A <1 ver I essi iiiii. rosTkA.vrooiv Tweed e Voord r ach t5 Tweede floutverkoopiaig - 207 - Politlek Overzig'f. C^emeng-de Berigten. 4. R1VOLaan het lioofddorp. Eiken- en Berken-lSakhout te H a a r 1 e in in e r in e e r. 23 29 Dec. REGTSZAKEN. op Vrijtla"' 6 Januari, 's avonds ten 7/2 ure, De NIEUWE POST WET treedt met 1 Januarij 1871 in werking. bet hek wordt opengezet, de dieren bun natuurdrift zullen volgen en hun beklag maken aan de deur van hunnen meester Geenszins dweep ik met de ziekelijke liefde, waar die aan den dag komt in de maatschappij tot bescherming van dieren. Het beginsel behaagt mijde uiterste gevolgtrekking stuit mij; maar toeh waar zoo gehandeld wordt, in strijd met den geheelen stand, die praktiseb het veehouden beban- delt, ontstaat regt tot navraag en beoordeelingeven goed als' bij ieder, die aan den weg timmert. Bij informatie over de redenen en omstandigheden vernam ik, dat die koeijen behooren aan eene zeer rijke partiknliere, die land en hooi en beste stallen bezit, en dus niet om buiten- gewone omstandigheden genoodzaakt is ongewoon te handelen. Mijn zegsman voegde er bij, dat hij verondersteldedat het zuiver financiele berekening zon wezenmaar dat hij toch ook van oordeel was, dat het op geldelijk zelfbedrog zou uit- loopen; dat de zuinigheid de wijsheid wel zou bedriegen. Ik ben geen veehouder en sta als zoodanig buiten het ge- ding; maar heb wel eens wat gelezen en geleerd van stofwis- seling, van het verband der voedingsmiddelen tot de zuivel- opbrengst en tot de vorming van vleesch en vet. Op grond daarvan meen ik dat mijn zegsman gelijk had, en wil dit gevoelen staven; altijd onder verbetering en teregtwijzing, wanneer ik dwaal. In dit geval zijn het melkkoeijen het konden ook vetwei- ders zijn of jong vee. In alien geval verwaeht men den groei en de ontwikkeling hetzij in vlee9ch of vet of melk. Het vet, in de zomerweide gevormd zou in den winter een voorraadsehuur zijn om de koude te verdragen en het verlies van warmte te herstellen. Bij de ademhaling wordt het vet verbrand en deelt aan het bloed de noodige warmte mede om in het ligchaam te ver- spreiden. Hoe meer het verlies aan warmte wordt voorkomenhoe meer vet er wordt gespaard en hoe meer vet er gespaard wordt, hoe vetter het slagtbeest zal wezen en hoe meer boter de melk geeft. Omgekeerd, hoe meer uitwendige koude door het vetgebruik in het ligchaam met de ademhaling moet worden opgewogen, hoe minder vet er in het ligchaam van het beest blijft, en hoe minder vet het slagtbeest oplevert, hoe minder boter de melk zal geven. Kan nu echter die mindere opbrengst van melk of vet worden vergoeddoor dat het gras op het weideland minder kost dan het hooi in den sta I gevoederd, dan zou die geldberekening mogelijk (des echter neen) in het voordeel zijn van de betrokken rijke partikuliere en dan heeft zij alleen gelijk, en al die andere onwetende landbouwers, alias boeren en boerinnenweten te gader niet zooveel, als onze rijke partikuliere geheel alleen. Yeredeling van het ras tot vetvorming of melkge'ving is dan eene utopie, even goed bij de dieren als bij de menschen; want loopen wij slechts zonder kleederen, dan schaft de natuur raad, en wij ontvangen, als van zelve, een huid zoo dik en zoo bezet met eene warme vacht, als men maar van eene koe kan denken. Gehard tegen buitenlucht en buitenweer, tegen vocht, tegen dag en nacht, zou de mensch even goed op de proef worden gesteld en als onze rijke partikuliere zich daaraan zou willen wagen, dan zou het probleem opgelost zijn, hoe een mensch ^an ontaarden in een wilde en eeu huisdier in een wild beest. Vergeef mijheer redacteur dat tegen het misbruik van regt van eigendom bij mij het sarcasme opwelt. In de stellige