- 10 - Haarlemmermeer. Bij den Burgerlijken Stand zijn aangegeven van 11 tot 17 Januarij 1871. AANBESTEDINGEN. Holl. Maatscliappfj v. Landbouw. Afdeeling Haarlemmermeer. Landbouw. LUCHTVERVERSCHING. Politick Overzigt, 13 19 Jan. 1871. gulden 's weeks ccnigzins in billijkheid zal zijn toe te passen, en indien men dit belangrijk veer wil doen blijven bedienen met al de zorg die het ontegenzeggelijk vordert, dan meenen zij dat de som van f 5.'s weeks, maar ook niet minder, een voldoenden waarborg zal oplcvferen voor eene op dat punt zoo zeer gewenschte geregelde passage. Redenen waarom zij dan ook voorstellen aan dien pontwaehter te verstrekken eene schadeloos- stelling voor een adsistent bij de pont aldaar tegen f 5.'s weeks. De heer Mr. C. Cock vindt nog altijd het nu voorgesteld bedragte veel. De heer Bultman wenscht het veer publiek aan te besteden. De heer Lanser verdedigt het voorstel en wijst opdebezoldiging,/14. s weeks, aan dergelijke wachters op het Noord-Hollandsch kanaal, terwijl spreker ernstig waarschuwt om toch publieke aanbesteding in deze te ver- mijden, daar door zoodanige handelwijze het pontveer zeer ligt konde ge- raken in handen van daarvoor zeer ongeschikte personen. De Voorzitter brcngt daarop het voorstel in rondvraag, dat met 10 tegen 7 stemmen wordt aangenomen. 7°. Volgt aan de orde een voorstel tot het maken eener balkleppenkast, daar die aan den Leeghwater den 25 Augustus jl. was gesprongen. Ofschoon toen onmiddellijk is besloten om gebruik te maken van de in der tijd gedane aanbieding door de fabriek de Atlas, om op nieuw kosteloos een balkleppenkast voor den Leeghwater te gieten, altijd volgens het oud model, door welk besluit alzoo voorloopig is voorzien in de strenge noodzakelijk- heid om bedoeld stoomtuig met den meesten spoed weder bij tijds in orde en gereedheid te hebben, is door dezen maatregel, om met gegoten ijzeren stnkken te werken, de kwaal niet weggenomen waaraau de stoomtuigen blijven blootgesteld, door het mogelijk springen van gegoten balkleppenkas- ten, terwijl door de wetenschap de middelen zijn aan de hand gegeveu om zich voor zoodanige onheilen te vrijwaren, door meergenoemde kasten te doen vervaardigen van geslagen ijzer. Ten einde deze laatste belangrijke gegevcns meer tot klaarheid te brengen, hebben Dijkgraaf en Heemraden den Hoofdopzigter opgedragen deswege een groudig onderzoek in te stellen en daarvan rapport te doen. Daar echter voor eene geslagen ijzeren of van staal gegoten balkleppen kast geene gelden op de Begrooting beschikbaar zijn, aehten Dijkgraaf en Heemraden zich verpligt te moeten voorstellen een crediet van f 3000. te verleenen, ten einde daaruit de kosten te viuden, welke benoodigd zijn om eene zoodanige kleppenkast te doen vervaardigen. De Voorzitter doet daarbij verslag van het springen van de balkleppen kast aan den Leeghwater en de onmiddellijk daarop van Bestuurswege ge- nomen maatregelen, leest vervolgens een door den Hoofdopzigter overgelegd rapport voor, met bijgevoegde teekening betrelfende het doen vervaardigen eener balkleppenkast van geslagen ijzer, welke wijze van bewerking ook zeer wordt aanbevolen in een deswege ingewonnen advies van den heer Logeman te Haarlem, welk stuk mede der Vergadering wordt voorgelezen. De heer Bultman geeft in overweging om dit werk buitenslands te doen vervaardigen, daar slechts weinige fabriekanten hier te lande bij magte zijn zulks te doen en in het buitenland zoodanig werk vermoedelijk tegen min der prijs kan worden gemaakt. Nadat de heer Mr. Amersfoordt het vervaardigen van de balkleppenkast van geslagen ijzer nog zeer aanbeveelt, wordt het voorstel zonder hoofde- lijke stemming aangenomen. 