvan ik op dit uitstapje de werking zag. Het scheen mij toe, niet onvoordeelig te werkenmaar deze werking is toch niet geheel onberispelijkhet werpt veel water noodeloos te hoog op, een gebrek, hetwelk men zegt dat door het pomprad van Overmars wordt vermeden. 0.937 A.P. 0.486 A.P. 0.505 A.P. 0.575 A.P. 0.055. 102.30. 10.089.606. Noord-West. Aanteekeningen. LEIDSCHENDAM. Rijnland0.051 A.P. Delfland0.173 A.P. Rijnland0.459 A.P. Woerden0.393 A.P. Van hier ging ik naar het stoomgemaal van de stad Rot terdam dat de oostelijke polderstad van water ontlast. Dit werktuig, zuig- en perspomp met liggende cylinderseven als tdat genaamd Prins Alexanderstood ook al stil. Het werkt niet als andere werktuigen bij voorkeur tegen de eb op, maar tegen den vloed, en zulks omdat het morsige polderwater, belast met drekstoffenanders met de ebbe in de grachten van Rotterdam drijft en dan door de inwoners gedronken wordt. Dat deze omstandighcid de nuttige uitwerking niet verrneer- dert, kan men ligtelijk begrijpenwenschelijk ware het dat d^t vuilnis, in plaats van tot drank voor menschen, tot mest voor land kon gebrsikt worden. In hetzelfde lokaal als dit werktuig staat de stoomspuit van Merryweather, die aan de stad Rotterdam behoort, en bediend wordt door de machinisten van het droogmalingswerktuig lieden die altijd gereed staan en de behandeling van een stoomwerkluig verstaan, hetgeen veel voor heeft. Van hier bezocht ik het in aanbouw zijnde werktuig, bestemd om den hoogen boezem van Schieland te ontlasten, waaraan een scheprad met kromme schoepen van Korevaar zal worden bevestigd. De bemaling van Schieland bestaat tot hiertoe alleen uit windmolens, die, hoe ook versterkt en met eenen bergboezem voorzien, toch blijkbaar te wisselvallig werken en te zwak zijn, om Schieland behoorlijk boven water le houden, en die eigenlijk reeds lang voor behoorlijke stoomgemalen hadden moeten plaats makenindien Schielands ingelanden hun belaug hadden verstaan. Nog was ik dien dag in de gelegenheid een werktuig te zien werken, hetwelk door de ontploffende kracht van lichtgas werkt, twee paarderikrachten sterk is, en in de fabriek van de heeren Kuyper te Rotterdam het pompwerk doet dat in eene branderij onvermijdelijk is en vroeger gedaan werd door arbeiders a 1 50 daags. Daar nu dit werktuig slechts/0.15 gas in het uur gebruiktzoo geeft het een belangrijk voor- deel. Het is gesteld door den heer A Schram de Jong, te Luik; het werd uitgevonden door den heer Otto Lange, te Kenlenen is te bevragen bij den heer Croese te Schiedam die de goedheid had het mij uit te leggen. De eigenaar be- tuigde mij zeer tevreden te zijn over de werking, die mij toescheen vrij geregeld te zijn; het werktuig scheen mij aan- bevelenswaardig in steden of plaatsen waar het gas altijd tot red el ij ken prijs verkrijgbaar is, en waar het geluid dat de ontploffingen maken voor het bedrijf niet te zeer hinderlijk is. Op den volgenden dag reed ik naar Gouda, ten einde de verbeteringen te bezigtigen, die Rijnland aldaar bezig is te maken in zijne toevoerkanalen en bemalingswerktuigen. Ik zag met genoegen de verbetering in de stedelijke riolen gemaakt die thans niet langer het spuiwater nutteloos laten wegloopen, maar dit doen ten nutte der schuttingen in de sluis der stad. De bruggen over den Singel zijn nog niet geheel gereed het geen ik vernam dat ten deele aan eenen gebrekkigen aannemer is te wijten. Moge dit nu eenigzins hinderlijk'zijn voor door- togt van voetgangers en rijtuigen, in het bezwaar van belem- mering van den waterloop is bereids voorzien, en het verhang, vroeger zoo beduidend is, naar ik vernam, belangrijk minder. Men zegt dat er eene vergissing bestaat omtrent de wijdte van eenige bruggen, die naauwer zouden zijn dan de sluis; wat hiervau is, kon ik niet regt gewaar worden; ik heb Groote Letters worden naar hare plaatsruimte berekend. daaromtrent wel inlichtingen gevraagd, maar heb die tot hiertoe nog niet ontvangen. Van hier wandelde ik naar de sluis door Reuvens gebouwd, die den IJssel afsluit; ik zag hare waaijerdeuren werken en herhaaldelijk schepen de sluis passeren; hierbij scheen het mij dat de sluis te kort is: een Keulenaar van gewone lengte~kan door deze sluis niet varentenzij die geheel open zijdit is jammer, daar dergelijke getijsluizen zeer veel oponthoud ver- oorzaken. Met