Advertentien. Haarlemmermeer. VEIiKOOPIIVG VEENLAND, E. van den BOSCH, te Goes. Haarlemmermeer-Polder. Eene 110 EVE, Bouw- en Weilanden, Z A A 1 - L 1J IV Z A A 1). Amsterdamsche K anaal-Maatschappij teg'emvoordige Pacliters vergund wordt om nu reeds het RIET te mogen afsnijden, staande op den Rliiideu Berm van den Ringdijk om den Haarlemmermeerpolder. Op Donderdag den 26 Januarij 1871, bij opbod, en op Donderdag den 2 Februarij 1871, bij afslag, telkens des morgens ten 11 ure, zullen in het Logement .,DE WITTE ZWAAN", te Lisse in het openbaar worden verkocht: Diverse Perceelen de eerste rid over de baan heen en weder gedaan, waarop onmiddellijk de tweede strijd door bet aanblijvend aantal liefbebbers begonnen werd. Op de tribune bevond zich bet muziekkorps van den beer Stutterheim, dat bijna onafgebroken werkzaam was. Zoowel op het ijs als op den Buiten- singel en de Schans waren duizenden toescbouwers vereenigd. C'irca 5 ure in den namiddag waren de wedstrijden afgeloopen. De prijs, 150, werd behaald door A. de Groot, van Akkrum (Friesland)de premie, 50, door N. Vulsma, van Harlingen, wonende tc Amsterdam. De vijf laatst aange- bleven rijders, aan wie elk 5 werd toegekend, waren J. Beute, van BlokzijlJ. Breebaart, van KoehomJ. de Jong, van BozumF. Pontier, van Harlingen, te Amsterdam wonende; en R. Hendriks, van Amsterdam. De voortreffelijkste orde heerscbte en men heeft geenerlei ongeluk te be- trenren. Van Arum wordt als eene bijzonderbeid gemeld, dat de wed. S. P. van der Meulen op 80-jarigen leeftijd lust gevoelde om eens een toertje op scbaatsen te doen en dit zoo goed er afbragt, dat alien zicb over haar ilink rijden verwonderden en zij zelve verklaarde geen last er van te hebben. Door het vallende water en het dientengertdge inzakken van het ijs, te Dalfsen, hebben eenige dames, door bet breken van bet ijs een koud bad genomen, hetwelk haar, hoe friseh ook, evenwel een kleinen schrik veroorzaakte. Een heer in de nabijheid had het genoegen alien uit dezen toestand te verlossen. De volgende cijfers toonen aan, dat de Pruissen hunne veroveringen duur betalen. In Hannover zijn bij de bevoegde autoriteit aangegeven 28,600 weduwen met 52,412 weezen; in Westfalen 13,110 weduwen met 29,973 weezen; in Oost-Pruissen 16,319 weduwen met 29,428 weezen; in de Hanzesteden 8312 weduwen met 11,715 weezen. Deze cijfers, die overigens slechts enkele provincien betreffen, zijn nog gebeel onvolledig, daar zij slechts betrekking hebben op de gezinnen, die aan de regering en de gemeenten onderstand gevraagd hebben. Eene engelsche dame, die haren naam onbekend wenscht te doen blijven, heeft een groot gouden kruis met daarbij behoorende halsketen doen vervaardigen, bestcmd voor de moeder of de vrouw van den pruissi- schen officier, door wien het eerste vijandelijke stuk geschut in dezen oorlog veroverd is. Zij heeft dit herinneringsteeken aan de kroonprinses van Pruissen gezonden, en deze zal het aan de moeder van den nog ongebuw- den luitenant Brandenburg doen toekomen, die het eerste fransche kanon bij Worth veroverde. Het kruis draagt ten opschrift: Eene engelsche vrouw aan den luitenant Brandenburg voor zijne dapperheid bij Worth." Den 26 December was het publiek, dat de voorstelling der beroemde koorddauseres Euphrosine Rost in den Circus Jtenz te Berlijn bijwoonde, getuige van een schrikkelijk