8°. De Voorzitter stelt voor om de huur der localen van Staats weder met een jaar te verlengen, waaraan de vergadering hare goedkeuring hecht. 9°. Wordt gelezen een voorstel van Dijkgraaf en Heemraden om art. 33 van het Beglement van orde te wijzigen als volgt: Art. 33. Het Dagelijksch Bestuur stelt de Begrootingen, de Eekeningen en verdere stukken, als Suppletoire Begrootingen, aanvragen tot het doen van af- en overschrijvingen, verkoop van gronden, betalingen te doen uit den post voor Onvoorziene Uitgaven, voor die in de Vergadering ter tafel gcbragt worden, in handen der Commissie, die de loopende Begrooting heeft onderzocht, ten einde daaromtrent verslag te doen in de Vergadering van Hoofd-Ingelanden. Het Reglement van orde behoort mede nog eene wijziging te ondergaan, en wcl Art. 24, waarin gesproken wordt van het aantal Leden en aangehaald wordt art. 3 van het Bijzonder Eeglement van Bestuur voor den Haarlem- mermeerpolder Provinciaalblad n°. 88 van 1855), hetgeen moet worden Art. 2 van het Bijzonder Reglement van Bestuur voor den Haarlemmer- meerpoldcr Provinciaalblad n°. 42 van 1864). 10°. De Voorzitter zegt dat de klerk van den Hoofdopzigter J. Papo Jr., als dienstpligtig milicien bij het leger is opgeroepen en zich in zijn gar- nizoen bevindt; dat zijn dienst door een ander is moeten vervangen worden, maar stelt voor om aan J. Papo Jr. zijn voile traktement uit te betalen; welk voorstel, na door den heer Mr. J. D. Viruly krachtig te zijn onder- steund, met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. 11°. Niemand meer het woord verlangende, wordt deze zitting door den Voorzitter gesloten. Aploof van de Publieke Veiling van Onroerende Goederengelegen te Haarlemmermeer, op den 17 Januarij 1871 gehouden, in het koffijhuis„de Nederlanden", bij het Hoofddorp aldaar. Eerst is geveild 1°. Eene Hoeve, met 3 hectaren, 5 aren en 80 centiaren Bouw- en Weiland, en 2°. Een stuk Bouw- en Weiland, groot 3 hectaren, 10 aren en 30 centiaren. Beide perceelen uitmakende een deel van den polderkavel sectie CC, n°. 7, aan den Spaarnvvouderweg, zijn in massa gekocht voor Jufvrouw Antje Rookerweduwe E. Knibbe te Haarlemmermeer, voor de som van 12,250. Het opgeld was 10 pet, behalve het uitgegeven trekgeld. En daarna is geveild: Eene Hoeve, met 15 hectaren en 10 aren Wei- en Bouw- land staande op en makende uit den polderkavel sectie CC, n°. 2aan den veldweg bij het Nieuwe Meeren is dit perceel gekocht door Mr. J. P. Amersfoordtvoor zijne schoon- zuster Mejufvrouw Dijk, te Amsterdam, voor 15,000. Het opgeld was 10 pet., behalve de overschrijvingskosten ten hypotheekkantore, en 1 pet. plokgeld van het hoogste bod a 13,800.— Fostkantoor van Vertrek te Haarlemmermeer. Eerste helft der maand December 1870. LIJST VAN BRIEVEN DIE, UITHOOFDE VAN ONBEKENDHEID DEB GEADRESSEERDEN, NIET BESTELD ZIJN KUNNEN WORDEN. 1. Meuzelte Amsterdam. 2. P. LeutNieuwerkerk a/d. IJssel. 3. P. Borst,de Zijpe. GEBORENJohannis, zoon van J. van Echdom en A. Briene. Her- manus, zoon van W. Westendorp en M. A. van Opstall. Maartje, dochter van P. Benjamin en T. Doets. Trijntje, dochter van W. Noo- men en J. J. Boomkamp. Nicolaas, zoon van C. Westmaas en T. Muijl- wijk. Cornelis en Pieter (tweel.), zoons van P. Gouweleeuw en A. B. Berends. Geertruida, dochter van T. Koningen en E. Buis. Anna Maria, dochter van D. Kieft en E. Stokman. Adrianus Antonius, zoon van J. Doeswijk en T. Melman. OVERLEDENPieter Johannes, oud 23 maanden, zoon van T. van Seggelen en J. van Meurs. Jacob, oud 4 jaren, zoon van E. Schoneveld en P. van Dijk. Johannes, oud 17 maanden, zoon van J. de Graaf en G. Haspels. - Klaas, oud 3 maanden, zoon van A. van Duin en M. Schaap. Abraham, oud 7 maanden, zoon van L. Onos en T. van Wie- ringen. Mattheus, oud 5 weken, zoon van J. Vaalburg en S. B. van der Perk. Neeltje, oud 5 maanden, dochter van J. van Weelde en J. Nieuwland. Jacobus, oud 9 maanden, zoon van N. van der Pol en T. Blijker. Engelbertus, oud 4 maanden, zoon van Elisabeth van T.eu- ven. Jan Scholten, oud 67 jaren, gehuwd met Maria Papen. Matje Eveleens, oud 36 jaren, gehuwd met C. Hameetinan. LEVENLOOS AANGEGEVEN1 kind van C. Luimee en N. van Iluijen. 