overtuiging, dat hier het menscbelijk gevoel wordt getrotseerd, gevoel ik het regt te protesteren tegen zoo- dam'ge heerschappij van den mensch over het dier. ZuidhornDecember IS70. B.V Het jaar spoedt ten einde, doch van het naderend einde des oorlogs is niets te bespeuren. Integendeelevenmin als de krijsrslieden zich door aanhoudende regenvlajren en door den doorweekten grond lieten terughouden van het voortzetten der operation laten zij zich door de felle koude door den snerpenden wind en den gladden bodem in hunne verrigtingen belemmeren. Fel wordt nog gestreden, de verbitteringde haat tusschen Franschen en Duitschers neemt veeleer toe dan af. Ontberingen, waarvan wij in onzen kalmen vredestoestand naauw een denkbeeld kunnen vorrnen, worden doorstaan ook aan ijselijkhedenwaarvan de mensch gruwt, raakt men ge- woonnaar het schijnt, en ofschoon de wensch, het verlan- gen, de begeerte naar vrede zich luide en krachtig openbaart, wordt de stem gesmoord door de „gebiedende noodzakelijkheid" nog geen vrede te sluiten. Gebiedende noodzakelijkheid: voor Duitschlandomdat het einddoel van den krijg nog niet is bereikten de vijanddien het bestrijdt na door hem uitgedaagd te zijn, niets weten wil van voorwaardenwaarop het voeren van onderhandelingen mogelijk zou kunnen zijn; voor Frankrijkomdat de republiek er aan hecht het be- wijs te leveren dat zij meer vermag dan het keizerrijk. Dwaze verbeelding! want kan nog getwijfeld worden aan de einde- lijke volkomene zege der Duitschers, aan den val van Parijs! Kapitulatie met of zonder bombardementde eerste maand van het niguwe jaar zal nietverloopen zonder dat dit groote wereld- historische feit opgeteekend worde. Maar als de hoofdstad in s vijands rnagt is, zal dan de oorlog ophouden? Ja, naar het oordeel der bezadigdender verstandigen neen, naar het ge voelen van de dolzinnige republiekeinsche volksopruijersvan de misdadige sociaal-demokraten die in Parijs zelf, maar vooral in het zuiden des lands, door hunne woelingen, den toestand van het gemeentrbest in zoo hooge mate verergeren. Na het Loire-leger was het Noorder-leger aan de beurt om door de Duitschers zoo goed als onschadelijk gemaakt te worden. Het eng ingesloten Parijs heeft van beide kanten geen hulp te verwachten. Pours, de stad die eenigen tijd de zetel van een deel der regering is geweest, kan elk oogenblik door de Duit schers genomen worden die zich er reeds van zouderi hebben meester gemaakt, indien dit met de strategische plannen der bestuurders van den veldtogt ware overeengekomen. Bordeaux geniet thans na Tours de eer de hulp-hoofdstad der republiek te zijn; daar regeert Gambetta met een ijver eener betere zaak waardig, als diktator het land. Hij bevindt zich echter niet voortdurend in die stad, maar heeft Lyon en eenige malen het leger bezocht. Yerblindheidvalsch begrip van eer, zelfzucht, weehhouden hem echter de reddeloosheid van het land in te zien. Hopen wij dat met den aauvang des jaars eene verandering moge komen in den toestand, en aan Frank rijk en Duitschland de rust geschonken moge worden uoodig om te herademen en om middelen te beramen tot het heelen zoo mogelijk! van de tallooze vyonden door den oorlog gestagen. In den namiddag van den 24 dezer is J. K.wonende te Buiksloot van beroep zeevarende te Zaandam door het ijs geraakt en verdronken. De ongelukkige die zijne familie had bezochtwerd op de terugreis door zijn ouden vader een gedeelte van den weg vergezelden alvorens deze zijne woning weder had bereikt, werd reeds de ramp van zijnen zoon door hem vernomen. Niet minder dan 38 personen solliciteeren naar de betrekking van archivarius van Kampen, met eene jaarwedde van 1200. De Kaapscbe berigten gewagen steeds van