tooneel. De kunstenares had op het hoog boven de kroonluchters over de geheele lengte van het circus gespannen koord de moeijelijkste evolutien met bewonderenswaardige vaardigheid uit- gevoerd, en van zulk eene vastheid blijk gegeven, dat men ook den luat- sten en gevaarlijksten toer, den togt over het koord met eene tweewielige velocipede, met meer genoegen dan bezorgdheid te gemoet zag. Bij de aankondiging dezer voorstellingen was er bijzonder op gedrukt, dat de anders gewone voorzorgmaatregelen bij zulk een velocipede-togt dezen keer niet genomen waren, wijl de artiste zeker was van hare zaak. Zij ging dau ook, vooruit, achteruit, hield stil, groette het pnbliek, en reed eindelijk allersnelst naar de tribune terug; het publiek applaudisseerde en juichte, tocn zij op eens het evenwigt verloor, met velocipede en balanceerstok naar beneden tuimelde, en in een ledige loge teregt kwam. Het gejuich was eensklaps in angst- en jammerkreten veranderd. De ontroeriug en ver- warring laten zich niet beschrijven. Een aantal dames in onmagt, gierende en gillende in alle tooneu. De ongelukkige danseres werd bewusteloos weggedragen. Zij schijnt op deu rand der loge te zijn neergekomen. Te Londen heeft een spoorweg-ongeluk, ten gevolge van het breken eener as, aan zeven menschen het leven gekost en ver-cheidenen werden meer of minder gewond. Ook zijn vele ongeluklcen gebeurd voor en gedu- rende de Kersdagen door roekeloosheid op het ijs, dat weder een aantal slagtoffers eischte. De ramp, die den heer Walter den dag vddr Kersmis trof, verwekt algemeen deelneming. Het gezin van den heer Walter, waaronder vier jongelingen en eenige jongere kinderen, bevond zich op een breeden en langen vijver voor het huis van zijn buiteugoed Beaumond in Berkshire. De heer Walter vergezelde de jongere kinderen. De drie oudste zonen reden schaatsen en de vierde vermaakte zich met een neefje op een stoel voort te schuiven. Eaatstgenoemden geraakten op dun ijs, dat eene diepte van Iwintig of dertig voet water besloeg, en waarin het watergevogelte zoo lang mogelijk eene wijkplaats gezocht had. De knaap en zijn neefje zonken door het ijs, en de oudste zoon van den heer Walter, een jongman van 25 jaren, zulks ziende, reed spoedig naar de plaats, legde zich voorover en greep de hand van zijnen broeder, doeh het ijs brak af en hij zelf viel mede in het water Een derde broeder volgde het voor- beeld van den oudsten, en viel op dezelfde wijze door het ijs, dat op nieuw brak, zoodat er nu vier personen in het water lagen. De vierde broeder reed toen in allerijl naar de boerderij en riep om hulp. Zijn geroep werd gehoord, en touwen bij de hand zijnde, zoo gelukte het drie der drenke- lingen te redden, doch de oudste zoon, John, die het eerst toegesneld was, verdronk, ofschoon hij een zeer geoefend zwemmer was. Men veronderstelt dat door de koude van het water het bloed plotseling naar het hoofd steeg; iets wat meermalen geschiedde in gevallen die aan kramp toegeschreven werden. De dood van den jongen Walter is te smartelijker, daar hij eesrt Donderdag te voren te huis gekonjen was van de grootste reis die een jong mensch van middelen thans ouderneemt. Hij was door de Oostzee naar St.