1 kind van H. Hulscher en E. M. Lommerse. 1 kind van J. Keijzer en S. Slagman. ONDERTRODWDgeene. GEHUWDIJ. Splinter met N. Spruitenburg. De vraag heeft zich voorgedaan, of de eigenaar van een door longziekte aangetast rund bevoegd is, omna behoor- lijke aangifte van het ziektegeval, dat rund onverwijld, met inachtnemingonder politie-toezigt, van de voorschriften op het verbranden of begraven der ingewandente zijnen bate te slagten en de overige deelen te gelde te maken of zelf te gebruiken. Die vraag acht de minister van binnenlandsche zakenblijkens diens missive van den 11 dezer, litt. C (9de afd.) voor toestemmende beantwoording vatbaar, mits de ziekte eerst kort geleden opgemerkt en niet ver gevorderd zijen de eigenaar zieh onderwerpt aan de voorschriften omtrent desinfectie. Onder die voorvvaarden acht Z. Exc. de bedoelde handelwijze wenschelijk, zoowel in het belang van den eigenaar als van de scbatkist, daar de spoed, waarmede de afmaking alsdan moet geschieden, tot wering der besmetting kan bij- dragen. De gemeentebesturen zijn uitgenoodigd om in voor- komende gevallen zich dienovereenkomstig te gedragen. Deveilter, 18 Jan. Bij eene dezer dagen gehouden aan besteding van granen ten behoeve der garnizoensbakkerij waren de minste inscbrijversvoor 200 hectol. roode tarwe, wegende minstens 77 kilogr.de heeren Goossens en Rutgers, te Zut- phen a f 11.22 voor 200 hectol. zeeuvvsche tarwe, wegende minstens 74 kilogr., de heer T. R. de Haan, te Groningen, a f 10.89, en voor 100 hectol. rogge, wegende minstens 72 kilogr., de heer J. W. Boks, te Deventer, a 7.72 per hectoliter. Agenda voor de Vergadering van Dingsdag den 24sten Januarij 1871, des voormiddags ten 10 ure, in het Koffijhuis: De Nederlandente Hoofddorp. 1. Mededeeling van ingekomen stukken. 2. Aanneming van nieuwe leden. 3. Rekening en verantwoording van den penningmeester over 1870. 4. Bespreking van landbouw betreffende onderwerppna. over den waterstand in den polder; b. over het nadeel voor den landbouw, door de wijze waarop de togten gekroost worden; c. over de gevolgen der nieuwe wetten toepasselijk op besmettelijke ziekten onder het veed. over uitreiking van getuigschriften aan dienstbaren, voor lange en getrouvve diensten. 5. Verloting om niet van diverse voorwerpen. NB. De rekening en verantwoording van den penningmeester ligt ter visie voor de ledenten huize van den secre- taris L. van der Beek. Men sehrijft van de Belgische grenzen De runderpest gaat voort hare-, verwoestingen aan te rigten onder de Fransche veestapels. In de gemeente Villers, Hevant, Oval, Geronville is het vee, door de legers gespaard, door de ziekte letterlijk weggemaaid. Ook stipt men de verschijning aan te Givet. Het gevaar bedreigt ons dus in dit oogenblik op verscheidene punten. Een nieuw geval heeft zich voorge daan te Corbionin de nabijheid eeoer stalling waar de geesel reeds hare verwoestingen had aangerigt. Vijf beesten wer- den afgemaakt. In Duitschland schijnt de ziekte hare verwoestingen te heb ben gestaakt. Volgens de landbouwannalen van het groother- togdom Luxemburg is zij geheel en al uit Trier verdwenen, na er in 119 plaatsen gewoed en niet minder dan 3332 slagt- offers te hebben gemaakt. Dalfsen17 Jan. Maakten wij voor eenige dagen melding van een buitengewoon vet rund, aangekocht door den heer van Oorschot te Zwolle, bij den