genoegen zag ik de vroegere uiterwaardenthans in geregelde weilanden herschapen, en het trekpad dat thans binnen de sluis de vaart gemakkelijk maakt, die in den buiten-IJssel zeer treurig is. Het is zeer jammer dat deze zelfde sluis niet in stede van op deze plaats te Krimpen is gemaaktzoo als door de inge- nieurs Conrad, Reuvens en Stieltjes 113 is verlangd, d"an zouden zoowel de stoomgemalen te Gouda als die van den Zuidplas veel meer nuttige werking hebben dan thans. Hoe eer men tot deze afsluiting overgaat hoe beter; is er tegen- werking van steenbakkersmen moet die trachten te o"ver- winnen; mosen zij iets verliezen in klei-aanvoer, de uiter waarden worden door eene afsluiting blijkbaar beter. Men zal dan echter te Krimpen sluizen moeten plaatsen van veel grooter afmetingenen zeer wijs doen om op de aldus ver- beterde rivier de IJssel een krachtig stoomgemaal te zetten hetgeen dan vooral de heemraadschappen en polders bij hoogen stand van buitenwater op de Maas groote uitkomst zou geven. Thans is het stoomgemaal aan de Gouwe, hoewel door Rijnland betaald voor Rijnland veelal nutteloos, zooals reeds in het rapport der ingenieurs is aangetoond. Als het buitenwater zeer hoog is, kan het werktuig niet malen, daar de schepraderen het water niet tegen alle boezem standen van den IJssel vermogen op te voeren; zeer teregt is dan ook door de vereenigde vergadering (tengevolge van" het voorstel der ingenieurs), besloten de schepraderen" in pomp- raderen te veranderen. Dit zal echter niet genoeg helpen, indien er eene magt blijft bestaan, die dit werktuig op ongeschikte tijden kan doe"n stilstaan. Op den dag van mijn bezoek (16 December 1870) stond het werktuig stil; op mijne vraag waarom dit het geval was, werd mij geantwoord: dat de Gouwe op peil was. Toen ik opmerkte dat dan echter het water uit het noorden van Rijnland (zijnen grooten boezem, die op dat oosenblik te hoog was) konde worden weggemalen, was het antwoord, dat men dan niet voort konde werken aan eenige schoeijingen aan pol ders op de Gouwe die reparatie behoefden. Dit is in mijne oogen geene reden om met malen op te houden; de polder, die zijne schoeijingen niet in den zomer maakt, rooet s winters dan maar last lijden; men mag een geheel hoogheemraadschap niet laten verdrinken om de nalatig- heid van eenen enkelen polder. Het geheele hoogheemraad schap betaalt de lasten, het geheele hoogheemraadschap moet dus deelen in de voordeelen. Het stoomgemaal te Gouda heeft een cylinder, die te lang is en daardoor sleept. Het hoogheemraadschap zal wijs doen om tydens de schepraderen veranderd wordentevens de stang van den piston te laten verlengenen dien zelfs nog van achteren door eene slijde of andere inrigting te doen steunen. Toen ik den volgenden dag aan het stoomgemaal van den Zuidplas kwam hetwelk van eeDen vijzel in een scheprad met kromme 9choepen van Korevaar was veranderd, en dit juist dien dag zoude beproefd wordenhoorde ik met veel genoegen van de aldaar aanwezige hoofdingelanden van Rijn land, dat werkelijk, in de vergadering van den vorigen dag, besloten was tot verandering van de schepraderen te Gouda in pompraderen. Dit zal de gelegenheid geven de werking van het scheprad met kromme schoepen van Korevaar te vergelijken met het pomprad van Overmars; beide dan toch zullen moeten op- werken tegen dezelfde rivier den IJssel; wel zullen het stoom- vermogen en de hoogte van opbrengst aanmerkelijk verschillen, maar b. v. de tasting en het overmalen zullen bij beiden kunnen worden gadegeslagendoor dezelfde waarnemers op slechts korte tijdstippen verschil; en de overige geschillen zijn voor berekeningen vatbaar. Mat de werking der nieuwe kromme schepraderen betreft, het was onmogelijk daarover heden een oordeel te vellen. Het was alleen mogelijk te zien dat bet stoomwerkiuig (door de heeren Stork te Hengelo, onder de leiding van hunneD directeur Parmentier, gemaakt), uitmunteDd werkte; de schepraderen, zoo kolossaalals waarschijulijk nog nimmer ergens ter wereld vervaardigd zijn, en die ware meesterstukken van constructie rnogen genoemd worden, draaiden heden rond zonder eenige nuttige werking te kunnen doen. Ten gevolge van het ingebreke zijn van den aannemer der gebouwen en dijken, was het ondergemaal, dat een scheprad V

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 1