-Petersburg gereisd, verder door JRusland en den Kaukasus naar Konstantinopel en het Heilige Land, van daar door het kanaal van Suez en de Roode zee naar Indie, alwaar hij de voornaamste steden van het Indische Rijk bezocht. Na in Aastralie te zijn geweest, trok hij over China en Japan naar het Noord-Amerikaansche vasteland en reisde van het westelijk gedeelte^ der Vereenigde staten naar het oostelijke. Hij werd eenige^ dagen voor Kerstijd te huis verwacht en kwam Donderdag voor Kerstijd gezond en wel van eene zoo langdurige en verre reis, waaraan niet weinig gevaren verbonden zijn, terug. Zaturdag daaropvolgende, nog geen tweemaal vier-en-twintig uren na zijne terugkomst, verloor de veel- belovende jongeling het leven iu den vijver vddr zijne ouderlijke woning. Het bedwingen van Parijs door honger is geen nieuwe verschijning in de geschiedenis. Toen koning Hendrik IV in het jaar 1590 voor Parijs lag, schrijft de Thou in zijne geschiedenis//Inderdaad was de angst dezer stad tot het uiterste gekomen. Het gebrek aan levensmiddelen had niet alleen de inwoners, maar ook de hulptroepen zoodanig verzwakt, dat zij niet meer in staat waren zich te verdedigen. Men wist te Parijs niet meer wat vleesch was, eu het leger kon zich nog alleen met bladen en wortelen voeden die zij tusschen de steenen uittrokken. Op de opehbare pleinen en aan de hoeken der straten stonden lcetels, waarin het eenige voedingsmiddel, havergort, gekookt werd. De vreeselijkste ziekten braken uit. Binnen drie maanden stierven ruim 12,000 menschen. In de straten hoorde men het rogchelen der stervenden, eu de zuchten der verhoneerenden Brood was er niet meer; alle honden werden opgevangen en gegeten, het- geen vooral de Duitschers, die men voor dierenbeschermers hield een van natuur wild volk deden. Ouders ateu hunne kinderen en eindelijk werd op raad van den spaanschen gezaut, brood uit gemalen beenderen en schedels der dooden gebakken, dat men echter spoedig weder moest nala- teu, daar de lieden, die daarvan gegeten hadden, ellendig stierven." Uit Reuswoude schrijft men aan het U. J)..- //Weinigen hebben zeker na hun sterven met zooveel wederwaardigheden te kampeu gehad, als een doode, die hier dezer dagen is begraven. Het was een behoeftige grijs- aard, die door de veenendaalsche diakonie bij een daglooner onder Reus woude besteed was. Hij is in het begin der vorige week op een der wegeu in deze gemeente door de koude bevangen geworden, en hoewel hij niet dood was, toeh kort daarna overleden. Zijn kostbaas gaf hiervan te Vee- nendaal kennis en sprak met een der diakenen dag en uur af, waarop hij met het lijk aan het kerkhof zou zijn. Een der buren reed'het lijk een uur ver naar de laatste rustplaats; vier dragers volgden. Op de plaats der bestemming gekomen, vond men het hek gesloteu en niets gereed ge- maakt. Toen men daarover den vroeger gesproken diaken onderhield, kreeg men kontra-order het lijk moest na twee uren oponthoud weer mee«-eno- men worden naar zijn vroeger kosthuis en is daags daarna hier begraven." Te 's Gravenhage is een treurig ongeval voorgevalleuEen 13-jarig meisje liep ter bekorting, daar zij eene boodschap had te verrigten op den Zwarten Weg, over het ijs. Het had eenigzins gesneeuwd, waardoor alles helder en vlak was. Daardoor ontwaarde de ongelukkige niet dat zij over eene bijt ging, waarin zij dadelijk doorzakte. Spoedig heeft een man in de nabijheid, die haar op het ijs miste, hulp verleend en haar uit het water gehaald. Zij werd op alle mogelijke