rijke vondsten in de dia- mantgroeven. De bevolking die zich met het delven bezig houdtis tot 15,000 aangegroeid en beslaat een terrein van 33 uren. Een man zou twee diamanten ter waarde van ruim 14£ ton gouds (nederl.)gevonden hebben. Een ander had eene partij diamanten gedolven, die 18 ton gouds waard zijn en wnaronder een 9teen van 105 karaat. In de Kaapstad was een diamant van 88 karaat ter bezigtiging gesteld. Daarentegen waren ook vele personen, die gemeend badden scbatten te zullen vindengenoodzaakt geweest huiswaarts te keeren en moesten groote ontberingen lijden. Blijkens de laatste opgaven was bet aantal Fransche krijgsgevangenen op 30 November 10,067 officieren en 303,842 onder-officieren en man- schappen. Dit zijn echter alleen de ongekwctsten de opgaven betreffende de gewonde gevangenen, die in de lazareths verpleegd worden, moet nog volgen Alleen op Pruissisch grondgebied zijn 8526 officieren en 231,465 onder-officieren en manscbappen geinterneerd. Den 19 dezer is in bet Salisbury-hfitel te Londen eene openbare meeting gehouden gepresideerd door lord Vernon voorzitter der Konink- lijke Maatschappij van Landbouw, en waarin besloten werd een Comite te benoemen dat gelden zal bijeenbrcngen, ten einde kosteloos de noodlijdende landbouwers in Frankrijk van koren en andere zaden te voorzien en zop doende een anders onvermijdelijken hongersnood te voorkomen. De voor zitter sprak zijn vertrouwen uit, dat zij, op wier weldadigheid een beroep gedaan zou worden dezelfde weldadigheid, welke men van hen verwachtte, zouden aan den dag leggen indien er in Duitschland nood beerschte. Staande de bijeenkomst werden reeds vele toezeggingen gedaan, o. a. vier van f 1200 en een van 1000 en even zooveel elke maand gedurende den tijd dat er in Frankrijk nood zal heerschen. Een der aanwezigen heeft zijn gewigt in graan toegezegdzijndenaar zijne verklaring136 pond. Dk. Scbuit Dzn.te Hensbroek, betuigt in de Purm. Courant zijn harteiijken dank aan zijnen burgemeester, de wethouders, de leden van den raad, den voorzitter en de leden van bet polderbestuur, heeren kerkvoogden en notabelen, en ook aan al zijne medeburgersvoor de zoo ruimschoots ondervondene belangstelling bij gelegenheid van de viering zijner 25-jarige betrekking alsveldwachter en bode der gemeente en van den polder. Uit Ambt-Vollenhove meldt men dat twee broeders, de een oud 18 en de ander oud 20 jaren in een kolk aan den binnenkant van den zee- dijk verdronken zijn de een was op schaatsende ander terwijl hij zijn broeder wilde redden. De fabriekant Sigl, te Weenen, heeft ter gelegenheid van de vol- tooijing van de duizendste locomotief, in zijn etablissement vervaardigd, fl. 10,000 aan den burgemeester aldaar gegeven, met bestemming voor den aanleg van den eersten kindertuin in die stad. Te Brockley "Whine, een station op den noord-oostelijken spoorweg, vergiste de beambte, die met het verschuiven der lijnen belast was, zich, zoodat een steenkolentreindie een reizigers-sneltrein vlak bij het station passeren moest, er regt tegen aan stoomde, en vijf reizigers gedood en twintig gewond werden. De man, het ongeluk ziende, sprong over de heining en is nog niet gevonden. Hij was een geoefend beambte en lang in dienst bij de spoorwegmaatschappij. De kondukteur van den sneltrein werd zoo verminkt, dat hij spoedig stierf; de stoker is zwaar gewond. De machinist en de stoker van den steenkolentrein redden zich door er af te springen. De rattenhal. Reeds hebben wij gemeld hoe te Parijs ratten worden gegeten en de jagt op dit wildbraad in de riolen in vollen gang is. Het Paris-Journal geeft de volgende bijzonderheden over den handel in dit gedierte //Een der meest gerenommeerde restaurateurs heeft het