wethouder van der Kolk, al- hier, dezelfde slager werd dezer dagen eigenaar van twee extra vette koeijen voor ruim 500 welke gemest zijn op den stal van den heer Janssen op den huize Ruitenborg. Dat onder den gegoeden boerenstand thans veel geld gemaakt wordt, bewijst dat jl. Vrijdag de boter tot ruim/34 per achtste vat heeft opgebragt, een prijs die maar zeer zel- den bedongen werd, en bovendien varkens, koeijenkalveren en schapenalien even graag tegen hooge prijzen koopers vonden, en rogge, boekweit, hooi en stroo, eveneens meer dan andere jaren opbrengen. Utrecht, 14 Jan. Het gisteren morgen aan de Katharijne- barriere verkochte vleesch, van de acht aan longziekte ge- storven runderendat door de keurmeesters voor de kon- sumptie was goedgekeurd, heeft vele liefhebbers gelokt, waar- van eene menigte teleurgesteld naar huis is gegaanhet vleesch, dat van zeer deugdelijke kwaliteit was, werd per voet verkocht, en bragt ongeveer 25 cent per kilogram op; voor vele am- bachtslieden was echter zelfs deze prijs nog te hoog, omdat de perceelen te groot waren. Ofschoon nog niet bepaald besloten is te Groningen bestaande landbouwschool op te heffenheeft de direkteur dier inrigt-ing zijn voornemen te kennen gegeven, tegen 31 Maart zijne be- trekking neder te leggen. In de laatste weken zijn en wordep in Noord-Brabant aan- zienlijke aankoopen van paarden voor fransche rekening gedaan; onverschillig den ouderdom worden alle sterke en gezonde paarden aangekocht. Raalte17 Jan. De pokziekte, die voor eenigen tijd in dit gewest hevig onder de schapen heerschte, is thans geheel geweken. De zomerstalvoedering moge ook al uit een economisch oogpunt aanbevelenswaardig zijn uit een diaethetisch oogpunt beschouwd, verdient ze afkeuring. Niemand toch zal op goede gronden kunnen bewerendat bet verblijven van een aantal dieren in eene besloten ruinate, het gemis van alle beweging en het op rantsoen stellen in voedsel en drank voor het dier gezonder zou zijn dan vrije beweging in de open lucht en het genot van voedsel en drank naar keuze en welgevallen. De winterstalvoedering is een noodzakelijk kwaad, waartoe ons noordelijk klimaat dwingt, maar het is onze pligt. en ons belang tevens, dat meer dan halfjarig verblijf in de stallen voor de dieren zoo onschadelijk mogelijk te maken. Veel is er't moet gezegd wordenbij vroeger vergelekenin dat opzigt reeds verbeterdof wie kent ze nietdie ouderwetsche veestallenmet hunne hemelhooge daken en zijmuren van nog geen manshoogte; met hunne kleine, zwaar getraliede vensters als schietgaten en geen spoor van eene zolderingof het moest zijn eene til boven de koeijen het publiek en gansch eigen- aardig gemeubleerd slaapsalon van maagd of knechtwaarheen men met een ladder klimt; in een woordeene groote, holle, sombele en kille ruimte, waarin het vee ons klein toeschijnt, niets toont. Hoe geheel anders onze hedendaagsche stallingenmet hare flink hoog opgetrokken zijmuren en sierlijke boogvensters die voldoende licht verschaffen, en eindelijk ook nog eene geheele zoldering, die het verblijf warmer en de dieren ooge- lijker doet worden. Maar (en hierop wilde ik ditmaal gewezen hebben) waren de stallen van voorheen veelal te koud, thans gaan ze aan het tegenovergestelde euvel mank en zijn ze wel eens te warm; wel bevordert de warmte den groei, iets wat de vee- houder natuurlijk gaarne zietdoch een te hooge warmtegraad der stallen maakt de dieren vatbaarder voor vele ongesteld- heden en is eene der mede-oorzaken van de longziekte die op de stallen in den regel heviger woedt dan in de weiden. En niet het minst nadeelig is de onzuiverheid der lucht in onze hedendaagsche veestallen eene onzuiverheid veroorzaakt door de huiduitwaseming en de uitwerpselen der dieren