wijzen verpleegd, maar het was helaas te laat; de schrik en koude scbenen het kind bevangen te hebben. Hare ouders, wier betrekking hen in den sehouwburg riep en die zich daar bevonden, werden huiswsarts ontboden om de treurmare te vernemen. Be waarheid is eeuvng. De waarheid is eeuwig onverauderlijk, maar zij wordt niet door alien en te alien tijde erkend. Nogtans geene eeuw zoo donker, of zij levert heldere koppen, die haar kunnen vatten. vVrije handell" schijnt eene leus onzes tijds te zijn. Maar ook in vorige eeuwen werd dat denkbeeld begrepen. Onder Lodewijk XIV was er een tijdperk, waarin handel en nijverheid ten zeerste gedrukt en verlamd wareu. De Regering beproefde vele middelen om dezen vermogendsten hefboom der Staatsmachine van zijne verlamming te herstellen en weder tot geregelde werking te brengenhet eene verbodstelsel verving het anderemaar het hielp niets; veeleer werd de toestand nog steeds meer bedenkelijk. Nu riep de Koning uit alle hoeken afgevaardigden van den handelstand te zamen, tot beraming van een grooten doeltreffenden maatregel. Na eene welover- dachte rede des Konings, waarbij de vergaderden tot rijp beraad en wijs overleg werden aangemaand, verhief zich een eenvoudig man, niet groot van statuur, en hij sprak: //Sire! het eeuige middel, om en ons en den Staat te helpen, bestaat hierin Laissez-nous fairel" Het was Roger de Rillers, handelaar te Bordeaux. Het Dagblad meldt//Van onderscheidene zijden wordt ons gevraagd of de brief kaarten in de bnssen voor de gewone brieven, dan wel in die voor drukwerken, gestoken moeten worden. In antwoord hierop zij gezegd, dat ze in de bussen voor de brieven moeten worden geworpen." De Volksvriend behelst het volgende //Jeneverrampen in 1870: 93 gevallen van gevangenneming en veroordeeling11 van moord en man slag 113 van verwonding en mishandeling en 62 zelfinoorden. Alleen uit de in dit blad opgenomen voorvallen verzameld." In het jaar 1870 zijn te Haarlem geboren: 592 kinderen van het mannelijk en 561 van het vrouwelijk geslacht; dus te zamen 1153 kinderen. Onder dit aantal zijn 64 kinderen, die in onecht geboren zijn, benevens 30 tweelinggeboorten. Daarentegen zijn hieronder niet begrepen de geboorten van 56 kinderen, die-als levenloos zijn aangegeven. Overleden zijn 424 mannen en 388 vrouvvendus te zamen 812 personen. Het aantal voltrokkeu huwelijken bedraagt 241. Er hebben zich in deze gemeente gevestigd 943 mannen en 1074 vrouwen, te zamen 2017 personen, en haar metterwoon verlaten 748 mannen en 919 vrouwen, in het geheel 1667 personen. Daar de uitkomsten der volkstelling van 1 December 1869 voor zoo veel betreft de militairen en gevangenenvvelke op gezegden datum geacht konden worden in de gemeente woon- plaats te hebben, van wege de departementen Oorlog en Justi- tie nog niet openbaar zijn gemaakt, kan het juiste cijfer der bevolking op 31 December 1870 te Haarlem niet worden vermeld. In de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude zijn in 1870 geboren 30 jongens en 23 meisjes, te zamen 53 kin deren, waaronder 1 tweeling; overleden 15 mannen en 13 vrouwen, te zamen 28 personen; levenloos aangegeven 3 jon gens en 3 meisjes; voltrokken 10 huwelijken. In die ge meente hebben zich gevestigd 51 mannen en 63 vrouwen; naar elders zijn vertrokken 5 0 mannen en 61 vrouwen. De bevolking bestond op 1 Januarij 