middel gevonden om uit die knagers een lekker sehoteltje te bereidenhij maakt ze voor de tafel gereed met bebulp van champagne en magt van kruiderijen. Hij kan ter naauwernood aan alle bestellingen voldoen, en thans is bet waarlijk chic^ ratten te eten'. De markt dezer beesijes wordt gebonden op bet plein voor het stadhuis. Zie hier op welke wijze men ze aan den man, den kooper, brengtDe ratten zijn in eene ruime kooi, en men kan uit den hoop kiezen welk voorwerp men veriangt; met behnlp van een klein stokje weet de koopman het aangewezene dier te doen overgaan in een andere kooi, waar het zich dan alleen bevindtdan komt een bulbond, de ldeine kooi wordt even geschud, de rat ontsnapt, maar wordt .onmid- dellijk geraakt door de stevige pooten van den bond die hem 1am slaat en hem allerfatsoenlijkst neerlegt voor de voeten des koopers. Een rat kost 60 centimes: men ziet, het is een tamelijke prijs. Indien de Parij- zenaar zijnen afkeer kan overwinnen, hebben wij ten minste nog 14 dagen versch vleesch vanratten. Onze goede stad, acht men, wordt door meer dan 20 millioen ratten bewoond." Voor de regtbank te Rotterdam is eene zaak bebandeld die op het talrijk aanwezige publiek een diepen indruk maakte. Het betrof een orgeldraaijerzekeren van der Haar, 22 jaar oud, die aangeklaasjd werd van zijn vierjarig dochtertje met een rotting op verregaande wijze te hebben misbandeld. Be- klaagde woonde destijds in de Langelijnstraatwaar de buren dikwijls moesten booren hoe hij het meisje sloeg, en dit op erbaimelijke wijze schreeuwde, hetgeeri op 24 Oktober jl. zoo hevig was, dat daarvan aangifte bij de politie werd gedaan. De chirurgijndie het kind destijds onderzochtnu als des- kundige gehoord, deelde mede, dat het kind ontelbare striemen op het lijf had, bijna zonder tusschenruiinte; over Bet geheele lijf en aangezigt zag het blaauw, paars en rood, terwijl er op verschillende plaatsen bloeduitstorting onder de huid had plaats gehad. Ook meende hij uit het aanwezig zijn van oude en versche wonden te mogen opmaken dat de mishandclingen meermalen waren geschied. De kommissaris van politie, die dit bevestigt, voegt er bij, dat het afgrijselijk was om aan te zien. Ilrie buurvrouwenals getuigen gehoord, beschrijven eveneens hoe zij oor- en ooirgetuigen van de mishandelirigen zijn geweest, die veelal voorvielen wanneer het meisje weigerde te bidden, wat haar door hare moeder met vloeken werd voor- gezegd. Ook deze laatste schijnt aan de mishandelingen ijverig deel te hebhen genomen. Een der vrouwen had de beklaagde hooren uitroepen„als zij niet wil vragenzal ik haar door! laten hongeren." Het kind was echter te zwak en te bevreesd om de ouders zoodanig aan te spreken als dezen verlangden. De eerste buurvrouw vooral was zeer verontwaardigd over bet gedrag der ouders Hoewel moeder van lien kinderen en met het verkoopen van schuurgoed in haar onderhoud moeten- de voorzien, heeft zij het kind tot zich genomen en wil het, ondanks hare behoefte, grootbrengen. De bekl. erkent de laatste mishandelingde vorige, zegt hij, waren niet van zul- ken hevigen aard „Ik werd driftig," zeide hij, „omdat het kind zich niet behoorlijk gedroeg; dan kende mtjne woede geen grenzen en was ik mij zelf geen meester, maar mijn vrouw had zich als een regtgeaarde moeder daartegen moeten verzetteu waarop de voorzitter aanmerkte, dat hij zich niet als een ontaarde vader moest gedragen. De heer officier wraakte zeer zijne handelwijze en de onmenschelijke mishande lingen, die hij zijn kind deed ondergaau; hoezeer anders ge- neigd verzachtende omstandigheden in aanmerking te nemen wanneer daarloe aanleiding hestaat, achtte hij het wenschelijk, dat dezen bekl. de zwaarste straf opgelegd wierde, die