en dat ofschoon ze, evenzeer als wij menschen telkens weder zuivere lucht voor de ademhaling behoeven. Wel tracht men dit groote ongerief te verhelpen, door het openzetten van deu- ren en vensters, soms dag en nacht; door Inchtgaten in de murenzoowel van boven ah van onderen, en op nog meer andere wijzendoch al deze middelen blijken onvoldoende som3 zelfs schadelijk te wezen. Het is toch alleen niet vol doende om de onzuivere lucht te laten ontsnappen, maar men moet ook weder versche lucht naar binnen laten stroomen zonder dat er eene te snelle afkoeling van de temperatuur of tocht plaats heeftwaardoor de dieren koude vatten en on- gesteld worden, gelijk ik zoo dikwerf van openstaande deu- ren en vensters ondervonden heb. Om nu het tweeledig doel, verwijdering der onzuivere en aanvoering van versche lucht, te bereikenzonder dat deze verwisseling aan de gezondheid der dieren schaadtken ik geen beter middel dan M' Kinnel's ventilator. Mogt men soms met dit even eenvoudig als doeltreffend toestel nog niet bekend wezen, dan wil ik daaromtrent gaarne nadere inlichtingen geven of eene omschrijving in dit Weekblad, als de geachte redactie zoo goed wil wezen er de teekening bij te plaatsendie voor een juist begrip niet gemist kan worden. Nieuwveen. D. van Hulst. Wij veronderstellen dat de lezers van dit Weekbladbij het ontvangen van dit nommer, met meer nieuwsgierigheiddan gewoonlijk het geval is, het politiek overzigt zullen inzien, om te weten hoe het met de groote zaken is gesteld, die thans Europa in beroering houden, daar de mededeelingen in de vorige week veel belangrijk nieuws deden verwachten doch wij zijn niet in staat bun veel te vertellen, gelijk blijkt uit de ant- woordenhieronder gegeven, op de vragen, welke zij ons kunnen stellen. Heeft Parijs gekapituleerd Neen. Is het beleg dan opgebroken? Neen. Wordt de stad nog bescho- ten? Ja. Doen de bommen en granaten dan geen schade? Yoorzeker, maar de schets daarvan in de officiele parijsche berigten wordt, naar het schijnt, opzettelijk overdreven om de Duitschers als barbaren voor te stellen. Hoe is het met den voorraad voedingsmiddelen In Parijs wordt nog gegeten, maar hoe? en wat? Intusschen moet de proviand toch veel aanzienlijker zijn dan de belegeraars hadden kunnen denken. Zijn de overheidspersonenmilitaire zoowel als civiele, dan nog hardnekkig in hun verzet? Helaas ja, en zonder nut, want ten laatste zal de stad toch moeten vallen. Hoe gaat het met de krijgsverrigtingen elders in Frankrijk? Zoo als het gedurende dezen oorlog altoos gegaan is. Yechten zonder op- houden overwinningen van de Duitschers, en komt nu en dan, bij zeldzame uitzondering, de beurt aan de fransche korpsen om een zege te behalendan is deze slechts kortstondig en verliezen zij dadelijk het voordeel niet alleen, maar lijden bovendien nog grooter nadeel dan wanneer zij zich niet op een oogenblikkelijk goeden uitslag hadden kunnen beroemen. Wordt er dan niets gedaan om den vrede te herstellen? Neen. De Franschen doen niets omdat zij nog in den oubegrij- pelijken waan verkeeren dat Parijs niet geslagen is en niet geslagen kan worden; omdat de regeringsmannen voortgaan met hun 's lands toestand valsch voor te stellenhun geen andere dan logenberigten mededeelenen blind zijn voor de werkelijkheid. De onzijdige mogendheden doen niets, omdat zij overtuigd zijn van het vruchtelooze harer pogingen zoolang de fransche regering beheerscht blijft door den waanzin welke haar belet in beginsel toe te geven de eischen, door den overwinnaar reeds voor eenigen tijd tot grondslag van onderhandelingen over een wapenstilstand gesteld. Is er dan nog geen bloed genoeg vergoten? zijn er dan nog geen schatten

Weekblad van Haarlemmermeer | 1871 | | pagina 2