1871 uit 755 mannen en 714 vrouwen. Aangaande de werken der Amsterdamsche Kanaalmaatschappij wordt ons het volgende medegedeeld Het werk werd in November voortgezet met 1460 tot 1340 arbeiders, 15 tot 23 paarden, 4 stoombaggervaartuigen, 8 lokomo- tieven, 216 wagens, 3 sleepstoombooten, 68 groote zandsehouwen, 13 kleinere schouwen en 4 stoompompwerktuigen. Bovendien 4 afzonderlijke ploegen, te zamen 50 werklieden, bij nacht op de stoombaggervaartuigen. Noordzee-hoofden. In het geheel zijn: gemaakt 17,112 buiten- blokken (272 in November), bevattende 42,147 kub. meter (848 knb. meter in November), en 13,307 binnenblokken (302 in November), bevattende 41,010 kub. meter (932 kub. meter in November). Het Noorderhoofd was op het eind van November als volgt'door- getrokken Grondstorting van bazalt 780 meter buiten het duin. Bazaltlaag waterpas gevlakt tot 605 meter. Grondlaag van betonblokken tot 597.4 meter. Tweede laag blokken tot 596.8 derde Iaag tot 596.2, vierde laag tot 595.6, vijfde laag tot 590.0, zesde laag tot 583.2, eerste boven- laag tot 582.6 en tweede bovenof deklaag tot 582.0 meter. De drie bovenste lagen vorderden in November ieder 22 meter. De borstweringmuur op het Noorderhoofd werd gebragt op 529 meter lengte (24 in November.) Het Zuiderhoofd was op het eind van November als volgt door- getrokken Grondlaag van bazalt tot 625 meter buiten het duin (43 in November). Idem gevlakt tot 412 meter (7 in November). Grondlaag van blokken tot 401.3 meter, tweede laag blokken tot 397.8 meter, derde laag tot 397.2 meter, eerste bovenlaag tot 396.6 meter, tweede boven- of deklaag tot 396.0 meter. De tweede laag vorderde in November 4.6 meter, de drie bovenste lagen ieder 14 meter. De borstweringmuur op het zuiderhoofd werd gebragt op 220 meter lengte (85 in November). In het geheel werden boven A.P. verwerkt 8513 kub. meter buitenblokken (335 in November) en 5262 kub. meter binnen blokken (263 in November). Iloofdkanaal. De ontgraving tusschen de Noordzee en het Wijkermeer bedroeg in het geheel 3,074,170 kub. meter, waarvan 52,579 kub. meter in November. In het Wijkermeer waren met 1 December gebaggerd 876,487 kub. meter; in Buitenhuizen 174,801 kub. meter; in het westelijk Y 555,316 kub. meter (49,991 in November.) De kanaaldijken in het Wijkermeer en het westelijk Y waren in aanleg over 17,625 meter lengte (550 in November), tot A. P. of hooger opgestort over 14,390 meter lengte (560 in November) (geheel voltooid over 8742 meter lengte (1246 in November), en verdedigd tegen afslag en uitstrooming over 8052 meter lengte (726 in November.) Zijkanaal A Beverwijk Door het geheel voltooijen der beide leidijken is dit zijkanaal, dat reeds vroeger op de gevorderde diepte werd gebragt, als afge- werkt te beschouwen. Zijkanaal C (Spaarndam, beoosten Buitenhuizen): Gebaggerd 133,922 kub. meter (23,006 in November). In bewerking genomen 3318 meter lengte kanaaldijk (100 in November). Opgetrokken tot A.P. of hooger 3218 meter lengte (350 in November), voltooid 1308 meter lengte (10 in November). Noordzeesluizen. De ontgraving van den sluisput begrepen onder die van het hoofdkanaal werd gebragt tot 275,632 kub. meter (21,440 in November). Orunjcsluizen en maalsluizen. Gemaakt 21,670 kub. meter metselwerk (2205 in November). Gesteld 1109 kub. meter hardsteen (35 in November). Yoltooid 2380.5 vierk. meter