tegen het misdrijf is bedreigd, en rekwireerde mitsdien de veroor- deeling tot eene gevangenisstraf van twee'jaren en eene boete van f 60. De bekl. woonde sedert te Utrecht, daar de verontwaardi- ging zich dermate tegen hem verhief, dat het hem niet raad- zanm scheen die te braveren, en ook omdat de permissie, die. hij als orgeldraaijer van de politie had na het gebeurde werd ingetrokken. Overeenkorastig hovengenoemden eisch heeft de Reglbank hem dan ook den 2 2 dezer daartoe veroordeeld. De Kinderen en Behuwd-Kinderen van wijlen den Heer J. KITS NIEUWENKAMP, Wedu vvuaar van Vrouwe LOBE'l'TA JOHANNA RUIJSbetuigen hunnen opregten DANK voor de vele bewijzen van deelneming, hun be- toond bij het overlijden van hunnen geliefden Vader en Zuster. ten voordeele van het Nederlandsch Zendeling-Genootschap IN HET LOKAAL VAN LIJST TER INTEEKEN1NG, a 1 de Persoon, voor de dl'ie nog te houden Voordrachtenaan hovengenoemd Lokaal voorhanden. Toegangsprijs voor elke Voordraeht afzonderlijk 50 Cents. op het Laudgoed „VEENENBURG", onder IAsse op Dingsdag den 10 January 1871, des morgens ten 10 ure, van: Eene aanzienlijke Partij zwaar staande op Struik, en 100 Stuks opgaande I'OPELEN- BOOMEN. Alles gemakkelijk te water en te land te vervoeren. BETAALDAG 25 Julij 1871. Voor GEFRANKEERDE BRIEVEN, tot een gewigt van 15 grammen ingesloten, onverschillig voor welk gedeelte van het Rijk, is 5 Cent port verschuldigd; boven 15 gram tot 50 gram 10 Cent; boven 50 gram lot 100 gram 15 Cent; boven 100 gram tot 150 gram 20 Cent; boven 150 gram tot 200 gram 25 Cent; voorts tot 300 gram 30 Cent; tot 400 gram 35 Cent; tot 500 gram 40 Cent; voor elke 250 gram daarboven 5 Cent. ONGEERANKEERDE BRIEVEN zijnonverschillig hun gewigt, aan een verhoogd port van 5 Cent ouderworpen. AANGETEEKENDE BRIEVEN worden niet aangenomen dan bij vooruitbetaling van port, benevens 10 Cent voor Aanteekenuxld. Voor DAG- en WEEKBLADEN is verschuldigd een vooruit te betalen port van l/2 Cent tot een gewigt van 25 gram of daar beneden voor elk exemplaar; boven 25 gram is 1 Cent per exemplaar te voldoen. VERDERE GEDRUKTE STUKKEN, bij vooruitbetaling te voldoen, 1 Cent voor elke 20 gram of gedeelte van 20 gr. boven 400 gram 2 Centen voor elke 100 gram meer, moeten onder sehuifband verzonden worden. De verzending in omslagen of enveloppen wordt als zoodanig niet toegelaten en in dat geval het port als gewone brieven toegepast. MONSTERS of STALEN van KOOPWAREN, zonder brief, 3 Cents voor elke 40 gram of gedeelte van 40 grammede bij vooruitbetaling. POSTZEGELS, ter fraokering van Brieven, Drukwerken en Monsterszijn op de gewone uren ten Postkantore of door tusschenkomst der Postboden te bekomen. De Stukken, daarvan voldoende voorzien, kunnen in de Postbussen gesto- ken worden, voor zooverre hunne afmetingen zulks toelaten. De Postzegels zijn op de boven-linkerzijde der Brieven en andere Stukken vast te hechten. BRIEEKAARTEN zijn tegen betaling van 3 Cent te beko men en kunnen, van een adres op de bovenzijde voorzien, op de keerzijde beschreven wordennaar verkiezing al of niet oriderteekend. Deze kunnen ook in de Postbussen worden gestoken. Naar DuitschlandOostenrijk en Zwitserland kunnen mede Briefkaarten worden verzonden, doch daarvoor kunnen die voor het Binnenland niet worden gebruikt, maar zijn ten Postkantore andere formulieren verkrijgbaar, tegen /2 Cent buiten het port als voor gewone Brieven; vooruit betaling is verpligtend. POSTV1ISSELS zijn te verkrijgen tegen een regt van 5 Cents voor elke te storten f 12.50 of gedeelten van f 12.50. Voor meer uitvoerige Inlichtingen vervoege men zich ten Postkantore boven vermeld. De Directeur H. A. VAN FOREEST.

Weekblad van Haarlemmermeer | 1870 | | pagina 3