binnen stortebed (in de schut- kolken), en 280 vierk. meter buiten stortebed, beide met puinvul- ling en steenbezetting. A1 de sluismuren zijn tot de voile hoogte opgetrokken. Ook de slagdorpels, vloeren en binnen stortebedden zijn afgewerkt. Men houdt zich bezig met het rangschikken der dekzerken, om die in het voorjaar te bevestigen. De sluisdeuren zijn in aanmaak, die voor de maalsluizen (18 stuks) zijn gereed. Stoomwatermolen bij de Oranjesluizen. Nadat de zware deelen der werktuigen alien waren aangebragt, zijn deze met een tijdelijke overtimmering gedekt, en wordt met de verdere opsteiling tot het aanstaande voorjaar gewacht. Ook het metselwerk der gebouwen is tijdelijk gestaakt. De acht stoomketels zijn alien op het werk aangevoerd en voor- loopig gesteld. Afsluitdijk door het Z, beoosten Amsterdam. In November werd 235 kub. meter dijkspecie aangebragt, ver werkt in het zuidelijk gedeelte van den afsluitdijk. DIJKGRAAF en HEEMRADEN van den Haarlemmermeer- Polder Brengen ter kennis van Belanghebbenden, dat, op daartoe bekomen magtiging van Dijkgraaf eu Hoogheemraden van Rijnland, en met afwijking der Voorwaarden waarop de Verpachting der Ringdijken heeft plaats eehad, het aan de Haarlem2 Januarij 1871. Dijkgraaf en Heemraden voornoemd J. W. M. VAN DE POLL, Dijkgraaf. J. C. VAN DE BLOCQUERY, Secretaris. MET REGTERLIJKE AUTORISATIE op Dingsdag den 10 Januarij 1871, 's voormiddags e 1 f ure in het Koffijhuis „de Nederlanden" bij het Hoofddorp, te Haarlemmermeer, ten overstaan van den Notaris J. L. VAN DER MOERvan: bestaande in eene heoht gebouwde en doelmatig ingerigte 0 EX If XMXtlmet ruime STI M/IVf; Sllli t el. of SiOSSEXBESttis verdere Getimmerten, EBEEX WEBS", SI ft Q iff „fl SS SS en eenige Akkers uitmuntende die nog nimmer zijn gevlasd geweest, een en ander staande op en makende uit den Polderkave! Sectie CO, N°. 1, gelegen te Maar I emm er me er Afdeeling Rijk, aan den Veldweg digt bij de Nieuwe Meer, Kadastraal bekend in Sectie H, met de Nos. 248, 250, 251 en 497 als te zamen groot 19 Bumlers 45 Roedeil. De veiling dezer Home zal eerst geschieden in drie perceelen, zooals die op de idtgezette VerkoopbiUetten zijn aangeduiden daarna in massa. Onbekende Koopers moeten bekende en soliede Borgen stellenof op overtuigende wijze van hunne gegoedheid doen blijken. Meerdere Illlichtillgcn kunnen verkregen worden aan het Kantoor van bovengenoemden Notaris te Haarlemmermeer, in het Hoofddorp, alwaar 5 dagen vddr den Verkoopdag de Verkoopsvoorwaardende Bewijzen van Eigendom en de Kadastrale Stnkken der Perceelen voor Gegadigden ter lezing en inzage zullen liggen. VAN gelegen in den Geoctroijeerden Veeripolder SAsserhroek Gemeente HAARLEMMERMEERte zamen ter grootte van ruim 12 Blinders; benevens een nieuw gebouwde Tl'RE- SCHIJUR. Te veilen in 8 Perceelen en daarna met combinatien. Te aanvaarden bij de betaliug van der Kooppeuningen vddr of op 1 Ilaart 1871zullende der Kooppenningen op het verkoclite kunnen gevestigd blijven, aflosbaar in jaarlijksche termijnentegen 5% rente 's jaars. INLICHTINGEN te bekomen ten Kantore van den Notaris D. J. VAN STOCKUMte Lisse. Brieven franco. EXTRA PUIK TOXXEXZAAI)direct uit Riga gei'mporteerd, alsmede vertronwd puik ZEEIJWSCH REVELAARZAAD worden op spoedige bestelliusr prompt geleverd door

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 3